Truman beraadslaagde met zijn adviseurs over Korea „Instelling van Europees parlement zal onvermijdelijk blijken" Instelling Europees politiek gezag voor defensie en buitenlands beleid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat dan wèl? Ontwapeningscommissie heeft rapport gereed Auto tegen boom gebotst; twee doden Washington is niet optimistisch Ministers spraken in Straatsburg Verschil van mening over de vorm van bovennationaal gezag Het woord is aan. Straatsburgse Assemblée adviseert: Federaal Europees pact verworpen Voor de Stille Armen Molens gaan met pensioen „Europa en wij Egyptisch protest bij UNO „Hartelijk, bereidwillig en oprecht" 66e JAARGANG No 3-S2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 11 DECEMBER 19 51 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 291 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •i MINISTERS VAN ZES LANDEN van 31 het continent vergaderen vandaag te Straatsburg, om nog eens over het Euro pese leger te praten. Tot deze bijeenkomst js nogal plotseling besloten. Dat ook deze bijvoeging het bericht nog niet interessant vo0r de lezers maakt is begrijpelijk. Het joU hem of haar waarschijnlijk meer ver bazen, als er eens een maand lang geen conferentie was. Grenzeloos zou zijn (of ■naar) verbazing zijn als er eens een con ferentie tot een besluit kwam. Op grond slag van de recente mislukkingen te Parijs, Rome en Straatsburg (met nog een paar mislukkinkjes in Benelux-kader te Breda en Brussel) kunnen wij dan ook bezwaar lijk blijmoedige voorspellingen doen over die zes ministers vandaag in Straatsburg. Zij zullen opnieuw over het Europese leger praten. Dit, wil het tot stand komen, 'eist de instelling van een boven-nationaal gezag. Als de ministers daartoe in prin cipe besloten het zou dan natuurlijk nóg door de parlementen goedgekeurd moeten worden zou de eerste stap op weg naar Europese federatie gezet zijn. De sprong zou zijn gedaan, als de parlemen ten eenmaal bekrachtigd hadden. Welnu, de ministers van het vasteland praten er tot dusver omheen en Engeland alleen is duidelijk geweest. Het heeft gezegd dat het niet meedoet; het denkt er niet aan iets van zijn heilige souvereiniteit af te staan. De souvereiniteit van Engeland is, zoals ieder nu wel weet, een soort super-souve- reiniteit. Dit afwijzende standpunt toont nu wel aan dat het voor vastelands-minis- iers geen zin meer heeft, om het onderwerp Europees leger heen te draaien als katten om de hete brij, steeds maar klagelijk miauwend dat zij er met Engeland zoveel zin in zouden hebben. Zij zullen er toe moeten komen ja of nee te zeggen. En uitingen van onze Nederlandse ministers zijn niet duidelijker dan die van bv. de Fransen. Minister Stikker is vaag geble ven en minister Staf, die een persconfe rentie heeft gehouden, duister. Het is ver heugend dat de politieke hoofdredacteur van de Volkskrant, prof. Romme, in deze situatie gisteren stelling heeft genomen. Na te hebben betoogd dat het van het grootste belang is te weten, „waar de Ne derlandse regering terzake staat", heeft de leider van de grootste (de R.K.) fractie in de Tweede Kamer de regering aangespoord om duisternis plaats te doen maken voor licht „het licht van haar positieve in stelling ten opzichte van een continentale Europese defensiegemeenschap, opgetrok ken op de gelijkwaardigheid der deelne mende landen en gedragen door de gedach te van de noodzakelijke vrijheid en wel vaart van hun volken". Het Parool heeft zich hierbij aangeslo ten. Hetnelït zijn niet-vaak-voorkomende instemming met prof. Romme betuigd. Het heeft „alle hoop, dat wij nog dit