Volledige openbaarheid in de zaak-Menten gevraagd Velser affaire en de zaak- Schallenberg opnieuw ter sprake Leidse geleerden slaagden er atoomkernen te richten in c 3 VAL DA Mr. VonkComplex van roofdaden tegen één man dat zijn weerga niet heeft PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA De radio geeft Donderdag Geen verdere mede delingen over de zaak-Menten Eerste Kamer over het Ontwerp Crediettoezicht Behandeling begroting begint op 8 Januari WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Minister Mulderjje: Crematie L. C. T. Bigot Belangrijk wetenschappelijk succes Oxford was er juist een paar weken eerder mee Neem een doos echte V00RK0MINGVAN GRIEP Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Justitie zijn gistermiddag onder meer de „Friese kwestie", de Velser affaire en de zaak-Menten ter sprake gekomen. Prof. Gerbrandy (A.R.) verdient vandaag van de Sint een Friese koek te krijgen, want met veel vuur nam htf het in een bovendien geestige uiteenzetting voor de Friese taal op. Mr. Vonk (V.V.D.) richtte scherpe verwijten tot de minister van Justitie over de züns inziens zeer onbevredigende gang van zaken ten aanzien van de Velser affaire, de zaak-Schallenberg en de zaak-Menten. Prof. Gerbrandy onthaalde de Ka mer in het Fries op een voordracht van een gedicht van Guido Gezelle. Met het temperament, hem als rechtgeaard Fries eigen, hield hij zijn medeleden voor, dat het hier gaat om een schone taal, die hij zelf nog steeds met zijn familie pleegt te spreken: anders zou zij hem, zo zeide hij, rijp achten voor opneming in zekere in richting. Fries en Nederlands zijn tante en nicht. Men moet het recht hebben Gods naam, voorkomend in het eedsformulier, uit te spreken in de taal, waarin men dat steeds doet. Nu zulks onlangs niet was toe gelaten, had de belofte dienst gedaan om aan de daardoor veroorzaakte verwikkeling te ontsnappen. Aldus prof. Gerbrandy, die er voorts bij de minister op aandrong in zijn volgens hem juiste optreden tegen hazardspel voet bij stuk te houden ook mr. B a c h g (K.V.P.) pleitte te dien opzichte voor krachtig optreden, al speelde hij wel met de gedachte dat men vervolgens wellicht tot reglementering op dit gebied zou kun nen overgaan en die met mr. Stok v i s (Comm.) niet te spreken was over te veel ministerieel stilzwijgen in de Memorie van Antwoord met betrekking tot de zaak- Schallenberg, en de zaak-Menten. Dit laat ste vormde het hoofdpunt van een forse aanval van mr. Vonk (V.V.D.). Hij ver weet minister Mulderije in dat stuk niets te zeggen over „de muur waar zijn niet directe ambtsvoorganger Wijers niet door heen kon komen", namelijk de interne weerstand die er schijnt te bestaan om tot de waarheid door te dringen. Daarover had de tegenwoordige bewindsman niet mogen zwijgen. Hij had dit verschijnsel juist als uitgangspunt moeten nemen. Over de zaak- Schallenberg was eertijds beweerd, dat zelfmoord was aangetoond. Thans is er de in de Memorie van Antwoord genegeerde hoofdvraag, waarover de Kamer niet vol doende is ingelicht, of er lieden zijn, die er belang bij konden hebben dat Schallenberg de mond werd gesnoerd. Met betrekking tot de Velser affaire was het mr. Vonk niet duidelijk waarom het nu al een half jaar geleden aangevangen ge rechtelijk vooronderzoek, dat slechts van zeer beperkte aard is, namelijk alleen tegen enige politie-ambtenaren, die heus niet de enigen zijn, die in deze geschiedenis een rol spelen, nog steeds niet geëindigd is. Na deze twee al niet zo vriendelijke vragen kwam het hoofdbestanddeel van mr. Vonk's voor de minister niet zeer prettig, noch zeer gemakkelijk requisitoir. Mr. Roolvink K.V.P.die ook onte vreden was over deze gang van zaken, ver zocht de minister zo spoedig als dat moge lijk zou zijn een nota over deze aangelegen heid ter beschikking van de Kamer te wil len stellen. De zaak-Menten De zaak-Menten werd door mr. Vonk omschreven als „een der grootste com plexen van daden van roof in de laatste 50 jaar tegen één man gepleegd". Dat zulks ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 DAMES LEDEREN KLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor- geendienst 11.00 Voor zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.03—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Philharmo- nisch Orkest. 