Taxi? 18000 Graham Greene antwoordt een „verschrikkelijke vraag -Clowntje Rick „Vlucht voor Marion" ERRES producten Smeden schenken f 9500.- voor kankerbestrijding Periodieken en de hoge papierprijs Ingezonden stukken Lynne Thorn's dilemma 4 LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Een biecht en een belijdenis Kustvaarder Wilhelmina-W niet vermist OOK VOOR PRISMA-KIJKERS Oud-regisseur hield collecte voor zichzelf Oudejaarsgroeten naar Indonesië Leidenaar ving bijna bot in plaats van 4000 Nationale herdenking in 1952 op 3 Mei Vooroverleg inzake R.T.C. met Antillen en Suriname Gedenkplaat voor s.s. Polydorus oor de klederen Kerstfeest 1951 FEUILLETON Onze nieuwe feuilleton Cricket Australië won testmatch Voetbal B-ploegen van België en Nederland ontmoeten elkaar Waterpolo DWT-HZ en PC (dames) 1-1 WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 2POU ANDRé GIDE er zich ten volle van bewust zijn geweest, hóé vérstrekkend de j brief was die hij enkele jaren voor zijn dood.van een onbekende jongeman ont ving? Deze volgeling dankte voor de kracht, die het werk van de meester hem had gegeven^ om zich te ontdoen van wat hem bond aan de dode last van het verleden. „Ik heb", schrijft hij, „alles losgelaten, om open te staan voor het nieuwe levensbegin sel. Ik heb me bevrijd". Wat dan volgt is, ondanks alle soberheid van bewoording, een kreet, een klacht, zo geen aanklacht: „Ik heb me bevrijd". Maar voor wat? Dat is de verschrikkelijk vraag. Hier spreekt de mens die uit de stervende cultuur van de Mid deleeuwse gemeenschap als persoonlijkheid verrees, zich in de loop van vier, vijf eeu wen tot zelfstandig wezen ontplooide met alle macht van de rede, met alle borende kracht van het intellect, om zich na twee wereldoorlogen, aan het einde van een ontzag wekkende ontwikkelingsgang, te hèrontdekken als een verdwaalde, een vereenzaamde, vrij, maar vrij in de leegte die hij zich allengs had geschapen; onafhankelijk, maar weerloos-alleenstaand in de storm die hij ontketende; zelfbewust, maar huiverend voor de afgronden die zijn ontledende geest opende een raadselachtige, haast spook achtige verschijning voor zichzelf, een gestalte met luchtwortels die, aan de bodem ener gemeenschap ontgroeid, als hulpeloze armen omhoogsteken in de „vrije ruimte". ADVERTENTIE „O meester, als u eens wist" „Ik heb me bevrijd, maar waartoe?" „Nog steeds", vervolgt deze jeugdige brief schrijver, „leef ik met alles wat ge mij hebt geleerd, maar ik heb dorst. Alle jonge mensen dorsten als ik. O meester, als u eens wist hóé groot de verwarring is in ons jongeren". En als Gide hem dan raadt niet te versagen, maar ontembaar te blij ven, terwille van onze cultuur die „op aarde onze geheime rechtvaardiging" en de verwerkelijking is van een God die nog niet is maar moet wórden, dan geeft hij niet een antwoord aan deze jongeling, nauwelijks nog aan zichzelf, maar aan zijn eigen jeugd, aan de negentiende eeuw, aan een voorbije tijd. Want de „verschrikke lijke vraag" blijft, ook na dit antwoord. Met die vraag worstelt het overgrote deel van de „moderne" litteratuur, verbeten en schamper, opstandig of met deernis, ver bitterd of met liefde, hoe dan ook: ze wor stelt in dit moeras van twijfel en ontken ning om één stukje grond waarop men kan staan, om één zekerheid die geen illu sie is, een zekerheid die zich met de waar heid verdraagt. En wat, wat is de waar heid? Deze „eeuwige" vraag, nu branden- der dan ooit, staat in het middelpunt van de „problemen" die de moderne romans opwerpen, ze is het zout bijtend in een wond en toch het zout der aarde van Graham Greene's werken. Hij behoort tot hen die bereid zijn het puin