jaar zul len weten hoe precies het standpunt der regering is ten aanzien van het prijsgeven van een stuk nationale souvereiniteit ten behoeve van een supra-nationaal orgaan. Wil zij dat, ja dan neen? En zo zij dat wil, in welke mate en eventueel op welke voorwaarden? Of wil zij zoveel slagen om de arm houden, dat zij er in feite toch niet aan wil? Dat zijn zo enkele vragen, waarop het Nederlandse volk het recht heeft het antwoord te weten." Het duurt nog zeven maanden eer de regering ter gelegenheid van de verkiezin gen zal" aftreden, denkelijk met het gevolg éat enkele ministers niet zullen weerkeren h de volgende regering (ofschoon hun af treden bezwaarlijk door het resultaat der verkiezingen beïnvloed kan worden, die roals gebruikelijk nauwelijks verandering in de partij sterkten zullen brengen). Wel nu: kan zij nog zeven maanden om de pot met de hete federale brij blijven heen- draaien? Het lijkt moeilijk. Het zal er niet makkelijker op worden nu verscheidene töfden hun geduld beginnen te verliezen fh de fractieleider van een regeringspartn die toon ook al aanslaat. Maar als Het Parool hoop uitspreekt op een preciese regeringsverklaring voor het einde van het aar dus binnen drie weken schijnt dat toch wel erg snel. De oorlog ligt pas 6y2 jaar achter óns en nog immer beschikt men over, reddende studiecommissies. Hetgeen interessant zou zijn om te ver nemen, als men niet aan gedeeltelijke af stand van souvereiniteit aan boven-natio- nale organen wil, is een antwoord op de vraag: Wat dan wel? Daarom staat_ die als titel boven dit stuk. Het zou dan interes sant en zo leerrijk zijn te vernemen, wat men zich van de toekomst van een blijvend- gesplitst en verder-verarmend West-Euro- na, met zijn verschillende nationalistische bewegingen in opkomst, voorstelt. De grote, blijde, hoopvolle verwachtingen omtrent dit verschiet zouden tot een boeiende argu mentatie nopen, die men niet dan met spanning tegemoet zou zien. Wij tenminste zouden haar met spanning verwachten, want wij kunnen er ons generlei voorstel ling van maken. En als men niet op de federale weg wil gaan moet men toch een andere voor zich zien of tenminste: er een kunnen traceren? Regeren, heeft men ons in onze jeugd reeds geleerd en wij kwa men ervan onder de indruk en geraakten vervuld van diepe eerbied jegens ministers is vooruitzien. Het is: een koers kiezen een beleid voeren, met een doel waar naar men streeft. Natuurlijk is het dus niet afwachten, op zien komen spelen, van dag t dag uitmaken wat men nu weer niet .1 doen en vaagheden uiten. Zeker niet s men voor een keus gesteld wordt. Dat is toch zn? R. P- In Zwolle is gisteravond om halftwaalf een personenauto met grote snelheid tegen een boom gebotst. De twee inzittenden, de 26-jarige A. Kraijer uit Zwolle en de 31- jarige J. K. Buys uit Amsterdam, werden zeer ernstig gewond en zijn later in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden. De auto werd totaal vernield. De heer Buys, die werkzaam was bij de bouw van de nieuwe IJselcentrale, was ongehuwd. De heer Kraijer laat een vrouw en een kind achter. