Sociale voorzieningen zijn in Australië ontoereikend TAXI 12500 ERRES producten >°r DE ROOIJ Drie eeuwen geleden zette Van Riebeek voet aan wal op Kaap de Goede Hoop ostewwems Er is werk genoeg, maar bij ziekte of tegenslag komen de problemen Amsterdamse Beurs Zeer belangwekkend vioolrecital Zandvoorts raadhuis Heemstede DINSDAG 4 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN TUIN EN EEN FORT Pleisterplaats voor Indiëvaarders groeide uit tot blanke kolonie KAISER FRAZER Burgerlijke stand van Haarlem Verkoop en reparatie-inrichting „Roderik de tovenaar" voor de zesde klassers Ontvangst van reünisten Koperen priesterfeesten eft Ontspanningsavond ouden van dagen Rode Kruis-collecte Klaverjasclub Zandvoortmeeuwen Kapelaan door auto aangereden BINNENKORT zal in twee steden, die duizenden kilometers van elkander ver wijderd liggen, dezelfde man worden herdacht. De eerste stad, de kleinste van de twee, waar de tijd schijnbaar stil is blijven staan, herdenkt een van haar grote zonen, Jan van Riebeeck. Wanneer er echter geen Grote Trek was geweest, geen Dingaansdag, geen Vechtkop en geen Amajuba, dan zou Culemborg deze barbier- chirurgijn bij de Oost Indische Compagnie wellicht evenzeer vergeten zijn als Am sterdam Peter Minuit, die in feite niets minder heeft gedaan dan hij, toen deze in op dracht van de West-Ind'ische Compagnie een post stichtte op het eiland Manhattan, waarvan de bewoners een nederzetting hebben gesticht, die later Nieuw Amsterdam zou worden. In de tweede stad, Kaapstad, maken zich honderdduizenden op om Jan van Riebeeck te herdenken als de bouwer van hun natie. ADVERTENTIE llll T'~ K il WÈ 1 Wê, In het geboortestadje van deze dienaar der Oost-Indische Compagnie, die drie eeuwen geleden voor- het eerst de voet op Afrikaanse bodem heeft gezet, zal de histo ricus weinig meer kunnen vinden, dat aan hem herinnert. Het huis, waar hij gewoond heeft is bewaard gebleven, er is een kope ren kroonluchter, versierd met het wapen, dat door hem bij zijn vertrek naar de Kaap aan de stad is geschonken. Veel meer is er niet. Hij werd in Batavia be graven, en zijn grafsteen is later naar Kaapstad overgebracht. Over de jeugd van Van Riebeeck is niets bekend. Zijn vader was zeekapitein en deelde het lot van vele zeevarenden in die tijd: hij stierf ver van huis en werd in Brazilië begraven. Van Riebeeck was toen eenentwintig jaar en juist benoemd tot tweede chirurgijn bij de Oost-Indische Compagnie. Reeds tien jaar daarvoor was zijn moeder, Elizabeth van Gaasbeek, dochter van een der vroegere burge meesters van Culemborg, in Schiedam ge storven. Les van Nieuw Amsterdam Zijn grote stadgenoot, Anthonie van Diemen, die in die tijd Gouverneur-Gene raal van Oost-Indië was geworden, is on getwijfeld zijn voorspraak geweest bij de compagnie. En waarschijnlijk is hij het ook geweest, die zich de jeugdige scheeps arts herinnerde, toen in 1641 het besluit viel om een post aan Kaap de Goede Hoop te stichten. De „Heren Zeventien" beslo ten dat de kaap een verversingsstation zou worden en een herstellingsoord voor aan scheurbuik lijdende zeelieden, maar geen handelspost. Van Riebeeck zou goed kope groente en goedkoop vlees aan de compagnie moeten leveren en bovenal verse vruchten, de enige toen bekende re medie tegen de scorbutus, welke in die da gen de bemanningen der Oost-Indië vaar- ders decimeerde. In geen geval mocht zich op de Kaap een blanke kolonie gaan vormen, zo over wogen de hoogmogenden van de com pagnie.. Zij wilden niet later dezelfde on plezierige ontdekking doen als de West- Indische Compagnie met haar handelspost op Manhatten, die was gesticht door de reeds genoemde Peter Minuit. Toen zich daar eenmaal een blanke bevolkingskern had gevormd begon deze zich van de lei ding in Holland af te zonderen en zeer tot schade van de genoemde compagnie stichtte zij een eigen nederzetting, die „Nieuw Amsterdam" werd gedoopt. In het jaar, dat van Riebeeck werd uitgezonden, werd juist hun jarenlange strijd tegen de compagnie met succes bekroond, zij wer den vrije burgers van