Via Parijs naar Washington De Kerstgave voor de Stille Armen IN DE WERELDPOLITIEK Haarlemse wetsdienaren vermaakten Alkmaarse collega's Muiterij in het Indonesische leger „Zijne Excellentie" ERRES producten TAXI 12500 ^Hoe is het ontstaan?^ Ingezonden stukken Nog eens de Friese beweging Vrouwen Een Eeuw geleden DINSDAG 11 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Zal een hogere uitkering mogelijk zijn? Kennemer Lyceum deelt de vacantie-prijs Burgerlijke stand van Haarlem Agenda voor Haarlem Hevige gevechten op midden Java Gebruik van vuilnisemmers Evenwichtige regie van Cees Laseur de goud-gek VIRGINIA De heer H. J. Hofstra over financiële problemen Verkoop en reparatie-inrichting KAISER FRAZER Nieuwe schildersgroep te Haarlem gevormd Dit woord: CONTRAMINE Adres aan Tweede Kamer over de radiodistributie De laatste tijd werd door het Comité voor de Kerstgave aan de Stille Armen als regel 20 gulden uitgekeerd. Nu in de loop der jaren de koopkracht van de gulden ver minderd is, zou het Comité graag tot een hogere uitkering overgaan. Toen wij daarover met de secretaris mr. P. E. Barbas spraken, kwam vast te staan, dat een verhoging feitelijk noodzakelijk is. Wil een Stille Arme in staat zijn op de Kerstdagen even uit de sombere levensom standigheden, die hem van dag tot dag drukken, te komen, clan is daarvoor onge twijfeld meer nodig. Zelfs om te kunnen voldoen aan zeer bescheiden eisen. Vooral indien de Kerstgave bestemd is voor een gezin met kinderen. Het is evenwel de vraag of een verhoging over de gehele linie mogelijk zal zijn. Ver leden jaar kregen ruim 900 Stille Armen een uitkering. Nu wordt aangenomen dat dit aantal wel de 1000 zal naderen. Zelfs voor 20 gulden per uitkering is dus nog 20.000 nodig. Wil het Comité dus in staat zijn niet al leen de uitkering per geval te verhogen, maar ook allen die daarvoor in aanmerking komen met zo'n Kerstgave gelukkig te maken, dan zal het totaal der inzameling belangrijk meer moeten zijn dan verleden jaar. In elk geval is nu reeds besloten aan grote gezinnen iets meer te geven. Het Comité hoopt dat het in staat zal zijn met milde hand te geven. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor dc Stille Armen". Dat de leden van de afdeling Alkmaar en omstreken van de Christelijke Bond voor Politie-ambtenaren gisteravond in zo opperbeste stemming het dertigjarig be staan van hun afdeling hebben kunnen vie ren, danken zij voor een goed deel aan hun Haarlemse collega's, die dan wel niet met vliegende- vaandels en slaande trom, maar wèl met alle attributen die bij een feest revue horen, naar de kaasstad waren ge komen om de jubileumviering luister bij te zetten. De Haarlemse wetsdienai-en to verden in vlot tempo de cabaret-revue „Mens durf te lachen" op de planken en leverden daarmee het bewijs dat zij meer in hun mars hebben dan het verzekeren van orde en rust alleen. De léden van het gezelschap kwamen uit de bus met een hele serie sketches, waarbij zelfs de meest stijve lachspiereif in werking kwamen. „De nieuwe secretaresse", „De fakir" en „dr. Lebbe", zij allen zorgden er voor dat op deze avond niet uit het oog werd ver loren dat vrolijkheid op dit feest een eer ste vereiste was. Inspecteur G. J. Endlich maakte voor de pauze in zijn hoedanigheid van „Ukelele- mike" een muzikale reis om de wereld en nam. daarmee het leeuwendeel van deze kostelijke revue voor zijn rekening. Na de pauze nam Ukelelemike zijn en thousiast gehoor mee naar de Wildwest, om hen daar te laten genieten van de songs die cowboys en andere heldhaftige lieden blijkbaar prefereren. Mevrouw Tine Holtslag, mezzo-sopraan, zorgde voor de gewaardeerde ernstige noot in het programma. Het feest werd