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal deze week geen audiëntie ver lenen. Door de aanschaffing van twee centrifu- gaalpompen voor het poldergemaal te Leid- schendam zijn de be kende .,Drie Molens" aan de Stompwijkse weg aldaar overbodig geworden. Zij zullen binnenkort buiten ge bruik gesteld worden, maar als historische monumenten behou den blijven. Op de foto: de drie prach tige molens die nu een rustige en wel verzorgde oude dag tegemoet gaan in het polderland dat zij zo lang tegen de erf vijand, het water, be schermd hebben. WASHINGTON. (Reuter). President Truman heeft gisteren gedurende ruim een uur geconfereerd met zijn voornaamste po litieke en militaire adviseurs. Na de bij eenkomst werd meegedeeld, dat geen poli tieke besluiten zijn genomen. Op de con ferentie waren onder andere aanwezig: Robert Lovett, minister van Defensie, ge neraal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs en de ministers van Lucht-, Land- en Zeemacht. Reuters correspondent tekent hierbij aan, dat in Washington de hoop snel afneemt, dat de Koreaanse oorlog tot stilstand zal komen voor 27 December. De vraag is nu, op welke wijze de strijd na deze datum voort gezet zal worden als de wapenstilstands besprekingen definitief mislukken. De Amerikaanse openbare mening is ge schokt door de berichten, dat de Ameri kaanse luchtmacht in Korea slechts 75 van de modernste jagers van het type „Sabre" heeft, terwijl de Noordelijken de beschik king hebben over 700 straaljagers, die in sommige opzichten beter zijn dan de Ame rikaanse toestellen. Men kan verwachten, dat, als de gevechten na de 27ste weer op volle schaal worden hervat, krachtige druk op de president zal worden uitgeoefend om toestemming te geven tot het bombarderen van de luchtbases in Mandsjoerije, van STRAATSBURG, (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en België hebben Maandag in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa allen de nadruk gelegd op de dringende noodzaak van op richting van een Europees leger. De ministers van de drie eerstgenoemde landen ver schilden echter met de Belgische minister Van Zeeland van mening over de vorm van het politieke lichaam, dat het leger zou moeten beheren. Robert Schuman (Frankrijk), Konrad Adenauer (W.-Duitsland) en Alcide de Gasperi (Italië) achtten een bovenna tionaal politiek orgaan, bestaande uit een Europees parlement en een ministerscomité, in Europa noodzakelijk, maar Van Zeeland (België) zei dat een zware bovenbouw ge vaarlijk voor Europa zou kunnen zijn. nOCOOOCOOCOCXXiCOOOOOCpOIXCCOOOCOOOCCCCCO^OCCOOOCOCCCOOOCC In de raad van Europa verklaarde Walker, de voormalige Britse conser vatieve minister voor betrekkingen met het gemenebest: „De Britten zijn de onophoudelijke druk om aan een Europese federatie deel te nemen moe". Hij verklaarde zich voorstander van intergouvernementele organisaties als lichamen, waarmee Engeland in de practijk zou kunnen samenwerken. „Europa moet iets scheppen, waarmee ivij kunnen samenwerken", aldus Wal ker. Van Zeeland zei de: „Wij moeten bij het instellen van een Europees leger een mid denweg zoeken tussen het vormen van een bondgenootschap en een volledige samen smelting van de strijdkrachten der deel nemende landen. Een Europees leger moet worden gegrondvest op de nationale een heden der deelnemende landen. Voorts is het noodzakelijk te komen tot het uitstippelen van één enkele Europese politiek, die in overeenstemming met de Atlantische verdragsorganisatie moet wor den vastgesteld". „Het instellen van een bovennationaal gezagsorgaan zou tot verwarring en twijfel bij de openbare mening kunnen leiden. Een bevredigende oplossing zie ik in het instel len van een gezagsorgaan, dat door het volk zelf is gekozen, of van een orgaan van ministers die aan hun nationale volksver tegenwoordigingen verantwoording schul dig zijn". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken zeide voorts dat het uiteindelijk noodzakelijk zou zijn alie internationale organisaties, zoals die waarin het plan- Schuman voorziet en het voorgestelde Euro pese leger, onder het gezag te doei^ vallen van een Europese wetgevende vergadering. Deze zou volgens hem moeten bestaan uit twee Kamers, namelijk een Tweede Kamer, waarin de deelnemende landen op basis van hun nationale bevolkingssterkte ver tegenwoordigd zouden moeten zijn, en een Eerste Kamer, waarin deze staten allen evenveel zetels zouden moeten hebben. Van Zeeland besloot met te zeggen dat hij zich schaarde aan de zijde van degenen die het denkbeeld van een ook politiek verenigd Europa blijven onderschrijven, ook al zou dit idee thans niet direct uit voerbaar zijn. „Souvereiniteit moet geofferd" De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft m zijn rede in de consultatieve vergadering van de Raad van Europa gezegd dat het van groot belang is spoedig maatregelen te nemen tot de Europese eenheid. „Als practische en constructieve maatregelen worden aan vaard", aldus de minister, „zullen Engeland en de anderen, die er niet veel voor voelen, maar voor reden vatbaar zijn, misschien tot deelneming kunnen worden overge haald". Hij vervolgde: „Er moet een bo vennationaal orgaan voor het Europees leger komen. Het vraagstuk der politieke eenmaking kan niet op de lange baan wor den geschoven. Het Europese leger zou on der een ministerscomité moeten komen, dat bij eenvoudige meerderheid beslissingen zou nemen. Een deel van de souvereiniteit van elk land zou dan opgeofferd moeten worden. Aangezien deze gang van zaken niet met de nationale grondwetten in over eenstemming zou zijn, zouden er tevens een gemeenschappelijk parlement en een gemeenschap van hulpbronnen moeten zijn. Een andere mogelijkheid is volgens Schuman de bevoegdheden toe te ver trouwen aan een college van functionaris sen, onafhankelijk van regering en zaken leven. Dit is ook het geval bij het plan- Schuman. Een dergelijke oplossing, aldus Schuman, lijkt echter bij een politieke in stelling niet geschikt. Alleen ministers moeten deel uitmaken van het politieke gezagsorgaan. „Het komt er nu maar op aan een begin te maken", aldus Schuman. De West-Duitse kanselier Adenauer zeide in zijn rede dat de houding van En geland tegenover het plan-Schuman en het Europese leger, zoals weergegeven op de jongste conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Washington, een aanmoediging van grote waarde was. „Het feit dat Engeland op het ogenblik niet be reid is zich bij dergelijke bewegingen aan te sluiten, is geen reden voor de continen tale landen zulks ook niet te doen. West- Duitsland voert een actieve en concrete Europese politiek. Het heeft nooit gedeel telijke oplossingen van vraagstukken inza ke de Europese eenheid afgewezen omdat zij onvolmaakt of schijnbaar onlogisch wa ren". „Het scheppen van een Europees parle ment zal onvermijdelijk zijn voor beslis singen over het gebruik van het leger en over de geldmiddelen voor de defensie. De tijd is kort. Het volk vraagt met ongeduld van ons, dat wij tot concrete resultaten ko men. Wij moeten ons afvragen, of wij wer kelijk alles hebben gedaan wat wij konden. Morgen kan het te laat zijn". Na deze uitspraak van de kanselier ap plaudisseerde de gehele assemblée. In een persconferentie verklaarde Aden auer later, dat hij een overgangsoplossing nodig acht vooraleer een politiek orgaan in werking zou kunnen treden. Ook in deze overgangstijd zouden volgens hem de regeringen niet meer in de gelegenheid mogen zijn om het recht van veto uit te oefenen. Een politiek orgaan en een Euro pees parlement met budgetaire volmachten zijn volgens Adenauer „absoluut onvermij delijk". Een Europees leger zou zonder deze voorwaarden niet opgericht kunnen worden. PARIJS (Reuter) De