Orson Welles: geen „groot" doch een geniaal acteur Terugkeer van de 4+ en 5 procents Pandbrieven Kort en bondig Een toneelminnaar in Londen Fluks" ERRES RADIO TELEVISIE TAMMER TAXI 12500 Een boek als geschenk voor jong en oud MAISON MARCEL Vulpenhouders onze specialiteit Haarlem-Rotterdam 9 Cafetaria Burgerlijke stand van Haarlem Rode Kruis-korps schreef het tienduizendste lid in Meer bouwcrediet KAISER FRAZER Uitgebreide keuze op alle gebied Kalenders 1952 Protestantse kerkmuziek Effecten- en Geldmarkt BOEKEN koopt de Si NT graag bij VAN CITTERT Vereniging „Het Hoogeland" Gouden jubilaris C. J. Kroon hartelijk gehuldigd Baby uit Kopenhagen wordt in Haarlem gedoopt Nederlandse emigratie kan stijgen Raad voor de kunst Sinterklaas voor de kantonrechter Promoties aan de V.U. DE ROOIJ Zwemmen Elzenga verbetert record 400 m. vrije slag Basketball Tafeltennis Toumooi in het Krelagehuis Biljarten Hof van Holland versloeg het Centrum met 14-10 ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MET hooggespannen verwachtingen, gemengd met het gevoel dat mij een paar uiterst merkwaardige uren beschoren waren, nam ik plaats in de met rood pluche beklede klapstoel in het midden van 't bal con van het St. James's Theatre, het ge zellige huis van Sir Laurence Olivier, een schouwburg zo groot als de Haarlemse, om de „Othello" te gaan zien van Orson Welles, de acteur die als Harry Lime in de film „De derde man" zo'n scherpe indruk op mij had gemaakt. Met opzet schreef ik: „van Orson Welles" en niet „van Shakespeare", want ik was er eigenlijk bij voorbaat zeker van dat hij het stuk geheel naar zijn grillige hand zou zetten. Had hij niet „Julius Caesar" (met histo rische personen dus) bij wijze van experi ment in modern costuum gespeeld en „Macbeth" een jaar of 'wat geleden op Haïti met een bezetting van louter negers en een bekende wals van Johann Strauss tijdens de banketscène? Töetn ik mijn pro gramma openvouwde las ik dan ook zon der veel verbazing, dat de rolverdeling in volgorde van opkomst met de titelheld en Desdemona begon, die normaliter pas ver schijnen als het s,pel al een .minuut of tien aan de gang is. Maar het was in overeen stemming met de waarheid, want toen het doek opging zag men, als nooit eerder van gehoorde proloog, een pantomimisch tafe reel, waarin de Moor van Venetië, bespied door Iago en Roderigo, zijn bruid uit de vaderlijke woning schaakt. Dat bleek trou wens niet de enige vrijpostigheid ten op zichte van de tekst te zijn, want om een ander voorbeeld te noemen met de brave luitenant Cassio maakt men pas kennis als de handeling zich naar Cyprus heeft ver plaatst en de bekortingen zijn legio. Magische persoonlijkheid Het is dan ook geen wonder dat de En gelse pers nauwelijks een goed woord voor zijn voorstelling over had. Een der gezag hebbendste bladen schreef dat deze „trans atlantische amateur" meer van een boks kampioen dan van een toneelspeler, laat staan van Othello had. En ergens anders las ik: „Het dondert voortdurend als hij bezig is, maar nooit eens slaat de bliksem in". Dit alles en nog veel meer dunkt mij onjuist door chauvinisme en schromelijk onrechtvaardig, een miskenning van zijn zeer wezenlijke kwaliteiten. Ik zou in tegendeel willen zeggen: Orson Welles is een geniaal acteur, met alle wispelturig heden die hst genie eigen kunnen zijn. Nu ben ik geenszins verblind voor zijn tekortkomingen. Zou men er in het alge meen theoretisch over kunnen redetwisten of men „Othello" als een zuivere tragedie mag beschouwen, ten aanzien van de versie van Orson Welles is dat helemaal niet nodig, want hij maakt er een melodra matische éénmanisvertoniing van. Maar die is zo geweldig boeiend en onontkoombaar beklemmend, dat men dit bezwaar ten slotte zonder gewetenswroeging terzijde schuift. Hoe hij dit nu teweeg brengt kan ik niet verklaren. Hij