Taxi? 18000 Kort en bondig Nieuwe wegen tot op voering der productiviteit Jxm JAaaCett Prima Kerstdiner TAXI 12500 Exportheffing nog steeds twistpunt „Atoommachine" voor kleine schepen Frans Heerkens Thijssen 6 Toonzalen met keur van Kerstgeschenken. Nog een Kerstmenu KAISER FRAZER Effecten- en Geldmarkt Burgerlijke stand van Haarlem Boord-mécanicien gaat met pensioen Duitse onderscheidingen voor Hollandse redders Kinhem werd door stroom van een rif gehouden De vrouw in het bedrijf Benelux-perikelen Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd In Kjeller heeft men er een ontworpen Partijraad van de K.V.P. Antiquiteiten, meubilair, Perzische tapijten, schilderijen juwelen, porcelein, koper, tin De wapens aan boord van de „Blitar" Hotel Restaurant van Aken ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Wij rijden met Voor 't eerst in de KLM-historie De Nederlandse Judoraad heeft Vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal te Leiden inter nationale wedstrijden gehouden, waaraan Japanse beoefenaars van de judospórt deelnamen. Zij maken een reis door een aantal landen en bezoeken thans Nederland. Gistermiddag waren zij in het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders te Overveen om kennis te maken met de Nederlandse dragers van de zwarte band. Tijdens een demonstratie in Frankrijk. Derde van links de Fransman Jean de Herdt en vierde Risei Kano, zoon van Jigoro die als de grondlegger van judo wordt beschouwd. Het zal voor velen een teleurstelling zijn geweest dat het resultaat van de jongste obligatie-emissies bij de verwachtingen is achtergebleven. Van de lening van Vlaar- dingen, die voor een bepaalde categorie be leggers uit fiscaal oogpunt zo aantrekkelijk scheen is wel het eerste deel vlot geplaatst, voor het laatste pact was de belangstelling aanmerkelijk minder en thans noteren de obligaties 3A pet. beneden pari. De Am sterdamse Premielening, die als een proef ballon voor een grote landelijke woning bouwlening kon worden beschouwd de minister sprak van 100 millioen is wel geplaatst, maar de koers is reeds tot 99y2 pet. teruggelopen en de kansen voor een staatslening van dergelijk karakter staan dus niet gunstig. De Arnhemse leningen met haar fiscale attracties kunnen als mis-' lukt worden beschouwd en wat nog erger is, de 41/2 pet. obligaties van de Provin ciale Electriciteitsmaatschappijen De Noord-Brabantse, de Gelderse en de Gelderse en de Zeeuwse handhaven zich nauwelijks even boven, of op de parikoers, zodat ook hier de „room van de melk" is. Het feit dat deze week ook op de Aan delenmarkt heel wat aanbod moest worden verwerkt, duidt er y/e\ op, dat hoewel er op korte termijn thans veel geld beschik baar is (mede als gevolg van de gunstige ontwikkeling van de handelsbalans), hét aanbod van kapitaal voor meer permanen te belegging nog vrij beperkt blijft. Ook de plaatsing van- 4 V2 en 5 pet; pandbrieven schijnt tot dusver niet aan de verwachtin gen te voldoen en zo bezien, staat het er voor 1952 met de woningbouw niet gunstig voor. Wat de kapitaalmarkt betreft, op de beurs meent men uit het matig succes van de jongste obligatieuitgiften te moeten af leiden dat de rentestand de neiging heeft, om nog iets aan te trekken, hetgeen ook alleszins begrijpelijk is, omdat, tegenover de grote kapitaalbehoeften welke er met name bij de lagere overheidsorganen en het bedrijfsleven bestaan, de kapitaalvor ming in ons land onvoldoende is. Voor zover deze kapitaalvorming plaats vindt bij de grote industrieële ondernemingen, wor den de geldmiddelen voor zelffinanciering gereserveerd, waartoe de regering, als be kend, thans ook de provinciale en gemeen telijke electriciteitsbedrijven wil in staat stellen door een drastische verhoging van de tarieven. Maar uit de aandelenemissies van Philips, Leverbros-Unilever en de obligatie-uitgifte van de A.K.U. blijkt wel dat de zelffinanciering niet voldoende is om in de kapitaalbehoeften voor de nood zakelijke vernieuwing en verbetering van de productiemiddelen en de expansie van het bedrijf te voorzien. En dat de minister van Financiën, ongetwijfeld tegen zijn eco nomisch en monetair standpunt in, heeft toegestaan