onder meer meegevierd door de Alkmaarse commissaris van politie J. Dreeuws en de districtscommandant van de Rijkspolitie, mr. J. P. van der Steur. Het Kennemer Lyceum, waarvan klasse IC onlangs een veertiendaagse vacantie in Nederland won, heeft het Comité van de kinderpostzegelactie laten weten, dat de klas de reis wil halveren, opdat zij dus een week met vacantie zal gaan, terwijl de andere week bestemd zal zijn voor een klas van een minder bedeelde school, waar van de leerlingen niet in staat zijn er voor enige dagen op uit te trekken. Het comité van de kinderpostzegelactie zal deze school aanwijzen. HAARLEM, 10 December 1951 BEVALLEN van een zoon: 8 Dec., J. M. Booms—Paffen; M. Hemelrijk—Varenhorst; 9 Dec., A. M. Koopman—Engwerda; M. van der Pol—Cornet; G. J. G. van Lubeek—van Dam; M. R. Duivenvoorden—Dekker; 10 Dec,. J. Diekerhoff—Hermann; G. Kloos—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 8 Dec., W. Kruijer—Cyprian; A. E. van der Reyden— Handgraaf; E. E. Sakkers—Mijné; M. A. Frankemölle—van Warmerdam; 9 Dec., M. van der Pol—Cornet; E. M. M. Eggink—Gra- tama; G. W. J. Tesselaar—KooijW. C. Lut- jenkossink—Oderkerk; A. J. A. VeldtMul; 10 Dec., M. J. van Lieshout—Goes; M. C. Stokman—Koster. OVERLEDEN: 7 Dec., A. J. C. M. Tervoo- ren 80 j., Kleverparkweg; 8 Dec., E. C. Smit, 58 j., Corn. Schoonstraat; F. W. H. Klokman, 73 j., Borneostraat; M. J. Schijf, 66 j., M. van Heemskerkstraat; M. Kruijver—Schermer, 78 j., Bisschop Ottostraat. ADVERTENTIE Kinderstoelen Baby Boxen OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Berkens!raat 10: Ds. C. P. de Ruiter spreekt over „De duivel en de kerk", 8 uur. Frans Hals: „Verboden zóne", 18 j., 8 uur. Rem brand!: „Captain Horatio Hornblower", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Songs of the Islands", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het vonnis is geveld", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „De Robin Hood van Texas", 14 j., 7 en 9.15 uur. Nassauplein 8, Gebouw Theosofia: Soefi beweging, P. C. J. van Hoboken spreekt over „Tagore en de ontwikkeling van c o kunst in India", 8 uur. WOENSDAG 12 DECEMBER Brinkmann, Grote Markt: Vereniging van Spiritistische Philosophie, 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging van Spiritisten „Har- monia", openbare lezing, 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Voor programma, zie agenda van Dinsdag). Een deel van de Indonesische divisie „Diponegoro", gestationneerd in Koedoe en Malang, is in opstand gekomen en in ge vecht geraakt met loyale militairen. Het Koecloese gedeelte werd Zaterdag in een voormalige sigarettenfabriek aan de stadsgrens door Indonesische militairen omsingeld, waarbij mitrailleur- en mor tiervuur werd afgegeven. Zaterdagnacht zijn de opstandelingen uitgebroken en naar het Noorden teruggetrokken. Zij werden echter Zóndag door het leger wederom omsingeld. Een deel der opstandigen is in tussen onder de bevolking verdwenen. De opstandigen verloren 22 doden, 69 werden er gevangen genomen. Het loyale leger verloor 12 doden, terwijl er 53 ge wond werden. Een verzetsgroep uit Mage- lang brak Zondag uit en trok naar Mocnti- lan, waar Maandagochtend hevige gevech ten werden geleverd. Koedoes was Zaterdag uitgestorven, de winkels waren gesloten. Zondag was ech ter alles vrijwel normaal. Het verkeer tus sen Semarang en Djogja bij Moentilan is gestremd. De wegen worden scherp gecon troleerd, aangezien een aantal opstandigen zich in burgerkleding heeft gestoken. Een abonné schrijft ons naar aanleiding van het voorstel van B. en W. aan de ge meenteraad over het maken van een ver ordening op de heffing en invordering van een vuilnisemmer-retributie, dat volgens hem het personeel van de gemeente-reini ging de emmers niet op de juiste wijze be handelt. 