een vrije stad. De tocht van drie koopvaarders, de „Drommedaris", de „Reiger" en de „Goede Hoop", waarmee Van Riebeeck met hon derd mannen en enkele vrouwen, onder wie zijn echtgenote Maria de la Queillerie, tegen het einde van 1651 Amsterdam ver liet, eindigde bijna zeventien weken later in de Tafelbaai. Zoals elke postcommandant had ook Van Riebeeck de plicht om in dienst der Oost-Indische Compagnie een dagboek bij te houden, waarvan twee afschriften moesten worden gemaakt, één copie ging naar Batavia, het tweede naar Amsterdam. Het oorspronkelijke journaal bleef in ADVERTENTIE Wij rijden met HAARLEM, 3 December 1951 ONDERTROUWD: 3 Dec. L. A. Witteveen en J. J. Bulters; F. Herberich en H. J. Spruijt. BEVALLEN van een zoon: 29 Nov., E. A. M. Boomsvan Lunenburg; 1 Dec., J. E. Mors Hessels: 2 Dec., H. M. ter Beke—van Veen; C. I. Tennekes—van Assema; C. Weltevrede Onkenhout; G. T. Croese—Herni; L. A. van VierssenPlasch; C. M. HarmsenLigt- hart; 3 Dec., H. J. M. Snoeks—Beekelaar. BEVALLEN van een dochter: 1 Dec., D. Meijerde Landmeter; D. de VriesBier steker; 2 Dec., M. Gerrits—Mentjox; A. P. J. van der Ven—van Bers. OVERLEDEN: 29 Nov., W. J. Bonke, 84 j., Burgwal: 30 Nov., J. Voogd, 83 j., Oranje straat: 1 Dec., J. Bolland—Timmer, 87 j., Westerhoutpark; J. E. van Essen, 54 j., Slachthuisstraat; B. M. J. van der Raad, 4 j., Kamperlaan; C. Koenekoop, 70 j„ De Wit- straat; J. W. A. van den HeuyelBosman, 63 j., Hazepaterslaan; A. Nelissen, 59 j., Schermerstraat; M. J. van Deursen—Knuff- mann, 89 j., Molijnstraat; 2 Dec., H. Breuker, 75 j.. Luitesteeg; J. J. Taleboom, 44 j., Elzen- pleir Het standbeeld van Van Riebeeck, slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar hij voet aan wal heeft gezet, is met het gelaat landwaarts ge keerd, overeenkomstig de taak welke hij drie eeuwen geleden heeft gehad. De man, die in 1899 dit standbeeld liet plaatsen, gaf de „Kaapse Hollanders", tegen wie hij het zelfde jaar een oorlog zou ontketenen, hiermee een symbool in de strijd tegen hemzelf en tegen de Britse „avances" in Zuid-Afrika. Het was namelijk Cecil Rhodes.... Kaapstad. Het Bataviase exemplaar is ver loren gegaan, de overige twee bleven be houden, alleen is het exemplaar, dat te Kaapstad wordt bewaard, nogal geschon den door onoordeelkundige behandeling. Dank zij deze twee journalen, die won derlijk genoeg tegen het einde van de vorige eeuw zelfs in Engeland opgang heb ben gemaakt, is het voor het nageslacht mogelijk geworden om zich een nauwkeu rig beeld te vormen van het leven der kolonisten gedurende deze eerste tien ja ren. Uit deze journalen blijkt dat twee problemen het eerst de aandacht van Van Riebeeck hebber* opgeëist. Er moest eer. fort worden gebouwd dat thans nog een der indrukwekkendste monumenten van Kaapstad is en er moest een moes- en kruidentuin worden aangelegd. Er wa ren tuinlieden mee uit Holland gekomen en de zaden, die in de vaten met aarde waren meegebracht, ontkiemden spoedig. De druiven rijpten voorspoedig onder de altijd schijnende zon, sinaasappels en ci troenen gaven reeds na enkele jaren over vloedige oogsten. Reeds enkele jaren na Van Riebeeck's komst werd de Kaap de groente- en vruchtentuin van Zuid-Afrika, wat zij nu nog is. Werkkrachten-vraagstuk Van Riebeeck zat al dadelijk met grote moeilijkheden voor het aanwerven van werkkrachten. Gedwongen arbeid mocht de inheemse bevolking op uitdrukkelijk bevel van de compagnie niet verrichten en alle pogingen om de Hottentotten vrijwil lig aan het werk te krijgen, mislukten. Dat hij de inboorlingen niet mocht dwingen verbitterde hem zozeer, dat hij reeds na een jaar overplaatsing vroeg. Zijn verzoek werd echter niet ingewilligd en het pro bleem van de arbeidskrachten loste de compagnie op door slaven naar de Kaap te zenden, aanvankelijk uit Oost-Afrika en later uit Malakka en Ceylon. De blanke werkkrachten, die Van Rie beeck vóór zijn vertrek in Amsterdam had aangeworven, bleken weinig zin te hebben om zich voor de compagnie tegen een ka rig loon uit te sloven. Desertie, ontevre denheid en