met geleend geld op nieuwe aandelenuitgiften in te schrijven, bewijst wel hoezeer hij thans schipperen moet. Aan de ene kant wenst hij een beperking van het bedrijfscrediet ter handhaving van het monetair evenwicht en de verbetering van de betalingsbalans, aan de andere kant ziet hij de noodzakelijkheid in van een ver dere bedrijfsexpansie tot verhoging van de productie en de bestrijding van de werk loosheid, welke thans, als bekend, niet on aanzienlijk groter is dan een jaar geleden. Reeds geruime tijd geeft men zich er rekenschap van dat de productiviteit van het bedrijfsleven in ons land bij die van ADVERTENTIE UW DAMESKAPPER Marnixstraat 119 Tel 25158 HAARLEM. 14 December 1951 GEHUWD: 14 Dec., E. Homan en J. M. Rap. BEVALLEN van een zoon: 14 Dec., C. P. Koster—Timmerman; P. E. M. Harrenvan Dam. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec., W. L. van Asperenvan Rooij; M. M. Oudhoff— Rijbroek;, 14 Dep., A. c., Suter—van Stave ren; G. Graasvan het Reve. OVERLEDEN: 12 Dec., M. Nederkoorn, 70 j.. Kinderhuissingel; H. S. Beekelaar, 88 j., Kenaupark; J. M. Miesijerus. 55 j., Zuidpol derstraat; 13 Dec., M. van Beek—van Alm- kerk, 75 j., Pijlslaan; C. Bothe—Koehorst, 90 j.. Kloppersingel. ADVERTENTIE sommige andere landen, en met name bij die in de Verenigde- Staten, ten achter staat. Met minder dan 7 pet. van de we reldbevolking bedraagt de Amerikaanse productie ongeveer 40 pet. van die van de gehele wereld. Een Amerikaans professor schrijft dit verschijnsel o.m. toe aan de veiligheid van persoon en goed, waardoor de investering in productieve projecten wordt bevorderd, aan de afwezigheid van sociaal gescheiden bevolkingsgroepen, waardoor het voor iedereen in Amerika mogelijk is, om omhoog te klimmen, aan de grote middenklasse, de hoge lonen en een koopkrachtige arbeidersklasse. Een aantal Franse specialisten constateerde na een studietocht van drie maanden dat de Amerikaanse arbeider, ondanks het feit dat hij zich heeft aangepast aan een vergevor derd systeem van arbeidsverdeling, zijn per soonlijkheid heeft behouden, niet het minst doordat aan het menselijk aspect bij het werk de grootste aandacht wordt besteed. In de Amerikaanse bedrijven, zo heet het, schijnen de technische factoren voor 20 pet. en de menselijke voor 80 pet. bij te dragen tot de verhoging van de produc tiviteit. We hebben dit wel eens anders gehoord, maar in elk geval kan worden toegejuicht dat aan deze kant van de zaak de laatste tijd in ons land meer aandacht wordt ge schonken. In zijn prae-advies voor de Vereniging voor Staathuishoudkunde be pleit mr. Berger, de Rijksbemiddelaar, het geven van algemeen economische en be drijfsorganisatorische voorlichting, maar ook de terugkeer tot gedifferentieerde lo nen prestatiebeloningen en zelfs het vier-ploegenstelsel, omdat anders bepaalde industrieën de concurrentie met het bui tenland niet kunnen volhouden en het al ternatief dan is werkloosheid of emigratie. Bij de voortgaande „vertechnisering" van de arbeid is het ook in het belang van de geestelijke volksgezondheid, dat aan de menselijke factor in het bedrijfsleven meer aandacht wordt besteed en naar middelen wordt gezocht Om tussen de drie compo nenten het productieproces, werkgever, kapitaal en arbeid, een zo groot mogelijke samenwerking, te verkrijgen. Aan de pro ductiviteit der bedrijven, de persoonlijke welstand van de werknemer en de econo mische positie van ons land kan dit slechts ten goede komen. Vrijdagavond is de boordwerktuigkundige P. J. Jung van de K.L.M. op Schiphol ge huldigd wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hij is de eerste boordwerktuigkundige, die sedert de op richting van de K.L.M. wegens het berei ken van de leeftijd van 50 jaar het maximum voor vliegpersoneel met pen sioen zal gaan. In die 50 jaar heeft de heer Jung meer dan twee millioen kilometer door de lucht afgelegd. Hij maakte ongeveer 120 reizen naar Amerika en 50 naar Indonesië in de laatste 15 jaar. Gedurende de eerste 15 jaar van zijn diensttijd bij de K.L.M. werkte hij op de grond. Voor de eerste maal na de oorlog hebben Nederlandse mensenredders Duitse onder scheidingen gekregen. Het waren schipper