Spoorwegen tegen particuliere busexploitanten voor de „C.P.V." Jaarvergadering L.T.B. bracht reorganisatieplannen ter tafel Wehrmacht betekent oorlog ABDIJSIROOP IN DE WERELDPOLITIEK HOEST UW KIND? Lijnen IJmuiden—Amsterdam en Schiphol—Abbenes in het geding Amsterdam—Leiden per bus ^Hoe is het ontstaan?^ Nieuwe uitgaven Een Eeuw geleden Poppenverloting voor het jeugdwerk bracht 60.000 op Vereniging voor Ruimtevaart Spaanse gezant reikt onderscheidingen uit Dit woord: HEILIGMAN J Verras Moeder DINSDAG 4 DECEMBER 1951 De Nederlandse Spoorwegen en hun dochtermaatschappijen hebben bij monde van hun rechtskundig adviseurs mr. C. G. van Leeuwen en mr. N. Polak gistermiddag hun bezwaren onverbloemd kenbaar ge maakt, zowel tegen een sneldienst van „Maarse en Kroon" over de Rijksweg num mer 4 van Abbenes naar Schiphol als tegen een busdienst tussen IJmuiden en Amster dam, zoals deze aangevraagd was door de heer P. Visman uit IJmuiden en de N.V. Lindbergh Touringcars te Amsterdam. Dit gebeurde in een vergadering van de „Com missie Vergunningen Personenvervoer", die in de tuinzaal van de Haagse dierentuin bijeenkwam voor de bespreking van een lange reeks aanvragen, waarvan de boven genoemde veruit de meeste discussie ver oorzaakten. Voor Maarse en Kroon lichtte mr. M. v. Vught de aanvraag nader toe. Hij vertelde, dat de onderneming op de spitsuren volg- wagens wil inleggen tussen Abbenes, Nieuw Vennep, Hoofddorp enerzijds en Amsterdam en Schiphol anderzijds, maar dat men deze „volgbussen", die onderweg practisch geen passagiers opnemen of uit laten, om economische redenen over de Rijksweg nummer 4 (de snelweg Amster damDen Haag) wil laten rijden. Daarop voortbordurend meende mr. v. Vught, dat het eigenlijk ook vreemd is, het seizoen- vervoer uit Haarlem of Amsterdam naar De Kaag en Avifauna langs alle B-wegen van de Haarlemmermeer te sleuren, als er zo'n prachtige en veel kortere verbinding over de Rijksweg bestaat. En hij speelde met de mogelijkheid, dat er in een niet te verre toekomst nog eens een aanvraag van Maarse en Kroon los komt voor een directe busverbinding tus sen Amsterdam en Leiden („om het over belaste baanvak HaarlemAmsterdam ook wat te helpen", verklaarde mr. v. Vught zoet). Hij had de Spoorwegen blijkbaar tegen het zere been geschopt, want mr. v. Leeu wen trok heftig van leer tegen deze be spiegeling. Ten eerste vond hij dat de voorgestelde „volgbussen" onder de groep „nieuwe dien sten" vallen, want de aanvraag zou volgens hem practisch neerkomen op een dienst tussen De Kaag (en dus Leiden) en Am sterdam, gezien de overstapmogelijkheden in het bussennet van Maarse en Kroon. Hij maakte dan ook ernstige bezwaren om deze sneldienst naast de trein te dulden: een N.S.-bus tussen Amsterdam en Den Haag zou volgens hem voor de vervoers problemen op drukke dagen een heel wat betere oplossing zijn; maar dan is Maarse en Kroon overbodig en als de treinen de drukte „aan" kunnen, is Maarse en Kroon evenzeer overbodig. IJmuidenAmsterdam Daarna is ook de heer P. Visman aan bod geweest om zijn aanvrage voor een bus dienst tussen Amsterdam en IJmuiden v.v. te verdedigen. Hij meende, dat er een hiaat is in de verbinding van 's lands hoofdstad met haar voorhaven IJmuiden de trein reis is te lang, te ongemakkelijk (overstap pen) en te duur voor de afstand van ruim 20 kilometer, zodat het verkeer over en weer niet tot ontplooiing kan komen. Over al in de omgeving loopt een busverbinding parallel aan de trein, maar alleen IJmuiden heeft geen dubbele verbinding met Amster dam, hoewel er een prachtige, korte weg ligt naar de hoofdstad, die diverse woon- centra uit hun isolement kan halen. Nu de Alkmaar Packet verleden jaar het moede hoofd ook al in de schoot heeft gelegd, ont breekt vooral 's zomers een snelle verbin ding tussen Amsterdam en het IJmuidense strand voor dagjesmensen. IJmuiclens Bloei, gemeentebestuur van Velsen, de V.V.V. voor