Egyptische ministerraad heeft besloten bij de UNO een protest in te dienen tegen het Britse optreden in de zóne van het Suez-kanaal tijdens het afgelopen weekeinde. De Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het protest rondgestuurd zal worden aan alle delega ties, die zich op het ogenblik voor de Alge mene Vergadering te Parijs bevinden, doch dat hij niet voornemens is de plaatsing op de agenda van de huidige zitting te vragen. waaruit de Noordelijke toestellen opereren. Volgens AFP echter verluidt in Wash ington, dat president Truman, ondanks de huidige impasse te Panmoendjom, niét de hoop opgegeven heeft, dat binnen de door de onderhandelaars vastgestelde tijdslimiet een compromis kan worden gevonden. Concessies. Hedenmorgen hebben de Noordelijken in Panmoendjom er mee ingestemd afgevaar- cigden te benoemen voor een tweede sub commissie, die de kwestie van uitwisseling der krijgsgevangenen zal bespreken. Dit was een der voornaaipste struikelblokken, waardoor de besprekingen de laatste dagen tot stilstand waren gekomen. De afgevaardigden der verbondenen heb ben beloofd heden antwoord te geven op Een Hongaars spreek woord: Het zijn niet allen baronnen, die de Zigeuner zo noemt. het voorstel der Noordelijken om neutrale waarnemers de supervisie te geven over een wapenstilstand in Korea. De Noorde lijke afgevaardigden gaven te kennen,' dat zij bereid zijn op hun beurt concessies te doen, indien de verbondenen het voorstel aannemen. De onderhandelaars der ver bondenen hebben de Noordelijken echter meegedeeld, dat zij verschillende belang rijke bezwaren hebben tegen het voorstel. Vandaag hebben de Noordelijken de UNO er van beschuldigd, de neutrale zóne van Kaesong, die Panmoendjom omvat, te heb ben geschonden. Na een ingesteld onderzoek verklaarde kolonel Kinney van de UNO dat een nog niet geïdentificeerd vliegtuig een aanval op de neutrale zóne heeft uitgevoerd. PARIJS (Reuter) De subcommissie voor de ontwapening, waarin de vier grote mogendheden zijn vertegenwoordigd, is het met algemene stemmen eens geworden over een rapport aan de UNO over de mogelijk heden van ontwapening. „Dit rapport toont enkele punten van overeenstemming, doch belangrijke kwesties zijn nog onopgelost", aldus deelde voorzitter Nervo mee. Nervo zei dat de atmosfeer bij de_ grote vier „hartelijk, bereidwillig en oprecht" was. Hij was er zeker van, dat het rapport grote gevolgen kan hebben. Het rapport bevatte geen aanbevelingen, aangezien de grote vier daartoe geen verzoek hadden ontvangen. De voornaamste punten van overeenstem ming zijn volgens het rapport: De ontwapeningscommissie moet de ver mindering van alle wapens met inbegrip van atoomwapens bestuderen alsmede die van paramilitaire en politiestrijdkrachten. Er moet een volledige telling van wapens en strijdkrachten worden gehouden. Er moet een stelsel van garanties wor den ontworpen waardoor controle op het ontwapeningsprogram mogelijk is. Er moet een wereldconferentie van alle landen worden gehouden ter bespreking van ontwapening. Er moet een stelsel van verificatie en inspectie worden ingesteld. In het rapport wordt voorts gezegd dat men van beide zijden was overeengekomen dat inlichtingen betreffende alle wapens en alle strijdkrachten volledig bekend moe ten worden gemaakt. „Terwijl er enige meningsverschillen zijn met betrekking tot de publicatie van de inlichtingen die zouden worden gegeven, blijkt dat oplossing van deze verschillen niet onmogelijk is en zeer wel aan de commissie kan worden over gelaten." De Sovjet-Unie handhaafde haar verzet tegen het geven van inlichtingen over de