'Er wordt vaak mee gesmeten, zo dat weinig emmers onbeschadigd blijven. De emmers worden volgens de abonné zelden voor het goede adres teruggezet. De directeur van de gemeente-reiniging, de heer M. Renne, deelde ons mee, dat hem weinig klachten over het beschadigen van emmers bereikt hebben. Indien de abonné zich met zijn dienst in verbinding stelt, dan worden de klachten onderzocht. Regelmatig wordt controle uitgeoefend. In de oorlogs jaren en daarna kon het gebeuren, dat emmers beschadigd werdén doordat de vuilnisauto's en later de wagens, getrokken door paarden, niet ingericht waren voor het legen van vuilnisemmers. Daaraan is een einde gekomen. De heer Renne moest toegeven, dat het personeel wel eens door gebrek aan tijd de emmer niet op de juiste plaats terugzet. De klacht heeft de aan dacht van de dienst. Voorts merkte de di recteur op, dat bij hem vele brieven zijn binnengekomen over het stijgen van de prijs van de emmers. Hiertegen is weinig te doen en aangezien de gemeente door de financiële toestand niet meer in staat is de emmers gratis beschikbaar te stellen, zoals voor de oorlog, heeft het gemeentebestuur een verordening ontworpen, waardoor de bevolking de kosten voor de emmer moet betalen. Bij gebleken onvermogen wordt ontheffing verleend. Aartsbisschop Stepinacdie tot 16 jaar dwangarbeid was veroordeeld, is door maarschalk Tito in vrijheid gesteld onder voorwaarde dat hij Joegoslavië niet zal verlaten. Hier ziet men Aartsbisschop Stepinac na zijn ontslag uit de gevangenis in het dorpskerkje te Krasich. Voor abonnementhouders gaf de Haagse Comedie gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een tot in alle onderdelen goed verzorgde opvoering van het kenne lijk wel gewaardeerde spel „Zijne Excel lentie" door Dorothy en Campbell Christie, waarin enkele aan de politieke practijk ontleende motieven een voorname rol ver vullen voornaam dan in de zin van: op de voorgrond tredend. De plaats van handeling is het denkbeeldige eiland Sal- va, een Engelse kolonie. Een zich op de partijladder omhoog gewerkt hebbende gewezen dokwerker is hier door de socia listische regering tot gouverneur benoemd. Onmiddellijk na aankomst begint deze Labourman met de uitvoering van door hem noodzakelijk geachte hervormingen. Hij gaat daarbij echter te werk met ver onachtzaming van de diplomatieke conven ties en stuit op een ontstellende corruptie. Zijn met inkomstenbelasting bedreigde te genstanders slagen met list en bedrog erin de arbeidei-s van de marinewerf tot staking te bewegen, waaruit zoveel relletjes voort vloeien dat de gouverneur zich genood zaakt ziet, lijnrecht tegen zijn door eigen ervaring geharde principes, de militaire troepen in actie te laten komen teneinde orde en rust te herstellen. Tenslotte gaat Zijne Excellentie dan zelf maar eens met de opgehitste bevolking praten, een regen van stenen argumenten trotserende, om zodoende het pleit en het vertrouwen te winnen, hetgeen hem met glans gelukt. Het is een doorgaans behalve in een groot gedeelte van het tweede bedrijf wel boeiend, doch ondanks talrijke gees tige vondsten- in de dialogen geenszins brillant stuk. Men zou op vele punten cri- tiek kunnen uitoefenen. Blijkbaar hebben de auteurs erop gespeculeerd dat het ge wetensconflict van de gouverneur ernstiger indruk op het publiek zou maken en dit daardoor zó omstandig voorbereid dat men teveel tijd heeft om zich te bezinnen op de onhoudbaarheid, althans de onwaar schijnlijkheid van de gegevens. Dat gevaar dreigt trouwens altijd als de actualiteit op een dusdanige manier in het geding wordt gebracht. Een