Een beek is geen lopende band voor fabrieksvuil Verkoos Wysjinski's lijfwacht de vrijheid? Teveel hooi op Amerikaanse vork? Resolutie tegen Zuid- Afrika in de maak Mr. P. J. Oud 65 jaar Verontreiniging van onze sierlijke stroompjes moet ophouden Amsterdamse Beurs Bloemendaal Heemstede Lisse Zandvoort WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Duitse socialisten eisen Seebohms hoofd Burgerlijke stand van Haarlem Oost- en West-Duitsers voor de UN O-commissie Unie-conferentie begint mogelijk 12 December Kijk! 'n Atoom! Motorrijder verblind Ook in November overschot van Nederland in de E.B.U. Sint Nicolaas bij de schooljeugd Zes jaar geëist wegens poging tot doodslag Halsketting verdwenen Rode Kruis collecte Hulpka$sier stal ruim 6500 gulden Raad van Velsen: Gasprijsverhoging en onteigening Velserbad Aangespoeld i mmm Het Bislett Stadion te Oslo, het voornaamste strijdtoneel van de Olympische Winter spelen 1952. Het Stadion, dat midden in Oslo gelegen is, biedt plaats aan ongeveer 28.000 toeschouwers. De nummers hardrijden en schoonrijden worden er gehouden. De Olympiade zal 15 Februari worden yeopend in aanwezigheid van Koning Haakon. (Van onze correspondent te Parijs) Parijs houdt zich bezig mét het mysterie van Wysjinski's verdwenen lijfwachten. De eerste week van de UNO-vergadering zag men de twee robuuste mannen steeds Wys- jinski als een schaduw volgen. Plotseling waren zij echter gelijktijdig van het toneel verdwenen. Bij een andere delegatie zou zo'n afwezigheid, indien opgemerkt, waar schijnlijk geen enkele reden tot opgewon den interpellaties geven, maar bij de Rus sen is dat nu eenmaal anders. Niet ten on rechte zoekt men daar altijd iets geheim zinnigs. Het grootste en sensationeelste Franse weekblad „France Dimanche" heeft in zijn laatste nummer een artikel gepubliceerd, waarin de kop alleen al éénderde van de frontpagina besloeg en waarin werd ont huld dat de kameraden F. en L. zoals ze discretelijk worden aangeduid in Kravchenko's voetspoor het (hazen)pad der vrijheid gekozen zouden hebben. In dit speciale geval zou dat naar Zwitserland hebben geleid. De beide mannen waren kort na hun aankomst te Parijs door Wit- Riissen „bewerkt", zo weet „France Di manche" te berichten, en toen op de trein gestapt naar Lausanne vanwaar ze hun ex-patroon een met redenen omklede ont slagbrief zonden. Omdat Zwitserland geen lid is van de UNO, zouden zij daar gevrijwaard zijn tegen iedere poging van Russische zijde om hun uitlevering te verkrijgen. In Frankrijk zou dat gevaar aanmerke lijk groter zijn geweest. Wel moet, volgens „Franche Dimanche", het hele Russische apparaat op Zwitserse bodem in werking zijn gesteld om de vluchtelingen op het spoor te komen, doch die poging was tevergeefs. Het blad weèt nog te berichten dat de enkele versprekingen, di£ men in de laatste redevoeringen van Wysjinski kon constate ren, moeten worden toegeschreven aan zijn verregaande ongerustheid over de mogelijke consequenties van deze escapade. De eerste dagen na deze onthulling die door weinig andere Franse kranten is overgenomen hebben de Russische ge leerden er het zwijgen toe gedaan. Daarna ontkende Wysjinski's eerste medewerker: Jacob Malik, eenvoudig de feiten. Leugens, van A tot Z. Of de twee heren Parijs verlaten hadden, en om welke reden, verzuimde Malik ech ter mee te delen. BONN (Reuter) De West-Duitse so ciaal-democratische partij heeft Dinsdag op bondskanselier Adenauer een beroep gedaan om de minister