Zuid-Kennemer- land, de IJpolder en diverse andere instan ties zijn bet met een eventuele bus op Am sterdam blijkens de adhaesiebetuigingen bij voorbaat roerend eens. vooral nu de N.Z.H. V.M. blijkbaar ..apathisch" tegenover een dergelijke lijn staat. ADVERTENTIE Als verstandige moeder geeft gij Uw/ kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - Zaterdag werd in het paleis Soestdijk de trekking gehouden van een poppenverloting ten bate van het jeugdwerk, waarvoor Ko ningin Juliana het initiatief heeft genomen. Tweehonderd poppen, die de vrouwen van Oregon in Amerika aan de Koningin heb ben geschonken, zijn door haar voor dit doel bestemd. De verloting heeft in het totaal 60.000 gulden opgebracht, die zul len worden verdeeld over de Stichting „Het Vierde Prinsenkind", „Het Nederlandse Padvindstersgilde", „De Nederlandse Gid- senbeweging", „De Nederlandse Padvin ders" en de verkenners der Katholieke Jeugdbeweging. De heer Visman meende dat de exploita tie van deze lijn te verkiezen zou zijn boven Lindbergh, die tenslotte touringcar-onder nemer is. Hij gaf de commissie, die straks een besluit zal moeten nemen over deze zaak, de verzekering, dat er met nieuw materieel en zo nodig in samenwerking met andere ondernemers gereden zal worden. NZH en NACO sjaan voor De heer Van Leeuwen was het hier ook niet mee eens, evenmin als met de later toegelichte aanvraag van de N.V. Lind bergh. Hij haalde de historie der „wilde bussen" uit de dertiger jaren op en meende, dat wat toen door de overheid voorkomen is, nu op dezelfde gronden afgewezen moet worden. Inderdaad is de situatie volgens hem sindsdien echter veranderd, maar als er ooit een bus tussen Amsterdam en de IJmond zou komen, moesten N.Z.EI.V.M. en N.A.C.O., als de vervoerders van dit ge west, de exploitatie in handen krijgen. Niettemin noemde mr. Van Leeuwen zulk een verbinding een „overbodige luxe" naast de halfuur-dienst van N.S. en hij geloofde ook, dat er weinig plaatsen zijn. die een half-uur dienst (of op erg drukke dagen zelfs een kwartierdienst) op het strand rijk zijn. zoals IJmuiden er een van de N.Z.H. heeft. „Nutteloos'" De gemeente Amsterdam lichtte haar be zwaren tegen de aangevraagde vergunning niet nader toe, maar mr. N. Polak sprong voor de N.Z.H. en de N.A.C.O. in de bres door aan te tonen, dat een bus op dit traject geen enkel nut voor de Fordfabrieken zou afweiNen (die hebben namelijk al drie ver bindingen, waarvan twee voor eigen reke ning, met als eindpunt Santpoort). Hij be twijfelde voorts, of de schraal-bewoonde gebieden in de polders een dure bus wetti gen en wees er voorts op, dat de N.A.C.O. tussen Purmerend en Haarlem rijdt, zodat Buitenhuizen althans een goede verbinding bezit. De N.Z.H. heeft, aldus mr. Polak, nooit gezegd, dat ze geen interesse voor deze lijn had, maar zij meent slechts, dat er in de vervoersbehoefte naar behoren wordt voor zien. Nadat de heer Visman nog betoogd had, dat zijn naam ten onrechte aan een herin nering aan de „wilde bussen" was gekop peld (hij reed namelijk met medeweten van de overheid en hielp daardoor mee de „wil de" diensten van de weg te krijgen) achtte de commissie deze kwestie voldoende toe gelicht. Haar conclusies zullen te hunner tijd bekend gemaakt worden. In Voorburg is een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers der Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, van de Vereniging voor Weer- en Sterrekunde, enkele Nedeidandse leden van de British Interplanetary Society en enkele andere geïnteresseerden met het doel te komen tot de oprichting van een vereniging, welke zich zal bezig houden met het probleem van interplanetaire rei zen. Besloten werd de op te richten vereni ging de naam te geven van „Nederlandse Vereniging voor ruimtevaart". De Spaanse gezant, de markies De Santa Cruz, heeft in zijn ambtswoning in Den Haag een tweetal onderscheidingen uitge reikt. Prof. mr. dr. J. A. van