Groter invloed van Staten-Generaal op het buitenlands beleid „Minimum aan propaganda" in geheime bijeenkomst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bepaling inzake de bevoegdheid van boven-nationale organisaties Britse troepen en Egyptische politie raakten slaags Grondwetswijziging voorgesteld Tientallen doden en gewonden Dreigende crisis in thee-cultuur Weer een sub-commissie in Panmoendjom Het woord is aan. „Vriendschappelijk debat", zei voorzitter Honderd doden bij vulkaan-uitbarsting WEDERVRAAG Ondernemingen gaan sluiten Adenauer in Londen Grondverschuiving bedreigt Italiaans dorp Subcommissie voor ontwapening Sjisjikly draagt de macht weer over Amerikaanse journalisten op snelle rondreis Effecten verhandeld van gedepossedeerden Voor 8000.- uit étalage van juwelierszaak ontvreemd 66e JAARGANG No 126 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 4 DECEMBER 19 51 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 290 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. V erschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Thans is bij de T weede Kamer ingediend een wetsontwerp tot het in over weging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen. De hoofdgedachte van de voorgestelde wijzigingen is dat de medezeggenschap van de Staten Generaal bij het bepalen van de buiten landse politiek beter zal worden geregeld dan thans het geval is en dat deze tevens aan de gewijzigde omstandigheden zal worden aangepast. Met name geldt dit voor het totstandkomen van internationale overeenkomsten. Voor de regering en de Staten-Generaal is het van belang het beginsel van medezeggenschap van de Staten-Generaal bij het totstandkomen van alle overeenkomsten, onverschillig in welke vorm of onder welke benaming, te omringen met zekere waarborgen, waardoor een snel en efficiënt optreden van Nederland in de internationale samenleving wordt verzekerd, zo ver klaart de regering in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp. Bij het voorbereiden van een nieuwe tekst voor de grondwetsartikelen betref fende de buitenlandse betrekkingen heeft de regering tot leidraad gehad het rapport van de staatscommissie en het eindrapport van 9 Juli 1951 van de onder leiding van prof. Van Eysinga staande commissie, aan welke was opgedragen aan de regering rapport uit te brengen nopens de samen werking tussen regering en de Staten- Generaal inzake het buitenlands beleid. Bevoegdheden des Ivonings De regering is met de commissie-Van Eysinga en de Grondwetscommissie van oordeel, dat er generlei reden bestaat om wijziging te brengen in de bepaling van artikel 58 der Grondwet, dat de koning het opperbestuur heeft der buitenlandse betrekkingen. Op het beginsel, dat de Kroon alle bevoegdheden bezit op het ge bied der buitenlandse betrekkingen, zijn verschillende limitatieve uitzonderingen vastgesteld in de artikelen 59 en 60. De regering stelt voor, aan artikel 58 de bepaling toe te voegen, dat de koning de ontwikkeling der internationale rechts orde bevordert. Zowel de commissie-Van Eysinga als de Grondwetscommissie zijn van oordeel dat, hoezeer ook de onrechtmatigheid van de aanvallende oorlog en anderzijds de vreed zame beslechting van internationale ge schillen uitermate belangrijke elementen vormen in de organisatie der interna tionale rechtsgemeenschap, de Grondwet goed zou doen de meer omvattende plicht des konings om de ontwikkeling dier rechtsgemeenschap in volle omvang zoveel mogelijk te bevorderen, uitdrukkelijk tot uiting te brengen. Die ontwikkeling houdt in handhaving van het reeds verwezenlijk te, voor zover de rechtsontwikkeling door zodanige handhaving wordt gediend. De regering geeft er de voorkeur aan in artikel 58 niet van rechtsgemeenschap, maar van rechtsorde te spreken: het eerst genoemde woord schijnt meer te duiden op de