14.00 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.10 Pianokwartet. 15.45 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zender sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.50 Leger des Heils-orkest. 19.05 Levens vragen. 19.20 Verzoekprogramma. 19,40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Orgel en viool. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.50 Finan cieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Causerie over Australië. 14.15 Pla ten. 14.30 De zaak Saffran, causerie. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Politiekapel. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Brief uit Londen. 19.10 Amusementsmuziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmo- nisch orkest. 21.05 Wat er aan vast zit, klank beeld. 21.35 Orkest. 22.10 Actualiteiten 22.15 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 —24.00 Platen. P.RUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.15 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12,34 Voor landbouwers. 12.42 Orkest, 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 14.00 Klassieke muziek. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Geva rieerde muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.15 Strijkorkest. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kantwerksters liederen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld 21.30 Platen..21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dans muziek. gebeurd is, zo merkte mr. Vonk op, schijnt de minister wel te erkennen. Slechts de daders zijn niet gevonden. Over de andere, uit dit alles voortgevloeide, zaken zegt de minister niets. Het gaat thans om het ver trouwen in de Justitie. Er is een openbaar belang van de allereerste orde mee ge moeid, dat dit niet ondergraven wordt. Als volksvertegenwoordiger verklaarde mj. Vonk zich niet te interesseren voor de personen in het drama, behalve dan voor zover er iemand zou zijn, die na 6y2 jaar daarop vergeefs gewacht te hebben, recht gedaan zou moeten worden. Het onderwerp eist bespreking zonder aanzien des per- soons. De V.V.D.-woordvoerder herinnerde eraan dat Menten, zich volkomen onschul dig achtend, zich bij de onherroepelijkheid van zijn veroordeling niet wil neerleggen, vooral niet wegens eventueel bedenkelijke dingen, die er in zijn proces zouden zijn voorgevallen. Journalisten gingen zich met de zaak bemoeien. Daarna werd tegen een van hen een strafrechtelijk vooronderzoek wegens smaadschrift geopend. Echter bleek het tevens nodig een instructie te openen tegen de, door de journalist in kwestie van valsheid in geschrifte en meineed beschul digde rechter-commissaris. Het ging hier om dezelfde feiten, aldus de inlichtingen waarover mr. Vonk beschikte. Waren zij onjuist, dan moest de minister dat maar zeggen. Mr. Vonk stelde hierna dat, gezien het onverbrekelijk verband tussen de beide gevallen, wanneer de journalist vrij uit gaat, de rechter-commissaris dan schuldig is en omgekeerd, dat als dit laatste niet zo zou zijn, dan de journalist veroordeeld zou moeten worden. Nu heet het echter, dat de justitie beide zaken wegens het opportuni teitsbeginsel op grond van het algemeen belang, dat eventueel voor wel of niet-ver- volgen beslissend kan zijn, onvervolgd zou willen laten. Hiertegen keerde mr. Vonk zich met alle nadruk. Dit zou volgens hem juist het aller slechtste zijn voor het algemeen belang, dat immers zonder aanzien des persoons licht in zulk een duistere aangelegenheid vereist. Overigens, mocht men niettemin de beide zaken verder maar willen laten rusten, dan kon de belanghebbende bij het Hof daar tegen in beroep gaan. De minister zou reeds daarom beter doen met de eer aan zichzelf te houden. Zoals de situatie nu is, vereist het algemeen