Praag, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in de Spaanse taal en let terkunde, kreeg de versierselen behorende bij de Orde van Alfonso X. Prof. dr. L. Seekles, directeur van het laboratorium voor medisch-veterinaire chemie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die door de Hoge Raad voor het Weten schappelijk Onderzoek te Madrid tot ere- adviseur is benoemd, ontving de medaille welke aan deze waardigheid is verbonden. Prins .Bernhard was Maandagmiddag in het Noordbrabantse dorpje Nuland om aan de burgemeester van deze gemeente, de heer Van Heerenveld, de toisselprijs uit te reiken van het Oranje Fonds Noord-Brabant. Sint Nicolaas, die toevallig ook in Nuland was, overhandigde de Prins een geschenk voor de Prinsesjes. Prins Bernhard aanvaardde het cadeau en adviseerde de goede Sint voortseens wat les in zijn moeder taal te gaan nemen bij het pas geopende Spaanse instituut te Utrecht. Het lijkt zo eenvoudig. Met de woor den: „Sinterklaas, goed heiligman" wil len wij alleen maar uitdrukken dat wij Nicolaas beschouwen als een goed èn als een heilig man. Maar hierboven staat slechts één woord: heiligman. En daarvan is de betekenis een geheel andere. Hij lik betekent: huwelijk. Een hijlikman, later verbasterd tot: heiligman, is eigenlijk: een huwelijksmakelaar. Dialectisch be staat nog het woord hijlikmaker voor: bruidskoek. Sinterklaas dus als huwelijksmake- laai\ Het klinkt vreemd, maar in vroe ger eeuwen was dat zijn voornaamste functie. Tot St. Nicolaas wendden zich de meisjes en vrouwen, wanneer zij graag trouwen wilden. Het is dan ook niet toevallig dat men elkaar op de naamdag van St. Nicolaas vrijers en vrijsters ten geschenke geeft ofwel een suikeren hart. Nog kent men in Nor- mandië het versje: Saint Nicolas, 'ce bon patron Marie les filles avec les gargons. En elders in Frankrijk bidden trouw lustige meisjes: Patron des filles, Saint Nicolas Mariez-nous, ne tardez pas. De Rooms Katholieke Land- en Tuin- bouwbond hield gisteren in gebouw Sint Bavo te Haarlem zijn algemene jaarver gadering, die werd geopend met een rede door de vooratter de heer G. W. Kamp- schöer. De heer Kampschöer kon in dit jaarlijk se overzicht van resultaten en succes, met voldoening terugzien op een gunstig 1951 voor de Nederlandse boeren- en tuinders stand en tevens op een gestadige groei van de organisatie. Dat de bond kerngezond is, meende hij onder meer te kunnen op merken uit de levendige belangstelling die de land- en tuinbouwscholen van de L.T.B. genieten. Het zijn volgens de voorzitter vooral de economische instellingen van de bond, die in ruime mate tot het succes van het afgelopen jaar hebben bijgedragen. De Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen in Rotterdam bestond dezer dagen honderd jaar. Het officiële jubileum zal in de Kerstvacantie worden gevierd met sportwedstrijdeneen receptie en op 21 December een feestspel in de Ahoy-hal, waaraan ongeveer 160 leerlingen zullen deelnemen. De Academie kivam voort uit een in 1772 gevormd ge nootschap, genaamd „Hierdoor tot Hooger" en dat tot doel had „De Kunst te verheffen". Enige tijd later werden leerlingen aan genomen en „correctoren" aangesteld en in 1804 kreeg men de beschikking over een eigen gebouw. Na de erkenning werd op 7 October 1851 het „Gemeenlandshuis van Schielandbetrokken door de „Academie voor Schoone en Beeldende Kunsten", waarin het genootschap ..Hierdoor tot Hooger", en de „Hoogere Industrieschool" die bouwkunde onderwees, waren verenigd. Na veel omzwervingen kwam de Academie, die thans een dag- en avond M.T.S., een cursus Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs, een opleiding voor scheepswerktuigkundigen en een middelbare kunstnijverheidsschool omvat, in het huidige ge bouw aan de Gerrit Jan de Jonghweg. De lessen worden door 3086 leerlingen gevolgd. Er mogen dan redenen te over zijn om zich over het reilen en zeilen der land en tuinbouwers