spreekt met een so nore, doch zachte stem, die hij slechts zel den verheft. Hij maakt zo goed als geen enkel gebaar, tenzij voor een omhelzing of een begroeting en het hanteren van zijn degen. Zijn gezicht met een aangeplakte neus, gelijkt een masker dat weinig emotie verraadt en als hij nu en dan met dreigende blikken of een smartelijk fronsen van het voorhoófd werkt, schiet de expressiviteit daarvan eigenlijk tekort. En toch .toch heeft men het gevoel dat alles, waarvan de tekst gewaagt, werkelijk met he -I gebeurt. Vandaar de vraag die - - vmerikaanse deskundige eens heeft op_ rpen: wat is Orson Welles, een acteur - illusionist? Van virtuositeit kan men ker niet beschuldigen, want er be- elfs reden om aan te nemen dat hij over een bterekkelijk gerin'g talent t. Hij is dan ook allerfninst wat -emt: een groot acteur. Orson Wel lus mijn conclusie is een magische nlijkheid met het geloof in zijn rol .en kind. Niet voor niets noemt men de thans 36-jarige, nog steeds „the ea- boy". Een boom van een kerel Het wonder wil in dit geval dat men ziet hoe deze kolossale figuur, die stoere en toch goedmoedige boom van een kerel wat dat betreft is de zopas geciteerde vergelijking met een bokser niet slecht ge vonden, want hij heeft inderdaad een ge weldige torso en formidabel brede schou ders bij open doek en vrijwel zonder hulp van buiten geleidelijk wordt uitgehold en vermolmd. Jalouzie en gevoel van verne dering, achterdocht en blinde haat onder mijnen hem, wroeging na zijn zinloze daad in verstandsverbijstering sloopt hem. Zijn bijna logge trant van spelen maakt dit lot bijzonder aandoenlijk. Ik weet niet of men mag vaststellen dat hij zich in deze rol heeft ingeleefd, maar wel dat alles wat er met Othello plaats heeft hèm letterlijk en figuurlijk overkomt. En hij dwingt de toe schouwer daarvan getuige te zijn. Daarom begrijp ik die Engelse criticus niet, wiehs oordeel ik hierboven overschreef, want ik heb het donderen maar even gehoord, doch het woeden der elementen voortdurend en steeds dreigender en ik heb de bliksem in deze boom zien slaan! Overigens gebruikt hij ook een flinke dosis intelligentie. Een uitstekende vondst was het bij voorbeeld om Othello door een raam het gesprek te laten afluisteren waar- ADVERTENT1E ff Gr. Houtstraat 23 - Telefoon 10065 Eet NU met St. Nicolaas Banketletters van Fluks vanaf 1. Marscpeinfiguren vanaf 20 ct. Grote sortering Speculaaspoppen vanaf 20 ct. HAARLEM, 30 November 1951 GEHUWD: 30 Nov., D. van Parreeren en S. Wesselius. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., J. J. C. Buff art—Breed veld; 23 Nov., C. E. Kramer Heeren; H. E. van TongerenTillemans; N. Gielstravan der Meer; 29 Nov., A. C. F. van EwijkBooms; W. J. de Wildevan Holland; A. H. Campfens—Fischer; 30 Nov. J. C. Danielsvan Leeuwen; P. C. Kruijff Kollerie. BEVALLEN van een dochter: 28 Nov., M. G. van HalsVerzijlenberg; 29 Nov.. F. M. Veldhuizen—Duits; A. C. F. van Ewijk— Booms; A. P. iJistraTuier.; H. L. M. Vrie- linkBudding; F. E. Berendsenvan Riezen OVERLEDEN: 29 Nov., K. L. Rasschaerdt. 74 j., Prinsessekade; A. Dam, 53 j., Banka- straat. in Cassio over Bianca spreekt., terwijl hij natuurlijk denkt dat het over Desdemona gaat. Voortreffelijk in scène gezet was de begroeting op Cyprus met Othello op een hoge vestingmuur, die zijn toesnellende echtgenote via een trap bereikt. Wat teveel van het goede (trouwens enigszins aan een ballet van Roland Petit herinnerend) vond ik het doodsbed van de in een laken ge wurgde Desdemona, die tot aan het einde van het stuk haar hoofd over de rand naar beneden moest laten hangen, zodat haar roodblonde haren de grond raakten. Maar om niet gauw te vergeten klonk de doffe vertwijfeling waarmee de moordenaar tot Emila zei: „Mijn vrouw? Ik heb geen vrouw!" Uit dit alles blijkt wel dat de verdere bezetting haast