ongehoorzaamheid hebben hem het leven in die tien jaar niet gemakkelijk gemaakt. De weinigen, die uit het goede hout gesneden waren, maakten zich los van de compagnie om dieper het binnen land in eigen boerderijen te bouwen. Reeds vijf jaar na de landing moest de com pagnie inzien dat het onmogelijk was om gebeurtenissen, als die zich te Nieuw Am sterdam hadden voorgedaan, te voorko men en liet zij met grote tegenzin overigens de eerste vrije kolonisten aan rukken. Nog vóór Van Riebeeck na afloop van zijn tienjarige ambtsperiode de Kaap ver liet, was uit het oorspronkelijke verver singsstation een kolonie gegroeid met en kele honderden blanke gezinnen voor de vrouwen had het Amsterdamse wees huis gezorgd en waren de grondslagen voor Kaapstad gelegd. Er was een kleine scheepswerf ontstaan, er waren pakhuizen, kantoren en een hospitaal gebouwd, een dorpje verrees aan de voet van de Tafel berg. Er was een achterland met her en der verspreide boerderijen en de schei ding tussen dienaren van de compagnie en zelfbewuste vrije burgers had zich vol trokken. Toen deze zoon van Culemborg na het einde van zijn tien-jarige ambtsperiode Zuid-Afrika vaarwel zei, liet hij er de bouwstenen achter voor de natie, welke thans de dag van zijn landing tot een na tionale feestdag heeft verklaard. Reeds kort na zijn vertrek was Van Riebeeck vergeten en dat is ruim 175 jaar zo gebleven. De zorgen van de kolonisten waren te groot, dat men moeilijk veel be langstelling kon verwachten voor de dag en de wijze, waarop ze begonnen waren. Pas in de boerenoorlogen toen het natio nalisme hoog oplaaide is men ook in het buitenland weer gaan tasten naai de verre oorsprong van de Kaapkolonie, en Van Riebeecks dagboek was daarbij een goede leiddraad. Bij het tweede eeuwfeest werd een plechtige dankdienst in Kaap stad gehouden. En de komende feesten zullen voor de Hollandse pionier een vol ledig eerherstel betekenen. Hij zelf heeft in zijn dagboek het nageslacht verzocht de stichtingsdag „den 6den April wesende, tot Godes eere met danckzegginghen te vieren ten eynde daerbij des Heeren wel- daeden, aan ons bewesen, ter gedachte- niss in memorie te houden". C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Het veertigste St. Nicolaasfeest, georgani seerd door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, is gis teravond in de gemeentelijke Concertzaal voortgezet met een voorstelling voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, die nog drie keer herhaald zal moeten worden (namelijk op 4, 6 en 7 December) om alle daarvoor in aanmerking komenden een plaats te geven. Zoals steeds werd er tussen de bedrijven in vrolijke trant gezongen, met welke bezigheid de op de achterste rijen gezeten ouders zo nu en dan luidkeels instemden. Ook de gebruike lijke uitreiking van lekkers kon dit jaar doorgang vinden. Het vertoonde stuk „Roderik de tove naar" van Fred. Berens begint zo lang zamerhand een beetje te verouderen. De vormelijke betuiging van tedere gevoelens bij de in het spel voorkomende liefde op het eerste gezicht werkte bijvoorbeeld meer op de lachspieren van de hedendaagse jeugd dan op het gemoed. Maar toch heeft deze Amsterdamse onderwijzer het des tijds in de goede richting gezocht, met be grip voor de behoefte aan ridderlijke romantiek, aan exotische omgevingen en geheimzinnige machten. Deze proeve van zijn prijzenswaardige activiteit is over het algemeen trouwens vrij goed geslaagd. Dat bleek ook wel uit de aandacht waarmee de gebeurtenissen gevolgd werden, uit de levendige commentaren en uit de harte lijke bijval. Dit verheugende resultaat (dat toch de vraag: „Is er nu niets moderners te vinden?" niet wegneemt) was mede te danken aan de aardige opvoering, die als vanouds onder de kundige leiding van Henk Bak ker werd voorbereid. Van het gezelschap zich voor dit dankbare, maar veel eisende werk beschikbaar stellende onder wijzers en onderwijzeressen maakten enkele geroutineerde krachten deel uit zonder nu bepaald te domineren en dat is wel het beste bewijs voor de eensgezinde geestdrift en