te ruimen van velerlei dierbare illu sies dat twee wereldoorlogen achterlieten. Veilig en rijk moet de vooroorlogse mens zich gevoeld hebben in het huis van zijn optimistische gevoelens en stellige gedach ten. Maar „groter" is de berooide die uit de woestenij met blote handen korrel voor korrel aarde graaft voor „de grond waarop hij kan staan". En zo'n „berooide" was Graham Greene. Is hij het nog? Of men de zekerheid des geloofs, die hij verwierf, al dan niet deelt, geen onbe vooroordeeld lezer van zijn vroegere en jongste werk „Het einde van het spel" zal Greene's belangrijkheid ais roman schrijver en de menselijkheid van zijn vurige overtuiging' kunnen miskennen. Greene's werk is biecht en belijdenis. Als werkelijk gebeurd Graham Greene is de vijandige machten die de na-oorlogse mens belagen niet uit de weg gegaan. Eén voor één heeft hij ze als beproeving aan zijn romanfiguren op gelegd. Hij lééfde temidden van zijn ge stalten, van angst, wraak, haat, lust, doods drift, wanhoop. Maar steeds waren schuld besef, berouw, verlangen naar goedheid en mildheid, verlangen naar menselijke liefde vooral, in zijn gezelschap. Hij was het geweten van zijn figuren. Als zodanig werd hij menselijker, rijper, en daarmee waarachtiger. Deze nieuwe roman althans, waarin hij de grenzen van soberheid van taal en strengheid van bouw zo strak trekt, is zo „menselijk-nabij", zo weinig fictie, dat het verhaal nadert tot de „historie vécue": de geschiedenis die werkelijk ge beurd is. De „ik"-figuur van „Het einde van het spel", de schrijver Bendrix, begint met de opzet van een roman, vervolgt met een aaneenschakeling van bekentenissen en besluit met een vraag die „een zekerheid" openlaat. Dit, meent hij, is de waarheid van zich?elf, van zijn verhouding met Sarah Miles die, bedoeld als een spel, op laait als bezeten liefde, omslaat in haat, rijpt tot liefde en een einde vindt in een onstilbaar verlangen na Sarah's dood. Het is óók „zijn" waarheid van Sarah, die hij wantrouwt in een zelfkwellende jaloers heid om haar lichtzinnigheid, en van haar echtgenoot Henry, in wie hij niet méér kan zien dan een man in wie de hoogge plaatste ambtenaar de mens heeft gedood. Haat vreet zijn liefde aan, haat doet hem kwellen en verloochenen, haat verbittert en verblindt, pijnigt en breekt hem. Bendrix wil: hij wil het geluk, hij wil de „liefde die geen einde heeft", hij wil het enig volkomene dat (naar hij meent) binnen zijn bereik ligt. Hij wil één zeker heid en hij kan in geen énkele geloven. Met een verbeten, duivelse scherpzinnig heid ontleedt hij zijn gevoelen, beschuldigt hij zichzelf en anderen als „door de waar heid bezeten" en bedriegt zichzelf. Want deze belijdenis van de haat is niets dan een hunkeren naar mensenliefde, zijn „waar heid" is niets anders dan „de verschrik kelijke vraag". En deze is niet zijn „schuld", maar zijn onmacht en onwil te geloven in de bestaansmogelijkheid van het onverdorvene, het goede en waarach tige in zijn hart, in het wonder, in God. Het wonder Godswonder hier is Sarah. Ze is een moderne Maria van Mag- dala, een struikelende, maar zij hééft de liefde. Ze is een worstelende: tégen God en óm God, maar ze offert haar geluk vóór God argeloos, zoals men kan lezen in Gisteravond werd een bericht opge vangen van Radio-Gothenburg, waarin de scheepvaart werd verzocht uit te zien naar de Nederlandse kustvaarder „Wilhelmina- W" van de reder T. Wildeman uit Delfzijl. Het 280 ton metende scheepje vertrok vorige maand uit IJmuiden met een lading zout voor Gothenburg. Sinds 28 November had men niets meer van het schip ver nomen. Gisteravond laat heeft Radio-Gothenburg het verzoek ingetrokken, daar