dergelijke stof leent zich veel beter voor behandeling in de sfeer van het blijspel, dus bijvoorbeeld satiriek of parodistisch. In dit geval werd dan ook in de laatste acte tot ieders voldoening het bijna kluchtige element te hulp geroepen om de zaken weer in het reine te brengen. Het behaalde succes is in de eerste plaats te danken aan de voortreffelijke uitge balanceerde regie van Cees Laseur, die er voortdurend voor heeft gewaakt dat er niets over de schreef van de comedie ging. Alle factoren van de intrige kregen precies de juiste maat. Onder zijn leiding maakte Bob de Lange een volkomen acceptabele figuur van de dokwerker-gouverneur, hoe onaannemelijk het ook mag zijn dat iemand voor een dergelijke functie niet beter voor bereid zou worden. Hij heeft er zich wel voor behoed zijn eerste optreden niet ver der te chargeren dan de schrijvers reeds deden, zodat men reeds aanstonds met zijn menselijke inborst breed en joviaal rekening kon houden. Al met al leverde hij een met humor doortrokken realistische typering van innemende allure. Het relaas van zijn bekering' der stakers werd het hoogtepunt van de gehele vertoning. Uit stekend werd hij in zijn taak bijgestaan door Theo Frenkel als de sympathieke, sportieve en beheerste luitenant-gouver neur, een uiterst fijnzinnig gespeelde rol. Over het algemeen was de bezetting ge lukkig gekozen. Frans van der Lingen gaf door toon en houding de generaal precies wat des opperbevelhebbers der strijdkrach ten moet zijn, Henri Eerens maakte van de minister-president de gepolijste onbe trouwbaarheid zelve, Johan Valk kwam vermakelijk voor het voetlicht als de com mandant van politie, een opgeblazen niets nut, even ijdel als omkoopbaar. Bob van Leersum als de zure admiraal, Peter Hol land als de geestdriftige tolk en Luc Lutz als de koeterwalende butler voltooiden het ensemble met gemak op de gewenste ma nieren. Het was jammer dat Ida Wasser man, Heieen Pimentel en Jan Retel er eigenlijk maar zo'n beetje bijhingen door dat hun rollen door de schrijvers zo non chalant zijn opgevat, want men ziet deze uitstekende krachten nu eenmaal liever in omstandigheden, waaraan zij fleur en be tekenis kunnen geven. DAVID KONING. Aan de gem. universiteit van Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer J. W. Jongbloed te Over- ADVERTENTIE De heer H. J. Hofstra, financieel deskun dige van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid, hield gisteravond voor een aantal Haarlemse kaderleden van die partij, een lezing over „De financiële problemen van deze tijd", in het wijkge- bouw aan de Molenaerstraat. De heer Hof stra beperkte zich voornamelijk tot een uiteenzetting over de financiën van het rijk, die hij een afspiegeling noemde van wat er in het maatschappelijk leven om gaat. Antwoordend op de vraag of socialis me een eigen versie heeft over een finan ciële overheidspolitiek, merkte spreker op dat de socialist van honderd jaar geleden dat niet had, maar de socialist van vandaag wel degelijk een eigen mening daarover opbrengt. Als oplossing van de huidige fi nanciële problemen van ons land noemde hij het schrappen van die posten in ons nationale huishoudboekje, die niet direct voor onze welvaart nodig zijn. Die methode kon echter niet gevolgd worden, nadat bij de jongste kabinetscrisis was gebleken dat het merendeel van de Nederlandse bevol king voorstander bleek te zijn van een in directe methode om de moeilijkheden het hoofd te bieden. De beoordeling van de financiële politiek houdt volgens de heer Hofstra rechtstreeks verband met de staat. De staat, die een instrument maar meer ook niet is, ter verkrijging van een betere samenleving. De staat die de socialisten een taak gegéven heeft