Resolutie tot oprichting van een UNÓ-leger Vier en een half millioen Duitsers worden nog vermist Regionale pacten als hulpmiddel? UNO TEGEN AGGRESSIE De radio geeft Woensdag West-Duitse vak verenigingen in oppositie Spoedig conferentie te Parijs Matiging in Amerikaanse militaire productie 2 Adoptie van overstroomde plaatsen in Italië BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Hoevelen leven er nog naamloos in de Sovjet-Unie? Cricket Tweede testmatch Australië-West Indië Hopperzuiger voor Denemarken Europees leger Loonbelasting en kinderaftrek Nederlands militair program ongewijzigd Voor in nood verkerende kinderen Klein verlof met Kerstmis Academisch Instituut in Paleis Noordeinde Het incident in Leeuwarden DINSDAG 4 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS (Reuter). De politieke com missie der UNO is begonnen met de behan deling van het rapport van de commissie voor collectieve maatregelen tegen aggres- sie het tweede punt van de agenda. Een van de belangrijkste kwesties is, of de maatregelen der UNO tegen aggressie kunnen worden gekoppeld aan bestaande regionale organisaties zoals de Atlantische organisatie. „De commissie", aldus de Amerikaanse voorzitter Muniz, „heeft een nieuwe ge dachte van solidariteit in het toepassen van economische sancties ontwikkeld. Wanneer de Veiligheidsraad in gebreke zou blijven om zijn plicht tegenover aggressors na te komen zou dit geen beletsel mogen zijn voor de statcn-leden van de UNO om tegen de aggressor op te treden. De commissie beschouwt haar rapport niet als definitief en zal gaarne waardevolle suggesties ver nemen." Elf landen hebben een resolutie inge diend, die alle leden van de UNO verzoekt de volgende maatregelen te treffen: Het aanwijzen van strijdkrachten ten behoeve van de UNO, een zodanige herziening van de nationale wetten dat onmiddellijke en doeltreffende hulp kan worden verleend aan optredende strijdkrachten van de UNO, inventarisatie van de nationale hulpbron nen teneinde te kunnen bepalen in hoeverre een motie tegen aggressie kan worden ge steund, het zoveel mogelijk beschikbaar stellen van de bronnen van regionale be veiligingsorganisaties ten behoeve van de collectieve veiligheid der UNO. Verder dringt de resolutie op niet-leden van de UNO aan te onderzoeken welke economische en andere hulp zij kunnen geven ten bate van het collectieve veilig heidsstelsel in overeenstemming met de be ginselen van het handvest. Aan secretaris generaal Trygve Lie wordt verzocht, zo spoedig mogelijk een groep militaire des kundigen samen te stellen, die de leden- staten moeten helpen bij het organiseren en opleiden van strijdkrachten voor de col lectieve veiligheid. De resolutie zegt met nadruk, dat de UNO over de middelen moet beschikken om de internationale vrede en veiligheid te handhaven in weerwil van het feit, dat de Veiligheidsraad in vijf jaar niet in staat geweest is voor de in het handvest voorziene strijdkrachten te zorgen. In het geval van aggressie, aldus de reso lutie, moeten alle staten of zij leden zijn van de UNO of niet, hun krachten vereni gen ter verdediging van de beginselen der UNO. Aan de UNO wordt verzocht, be staande regionale verdedigingsstelsels als „een belangrijk aspect van het universele collectieve veiligheidsstelsel van de UNO" te sanctionneren. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten overweegt een plan tot het adopteren van Italiaanse steden en plaatsen, die door de watersnood het zwaarst hebben geleden. De bedoeling is dit plan internationaal tot ontwikkeling te brengen. Daartoe zal de vereniging dezer dagen in contact treden met alle leden van de „Union Internationale des Villes", waarvan het secretariaat in Den Haag is gevestigd. Reeds eerder had de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met de uitwerking van dit plan willen beginnen, maar in over leg met het Nederlandse Rode Kruis, in samenwerking waarmee ook de adoptie actie in ons land zal worden gevoerd, werd besloten eerst de grote inzameling van het Rode Kruis af te wachten. ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN 1 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Een adder in de wijn, hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.37 Adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Regeringsuitzen ding voor de jeugd: Wij slaan op de tong tong, 14.00 Advents- en Kerstliederen. 14.30 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Orkest en soliste. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendc-slui- ting. 13.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Orgel. 19.00 Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Uitslag wedstrijd kinderpostzegels. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20,10 Commentaar fr.miliecompetitie. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Pianosolo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon-orkest. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 13.40 Orgel. 14.00 Gesproken portret. 14.45 Philharmonisch orkest, koor en solisten. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 St. Nicolaas en de Ko ninklijke Marine, causerie. 18.30 St. Nicolaas- feest in een kinderhuis. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Uitslag prijsvraag Kin derpostzegels. 20.15 Gevarieerd programma. 21.50 Dansmuziek 22.15 Onder de pannen, hoorspel. 22.35 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 12.50 Koer sen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klas sieke muziek. 13.30 Causerie. 13.35 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Vocaal kwartet. 16.30 Internationale radio universiteit. 16.45 Vocaal kwartet. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Causerie. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koormu ziek. 19.50 Feuilleton. 20.00 L' Etoile, opera. 22.00 Nieuws. 22,15 Klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.3024.00 Platen. De indieners van de resolutie zijn de Ver enigde Staten, Australië, België, Nederland, Brazilië, Canada, Frankrijk, de Philippij- nen, .Turkije, Venezuela en Joegoslavië. Het rapport van de commissie voor col lectieve maatregelen voorziet in uitgebrei de actie voor het geval van aggressie, onder andere in economische en financiële sancties, een stelsel van handelsblokkade, embargo's op wapenen en strategisch mate riaal en het verbreken van diplomatieke betrekkingen. Een „uitvoerende militaire autoriteit", bestaande uit een staat of groep van staten, zou namens de UNO moeten op treden. Deze autoriteit zou snel moeten handelen in geval van vredebreuk of aggressie. Voorzitter Moe heeft de vergadering verdaagd daar niemand der afgevaardig den het woord vroeg. De politieke commis sie zal pas Zaterdag weer bijeen komen. SUPERFORT NEERGESTORT. In Denver (V.S.) is een Superfort neer gekomen op een nieuwe woonwijk. Negen van de veertien bemanningsleden kwamen om het leven. Het vliegtuig was kort te voren opgestegen. De federale raad van de West-Duitse federatie van vakverenigingen heeft Maan dag besloten de samenwerking met de re gering te beëindigen. Dit besluit geeft uit drukking aan de afkeuring van de econo mische politiek der West-Duitse regering. Het bestuur van de federatie besloot in Juli aan de federale raad voor te stellen de samenwerking met de regering te be ëindigen. Het bestuur beklaagde zich er over, dat de regering aan de vakverenigin gen geen grotere zeggenschap wil geven bij de vaststelling van de economische po litiek en dat zij het principe van medezeg genschap der arbeiders in de industrie niet eveneens voor de chemische industrie wil toepassen. Het Maandag genomen besluit zal niet van invloed zijn op de vertegenwoordiging der vakverenigingen in het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en in de West-Duitse raad voor kolenmijnen. Het persbureau van de federatie deelde mede, dat het besluit niet betekent dat er geen vakverenigingsvertegenwoordiger meer met een vertegenwoordiger van de regering zou ondei'handelen. Het besluit laat duidelijk zien, wie verantwoordelijk is voor de economische en sociale ontwik keling in West-Duitsland, aldus het bureau. Het persbureau oefende critiek uit op de vrije democratische partij, die tot de rege ringscoalitie behoort, wegens het uitoefe