Spaak Zwijgende voorzitter der Assemblée werd een onbarmhartige criticus Westen wenst geen scheiding van atoom- en andere wapens Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Europa's belang ligt niet meer in deze vergadering" Egyptische regering roept haar ambassadeur terug SPAAK BREEKT UIT STRAATSBURGS GAREEL Franse regering krijgt vertrouwensvotum Afstand van atoombom pas indien Sovjet-Unie strijdmacht verkleint Het woord is aan..., Voor de Stille Armen Memorandum aan prof. Supomo Zes ministers te Straatsburg bijeen „Te wijs „Feestartikel" Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Statutenwijziging Amerikaanse stem Goede kans voor plan-Schuman Oost-Duitsers willen geen onderzoek Cycloon op Philippijnen eist honderden doden BREUK MET LONDEN 66e JAARGANG No 133 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 292 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Versehijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE DYNAMISCHE, energieke Belgische staatsman Paul Henri Spaak is te Straatsburg ontploft. Gelukkig niet in let terlijke zin, maar wel in figuurlijke. Een paar uur nadat de Raad van Europa een drietal besluiten had genomen, die volgens de mening der meerderheid nu juist zo'n mooie aansporing voor de zes beraadsla gende ministers zouden zijn de be sluiten van de Assemblée zijn niet meer dan aanbevelingen deelde hij plotseling mee dat hij er genoeg van had. Hij legde het voorzitterschap neer dat hij sinds ruim twee jaar, sinds de Raad van Europa werd opgericht, had vervuld. En op voortreffe lijke wijze vervuld, want hij is een uitste kend president. Maar het had hem belet actief aan di§cussie deel te nemen; des voorzitters taak is die van ordenend leider der debatten. Spaak bleek daar niet meer mee te willen volstaan. Hij heeft blijkbaar gevoeld dat hij zijn aandrijvende kracht alleen in vrijer positie tot gelding kon brengen. Dat heeft hij dan ook meteen gedaan. Tot ontsteltenis en teleurstelling der ver gadering heeft hij het voorzitterlijk ge stoelte-der-ere verlaten, dat daarop door de vice-president Jacinti, Italiaans afgevaar digde, is ingenomen. Hij heeft zich naar de voor hem destijds aangewezen plaats als gewoon lid, nummer 111, begeven, het woord gevraagd en is gaan toornen. Het pas aangenomen besluit betreffende een Euro pese „politieke autoriteit" inzake het Euro pese leger heeft hij rondweg betiteld als een feestcompromis. Het is waardeloos, want de helft van de zes ministers heeft al bij voorbaat geweigerd, een werkelijk boven-nationaal politiek gezag te aanvaar den. Spaak heeft Bernard Shaw geciteerd in Saint Joan (Jeanne d'Arc) waar hij een jonge hoveling laat zeggen: wij hebben tot dusver altijd gedaan wat de wijzen ons voorhielden; laten wij nu eens doen wat de dwazen zeggen. Deze Assemblée, heeft Spaak gezegd, is overvol van wijsheid, stervend aan wijsheid. Al haar wijsheid dient slechts om aan te tonen wat niet ge daan kan worden. En daarop heeft hij doen blijken welke indruk de raad van de Ame rikanen waag het met uw federatie, durf het onbezorgd aan op hem had gemaakt. „Het leven is niet anders dan een keuze uit verschillende risico's". Er zitten volgens hem geen zestig mensen in de Assemblée, die werkelijk geloven in de noodzaak van een Verenigd Europa. De Assemblée heeft al haar kansen gemist en slechts machte loosheid bereikt. Van dik hout zaagt men planken. De wijze vergadering is prompt boos geworden. De Nederlandse afgevaardigde Van der Goes van Naters, socialist gelijk Spaak zelf, heeft hem verweten dat hij goeddeels vernield had wat juist was bereikt. „Wat moeten de Amerikanen er wel van denken, als ons advies wordt begeleid door het nieuws van uw aftreden en van uw toe spraak?" En de