van vervoer, dr. Seebohm, te ontslaan wegens „verheerlij king van het hakenkruis". Op een bijeenkomst van de Duitse partij, de rechtervleugel van de ï-egeringscoalitie, heeft Seebohm verleden week te Kassei verklaard, dat hij het hoofd buigt voor ieder zinnebeeld, waaronder Duitsers hun leven hebben gegeven. De geallieerde hoge commissarissen heb ben in een schrijven aan kanselier Ade nauer geprotesteerd tegen „nationalistische uitlatingen" van minister Seebohm. See bohm had op genoemde bijeenkomst even eens verklaard: „Men vergeet te spoedig, dat de grenzen van 1937 te Versailles zijn bepaald en dat de Duitsers deze nimmer hebben erkend." Seebohm heeft thans verklaard, dat zijn gewraakte woorden alleen betrekking hadden op symbolen van het Duitse volk, niet op partijsymbolen, zoals het haken kruis. Wat betreft de kwestie der grenzen: in dit deel van zijn rede had hij gezegd, dat men in Europa er naar moet streven niet grenzen opnieuw vast te stellen of te ver leggen, maar grenzen te overwinnen. Daar om had hij als voorbeeld de Duitse gren. zen van 1937 genomen, waar grote Duitse volksgroepen buiten vielen. Het Duitse volk had onder nationaalsocialistische lei ding getracht, door uitbreiding der grenzen meer ruimte te krijgen en daarmee een groot onheil over zichzelf en Europa ge bracht, aldus Seebohm. HAARLEM. 4 December 1951 ONDERTROUWD: 4 Dec., F. Swaab en H. J. Blaauw; B. van Ginkel en C. W. Belt; D. C. van Eiborgen Santhagens en A. Koole. GEHUWD: 4 Dec., L. Wagemaker en M. M. Eggermont. BEVALLEN van een zoon: 3 Dec., C. Prins Albers; I. Misset—Vreem; A. M. Mudde Balm. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., M. A. Wallekers—Wiering; 3 Dec., G. Hamete- man—Berends; L. M. Witteveen—van Im- pelen; 4 Dec., C. van der Wallevan Kam pen; C. A. den Otter—Paardekooper. OVERLEDEN: 1 Dec., C. Kapiteijn, 63 j., M. v. Heemskerkstraat; 2 Dec., F. C. Flurij, 74 j., Spionkopstraat; C. Smits—van den Exkhof, 76 j., Hagestraat; L. van den Berg— Bos, 78 j„ Klein Heiligland; J. M. Sijpestijn —van Rijn, 78 j.. Kenaupark: W. A. Stee- vénsz, 76 j., Vondehveg; 3. Dec., C. A. de Mooij, 58 j., Kampervest; J. W. Zoet, 71 j., Ged. Raamgracht; J. Groeneveld, 76 j Haze- paterslaan; K. Meijboom, 39 j., Kinker- Btraat; J. van Ake, 78 j., Westerhoutpark. NEW YORK (A.F.P.) In een toespraak tot de conferentie van Europese en Ameri kaanse industriëlen die te New York wordt gehouden, heeft Philip Reed, de voorzitter van de raad van bestuur van de General Electric Corporation, verklaard dat het huidige bewapeningsprogramma van de Amerikaanse regering te omvangrijk is en daardoor zowel politieke als economische gevaren inhoudt voor de Verenigde Staten. Hij zeide na een diepgaand onderzoek van de kwestie tot de conclusie te zijn geko men, dat de regering in een te korte tijd een te hoog gelegen doel wil bereiken. Wanneer de militaire behoeften binnen de grenzen der veiligheid over het geheel ge nomen niet kunnen worden verminderd, dan zal het bewapeningsprogramma naai de mening van Reed moeten worden her zien en zal het einddoel verlaagd moeten worden of de termijn, die voor het berei ken van dit einddoel is gesteld, met 2 of 4 jaar moeten worden verlengd. De bewape ningsprogramma's van de overige landen van het Atlantische verdrag zullen dan naar gelang van de individuele behoeften en de omstandigheden dezer landen even eens moeten worden herzien, aldus Reed. PARIJS. (Reuter). Naar verluidt is een aantal UNO-delegaties te