zuiver ingestelde fantasie van alle medewerkenden. De dialogen werden nu en dan door eenvoudige liedjes afge wisseld, zoals de uitstekend voorgedragen ballade van de betoverde ezel. Voor leerlingen van de derde klassen was des middags „Dokter Alwetend" ver toond, een bewerking door J. de Groot van het gelijknamige sprookje uit de ver zameling van de gebroeders Grimm. Burgemeester en Wethouders zullen op Vrijdag 28 December 1951 des middags om 12 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de Reünisten van de Rijkskweekschool al hier ter gelegenheid van de herdenking van het 90-jarig bestaan dier school. Enige kapelaans uit Haarlem en omge ving hebben hun koperen priesterfeest ge vierd. In de Sint Liduinakerk aan de Rijksstraat weg heeft kapelaan M. C. Klijn ter gele genheid van zijn priesterfeest een mis op gedragen. Pastoor L. J. Schalke hield een feestpredicatie. Op een receptie zijn de ju bilaris geschenken aangeboden, o.a. door organisaties, waarvan de heer Klijn geeste lijk adviseur is. In Heemstede vierde kapelaan P. Riep een jubileum. In de St. Bavokerk heeft hij een mis opgedragen. De heer Th. Verhoe ven bood namens de parochianen een ge schenk in enveloppe aan. Maandagavond is een feestavond gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw. Kapelaan W. Kamerbeek vierde feest in de parochie Bloemendaal. Namens de pa rochianen overhandigde de heer W. Wilms Floet een gouden armbandhorloge. Op een bijeenkomst in hótel Vreeburg hebben leden van de toneelvereniging Sint Gene- sius een opvoering van „De poort der ge nade" gegeven. In Bennebroek was het feest voor kape laan J. Loerakker. De broer van de jubi laris, kapelaan A. P. Loerakker, hield een feestpredicatie. In het R.K. Verenigings gebouw heeft de voorzitter van het huldi gingscomité, de heer E. W. Hersman dank gebracht en een spaarbankboekje met een flink bedrag overhandigd. Burgemeester mr. K. baron van Hardenbroek en dokter G. Mansholt boden gelukwensen aan. Des avonds bracht het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" de jubilerende kapelaan een sere nade. De heer J. Solleveld, secretaris van het bisdom, droeg in de kapel van de Zusters aan de Zijlsingel een mis op. Aanwezig waren mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, dr. M. de Jong, secretaris van het bisdom, mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom en de heer J. A. A. Kuilman, deken van Haarlem. ADVERTENTIE kiecÜMgSt, hemnmodezaJcer? en zo vaak heeft hij gehoopt, dat de Sint bij Kostermans iets voor hem koopt. CR HOUTSTR - KL HOUTSTR. - CEN. CRONJESTR. (Van onze correspondent in Australië) Australië is een goed land voor emi granten. Hoewel wij critiek hebben op be paalde feiten, zoals de huizennood, die het de Nederlanders (zonder vergunning tot meeneming van kapitaal, dus zonder mid delen) onmogelijk maakt een huis te kopen (er zijn er plenty voor rond f 22.000, en de absoluut onvoldoende huisvesting in de kampen, staat daartegenover het feit, dat er werk genoeg is voor ieder, die van aanpakken weet. Ieder die werkt ontvangt een behoorlijk loon, dat hem in staat stelt in zijn levensonderhoud te voorzien. Het basisloon in de industrie (voor de landbouw geld't het niet) is een ieder ge garandeerd (ook op kantoren) en bedraagt om en nabij 10 pond (f 84.Vrouwen ontvangen 75 procent. Wie een groot ge zin heeft, staat echter voor de noodzaak van extra-inspanning, als de kinderen niet zelf kunnen meeverdienen, omdat het ba sisloon niet voldoende is om daarvan in zo'n geval te leven. Werkelijke moeilijkheden, dlie het ïe- vensbestaan van de emigrant bedreigen, duikèn op in geval van ziekte of tijdelijke invaliditeit. De dokterskosten zijn hier hoog en men krijgt daarvan slechts een ge deelte vergoed. Ook bij tijdelijke werk loosheid dreigen financiële moeilijkheden. In sommige industrieën vallen in de laatste weken ontslagen, maar wie van aanpakken weet, behoeft zich geen directe zorgen te maken, want wie niet een bepaald beroep als het enige mogelijke voor zichzelf be schouwt, heeft de directe