De Perzische oppositie is haar leven niet zeker Toch een Oost-Duitse delegatie naar de UNO w. H. n. v. a. Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Deense reddingboot voer vergeefs uit en sloeg om, vijf doden Afgevaardigden en journalisten zoeken toevlucht in parlement Britse tanks reden vijftig Egyptische hutten omver Lid van Brits reddingsteam, dat „Westkust" te hulp kwam, omgekomen Vandaag rapport van de subcommissie? Zondagavond reeds te Parijs gearriveerd Het woord is aan Verhoging papierprijs Geallieerd ultimatum in Panmoendj'om Auto-ongeluk bij Utrecht (Wij Houden Niet Van Afkortingen) Westerstorm dreef vele schepel in het nauw Toujours Vamour Egypte overweegt het afbreken der diplomatieke betrekkingen Prof. Beel beëdigd als minister Journalistenkring ernstig bezorgd over de gevolgen Nachtelijke aanrijding in de Nagtzaamstraat Eèn dode, drie gewonden Zuid-West-Afrika in de beheer schapscommissie 30e JAARGANG No 131 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 10 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 295 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De felle Westerstorm van Zaterdag en Zondag heeft verscheidene schepen op de Noordzee in ernstige moeilijkheden gebracht. De gemiddelde windsnelheid langs de kust was Zondag 75 kilometer per uur met windstoten van 90 kilometer per uur. Zeer rampzalig werd een poging van Deense redders om de Nederlandse zandzuiger „Kinhem" te hulp te komen. De „Kinhem", eigendom van de aannemingsmaatschappij Den Breejen-Van der Bout te Aerdenhout, had de haventoegang van Esbjerg uitge diept en was nu op we& terug. Tussen Esbjerg en Ringkoebing aan de Westkust van Jutland, raakte het vaartuig echter in moeilijkheden. Het gaf lichtsignalen (radio was er niet aan boord) en daarop voer, ondanks de zeer sterke wind en ondanks waar schuwingen, de reddingboot van Hvide Sande uit. Bij de „Kinhem" gekomen verna men de redders echter, dat deze geen reddingboothulp, maar sleepboothulp nodig had. De reddingboot keerde daarom terug, maar sloeg vlak bij de haven om. Vijf van de acht redders verdronken. Hun lichamen zijn Zaterdag aan land gespoeld. Uit Esbjerg ging daarna het bergingsvaartuig „Mimer" op weg naar de „Kinhem". Verontwaardiging De „Kinhem" is vanmorgen omstreeks half zeven vastgemaakt aan de tros van een Deense sleepboot. De zuiger werd eerst een paar mijl uit de kust naar 't diepe water getrokken alvorens koers werd gezet naar de Deense havenplaats Esbjerg. Vanmor gen om 11 uur was de positie 3 mijl van Esbjerg. In afwachting van beter weer zal de sleep buitengaats blijven, zodat de „Kin hem" vermoedelijk niet voor morgen och tend binnen zal zijn. De bevolking van Hvide Sande op Jut land is verontwaardigd over het feit, dat de Nederlandse zandzuiger „Kinhem" licht- kogels afschoot, hoewel het vaartuig slechts een sleepboot nodig had en alles verder geheel in orde was. Men zegt, dat het uit varen van de reddingsboot, van welker be manning, vijf leden zijn verdronken, on nodig was. Wij vernemen nog dat de „Kinhem" niet gekapseisd is zoals aanvankelijk gemeld werd. De vuurpijlen werden afgeschoten voor sleepbootassistentie (niet voor de red dingboot) omdat de zuiger te ver naar de kust was afgedreven. De 12 koppige be manning, waaronder de IJmuidenaren Vrohn Sr., Vrohn Jr., Manneke, Buys, Van Genderen, Banning, is ongedeerd. Zondagmiddag meldde het in Rotterdam thuishorende schip „Westkust" dat het 25 mijl ten Noordoosten van Flamborough Head aan de Noordoostkust van Engeland, zinkende was. De reddingboot van Scar borough voer uit. De bemanning van de „Westkust" was tegen één uur klaar om in de eigen boten te gaan. Om drie uur kwam het bericht dat een der boten in het stormweer verloren was gegaan en de an dere zwaar was beschadigd. Daarop voe ren ook de reddingboten van Flamborough en Bridlington uit. Bovendien zetten Britse trawlers en stoomschepen koers naar de aangegeven positie. Door het slechte weel was het zoeken naar de „Westkust" niet gemakkelijk, zodat ook de „Air Sea Res cue" van de R.A.F. te hulp werd geroepen en met een vliegtuig