Parijs bezig een gemeenschappelijke resolutie op te stellen, waarin critiek wordt geleverd op de hou ding van Zuid-Afrika met betrekking tot het verstrekken van inlichtingen over het bestuur van Zuid-West-Afrika. Deze resolutie, welke zal worden inge diend bij de beheerschapscommissie der UNO, levert critiek op de weigering van Zuid-Afrika om regelmatig rapporten be treffende het bestuur over het genoemde gebied in te dienen. Zij dringt er bij de Algemene Vergadering op aan de Unie te verzoeken haar houding te wijzigen. De resolutie eist dat de besprekingen tussen Zuid-Afrika en een vorig jaar door de Al gemene Vergadering ingestelde commissie worden voortgezet, en betoogt dat geen eenzijdige handeling van Zuid-Afrika om Zuid-West-Afrika bij zijn grondgebied te voegen door de UNO kan worden goedge keurd. Een van de afgevaardigden, die aan de besprekingen over de resolutie deelneemt, verklaarde Dinsdag, dat de resolutie in de eerste plaats bedoeld is om een oplossing van het reeds lang bestaande vraagstuk te vinden. Men verwacht, dat de ontwerpresolutie niet voor de volgende week bij de com missie zal worden ingediend. De voorzitter van de Algemene Verga dering der UNO, dr. Padilla Nervo, heeft Dinsdag een brief gezonden aan de Zuid- Afrikaanse delegatie waarin hij de hoop uitspreekt, dat zij zal meewerken bij het oplossen van de problemen, die thans in de beheerschapscommissie worden behandeld. De brief van Nervo vormt een antwoord op het schrijven van de Zuid-Afrikaanse delegatie, waarin zij mededeling doet van haar besluit niet aan de besprekingen der beheerschapscommissie deel te nemen, zo lang deze commissie volhardt in haar plan om vertegenwoordigers van de Herero- stammen uit Zuid-West-Afrika te horen. Onderzoek naar mogelijkheid tot al-Duitse verkiezingen PARIJS (Reuter). Amerika, Frank rijk en Engeland hebben in de commissie ad hoe een resolutie ingediend voor de in stelling van een internationale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid tot het houden van vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland. De Britse gedelegeerde Selwyn Lloyd, die de resolutie indiende, zeide, dat verkiezin gen onmogelijk zouden zijn tenzij de toe stand zodanig was, dat partijen en enke lingen zonder vrees ter stemming zouden kunnen gaan. Men diende vrij zijn wensen te kunnen uiten. Er bestond onenigheid over de vraag of het mogelijk was, in Duitsland werkelijk vrije verkiezingen te houden. De drie indieners van de resolutie wensten slechts een onderzoek naar de vraag of zulks al dan niet in Duitsland mogelijk was. Op de middag-bijeenkomst van de com missie werd met 50 tegen 6 stemmen bij 1 onthouding besloten woordvoerders uit Oost- en West-Duitsland te verzoeken deel te nemen aan het debat over verkiezingen in geheel Duitsland. De Sovjet-Russische afgevaardigde Malik had vooraf verklaard, dat „elk besluit over de toekomst van Duitsland genomen moet worden *door de vier hierbij betrokken re geringen. Wij kunnen ons aan geen andere procedure onderwerpen". „Wij geloven, dat de Duitsers een mate van politieke rijp heid hebben bereikt, die hen in staat stelt zelf zonder een commissie verkiezingen in geheel Duitsland te leiden." De Sovjet-Unie kon zich niet verenigen met het voorstel om Oost- en West-Duit sers voor een commissie te laten verschij nen, aldus Malik. DJAKARTA (Aneta). De datum van de aanvang der besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse delegaties over de unie