nen van openlijke druk op bondskanselier Adenauer tijdens diens jongste besprekin gen met de vakverenigingen. Dit maakte volgens het persbureau verdere onderhan delingen onmogelijk. De commandant van het Rode Kruiskorps, gep. luitenant-generaal L. H. van Oyen, overhandigde Maandag in het gebouw van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis een verbandtas met inhoud aan het tienduizendste lid van het korpsH. Polderdijk uit Goes (rechts). (Van onze correspondent te Bonn) Het Duitse Rode Kruis is na jarenlang zoeken tot de conclusie gekomen, dat nog altijd 4,5 millioen Duitsers vermist worden. Een aantal dus, dat bijna zo groot is als de helft van de Nederlandse bevolking. Hiervan zijn 1.480.000 soldaten. Het grootste deel van deze vermisten behoort echter tot de categorie van hen, die men als „non-combattanten" pleegt aan te duiden, maar die de moderne totale oorlog voor niet minder ernstige risico's plaatst dan het strijdende deel van de natie. Deze cijfers van het Duitse Rode Kruis, die men wel als definitief mag beschouwen, maken het beeid volledig dat men van de Duitse verliezen in de tweede wereldoorlog kan maken. Het ziet er nu als volgt uit: 2.250.000 gesneuvelde soldaten. 1.480.000 nog na meer dan zes jaar ver miste soldaten. 800.000 door luchtbombardementen om gekomen „non-combattanten". 3.000.000 vermiste „non-combattanten". Verder zijn 2.000.000 geheel of gedeelte lijk verminkt. Tot zover de statistiek. Een vraag blijft echter bestaan, de vraag of de vermisten zelfs na een onzekerheid die nu al van 1945 af de familieleden kwelt, opge geven moeten worden. In een beschaafde, geregelde wereld zou dat inderdaad het geval zijn. Dit is echter een van de na-oor- logse problemen: De tot zekerheid nade rende waarschijnlijkheid dat de Russen tegen alle menselijkheid en volkenrecht in Duitse soldaten en burgers in anonieme staat achterhouden. Meer dan eens hebben de Russen ver zekerd dat zij alle krijgsgevangenen heb ben ontslagen en naar huis laten gaan, op een klein aantal „oorlogsmisdadigers" na. Uit alles kan men echter de conclusie trekken, dat veel meer krijgsgevangenen worden achtergehoudenn dan de Russen beweren. Drie redenen heeft men opgegeven om deze handelwijze te verklaren: De krijgs gevangenen zijn goede en goedkope werk krachten, zij zijn wraakobject of zij fun geren als een soort van vuistpand, waarmee de Russen de Duitse bevolking, die nog al tijd op terugkeer van de gevangenen en vermisten hoopt, psychologisch aan zich dienstbaar wil maken. Zo is bekend, dat zij familieleden van deze ongelukkigen tot spionnage-activiteit verleid hebben met de belofte, dat zij na succesvolle arbeid een weerzien zullen kunnen vieren. Helaas is men daarbij vaak nog gewettigd tot het vermoeden, dat zij deze verzoeken ook Aan het eind van de vierde dag van de tweede testmatch Australië—West-Indië staat Australië er goed voor. In antwoord op het totaal van 362 uit de eerste innings van West-Indië scoorden de Australiërs 517 runs. Toen de stumps op de vierde dag werden getrokken had West- Indië in de tweede innings 221 runs voor 6 wickets gescoord. doen, wanneer de betreffende krijgsge vangene al lang dood is. Want dat de sterfte onder de in de Sovjet-Unie ge vangen gehouden Duitsers groot is, be vestigen allen die terugkeren. De Deense firma J. G. Mouritzen en Co. te Kopenhagen, aannemers van baggerwer- ken, heeft een grote hopperzuiger besteld bij de industriële handelscombinatie „Hol land" in Den Haag, De nieuwe hopper zal een lengte hebben van 65 meter over alles, een breedte van 11 meter en een holte van 5.30 meter. De laadruiminhoud is 750 kubieke meter. De voortstuwingsmotor, tevens voor aan drijving van de baggerpomp dienende, zal een Smit-M.A.N. worden, van het type 4- tact met oplading. Het ontwikkelde ver mogen zal ongeveer 1200 pk zijn. Het vaartuig wordt gebouwd door J. en K. Smit's scheepswerven N.V. te Kinder dijk, een der vennoten van de industriële handelscombinatie „Holland". Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 47-jarige veehouder uit Wormer, die zijn paard met een hooivork zodanig had gesla gen. dat het linker oog van het dier vrij ernstig werd gekwetst, veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van 150 gulden. De politierechter te Haarlem had hem tot een maand veroordeeld. (Van onze correspondent in Brussel) Naar te Brussel in diplomatieke kringen kan worden vernomen, zal reeds het eind van deze week of het begin der volgende week te Parijs een vergadering plaats hebben van de ministers van Defensie, Fi nanciën en Buitenlandse Zaken der landen van het Europese leger. Een Belgische gedelegeerde zeide, dat de pers uit Rome verkeerde indrukken had weergegeven. Tot nu toe is geen enkele definitieve formule van een Europees leger aanvaard. Er is op het ogenblik keuze tus sen meer dan 6 verschillende concepties van een Europees leger. Bovendien staat het nog niet vast, dat Engeland afzijdig zal blijven. De ministers van Buitenlandse Zaken der grote drie hebben nogmaals hun sympathie voor de idee van een Europees leger be vestigd. België en Nederland, aldus zeide ons deze gedelegeerde, hebben in vele opzichten te Rome een gelijke lijn getrokken en zullen dat ook te Parijs doen. Om grondwettelijke bezwaren zijn de Belgen, nog meer dan de Nederlanders, tegenstanders van een gespe cialiseerde hogere militaire overheid, die bijkans zonder controle van de regeringen en de parlementen aan het hoofd zou wor den geplaatst van een compleet gefusion- neerd Europees leger. De Belgen willen beletten dat het Belgisch karakter van hun manschappen zou worden vernietigd, wat zou gebeuren, indien de Walen in Franse eenheden, en de Vlamingen in Nederlandse eenheden zouden worden ondergebracht. De Beneluxlanden wensen een practische en onmiddellijk realiseerbare formule van een Europees leger, daar de voor naamste reden van deze strijdmacht is het spoediger klaarkomen van het program der Atlantische verdediging. Het is te vroeg om via het Europees leger de politieke eenmaking van Europa na te streven. De gematigden, die gekant zijn tegen een te ver doorgevoerde mobilisatie van de Verenigde Staten, welke de burgerlijke economie schade zou berokkenen, hebben het pleit gewonnen. Volgens welingelichte kringen te Washington heeft Charles Wil son, de directeur van de industriële mobi lisatie, de volledige steun van president Truman verkregen voor zijn programma. Thans zal het programma geleidelijker worden uitgevoerd dan sommige senatoren en generaals wensen. Wilson heeft reeds de aandacht gevestigd op het gevaar van een te snelle opvoering van de oorlogsproductie, waardoor, niet al leen te veel grondstoffen zouden worden ge absorbeerd, doch men ook verplicht zal zijn grote hoeveelheden wapens te maken die snel zouden kunnen verouderen. Niettemin zal de Amerikaanse productie van oorlogsmaterieel in snel tempo stijgen. De waarde van deze productie, die thans twee milliard dollar per maand bedraagt, zal einde 1952 zijn gestegen tot vier mil liard dollar per maand of meer. Inmiddels zal Amerika zich bijzondere inspanningen getroosten om Europa het toegezegde oor logsmaterieel te leveren. Enkele wijzigingen In de Staatscourant van heden is een tweetal beschikkingen opgenomen tot wij ziging van enige bepalingen op het gebied van de loonbelasting en de kinderaftrek. Met ingang van 1 Januari 1952 vervalt het verhoogde loon belastingtarief voor min derjarige werknemers, die bij hun ouders inwonen (tariefgroep Ia). Voor deze werk nemers geldt met ingang van 1952 het zelfde tarief alsv oor ongehuwden (tarief groep I). Voorts treedt met ingang van 1952 de nieuwe regeling inzake de kinderaftrek in werking. Het verschil tussen deze nieu we regeling en de tegenwoordige is, dat voor kinderen van 17 tot en met 20 jaar voortaan slechts in bepaalde gevallen af trek wordt verleend. Tot dusver kwamen deze kinderen nagenoeg steeds voor kin deraftrek in aanmerking. Voor welke kinderen voortaan aanspraak op kinderaftrek bestaat is aangegeven in de nieuwe werknemersverklaring, die in December door iedere werknemer moet worden ingevuld. Thans kunnen ook stu derende kinderen jonger dan 25 jaar op de werknemersverklaring worden ver meld. De tot dusver geldende bepaling, dat voor meerderjarige