belang doorzetten zowel in de zaak tegen de journalist als in die tegen de rechter-commissaris. Hier hoort, terwilie van het recht de onafhankelijke rechter uitspraak te doen en moet de politieke mi nister terugtreden. Mocht minister Mulderije er zich op be roepen de stukken nog niet bestudeerd te hebben (als uitstekend juridisch schaker was mr. Vonk op allerlei zetten van zijn tegenspeler bedacht), dan diende hij toch in elk geval zijn oordeel te zeggen over sprekers argumentatie om niet zelf te be slissen maar dit de rechter te laten doen. En wanneer hij nu ook omtrent dit punt zou wensen te zwijgen, dan gelieve hij ten minste te antwoorden op de vraag ook door mr. Roolvink (K.V.P.) en jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) geopperd of hij bereid was de stukken aan de Kamer (of aan haar vaste commissie voor privaat- en strafrecht) over te leggen. Mocht de bewindsman tenslotte ook hierop een afwijzende houding aannemen, dan moest mr. Vonk zich wel afvragen wat er op die manier nog zou overblijven van de ministeriële verantwoordeliikheid tegen over de Staten-Generaal. Waarlijk, deze afgevaardigde heeft de minister het vuur wel na aan de schenen gelegd. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen merkte op, dat er maar met één vinger naar een kantonrechter behoeft gewezen te worden, en het gehele rechterlijk apparaat wordt in beweging gesteld met als vrucht een veroordeling binnen drie weken. An derzijds, aldus haar grief, wordt ondanks een suggestie van de Parlementaire En quêtecommissie om wegens tegenover haar door een getuige waarschijnlijk gepleegde meineed een strafvervolging in te stellen, dit geval gewoonweg blauw-blauw gelaten. Mr. Burger (Arbeid), die deze grief deelde, klaagde over persexcessen en mis bruik van de persvrijheid, waartegen men via de rechter niets of te weinig vermag. Hij voelde voor het verplicht stellen van opneming van rechtzetting over wat valse lijk is weergegeven of beweerd en betreur de, dat de Persraad van zijn bevoegdheid om dat te doen, bijvoorbeeld met betrek king tot een volkomen verdraaiing in een der bladen van het verslag der Parlemen taire Enquêtecommissie, niet was overge gaan. Na nog vermeld te hebben, dat de heer De Haas (K.V.P.) op krachtdadige be strijding van de zedenverwildering aan drong en ontsticht scheen te zijn over te weinig kleding van vacantiegangers in Zui delijke streken, besluit ik met aan te stip pen, dat mevrouw Ploeg-Ploeg (Arbeid) enige welverdiende gelukwensen in ont vangst had te nemen na haar eerste par lementaire optreden, gewijd aan voogdij raadaangelegenheden alsook aan het echt- scheidingsvraagstuk. In de avondvergadering kwam Financiën aan de orde. Op de rede van de minister komen wij morgen terug. BU de beantwoording van de opmerkin gen over de zaak-Menten, de Velser affaire en de zaak-Scliallenberg heeft minister Mulderije hedenmorgen in de Tweede Kamer verklaard dat het onderzoek in de zaak-Menten is geëindigd. Er werden 180 getuigen gehoord en er zijn drie dikke dossiers welke, evenals die van de zaak- Schallenberg, aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer ter inzage zullen wor den verstrekt. De verklaringen van Menten, aldus de minister, zijn door tal van getuigen weer sproken en er is reden tot gerechtvaardig de twijfel aan de vermissing van goederen, die hem toebehoorden. Dat tot arrestatie van Menten is overge gaan om te kunnen roven is pertinent on juist. Evenmin is het juist, dat er in Bloemen- daal en omgeving een muur om de B. S. is getrokken om ontdekking te voorkomen. De minister betreurde het, dat de oor spronkelijke inventarisatielijsten zijn zoek geraakt. Van de zijde van politie en justi tie is alles gedaan om deze zaak tot klaar heid te brengen. De minister gaf uitdruk king aan zijn waardering voor het werk, dat door politie en justitie in deze zaak zo goed als in de zaak-Schallenberg is ver richt. Over de zaken tegen de journalist en de rechter-commissaris kon de minister geen nadere mededelingen doen. Zij zijn nog niet rond, zei