en Nieuw-Guinea zal pas be paald worden als alle leden van de Indo nesische delegatie in Nederland gearri veerd zijn. Gestreefd wordt de besprekin gen op Woensdag 12 December te doen aanvangen. Er is nog een kleine mogelijk heid, dat enkele delegatieleden pas Zater dag vertrekken, maar zeer waarschijnlijk zullen allen Donderdag naar Nederland reizen. Volgens een bericht in het Franse blad „Figaro" hopen twee Franse natuurkundi gen, Claude Magnan en Paul Chanson, de eersten te zijn die een atoom zien. Zij heb ben acht jaar gewerkt aan de krachtigste microscoop ter wereld, waaraan nu in het Franse laboratorium voor atoom en kern- physica de laatste hand wordt gelegd. Verwacht wordt, dat de nieuwe micros coop tien maal sterker zal zijn dan de krachtigste electronenmicroscoop en voor werpen 600.000 maal zal vergroten. Hier door zou het mogelijk zijn zware atomen, zoals uraniumatomen, enkelvoudige mole culen en de kleinste virussen te zien. Dinsdagavond om halfelf reed de heer J. V. uit Haarlem op een motor op de Bovenweg te Aerdenhout in noordelijke richting. Op de plaats, waar de weg uit twee rijbanen bestaat werd hij verblind door een tegenligger. De motorrijder raakte de macht over het stuur kwijt en reed in een berm. Zijn vierentwintigjarige echt genote zat op de duo en viel op het weg dek. Met een hoofdwonde is zij naar het Marine Hospitaal overgebracht. De motor rijder had geen letsel. NEDERLANDSE EIEREN NAAR WEST-DUITSLAND De West-Duitse autoriteiten machtiging verleend tot invoer van verse eieren uit Nederland voor een bedrag van een millioen dollar. (Van onze parlementaire redacteur) Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam en lid van de Tweede Kamer, is van daag 65 jaar geworden. Hij heeft, sinds hij als jonge man bij de dienst van Regi stratie en Domeinen begon, wel een zeld zaam mooie loopbaan afgelegd. Op 30- jarige leeftijd deed hij, toen secretaris van de Vrijzinnig Democratische Bond, zijn in tree in de Kamer. Allengs verwierf hij, aanvankelijk vooral als financieel specia list in het bijzonder thuis op het gebied van ons belastingwezen bijzonder aan zien en gezag in 's lands vergaderzaal. Van dr. Colijn was het dan ook een goede keuze, toen hij hem in 1933 voor de portefeuille van Financiën uitkoos. Mr. Oud is een voortreffelijk minister geweest, die met dr. Colijn uitstekend wist samen te werken. Scherpzinnig jurist, man met een aangebo ren politiek gevoel, heeft hij, na Marchants overgang naar de R.K. kerk, op knappe wijze de Vrijzinnig Democraten geleid. Na de bevrijding bleek hij zich spoedig in de Partij van de Arbeid, waarin de Vrij zinnig-Democraten waren opgegaan, niet thuis te gevoelen. Via de Partij van de Vrij heid werd hij tenslotte de strijdvaardige aanvoerder van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Door zijn strijdvaar digheid moge hij zich soms, speciaal ook in de ogen van niet-geestverwanten, wel eens laten verleiden tot een optreden, dat grond tot critiek schijnt op te leveren, dit neemt niet weg, dat hij, uitstekend kenner van onze parlementaire geschiedenis en van ons staatsrecht hiervan getuigen enige pakkende boeken van zijn hand tot de besten van ons parlement behoort. De jarige van heden zij het gegeven zich nog lang aan de openbare zaak en aan de staatkundige strijd, waarin hij zich zo thuis gevoelt, met al zijn krachten te wijden. Dinsdagmorgen is het vierduizendste schip van dit jaar de Amsterdamse haven binnengelopen. Vorig jaar werd