aan de opsporing van het Nederlandse schip deelnam. De Britse trawler „Ottillie" zag de lichtsignalen van de „Westkust", die een slagzij van 30 tot 40 graden maakte, het eerst, 's Avonds om zeven uur lag de „Ottillie" vlak bij de Nederlandse boot. Zeven uren had de Ne derlandse bemanning naar dit ogenblik uitgezien. Om kwart voor negen sprong zij van de „Westkust" over op de reddingboot van Scarborough. Eén van de Engelse redders uit Scar borough is bij de hulpverlening aan de „Westkust" zo ernstig gewond dat hij later is overleden. Hedenmorgen vroeg zijn de tien uitgeputte Nederlandse bemannings leden in Bridlington in Yorkshire aan land gezet. De kapitein van de „Westkust" moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Hij was aan de schouder gewond en bleek een shock te hebben gekregen. De 499 ton metende „Westkust" is vol gens de laatste berichten nog niet gezon ken, maar maakt wel een zware slagzij. Bij kalmer weer zou de trawler Ottillie een poging doen om de „Westkust" te bergen Verscheidene noodseinen Ook verscheidene andere schepen ver zochten om assistentie. Het 2.525 ton me tende Zweedse schip „Orvar" seinde Zon dagmiddag, dat het 65 mijl van Terschel ling stuurloos ronddreef. Het werd door de Duitse sleepboot „Seefalke" uit Cuxhaven op sleeptouw genomen, die het door de hevige storm naar de dichtstbijzijnde ha ven zou trachten te brengen. Op twaalf mijl van Texel verkeerde het 1571 ton metende Finse schip „Havnia", dat met hout op weg was naar de papierfabriek in Velsen, in nood. De Duitse trawler „Barn- beek" kwam te hulp en nam de „Havnia" op sleeptouw naar IJmuiden. Het vroeg ter hoogte van Kijkduin om hulp van een reddingboot, waarop de „Dorus Rijkers" PARIJS, (Reuter). De tiende bijeen komst van de subcommissie van de grote vier voor de ontwapening, welke Zaterdag is gehouden, heeft twee uur en twintig minuten geduurd. De gedelegeerden kwa men vandaag opnieuw bijeen. De voorzitter, dr. Nervo, heeft dit week einde een slot-memorandum opgesteld, waarin de opvattingen van beide delega ties is verwerkt. De subcommissie hoopt haar werkzaamheden vandaag te voltooien. Zij zou dan aan de politieke commissie verslag 'uitbrengen. Dr. Nervo sprak een bericht tegen, dat de grote vier het eens waren geworden over de kwestie van het verbod van de atoombom. NIEUWE UITBARSTING VAN DE HIBOK De vulkaan Hibok op het Philippijnse eiland Camiguin is vanochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen, aldus berichten, die Manilla bereiken. In een onlangs gehouden bijeenkomst van een Franse vrouwenclub hebben twee vooraanstaande schrijvers ver klaard „dat de liefde niet langer dat gene is wat zij vroeger was". Pierre Grosclaude, voorzitter van de vereniging van Franse dichtersmeende dat de tegenwoordige mannen niet meer weten hoe de liefde verklaard moet g worden. Al$ oorzaken daarvan gaf hij op dat het moderne leven te gejaagd is, dat het feminisme zich tezeer heeft verspreid en dat het liefdesgedicht en de liefdesbrief zijn „vermoord" door het gebruik van telefoon en telegram. De auteur Maurice Dckobra zei dat de mensen door zorgen overstelpt zijn, geen tijd meer hebben voor romantiek en geen plaats om te leven, zodat zij hun- toevlucht moeten nemen tot korte ontmoetingen in tunnels, liften en por tieken. Het huisvestingsprobleem heeft de liefde in het hart geraakt, aldus zijn conclusie. Maar Grosclaude beioeerde dat de liefde eeuwig is en dus ook deze moeilijkheden wel te boven zal komen. Hoe de storm huishield aan de kust. Met dreunend geweld beuken hier de golven tegen het Scheveningse havenhoofd, een schouwspel dat velen naar het strand gelokt had. TEHERAN (Reuter). Tweeëndertig redacteuren van de bladen, die Donderdag bij de onlusten in Teheran werden aange vallen en 15 oppositie-afgevaardigden, heb ben Zaterdag hun toevlucht gezocht in de „Madjelis", de Perzische Tweede Kamer. In het orgaan van Mossadeqs nationale front, Sjahed, werd Zaterdag gezegd, dat de bij de onlusten aangevallen bladen „door de voormalige Brits-Perzische olie maatschappij werden bekostigd". De oppositie in de Perzische Kamer