Engelse afgevaardigde Brown, eveneens socialist, heeft gewaar schuwd tegen Spaak's nieuwe koers en ge zegd: „Men moet zo nodig liever stil blij ven staan tot men zijn weg gevonden heeft." Het antwoord op de vraag van jhr. Van der Goes lijkt nogal voor de hand te liggen. Wat zullen de Amerikanen denken? Gezien hun eigen houding in Straatsburg zullen zij denken (en ongetwijfeld tegen elkaar zeg gen ook): Wij zijn daar blijkbaar niet voor niets geweest; het ouwe Europa is uit zijn dommel opgeschrikt; die dikke Belg is de dingen bij hun naam gaan noemen; heb je'm gelezen? Wat Brown betreft: die heeft met zijn raad, om stil te blijven staan tot men zijn weg gevonden heeft, Spaak's grieven eigen lijk toegelicht. Het is waar dat het leven de mens en zeker ook de staatsman voortdurend voor een keuze tussen risico's stelt. Terwijl men bezwaren zoekt en uit meet tegen het inslaan van een weg, die men toch zal moeten inslaan, vermijdt men dan ook geen risico maar neemt een ge ducht: namelijk dat men zijn kansen op uitkomst verspeelt. Dat is gevaarlijk en dat heeft Spaak gevoeld: hij heeft de ver antwoording om niet te handelen niet lan ger op zich kunnen nemen. Zijn keus is niet de gemakkelijke, maar de moeilijke. Van bewierookt voorzitter is hij aangevallen medelid geworden, omdat hij beseft dat hij zijn overtuigingskracht moet gebruiken om de volken van West-Europa tot daden aan te sporen. Wij zullen nu, in andere plaatsen dan Straatsburg, wel meer van deze strijd lustige strever te horen krijgen. Hij is ken nelijk van zins „de oude dame Europa", zo als de Nederlander Van de Kieft haar on langs noemde, in de ribben te porren en haar naar een verjongingskuur te drijven. Ronduit gezegd:'wij begrijpen dit. Wij begrijpen het, in tegenstelling met het ge redetwist over formuleringen van aanbe velingen, met het vruchteloos gepraat en de eindeloze compromissen, met het stilstaan dat de geachte afgevaai'digde Brown op nieuw heeft aanbevolen. Dat begrijpen wij niet. De wereldgeschiedenis heeft wel be wezen dat grote staatkundige hervormingen nooit op die wijze bereikt zijn. De geschie denis van ieder mens bewijst dat hij of zij keuze heeft moeten maken, besluiten heeft moeten nemen, zonder nauwkeurig te kun nen voorzien wat de gevolgen zouden zijn. Het is in het leven der volken niet anders. Daarom moeten hun vertegenwoordigers en hun regeerders mensen van zulk for maat zijn, dat zij op critieke ogenblikken ook de besluitkracht kunnen opbrengen, die dat leven vergt. Anders schieten zij tekort, anders falen zij in hun taak. Het aftreden-als-voorzitter van Paul Henri Spaak heeft de Assemblée te Straats- bui-g geschokt. Zijn brief is als een bom in de vergadering gevallen. Zijn rede heeft haar ontsteld. Nu goed. Voorzichtige lieden zullen het allemaal afkeuren, gelijk zij ver leden week de demonstratie van studenten op de Straatsburgse publieke tribune heb ben afgekeurd. Maar met deze voorzichtige mensen bereikt men geen grote dingen. Ge lukkig zijn wij weer zover dat een staats man is afgetreden, de plaats der ere heeft verlaten, terwille van zijn overtuiging. Als hij tenslotte onverhoopt verliezer mocht zijn zal hij het kunnen zijn in het besef: ik heb gedaan wat ik kon. Maar wij geloven nog dat de zaak, die hij voorstaat, kan wor den gewonnen. R. P. STRAATSBURG, 11 December.Paul Henri Spaak, een der moedigste voor mannen in de beweging voor Europese eenheid, en deswege indertijd tot voorzitter gekozen van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die mede door ztjn onvermoeid streven tot stand kwam, heeft in de laatste zitting te Straatsburg ontslag genomen als president en in een vlammend betoog de Raad van Europa gebrek aan durf en initiatief ver weten. Hij verklaarde