mogelijkheid tot plaatsing elders. Dit neemt niet weg, dat de sociale voorzieningen tekort schieten. Het eerste, waarmee een emigrant bij aankomst in het nieuwe vaderland te ma ken krijgt, is de werkloosheidsuitkering. Niemand kan en mag verwachten, dat hij onmiddellijk werk heeft, uitzonderingen daargelaten. In die eerste periode is het 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Lever Unie Slotkoers Openings gisteren koersen 85% 87% 162/; 162% 181% 184 170 170 166 165% 288 288 95 92% 185 185 144 141 105% 104% 79 79% 162 162 162% 162% 157 157% 55 54% 54% 54% 46% 46% 70% 70 44% 44 43% 43 ƒ99 103,50 zaak, dat men aanspraak doet gelden op werkloosheidsuitkering, na de eerste week. Men wende zich daartoe tot de dienst van Sociale Zaken. In een immigrantenkamp of ontvangstcentrum gebeurt dit automatisch. Feitelijk moet men een jaar in Australië hebben vertoefd om voor deze uitkering in aanmerking te kunnen komen, maar de Australische regering heeft bepaald, dat het voldoende is als men officieel te kennen heeft gegeven zich permanent in het land te willen vestigen. Deze verklaring moet men reeds in Nederland tekenen. Verder moet men zich bij het Australisch arbeidsbureau hebben laten inschrijven en verklaren dat men bereid en in staat is elk behoorlijk werk te aanvaarden. De werk loosheid mag geen gevolg zijn van het feit, dat men rechtstreeks aan een staking heeft deelgenomen. De werkloosheidsuitkering bedraagt voor een gezin met twee kinderen ongeveer 25. Dit is niet voldoende om alleen al de huishuur te betalen. Ziekte en geboorte Voor ziekte-uitkeringen gelden dezelfde normen. Als regel bestaat er voor de in dustriële beroepen een soort collectieve ar beidsovereenkomst, waarbij loon wordt uitgekeerd in geval van ziekte voor niet langer dan vijf dagen per jaar. Sommige werkgevers hebben deze periode vrijwillig uitgebreid tot twee, soms zelfs tot drie of vier weken (om arbeiders aan te trekken). In andere gevallen heeft een werkgever wel eens de bepaling gemaakt, dat als de werknemer het gehele jaar niet ziek is ge weest, het toegestane aantal ziekte-dagen wordt opgeteld bij dat van het daarop vol gende jaar, zodat de periode van ziekte met doorbetaling van het volle loon be langrijk wordt verlengd. De ziekte-uitkering is hetzelfde ingeval van een ongeluk, waardoor men tijdelijk niet in staat is werk te verrichten en men salaris, loon of andere inkomsten ontbeert. Men behoeft dus niet uitsluitend werkne mer te zijn om voor een uitkering in aan merking te komen. Kindertoeslag wordt uitgekeerd voor ieder kind beneden 16 jaar, onafhankelijk van het inkomen. Voor het eerste kind be draagt de uitkering 2,10, voor elk vol gend kind ƒ4.20 per week. De betaling geschiedt maandelijks of per kwartaal. De uitkering bij geboorten bedraagt thans 15 pond (het pond is 8,40) voor het eerste kind, 16 pond wanneer er reeds een of twee kinderen zijn, en 17% pond als er drie of meer kinderen zijn. Een bedrag van 5 pond kan vier weken voor de ge boorte op verzoek vooruit worden verkre gen. In geval van een tweeling, bedraagt de uitkering 5 pond meer, in geval van een drieling 10 pond. De verzorging van de aanstaande moeder in openbare ziekenhui zen is gratis. Uit het hierboven weergegeven over zicht blijkt overigens wel, dat de uitkerin gen bij lange na niet voldoende zijn om bij ziekte, ongeval of werkloosheid, verze kerd te zijn van redelijke inkomsten. Daarom is het vooral voor emigranten be langrijk te weten, dat zij zich onmiddellijk na aankomst tegen dergelijke nadelen kun nen verzekeren. Zondagavond woonden wij ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouter aan de Lanckhorstlaan te Heemstede een recital bij, gegeven door een te Brussel wonende Tsjech, de violist Eugene Prokop, met aan de vleugel een Engels-Franse pianiste, Re- née Collinson, twee volbloed muzikanten naturen, beschikkend over een feilloze techniek en bovendien begaafd met het temperament dat aan de muziek de kleur, het sentiment, de gespierdheid en de harts tocht geeft welke de waarachtige