studerende kinderen een verzoek om aftrek aan de inspecteur moest worden gedaan, is voor 1952 niet meer van kracht. De controle, of voor deze kinderen terecht aanspraak op aftrek is gemaakt, zal voortaan achteraf geschieden. Na de conferentie van Rome (Van onze correspondent in Rome) Hoewel op vele belangrijke punten in de Atlantische conferentie te Rome geen over eenstemming is bereikt, blijkt toch dat vooraanstaande leden van de Nederlandse delegatie niet allen pessimistisch zijn ge stemd over de verkregen resultaten. Men noemde het van betekenis dat men het eens was geworden over het benoemen van een bevelhebber der zeestrijdkrachten in het Zuidelijk deel der Noordzee en in het Kanaal. Die bevelhebber zal, gelijk be kend, een Engelsman zijn. De benoeming is vooral belangrijk wijl het gaat om de verbindingswegen tussen het vasteland en Engeland, dat voorbestemd is als arsenaal van Amerika te fungeren. Een ander be langrijk punt is dat het nog onvoltooide rapport van de commissie-Harriman over de mogelijkheden der verschillende landen om de herbewapening te financieren, de in druk geeft dat de toestand niet onbevredi gend is. Onze zegsman wees ons er op dat dit rap port voor zover men een onvoltooid werk beoordelen mag op vele punten persoonlijke visies geeft van de samenstel lers en dat de verzamelde gegevens ter dege verwerkt zullen moeten worden. De grondtoon is echter gunstig. Er zal naar worden gestreefd de bewapening op enkele punten te bespoedigen, maar bijvoorbeeld Nederland zal het programma, waaraan het thans werkt, ongewijzigd kunnen voort zetten. Wij vernamen dat onze minister van Oorlog daar zeer blij om is, want bij een zo ingewikkelde organisatie als het scheppen van een weermacht vergt is het verderfelijk de plannen telkens weer te herzien. Ér wordt van ons verwacht dat wij in 1952 over èèn parate en twee mobiliseer- bare divisies zullen beschikken, en de mi nister acht dat mogelijk. In 1954 zullen er twee parate en vijf mobiliseerbare divisies moeten zijn. In 1952 collecte in Nederland? De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft met een 30-tal an dere Nederlanders, op uitnodiging van de V(ereniging) I(nternationale) R(echts) O(rde) in Parijs een aantal vergaderingen van de U.N.O. bijgewoond. Figuren uit de „Unicef" (United Nations International Children's Emergency Fun- dation) bespraken met hem de mogelijkheid om volgend jaar op 24 October, ter gele genheid van United Nations Day, in Neder land voor de in nood verkerende kinderen een landelijke collecte te organiseren. Daar bij heeft mr. Van Fenema toegezegd, dat initiatief van Zandvoort te willen laten uit gaan, doch alleen onder auspiciën van de Vereniging voor Nederlandse gemeenten. Hiervoor zullen binnenkort stappen wor den ondernomen, omdat aan deze voorbe reiding nu reeds dient te worden gewerkt, o.m. door het verspreiden van folders, op dat het Nederlandse volk tijdig doordron gen worde van de noodzaak tot hulp. De Legervoorlichtingsdienst deelt over het met groot verlof gaan van een groot deel van de lichting 1950 met ingang van 1 Februari mede, dat in afwachting van dit groot verlof alleen klein verlof buiten be zwaar van 's rijks schatkist met ingang van 23 December wordt verleend aan de dienstplichtige onderofficieren en de overi ge dienstplichtigen, ingedeeld bij de vol gende oorlogsonderdelen: Staf Verzorgings compagnie (deel A); 3 pionierbataljon; 13 pionierbataljon; 23 pionierbataljon; 1111 pontonnierbataljon; 13 bataljon zware tanks; 23 bataljon zware tanks; 119 munitiepark-compagnie (deel A); 116 Intendance-werktroepen-compagnie één peloton); 101 Chirurgisch veldhospitaal; 101 Hygiënisch peloton; 102 Bloedtrans- fusiegroep en 103 Chirurgische groep. Het gemeentebestuur van Den Haag zal er bij de regering op aandringen om het Internationaal Academisch Instituut, dat de regering voornemens is op te richten, in de residentie te vestigen. De gemeente raad besloot de aan deze vestiging verbon den kapitaalsinvestering ad 850.000, voor zover derden daarin niet bijdragen, voor rekening der gemeente te nemen. Enkele raadsleden hadden bezwaar te gen het feit, dat men het Paleis Noord einde als onderkomen voor het instituut heeft uitgekozen. Burgemeester Schokking verklaarde dat het aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen alleen de beide ach tervleugels van het paleis voor het insti tuut te bestemmen. Later is echter geble ken, dat het gehele gebouw nodig zal zijn. De regering verwacht, dat het paleis Huis ten Bosch in 1953 gerestaureerd zal zijn. Tot zolang zal een gedeelte van Paleis Noordeinde ter beschikking van de Ko ningin blijven. 