op sociaal terrein en die niet meer, zoals honderd jaar geleden, door de socia listen gezien wordt als een politie-agent. De staat, aldus de heer Hofstra, heeft een taak op het gebied van opvoeding, onder wijs, zorg voor ouden van dagen, veiligheid en arbeidsproces en die staat kan deze taak slechts vervullen als zij financieel krachtig is en niet gehinderd wordt door een leger schuldeisers. De staat heeft een taak ge kregen op financieel terrein. Bij de bespreking van de rijksbegroting, ADVERTENTIE C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 aldus spreker, heeft men kunnen merken dat er verkiezingen op til zijn. Vooral het financiële beleid van de regering onder vindt in deze dagen critiek. Men verwijt de regering ondermeer dat zij niet heeft kunnen voorkomen dat de gulden in waarde gedaald is, de heer Hofstra bracht daar tegen in dat de vermindering der geldwaarden geen Nederlands, maar een internationaal verschijnsel is, dat zijn oorzaak vindt in de verwoestingen die de tweede wereldoorlog met zich heeft mee gebracht. Bovendien moet men de gulden van 1951 vergelijken met die van 1945, met die van vóór de geldsanering dus en niet met die van 1946. De defensie-uitgaven noemde de heer Hofstra een verpletterende slag, maar hij voegde daaraan toe dat be wapening op het ogenblik nu eenmaal ge boden is. „Als men de begroting bekijkt, blijft er maar een klein deel dat voor be zuiniging in aanmerking komt over". Sprekende over de belanstingdruk merkte de heer Hofstra op dat de armen zoveel mogelijk ontlast zijn en dat de men sen met hoge inkomens niet overdreven zijn belast, teneinde het economische even wicht niet te ontwrichten. „De huidige po litiek heeft kapitaalsvorming dan ook niet onmogelijk gemaakt". ADVERTENTIE Wij rijden met Er is te Haarlem een nieuwe schilders groep opgericht, die zich ten doel stelt als expositievereniging (zowel in als buiten Haarlem) op te treden en de verbetering van de sociale positie van de beeldende kunstenaars te bevorderen. Van deze groep, die zich nog geen naam heeft gekozen, maken onder meer de vol gende schilders deel uit: Piet van Egmond, Frans Verpoorten, Willem Steyn, Leen Spierenburg, Willem Rees, Gé Houbein, Piet van Heerden, Hans Wiesman, Hans Mulder, Roelof Klein, Alb. Loots, Jhles Chapon, Otto B. de Kat, Ed. Verboog, Jac. Clay en Frans Funke. Het voorlopig bestuur is als volgt samen gesteld: Gé Houbein (voorzitter), Jules Chapon (secretaris), Hans Wiesman (pen ningmeester), Otto B. de Kat en Piet van Egmond (leden). Nu de vergadering van de Europese Assemblée te Straatsburg haar einde nadert, kan worden vastgesteld dat Engeland er opnieuw in geslaagd is beslissende stappen in de richting van een Europese federatie te voorkomen, eenvoudig door het ondubbelzinnig duidelijk te maken dat men bij de eventuele vorming van een federatie niet op Engeland behoeft te rekenen. In dat opzicht lijkt het alsof er in Engeland in het geheel geen regeringswisseling heeft plaats gehad. De houding zowel als de argumentatie is dezelfde gebleven. Voor een continentale federatie dus zonder Engeland schrikt men terug, misschien uit vrees voor het nieuwe Duitsland, wellicht ook omdat Engeland in de Europese politiek van het ogenblik een zo belangrijke rol speelt, dat de te verwachten verwijdering tussen het Europese vasteland en Groot-Brittannië ingeval van een eenzijdig continentaal initiatief misschien in het nadeel van de continentale landen zou zijn. Bij die over weging zijn de gedachten natuurlijk gericht op de Amerikaanse invloed, die nog steeds via Engeland zijn weg naar Europa vindt. Een invloed die Europa moet accepteren, omdat hij verbonden is met hulp op velerlei gebied. Toch is