bezieling doen blijken. Dat Eugène Prokop te Londen de Carl Flesch-prijs verwierf verwonderde ons, na dat wij hem gehoord hadden, niet. Vooral niet na de Tzigane van Ravel, waarvan hij een vertolking gaf zo gaaf en klankrijk, zo levendig gekarakteriseerd, als de componist het zich maar gedroomd kan hebben. En welk een edele sonoriteit, ondanks het ste vige aanpakken, haalde hij uit zijn kost bare Guarnerius! Hierna kon men zeggen: ziezo, nu hebben we de „Tzigane" gehoord in een ideale verklanking! De „Vier Stukken" van Josef Suk, muziek die dus de Tsjechische violist bijzonder moet pakken, omdat ze iets van de melan cholie en de hartstochtelijkheid van zijn geboorteland meedeelt, konden ons, na die fantastische Ravel, al even geestdriftig stemmen. Deze muziek klonk als het diep doorvoelde heimwee van iemand die zich ondanks alles weet groot te houden en boven alle gevoeligheden zijn mannelijke trots en waardigheid stelt. Als samenspel van het tweetal werd „Poëme" van Chausson een prachtig ge heel. Niet minder sterk was dit het geval met de vertolking van Beethoven's Lente sonate (opus 24). Hier meer dan in welk ander nummer van het programma, kon Renée Collinson zich de waardige partner tonen van de violist. In dit frisse werk toonden beide executanten niet enkel een buitengewone lenigheid van spel, maar ook van geest. Het was een heerlijke interpre tatie, een model van samenspel. Eugène Prokop liet ons ock kennis ma ken met een onuitgegeven, niet lang gele den ontdekt Vioolconcert van Carl Stamitz (1746-1801), de zoon van de beroemde stichter der Mannheimer school, waarvan dit werk de onmiskenbare kenmerken draagt. Men zou het goeddeels voor een jonge Mozart kunnen verslijten; alleen de menigvuldige, echt „Mannheimer zuchten" zijn minder karakteristiek voor deze groot meester, die wel een korte tijd, op doorreis naar Parijs, de invloed van deze richting onderging, maar net zoveel daarvan over nam als paste bij zijn eigen, mannelijker temperament, waarom hij dus hun zoetig heden en „affecten" maar liefst ongemoeid liet. Niettemin is dit concert van Stamitz een charmante compositie die met overtui ging gespeeld door een ras-muzikant als Prokop, stellig vermocht te boeien. Tot dit resultaat werkten ook bijzonder mee de brillante cadenzen, die de vertolker er bij componeerde. Na deze verrassende kennismaking met een violist van de superklasse en een pia niste wier spel naast het zijne niet ver bleekte, kunnen we niet nalaten de hoop uit te spreken dit duo weldra nog eens in Haarlem, maar dan in een concertzaal voor een groot publiek, te horen. Prokop: een naam om te onthouden, Col linson: een naam om niet te vergeten! JOS. DE KLERK. Het muziek- en toneelgezelschap „Musi- corda" heeft een groot aantal leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, gisteravond in ge bouw Sint Bavo een paar genoegelijke uren bezorgd. Een muzikale start bracht al spoe dig de stemming er in. Een lied waarin al het goede van de lente bezongen werd, vormde nog maar een voorproefje van wat „Musicorda" voor deze avond zo al in petto had. Want behalve over zangers en zange ressen beschikt het gezelschap ook over een paar prima toneelkrachten, die het muzikale gedeelte van het programma afwisselden met een paar vrolijke één-acters. Het hartelijk applaus dat na ieder nummer opklaterde getuigde ervan dat het gebodene zeer werd gewaardeerd. Hedenavond zal „Musicorda" andermaal voor Haarlemse ouden van dagen in Sint Bavo op de planken komen. De Rode Kruiscollecte die afgelopen Zaterdag in Haarlem is gehouden heeft meer dan 10.000 opgebracht. De gehele opbrengst is nog niet bekend. Op 11 December 1911 werd de eerste steen gelegd -Het is nog niet zo heel lang geleden, dat het huidige dorps-centrum van Zandvoort niet veel méér was, dan een aantal weilan den. De plek waar het Zandvoortse raadhuis staat behoorde 40 jaar geleden door ook toe. Toen de badplaats echter groeide, bleek het oude raadhuis in de Kerkstraat, het tegen woordige gebouw „Hollandia". dat ook als politiebureau dienst deed, veel te