dit aantal nebben op 22 November bereikt. Het aantal in Am sterdam aangekomen schepen is minder dan verleden jaar, maar de inhoudsmaat is aan zienlijk groter. ZELFS IN DEZE LAGE LANDEN BIJ DE ZEE, waar de hoogteverschillen niet bijstér veel hebben te betekenen, treffen wij op verschillende plaatsen beken aan, die, hoewel zij de onstuimigheid missen, die sommige beken in het buitenland kenmerkt, niettemin als fijne wateraders door een landschap „meanderen",, dat zij door haar zilveren kronkel loop en haar oevervegetatie op zeer bekoorlijke wijze ver levendigen. Overigens hebben de beken de laatste tientallen jaren heel wat van de mensen te verduren gehad. Haar natuurlijke loop werd vaak gewijzigd door de methode der cultuurtechnici, die men normalisatie noemt: bochten werden afgesneden en de liniaalloop met man en macht bevorderd. Een al te straffe kanalisatie heeft herhaaldelijk tengevolge gehad, dat elders* in het stroomgebied van de beek, nadat men de loop ervan vooraf onherstelbaar had aangetast, een wateronttrekking plaats vond, die uitliep op een verdorring van de bodem, zodat men daar verloor wat men op andere plaatsen won. Zo ging. menigmaal, als resultaat vgn een landschapsver nietiging, welke over het geheel genomen niet werd gecompenseerd door economische baten, schoonheid te loor, die men niet kunstmatig weer in het leven kan roepen. Visvergiftiging Hier komt nog bij, dat de uitgebreide in dustrialisatie in' bepaalde landsgedeelten heeft geleid tot verontreiniging van deze zuivere waterlopen. Fabrieken, waarvan de leiders nalaten maatregelen te nemen om het afvalwater vooraf te zuiveren, lozen dag-in-dag-uit op de beken. Hiervoor wordt dan als verontschuldiging aangevoerd, dat het bedrijf de aanschaf van dure filter installaties niet kan bekostigen en dat de economische belangen zwaarder dienen te wegen dan de aesthetische en hygiënische. Niet iedereen zal zich met deze ziens wijze kunnen verenigen. De Niers in Noord-Limburg wordt herhaaldelijk door Duitse fabrieken vergiftigd, hetgeen de dood voor allerlei dierlijk leven betekent, vooral van vissen. Al jaren lang is, voornamelijk in de late lente- en zomermaanden, de Eem waarin het water van het Valleikanaal wordt ge loosd, dat op zijn beurt door beken van het Gelders-Utrechts grensgebied wordt „ge voed", veranderd in een stroom, die mate loos veel vuil naar het IJselmeer transpor teert. Hoe slecht de hoedanigheid van het water meermalen is, bewijzen de duizen den vissen, waarvan de kadavers dan zo wel in het Valleikanaal als in de Eem drij ven. Ook hygiënisch gevaar Dat de verontreiniging van de beken ook een gevaar voor de hygiëne betekent bewijst een bericht, dat omstreeks begin September in de dagbladen werd gepubli ceerd: „B. en W. van Baarn hebben beslo ten de bad- en zweminrichting in de Eem te sluiten: uit een bacteriologisch onderzoek is gebleken, dat het water van de Eem ge vaarlijk is voor de volksgezondheid." De ontluistering van de beken en de kleine rivieren moge voor hen, die het wel menen met de schoonheid van Nederland, een aansporing zijn om als pleitbezorgers op te treden voor de resten van een land schapstype, waarvan een moeilijk onder woorden te brengen bekoring uitgaat. Hoe groot die bekoring is ondervindt men aan de Hierdense Beek, die van bron tot uitmonding nog bijna volkomen gaaf is gebleven. Men vindt er zeer verrassende broeklandschapjes, die enig zijn in hun soort en van deze beek een eerste rangs natuurmonument