K. Toxopeus, stuurman J. Toxopeus, mo tordrijver K. Scheepstra en de matrozen A. Steegstra, K. Steegstra en B. Frik, die op 3 September 1950 met de motorreddingboot „Twenthe" vier Duitsers hebben gered van de zinkende lichter 165 van de Nord Deut sche Lloyd op de Lauwersgronden. De Duitse consul, dr. H. Lietz, heeft Vrij dag op het Duitse consulaat-generaal te Amsterdam de zilveren medaille van de Duitse maatschappij tot redding van schip breukelingen aan schipper K. Toxopeus uitgereikt en de bronzen medaille aan de andere redders. Drie der gedécoreex-den waren reeds dragers van een Duitse medaille voor reddingen vóór de oorlog. „Slechts aan een gelukkige omstandig heid is het te danken geweest, dat de Ne derlandse zandzuiger Kinhem niet geheel verloren is gegaan", zo heeft een deskun dige na het officiële onderzoek te Esbjerg Vrijdag verklaard. Kapitein Auer van de Kinhem had tijdens het onderzoek mede gedeeld dat de koers van de zuiger zodanig was, dat zij gevaar liep in het stormachtige weer op een gevaarlijke klip te worden ge dreven. De stroom was echter zo krachtig, dat de Kinhem langs het rif gevoerd werd. De kapitein zeide niet te weten, dat er geen wachters op de vuurtorens in Denemarken waren, hetgeen in Nederland wel het geval is. Daarom had hij alleen Morse-seinen naar de Lyngvig-vuurtoren gezonden. Als zijn Morse-tekens waren opgevangen zou er geen reddingboot uitgezonden zijn. Uit Esbjerg wordt voorts gemeld, dat niemand in Hvide Sande, waaruit de red dingboot was uitgevaren naar de Kinhem, gevoelens van wrok koestert jegens de ka pitein van de Kinhem. Heden zullen de vijf verdronken Deense redders begraven worden. De Deense ministers van Defensie en van Visserij zullen de begrafenis bijwo nen. De Kinhem zou hedenochtend naar Ne derland vertrekken. Koningin woonde congres bü De Koningin heeft Vrijdagmiddag het congres „De vrouw in het bedrijf" bijge woond, dat in 's-Hertogenbosch belegd was door de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Be drijfspsychologie. De vergadering werd gepresideerd door de voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Bedrijfspsychologie, prof. dr. J. Waterink, die de Koningin verwelkomde als „leidster en symbool van alle werkende vrouwen in Nederland". ADVERTENTIE Voor de a.s. feestdagen LEVEREN WIJ WEER onze welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met ijs Polonaises gevuld met slagroom STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 (Van onze correspondent in Brussel) Er is voorlopig geen oplossing gevonden voor de Belgische exportheffing op naar Nederland geleverde goederen. Het ziet er dus naar uit, dat de Benelux-ministers in tegenstelling met hun Zaterdag j.l. alhier verstrekte communiqué, toch wederom een conferentie zullen moeten houden. Nederland bleef bij het principiële stand punt, dat de exportheffing niet in over eenstemming is met de economische unie Benelux. De Nederlandse regering weiger de mede daarom een gereduceerde heffing te aanvaarden. Wat Luxemburg betreft, deze partner van België zal ook een ex portheffing instellen. Over deze export heffing is met 't dus grondig oneens, ten zij Nederland tenslotte óf een gereduceer de exportheffing óf een ander gelijkwaar dig voordeel zou aanvaarden. Aan een compromis wordt thans door de hogere ambtenaren gewerkt. Alle hoop is dus niet verloren, maar de kansen op een vergelijk zijn kleiner geworden. In een voordracht over de samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op kern- physisch gebied" heeft prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, medegedeeld dat in de kernreactor te Kjeller 12 millioen gulden is geïnves teerd. De kosten voor Nederland bedragen ongeveer 300.000,per jaar en de bij drage in de vorm van de gehele hoeveel heid uranium, die, behoudens het uiterst minieme verbruik, Nederlands eigendom blijft. Voorts deed prof. Milatz nog enige mede delingen over een ontworpen kernreactor voor kleine koopvaardijschepen. Het pro ject is geschikt voor een schip van 5000 ton. De voortbeweging zal geschieden met behulp van een turbine, gekoppeld aan een electrische generator. De installatie zal een geringer gewicht hebben dan