klein om die taak nog lang te vervullen. Er werden dan ook plannen beraamd om dit raadhuis te verbouwen en uit te breiden. De moeilijk heden die daarbij opdoemden waren echter zó groot, dat de vroede vaderen op 25 Juli 1910 besloten, de verbouwing van het raad huis niet te gunnen. Het bedrag van de laag ste inschrijver was hoger dan het door de gemeente uitgetrokken bedrag. In de raads zitting van 27 October 1910 werd een com missie benoemd om plannen voor te bereiden voor de bouw van een geheel nieuw raadhuis. Deze commissie toog aan het werk en kwam op 24 Februari 1911 met het voorstel, om over te gaan tot de koop van grond van Se erven Jacob Koning. Er deden zich al direct enige strubbelingen voor. De Zand voortse hötel- en Terreinmaatschappij had namelijk voor de bouw gratis grond aange boden. Het merendeel van de raad verzette zich hier echter tegen, omdat deze grond te ver buiten het dorps-centrum lag en men bovendien geen verplichtingen wilde schep, pen. Na een langdurig debat bleken acht raadsleden voor en drie tegen de koop van grond der erven Jacob Koning. Een aantal inwoners wilde zijn weiland echter weiland laten blijven, voelde zich in zijn bestaan bedreigd en richtte een request aan Gede puteerde Staten om het raadsbesluit nietig te verklaren. Gedeputeerde Staten beschik ten echter afwijzend. Aan de toenmalige gemeente-opzichter werd opgedragen een ontwerp voor het nieuwe raadhuis te maken. Volgens het door de opzichter ingediende bestek werd op 20 September 1911 besloten tot aanbesteding over te gaan. De laagste inschrijfster was de firma D. van Kampen te Bloemendaal voor f41.586. Op 22 September besloot men, inplaats van kachels, centrale verwarming aan te bren gen en op 2 Octber 1911 werd dit werk aan de firma Kaub en Bierboom gegund. Op 10 November besloot de raad om bij de eerste steenlegging f 100 beschikbaar te stellen voor de werklieden, mits dit niet zou worden besteed voor alcoholische dranken. Op 11 December 1911 werd door burge-, BINNENLAND Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten heeft gespro- testeerd bij de K.R.O. tegen „de onheuse, onwaardige en onjuiste uitlatingen van de radioreporter Leo Pagano gedurende zijn verslaggeving van de voetbalwedstrijd Ne derland—België". Het acht de verslaggeving van de heer Pagano onverantwoord tegen over een publiek van. enkele millioenen luisteraars, dat zich daardoor een volkomen onjuiste mening zou kunnen vormen over het werk van de fotojournalisten. Op de Grote Markt in Den Haag zag iemand dat een jongeman een enveloppe in de richting van een motorrijder wierp. Ver- moedênde dat het hier een geval van spion- nage betrof, greep hij de jongeman in de kraag en leverde hem aan de politie over. In de enveloppe bevond zich een briefje met morsetekens. Het geval was echter van on schuldige aard. De jongeman en de motor rijder bleken tot de padvinderij te behoren en namen deel aan een speurtocht. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is voor de eerste keer het doctoraalexamen in de Friese taal en letterkunde afgelegd en wel door de heer T. B. Hockema uit Grouw. De rechtbank in Den Haag heeft de 26-jarige P.T.T.-ambtenaar W. J. T. veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. T. had f2343 verduisterd ten nadele van de Rijks- automobielcentrale. Met dit geld maakte hij een reis naar Canada. In Amsterdam overleed de heer K. Job, firmant van de gelijknamige effectenfirma. De heer Job, die 83 jaar oud is geworden, was het oudste lid van de „Vereeniging voor den Effectenhandel". De Amsterdamse Bank N.V. te Am sterdam bericht, dat zij bereid is de aan delen der N.V. Noorder Bank te Alkmaar over te nemen tegen een koers van 155 procent mits door een voldoend aantal aan deelhouders van dit aanbod gebruik wordt gemaakt. Directie en commissarissen van de Noorder Bank achten dit aanbod zeer aan trekkelijk en bevelen aanneming hiervan aan. Vrijdagmorgen zal een deputatie, be staande uit leden van de Band Oud-Strijders „7 December" een krans leggen bij de Indo nesische Urn in het