geen rol speelde, tenzij als voedingsbron van de motor van het stuk. Er waren zelfs vele zwakke plekken in. Niettemin mag de Iago van de Australische acteur Peter Finch met ere worden ge noemd. De andere medewerkenden zijn Engelsen en Gudrun Ure (de Desdemona) is een Ierse van geboorte. De voorstelling verliep ononderbroken en in een hoog tempo, doordat men een eerst van links naar rechts en voor het ontsluiten van een volgende scène in de omgekeerde richting schuivend gordijn gebx-uikte en steeds be gon op dat plan van het toneel dat zodoen de het eerst zichtbaar kwam, terwijl de changementen op het nog „gesloten" ge deelte werden uitgevoerd. Na afloop heb ik Orson Welles in zijn kleedkamer opgezocht en daar deed ik vol doende stof op voor een afzonderlijk ar tikel. DAVID KONING ADVERTENTIE Populair blijft Radiobureau „TAMMER" Speciaal adres voor en Talrijk zijn de tevredenheidsbetuigingen van onze grote cliëntelekring. Ook met de prima Televisie-ontvangst. Vraagt ook U een demonstratie aan in besloten kring KLEVERLAAN 176 - 178 - TELEFOON 14753 Het Nederlandse Rode Kruis, dat sinds enige maanden tracht het aantal leden der colonnes van het Rode Kruis-korps tot de dubbele sterkte gerekend naar 8000 op l Januari 1951 uit te breiden, heeft op 1 October het 10.000-ste lid ingeschreven. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het voorschot van ten hoogste 623.000. bij raadsbesluit van 12 April 1950 verleend aan de woningbouwvereniging „Onze Wo ning" voor de bouw van 69 étagewoningen, 9 ééngezinswoningen, 5 duplexwoningen op een terrein, gelegen aan de Eksterstraat, de P. C. Hooftstraat en de Vergierdeweg, te verhogen met 110.000.en te brengen op ten hoogste 733.000.Begin November was ten behoeve van de bouw reeds uitbe taald 674.894,—. ADVERTENTIE Wij rijden met ADVERTENTIE CenfaaCe ffiaekfaandeC Grote Houtstraat 65 Haarlem v/h H. N. Mul en v/h J. M. Stap Telefoon 10505 Vanaf 29 November tot en met. 4 December geopend van 9 tot 9 uur. De organist Dolf Hendrikse en de koor leider Jan D. Boeke gaan onvermoeid voort met hun loffelijk streven tot bevor dering en verheffing van de Protestantse kerkmuziek en men krijgt de indruk dat zij terrein winnen. Er was althans vrij veel belangstelling voor de uitvoering die zij Vrijdagavond in de Waalse kerk op het Haarlemse Begijnenhof met medewerking van het Remonstrants Kerkkoor. Haarlems Kamerkoor en een instrumentaal ensemble gaven. Het spijt mij dat ik het hoofdnummer van het programma, de „Actus Tragicus" van Bach, moest missen. Het overige vo cale deel van de avond was, evenals deze magistrale cantate, afgestemd op de idee der broosheid van het aardse bestaan, op dood en opstanding. Zoals we wel eens meer bij deze demonstraties in de Waalse kerk meemaakten, werd de betekenis van het orgelkoraal verduidelijkt door tevens de melodie éénstemmig te zingen, om ver volgens door het koor als koraalmotet te laten horen, teneinde aldus het verband tussen orgelspel en koorzang met het een voudige kerklied aan te tonen. Een sobere treurmuziek van Johann Philipp Krieger werd met begeleiding van strijkers en clavecimbel uitgevoerd. Twee bijzonder mooie orgelkoralen van Bach „Alle Menschen mtissen sterben" en „Vor deinem Thron tret 'ch hiemit" kregen hun vo caal tegenwicht in koorzetting. Het ensemble, waarmee Jan D. Boeke demonstreert, is klein en de mannenstem men bezitten geen bijzondere glans (de dames zingen echter mooi), maar de wijze waarop door het koor met overtuiging voor een ideaal gepleit wordt, maakt het geheel toch sympathiek. Dolf Hendrikse zorgde voor een interessant orgel-inter mezzo met een verantwoorde vertolking van de chaconne in f van Pachelbel. En tot besluit speelde hij de Drie-eenheids fuga van Bach. Hij eist wel veel van de dispositie van het orgel der Waalse kerk! JOS. DE KLERK Sinds kort