gebleken was dat de „Wilhelmina-W" in de haven van Aars in Denemarken lag, in afwachting van beter weer. De kapitein heeft in de afge lopen nacht zijn familie opgebeld om haar gerust te stellen. haar dagboek, dat het midden- (en mees terlijke) deel van deze roman vormt, waar in de waarheid wordt gesproken van Ben drix, van Henry, van Sarah-zelf. Leed opent een hart dieper en wijder voor de „zekerheid" dan het felste boren van het verstand. In leed rijpt liefde en alle liefde is uit God. Dat is Sarah's belijdenis, die zij nauwelijks uitspreekt, maar waarnaar ze handelt. Op dit punt gekomen schrijft de auteur Bendrix: „A 1 s ik een roman schreef, zou ik hier moeten eindigen". Maar Graham Greene staat het hem niet toe: ten onrech te. Wat volgt het leven dat voortschrijdt als een tragisch verhaal zonder einde had, samengevat in enkele bladzijden, Greene's getuigenis versterkt. Uitgespon nen verliezen de vragen die Graham Greene opzettelijk openlaat bijna hun kracht. C. J. E. DINAUX. Graham Greene: ..Het einde van het spel (vertaald door H. J. Scheepmaker). (Serie „Moderne Meesterwerken", uitgeverij Contact, Amsterdam-ATitwerpen). C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft een welkom Sinterklaasgeschenk gekregen van de Vakgroep Smederijen en de vrije smedenpatroonsorganisaties. Ten kantore van het Wilhelmina Fonds te Amsterdam werd namelijk een bedrag van 9537,66 overgedragen, bijeengebracht door middel van een landelijke actie onder de smeden patroons. Voor de Arnhemse rechtbank is een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering ge- eist tegen de Hilversumse regisseur W. G. van W. wegens oplichting, meermalen ge pleegd. Niet minder dan veertig processen- verbaal waren tegen hem opgemaakt: in totaal had hij volgens de tenlastelegging mensen voor elfduizend gulden opgelicht. Tot zijn slachtoffers behoorde de presi dent-directeur van de A.K.U., die hij tot een schenking van 200 gulden bewoog. Verdachte deed zich voor als ambtenaar van het departement van Oorlog en zeide, gemachtigd te zijn, grote bedrijven te be zoeken om te trachten de directies te in teresseren voor de recreatie van militai ren. Hij legde overal een lijst over van za ken, die hiervoor bedragen hadden geof ferd. Volgens een psychiatrisch rapport lijdt Van W. aan psychische stoornissen en moet hij verminderd toerekeningsvatbaar worden geacht. Zijn raadsman zeide dat verdachte in Indonesië is gederailleerd. Hij was daar regisseur van de Nederlandse Strijdkrachtenrevue en die moet een groot succes zijn geweest. Het Nederlandse programma van radio- Indonesia zal evenals vorige jaren op Oude jaarsavond bij monde van de omroeper groeten overbrengen aan in Indonesië wo nende Nederlanders van hun familieleden in Nederland. Deze familieleden kunnen schriftelijke opgaven daartoe richten aan Radio Republiek Indonesia, Nederlands programma, Medan. Merdeka Barat 4, Djakarta. (Speciale berichtgeving) Gisteravond is voor de K.R.O.-microfoon bekend gemaakt dat de „baas-boven-baas- actie", die enkele maanden is gevoerd ten bate van het „Katholiek Thuisfront" 377.594 heeft opgebracht. Vermoedelijk zal dit bedrag nog ietshoger komen te liggen, omdat nog steeds giro-overschrij vingen binnen komen. Tijdens dit pro gramma werden de namen van de prijs winnaars bekend gemaakt, die werden ver zocht zich telefonisch met de studio in Hilversum in verbinding te stellen. Zo meldde zich ook een Leidenaar de heer J. W. van Deventer die met een prijs van vierduizend gulden uit de bus kwam. Promot op deze mededeling bereikte de K.R.O. in Hilversum een telefoontje met het bericht dat de winnaar van deze prijs zich bereid verklaarde