te verheugen, de L.T.B. kent ook zijn zorgen. Zo kan hij bijvoor beeld lang niet in alle opzichten meegaan met het algemeen landbouwbeleid der re gering. Hij gaat namelijk uit van het stand punt dat, wil het beleid zijn: het leggen van voorwaarden voor een lonende agrarische productie, er een waarborg voor de prijzen van basisproducten op een lonend niveau moet zijn. Dit nu is niet voor alle basis producten het geval. Teneinde de band tussen de kringen en de topleiding van de L.T.B. te verstevigen, stelde de voorzitter de vorming van een bondsraad voor, waarin onder meer leden van het hoofdbestuur en de kringbestuur ders zitting zullen krijgen. In de loop der vergadering doken nog meer reorganisatieplannen op. Plannen die na een toelichting van het bestuur al gemene instemming vonden. De statuten van de L.T.B. zullen in dier voege worden gewijzigd dat de bond zal kunnen fungeren als vakcentrale. Daartoe zal naast het hoofdbestuur een vakraad in het leven worden geroepen, waarbij inzake algemene bedrijfsbelangen de eindbeslissing berust. De vergadering hechtte voorts haar goedkeuring aan een omzetting van het In- en Verkoopkantoor L.T.P. in één centrale coöperatie, waarin ook de Z.L.T.B. wordt opgenomen. De huidige kinderbijslag voor zelfstan digen deed veel stof opwaaien. Enige leden stelden voor om de inkomstengrens, ge steld om als kleine zelfstandige voor kin derbijslag in aanmerking te komen, te ver hogen. Men vroeg voorts om van het eerste kind af de bijslag te berekenen. Het hoofd bestuur was het met de verlangens eens, maar merkte op dat de katholieken bij de verhoging van deze grens alleen staan. De heer G. W. Kampschöer, die periodiek aftredend was, werd met algemene stem men herkozen. CORNELIS KONING OVERLEDEN Zaterdag is te Amsterdam op 58-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Corne lls Koning, lid van de maatschappij Arti et Amicitiae. Enkele maanden geleden heb ben B. en W. van Amsterdam zijn schilderij „Landschap" gekocht voor het Stedelijk Museum. ADVERTENTIE en Meisjes op St. Nicolaas mede met een tube HAMAE-GELEI. Prijs 1.54 en 93 ct. 99 99 De door de Algemene Vergadering der UNO te Parijs ingestelde subcommissie voor ontwapening, waarin de afgevaardigden der vier grote mogendheden de mogelijk heid moeten bestuderen om te komen tot een algemeen aanvaardbare procedure tot vermindering van de bewapening over de gehele wereld, is op het ogenblik bezig in geheime zitting een weg te zoeken waarlangs men tot een begin van be spreking zou kunnen komen. Intussen is het wel duidelijk geworden dat er van een vermindering der bewapening binnen afzienbare tijd niets zal terecht komen. Daar gaat het ook in wezen niet meer om. Het gaat in de eerste plaats om via de bespre kingen een oplossing te vinden voor het dreigende gevaar, dat de twistpunten tussen Oost en West tot een uitbarsting zullen leiden, die door geen van beide partijen ernstig wordt nagestreefd. En het is duidelijk geworden dat in de ontwape ningsbesprekingen de Sovjet-Unie zal komen met twee elementaire eisen aan het Westen, waarvan de inwilliging vooraf zal moeten gaan aan een eventuele Russische bereidheid om verder overleg te plegen ten aanzien van andere, secundaire pro blemen. Die eisen zijn: Géén herbewapening van Duitsland en inschakeling van China in de UNO. Sinds de oorlog eindigde is er wellicht geen enkele kwestie geweest die de Russen zo hoog heeft gezeten als het Westelijke plan om Duitsland te herbewapenen en in te voegen in het Westelijke defensiesysteem. Om dat te begrijpen moet men in aanmer king nemen dat de Sovjet-Unie een inge kankerde, onuitroeibare vrees heeft voor een nieuw Duits leger. De reacties der Rus sen op de voornemens der Westelijke lan den om een West-Duitse Wehrmacht in het leven te roepen zijn van het begin af zo heftig geweest en hebben zo ernstig geklon ken, dat in feite daardoor in het Westen een aarzeling in dit