bewapening in étappes, dat door de Weste lijke mogendheden als een fundamentele noodzaak wordt béschouwd. De vier mogendheden waren het er over eens dat het noodzakelijk is de nationale ontwapeningsprograms te vérifiëren en in specteren, maar in het rapport wordt ge zegd, dat de Sovjet-Unie bezwaar heeft tegen het aanwezig zijn van permanente inspecteurs of controleurs in militaire- en atoominstallaties, omdat dit volgens de Sovjet-Unie de efficiënte bedrijfsvoering zou belemmeren en niet in overeenstem ming zou zijn met de staatssouvereiniteit. Wysjinski had er echter mee ingestemd dat ingeval van vermoeden van schending van het verbod op atoomwapens speciale inspectie of onderzoek zou worden inge steld. (Van onze speciale verslaggever) Straatsburg, Dinsdagochtend, 11 Dec. „Een historische dag" heeft Spaak de tiende December 1951 ietwat overdreven genoemd. Dit vanwege de vier ministers die in de Assemblée van de Raad van Europa er van hebben getuigd hoe zeer zij uitgaan van de wenselijkheid van een Europees leger, desnoods continentaal. Schuman, Adenauer, De Gasperi en Van Zeeland, elk op eigen manier. De tiende December werd gevolgd door een nacht, waarin de Assemblée tot 3 uur bijeen geweest is en toen men uiteen ging om acht uren rust te nemen, waren er drie belangrijke besluiten genomen, waarvan er een in het bijzonder veel strijd heeft ge kost. Zoals wij gisteren al schreven had de politieke commissie vier ontwerp-besluiten voor de Assemblée bereid. Hiervan zijn er drie aangenomen. Het vierde verdween in de papiermand. Dit betrof de Europese con ferentie ter hergroepering van Europese instellingen. De andere drie waren van veel meer be lang: een college van ministers van Euro pese Zaken; een conferentie met het Britse Gemenebest, in het bijzonder ter bestude ring van de mogelijkheid van economisch samengaan van West-Europa met het ster- linggebied; en tenslotte het belangrijkste, een „politieke autoriteit" van de landen die aan het Europese leger zullen meewerken, met bevoegdheden op het gebied van de fensie en de buitenlandse politiek, voorzo ver verband houdende met dat leger en met het gebruik ervan in Atlantisch kader; In de tweede politieke UNO-commissie te Parijs heeft een delegatie van de West- Duitse bondsrepubliek rapport uitgebracht over de toestand in de Westelijke zone. De West-Duitse vertegenwoordigers tijdens de vergadering in kivestie. Het zijn, van links naar rechts, Heinrich von Brentano, voorzitter van de C.D.U., Hermann Schafer, vice-president van de Bondsdag en Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn. deze „politieke autoriteit" zal met andere landen, in het bijzonder Engeland, verbin dingen kunnen hebben. Deze drie denkbeelden zullen nu aan het Ministerscomité worden voorgelegd. De strijd om deze „politieke autoriteit" werd veroorzaakt door een tegenvoorstel van een groot aantal federalisten (bij wie ditmaal ook Gaullisten), onder aanvoering van de Franse radicaal De Félice. Dit voor stel wilde de landen van het Schumanplan een federaal pact laten ontwerpen. Als dan een federatie tot stand zou zijn gekomen zou deze verbindingen met andere landen van de Raad van Europa kunnen aangaan. Nu is het bekend genoeg, dat de federale zaak bij de regeringen op het ogenblik slecht ligt. En de Assemblée zelf heeft in dertijd ook het federale pad verlaten om zich op de zogenaamde functionele weg te gaan begeven. Aanvaarding van het voor- stel-De Félice zou een gebaar zijn geweest en volgens sommigen de verwezenlijking van een Europees leger in gevaar hebben gebracht, want daarvoor was nu juist een reëel plan