gedurende de laatste zitting van de Straatsburgse Assemblée een groeiend besef tot uiting gekomen van de noodzaak om de traditionele Engelse onmisbaarheid te negeren en Washington direct te interes seren voor de eenheidspogingen van de continentale landen. Dit besef was er trou wens al vóór de zitting, want het bezoek van de Amerikaanse congresleden aan Straatsburg hield er onmiddellijk verband mee. Deze Amerikanen hebben ongetwij feld de overtuiging mee naar Washington genomen dat de door de Verenigde Staten zo vurig verlangde Europese eenheid tot nu toe voornamelijk is tegengehouden door het feit dat Engeland onder alle omstandig heden werd gezien als de leidinggevende mogendheid in de Europese politiek. Deze vergissing is zeer wel te begrijpen, omdat voor de Amerikaan elke weg naar Europa over Engeland leidt en Engeland als defensief arsenaal voor de Amerikaanse militaire garantie aan Europa een traditio nele voorkeur geniet. De Amerikanen heb ben weinig vertrouwen in de Europese continentale landen wanneer het aankomt op militaire standvastigheid in een even tuele oorlog zij herinneren zich de snelle capitulatie van de Westelijke Europese legers in de strijd tegen Hitier en de taaie vasthoudendheid van Engeland in diezelfde strijd. Niet zozeer de individuele instelling der betrokken landen dan wel de geografi sche omstandigheden hebben die ontwik keling toen bepaald, doch Washington heeft er meermalen blijk van gegeven te menen dat een betrekkelijke West-Europese mili taire samenwerking indertijd de catastrofe van de ineenstorting had kunnen voor komen. Zou het in de omstandigheden van van daag wellicht een sentimentskwestie kun nen zijn, dat Engeland voor de Amerikanen als een rots in de branding geldt en dat zij hun politiek slechts voor een Engelse me dezeggenschap laten openstaan, terwijl zij de invloed van Frankrijk en de Benelux- landen nagenoeg tot nul reduceren? Het aandringen van Washington op een Euro pese eenheid wil niet zeggen, dat de Ame rikaanse regering van plan is na de tot standkoming daarvan Engeland te des avoueren en zich voor Europese aangele genheden voortaan uitsluitend tot de fede ratie te richten. Het betekent slechts dat een federatief Europa door Washington als een krachtiger, betrouwbaarder bolwerk wordt gezien dan de afzonderlijke landen, Engeland inbegrepen. Nu de Amerikaanse congresleden op zich genomen hebben dè Amerikaanse regering in te lichten omtrent de redenen, die de totstandkoming van een federatie verhin derd hebben, is het begrijpelijk dat van Engelse kant met verdubbelde inspanning naar een versterking van de Engels-Ameri kaanse banden wordt gestreefd. De rege- ring-Churchill voelt er niets voor het pri vilege te verliezen en de reis van Churchill naar Washington eind van dit jaar heeft dan ook ongetwijfeld het nevendoel. Tru man te overtuigen van de noodzaak om voor alles te streven naar een hecht Ame rikaans-Engels bondgenootschap ook al valt daardoor opnieuw de Europese federa tie in duigen. Misschien om nog zekerder te zijn van zijn zaak heeft Churchill be sloten een bezoek aan Parijs te laten voor afgaan aan zijn Amerikaans bezoek. Frank rijk immers is een kwetsbaar geval in de Europese samenwerking. Het is ondubbel zinnig voor een Europese federatie, doch heeft daarnaast zovele belangen die in het oog moeten worden gehouden dat het eigenlijk een dubbel buitenlandse politiek zou moeten voeren: De politiek van Euro pese continentale mogendheid èn die van grote natie met overzeese gebiedsdelen en partner in het spel der grote mogendheden. Churchill zal met Eden naar Parijs gaan in de loop van de volgende week. Waar nemers omschrijven als een der doeleinden van deze reis