53. De benzineslang spoot maar voort, zodat zich al een aardig benzine-meer in de woestijn begon te vormen; en de opge wonden Illiraniërs eisten op hoge toon van Panda, dat hij een einde zou maken aan deze ongewenste toestand. Nu was het helaas zo, dat Panda al even weinig ver stand van petroleum en benzine had als deze Oosterlingen; het was bovendien niet zijn schuld dat die slang spoot, en tenslotte begreep hij nog opperbest, dat het er niet al te goed voor hem uitzag en dat deze Oosterlingen ook op een onaangename manier met hem af zouden rekenen wan neer hij er dan al ooit in slaagde om de fontein te stoppen. Om kort te gaan, Panda nam een wijs besluit en vluchtte. Het werd hem te benauwd tussen al die geweren, sabels en messen, en hij zette er dus maar een fikse looppas in. Nu ver zou hij natuurlijk nooit kunnen komen! Hij had geen kans tegen die overmacht! Men be grijpt hoe verheugd hij op keek toen hij nu plotseling hulp zag opdagen in de vorm van Joris Goedbloed met de postkoets. Het is waar.... hij had Joris niet altijd als een welkome vriend beschouwd, maar déze keer was hij dan toch heel blij hem te zien. „O, Joris.gelukkig dat je er bent!", riep hij uit. „Wat zeidet ge, makkertje?" antwoordde Joris. „Moet ik uit deze schor re kreet verstaan, dat alles vergeven en vergeten is, dat ge niet herinnerd wenst te worden aan de onvriendelijke woorden, die ge me zo menigmaal hebt toegevoegd? En heb ik het wel wanneer ik meen te begrijpen, dat ge nu eindelijk gaarne ge bruik zult maken van het ritje per post koets, dat ik u al zo vaak vergeefs heb aangeboden? Nos mutamur in mores!, rie pen reeds de Ouden uit, wanneer zij door een zo wonderlijke ommekeer getroffen werden! En zeg me, ventje, is het niet on beleefd om zo plots henen te vlieten van uwe speelkameraden, die zozeer op uw ge zelschap gesteld blijken te zijn?" Met die laatste woorden doelde hij natuurlijk op de woedende Oosterlingen, die Panda op de hielen zaten. Ze waren heel boos, en al die praatjes van Joris hielpen niet veel om het gevaar van de toestand op te hef fen. Mist. Als gevolg van een zeer zware mist zijn twee Franse vliegtuigen boven het vliegveld van Bourges met elkander in botsing gekomen. Vier leden der be- manningen zijn om het leven gekomen, Twee inzittenden werden ernstig ge wond. Zuur recept. In de laatste uitgave van de „Duitse landbouw-economische pers" wordt aanbevolen koeien die lijden aan mond- en klauwzeer citroenen te voe ren, In Duitsland zouden reeds met goed gevolg proeven zijn genomen. In Mid- den-Amerika heeft men volgens het blad waargenomen, dat kudden rund vee, die de vruchten van wilde citroen bomen eten, in tegenstelling tot andere kudden niet van mond- en klauwzeer te lijden hadden. Arsenalen. De Japanse regering heeft een memorandum ontvangen, volgens het welk ongeveer honderd vroegere arsena. len en installaties van de Japanse strijd krachten en meer dan zeshonderd Ja panse wapenfabrieken weer onder toe zicht van generaal Ridgway worden ge steld. Volgens berichten in de Japanse pers, waarin uitlatingen uit regerings kringen worden aangehaald, zullen deze arsenalen en fabrieken worden gerequi- reerd door de Amerikaanse troepen, die na het van kracht worden van het vre desverdrag in Japan zullen worden ge- stationneerd. Triest totaal. Volgens de eerste resultaten van het onderzoek, dat in de door over stromingen geteisterde streken van Noord-Italië is ingesteld, zouden 203 personen om het leven zijn gekomen. Hieronder bevinden zich 81 personen, die met een vrachtauto werden meege sleurd, toen de dijk bij Occhiobello be zweek. Om epidemieën te