heeft Zondag tijdens een rumoerige vergadering geprotesteerd tegen het optreden van de politie bij de ongeregeldheden, die Donder dag in Teheran zijn voorgekomen. Zij be schuldigde de regering en de minister van Binnenlandse Zaken, Kalali, die tevens hoofd der politie is, van „misdaden, bedre ven jegens onschuldige mensen". De op positie-afgevaardigden beklaagden zich er over, dat zij door de politie waren aange vallen. Hoessein Makki, vice-premier en secre taris-generaal van de raad voor de natio nalisatie van de olie-industrie, zei, dat hij het volkomen eens was met de critiek van de oppositie. Minister Kalali verklaarde, dat het op treden van de politie Donderdag „een uit gebreide samenzwering van revolutionnai- ren verijdelde". Terwijl de politie vocht tegen revolutionnairenj vielen onbekende personen verscheidene krantenbureaux aan, waarbij zij grote schade aanrichtten. Hij beloofde een onderzoek en zei, dat de schuldigen zouden worden gestraft. Oppositieleider Djemal Imami riep uit: „De vrije wereld moet weten, dat ons leven in gevaar is en dat onze aanstaande alge mene verkiezingen niet vrij zullen zijn." Goede diensten De Wereldbank heeft Engeland en Per- uit Den Helder uitvoer. Door de sterke te genwind is de „Barnbeck" gedwongen de tocht naar IJmuiden op té geven. De trawler heeft met de Havnia rechtsom keert gemaakt naar Den Helder. Vannacht kwam een verzoek om assisten tie binnen van het 5.892 ton metende Duitse schip „Bernhard Howald", dat op zijn eer ste reis van Hamburg naar Hampton Roads in de Verenigde Staten op 90 kilo meter van IJmuiden in moeilijkheden was geraakt. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" bevindt zich thans bij dit nieuwe schip. De scheepvaart is verzocht uit te zien naar het 13 ton metende Deense vissers vaartuig „Inga Marie KR 134", dat sinds Zondagmiddag wordt vermist, en naar een vlot van het Duitse stoomschip „August Bebel", waarop volgens een melding van dit schip twee bemanningsleden in de buurt van Helsingborg zouden zijn weg gedreven. Scheveningen-radio heeft alle schepen verzocht uit te zien naar het Nederlandse motorschip „Admiraal de Ruyter". Dit schip heeft op 6 December het lichtschip Elbe 1 verlaten en is toen op weg gegaan naar Zaandam. Daarna is het niet meer gesignaleerd. Het Finse houtschip „Havnia", dat, zoals gemeld, door de Duitse trawler „Branbeck" naar Den Helder werd gesleept, is heden morgen overgenomen door de sleepboot „Holland". (Van onze correspondent te Parijs) Zondagavond om 7 uur is op het vlieg veld Orly bij Parijs een delegatie van vier Duitsers uit de Russische zóne aangeko men. Zij werden door Wysinski, Malik en verscheidene andere Russische diplomaten verwelkomd. Vandaag zouden deze afge vaardigden, waaronder zich twee niet- communistische vice-presidenten van Grotewohls regering en Friedrich Ebert, de communistische burgemeester van Berlijn, bevinden, in de tweede politieke commis sie worden gehoord in verband met de ver kiezingen, die men, onder auspiciën van de UNO., in heel Duitsland organiseren wil. Zaterdag heeft een deputatie van de West-Duitse republiek met ondermeer Ernst Reuter, de burgemeester van de Westelijke zóne van Berlijn, in dezelfde commissie rapport uitgebracht, bij welke CAïRO (Reuter). Egypte overweegt ernstig de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken wegens de Britse aanleg van een weg naar de waterzuive ringsinstallaties te Suez, waarbij 30 Egypti sche woningen werden afgebroken, ondanks het verzet van de Egyptische regering, al dus heeft de Egyptische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Farag Pasja gisteren na een kabinetszitting verklaard. Gemeld wordt, dat de Amerikaanse am bassadeur, Jefferson Caffrey, Farag Pasja Zaterdag heeft geadviseerd geen overijlde maatregelen te nemen. Het Egyptische kabinet heeft het besluit goedgekeurd al het Britsche personeel in regeringsdienst te ontslaan en voorts om de Gezira Sportclub te Cairo, die veel Britse leden heeft, over te nemen. Het ontslag van het Britse personeel gaat onmiddellijk in en er zal geen vergoeding worden gegeven. De