het bedrag terug te storten in de kas van Katholiek Thuis front.. Deze mededeling werd door het pu bliek in de studiozaal met hartelijk ap plaus begroet. Later op de avond meldde de heer Van Deventer uit de Willem de Zwijgerlaan te Leiden zich persoonlijk aan de telefoon en deelde onthutst mee dat hij part noch deel had aan het eerste telefoongesprek en „het geld zo goed kon gebruiken". Bij nadere informatie vernemen wij dat de heer Van Deventer tijdens de uitzen ding bij kennissen vertoefde, in welke kring men geen aandacht aan deze uitzen ding had geschonken. Pas toen enkele vrienden var. de heer Van Deventer tegen over hem hun verwondering hadden uitge sproken over zijn royale aanbod en hem daarover uitvoerig hadden ingelicht, werd hem de situatie duidelijk en wendde hij zich tot de K.R.O. in Hilversum, waar men na onderzoek al spoedig tot de overtuiging kwam dat men had te doen gehad met een flauwe grap van een anonieme luisteraar. De Haarlemmer M. Rutte, Oudeweg 149, heeft de derde prijs in de „baas- boven-baas-actie", vijf duizend gulden, ge wonnen. De heer Rutte woont in een boer derij op de grens van Haarlem op ont eigende grond, zodat hij zal moeten ver huizen. Dit geldt komt hem daarbij goed van pas, zo zei hij in een telefoongesprek met de K.R.O. De ministerraad heeft besloten als dag voor de nationale herdenking van de ge vallenen in 1952 aan te wijzen Zaterdag 3 Mei en derhalve niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest. Met antieke handbellen, waarmee ieder zijn eigen noot bijdraagt tot de melodie, studeren deze vijf Amerikaanse jongens en meisjes Kerstliederen in. Ze volgen een muziekcursus in het Kindermuseum te Boston. Een in Boston wonende Engelsman heeft negen van deze antieke bellen aan het museum geschonken. ADVERTENTIE Met het K.L.M.-vliegtuig uit de West, dat te middernacht op Schiphol arriveer de, keerden in ons land terug rar. J. R. A. van Schaik en prof. J. C. C. van der Grin ten, die in de West hebben deelgenomen aan het vooroverleg inzake een Ronde Tafel-conferentie met de Nederlandse An tillen en Suriname, die vermoedelijk in Maart 1952 zal worden gehouden. „Om deze enigszins gemakkelijker te maken aldus mr, Van Schaik hebben wij uit voerig van gedachten gewisseld over de hoofdzaken. Er is een aantal punten opge steld, waarover voor een groot deel over eenstemming bestaat. Andere punten zijn voorlopig nog opengelaten". Over de resultaten van het overleg zul len mr. Van Schaik en prof. Van der Grin ten aan de regering rapport uitbrengen. Hetzelfde zal geschieden door de gedele geerden van de Antillen en Suriname aan hun regeringen en het ligt in de bedoeling dat de conferentie in Januari 1952 in Den Haag zal worden voortgezet. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de cantine van de Nederlandse Stoomvaartmaatschappij „Oceaan" te Am sterdam de bronzen gedenkplaat onthuld, behorende bij de Koninklijke Vermelding bij Dagorder, die op 14 September 1950 is toegekend aan het s.s. „Polydorus" van de Maatschappij „Oceaan". De „Polydorus" heeft op 25, 26 en 27 November 1942, op weg van Liverpool naar Freemantle, hevige strijd gevoerd tegen een aanvallende Duitse onderzeeër. In de vroege ochtend van 27 November ging de „Polydorus", die onder meer munitie vervoerde voor het leger in Afrika, ten gevolge van twee voltreffers van torpedo's ten onder. Van de 79 koppen tellende bemanning konden 78 zich redden. De bronzen gedenkplaat zal worden aan gebracht op de naamdrager van de „Poly dorus", die voor de Maatschappij Oceaan diensten tussen buitenlandse havens onder houdt en weinig in de hoofdstad komt. Het zou wel een lange reis worden, maar het