dat de Engelse regering wil trachten een accoord met de Franse te be reiken, opdat Engeland en Frankrijk niet als concurrenten doch als partners voor de „Washingtonse Bank van Lening" zullen verschijnen. Met andere woorden: Chur chill zal een beroep op Schuman doen om met hem samen de problemen onder ogen te zien waarmee zij in groot verband niet in Europees verband worstelen, pro blemen waarvoor zij beide Aferikaanse hulp nodig hebben. Voor Frankrijk is dat in de eerste plaats Indochina, een onderdeel van de Franse macht dat staat of valt bij de gratie van Wahington Voor Engeland zijn het Egypte, en de benauwde economische toestand van het Engelse moederland die onvertraagde Amerikaanse hulp nodig ma ken. Het eerste probleem, Egypte, vereist een verandering van de rol die Amerika tot nu toe in het Midden-Oosten heeft ge speeld. Van arbiter en bemiddelaar moet Washington tot direct belanghebbende wor den gemaakt. Het tweede probleem is met dollars op te lossen, doch dan met zóveel dollars dat Washington er van zal schrik ken. Intussen zou het kunnen zijn dat de Amerikaanse congresleden die in Straats burg waren al enig succes hebben geboekt bij hun pogingen om in de Verenigde Sta ten de gemoederen te stimuleren tot het stellen van voorwaarden aan Engeland bij eventuele hulpverlening: Vooral de voor waarde dat het toetreedt tot de Europese eenheid. Als Churchill echter met Schu- mans morele steun in het Witte Huis ver schijnt, en betogen kan dat zelfs Frankrijk moet toegeven dat deze voorwaarde in de huidige omstandigheden niet kan worden gesteld, omdat voor het Westen de huidige positie van Engeland van primair belang is, zou de uitwerking van de campagne dei- Congresleden wellicht voorlopig zijn ge ëlimineerd. Welke beslissing Washington echter op lange termijn zal nemen, zal in grote mate afhangen van wat de Europese continen tale landen op den duur presteren bij hun moeizame pogingen om ondanks alle be letselen te komen tot een eensgezinde durf om de ontwikkeling, die zich onmiskenbaar aandient, te accepteren en in één Europa elkander te vinden, zonder omzien naar hen die erbuiten wensen te blijven. J. L. „De vrouwen zijn, van Eva af, steeds in de contramine", zegt De Schoolmees ter en hij bedoelt dat vrouwen uit gril ligheid of geest van verzet-geneigd zijn het tegendeel te zeggen of te doen van wat verzocht of verwacht wordt. Het woord is ontleend aan het Franse con- tre-mine, dat letterlijk: tegen-mijn be tekent. De verklaring brengt ons naar de krijgskunde van vroeger eeuwen en in het bijzonder tot de kunst van bele geren. De belegeraars groeven gangen in de richting van de stad en legden mijnen om de verdedigingswerken in de lucht te laten vliegen. De belegerden op hun beurt legden contragangen en contramijnen aan om, zoals een deskun dige zegt, „de onderaai'dse werkzaam heden van de aanvaller te bespieden en zijn aanvalsgalerijen te vernielen". Zij waren dus letterlijk „in de contramine": zij poogden al datgene te doen wat de aanvaller juist wilde dat zij niet deden. Het staat dus vast dat het oorspronke lijk de mannen zijn geweest die in de contramine waren en dat De School meester Eva vals beschuldigd heeft. Verwerping van wets ontwerp gevraagd De Bond van Exploitanten van Radio centrales heeft een adres gericht tot de le den van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van de radiodistribu tie. De bond verzoekt het aanhangige wets ontwerp te verwerpen en een onpartijdige commissie in te stellen die moet onderzoe ken op welke wijze alsnog de particuliere radiodistributie zou kunnen worden her steld en indien naar het oordeel van deze commissie dit herstel niet mogelijk of niet wenselijk mocht zijn, na