volkengemeenschap, binnen welke de internationale rechtsorde geldt. Deze ge meenschap is het feitelijke uitgangspunt. Wat bedoeld wordt, is dat de koning de ontwikkeling der rechtsorde in de volken gemeenschap dient te bevorderen. Het verklaren van oorlog De regering stelt verder voor artikel 59 van de Grondwet als volgt te lezen: De koning verklaart het koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid dan na voorafgaande toestemming van de Staten- Generaal. De toestemming is niet vereist, wanneer het koninkrijk door een andere mogendheid wordt aangevallen of tenge volge van de nakoming van zijn interna tionale verplichtingen in oorlog geraakt. De Staten-Generaal beraadslagen en be sluiten terzake in verenigde vergadering. Tot 1922 behelsde artikel 59 slechts het de koning toekomende recht van oorlogs verklaring. In 1922 werd de uitoefening van dat recht afhankelijk gesteld van voorafgaande toestemming der Staten-Ge neraal en tevens beperkt door de plicht te trachten geschillen met -vreemde, mogend heden op te lossen door vreedzame mid delen. Het vrijmachtig beroep op de wape nen werd aldus teruggedrongen tot het geval, dat het het uiterste middel zou zijn. Maar de Grondwet bleef de aanvallende oorlog als bestaand instituut beschouwen, hoezeer ook, mede door het grondverdrag van de Volkenbond, de oirbaarheid van een aanvallende oorlog tot een minimum was teruggebracht. Sedert dien is de aanvallende oorlog tot iets absoluut onrechtmatigs geworden. Het internationale recht heeft ten deze als reactie op de twee wereldoorlogen in korte tijd een diepgaande wijziging ondergaan. Internationale overeenkomsten Blijkens het wetsontwerp wordt voorge steld artikel 60 als volgt te lezen: Over eenkomsten met andere mogendheden en met volkenrechtelijke organisaties worden door of met machtiging van de Koning ge sloten en, voor zover de overeenkomst zulks eist. door de Koning bekrachtigd. De overeenkomsten worden zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal overge legd. Zij worden niet bekrachtigd en tre den niet in werking dan nadat zij door de Staten-Generaal zijn goedgekeurd. Tot 1922 had de Grondwet alle tractaten met vreemde mogendheden, onverschillig hun benaming en onverschillig hun vorm, „verdrag" genoemd. In stijgende mate werd de wenselijkheid gevoeld om niet al len de verdragen over wijziging van grond gebied, geldelijke verplichtingen of „an dere wettelijke rechten", maar alle verdra gen te onderwerpen aan de goedkeuring der Staten-Generaal. Artikel 58 van de in 1922 aanvaarde tekst stelde voorop, dat alle verdragen parlementaire goedkeuring zouden vereisen, behoudens mogelijke bij de wet vastgestelde uitzonderingen. Met de ene hand werd teruggenomen hetgeen de andere hand had gegeven, doordat naast de „verdragen" „andere overeenkomsten" werden genoemd, die slechts zouden be hoeven te worden medegedeeld aan de Staten-Generaal. De praktijk ging in een verdrag zien uitsluitend datgene, wat in plechtige verdragsvorm was gegoten. Voortaan werd slechts voor „plechtige" verdragen goedkeuring der Staten-Gene raal vereist geacht. De niet-plechtige over eenkomsten konden zonder parlementaire goedkeuring tot stand komen. Voorgesteld wordt na artikel 60 zes sub artikelen in te voegen over de wijze waarop de goedkeuring wordt verleend. De regering heeft er naar gestreefd de procedure zo eenvoudig mogelijk te ma ken. In vele gevallen zullen de Kamers geen behoefte gevoelen aan een gedach- tenwisseling met de regering over een overeenkomst, welker tekst haar is over gelegd. Schriftelijke en mondelinge behan deling zou dan overbodige en altijd tijdro vende arbeid veroorzaken. Voor die geval len heeft de regering, in navolging van de practijk van het Britse parlement, de be paling overgenomen dat stilzwijgen gedu rende dertig dagen na het overleggen van