maken. De aard van de oeverbegroeiïng der beken kan ten zeerste verschillen en het hangt van de boordvegetatie af, welke vo gels zich vestigen langs de oevers van het ruisend of rustig voortglijdend water om er hun nest te bouwen. Menige beek heeft een omlijsting van struwelen of een ruige kruidenvegetatie en het is verklaarbaar, dat men hier de vogels van het parkland schap zal vinden. Bovendien zijn er bui tenlandse vogels die, in de trektijd even eens in andere landschappen voorkomend, nochtans ook aan de oevers van de beken zijn te vinden, omdat het voedselbiotoop dit hangt van de aard der beek af er ge lijk kan zijn aan dat in de overige door hen bezochte gebieden. Wanneer in de winter vele meren, sloten en weteringen zijn dichtgevroren, zodat er voor op 't water of op een natte slikbodem aangewezen vogels geen gelegenheid meer bestaat op de normale fourageerplaatsen voedsel te verzamelen, zijn deze nog open, zodat door plotseling invallende koude overvallen vogels langs de beekoevers nog hun kostje kunnen ophalen. RINKE TOLMAN Zomerlandschap langs de Drents- Overijselse grensbeek de Reest. (Foto hieronder) Bankbiljetten-omloop is sterk gestegen Ook over November 1951 zal de reke ning van Nederland in de Europese Beta- lings Unie een overschot vertonen, zo deelt de Nederlandse Bank mede in haar weekstaat. Dit overschot zal omstreeks 195 millioen gulden bedragen. De bank voegt hieraan toe, dat de achterstand in de uit voering van Nederlandse betalingsopdrach ten in België, die in October w.as ontstaan, in November is ingehaald. Hiermede is voor de vierde achtereenvolgende maand een overschot in de E.B.U. bereikt. Het bedroeg in Augustus 98 millioen, in Sep tember 193 millioen en in October 278 millioen. De weekstaat vertoont een flinke uit zetting van de biljettencirculatie. Vorige week waren biljetten in omloop tot eep be drag van 2843 millioen, blijkens de ver korte balans van 3 December is de circu latie opgelopen tot niet minder dan 2909 millioen. Sinds de eerste weekstaat van dit jaar was de stand der circulatie niet meer boven de 2900 millioen uitgekomen. De verbetering in de deviezensituatie heeft zich voortgezet. De netto reserve werd versterkt met ruim 25 millioen, waarmede het totaal aan metaal en devie zen gestegen is tot ruim 1546 millioen. Het hoogtepunt van de Sint Nicolaas- feesten van de Nederlandse Onderwijzers vereniging is het feest voor de eerste en tweede klassen. Dan komt Sint Nicolaas op bezoek en onderhoudt zich op prettige wijze met de jeugd. 5 December wordt al tijd gereserveerd voor de eerste klasse en vanmorgen kwamen enige honderden kin deren in het Concertgebouw bijeen. De tweede groep van de laagste klasse is van middag aan de beurt. Vanmorgen heerste er een prettige stem ming en dat was te danken aan Sint Nico laas en zijn knecht. Geruime tijd waren zij in de Concertzaal om vermaningen uit te delen en hulde te brengen aan knappe leerlingen. De kinderen, die vandaag jarig waren, werden op het podium geroepen en hun werd een geschenk aangeboden. De jeugd ontving een tractatie en na het vertrek van Sint Nicolaas werd er nog een filmpje vertoond. Voldaan keerden de meisjes en jongens huiswaarts. Niet min der voldaan was de Sint Nicolaascommis- sie die weer zo bijzonder actief is geweest in deze dagen. De Arnhemse rechtbank behandelde Dinsdag het drama van 26 September in de Wielakkerstraat te Arnhem, waarbij de betonwerker A. W. zijn vrouw ernstig met een mes verwondde. De