is het getij voor de hypotheek banken weer gekeerd. De vraag naar hypo theek is belangrijk gestegen, zodat weer een rente van 5 pet of meer kan worden bedon gen en daar aan de ene kant het pandbrie- venkapitaal door de periodieke aflossingen slinkt en aan de andere kant de plaatsing van 4 pets pandbrieven niet meer mogelijk is, worden ook de hypotheekbanken ge dwongen 41/2 Pets pandbrieven uit te geven, thans niet met een verplichte aflos sing van 2 of 2yz pet, maar van 5 pet, zodat de looptijd 20 jaar, de gemiddelde looptijd zelfs circa 10 jaar be draagt. Wanneer de directies de critiek lezen, v/elke ook nu weer op deze pand- brievenuitgiften wordt uitgebracht, zullen ze wel de verzuchting slaken dat het moei lijk is, het de mensen naar de zin te maken. Het is echter duidelijk dat periodieke uit loting en een korte looptijd voor de beleg gers meer aantrekkelijkheid hebben als het laag-rentende stukken, dan als het hoog- rentende stukken betreft. Want in een tijd van hoge rente is de kans op een daling van de rentevoet uiteraard groter dan op een verdere stijging en bij een dalende rente voet hebben de houders van 4y2 pets stuk ken geen belang bij aflossing, omdat lang lopende stukken dan doorgaans boven pari stijgen. Vandaar dat in enkele tot dusver uitgegeven 4y2 pets obligatieleningen de bepaling is opgenomen dat gedurende de eerste vijf jaar geen aflossing mag plaats vinden. Deze bepaling ontbreekt bij de thans aangeboden pandbrieven, waarbij de banken zich het recht tot vervroegde af lossing voorbehouden. Met andere woorden, deze pandbrieven kunnen na 1952 te allen tijde a pari worden afgelost of in stukken met een lagere rentevoet geconverteerd. Nu is het gevaar daarvoor vermoedelijk niet groot, aan de andere kant lijkt ons in ver band met de looptijd der hypotheken ook het risico van uitgesloten vervroegde aflos sing voor de banken niet groot en door een dergelijks bepaling zou de pandbrief, welke, vroeger bij vele beleggers een zeer gewild beleggingsobject was, ongetwijfeld aan populariteit hebben gewonnen. Niette min blijft de korte looptijd der pandbrieven een aantrekkelijkheid, in zoverre de zeker heid wordt verkregen dat men na een zeker aantal jaren de hoofdsom integraal terug ontvangt, hetgeen in geval van een verdere stijging van de rentestand een steun voor de beurskoers betekent. Ook uit het bovenstaande blijkt weer, dat men ook in de ontwikkeling van finan ciële verhoudingen de klok niet moet te rugdraaien en in een tijd van kapitaals- schaarste niet kunstmatig een laag rente niveau moet willen handhaven. Want een rente van 414 en 5 pet. tegen welk percen tage de Rotterdamse Scheepshypotheek pandbrieven uitgeeft, zal, tezamen met het verminderd gevaar voor een waardedaling van het geld, zonder twijfel van stimule rende invloed zijn op de spaarzin der be volking en op de bereidheid, om gespaarde ADVERTENTIE SPEKSTRAAT 14 - TEL. 10839 ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT ƒ10— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Dezer dagen was het vijfentwintig jaar geleden, dat te Haarlem een afdeling van het „Driecentsfonds" van de vereniging „Het Hoogeland" werd opgericht. Dit feit was aanleiding Vrijdagavond in het ge bouw van de Nederlandse Protestanten bond aan de Berkenstraat een herden kingsbijeenkomst te houden, waarvoor grote belangstelling bestond. De heer A. Hofsteden, leider van het propaganda-bu reau te Leeuwarden opende de samen komst waarna mejuffrouw A. de Raaf, eveneens werkzaam op het bureau een toe spraak hield. Ds. D. Ringnalda, predikant der Gere formeerde Kerk te Overveen en bestuurslid van de vereniging „Het Hoogeland" gaf een overzicht van de werkzaamheden der ver eniging op de verscheidene landkolonies in ons land. De geestelijke achtergrond van „Het Hoogeland" concentreert zich op de heropvoeding