een overeenkomst als goedkeuring geldt. De goedkeuring wordt ook geacht te zijn verleend, wanneer de beide Kamers vóór de afloop van de termijn van dertig dagen verklaren dat geen uitspraak verlangd wordt. Eenzelfde procedure wordt ook voorgesteld voor de opzegging van over eenkomsten. De regering is van mening dat in de grondwet dient te worden vastgelegd, dat private personen niet aan een internatio nale overeenkomst zijn gebonden, voor zo ver deze niet op de een of andere wijze is bekend gemaakt. In artikel 60 d wordt daarom de wijze van bekendmaking gere geld. Bevoegdheid van boven nationale organisaties De regering: acht het gewenst in de Grondwet een bepaling op te nemen be treffende de opdracht van besturende, wetgevende en rechtsprekende bevoegdhe den aan internationale organisaties, tegen woordig ook wel aangeduid als boven- of supra-nationale organisaties, ook al is de opneming van een zodanige bepaling naar het oordeel der regering niet noodzakelijk. Het toevertrouwen van dergelijke be voegdheden aan supra-nationale organisa ties wordt echter niet algemeen zonder voorbehoud als verenigbaar met de Grond wet beschouwd, waarbij mede van invloed kan zijn de omstandigheid, dat in sommi ge gevallen die bevoegdheden veel verder strekken dan vroeger het geval was. Thans worden onder andere, al dan niet binnen het kader van de Raad van Euro pa, organisaties geschapen, die in een be paalde sector van de internationale samen leving diep in de nationale sfeer ingrijpen de bevoegdheden zullen verkrijgen. De regering deelt het gevoelen van de Grondwetscommissie, dat het geven van een grondwettelijke grondslag aan de op dracht van bevoegdheden aan supra-na tionale organen aanbeveling verdient, ten einde het nodige relief .te geven aan een rechtsvorm, waarvan men gezien het toenemende streven naar internationale binding en integratie mag aannemen, dat deze in de toekomst veelvuldige toe passing zal vinden. Om deze redenen wordt voorgesteld in de Grondwet te bepalen, dat aan volken rechtelijke organisaties bij of krachtens overeenkomst bevoegdheden kunnen wor den opgedragen. Uit het indienen van dit wijzigingsontwerp mag niet worden afge leid, dat, voordat deze wijziging van kracht zal zijn geworden, opdracht van bevoegd heden aan volkenrechtelijke organisaties niet geoorloofd zou zijn. CAIRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken, Serag El Din Pasja, heeft gisteravond in het parle ment medegedeeld, dat gistermiddag een gevecht in.de Suez-kanaalzöne is geleverd tussen Egyptische politie en Britse troepen. Hij zei dat negen Egyptenaren waren ge dood, onder wie één politie-agent, en 62 Egyptenaren waren gewond, onder wie vijf politie-agenten. Later werden deze getal len gewijzigd in 16 doden en 68 gewonden. De Britse lezing van het incident is, dat Maandagmiddag bij het verplaatsen van een militaire opslagplaats van benzine in de buitenwijken van Suez naar het garni zoen van deze plaats, Egyptenaren het vuur op de Britse militairen openden. Laatst genoemden hadden pas teruggeschoten, toen een groep Egyptische politie-agenten verscheen en de Britten eveneens beschoot. Hierop kwam een compagnie Britse mili tairen te hulp. Volgens het Britse commu niqué werden vier Egyptenaren gedood, onder wie drie politie-agenten. 25 perso nen werden aangehouden, onder wie een politie-agent. Een tweede incident deed zich voor, toen twee Britse militaire auto's nabij Suez uit een hinderlaag werden beschoten. Ook werd een Molotof-cocktail geworpen. Aan Britse zijde kwamen zes mannen om het leven. Een Britse majoor en een lid van de genie worden vermist. Staking De havenarbeiders van Suez, die eerst op verzoek van de regering hadden besloten het werk op niet-Britse schepen te hervat- Dr. Adenauer, de president van de West- Duitse Bondsrepubliek, bij zijn aankomst in Engeland, waar hij zes dagen blijft voor besprekingen met premier Churchill en minister Eden. Ook de koning van Engeland zal de Duitse gast ontvangen. ten, hebben zich thans opnieuw beraden en zijn overeengekomen om zich van elk werk te onthouden, zolang de Britse strijd krachten zich niet geheel en al uit de ka naalzone hebben teruggetrokken. Fred Zusy, chef van het kantoor te Cairo van Associated Press, heeft van de Egyp tische regering bevel -gekregen het land te verlaten wegens enkele artikelen, die hij geschreven had. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo heeft, nadat het uitwijzingsbevel was be kendgemaakt, een onderhoud gehad met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, waarbij hij wees op „de ongeluk kige gevolgen, die deze Egyptische beslis sing zou hebben". De Egyptische regering heeft daarop het uitwijzingsbesluit teniet gedaan. Alarmtoestand In Alexandrië heerste vandaag de alarm toestand. Politie, soldaten en mariniers pa trouilleerden, teneinde mogelijke inciden ten tegen te gaan, die zouden kunnen voortvloeien uit de gebeurtenisen van gisteren. DJAKARTA (Aneta). Op vele thee ondernemingen wordt algehele stopzetting van de productie overwogen wegens de voortdurende zeer moeilijke situatie voor de theecultuur, aldus heeft de economische redacteur van Aneta van de eigenaren en vertegenwoordigers van de eigenaren van thee-ondernemingen in Indonesië verno men. Aneta's zegslieden zeiden dat er nog vele bedrijven zijn, die, doordat zij over een gemengde thee- en rubberaanplant be schikken, in afwachting van eventuele re geringsmaatregelen nog voortgaan met de verliesgevende thee-exploitaties, daar het tekort van de thee-opbrengsten voorlopig nog uit andere hoofde kon worden vergoed. Men moet echter ernstig rekening houden met het feit dat vele definitieve ongunstige beslissingen ten aanzien van de voortzet ting van de bedrijven in het nieuwe jaar zullen vallen. De correspondent van Aneta te Medan seint nog, dat de nieuwe lonen, die onlangs voor de cultures aan de Oostkust zijn voor geschreven, ten enenmale ondragelijk zijn voor een thee-onderneming, die niet op de been wordt gehouden door inkomsten van andere cultures. VERZEKERINGSAGENTEN IN DE V. S. STAKEN. NEW YORK (A.F.P.). 15.000 verzeke ringsagenten in de V. S. zijn gisteren in staking gegaan. 32 staten van de V. S. wor den door de staking getroffen. De stakers eisen o.m. een verhoging van hun vaste wekelijkse provisie van 35 dollar met 15 dollar. TOKIO (Reuter). De onderhandelaars in Korea hebben de Maandag van Noorde lijke zijde ingediende voorstellen aangaan de neutrale inspectiegroepen heden naar een sub-commissie verwezen. Dit werd gisteren door de geallieerde delegatie voor gesteld, waarbij zij de Noordelijken 21 vragen voorlegden over hun nieuwe voor stellen. De Noordelijke delegatie heeft een negen punten omvattend antwoord op de 21 vra gen van de U.N.O. gegeven. Volgens de Noordelijken zouden vertegenwoordigers van drie tot vijf landen van de inspectie- groepen deel moeten uitmaken. Zij zeiden evenwel niet welke landen het zouden moeten zijn. Een woordvoerder der verbondenen ver klaarde, dat de Noordelijken zich krachtig verzetten tegen een verzoek van geallieer de zijde om gedurende een wapenstilstand troepen te mogen vervangen. De enige con cessie, die zij deden was dat een soldaat, die wegens ziekte met verlof ging, later zou kunnen terugkeren. Verder had de ge allieerde delegatie verzocht nog een sub commissie te vormen ter bestudering van punt vier van de agenda betreffende de uit wisseling van krijgsgevangenen. De Noor delijken verklaarden, dat zij dit voorstel in overwéging zouden nemen. Eiland veroverd Radio-Pjongjang heeft gemeld, dat de Noordelijken het eiland Taehwa, 110 km ten Noord-Westen van Pjongjang, hebben heroverd. Hierbij zou het gehele