verdachte bezocht zijn echtgenote, die gescheiden van hem leeft, met de bedoeling haar te bewegen weer bij hem in te trekken. Tijdens hef on derhoud trok W. een mes en bracht de vrouw steekwonden in borst en rug toe. De officier van Justitie, mr. Van IJsen- dijk, achtte poging tot doodslag bewezen. Verdachte heeft reeds zeven veroorde lingen achter de rug, waarvan één wegens zware mishandeling. De officier eiste zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De verde diger ging enige verzachtende omstandig heden na en pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Dinsdagmiddag om kwart voor vijf ver voegde zich een dame in een winkel van een antiquair, wonende in het centrum van Haarlem. Zij vroeg de verkoopster een aantal halskettingen uit de étalage te to nen, aan welk verzoek werd voldaan. De verkoopster moest even naar een ander deel van het perceel. Toen zij terugkeer de deelde de bezoekster mee dat zij geen keuze kon maken en verliet de winkel. Bij het opbergen van de halskettingen be merkte de verkoopster dat er een ter waarde van f 55 verdwenen was. 3-3% Ned. 1947 A K U Lever Brothers Nwe. L. Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon Petroleum A'dam^Rubber - Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Lever Unie Slotkoers Openings gisteren koersen 85 85 u/„ 162 162% 184/4 187 177 169% 169 165% 164% 288 286 92% 93% 185 185 141 140% 103% 102 7914 78% 161% 161% 162% 162% 155 155% 54% 55% 54»/.« 54% 46% 40 69% 70% 44 44% 43 43 107, De Rode Kruis collecte, die afgelopen Zaterdag in Haarlem en omgeving is ge houden ten bate van de slachtoffers der watersnood in Italië, heeft 10.287,78 gul den opgebracht. In Aerdenhout werd 350,53 gulden inge zameld, in Bennebroek 136,56, in Bloemen- daal 815,89, in Heemstede 941,81, in Hille- gom 263,87, in Overveen 348,52, in Voge lenzang 161,73 en in Haarlem 7.269,87 gul den. Een Westlandse vervoersmaatschappij is voor een bedrag van 6560 gulden bestolen. De dader de 22-jarige hulpkassier J. W. M. uit Loosduinen is gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Op enkele honderden guldens na heeft hij volgens zijn verklaring het geld, ver pakt in een stroopblik, in het water gewor pen. De politie heeft het echter nog niet gevonden. Tijdens een ongewoon-langdurige raads vergadering heeft de vertegenwoordiging der Velsense burgerij zich gisteravond onder meer over twee uitermate belang rijke kwesties uitgesproken: de verhoging der gasprijzen met de daaraan verbonden investeringspolitiek voor het Gasbedrijf en de onteigening van het „Velserbad". Het gas wordt duurder: over de gewone meter moeten de gebruikers voortaan ll'/s cent per kubieke meter betalen; over de munt meter 12 cent en het gas voor industriële en verwarmingsdoeleinden gaat 9 cent kosten. Na een korte comité-vergadering besloten B. en W. zich ten aanzien van de reserveringspolitiek, die daarvoor al een vaak spitse discussie in de raad had uit gelokt, een amendement-M aas op hun eigen voorstel, te volgen (het eigenlijke voorstel viel uiteen in twee delen, die ge steund werden door de meerderheid en de minderheid van het college) waardoor niet alleen de geschillen in het college over brugd konden worden maar ook de diverse wensen uit de raad gevolgd werden. Het nieuw-geboren, met alleen de com munistische stemmen tegen, aangenomen voorstel voorziet in een reservering ten dienste van het gasbedrijf van ruim 100.000 (de thans bestaande reserve) en een restitutie