der ontspoorde jeugd. Er zijn voor jongemensen vele moeilijkheden te overwinnen en getracht wordit d!e jeugd op de inrichtingen te helpen. Voor deze avond was een gevarieerd pro gramma samengesteld, waaraan collectan ten van het fonds deelnamen. Twee decla- matoria werden uitgevoerd en verder ver leende een mandoline-orkest onder leiding van mejuffrouw Van Nierop medewerking. Ter Provinciale Griffie van Noordhol land werd gisteren het bijzondere feit her dacht, de heer C. J. Kroon, referendaris, hoofd van het Bureau rij- en nummerbe- wijzen, vijftig jaar geleden in provinciale dienst trad. De jubilaris, die met zijn echtgenote en dochter des namiddags in het gebouw der griffie-door een uit een drietal ambtenaren samengesteld comité van ontvangst was verwelkomd, werd in tegenwoordigheid van het pei-soneel der griffie namens het provinciaal bestuur toegesproken door de Griffier der Staten, die in zeer waarderen de woorden gewag maakte van de vele en belangrijke diensten, die de heer Kroon gedurende zijn opvallend lange loopbaan aan de provincie en een aanzienlijk deel barer bevolking heeft bewezen, daarbij het grote plichtsbesef en de bijzondere ge schiktheid van de jubilaris voor zijn taak in het licht stellende. Na een inleidend woord door de waar nemend chef van de afdeling 2B gaf een tweetal tot het Burpau van de heer Kroon behorende ambtenaren vervolgens in een humoristische, op rijm gestelde samen spraak een overzicht van de ambtsperiode van hun chef, waax-na de plaatsvei-vanger van de gehuldigde deze namens het per soneel van de griffie en dat van de Pro vinciale Accountantsdienst cadeaux en een oorkonde aanbood. Van de na het dankwoord van de heer Kroon geboden gelegenheid tot het aanbie den van individuele gelukwensen werd dx-uk gebruik gemaakt. Gedeputeerde Staten zullen de heer Kroon in hun eerstvolgende vergadering Zondagmorgen zal in de Grote Kerk door ds. W. J. van Elden een meisje van zes maanden gedoopt worden van het te Ko penhagen wonende Nedex-landse echtpaar A. F. Franse van der Putten. De bedoeling was geweest, dat het meisje in de afge lopen zomer in Kopenhagen gedoopt zou worden. De dubbele naam was echter voor Van de Nederlandse boerenbedrijven is een kleine vier procent aangetast door mond de Deense kerkelijke bepalingen een belet- en klauwzeer. Het Centraal Laboratorium van de Veeartsenijkundige Dienst te sel. Daarom besloten de ouders naar Ne- Amsterdam is erin geslaagd een nieuwe entstof samen te stellen tegen de thans heer- derland te komen. Vanmiddag worden zij sende variant van deze ziekte. Het serum wordt inmiddels geproduceerd met een. met de baby op Schiphol verwacht en mor- productie van 4000 liter per week en over het gehele land gedistribueerd aan vee gen zal het kind tijdens de maandelijkse i uïtsc- en veeartsenijkundige diensten. Men is onmiddellijk de boer opgegaan om doopdienst in de Grote Kerk gedoopt I het vee in te spuien en te vrijwaren voor de zo gevreesde ziekte. Een veearts, ergens worden. in de kop non. Noordholland, dient een injectie toe. BRUSSEL, (ANP) „De Nederlandse delegatie heeft de Amerikanen ervan kun nen overtuigen, dat de door hen in hun voorstel genoemde extra-emigratie in 1952 van 6000 Nederlanders, aan de lage kant is en dit cijfer zeker op 15.000 vastgesteld kan worden. Het is namelijk reeds zo goed als zeker, dat het aantal Nederlandse emi granten, dat dit jaar in totaal 35.000 zal bedragen, in 1952 tot 50.000 zal stijgen", aldus mr. B. W. Haveman, de leider der Nederlandse delegatie op de conferentie tijdens een persconferentie. „Aangezien de Oostenrijkse delegatie anderzijds het voor haar opgegeven extra quotum van 15.000 Oostenrijkse emigranten in 1952, te hoog acht en dit op ongeveer 5000 wenst te zien vastgesteld, komt er in het totale cijfer van 115.000 personen, die in het