monument op het Damplantsoen in Amsterdam, ter herdenking van de in Indonesië gevallen militairen van de eerste divisie „7 December". Bij deze plechtigheid zal de voorzitter van deze ver eniging de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant van de ge noemde divisie, het woord voeren. Op de Trichtse djjk bij Geldermalsen kantelde een melkauto bij het passeren van een vrachtauto. De auto schoof langs de dijkhelling naar beneden en de inhoud van de drie tanks, 14.000 liter melk, ging ver loren. De chauffeur werd licht gewond. Aan het strand te Borssele (Zuid-Beve land) is het stoffelijk overschot van een onbekende man aangespoeld. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de identiteit. De heer N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, die benoemd was tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Tuin, heeft zijn benoeming niet aangenomen wegens drukke ambtsbezigheden. Op Zaterdag 15 December is het 25 jaar geleden, dat de eerste Nederlandse leerstoel in het arbeidsrecht werd bezet door mr. M. G. Levenbaeh. Een comité onder voorzitter schap van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman zal die middeg in hötel de 1'Europe te Am sterdam prof. Levenbaeh het eerste exem plaar van een bundel verzamelde arbeids rechtelijke opstellen van zijn hand aanbieden, HAARLEM EN OMGEVING Toen de 61-jarige voetganger J. J. F. gisteravond op het Soendaplein de weg over stak zonder op het verkeer te letten, werd hij door een fietser aangereden. F. liep daar bij een hoofdwond op. De fietser kreeg een wond boven het rechteroog. Aan 't Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage slaagde voor het eindexamen (hoofdvak - piano) mejuffrouw Miep Dijk stra te Bloemendaal. De heer H. J. Voors Jr. te Heemstede is aan de rijksuniversiteit te Leiden ge slaagd voor het candidaatsexamen in de theologie. ADVERTENTIE Anegang 14 - Telefoon 11963 Grote sortering KALENDERS op elk gebied. LEDEREN SCHRIJFMAPPEN BOEKOMSLAGEN POëZIE- en DAGBOEKEN FOTO-ALBUMS met licht en donker papier meester J. Beeckman de eerste steen voor Zandvoorts nieuwe raadhuis gelegd. De bouw ging voorspoedig en reeds op 29 Augustus 1912 besloot de raad het oude raadhuis aan de Kerkstraat met ingang van 3 September 1912 niet meer voor openbare dienst te bestemmen en het nieuwe raadhuis in gebruik te nemen. De ingebruikneming geschiedde met groot ceremonieel, in tegen woordigheid van de Commissaris der Konin gin en vele andere autoriteiten. Zes en negentig koppels hebben Zaterdag avond in gebouw „Zomerlust" deelgenomen aan het klaverjas-tournooi, dat de klaverjas club „Zandvoortmeeuwen" had uitgeschreven ter viering van het eerste lustrum der ver eniging. Met een kort welkomstwoord van voorzitter H. de Jong, werd de wedstrijd, die over drie ronden ging, en waarvan het win nende koppel tot kampioen 1951 van Zand voort zou worden uitgeroepen, geopend. Dank zij een voortreffelijke organisatie had het tournooi een vlot verloop. De uitslag was: 1. en kampioen van Zandvoort: J. Paap- Schijf, 5867 punten; 2. K. Kerkman—De Jong 5798 punten. 3. Fam. v. d. Hoornv. d. Hoorn 5738 punten. 4. Fam. CohenCohen 5593 pun ten. 5. Fam. WigboldusWigboldus 5412 pun ten. 6. A. Zwemmer—Zwemmer Sr., 5394 punten. De hoogste serie werd door de kam pioenen gemaakt, n.l. 2428 punten. Daarna volgde een gezellig bal, waaraan het ensemble „The Moonlight Serenaders" medewerking verleende. Sluiting bureaux Het college van B. en W. heeft besloten de gemeentelijke bureaux op de Maandagen 24 en 31 December te sluiten. De heer D. B. F. Plaat, kapelaan te Lei den, vroeger te Heemstede, was Zondag naar zijn oude parochie gekomen, om het feest mee te maken van kapelaan P. Riep. Toen hij des avonds met de autobus naar huis wilde gaan stak hij de Herenweg over zonder op het verkeer te letten. Kapelaan Plaat werd aangereden door een auto en liep een breuk in het rechterheupbeen en een breuk in het linkeronderbeen op. Per auto is hij naar de Mariastichting over gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7