opzicht is ontstaan, die door een groot deel der West-Duitsers zelf gedeeld werd en wordt. Met name de Duitse socialisten, die meer dan anderen hun connecties in Oost-Duits- land hebben, zijn spoedig met felle protes ten tegen de voorgenomen Duitse herbewa pening gekomen, en waarlijk niet alleen uit het oogpunt van de economische offers, die een nieuw Duits leger zou eisen van de Duitse bevolking. Immers, een leger geeft tegenover de belastingen die het vraagt een onderkomen aan talrijke werkkrach ten die anders wellicht niet in het produc tieproces zouden kunnen worden opgeno men, ongeschoolde werkkrachten wel te verstaan, waaraan West-Duitsland veel minder behoefte heeft dan aan technici en ambachtslieden. Uit economisch oogpunt zou een nieuwe Wehrmacht voor West- Duitsland niet eens een nadeel behoeven te zijn. De Duitse socialisten echter gaan even min van het standpunt uit dat het onge wenst zou zijn, een bijdrage tot de Weste- lijke defensie te leveren en op die manier duidelijk partij voor het Westen te kiezen. Wel vrezen zij en daar hebben zij blijk baar hun reden voor dat een definitieve, rigoureuze herbewapening van West-Duits land met gelijktijdige oprichting van een West-Duits leger door de Sovjet-Unie als een directe noodzaak tot oorlog zou wor den beschouwd. De Russen zijn in hun reacties en over wegingen anders dan de West-Europeanen. Zij zijn impulsiever en redeneren eenvou diger. Dat is uit hun politiek al vaak ge noeg gebleken. De vrees is gerechtvaardigd dat zij het herrijzen van een Duits ge vaar als een voldongen feit beschouwend zich verzoenen met de idee dat hun slechts een oorlog overblijft om dat nieuwe Duitse gevaar te bezweren. De Duitse socialisten hebben de laatste maanden het odium op zich geladen, tegen alles te zijn wat de regering-Adenauer pleegt te ondernemen. Inderdaad is er wei nig wat de socialistische leider Schumacher niet op vaak brute manier afkeurt en ver werpt, wanneer het door de regering op touw is gezet. De gehele procedure van het overleg met de geallieerden over de kwes tie der herbewapening en het gelijktijdige herstel van een deel der Duitse souvereini- teit is door Schumacher tot het uiterste ge- critisèerd, zo zelfs dat daardoor de Oost- Duitse communisten die zich ook socia listen noemen de moed kregen om de West-Duitse socialisten uit te nodigen tot overleg ten aanzien van het herstel der Duitse eenheid. Dit is trouwens een van de verdere zwak ke punten der West-Duitse socialisten: De Duitse eenheid. Zij vrezen dat Adenauer bezig is de laatste mogelijkheid, om Duits land als een geheel uit de as van oorlog te doen herrijzen, uit de wereld te helpen. Inderdaad is die eenheid het aambeeld, waarop iedere Duitse politicus kan hameren zonder gevaar dat zijn landgenoten het on eens met hem zijn. Adenauer heeft tot nu toe die eenheid vastgekoppeld aan de eis tot vrije verkiezingen, doch in werkelijkheid heeft zijn regering door de nauwe samen werking met de geallieerden van het Wes ten vele Duitsers het onbehagelijke gevoel gegeven, dat het éne Duitsland wordt op geofferd aan de controverse der grote mo gendheden. De socialisten hebben langzamerhand veld gewonnen met hun leus „Geen nieuwe Wehrmacht" en de groeiende oppositie in het land tegen de pogingen van Adenauer om een West-Duits leger te ruilen tegen verzachting der bezettingslasten hebben zij handig geëxploiteerd door de Duitsers te wijzen op het gevaar (dat ook inderdaad allerminst irreëel is) dat het nieuwe leger geheel en al in handen zou komen van „gezuiverde" nazi-elementen en zou be staan uit leden van de vroegere Hitler- jeugd, die totaal doordrenkt werden met militaire machtsideeën en bereid zouden zijn een nieuwe militaire terreur te steunen om Duitsland via de geallieerde hulp en de Westelijke defensienoodzaak de oude „glo rie" van continentale natie terug te geven. „Het grote gevaar," zo zeggen de Duitse socialisten, „is