garnizoen van 500 Amerikaanse en Zuid-Koreaanse soldaten gesneuveld zijn. De Amerikaanse marine heeft toege geven, dat een Chinese amphibiestrijd- macht Zuid-Koreaanse guerillastrijders van het eiland Taehwe heeft verdreven. LONDEN (Reuter) De West-Duitse kanselier dr. Adenauer is gistermiddag te Londen aangekomen, voor besprekingen met Britse regeringspersonen. Hij werd op Norfolk met groot ceremonieel ontvangen. Een muziekcorps van de RAF speelde en er was ook een erewacht van de luchtmacht opgesteld. Het was 20 jaar geleden dat voor het laatst een Duits staatshoofd voet op Engelse bodem zette. Naar Reuter meldt, zouden de „werke lijke" besprekingen van Adenauer heden beginnen, als de kanselier een onderhoud zal hebben met Churchill. Hij zal Vrijdag door de koning ontvangen worden. Men verwacht, dat bondskanselier Ade nauer voor Kerstmis naar Parijs zal reizen om een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van het plan-Pleven deel nemende landen bij te wonen. Naar in de omgeving van de kanselier in Londen verluidde, komen de besprekingen over een Europees leger te Parijs in een eindstadium, zodat de ministers van bui tenlandse zaken ruggespraak dienen te houden. Het dorp Canolo, gelegen op een berg helling in Calabrië, loopt gevaar door een grondverschuiving bedolven te worden. Een hoeveelheid van ongeveer 60.000 ku bieke meter rotsachtige grond, losgeraakt door de regenval, beweegt zich langzaam van de helling van de berg Trisimo naar Canolo. Een 35-tal inwoners verliet het dorp in het afgelopen weekeinde, nadat een lawine van rotsblokken omlaag stortte. De prefect van de provincie heeft de evacuatie van het dorp gelast. Volgens des kundigen is het dorp ten ondergang ge doemd. De politie moest ingrijpen om het grootste deel van de bevolking te doen ver trekken. PARIJS (Reuter) De subcommissie van de politieke commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de grote vier en de voorzitter van de Assemblée, heeft besloten de Westelijke ontwapeningsvoorstellen en de Sovjet-Russische amendementen daarop te bestuderen. De bijeenkomst duurde 21/» uur. Wysjinski verliet het eerst de verga derzaal. Op de vraag of er enige vooruit gang was bereikt, haalde hij de schouders op en zeide: „Ik weet het niet". De Engels man Lloyd liet zich nogal optimistisch uit. Een functionaris van de UNO zeide, dat er „een minimum aan propaganda" bij de be sprekingen was geweest. Een woordvoerder verklaarde, dat na een algemene bespreking besloten was het Wes telijke ontwapeningsvoorstel en de Sovjet- Russische amendementen daai-op alinea voor alinea te bespreken. Overeengekomen werd, dat als bespreking van een bepaalde alinea te ingewikkeld zou worden, men over zou gaan op de volgende. Moch (Frankrijk) vroeg Wysjinski precies te verklaren, wat zou gebeuren in de periode tussen verbod en doelmatige werking van een controlestelsel. De Britse gedelegeerde Lloyd legde de nadruk op het belang van gelijktijdigheid bij verbod en controle. Er is door de delegaties bepaald, dat de pers-attaché's slechts verklaringen van hun eigen afgevaardigden zullen bekend maken. De Sovjet-Russische delegatie is de enige, die nog geen persconferentie heeft gehou den, en daarom is niet bekend wat Wys jinski heeft geantwoord Op een vraag of hij van plan was een persconferentie te houden, zei Wysjinski, dat hij „er over zou denken". Voorzitter Nervo zeide, dat de vertegen woordigers him standpunt in ruime mate hadden uiteengezet. Zjj hadden op vriend schappelijke wijze gesproken over een passend controlestelsel en over het verbod van de atoombom. Er was geen nieuw aspect, dat reden gaf tot gebrek aan opti- MANILLA, 4 December (A.F.P.) Een honderdtal personen is levend verbrand tengevolge van een plotselinge uitbarsting van de vulkaan Hibok, die hedenochtend heeft plaats gehad. De