voor een „politieke autoriteit" nodig. Zo'n plan was het voorstel van de politieke commissie, hetwelk zou zijn ver worpen als het voorstel-De Félice zou zijn aanvaard. In federalistenkringen zal men het wel verdrietig vinden dat het voorstel-De Félice niet de vereiste tweederde meerderheid be haalde (45 voor, 41 tegen en 5 blanco). Toch hebben wij al wel volbloed federa listen gesproken die onder de gegeven om standigheden aan het reële voorstel van de politieke commissie de voorkeur gaven. Bij de stemming deed zich het zeldzame ver schijnsel voor dat alle socialisten in de Assemblée dezelfde houding aannamen tegen De Félice. Tegen waren ook alle Ne derlanders en de meeste Scandinaviërs (enkele van hen waren blanco, gelijk ook de Engelse conservatieven). Het voorstel van. de commissie is tenslotte aangenomen met 60 stemmen voor, 10 stemmen tegen en 29 stemmen blanco. Het grote aantal blanco stemmen was afkomstig van ver scheidene federalisten, van de Scandina viërs en van de Engelsen. Het reële besluit <van de Assemblée ligt nu op tafel bij de ministersconferentie over het Europese leger, die hier vandaag wordt gehouden. De Assemblée heeft zich aldus gekweten van haar taak van Raad- geve nde vergadering. Overigens kan de Assemblée haar besluit niet officieel aan deze conferentie hebben geadresseerd, om dat deze conferentie buiten het verband van do Raad van Europa staat. „Aan mr. Stikker" Van Nederlandse kant was er nog een speciale boodschap, die minister Stikker zich zou kunnen aantrekken. Deze bood schap werd vannacht door mejuffrouw Klompé in de Assemblée uitgesproken, ken nelijk in overleg met haar medeleden van de Nederlandse delegatie. Zij verklaarde namelijk met nadruk dat een meerderheid in het Nederlandse par lement stellig bereid zou zijn een Europees leger op de voet van het voorstel van de politieke commissie te aanvaarden. 2de verantwoording H. ƒ10,—; Mej. N. T. ƒ5,—; J. V ƒ2,50; C. E. P. ƒ2.50; W. H. G. ƒ10,—; T. D'. ƒ2,— Mr. P. E. B. ƒ25,—; W. J. J S. ƒ10,—; J. N. K. ƒ2,—; P. R. ƒ10,—; A. T. ƒ0,50; Kees en Wiebe ƒ2.50; J. M. v. T. f2,50; J W. v. T. ƒ1—; 5,—; B. d. J. ƒ5,—; R. J. ƒ5,—; A. K. ƒ5,J. A. P. O'veen ƒ10,A. M. de L. ƒ5,—: K. T. ƒ7,50; J C. T. ƒ10,—; K. M. ƒ25,-; C. K. ƒ5,—; E. ƒ1,—; I. ƒ1,—; R. G. ƒ1,—; W. B. ƒ1,—; C. K.—K. ƒ2.50; M. v. H. te A. ƒ12,50; D. ƒ1,—; N. ƒ2,50; M. v. S. ƒ5,—; H. H. B. ƒ25,—; N. N. ƒ10,—; M. K. ƒ10,— N. V. ƒ10.—; A. en C. ƒ1,50; F. M. B. Z. ƒ2,50; D. A. C. L. ƒ2.50; Wed. G. H. S. ƒ2,50; L. W. ƒ2.50; H I. M. 25,—; G. H. 1,—; D. T. 2,50; E. 2,50. Dagtotaal 293,—. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ2526,87. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". NEDERLANDSE KUNSTENAARS IN WEST-DUITSLAND De violist Willem Noske, de pianist Sas Buiige en de voordrachtkunstenaar Albert Vogel hebben met hun optreden in West- Duitsland zoveel succes behaald, dat zij uit genodigd zijn voor een nieuwe en uitge breidere tournée in het komende voorjaar. LICHTE TOT MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Heldere nacht en weinig wind, lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgen licht tot half bewolkt en droog weer met overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Tempera turen overdag oplopend tot om het vriespunt. 12 December Zon op 8.38 uur, onder 16-28 uur. Maan op 15.11 uur, onder 8.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 December Hoog water: 2.14 en 14.30 uur. Laag water: 10.14 en 22.23 uur. Woensdag 12 December Hoog water: 2.56 en 15.09 uur. Laag water: 10.55 en 23-09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1