voorkomen is men begonnen de cadavers van de ver dronken dieren met vlammenwerpers te vernietigen. Legioen. De Amerikaanse afgevaardigde bij de commissie voor collectieve maat regelen van de UNO, Bancroft, heeft medegedeeld, dat de commissie reeds vluchtig een Amerikaans voorstel heeft besproken, dat aandringt op het oprich ten van een vreemdelingenlegioen van de UNO. Het voorstel moest echter ter zijde worden gelegd wegens dringender onderwerpen. Niettemin geloven de Verenigde Staten, dat het denkbeeld een pieuwe bespreking door de commis sie in het komende jaar waard is. Het vreemdelingenlegioen zou mannen uit niet-leden-staten en ontheemden kun nen omvatten, aldus Bancroft. Olie. De Perzische regering heeft de par lementaire oliecommissie gemachtigd, Polen en Tsjechoslowakije uit te nodi gen tot het zenden van delegaties ter bespreking van contracten voor de leve ring van Perzische olie. Amnestie. De Griekse ministerraad heeft besloten om allen die veroordeeld zijn wegens het dragen of verbergen van wapens gratie te verlenen. Alle vervol gingen wegens deze vergrijpen zullen worden gestaakt. Vervangen. Naar aanleiding van berichten over vervanging van de leider der Viet- minh-opstandelingen in Indo-China, Ho Tsji Minh, wordt gemeld, dat in een communiqué van het Franse leger een overgelopen lid van de regering der Vietminh is aangehaald, die dit heeft bevestigd. Dit lid, dat zich aan de strijd krachten van de Franse Unie heeft over gegeven, zei te hebben gehoord, dat Ho Tsji Minh, die „misschien communist, maar boven alles nationalist is", zou zijn vervangen door Troeong Tsjinh, zijn plaatsvervanger. Conferentie. Maandag hebben afgevaar digden uit 65 landen te Genève een in ternationale radio-overeenkomst gete kend, waardoor in de gehele wereld de golflengten opnieuw worden verdeeld. Alleen de Sovjet-Unie en de acht Oost- Europese communistische landen heb ben de overeenkomst niet getekend. Met de ondertekening van de overeenkomst is een einde gekomen aan de bijeen komst onder voorzitterschap van de Nederlander ir. J. D. H. van der Toorn, die drieëneenhalve maand heeft ge duurd. Resolutie. De beheerschapscommissie heeft zich met 43 stemmen uitgesproken voor een resolutie van Birma, Cuba, Ecuador, Egypte en India, welke ten doel heeft een nauwere samenwerking te verkrij gen tussen de landen zonder zelfbestuur en de UNO voor de bevordering van de welvaart dezer gebieden. Frankrijk en België stemden tegen. Nederland en Costa Rica onthielden zich. Toewijzing. De Hoge Commissaris van de UNO voor vluchtelingenzaken, mr. G. J. van Heuven Goedhart, zegt in zijn rap port aan de adviescommissie, dat het werk van zijn bureau ernstig belemmerd zou worden, indien het niet meer toe gewezen zou krijgen dan de 500.000 dol lar voor het jaar 1952. Het absolute minimum is 752.000 dollar. Anders zou ook samenwerking met bij-bureaux, welke door sommige regeringen in hun landen zijn opgericht, ernstige hinder nissen ontmoeten. Verbod. Het Turkse parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsont werp, dat het mogelijk maakt personen, die propaganda maken voor partijen of verenigingen, wier streven is gebaseerd op de klassenstrijd, tot gevangenisstraf fen van vijf tot tien jaar te veroordelen. Enkele dagen geleden heeft de Turkse volksvertegenwoordiging bepaald dat de leiders van dergelijke organisaties tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. Leden van verenigingen die zich ten doel stellen de gehechtheid aan het Turkse vaderland te verzwakken, kun nen tot gevangenisstraffen van één tot drie jaar worden veroordeeld. Burgemeester antwoordt niet op vragen van raadslid De burgemeester van Leeuwarden heeft op de vragen, welke het raadslid J. Vellin- ga, voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid, stelde naar aanleiding van het optreden van de Leeuwarder politie bij de ongeregeldheden op Vrijdag 16 No vember geantwoord, dat deze vragen niet voor beantwoording in aanmerking komen, omdat hij over zijn beleid als hoofd van de politie geen verantwoording schuldig is aan de gemeenteraad.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2