vulkaan ligt op het Philippijnse eiland Camiguin, ten Noord- Westen van Mindanao. Het eerste nieuws over de uitbarsting werd te Manilla bekend uit een telegram van een schip, dat het eiland passeerde. De rookkolom van de krater steeg volgens het telegram tot 5000 meter. De president heeft het onmiddellijk zenden van hulpploegen gelast. Het eiland Camiguin wordt ont ruimd. De laatste uitbarsting van de vul kaan, in September van het afgelopen jaar, eiste 69 doden. De „grote vier" aan de conferentietafel in het Palais de Chaillot. Van links naar rechts Moch (Frankrijk)Lloyd (Groot- Brittannië), Nervo (voorzitter der Assem blée), Wysjinski (Sovjet-Rusland) en Jessup (V.S.). misme. „Ik kan niet zeggen, dat ik op enigerlei wijze minder optimistisch ben dan tevoren", zo antwoordde hij op een desbetreffende vraag. Een Amerikaans woordvoerder zeide, dat op de middagver gadering een goede en duidelijke uiteenzet ting was gegeven van het Russische stand punt. „Altijd tevreden" Wysjinski, die de bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening met een brede glimlach verliet, werd door verslag gevers gevraagd of hij tevreden was over de besprekingen. „Ik ben altijd tevreden, wanneer ik in dit gebouw ben", antwoordde hij. Wysjinski deelde de verslaggevers mede, dat zij geduld zouden moeten hebben, in dien zij wilden weten, hoe de Russische houding op de geheime besprekingen is. Naar aanleiding van een opmerking, dat de Westelijke mogendheden inlichtingen ver strekken en de Sovjet-Unie niet, verklaar de hij: „Er zijn vele dingen, die niet wor den gemeld". DAMASCUS (Reuter). Kolonel Sjisjikly, de stafchef van het Syrische leger, heeft kolonel Fawzi Silo, een oud-minister van defensie, met alle bevoegdheden van het staatshoofd en de eerste minister bekleed. De onder-ministers zullen de functies van de ministers overnemen, totdat een parle mentair regiem opnieuw zal zijn ingesteld. Het Iraakse kabinet heeft besloten „de huidige politieke toestand in Syrië" niet te erkennen en de andere Arabische landen er van op de hoogte te stellene, dat het het optreden van Sjisjikly als onwettig be schouw. De Arabische landen zal verzocht worden hun goedkeuring aan het Iraakse besluit te hechten, zo meldt AFP. Donderdagavond worden 14 journalis ten uit de Verenigde Staten voor een kort bezoek aan ons land verwacht. Zij maken een rondreis van 22 dagen door de landen van het Atlantisch pact. Het gezelschap be zocht reeds Frankrijk, Italië, Turkije, Grie kenland en Joegoslavië. Thans vertoeft het in West-Duitsland. De Amerikaanse journalisten zullen op 7 December een onderhoud hebben met minister Staf en vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog en Marine. Daarna zullen zij vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade en van de E.C.A. in ons land ontmoeten. Na een lunch zullen zij naar Schiphol gaan en hun reis vervolgen. Savonarola: Wilt gij vrij zijn? Bemint dan vooral God, bemint uw naaste, bemint elkander, bemint het ge menebest. Dan zult gij ware vrij heid hebben. Voor de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel is opnieuw ter sprake gekomen de positie van de effecten beurs tijdens de Duitse bezetting, bij de voortzetting der behandeling van de pro cedure over de transacties in certificaten van Amerikaanse effecten van Joodse ge depossedeerden. Pleiters voor de tegenwoordige houders der stukken waren mr. D. Schut en mr. F. Kuethe. Voor de gedepossedeerde vroegere Joodse houders der effecten traden op mr. I. L. Hamburg, mej. mr. M. A. Suyling en mr. J. Nolen. Mr. Schut betoogde dat de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel in oor logstijd nooit gewaarschuwd zijn tegen het kopen van stukken die afkomstig waren van Lippmann Rosenthal, Sarphatistraat. Hij concludeerde, dat er bij de verhandeling van de certificaten der