het ontstaan van een nazi- leger dat na de hei'eniging van Duitsland zou worden versterkt met de nazi-elemen ten uit Oost-Duitsland, die daar braaf en stil hun kans afwachten. Laat de Weste lijke geallieerden liever het Duitse produc tie-apparaat gebruiken voor hun defensie, en intussen trachten met Rusland te komen tot een compromis over hun vraagstukken, ook over die welke niets met Duitsland te maken hebben, opdat de bezettingstroepen van weerszijden uit ons land kunnen wor den teruggetrokken en wij met de democra tische elementen, die in Oost-Duitsland evenzeer als in het Westen aanwezig zijn. kunnen trachten een souverein Duitsland bij de Europese eenwording in te schakelen. Eenzijdige bewapening leidt tot oorlog. Oorlog betekent voor Duitsland verschroei de aarde." Is het een wonder dat steeds meer Duit sers voor deze redenering voelen? Intussen gaat Adenauer verder met de uitwerking van het ogenschijnlijke accoord. dat de Westelijke ministers ten aanzien van Duits land hebben bereikt. Hij tracht met de Hoge Commissarissen tot een vredescon- tract te komen, voordat er sprake zou kun nen zijn van een Westelijk compromis met het Oosten, waarop de socialisten hopen. Bovendien aldus de socialisten vreest Adenauer de hereniging met de Oostelijke zóne méér dan de Russische oorlogsneigin- gen, want hij weet dat daar in de Oostelijke zóne een agrarische hervorming heeft plaats gehad die er broodnodig was en die in het Westelijke deel van Duitsland onge- twiifeld haar consequenties zou hebben. Het valt moeilijk te beoordelen of dit argument enige waarde heeft. Men zou zeggen dat in die Oostelijke zóne intussen ook tal van dingen zijn gebeurd die de daar wonende Duitsers hartelijk naar een rege ring als die van Adenauer zouden doen verlangen. Doch in feite zijn dit overwegin gen die slechts emotionele uitwerking hebben en niet als argumenten voor de Westelijke geallieerden kunnen dienen. Het belangrijke te constateren feit is, dat de Westelijken blijkbaar opzettelijk telkens weer hun definitieve besluiten ten aanzien van West-Duitsland uitstellen en telkens opnieuw trachten de grote beslissing over het al of niet in het leven roepen van een Duitse militaire macht te binden aan andere ontwikkelingen, zoals nu weer aan de mo gelijkheid van het ontstaan ener federale Europese legermacht. Dat zou de aanwijzing kunnen zijn voor het feit dat zij hebben ingezien, hoe de Sovjet-Unie inderdaad van de kwestie dei- eventuele Duitse herbewapening een zaak van oorlog of vrede wil maken. Als dat zo is hebben de Duitse socialisten met hun. enigszins balorig aandoende, oppositie toch wel een verdienste voor de wereldvrede verworven. J. L. Het. kinderboek krijgt in deze December dagen vooral van de ouderen meer dan ge wone belangstelling. De uilgevers spuien dan ook bü voorkeur hun nieuwste producten in de weken voor het „heerlijk avondje", zodat de éialages der boekverkopers een uitgebreide keur aan kinderlectuur bevatten, waaruit, het moeilijk moet zijn voor de con sciëntieuze Sint, een keuze te maken. „Met Kapitein Brown op een onbewoond eiland" is de titel van de meest recente pennevrucht van de bekende jeugd-auteur C. Wilkeshuis (Boom-Ruygrok N.V., Haar lem), waarmee hij een avontuurlijk verhaal sierde, dat met ongebreidelde fantasie maar voldoende kennis van zaken om niet over de schreef te gaan de avonturen van een groep moderne Robinsons behandelt. Hij weefde genoeg romantiek en actualiteit door zijn historie, om het boek volkomen geniet baar voor de „rijpere" jongelingschap te maken. Marie C. v. Zeggelen's bekroonde jongens boek „Averij" is bij Holkema en Warendorf in Amsterdam herdrukt, zodat dit eerlijke en stilistisch geslaagde verhaal zonder kans op teleurstelling op de verlanglijstjes gezet kan worden. Voorts is er bij „De Boekerij" in Baarn een bundel verschenen van de boeien de dierenverhalen, uit C. Bernard Rutley's vaardige pen gevloeid. Het