te menen dat het belang van Europa niet langer in de Assemblée gelegen is en kondigde aan buiten de muren van „Palais de 1' Europe" te zullen treden om de publieke opinie rijp te maken voor een Europese federatie. Spaak verliet de voorzitterszetel en hield zijn rede van zfjn plaats in de zaal af. De assemblée was zeer verrast, doch ook enigszins verstoord. Wel richtte zij terstond een adres aan Spaak om op zijn besluit terug te komen, doch in de debatten die volgden werd de Belgische staats man de critiek niet bespaard. De brief, waarin president Spaak zijn ontslag vroeg, viel als een bom in de laat ste zittingsdag. Spaak heeft ook tijdens vorige zittingen herhaaldelijk met aftreden gedreigd, doch desondanks kwam zijn be sluit hoogst onverwacht voor een vergade ring, die de overtuiging had weinige uren tevoren een belangrijke stimulans te heb ben gegeven aan de besprekingen der zes ministers over het Europese leger, zegt de ANP-verslaggever. Het verlies van een president, wiens kwaliteiten als leider der Straatsburge de batten algemeen waardering genieten, heeft in kringen der Assemblée grote teleurstel ling gewekt. De reacties in de Assemblée waren gemengd met scherpe critiek op de wijze, waarop de president aan zijn stap een dramatisch effect heeft gegeven. Spaak, die nog aan het begin van de huidige zit ting verklaard had, dat hij geen reden zag om de politiek van de Raad van Europa te wijzigen en in continentaal federalisti sche richting te leiden, is klaarblijkelijk tijdens deze zitting van mening veranderd. Reeds enkele dagen geleden had hij zich in een tafelspeech scherp tegen de volken van „te slappe koers" gewend. Hij ver klaarde zich thans voorstander van het federalistische amendement, dat in een eerdere zitting werd verworpen. Spaaks landgenoot, de liberaal Molz, heeft evenals de Labourleider Gordon Walker, geweigerd in te stemmen met een adres der Assemblée, waarin Spaak ver zocht werd van zijn besluit terug te ko men. Spaak stelde zijn besluit onder Bernard Shaws motto: „Laat ons de dwazen vol gen, want zie, waarheen de wijzen ons ge bracht hebben". De Assemblée was volgens hem „over vol van wijsheid, stervend aan wijsheid". „Alle wijsheid is er om aan te tonen wat niet gedaan kan worden". Spaak trad in de voetsporen der Amerikaanse afgevaardig den, die in deze zaal enkele weken gele den een onbezorgd aanvaarden van de ri sico's van een federatie hadden gepredikt. „Het leven is niet anders dan een keuze uit verschillende risico's", zo zeide hij. Vlijmscherp was Spaaks critiek op de As semblée zelf, waar volgens hem geen zes tig mensen zitten die werkelijk geloven in de noodzaak van een Verenigd Europa. De Assemblée heeft naar zijn mening al haar kansen gemist. „Wij hebben slechts mach teloosheid bereikt". Het zo juist door de Assemblée aanvaar de artikel voor een Europese politieke autoriteit werd door hem gekenschetst als „een feestcompromis", dat van geen waar de is, omdat de helft der ministers reeds bij voorbaat hun toestemming tot een wer kelijk bovennationale autoriteit weigerden. Na deze afstraffing hervatte de Assem blée, waarin vrijwel alle Franse en Britse afgevaardigden ontbraken, haar beraad over de voorstellen om het statuut van de Raad van Europa zodanig te wijzigen, dat de Raad zijn politiek aanzienlijk zou kun nen versterken. Tijdens dit debat werd de afgetreden voorzitter de critiek niet be spaard. De Nederlander Van der Goes van Naters zeide tot Spaak: „Gij hebt een goed deel vernield van wat wij gisteren bereikt hebben. Wat moeten de Amerikanen den ken, indien ons advies zou worden bege leid door het nieuws van uw aftreden en uw toespraak". De Italiaan Benevenuti meende dat Spaak had getracht zijn eigen verantwoordelijk