aan de gebruikers, zodra de overwinst uit de gasleverantie de 30.000 zou overschrijden. Wanneer de overwinst onder dit bedrag blijft, wordt zij normaal op het volgende jaar overgeboekt en dan zal er nader bekeken worden, of er alsnog een restitutie aan de „klanten" mogelijk is. Het tweede hoofdpunt werd de voorge stelde onteigening van het sinds Augustus 1950 gesloten overdekte „Velserbad". Na dat wethouder H. d e B 0 e r de miserabele gang van zaken uiteen had gezet bij de onderhandelingen met de directie van dit bad, om de inrichting weer geopend te krijgen, waren ook de laatste raadsleden, die nog enigszins huiverig tegenover een onteigening stonden, ueKeerd en besloot de raad eenparig korte metten te maken met wat men noemde „deze onwillige directeur". J. Groeneveld overleden In de ouderdom van 7b" jaar is te Haar lem overleden de heer J. Groeneveld, die gedurende bijna 25 jaar in gemeentedienst van Bloemendaal werkzaam was. Als con cierge aan de Hartenlustschool aan de Vij- verweg werd hem wegens net bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 1 Maart 1940 eervol ontslag verleend. De schooljeugd waardeerde hem zeer door zijn medeleven met de scholieren, ook nadat deze de school al jaren hadden ver laten. De crematie is bepadia op Vrijdag te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 11.01 uur. Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van 27 November de volgende bijdragen ontvangen: R. V ƒ100,—; A. W. ƒ5,—; A. v. S. ƒ5,—; Mevr. G. C. K.—O. ƒ10,—; G. C. K. ƒ2,50; N. N. ƒ10,— Mevr. A. A.—v. S. C. ƒ5,— C. A. T. ƒ3,—; A. H. M. V. ƒ5,—; K. H. J. ƒ5.—; G. v. K. ƒ10,— Mr. M. v. d. N. 10.—; Mej. H. E. v. T. ƒ2.50; v. R. ƒ10,—; P. "W. ƒ2.50; M. R. ƒ5.—; C. R. v. E. ƒ10,—; A. V. 5,—; D. d. Z. 2,50; Jkvr. B. D. v. S. 25,—; J. L. ƒ2,50; N. N. ƒ25,—; F. ƒ12,50; Mej. T. N. ƒ10,—; Mevr. M. G. M.—G. ƒ5,—; Mevr. G. C. A. v. d. H—S. ƒ2,50; Mevr. E. H. v. d. H.—B. ƒ2,50; B. B. v. d. H. ƒ10,—; Z. G. S. ƒ5,—; E. B. R. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; W. S. 2,50; N. N. 2,—; N. N. 2,50; M. J. K.—L. ƒ5,—; A, M. ƒ5,-; P. E. ƒ10,-; R. M. ƒ2,50; Mr. G. S. ƒ5.—; Mevr. H. C. W. ƒ2,50; l.':vr. L. B. Z. 2,50. Totaal f 385, zodat is ont vangen 1419,25. De penningmeester, de. heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Harmonie „Trou Moet Blij eken" Voor het te houden Nationaal Muziek concours, ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de harmonie „Trou Moet Blijcken" in het a.s. voorjaar, zullen de volgende heren zitting hebben in de jury: M. Egberts, Rotterdam; S. A. Noom, Den. Haag en L. v, d, Hoef, Beverwijk. Voor de slachtoffers van Noord-Italië De Zaterdag door het Rode Kruis ge houden collecte ten bate van de slachtof fers der overstromingsramp in Noord- Italië, heeft 718,47 opgebracht. Naar aanleiding van geruchten als zou den aan het Zandvoortse strand enkele mijnen zijn aangespoeld, waarvan één bij zonder grote en gevaarlijke, vernemen wij het volgende: Door de ruwe zee zijn in de loop van Maandag enkele voorwerpen aangespoeld. De bijzonder grote en ge vaarlijke mijn bleek een boei te zijn, in de buurt van IJmuiden losgeslagen. Het twee de voorwerp was een betrekkelijk onscha delijke rookbom, het derde, dat bij bad Riche op 't strand terecht kwam, bleek een klein soort vliegtuigbom te zijn. De politie zette dit terrein af en de mijn-opruim- dienst heeft dit laatste voorwerp onscha delijk gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3