dat van een normale scheepsmachine inclusief de brandstof. Het grote voordeel van de toe passing bij de scheepvaart zal ook zijn, dat een dure bunkerdag wordt uitgespaard. In Utrecht wordt een buitengewone partijraadsvergadering gehouden van de K.V.P. onder voorzitterschap van de heer W. J. Andriessen. De bespreking van de financiële positie der K.V.P. droeg een huishoudelijk karak ter. In de vergadering van vandaag volgt de behandeling van het ontwerp staatkun dig program en de daarop ingekomen amendementen. Tot slot wordt behandeld het voorstel tot wijziging van het kiesregle ment voor de aanwijzing van de candidaten voor de Tweede Kamer, ADVERTENTIE PLEIN 1 3 - HAARLEM Nederlandse stap in Djakarta Zoals reeds gemeld, is op 7 December op last van de havencommandant te Tand jong Priok een hoeveelheid ontplofbare stoffen en vuurwapens, bestemd voor Nieuw-Guinea, gelost uit het stoomschip „Blitar" van de Rotterdamse Lloyd. Naar ANP thans van bevoegde zijde ver neemt heeft de Nederlandse regering hier in aanleiding gevonden de Hoge Commis saris te Djakarta opdracht te geven, de regering van de republiek Indonesië te vragen, of deze maatregel door haar is op gedragen dan wel gesanctionneerd en zo ja op welke grond. De Nederlandse regering acht de maat regel in strijd met algemeen aanvaarde volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goederen in transit zonder overlading. Het principe van de vrije doorvoer aldus de opvatting aan Nederlandse zijde, is neergelegd in het doorvoerstatuut van Barcelona van 1921. Dit principe is even eens van toepassing op de onderhavige la ding, aangezien de wapenen en ammunitie bestemd zijn voor de uitvoering van de noiTnale overheidstaak. Het beroep, dat door de Indonesische defensie-autoriteiten gedaan is op een ver ordening van de legercommandant van 1949 is onhoudbaar, aangezien deze ver ordening alleen betrekking heeft op de invoer in- en het vervoer binnen Indo nesië. De Nederlandse regering vertrouwt dan ook, zo vernemen wij tenslotte, dat de Indonesische regering de uitgevoerde maat regel ongedaan zal maken. ADVERTENTIE Wilt U in een gezellige, beschaafde omgeving genieten van een bespreek dan nu reeds Uw tafel in Baan 1, hoek Plein - Haarlem Telefoon 11044 Ook U zult tevreden zijn. Zaal beschikbaar voor gezelschappen. Restaurant Van Aken geeft het heter. Prins Bernhard krijgt sedert October van het vorig jaar les in de Spaanse taal en letterkunde van de bekende Hispanoloog prof. C. F. A. van Dam, die heden (Zaterdag) in het huwelijk is getreden met mevrouw M. J. Valstar-Slobe. Iedere Dinsdagmorgen komt een clubje studievrienden bijeen in paleis Soestdijk, waar professor Van Dam twee uur lang de Castiliaanse R laat rollen. De studenten van het „paleisklasje" hebben prof. Van Dam ter gelegenheid van zijn huwelijk een zilveren sigarettenkoker aangeboden, waarin de handtekeningen van alle zeven leerlingen gegraveerd zijn.. Foto: een schoolbord uit de kinderkamer bewijst goede diensten bij de spellings problemen van het Spaans. Minister-president dr. Drees zal op 11 Januari naar New York vertrekken en niet op 1 Januari zoals wij Vrijdag abusievelijk door het wegvallen van het cijfer 1 mede deelden. Bü Koninklijk Besluit zijn met ingang van 15 November .1951 benoemd en aange steld bij de generale staf, als luitenant-gene raal, generaal-majoor A. G. J. M. P. van der Kroon, lid van het hoog militair gerechtshof en generaal-majoor P. L. G. Doorman. Aan de laatstgenoemde is met ingang van 1 Januari 1952 op zijn verzoek terzake van langdurige dienst eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend. Bij het stikstofbindingsbedrijf te Lutte- rade heeft zich Vrijdagmiddag een ontplof fing voorgedaan in het gasscheidings- gebouw. Drie arbeiders liepen niet ernstige brandwonden op. De arbeiders in de Tilburgse textiel industrie zullen met inbegrip van hen die op wachtgeld staan een Kerstgratificatie ont- vaangen ter grootte van een half weekloon. Dit is een landelijke regeling, die onder meer ook geldt voor de arbeiders in de Twentse textielindustrie. Om de bouw van 50 woningen in Bus- sum, waarvoor op de kapitaalmarkt geen geld te vinden was, toch