heid van die der vergadering te verwijde- Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties, welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 2.40, elke mm meer 0.20, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of, indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 ren. De Labourman Brown waarschuwde voor de nieuwe koers door Spaak gepre dikt. „Men moet zo nodig liever stil blijven staan tot men zijn weg gevonden heeft", zo meende hij „De Assemblée moet haar voortdurende strijd tegen Engeland stop zetten en ernstiger aandacht schenken aan Engelands bijzondere positie". De consultatieve vergadering van de Raad van Europa heeft na het aftreden van Spaak met 61 tegen twee en 16 onthou dingen, een geamendeerd ontwerp-statuut goedgekeurd, die de raad meer politieke volmachten geeft en eveneens meer zeggen schap in het sluiten van verdragen. Met deze stemming en het goedkeuren van een rapport over de samenwerking op econo misch gebied van leden-staten met landen overzee, besloot de Assemblée haar zitting van 1951. Het ontwerp-statuut zal nu naar het comité van ministers gezonden worden voor een definitief besluit Volgens het sta tuut zal een nieuw uitvoerend lichaam, bestaande uit door het ministerscomité aan gewezen hoge commissarissen, de interna tionale organisaties controleren die moge lijk door het ministerscomité worden inge steld. Verdragen en conventies tussen de tien leden-landen zouden slechts van kracht worden na goedkeuring door de Assemblée en het ministerscomité. In bepaalde geval len zou een land zich, door middel van een onthouding van stemming van zijn minis ter, buiten het verdrag kunnen houden. Bij de stemming over het instellen van een commissie van hoge commissarissen ont hielden alle Britse afgevaardigden zich. (Het amendement daartoe was door Frank rijk ingediend). Bij de stemming over het gehele ontwerp-statuut stemden de Britten echter voor of onthielden zich. Paul Henri Spaak Geen der wijzigingen verlangt van de re geringen het opgeven van souvereine rechten. De Assemblée keurde een aanbeveling aan de ministers goed om O.osterxrijk uit te nodigen zich te voegen bij de vijftien landen, die in de Raad van Europa verte genwoordigd zijn. De zitting ging min of meer als een nachtkaars uit. Toen de plaatsvervangend voorzitter, de Italiaan Jacini, de vergade ring sloot waren nog slechts enkele tien tallen leden aanwezig. De Assemblée heeft besloten de verkiezing van een nieuwe voorzitter uit te stellen tot de volgende bijeenkomst. Tot dan zal de Fransman De Methon als voorzitter optreden. De Amerikaanse democratische senator Green, die de delegatie van 14 leden van het Amerikaanse Congx-es naar de Raad van Europa leidde, heeft te Washington ver klaard, dat het de Verenigde Staten wette lijk niet mogelijk zou kunnen blijken de hulp aan Engeland voort te zetten, als En geland voortgaat Europese federatie tegen te werken. .„Als enig Europees land, dat nu Ameri kaanse hulp ontvangt, niet bereid is stap pen te doen om Europese economische en politieke federatie te bevorderen, kan van de Verenigde Staten geen voortzetting van hulp verwacht worden", aldus de senator. Hij zei, dat de andere leden van de dele gatie dezelfde mening zijn toegedaan. Voorts sprak hij zijn verwondering uit over het aftreden van Spaak. Hij vreesde, dat het aftreden van Spaak de organisatie zou verzwakken en mogelijk zelfs tot haar ont binding zou leiden. PARIJS, (Reuter) Met 377 tegen 240 stemmen is In de Franse Nationale Verga dering een motie van de oppositie verwor pen om het debat over de ratificatie van het plan-Schuman vier maanden uit te stellen. De regering had aan deze stemming de ver trouwenskwestie verbonden. Deze uitslag wordt als een