Amerikaanse voorstel worden genoemd ter aanvullende emigratie in 1952, vrijwel geen verande ring", zo zeide hij verder. Van Amerikaanse zijde is, naar de leider van de Nederlandse delegatie mededeelde, een gunstige reactie gevolgd op dit Neder landse voorstel en verwacht mag dan ook worden, dat dit vraagstuk op de agenda van de nieuwe 01-ganisatie geplaatst zal worden. Op de conferentie is een begroting van 2.500.000 dollar goedgekeurd voor de ont worpen internationale organisatie om emi gratie uit Europa naar landen overzee te verzekeren. Volgens een door Amerika ter conferentie ingediend plan was 3 millioen dollar nodig om 115.000 emigi-anten uit overbevolkte Europese landen over te brengen. gelden aan het bedrijfsleven beschikbaar te stellen. Ook voor de woningbouw, die steeds voor een goed deel met geleend geld werd gefinancierd, is dit van de grootste betekenis, ook al begint de noodzakelijk heid van een vex-dere huurverhoging daar door meer te klemmen. Minister Lieftinck heeft meer dan eens de opmerking gemaakt dat bij de beleg ging van kapitaal de rentefactor niet van zoveel betekenis is. Dat is in zoverre juist dat, wanneer er een grote vrees voor waardevermindering van het geld bestaat. ook een hoge rente de beleggers niet naar de obligatiemarkt lokt. Maar nu deze vrees vooreerst verdwenen is, zoals wel blijken kan uit de scherpe daling van het dollar- agio tot ca. 7 pet., is het resultaat van de geldleningen der gemeenten, die zich aan het rentegamma van de regering moeten houden en dat ook doen, hoogst onbevre digend. Het beroep op de „burgerzin" van de bevolking heeft in. het algemeen weinig weerklank gevonden, hetgeen ook niet ge heel en al onverklaarbaar is, omdat wo ningbouw en het lenen van geld zakelijke transacties zijn. En, zoals het Duitse spreekwoord zegt: Bij geldvragen houdt de gemoedelijkheid op. Nadat enkele electriciteitsmaatsehap- pijen met succes een 4% pet. lening hebben uitgegeven, komen thans de hypotheek banken los. De Hypotheekbank voor Ne derland, de Fries-Groningse en de Westlandse geven 4'A pet. pandbrieven uit en zij blijken daarbij wel rekening te willen houden met de critiek, welke on langs in de financiële pers op pandbx-ieven in het algemeen is uitgeoefend. Het be zwaar tegen pandbrieven was en is name lijk, dat de banken wel het recht hebben tot vervroegde aflossing over te gaan als de rentestand daalt, maar dat de ver plichte aflossing door de banken over een periode van 30, 40 en soms 50 jaar wordt uitgesmeerd. Alle voordeel was hier dus aan de kant van de debitrices, hoewel als bekend de door de banken gesloten hypo theken op betrekkelijk korte termijn moe ten worden afgelost. Op een bijeenkomst te Eindhoven heeft het Tweede Kamerlid Bernard Verhoeven medegedeeld dat binnenkort de indiening bij de Staten-Generaal is te verwachten van een wetsontwei-p tot instelling van een definitieve Raad voor de kunst. De heer Verhoeven pleitte voor de oprichting van provinciale raden, welke de gemeentebe sturen moeten bijstaan in de stimulering en leiding van het cultux-ele leven. Hij maakte bekend dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met steun van de minister reeds in deze rich ting werkt, doch daarbij nog op zekere weerstand stuit bij de provinciale besturen. Brief van ,,Het Nederlandse Blindenwezen" aan de Kamer De Stichting „Het Nederlandse Blinden wezen" heeft de leden van de Eei-ste en Tweede Kamer in een brief medegedeeld, dat zij met grote dankbaai-heid kennis heeft genomen van het voorstel tot verle ning van een subsidie, groot 300.000, be stemd voor instandhouding, verbetering en uitbreiding van de werkinrichting voor blinden. Het blindenvraagstuk is hierdoor, naar de stichting schrijft, echter nog niet opge lost. Daai'toe blijft de stichting de totstand koming van de regeling voorstaan, welke de rijkscommissie voor blinden vraagstuk ken heeft voorgesteld en die onder meer de strekking heeft aan alle Nederlandse blinden een zeker minimum inkomen toe te kennen. BINNENLAND De burgemeester van Los Angeles, de heer Fletchen Bowron, die dezer dagen in Nederland vertoeft, heeft vandaag een r.iet- officiëel bezoek gebracht aan de Koningin en de Prins in het paleis Soestdijk. HAARLEM EN OMGEVING Op 19 December hoopt het echtpaar J. F. SpanjaardVan Norde, wonende Oost- Indiëstraat 41. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is vele jaren uitvoer der bij een aannemer geweest en thans is hij nog timmerman. Op de voordracht Ier benoeming van onderwijzeres aan de Linscholenschool te Haarlem zijn geplaatst: mevrouw M. M. Lan- geweg te Haarlem, mevrouw C. van der VeenZaal te Haarlem en mejuffrouw M. van Leeuwen te Ede. De directeur van een groot winkelbe drijf te Alkmaar, de heer W. B., werd door de Alkmaar se kantonrechter con form de eis van het openbaar ministe rie veroordeeld tot 6.boete of drie dagen hechtenis wegens overtreding van een onlangs door de gemeenteraad van Alkmaar vastgestelde politieveror dening, waarbij het behoudens vergun ning van B. en W. verboden is zich in het openbaar of in voor het publiek toegankelijke ruimten geheel of gedeel telijk als Sinterklaas vermomd op te houden. De onderlinge strijd tussen verschillende winkelbedrijven in Alk maar, waarbij het er om ging wie vóór 5 December het eerst en na 5 December het laatst Sinterklaas in zijn bedrijf liet recipiëren, was voor het gemeente bestuur aanleiding deze verordening uit te vaardigen. De heer B. heeft mede gedeeld tegen de uitspraak van de kantonrechter in hoger beroep te zul len gaan. CXXXXX500O000000CXXXXXXX50000C0000000OD000000OC De drie theologische promoties aan de Vrije Universiteit hebben in brede kring aandacht getrokken. Met name de promo ties van ds. A. Dondorp, Geref. predikant te Heemstede en ds. J. G. Aalders predi kant te Leeuwarden, werden door velen bijgewoond. Bij de promotie van ds. Don- dorp was de grote zaal van het AMJV- geboxiw te Amsterdam geheel bezet. Het kwam niet eex-der in de geschiedenis van de ruim 80-jarige V.U. voor dat er op één dag vier promoties voorvielen waaxwan drie in de theologie. Bij de promotie van ds. Dondorp werd de oppositie geopend door mej. dr. Maria Nolte, lerares aan het RK Lyceum Sancta Maria te Haarlem. Zij werd gevolgd door prof. di'. D. Nauta, prof. dr. R. Schippers en prof. dr. G. Ch. Aalders, rxistend hoog leraar te Heemstede. Ds. J. G. Aalders dong naar de doctox-ale waardigheid op een px-oefschrift getiteld „Gog en Magog in Ezechiël". Promotor was zijn vader, prof. dr. G. Ch. Aalders, rustend hoogleraar te Heemstede. De rector-magnificus, prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, deelde mede dat de senaat besloten had aan ds. Aalders het praedicaat cum laude te verlenen. Na afloop van elke promotie volgde een drukbezochte receptie. Bij de plechtig heden deden de kerkex'aden der Geref. kerken van Haai'lem en Leeuwarden zich officieel vertegenwoordigen. Wij merkten onder de belangstellenden tal van Geref. predikanten uit Haarlem en omstreken, Amstex-dam en Leeuwarden op. ADVERTENTIE Anegang 14 Tel. 11963 VULPEN-ETUI'S VULPOTLODEN BALL-POINTS vanaf 75 cent P. Elzenga van de zwemclub Groningen is de eerste nooi-delijke zwemmer die een Nederlands record op zijn naam heeft ge bracht. Hij slaagde er Vrijdagavond in het Helperbad te Groningen in het 13 jaar oude record op de 400 meter vrije slag, dat sedert 29 November 1938 met een tijd van 4 min. 55.4 sec. op naam van Van der Kuil (SZC) stond, met 6 seconden te verbeteren en het te brengen op 4 min. 49.4 sec. De tussentijden bedroegen 1 min. 3.4. 1 min. 15. 