hij. Over de Velser-affalre kon de minister geen nadere mededelingen doen. Over Schallenberg zeide de minister, dat uit niets is gebleken, dat deze werd vermoord. Er zijn geen aanwijzingen, dat bepaalde lieden belang hedden bij de dood van Schallenberg. De Soester huisschilder Blok viert Zaterdag 8 December een uniek jubileum. Precies zeventig jaar geleden begon hij in Den Haag als schildersleerling. Thans, tweeëntachtig jaar oud, schildert hij nog steeds, zowel om den brode als uit lief hebberij. Na zijn werk grijpt hij palet en schilderskist en verwisselt zijn kwasten voor penselen. Schilder Blok aan zijn hobby: het copiëren van oude meesters. Op de achtergrond een door hem gemaakte copie van de Nachtwacht op een vierde van de ware grootte. Uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp Toezicht Crediet- wezen blijkt, dat verscheidene leden de strekking van dit ontwerp nog onduidelijk vonden. De toelichting, die er door de rege ring bij is gegeven past, naar deze leden opmerkten, wel op het bedrijfs-economisch toezicht maar niet op het sociaal-economi sche, hoewel dit laatste huns inziens verre weg het belangrijkste is. De beperking van de geldigheidsduur tot drie jaren achtten zij een belangrijke wijziging ten goede. Zij vroegen zich echter af hoe de in het ont werp verstrekte bevoegdheden zullen .wor den gehanteerd. De Nederlandse Bank kan volgens hen in het huidige bestel niet an ders gezien worden dan als uitvoerster van het algemene monetaire beleid der regering zodat de bevoegdheden in feite terugvallen op de minister van Financiën, die de ver antwoordelijkheid ervoor deelt met andere, in artikel 10 vagelijk aangeduide ministers. Enige andere leden herinnerden er aan dat de minister met het financieren van de vlottende schuld met schatkistpapier be wust een groot risico heeft aanvaard en dit ook in de Tweede Kamer erkende. Hij deed dit volgens de hier aan het woord zijnde leden omdat hij van oordeel was, dat hij, als het zover kwam, de credietvoorziening van lagere publiekrechtelijke lichamen en van het bedrijfsleven zou inperken om op die wijze ruimte te krijgen voor de verdere financiering van de vlottende schuld door de banken. „Langs deze weg oefent de mi nister van Financiën via de Nederlandse Bank een overwegende invloed uit op het bedrijfsleven", aldus deze leden, die het beslist niet vertrouwd achten die taak aan deze bewindsman toe te vertrouwen. Sommige leden, die eveneens tegen dit wetsontwerp onoverkomelijke bezwaren hadden, vonden het vreemd, dat onder het ontwerp de handtekening van de minister van Economische Zaken niet voorkomt, terwijl het toch „niet te overziene gevolgen" voor het economisch leven zal hebben. „Had de minister van Economische Zaken, al heeft hij er geen portefeuille-kwestie van willen maken, er toch wel bezwaar tegen, dit ontwerp van zijn handtekening te voorzien?" zo vroegen deze leden. EERSTE KAMER De Eerste Kamer hield Dinsdag een korte vergadering, waarin enige kleine wetsont werpen werden afgedaan zonder stemming, onder meer de bekrachtiging van enige ar- beidsconventies. De voorzitter vroeg hierna de aandacht voor de regeling van de werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling, bij de behandeling van de begroting, waarvoor de Tweede Kamer zich zulke grote inspanning getroost, deze op de voet te volgen. Daarom zullen de algemene beschouwingen over de begro ting eh de behandeling der hoofdstukken reeds beginnen op 8 Januari. De volgende week zal geen vergadering worden gehou den. De volgende bijeenkomst heeft plaats op 18 December. Aan de orde zijn dan on der meer de regeling van het assurantie- bemiddelingsbedrijf en het toezicht op het credietwezen. Burgemeester Oud zou wegens het be reiken van de leeftijdsgrens met ingang van 1 Januari zijn functie van burge meester neerleggen. Volgens de N.R.C. is de kans groot, dat hem van hogerhand verzocht zal worden tot September 1952 aan te blijven. Gisteren is in het crematorium te Vel- sen het stoffelijk overschot van de heer L. C. T. Bigot, oud-directeur