Britse autoriteiten hebben verklaard, dat de werkzaamheden voor dé aanleg van de brug en de weg, die het Britse garnizoen met de waterzuiveringsinstallatie moet ver binden, voltooid zijn. De vijftig Egyptische lemen hutten zijn Zaterdag door Centurion-tanks met de grond gelijk gemaakt. Er is geen melding gemaakt van incidenten. Een Britse militaire zegsman zeide, dat de nieuwe weg en de nieuwe brug de aan voer naar de installatie zouden verzekeren. Ook zou vermeden worden, dat convooien naar de installatie door dichtbevolkte ge bieden zouden moeten trekken, waar het onlangs tot incidenten is gekomen tussen Engelsen en Egyptenaren. Aanvankelijk had de Egyptische politie order gekregen het afbreken van de hutten met alle middelen te verhinderen en in een uitzending van radio-Caïro werd gezegd, dat de politie stellingen bij Suez had be trokken. Het Egyptische ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat de Egyptische politie instructie had gekregen zich terug te trekken uit het gebied om bot singen te vermijden, welke de burgerbevol king aan „ongekende gevaren" zouden heb ben blootgesteld. gelegenheid Grotewohls bewind in Duits land zonder veel omhaal als een dictatuur aan de kaak werd gesteld. Er gaan voor het moment in Palais de Chaillot allerlei geruchten ter verklaring van de onverwachte komst van deze Oost- Duitse delegatie. Men herinnert zich, dat Malik zich vorige week in de tweede poli tieke commissie heftig verzette tegen het voorstel Duitsers van beide zijden van de scheidingslijn naar Parijs te ontbieden. Vol gens de Russische woordvoerder berustte de Duitse kwestie onder de uitsluitende bevoegdheden van de vier bezettingsmo- gendheden. Men vermoedt dat het vooral de zware beschuldigingen zijn, welke de gedelegeerden van Bonn tegen hun Ooste lijke landgenoten hebben geuit, die tot de plotselinge wijzigingen van de Russische tactiek hebben geleid. Dat zal spoedig blijken, maar intussen wordt de UNO, zo menen sommige waar nemers, weer een nieuwe kans geboden aan de Duitse kwestie een begin van een oplossing te geven nu voor het interna tionale diplomatieke forum de dialoog tus sen de Oostelijke en Westelijke helft kan worden ingezet. Dat Grotewohl vertegenwoordigers van verschillende niet-communistische partijen in de delegatie heeft benoemd, kan er op wijzen, dat hij in Parijs wil streven naar een directe overeenkomst met de Duitsers van Bonn. Bij voorbaat heeft de Oost- Duitse president er nogmaals op gewezen, dat volgens hem de UNO zich niet met de Duitse kwestie te bemoeien heeft. De Koningin heeft Zaterdag de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel beëdigd. Dinsdag zal prof. Beel de portefeuille van Binnenlandse Zaken overnemen. Ebner-Eschenbach: Zeggen wat men denkt is soms de grootste dwaasheid en soms de grootste kunst. zië medegedeeld, dat zij bereid is haar goede diensten aan te bieden in het olie geschil tussen Engeland en Perzië, indien beide regeringen dit op prijs zouden stel len. Een woordvoerder van de bank ont kende, dat de instelling reeds enigerlei be paalde voorstellen voor een oplossing aan een van beide regeringen had gedaan. De vice-president van de bank, Robert Gar ner, had de toestand met fuctionarissen in Londen besproken. In zijn Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur van de Nederlandse Journalisten Kring zich bezig gehouden met de gevolgen welke de aanzienlijke ver hoging van de papierprijs zal kunnen heb ben op de voorlichting. Het bestuur heeft er zijn ernstige bezorgdheid over uitge sproken dat aan de noodzakelijke geeste lijke en culturele weerstand van het Ne derlandse volk ernstig afbreuk zal worden gedaan indien de verhoging van de papier prijs zou leiden tot inperking van de toch reeds nauwelijks toereikende omvang van kranten, nieuwsbladen, weekbladen en pe riodieken. En dat de^e gevolgen nog ern- stiger zouden worden indien deze inper king zou leiden tot een inperking van de» democratische verscheidenheid in de voor lichting, wanneer sommige bedrijven door de papier prijsverhoging voor zo grote moeilijkheden zouden komen te