gunstig voorteken beschouwd voor de stemming over het plan-Schuman zelf. De thans verworpen motie was inge diend door de conservatieve afgevaardigde Pierre André. De motie vroeg nieuwe be sprekingen over de bevoegdheden van het bovennationale gezagsorgaan en nauwkeu riger omschreven garanties voor leden- staten. De motie-André werd gesteund door Gaullisten, communisten en enkele rechtse en radicale afgevaardigden. Premier Pleven heeft daarop de ver trouwenskwestie verbonden aan het gehele wetsontwerp tot ratificatie van de steen kool- en staalgemeenschap. De stemming zal Donderdag aanstaande plaats hebben. PARIJS (Reuter). De Oost-Duitse gedelegeerden die door de UNO worden gehoord, hebben Dinsdag het voorstel van de Westelijke geallieerden verworpen be treffende het instellen van een onpartijdige commissie om te onderzoeken of in geheel Duitsland de voorwaarden bestaan voor het houden van vrije, algemene verkiezin gen. Het voorstel wordt door de Oost- Duitse regering beschouwd als een „in menging in een binnenlandse aangelegen heid". De Oost-Duitse minister voor Wederop bouw, dr. Lothar Bolz, verklaarde in de commissie ad hoe, dat het instellen van een dergelijke commissie in strijd is met de belangen van het Duitse volk en de grondbeginselen van de UNO. Hij herhaalde de eerder in dit jaar door Oost-Duitsland gedane voorstellen inzake het houden van een conferentie van ver tegenwoordigers v/xn Oost- en West-Duits- land teneinde een kieswet op te stellen op basis waarvan vi'ije verkiezingen in beide gebieden zouden kunnen worden gehouden. PARIJS (Reuter). De Westelijke mo gendheden hebben de Sovjet-Unie gisteren doen weten, dat zij geen afstand zullen doen van de atoombom hun voornaamste ver dedigingswapen als de Sovjet-Unie niet tegelijkertijd zou overgaan tot beperking onder internationaal toezicht van de wa pens en strijdkrachten, die volgens het Westen op het ogenblik de vrede bedreigen. Selwyn Lloyd, de Britse minister die uit naam van het Westen iix de politieke com missie van de UNO sprak over het rapport van de Grote Vier over ontwapening, zeide, dat het Westen zich niet kan verenigen met een scheiding van atoomwapens en aixdere wapens, zoals de Russische voorstellen dat doen. Lloyd betoogde, dat de Russische voor stellen neerkomen op de eis, dat de Weste lijke mogendheden onmiddellijk afstand zouden doen van het atoomwapen, „daarbij de Sovjet-Unie in het onbeperkte bezit la tend van die instrumenten van mogelijke aggressie waartegen het atoomwapen thans als afschrikkend middel dient." Volgens Lloyd zou de Russische suggestie om de bewapening met een derde te ver- minderen verzekeren, dat de Sovjet-Unie haar huidige overwicht op het gebied van de conventionele wapens en strijdkrachten behoudt. Met betrekking tot de punten van over eenstemming verklaarde Lloyd te geloven, dat zij „een wezenlijke en nuttige mate van overeenkomst" betekenen. Het rapport is „een bescheiden doch concrete stap voor waarts op de weg, die wij allen willen gaan." In het rapport wordt een aantal „ernstige en fundamentele tegenstellingen" tussen de Westelijke en Oostelijke ontwapeningsplan nen genoemd. Wysjinski had er bezwaar tegen, dat het Westelijke plan het vaststellen van con trole-maatregelen wil doen voorafgaan aan het vei-bod van de atoombom. Het Sovjet standpunt is, dat er éérst een vei'bod dient te zijn, daar er anders niets is om controle op uit te oefenen. De Westelijken verzetten zich tegen het Sovjet-voorstel voor een vermindering der bewapening en strijdkrachten der grote mogendheden met een derde, daar dit „een willekeurig vastgesteld deel" betreft en de huidige ongelijkheid tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie zou blijven voortbestaan en zich