van de kweek school voor onderwijzeressen in Arnhem, oud-schoolopziener en schrijver van paeda- gogische werken, verast. In de aula voerde als eerste spreker de tegenwoordige directeur van de kweek school, de heer A. A. de Groot, het woord. Spreker memoreerde het vele en belang rijke werk dat de heer Bigot in de school aan de Weverstraat heeft verricht. De heer P. J. Roorda bracht namens het ge meentebestuur van Arnhem een eerbiedige groet aan de ontslapene en voegde hier uit naam van het bestuur van de volksuniver siteit woorden van waardering aan toe. De oud-leerlingen van de school werden ver tegenwoordigd bij monde van mevrouw C. M. Schaap-Blanken. De heer I. van der Velde, sprekende namens het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, noemde de overledene de belicha ming van deze vereniging. Nadat de oudste zoon de aanwezigen dank had gezegd voor hun medeleven en woorden van genegenheid had gesproken, heeft de Waalse predikant pasteur F. Le Cornu een toespraak gehouden naar aan leiding van de woorden: Dieu n'est pas le Dieu des morts, mais des vivants. Spreker richtte uit naam van vele vrien den en van het kerkbestuur der Waalse gemeente woorden van troost tot de nabe staanden. Daarna daalde onder orgelspel de met vele bloemstukken bedekte kist. (Speciale berichtgeving) Dezer dagenzijn in het Kamerlingh Onnes Laboratorium in Leiden belangrijke resultaten geboekt, die grote perspectieven openen voor het belangrijkste natuurkun dige onderzoek van deze tijd,namelijk op het gebied van de kernphysica. Onder leiding van pi-of. dr. C. J. Gorter is men er in geslaagd, de as van atoomker nen te richten. Nu men de geheimen van de „schil" der atomen, de electronen, grotendeels ont sluierd heeft, is het onderzoek naar de kern overal geïntensiveerd. Maar het wordt belemmerd door de omstandigheid, dat de atoomkern uiterst moeilijk is te benaderen en dat de symmetrie-assen der kernen niet gelijk zijn gericht. Voor een gedegen on derzoek is nodig dat alle kern-assen in de te onderzoeken substantie in eenzelfde richting gericht liggen. Men kan pas iets over de bouw en eigenschappen van de kernen te weten komen, als ze niet schots en scheef door elkaar liggen, maar een 54. Terwijl de woedende en gillende Illi- raniërs Panda op de hielen zaten, slaagde hij er in om de bok van de postkoets te beklimmen; maar Joris Goedbloed zat in middels luchtig te babbelen en maakte geen aanstalten om iets aan de gevaarlijke toe stand te doen, Panda moest dus zelf maar het heft in handen nemen of beter ge zegd; niet het heft, maar de leidsels. Hij rukte ze uit Joris' handen, terwijl hij hijg de: „Vooruit vlug! Weg! Ze zitten me op de hielen! Ze zullen me iets doen!" „Hoezo?", vroeg Joris verbaasd. „Wat was het, dat deze goede lieden tot dit uiterste van razernij dreef? Hebt gij de gek met hen gestoken? Hebt gij hen wellicht voor de aap gezet? Vielen uwe grapjes soms niet in de juiste aarde, of was het uy> uiterlijk dat hun ontvlambaar gemoed in woede deed ontsteken?" Panda was bezig het paard aan te zetten en gaf geen ant woord, zodat Joris verder ging. „Aha! Gij weet het niet! Gij zwijgt! En inmiddels maken uwe kameraadjes ernst van de zaak! Zal ik dan eens beproeven, of een mijner bekende en geliefde gezelschaps spelletjes hun wat afleiding kan bezorgen? Vuurwerk-maken, bijvoorbeeld, faalt zel den wanneer het er om gaat een partijtje aangenaam bezig te houden! Was het niet de vermaarde wijsgeer Nero, die met een weinig vuur zo opmerkelijke resultaten bereikte, zeggende: sigaretta iacta est?" En zo sprekend wierp Joris met een een voudige handbeweging zijn brandende sigaret in de zich steeds uitbreidende olie plas. Het was nog maar net op het nip pertje. Enkele seconden later zouden de woedende Illiraniërs de koets al bereikt hebben maar nu laaide er plotseling een ontzettende vlam op, die hun iets anders te doen gaf. Onder kreten als: „Allah-ilal- lah!" en „Marshallah!" en zo, stoven ze naar alle kanten uiteen en de koets kon zich ongehinderd verwijderen. beetje „geordend" zijn. Deze richting van de atoomkernen is een probleem, dat de wetenschapsmensen reeds vele jaren heeft bezig gehouden. Reeds in 1934 werd een methode ont worpen, om de atomen te kunnen richten, waarbij men gebruik maakte van het mag netisme van de atoomkern. Door het aan brengen van een zeer sterk magnetisch veld buiten de te „richten" stof, hoopte men die magnetische kernen alle in gelijke richting te kunnen dwingen. Deze methode heeft men nog steeds niet met succes in practijk toegepast. Nieuwe methode had succes Sinds 1947 werd zowel in Oxford als in Leiden aan een andere methode gewerkt. Ook daarbij werd getracht, de kernen te richten door gebruikmaking van hun eigen magnetisme. In het Kamerlingh Onnes- laboratorium werd daarbij echter gebruik gemaakt van het magnetisch veld, dat op gewekt wordt door de wenteling van de buitenste electronen om de atoomkern. Dit magnetisch veld der electronen heeft een krachtige invloed op de kern, omdat het direct daaromheen ligt. Het richten van het magnetische veld der buitenste electronen is eenvoudiger dan dat van de kernen zelf en sinds 1947 werd er dan ook gepoogd door middel van het rich ten van het magnetische veld der electro nen ook de assen der atoomkernen in één lijn te krijgen. Dit is nu dezer dagen in Leiden gelukt, nadat Oxford er enkele weken tevoren in was geslaagd. Bij deze proeven is gebruik gemaakt van een be paald zout van radioactief kobalt, namelijk kobalt-tuttonzout. Geconstateerd werd, dat de gammastra- len, uitgezonden door dit radioactief kobalt bij een zeer lage temperatuur na het rich ten van de buitenste electronen niet meer willekeurig naar alle kanten uitgezonden worden, doch in één bepaald vlak. En dat kon niet anders betekenen, dan dat in dit kobaltkristal de atoomkernen waren ge richt. Reeds eerder was een zeer zwak ver schijnsel van die aard waargenomen toen gebruik werd gemaakt van een zuiver kobalt-kristal, doch een wezenlijk resultaat werd eerst thans geboekt met een „ver dund" kristal. In Leiden heeft men eerst geprobeerd resultaat te verkrijgen met een zuiver kristal en in Oxford toetste men toevallig de andere mogelijkheid het eerst. Daardoor werd in Oxford het eerste wezenlijke resul taat geboekt. Deze vinding kostte vele jaren arbeid, waarin ook de universiteiten in Amsterdam en Groningen een belangrijk aandeel hadden, maar het is dan ook" het grootste natuurkundig-wetenschappelijke Wapens. Volgens militaire kringen te Lon den zullen in 1953 bij het Britse leger twee nieuwe wapens in gebruik wor den genomen: een supertank, beter dan de zestig ton wegende Joseph Stalin tank III en een machtig ver schietend anti-tankkanon. Botsing. In Arakan (West-Birma), is het tot een botsing gekomen tussen Boed dhisten en fanatieke Mohammedanen, de Moedjahids, die een afzonderlijke Mohammedaanse staat in West-Arakan eisen. Zes boeddhisten kwamen om het leven. In April plunderden de Moedja hids Boeddhistische dorpen en maak ten ongeveer 8.000 mensen dakloos. Explosie. In de omgeving van de Venezo laanse haven La Cruz heeft zich een ontploffing in een olie-pijpleiding voor gedaan, waardoor zes arbeiders om het leven zijn gekomen en vier anderen ge wond werden; ook worden nog twee arbeiders vermist. Gehalveerd. De Argentijnse regering heeft in een besluit bepaald, dat de dagblad pers voortaan slechts over de helft van het tot nu toe beschikbaar gestelde krantenpapier kan beschikken. Belang. De Sovjet-autoriteiten hebben in Oost-Duitsland een nieuw aanplakbil jet doen verspreiden, bestemd voor de weggebruikers, dat luidt: „Vermijdt on gelukken. Het is van vitaal belang voor een goede uitvoering van het vijf-ja renplan, dat u gezond blijft". Tekort. Volgens het jaarlijks overzicht van de Newsprint Association of Canada zal het wereldtekort aan krantenpapier volgend jaar waarschijnlijk minder acuut zijn. Het rapport raamt, dat in 1952 10.551.000 ton krantenpapier zul len worden geproduceerd tegen 10.195.000 ton in 1951. Voorts wordt in het rapport gezegd, dat indien het ver bruik in de