Amerikaanse stuk ken zonder twijfel sprake is geweest van regelmatig beursverkeer. Mr. Kuethe besprak de gebondenheid van de commissionnairs in effecten om de opdrachten, die zij kregen, uit te voeren. Pleitend voor de Joodse gedepossedeer den noemde mr. Hamburg het fabeltje, dat beursfirma's in het algemeen niet geweten zouden hebben, dat Lippmann Rosenthal, Sarphatistraat, uit Joods bezit afkomstige effecten op de markt wierp. Dat men met zg. Joodse stukken te doen had, heeft de beurs de gehele periode door geweten, zo zei hij. De beide andere voor de Joodse gede possedeerden optredende pleiters sloten zich aan bij het betoog van mr. Hamburg en gingen op enkele détails in. Mej. mr. Suy ling was van mening dat de commission nairs niet te goeder trouw waren ten op zichte van de eventuele belangen der ge depossedeerden indien zij nalieten voor zorgsmaatregelen te treffen. De raad zal te zijner tijd uitspraak doen. In de afgelopen nacht hebben dieven een étalageruit van een juwelierszaak op de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam ver nield en voor een waarde van 8000 aan gouden sieraden en horloges weggenomen. De daders hebben de buit vervoerd met een bestelatuo, welke zij uit een garage in de omgeving van de juwelierswinkel had den ontvreemd. De Franse schrijver Pierre Daninos, die in de onschuld zijns gemoeds een opdracht had aanvaard van de administratie van het plan-Marshall om een brochure over het Atlantisch pact te schrijven, heeft een heel lange vragenlijst aan het Amerikaanse volk gezonden, zo lezen wij in de „New York Herald Ti-ibune". Daninos heeft dat gedaan, omdat hij zelf, na het aanvaarden van zijn opdracht, een vragenlijst van vier bladzijden met 61 vra gen in drievoud moest invullen. Hem werd gevraagd: „Is u zich in de laatste 12 maan den te buiten gegaan aan alcoholische uit spattingen? Is u wel eens behandeld voor geestesziekten?". En hij moest ook zeggen hoe oud hij was, waar hij de laatste tien jaar had gewoond, wat hij in zijn leven al zo had gedaan en wat voor huidskleur hij had. De laatste vraag was: „Heeft u ooit het voornemen gehad om de regering van de Vex'enigde Staten van Noord-Amerika op gewelddadige wijze omver te werpen?". Daninos apprecieerde deze grondigheid zo, dat hij besloot zijn verdragspartner eveneens aan de tand te voelen. Hij stelde een vrijwel identieke vragenlijst op en zond die aan president Truman met het verzoek: „Wilt u deze lijst namens het Amerikaanse volk invullen?". Daninos wenste onder meer het volgende te weten: „Hoe lang bestaat u?". „Wat heeft u gedaan voor de ontdekking van Amerika? Geef een lijst van uw ver blijfplaatsen voor en na 1492". „Welke is uw huidskleur en wat zijn uw belangrijkste relaties?". „Lijdt u aan ernstige stoornissen (poli tiek. epidemisch, geestelijk)?". „Tot hoever reikt uw ontwikkeling?". Ter verduidelijking heeft Daninos in een noot onder de vragenlijst geschreven: „Ik ben niet anti-Amerikaans of pro-Russisch, maar alleen een akelige individualist, die er niet aan zou denken om de kleinste luis op het hoofd van de Verenigde Staten te zoeken, wanneer die niet zouden proberen om er een op het mijne te vinden. En van het Kremlin zou ik nog veel gedétailleerder inlichtingen vragen", zo voegde hij er aan toe. ^°"oof**»noooooooooooooooofricoav>r*50occrv-*xioooro^«-«-ooocir ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krach tige en vooral in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen West en Zuid-West. Zacht weer. 5 December Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur. Maan op 13.11 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 December Hoog water: 7.30 en 19.58 uur. Laag water: 3.01 en 15.29 uur. Woensdag 5 December Hoog water: 8.30 en 21.01 uur. Daag water: 3.57 en 16-25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1