staan, dat sluiting van ondernemingen onvermijdelijk zou blijken te zijn Het bestuur van de N. J.K. heeft voorts als zijn mening uitge sproken, dat de overheid nog meer dan tot nu toe het geval bleek te zijn open oog zal moeten hebben voor de bedreiging van de democratische en culturele belangen van ons volk door deze aangekondigde verho ging van de papierprijs en bij haar in over weging genomen maatregelen om deze na delige effecten te voorkomen niet in de eerste plaats economische normen mag laten gelden omdat hier geheel andere waarden in het spel zijn gebracht en op het spel komen te staan. TOKIO. (Reuter). Hedenmorgen hebben de geallieerde onderhandelaars op de 44e bijeenkomst te Panmoendjom de Noorde lijken tot morgenochtend de lijd gegeven om te antwoorden op het voorstel voor een tweede sub-commissie om besprekingen over uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea te bespoedigen. Genéraal-majoor Turner, de Amerikaan se afgevaardigde, zei dat de Noordelijken zeven dagen voorbij hadden laten gaan zonder antwoord te geven op dit voorstel. Hij deelde de Noordelijken mee, dat mor genmiddag een UNO-af ge vaardigde voor een dergelijke sub-commissie gereed zou zijn om besprekingen te beginnen. Morgen ochtend zouden verbindingsofficieren naar Panmoendjom komen om het Noordelijke antwoord in ontvangst te nemen. De Noordelijke afgevaardigden stonden er op, dat de UNO eerst antwoord geeft op het Noordelijke voorstel voor toezicht op het bestand door neutrale waarnemers voor dat verder gesproken kan worden over het punt „naleving van de wapenstil stand". Het Amerikaanse achtste leger meldt, dat er aan het gehele front „meer actie" is. Een 55-jarige voetganger werd in de nacht van Zaterdag op Zondag in de Nagt zaamstraat door een personenauto aange reden, toen hij bij het oversteken plotse ling terug liep. Hij kwam in onzachte aan raking met de radiateur en viel via het rechtervoorspatbord op de weg. Hij kreeg een grote wond aan het achterhoofd, een lichte shock en vermoedelijk een hersen schudding. Bovendien werd zijn rechter schouder ontwricht. Het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis overgebracht. De veertigjarige kapitein van het Leger des Heils J. C. Vos uit Schiedam is Zater dagmiddag in het academisch ziekenhuis te Utrecht overleden aan de verwondingen die hij Vrijdagmorgen opliep bij een auto-on geluk bij Utrecht. Kapitein Vos was met zijn vrouw en twee zusters Vrijdagmorgen per auto op weg naar Kallenberg om daar de begrafenis van een familielid bij te wonen. Even voor Utrecht, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van de weg, slipte de auto en kwam via de tussenbeirn op de linker rijbaan te rijden. In volle vaart reed de auto tegen een uit tegenovergestelde rich ting komende vrachtwagen De heer Vos kreeg ernstige inwendige bloedingen, zijn vrouw liep een hersen schudding en inwendige kneuzingen op, een der zusters brak een arm en kreeg een hersenschudding en de vierde inzittende kwam er met enige lichte kwetsuren af. Kapitein Vos is enige tijd bevelvoerend officier van het Leger des Heils in Haar lem geweest. Siyids Vrijdag prijkt het centrum van Brussel 's avonds weer in zijn traditionele Kersttooi van duizenden prachtige en veelkleurige illuminaties. Honderdduizenden vreemdelingen hebben in de voorgaande jaren deze „Fóeries lumineuses" bewonderd en dit jaar is het lichtfeest van de Belgische hoofdstad schitterender dan ooit. Een kijkje op een der boulevards tussen de Gare du Nord en de beurs. Een horde van afkortingen vergalt het leven van lezer zowel als redactie in steeds groter mate. De afkortingen stormen op ons aan in een vloed van woeste taalversnellingen, die ons dreigen mee te sleuren naar de af grond van duizelingwekkende verwar ring. Wij meenden er goed aan te doen die versnellingen in rustiger kanalen te leiden door ze te herleiden tot wat ze oorspronkelijk waren: Echte, volwassen woorden voor ech te, volwassen begrippen. Ziet hieron der een lijst van de meest voorkomen de woordgeraamten, die wij ten be hoeve van onze lezers weer omkleed hebben met het oorspronkelijke vlees. Een soort wederopstanding dus, die de lezer helpen moge de taal van de tijd te verstaan. E.C.A.: Economical Cooperation Administra tion. Uitvoerend orgaan van de Marshall^ hulp, thans in liquidatie om tegen Juni 1952 vervangen te worden door de M.S.A.: Mutual Security Agency, Wederzijds Veiligheidsbureau. N.A.T.O.: North Atlantic Treaty Organisa tion. Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie (Atlantisch Pact). N.A.V.O.: Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie. 0.E.E.S.: Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. 1.R.O.: International Refugees Organisation, Internationale vluchtelingen-organisatie van de UNO. I.L.O.: International Labour Organisation. Internationale Arbeidsorganisatie. F.A.O. Food and Agricultural Organisation, landbouworganisatie der UNO. I.A.T.A.: International Air Transport Orga nisation, internationale luchtvaartorga nisatie. U.N.O.: United Nations Organisation, orga nisatie der verenigde volken, in het Frans geheten O.N.U. U.N.E.S.C.O.: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation, UNO- afdeling voor ontwikkeling, wetenschap en cultuur. U.S.S.R.: Unie van socialistische sovjet-repu blieken, kortweg Sovjet-Unie. U.N.C.U.R.K.: United Nations Commission for Unification and Rehabilitation of Korea. UNO-commissie voor Je eenheid en het herstel van Korea. H.I.C.O.G.: High Commissioner of Germany, Hoge commissaris van Duitsland, hoogste autoriteit van de bezettende mogendheid Amerika. R.O.K.: Republic of Korea, Zuid-Koreaanse republiek. U.S.I.S.: United States Information Service, Amerikaanse voorlichtingsdienst. M.D.A.P.: Mutual Defënce Assistance Pro gram. Amerikaans militair hulppro gramma voor Europa. A.F.L.: American Federation of Labour, Amerikaans vakverbond. C.I.O.: Congres of Industrial Organisations, Amerikaans vakverbond. PARIJS. De Anglicaanse geestelijke Michael Scott, voorvechter van de zaak van de inheemsen in Zuió-West-Afrika, heeft Zaterdag de UNO verzocht, Zuid-Afrika opnieuw te vragen inheemse stamhoofden toe te staan om zich naar Parijs te begeven. Scott deed dit verzoek voor de beheer- schapscommissie. De commissie begon met het debat over een achtmogendhedenreso- lutie, die de weigering van de Zuid-Afri kaanse regering om het toezicht van de UNO over Zuid-West-Afrika te aanvaar den betreurt en verklaart, dat de unie de status van het gebied niet eenzijdig kan veranderen. De landen die de resolutie hebben ingediend zijn Cuba, Denemai-ken, Ecuador, Egypte, Irak, de Philippijnen, Thailand en de Verenigde Staten. De Amerikaan Francis Sayre hoopte, dat de Zuid-Afrikaanse regering zich zou neer leggen bij de mening van het internationale gerechtshof. De Nederlander dr. Kernkamp verklaar de, dat zijn regering „ten zeerste teleurge steld" was, dat Zuid-Afrika de minimale tegenvoorstellen van de commissie niet had aanvaard. Het was evenwel duidelijk dat een werkelijke oplossing niet mogelijk was zonder de medewerking van de Zuid-Afri kaanse regering. Er zou derhalve een nieu we poging gedaan moeten worden om tot een regeling te komen. De commissie is toen tot Maandagochtend uiteen gegaan. Loterij. De Franse spoorwegen zullen eerstdaags een in vijf jaar aflosbare lening uitschrijven, waaraan een loterij verbonden is met „kilometei--prijzen", namelijk gratis reizen voor de gelukkige winnaars. VANNACHT PLAATSELIJK LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht voornamelijk in het Noorden van het land nog enkele buien. Overigens licht tot half be wolkt en droog weer. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen in het binnenland lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk krachtige tot matige wind tussen West en Noord, later zwakke tot matige veranderlijke wind. 11 December Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.39 uur, onder 7.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 December Hoog water: 1.26 en 13.47 uur. Laag water: 9.23 en 21.30 uur. Dinsdag 11 December Hoog water: 2.14 en 14.30 uur. Laag water: 10.14 en 22.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1