zelfs sterker zou doen gevoelen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft Dinsdag te Parijs medegedeeld, dat de V. S. zich zullen verzetten tegen elk compromis ontwapeningsvoorstel, dat mogelijk aan de politieke commissie zou worden voorgelegd als poging om het verschil van mening tus sen Oost en West te overbruggen. De V. S. geven er de voorkeur aan dat de politieke commissie voortgaat met de behandeling van het oorspronkelijke Westelijke ontwa peningsvoorstel. Volgens voox-lopige schattingen zijn als gevolg van de wervelstorm, die enige eilanden van de Philippijnen heeft geteis terd, honderden pex-sonen om het leven gekomen en honderdduizend dakloos ge worden. De schade is zeer groot- Een zeebeving heeft op het eilaxxd Leyte de toestand nog verex-gerd. Een Hongaars spreek woord: Ook witte leliën werpen zwarte schaduwen. 3de verantwoording „B/R N.V." ƒ100,—; W. K. ƒ50.—; H. J. D.—S. ƒ50,—; N. N. ƒ30,—; J. Ph. J. H. 25,—.; N. A. ƒ20,—; B. D. R. ƒ20,—; K. 15.—; X 10,—; P. B. 10,—; K. J. 10,—; W. H 10,— T. K.—O. 10,—; J. M. S. 10,—; S. J. v. S 10.—; J. St 10,—; P. V. 10,—; A. B. d. H. 10,—; C. H. B. B. 10,—; H. H. B. 10,—; P. C. S. 10,—; H. B. 10,—; H. E. B. 10,—: B. C. S.—v. d. W. ƒ10,—; W. M. ƒ6,—; fam. W. ƒ6,—; N. N. ƒ5,—; J. B. S. ƒ5,—; M. L. ƒ5,—; E. R. ƒ5,—; G. W. K. ƒ5.—; H. d. G. ƒ5,—; v. O. V. ƒ5,—; T. C. T ƒ5,—; C. H. V. ƒ5,—; H. F. ƒ5,—; J. A. A. O. ƒ5,—; Y. Z. ƒ5,—; F. E. P. ƒ5,—; N. B.—C d 1. S. ƒ5,—; M. M. L.—P. ƒ5,—; M. j. 5 D. J. W. 5,—; A. A. H. 5,—; P. N. B. ƒ4,—; J. V. ƒ3,—; N. N. ƒ3,—; M. de G. ƒ2,50; Truitje ƒ2,50: G. H. H. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; C. K. G. ƒ2,50; J. H. B. ƒ2,50; A. H. L.—W. 2,50; J. H. M. 2,50; M. K. 2,50; R. W. ƒ2,50; E K. ƒ2.—; J. H. G. ƒ2,—; A. D. ƒ2,—; C. W. W.—V. ƒ1,50; J. A. H.—M. ƒ1,—; B ƒ1.—; N. N. ƒ2,50; v. d. L. ƒ5.—; C. P. f50,—; G R. ƒ2,—; S. R. ƒ2.—; Mej. n. n. 1,—; Wed. k. k. 2,50; n. n. 10,—; N n. ƒ2,—; Anja ƒ2,50; Zr. D. P. ƒ12,50; n. n! ƒ10,—; W. K. 1,50; n. O. ƒ2.50; H. C. S. ƒ3.—; W. K. ƒ2,—; W. I. ƒ2.50; B. S. ƒ2,50; S C. M. ƒ2.—; D A. M. ƒ2,50; A. V. R. 7,—; j. O. ƒ2,50; D. A. K. O. ƒ5,—; P. K. ƒ5,—; P. B. ƒ2,50; Samen ƒ2,—; Tli. v. C. 2,50; Richard en Anita 2,50; Robby ƒ10,—; „Boef" ƒ2,50; S. D. G. ƒ10.—; L. Sch. v. d. H. 2,50; F. B. ƒ5,—; E. D. V. ƒ5,—; K. H ƒ2,50; P. 2 ƒ5,—: Mw. S. V. L. ƒ10,—; K G. B S. ƒ1.25: Handwerkfonds H'stede ƒ5,—; B. K. ƒ2,50; B. R. ƒ10.—; Mw. W. v. d. E. ƒ1,—; G. de B. ƒ2,50; H. M. 1,— D. A. W. ƒ1,—; B. ƒ4,—; fam, de L. ƒ5,—; Mw. v. d. V. ƒ2,50: A. D. v. S. ƒ2,50; J. M. H. J. 10,—; S. d. H. 15,— Dagtotaal ƒ881,75. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 3263,12. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". CA'x'RO, (Reuter) Gisteravond heeft de Egyptische regering besloten haar am bassadeur in Londen, Abdel Fattah Amr Pasja, terug te roepen, aldus heeft een re geringswoordvoerder te Caïro bekendge maakt. Een zaakgelastigde zal de leiding van de Egyptisch ambassade te Londen op zich nemen. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptische regering heeft be sloten „vrije bewapening" van het Egyp tische volk toe te staan. Hij zei, dat de re gering binnenkort straffen zal stellen op samenwerking met de Britse strijdkrachten in de kanaalzone. Deze besluiten werden Dinsdagavond genomen op een bijzondere bijeenkomst van het Egyptische kabinet waarop, zoals de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken het noemde, „de aanhoudende Britse militaire aggressie in de kanaalzone" werd besproken. Diplomatieke waarnemers in Londen verklaarden heden dat het terugroepen van de Egyptische ambassadeur werd ver wacht en dat dit volgens de normale di plomatieke gang van zaken het terugroe pen van de Britse