leven aan boord was helemaal niet ongezellig. Al was de boot tamelijk vol met al die. Kabouters en de voorraad eten die ze meenamen, toch liepen ze elkaar niet in de weg. Ze schikten zich naar de ruimte, en vervelen deden ze zich ook niet, want ze hadden genoeg te praten over de toekomst. Ook vertelden ze elkaar leuke verhalen en verder keken ze naar de onbekende plaatsen waar ze langs voeren. In de ruime hut, die ze op het schip gebouwd hadden, was het heus wel gezellig. Daar zaten de Kabouters als het regende buiten, ze aten er en als ze sliepen, lagen ze er allemaal naast elkaar onder hun dekens, behalve de Kabouters die het roer en het zeil moesten bedienen. Dat gebeurde 's nachts, omdat ze, zoals je weet, alleen in het donker voeren. Tot nu toe was alles zonder ongelukken verlopen. Geen mens had het scheepje ont dekt, en met het windje in het zeil schoten ze goed op. Ze waren hei bos al door en volgden de beek door het land. Maar hier waren ze ook nog niet veilig, want hier woonden mensen en die ontvluchtten ze immers juist. Neen, ze zouden zolang moeten doorvaren, tot ze ergens in een ver land veilig waren.... De vereniging „De Periodieke Pers in Nederland" heeft aan de minister van Financiën en aan de Tweede Kamer haar instemming betuigd met de door de ka merleden Ritmeester, Van den Heuvel en Hofstra Vrijdag gehouden betogen om wegens de zeer sterke verhoging van de papierprijzen de dagbladen tegemoet te komen ten aanzien van de omzetbelasting op advertenties. Daar periodieken evenzeer de lasten van de prijsverhoging van papier moeten dragen, heeft zij verzocht maatregelen ten bate van de dagbladpers gelijkelijk toe te passen op periodieken, ten behoeve van de voorlichting op wetenschappelijk, tech nisch, economisch, cultureel, sociaal en staatkundig gebied. De dagbladpers heeft, aldus „De Periodieke Pers", doordat zij uitsluitend over de advertenties omzetbe lasting betaalt, een privilegie boven de periodieke pers, die deze belasting ook moet betalen over de abonnementen. Daar om is verzocht de laatste op te heffen. Voorts heeft de vereniging er op gewe zen, dat de uitgave van tijdschriften en verenigingsorganen wordt bemoeilijkt door de drukprijzen volgens het calculatiesche ma van de Federatie der Werkgeversorga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf en haar periodiekenbescherming ten bate van druk kers. Van die bedrijfsregelingen, zo zegt „De Periodieke Pers", hebben het Konink lijk Instituut van Ingenieurs en andere belangrijke organisaties reeds in 1950 on- verbindendverlclaring volgens het Kartel- besluit verzocht, welk verzoek nog bij de minister van Economische Zaken in over weging is. De vertegenwoordiging van de republiek Zuid-Molukken in Nederland deelt mede, dat de tegenstelling tussen de heren P. W. Lo- kollo én dr. J. P, Nikijuluw is opgelost. Het secretariaat van de Zuid-Molukse vertegen woordiging zal te zijner tijd naar 's Graven- hage worden overgebracht. Wanneer ge straks Kerstfeest gaat vie ren, denk dan even aan hen, die dit niet kunnen doen.zonder uw hulp! Als we zo strakjes het Kerstfeest gaan vieren, Ter ere van Jezus, het Goddelijk kind, Dan staan op de hoeken der straten sol daten Soldaten van 't Leger in weer en in wind. Waarom ze daar staan, ach ge zult het wel weten, Ze vragen een offer, van groot en van klein. Voor hen, die in 't leven zo dikwijls ver geten, Misdeeld, invalide, of werkloos zijn. Al staat daar geen Kerstboom met flik- k'rende lichten Al is daar de vreugd niet zoals ze moest zijn, Al stralen daar niet die glund're gezichten. Toch kan het er wezen, dat heerlijk festijn. Het Leger des Heils zal er zorg voor dragen Dat