1 min. 16.8 en 1 min. 14.2 sec. De drie tijdopnemers drukten voor Elzenga resp 4 min. 49.3, 4 min. 49.4 en 4 min. 49.6 sec. af. Volleybalprogramma voor Maandag Het programma voor Maandag 3 December luidt: Dames, eerste klas A: PSVHIHJ; HVS— Die Raeckse; PWNVclox. Dames, eerste klas B: PSVH 2OVRA; KI. HoutstraatRapiditas 2; HaarlemVe- lox 2. Heren, eerste klas: IHJPSCB; OSS HVS; CIOS—VCR. Heren, tweede klas A: BGVBrandweer 2; MSOHBC; Brandweer 2Rapiditas 2. Heren, tweede klas B: Velox 2HVS 3b; MSO 2— Damiate; PWN—PSVH 2. Heren, tweede klas C: GroentjesRapidi tas 3: PWN 2—Brandweer 3; HVS Sa- Stampers. Woensdag z(jn er geen wedstrijden. Zege bij de Haarlemse dames, nederlaag bij de heren. Een groot aantal toeschouwers heeft gister avond in het Krelagehuis te Haarlem kun nen constateren, dat de basketbalsport veler lei elementen bevat, die het spel ook als schouwspel aantrekkelijk maken. Een com binatie uit de Haarlemse speelsters behaalde een onverwachte zege op de dames uit Rot terdam in een wedstrijd, die van het begin tot het einde volop spanning heeft opgele verd, hoewel gedurende de eerste twintig minuten de bezoeksters wel enig overwicht op de Haarlemse ploeg hebben gehad, het geen in de ruststand (9—16) tot uiting kwam. De Rotterdamse dames demonstreerden een beter ploegverband en ook het schieten was beter verzorgd. Na dé pauze was het met het Rotterdamse overwicht evenwel gedaan en naarmate het eir.de naderde werd het steeds duidelijker dat de Haarlemse ploeg de beste kansen op een overwinning bezat. Enkele minuten voor het slot kwam de Haarlemse achterstand in een voorsprong te verkeren. Door tactisch kort spel op het middenveld beletten de Haarlemse speelsters hun tegen standsters het scoren, zodat een 2423 over winning het onverwachte resultaat van de wedstrijd was. Voor Haarlem scoorden de dames SnelKors (7), Kors (5), Huigen (8), De Haas (2) en Bok (2). Voor Rotterdam de dames Van Beekum (16) en Schapers (7). Spoedig was duidelijk, dat de Haarlemse heren tejjen hun Rotterdamse tegenstanders niet voor een verrassing zouden kunnen zorgen. Het spel der Rotterdammers, bij wie Koemans en Jong uitblonken, was beter dan dat van de Haarlemmers, zowel wat betreft het ploegverband als de individuele presta ties. Reeds bij de rust noteerden we voor de bezoekers een flinke voorsprong (1830) en hoewel de thuisclub in de tweede speelhelft energiek bleef volhouden was tenslotte een uitslag van 3956 het resultaat. De Rotter damse punten werden gescoord door: Koe man (16), Prins (11), Koning (4), Groot (4), Jong (15). Liem (4) en Hoogetidam (2). Hooiveld (18), Jonker (4), Swart (2). Jole (2), Molenkamp (6). Veenstra (6) en Koens (1), zorgden voor de Haarlemse punten. In het afgelopen voorjaar is het vijftien jarig bestaan gevierd van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Tafeltennisbond met een feestavond. Op 9 December worden ter gelegenheid van het jubileum in het Krelage huis wedstrijden gehouden, waaraan 650 dames en heren deelnemen. Er zal op zeven tig tafels worden gespeeld. Bekende speel sters en spelers uit Amsterdam, Den Haag, 't Gooi, Zaanstreek. West-Friesland, Velsen en Haarlem zullen deelnemen. Ingeschreven hebben Cor Dubuy, W. van Zoelen, W. Stoop, Hogendoorn en Scheffer. De eind strijden beginnen om ongeveer acht uur en de hoofdklassers komen na vijf uur in het strijdperk. De Vrijdag voortgezette wedstrijd Hof van Holland—Centrum (Haarlem) is door eerst genoemde club met 1410 gewonnen. De uitslagen waren: Van der Putten (250) 135 30 30 4.59 Scholten (230) 230 30 31 7,66 Van Hemert (170) 110 24 23 4,58 Dijkstra (230) 230 24 72 9,58 De Louw (80) 80 32 10 2,50 Vernout (80) 41 32 9 1,28 Van der Putten (250) 250 32 32 7,81 Van der Hoek (250) 149 32 21 4,65 De Vries (100) 78 35 18 2,22 Duinker (100) 100 35 7 2,85 Van Hemert (170) 160 40 21 4.— Van Koersel (155) 155 40 23 3 JS1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11