ambassadeixr in Caïro, Sir Ralph Stevenson, insluit. De Britse ambassadeur te Caïro heeft de waarnemende Egyptische minister van Naar het ANP verneemt, is aan prof. Supomo, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de besprekingen met de Ne- dei-landse regering over de Nederlands- Indonesische Unie en Nieuw Guinea, door bemiddeling van de Indonesische hoge commissaris in Den Haag Dinsdag een me morandum van de Nederlandse regering overhandigd. In dit memorandum verzoekt de Nederlandse regering aan de Indone sische delegatie opheldering over enkele punten. Heden had prof. Supomo over dit me morandum een bespreking met de staats secretaris voor Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom. Buitenlandse Zaken gisteren een boodschap van minister Eden ovex-handigd. Op dat ogenblik was de Egyptische ministerraad juist bijeen om uit te maken welke diplo matieke actie moest worden ondernomen tegen het aanleggen door de Britten van een weg bij Suez, waarvoor huizen moes ten worden afgebroken. In de boodschap van Eden wex-d gezegd, dat de weg is aangelegd om botsingen met de bevolking te vermijden. De stad Suez is met ingang van gisteren voor Britse militairen verboden. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Salah El Din Pasja, heeft Dinsdag de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verzocht een brief, waarin Egypte protesteert tegen het afbre ken van Egyptische woningen in de Suez- kanaalzöne, aan alle delegaties der organi satie te overhandigen. STRAATSBURG (Reuter). Zes mi nisters van Buitenlandse Zaken zijn Dins dag te Straatsburg bijeengekomen ter be spreking van militaire, politieke en finan ciële meningsverschillen, die tussen hun landen bestaan en de vorming van een Eux-opees leger ophouden. Robert Schuman (Frankrijk), Konrad Adenauer (West-Duitsland), Alcide de Gasperi (Italië), Paul van Zeeland (Bel gië), mr. D. U. Stikker (Nederland) en Joseph Bech (Luxemburg) vergaderden met enige deskundigen, die hebben deelge nomen aan de besprekingen over een Euro pees leger te Parijs. De bijeenkomst wordt gehouden in het „Huis vaxx Europa". „Op vele punten werd overeexistemming bereikt", aldus de Franse minister van bereikt", aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, meege deeld. Hij vei'kl aarde tegenover verslaggevers, dat de ministers op 27 December te Parijs opnieuw zullen bijeenkomen om te trach ten ovex-eenstemming te bex-eiken over de nog hangende kwesties, zoals politieke controle en een gemeenschappelijke be groting voor het financieren van het Euro pese leger. „De punten, die nog niet zijn bestudeex-d, zullen gedurende de volgende bijeenkomst worden besproken. De door de ministers genomen beslissing zou aan hun regeringen worden voorgelegd en kon nog niet worden gepubliceerd", aldus een communiqué. Op 17 December viert de Amsterdamse kunstschilder Jan Sluyters zijn zeventigste verjaardag. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zal op die dag een overzichts tentoonstelling van zijn werken worden geopend. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In het Noord-Westen van het land overwegend half bewolkt en droog weer. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt Zwakke tot ma tige Zuid-Westelijke wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte voi'st, maar in de middag ook enkele verspreide op klaringen en temperaturen oplopend tot even boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. 13 December Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur. Maan op 15.54 uur, onder 9.20 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 13 December Hoog water: 3.35 en 15.48 uur. Laag water: 11.30 en 23.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1