te gaan of de reeds toegekende en in uitzicht gestelde vergoedingen redelijk zijn. De heer T. Hellinga schrijft ons naar aanleiding van een ingezonden stuk van dr. Sluyterman in ons blad van 7 Decem ber: Er is een tijd geweest, dat het Fries „boe- refries" werd genoemd. Iedereen, ook een Fries, die zich wat meer voelde dan een boer, in de denigrerende betekenis, die er toen aan dat woord werd en ook nu nog wordt gehecht, meende Hollands te moe ten spreken. Pas betrekkelijk kort geleden hebben vele bestudeerde mensen begrepen, welk een grote schat verloren dreigde te gaan. Aan onze universiteiten doceert thans een lector in het Fries en vorige week is de eerste student op een in het Fries geschre ven proefschrift gepromoveerd. Het Friese conflict bestaat alleen op taal gebied. De Friezen zijn gelukkig te ver standig en tè reëel om hun heil te zoeken in een los-van-Nederland-actie. U wenst te weten, hoeveel inwoners van Friesland uitsluitend of bijna uitsluitend het Fries als omgangstaal gebruiken. Cij fers kan ik helaas niet geven, maar ik vraag u hoeveel mensen er in andere pro vincies uitsluitend Hollands spreken? Noemt u het Limburgs, het Zeeuws en het Gronings Nederlands? U zult zeggen: Dat zijn dialecten. Juist daar zit de kneep. Maar het Fries is geen dialect, het is een taal. In Friesland heeft men ook enige dia lecten. In Leeuwarden en Harlingen wordt nog het meeste stadsfries gesproken, in de andere door'u genoemde steden minder en in geen enkel dorp. U noemt Sint Anna- Parochie in de gemeente 't Bildt. Toen daar omstreeks 1600 het eind van de Mid delzee werd ingepolderd, werkten er Hol landse arbeiders, die er zich na de droog making blijvend vestigden, zodat het Bildts thans veel afwijkt van het Fries en als een dialect is te beschouwen. Evenals de taal in Hindelopen. Aan de hogeschool te Franeker werd 250 jaar geleden natuurlijk geen Fries gespro ken. Het was toen immers nog boerefries. Wat uw opmerking over P. J. Troelstra betreft: Hij was natuurlijk in de eerste plaats politicus en moest bij zijn politieke redevoeringen allen treffen. Ook was in zijn tijd het Fries nog boerefries en hij sprak ook graag voor intellectuelen. Maal ais het gewenst was, sprak hij ook wel Fri,es. Ik heb wel eens een Friese rede van hem gehoord. - Geen enkele vooraanstaande Fries op taalgebied wenst het Fries als officiële taal. Zij eisen dus niet alle notulen in het Fries. Ook behoeft de keuze van officiële ambtenaren niet beperkt te zijn. Zij wen sen de beste man op de beste plaats. Maar wat ze wel eisen is, dat deze begrip toont voor hun wensen, dat elke Fries, die om welke reden dan ook zijn moedertaal wenst te spreken, daartoe in de gelegen heid wordt gesteld, ook bij de eedsafleg ging. God verstaat ook Fries. De eed zou in dat geval in heiligheid winnen. Een Fries is een even goede Nederlander als de bewoners van welke provincie ook. T. HELLINGA (Van redactiewege ingekort). ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist, ƒ0.83, ƒ2.08, ƒ7.94 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 1 December I 85 1 HAARLEM In de vergadering van den Raad dezer Stad is. naar aanleiding eener mededeeling van de zijde dei- Provinciale Overheid, door den voor zitter voorgedragen een voorstel van burgemeester en wetliouderen, strek kende tot de oprigting eener Kamer van Koophandel en Fabrieken, met eene toelage uit de stedelijke geldmiddelen van f 300's jaars. Na eene breedvoerige woordenwisseling is tot de oprigting eener dergelijke Kamer besloten, aan welke op het Raad huis eene vergaderplaats zal worden ingeruimd. De toelage werd voor het eerste jaar bepaald op f 100

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5