Verenigde Staten in 1952 en de daarop volgende jaren niet meer stijgt, een verbetering in het acute we reldtekort aan krantenpapier in het verschiet lijkt te zijn. De wereldaan- voer van krantenpapier, in aanvulling op de 54 van Canada, wordt als volgt geproduceerd: De Verenigde Staten, Scandinavië, Engeland, Frankrijk, Ja pan en West-Duitsland 34 18 andere landen 5 de onder de Russische in vloedssfeer staande landen 7 Verwijt. „Toen de Britse conservatieven in de oppositie waren, spraken zij zich uit ten gunste van Engelse deelneming aan een Europees leger. Nu zij aan de macht zijn, hebben zij hun belofte ver loochend", schrijft de „Daily Herald", het partij-orgaan der Britse socialisti sche partij. „Dit verwondert ons niet", zo vervolgt het blad, „doch het heeft aanleiding gegeven tot verslagenheid op het Europese vasteland, waar men de door de Britse conservatieven vóór de verkiezingen gedane beloften ernstig heeft opgevat. Dit staaltje van cynisme der Britse conservatieve partij heeft Engelands reputatie veel kwaad ge daan", aldus de „Daily Herald". Verzoek. De Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest, Abbott, heeft de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Karoly Kiss, een nota overhandigd, waarin hij om opheldering over het lot van de bemanning van de C-47, die op 19 November in Hongarije tot landen werd gedwongen, en om nauwkeurige inlichtingen over de plannen van de Hongaarse regering verzoekt. Boven dien heeft hij in opdracht van zijn re gering verzocht om vrijlating van de bemanning en teruggave van vliegtuig en lading. Getroffen. Het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco, heeft gisteravond met drie leden van de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden ge sproken over de mogelijkheid van Ame rikaanse economische hulp aan Spanje. De afgevaardigde Zablocki verklaarde na het onderhoud onder meer: „ik ben getroffen door de welgemeendheid van Franco's wens om met de vrije landen samen te werken in een poging een derde wereldoorlog te voorkomen door paraatheid en wederzijdse hulpver lening". Candidaat. De Amerikaanse democratische senator Kefauver, die naam heeft ge maakt als voorzitter van een Congres commissie, die een onderzoek heeft in gesteld naar de invloed van misdadige organisaties in de V. S. op het Ameri kaanse openbare leven, heeft zijn partij vrienden gemachtigd een campagne te beginnen om hem bij de in 1952 te hou den presidentsverkiezingen candidaat te stellen. Kefauver is 48 jaar. Niettegen staande hij een der Zuidelijke staten in de Senaat vertegenwoordigt, wordt hij onder de vooruitstrevenden van de democratische partij gerekend. Afval. Een van de moeilijkste problemen van de atoomproductie, de benutting van de radio-actieve afval-producten, is thans in de V. S. tot een winstgevende oplossing gebracht. Het afval kan wor den gebruikt voor eliminatie van pro ductiestoringen bij de fabricage van pulp, papier en textiel, koude sterilisa tie van medicijnen, voedingsmiddelen in blik en verse groenten, lichtgevende wegtekens en soortgelijke borden, die permanent lichtgevend zouden zijn. Campagne. In Tientsin is van de kansels der op initiatief van de communistische regering van Rome afgescheiden kerk een campagne begonnen „om de geesten der kerkaanhangers te zuiveren van de imperialistische kerkleer". Tientsin werd vroeger beschouwd als het groot ste Katholieke centrum van Noord- China. Chinese geestelijken houden pre ken en voordrachten over „gedachten- hervorming en patriottisme". Meer dan 6000 geestelijken werken aan de cam pagne mee. ADVERTENTIE PA S TILL E S succes, dat in vele jaren in ons land is ge boekt. In Amerika heeft men eveneens grote interesse voor deze materie, doch men was er daar nog niet in geslaagd tót resultaten te komen. De grote ervaring en traditie van het Leidse Kamerlingh Onnes-Labora- torium heeft het gewonnen van de mate- rieel-technisch veel grotere mogelijkheden, waarover men in de Verenigde Staten be schikt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2