zijn „Loki, de wolf". „Raja, de olifant", „Bru de Grizzly- beer". „Pieko, de bever" en „Kra, de ba viaan". stuk voor stuk kostelijke stukjes romantiek met een te waarderen natuur historische inslag. „De nieuwe bond" is de weinig spectacu laire titel, die Liza Tetzner gaf aan haar pleidooi voor een betere wereld. Deze jeugdroman verscheen onlangs gelijktijdig in veertien talen en geeft in pakkend proza de geschiedenis van elf meisjes en jongens, wier levensdoel het wordt de strijd uit te bannen, nadat zij in vorige boeken de Odyssee hebben afgelegd van de hedendaagse jeugd de Odyssee sinds een bevrijding, door een donkere kracht van een onzeker heden naar een lichtende toekomst. Ploegsma in Amsterdam gaf ook dit boek een goede verzorging en het is te hopen, dat het in menige kinder- en ouderhand terecht komt. Want het is irl hoge male idealistisch, maar ook van bladzij tot bladzij fascinerend van verhaaltrant. Hiermee is de reeks boe ken, die begint met „Erwin en Paul" afge sloten. Moge de schrijfster gezegend worden met een grote oplaag! Twee jonge, maar ervaren auteurs schreven onder het gezamenlijke pseudoniem „Ardo Flakkeberg" een stijlvol avonturenboek: „De verdwenen treiler". dat een smokkelaars- verhaal bevat van een compositie, welke tot de laatste bladzij de spanning verzekert. „De Sleutel" in HaarlemAntwerpen gat' het uit en Rein van Loov tekende er de plaatjes bij. Van Anton Beuving verscheen bij Kluitman in Alkmaar „De lading brandt". Hij vertelde zijn verhaal met smaak en weet de wat lange aanloop naar de climax zo met kleine voor vallen aan boord van de „Barendrecht" te larderen, dat het er beslist in zal gaan bij de jonge liefhebbers van een smeuïg boek over de scheepvaart. Bii dezelfde uitgevers kwam een boek van J. W. v. d. Klei van de pers: „1000 mijl met prairieschoenen". In was slordig Nederlands, maar met een onmiskenbaar gevoel voor de „Westerns", die de naam van Karl May groot hebben gemaakt, schreef v. d. Klei dit vlotte, hier en daar iets té vlotte en daar door wat ruwe boek. waarin een paarden fokker met. zijn hebben en houden door de „States" trekt en onderweg het nodige beleeft. In een niet-vlekkeloze vertaling van Ph. J. Zwaan gaf ..West-Friesland" in Hoorn een nieuwe Dick Rogers aan de gemeenschap prijs: „Piraten aan bakboord". Met alle resoect voor de goede bedoelingen en de manhaftigheid van de zeer heroische hoofd personen menen wij toch schuchter bezwaar te moeten maken tegen de tendenz van dit verhaal, waar de omslagtekening al weinig te raden over laat: de jongens van 1418 voor wie het boek bestemd is kijken recht in de loop van een vuurspuwend machine geweer met enige montere piraten in slag orde er achter en al is de geschiedenis dan ook met flair door de auteur Frank Crisp verteld, hij maakt het naar onze smaak vaak wat al te gortig. Spannend is het overigens wel. Inmiddels kwam bij Kluitman de vijfde druk van P. Vissers „Het beleg van Haar lem" uit. J. F. ADVERTENTIE Uil de Opregte Haarlemsche Courant van 4 December 1 85 1 's-GRAVENPIAGB In de Tweede Kamer heeft de lieer Van Elall de ver gadering indachtig gemaakt op de over de staatsgreep te Parijs ontvangene tijdingen en op de onberekenbare ge volgen, welke de gebeurtenissen aldaar kunnen opleveren voor de naburige staten niet alleen, maar voor geheel Europa, daar niemand kan voorzien of orde en vrijheid, of een van beide, daar zullen bezwijken. De heer Van Hall hoopte, dat men in de Kamér, door eene spoedige en eenparige goedkeuring der aanhangig zijnde staatsbegrooting, aan het vaderland en aan geheel Europa een goed voorbeeld mogt geven en daar mede toonen, dat men ook bij verschil van meentag, eensgezind is tot het af wenden van buitenlandseh gevaar en dat de vreemdeling, welke zich soms mogt vleijen van hier te lande twist en tweedragt te kunnen zaaijen, zich daar» in zoude 'bedriegen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5