in geen gezin waar men armoede lijdt, Op Kerstfeest een hong'rige maag dan zal knagen, Dat daar ook die stumpers worden verblijd En mocht ge dus straks een Heilssoldaat passeren, Loopt zonder te geven daar niet aan voorbij, Het is voor hen, die veel moeten ontberen Ge maakt er die stakkers op Kerstfeest mee blij. BINNENLAND B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toekomen aan Artis over 1951 een aanvullend subsidie van ten hoogste f 120.000 te verlenen. Bij Koninklijk Besluit zijn de Belgi sche diploma's voor verplegenden gelijk ge steld met de Nederlandse diploma's A en B. Een week geleden is in Arnhem een sergeant aangereden door een auto en zo ernstig gewond dat hij is overleden. De auto mobilist, die na de aanrijding was door gereden," is nu opgespoord. Hij is de 39-jarige fabrikant C. J. H. uit Soest. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft besloten geen bijzondere maatregelen te tref fen wegens de precaire brandstoffen- positie voor de gemeentelijke scholen. Zowel tegen verplaatsen van de Zaterdagochtend schooltijd naar de Woensdagmiddag als tegen verlenging van de Kerstvacantie bleken ernstige bezwaren te bestaan. Te America, gemeente Horst, is de 72- jarige P. V. O. toen hij in zijn huis per ver gissing een verkeerde deur opende, in een kelder gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. In de afgelopen nacht zijn de manschap pen van kring zeven van de Zaandamse vrijwillige brandweer er in geslaagd de brandweerstaf van Oterleek te veroveren. Deze staf had ingevolge het interne brand weerreglement van diefstal, een plaats ge kregen in de brandweerkazerne van Bergen. De brandweerstaf uit Oterleek wordt door alle Noordhollandse brandweercorpsen fel begeerd. De Zaandamse vrijwillige brand weer heeft al eens een poging ondernomen, maar die was tevergeefs. De Amsterdamse rechtbank heeft de 43-jarige ex-rechercheur van de Vreemdelin gendienst der Amsterdamse politie A. W, F. G. wegens poging tot oplichting veroordeeld tot een jaar en driehnaanden gevangenisstraf. Van een uitgewezen Italiaan had de ver dachte f50 aangenomen, waarvoor hij de Italiaan zijn paspoort zonder het uitwijzings- stempel teruggaf. Voor de Arnhemse rechtbank werd 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, geëist tegen de fabrieksarbeider G. H. van D. te Doetinchem, wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 30 Juni op 1 Juli een kennis. J. H. E., tijdens een messengevecht van het leven had beroofd. Aanleiding tot dit gevecht was een ruzie op de Doesburgse kermis geweest. In Enschedé is Dinsdagmiddag een on bekende wielrijder aangereden door een bestelauto en om het leven gekomen. De identiteit van het slachtoffer heeft men tot nu toe nog niet kunnen vaststellen. De K.L.M. zal waarschijnlijk in Mei 1952 beginnen met twee a drie speciale Atlanti sche toeristenvluchten per week. Overwogen wordt dit aantal in het drukke seizoen te verhogen tot 4 a 5 diensten per week. Het ligt in de bedoeling hiervoor Lockheed Constellations te gebruiken met 60 zitplaat sen (normaal 44). Een lesvliegtuig met een instructeur en een leerling-vlieger is bij een oefening op de militaire vliegbasis Woensdrecht over de kop geslagen. De inzittenden kregen geen letsel; het toestel, een Tiger Moth, werd licht beschadigd. Enige tijd geleden heeft de Duitse bondsminister van Verkeer, dr. W. Seebohm, een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, minister H. H. Wemmers. Mi nister Wemmers zal dit bezoek beantwoorden op 13 en 14 December in Hamburg. HAARLEM EN OMGEVING Als notaris is door de Haarlemse recht bank beëedigd J. Y. Postma te Zaandam. De heer K. Hanhart, theologisch candi- daat te Heems ede ontving een beroep naar de Reformed Church of Alberta (Canada) met standplaats Monarch, welk beroep hij aannam. Ds. J. G. Lekkerkerkcr, emeritus predi kant. van de Ned. Hervormde Gemeente van Bennebroek hoopt 20 December zijn 70ste verjaardag te vieren. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur J. A. Kruyt en voor het candidaatsexamen- vliegtuigbouw kundig ingenieur W. Schalken, beiden te Heemstede. Aan het bureau van politie in de Sme- destraat heeft zich een vierenvijftig-jarige landbouwersknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats gemeld, die meedeelde dat hij vorig jaar te Haarlem een fiets had ver duisterd. Uit een onderzoek bleek, dat de aanhouding van de man verzocht was, omdat hij verdacht werd van verduistering van de fiets. Hij is in arrest gesteld. (door JOS LODEW1JKS) 29) Maar ze deed het. We waren eregasten bij de bruiloft van Stella en Maarten, en het bruidspaar was zelfs zo attent geweest inspecteur Vonk uit te nodigen, die overvloeide van erken telijkheid voor dit bewijs van vergevings gezindheid. Hij had altijd nog gewetensbezwaren tegenover Stella en Maarten over de ma nier waarop hij hun moeilijkheden ge bruikt had om het mysterie rondom de dood van Vandearn op te lossen, en waar schijnlijk was het dat zelfverwijt geweest, dat hem ertoe gebracht had bij mij aan te kloppen toen hij hoorde hoe „Duin en Bos" gevaar liep door die geldkwestie. Marion was onuitstaanbaar van zelf ingenomenheid, maar Stella wist met haar om te springen. Mijn vriendin nam het air aan alsof zij zelf het hotel besturen moest en trachtte met haar raadgevingen en aan merkingen de dienst uit te maken, maar Stella was niet voor niets jarenlang met lastige oude dames opgetrokken. Zij ver stond de kunst der diplomatie uitstekend en zij won Marions hart zonder dat er in het minst rekening werd gehouden met de ondeskundige bemoeiingen van mijn vrien din. „Als er moorden in dit hotel zouden ge beuren, zou ik mijn geld onmiddellijk te rugeisen," zei Marion midden onder het diner met een ernstig gezicht tegen mij. Gelukkig hoorde niemand het. „Er zal misschien vandaag nog een moord gebeuren," antwoordde ik achter mijn hand. Marion keek mij ontzet aan. „Ja", vervolgde ik. „Er zal een moord gebeuren als jij je teveel bemoeit met de gang van zaken hier. En jij zal het slacht offer zijn." „En wie de moordenaar?", vroeg Marion beledigd. „Die zullen ze nooit vinden, evenmin als de vorige keer," zei ik. Hoe ter wereld zou die drommelse Dorn of hoe hij ook heten moge achter het feit van dit huwelijk gekomen zijn? Misschien leest hij nog dagelijks Nederlandse kran ten hoe het'ook zij, een der bloemstuk ken bij Stella's huwelijk was van hem en er hing een kaartje aan van „de heer en mevrouw alias Dorn, ergens in Zuid- Ame rika". Inspecteur Vonk las het kaartje met een zuur lachje en was het toonbeeld van de beroemde boer met kiespijn. „Hij heeft het voor elkaar gekregen," zei hij. „Enfin, ik heb mijn best gedaan. Ik zou trouwens niet weten wat ik met hem beginnen moest, ook al had ik hem te pakken gekregen. Wat kan ik tegen hem bewijzen? Wat moet ik hem ten laste leg gen? Als hij een moordenaar was, zouden we zijn uitlevering kunnen vragen. Zijn bekentenis heeft, geen enkele waarde, want hij beschuldigt daarin zichzelf van een moord die nooit bedreven is. Ik meen te mogen aannemen dat hij zijn Victoria ge kregen heeft. Wel, laten we ons als mens daarover verheugen." We praatten er verder maar niet over, vooral niet om op die prettige dag__geen onaangename herinneringen op te halen. Inspecteur Vonk boog zich over tafel tot mij over en vroeg: „Wel juffrouw Lotgering, hoe staat het met uw boek? Bent u intussen weer aan het verzamelen van gegevens geslagen? Ik begrijp eigenlijk niet waarom u niet te vreden bent met wat u in „Duin en Bos" beleefd hebt. Zit daar niet een goed ver haal in?" Marion liet mij geen kans te antwoor den en zei vinnig: „Mijn vx-iendin schrijft familieromans, geen ehstuiverdingeseh.... moordgeschiedenissen en sensatie-ver-halen, mijnheer Vonk." Maar ik bedacht dat Vonk eigenlijk ge lijk had en zei tot grote ontsteltenis van Marion: „O ja, dat doe ik wel! Natuurlijk doe ik dat!" En tot nog grotere ontsteltenis van Ma rion deed ik het ook. EINDE. Vertaald uit het Engels door ANNE LORAINE De jonge vrouwelijke dokter Lynne Thorn gaat op in haar werk, waardoor ze weinig tijd overhoudt voor andere dingen. Als men haar er op' wijst, dat ze zich eigenlijk overwerkt en dat ze nodig vacantie moet nemen, gaat ze hiertoe, tegen haar zin, over. Een oude dokter, onder Wie ze gewerkt heeft en die veel invloed op haar heeft, wijst haar er op, dat ze door haar harde wer ken aan een eigen leven nog niet toe gekomen is en in een uitdagende stem ming sluit ze een weddenschap met hem, dat niemand tijdens haar vacantie zal merken dat ze een vrouwelijke dokter is. Ze zal alleen een vrolijk jong meisje zijn, dat op plezier uit is. In deze vacan tie ontmoetze een jonge man die een beslissende rol in haar leven zal spelen, hoewel een huwelijk met hem niet door gaat. Na deze teleurstelling trouwt ze met een oudere collega en in dit huwe lijk, dat zich aanvankelijk laat aanzien als een verstandshuwelijk, vindt ze tenslotte na veel strijd haar geluk. Een boeiend verhaal over de strijd die een vrouw met grote verstandelijke gaven moest voeren om met zichzelf tot klaar heid te komen over haar taak als vrouw èn als dokter. De tweede testmatch AustraliëWest- Indië te Sydney is door Australië gewonnen met zeven wickets. De scores waren: West-Indië 362 en 290, Australië 517 en 137 voor het verlies van drie wickets. West-Indië heeft op de laatste dag nog een poging gedaan de dreigende nederlaag te ontgaan. De overblijvende vier wickets vie len snel en voor slechts 69 runs. Australië had toen nog slechts 136 runs nodig voor een overwinning. Het ligt in de bedoeling van de besturen van de voetbalbonden van België en Neder land in de toekomst op de dag, dat de wed strijd tussen België en Nederland gespeeld wordt, een wedstrijd te laten spelen tussen de b-ploegen. Speelt het Nedei'lands elftal in Amsterdam of Rotterdam dan komen de b-ploegen in Antwerpen, Brussel, Luik of een andere Belgische stad uit. Er worden dan drie officiële wedstrijden gehouden, want de jeügdploegen komen ook tegen elkaar en verder staan stedenwedstrij- den op het programma. De dames van DWT kregen Dinsdagavond in het Sportfondsenbad de dames van HZ en PC voor een wedstrijd in de b?kercompetitie KNZB op bezoek. Paula van Bruggen be zorgde DWT de leiding. Daarna zetten de Haagse dames een offensief in. Er ontston den enkele gevaarlijke situaties voor het doel van DWT maar de verdediging gaf de aan- valsters geen gelegenheid een goed schot te lossen. In de tweede speelhelft ging het spel gelijk op. Uit een strafworp bracht Nini Smol de partijen op gelijke voet. HPC—DWR (dames) 0—0 In de wedstrijd HPCDWR, voor de eerste klasse dames, werd matig spel vertoond. Hoewel DWR regel.vmatig in de aanval was en een enkele maal mooie kansen kreeg slaagde de ploeg er niet in een doelpunt te maken. In het verdedigen waren de Haar lemse dames beter op dreef en werden de Heemsteedse aanvallen regelmatig afgesla* gen. Het einde kwam met blanke stand.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6