mogelijk te maken, is vorige maand in Bussum een comité ge vormd dat een beroep op de burgerzin van de burgerij deed. Men wilde f 500.000 bijeen brengen in de vorm van een 4 procents lening met een 30-jarige looptijd. Geduren de vijf weken hebben van de bijna 36.000 inwoners er slechts 197 aan de oproep ge volg gegeven met een toiaal bedrag van f 173.000 aan leningen en giften. Het comité ziet geen kans het geld bijeen te brengen en heeft thans zijn werk gestaakt. Het toe gezegde geld wordt niet opgevraagd en de giften worden terugbetaald. Het achttiende examen voor het mid denstandsdiploma algemene handelskennis zal in 1952 bij voldoende deelneming in 47 plaatsen worden gehouden; schriftelijk op 4 en 5 Juni en mondeling in de periode van 21 Juli tot 9 Augustus. De wekelükse opgave van het aantal nieuw aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten in de week van 2 tot en met 8 December in de Staatscourant vermeldt 14 gevallen van kinderverlamming, waarvan 7 in het Oosten des lands, twee in Amsterdam en een in Bodegraven. In het totaal werden verder 209 gevallen van roodvonk aangege ven, waarvan 61 in Amsterdam, 27 in Rot terdam, 13 in 's Gravenhage en 3 in Utrecht. Burgemeester d' Ailly heeft Vrijdag avond in hotel Veemarkt te Amsterdam een nationale sierduivententoonstelling geopend, die geopend blijft lot 16 December. Voor deze tentoonstelling zijn 1030 inzendingen uit het gehele land binnengekomen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft gister middag proces-verbaal opgemaakt tegen een 36-jarige monteur die van de werf waar hij werkzaam was, ongeveer zeventig kilo lood en koper, ter waarde van ruim f 135 had gestolen. Mevrouw M. te Ilillcgom werd toen zij bij de halte in haar woonplaats uit de auto bus van de NZHVM wilde stappen geholpen door een conducteur, waarbij haar arm uit de kom schoot. Op Woensdag 19 December zal het veer tig jaar geleden zijn dat mejuffrouw J. Velt huis haar werkzaamheden in het Concert gebouw (toen nog Sociëteit „De Vereniging") begon. Donderdagavond 20 December zal zij in de tuinzaal van het gebouw gehuldigd worden. Dan wordt ook het zilveren jubileum gevierd van twee garderobières, de dames H. C. Giesbers—van Gulik en R. Munster man. „Code no. 3" (City). Onder de cri minele films uit Amerika hebben roofover vallen op voertuigen langs de weg altijd een markante plaats ingenomen, of het nu huiskarren of postkoetsen in een roman tisch landschap betrof of auto's, die zó goed gepantserd zijn, dat men ze rijdende brand kasten zou kunnen noemen. Tegen de laat ste moet de onderwereld natuurlijk wel een bijzonder vernuft in het spel brengen en dat wordt voor de toeschouwer van „Code no. 3" dan ook wel duidelijk gede monstreerd. De overval, de vlucht van de daders en de achtervolging door de re cherche zijn boeiend verfilmd en het ver haal wordt zeker niet bedorven door over dreven zuinigheid met revolver-munitie. Het accent in deze misdaad-historie ligt duidelijk op de gebeurtenissen; aan de reacties van de mensen, die er mee te ma ken hebben, wordt nagenoeg geen aandacht besteed. Hoogstens ziet men een moorde naar na zijn daad even wazig naar zijn slachtoffer kijken alsof hij bedenkt, dat een moord toch wel een héél ding is, maar daarna worden de gezichten weer strakge trokken. Charles McGraw is de sinistere organisator van de roofovervallen en Adèle Jergens de vrouw, die hem steunt in de uit oefening van zijn handwerk omdat zij zich er in materieel opzicht wèl bij bevindt. In het voorprogramma tonen een paar filmkomieken van oudere datum, Clark en Mac Cullough, dat zij ook nu de toeschou wers af en toe nog wel een lachje kunnen afdwingen; Donald Duck in een volgend voorfilmpje slaagt daar uiteraard nog beter in en de laatste groet uit een vriendelijker wereld voordat men zich in de misdaad moet gaan verdiepen, krijgt men van een stuk of wat zoetgevooisde cowboys en een ezel in het derde voorfilmpje. H. B. „De held van de straat" (Rembrandt). Een kostelijke Italiaanse film over de lotgevallen van twee gemoedelijke straat slijpers. De een weet oP slinkse manier aan de kost te komen door altijd maar door de mazen van het wettennet te glippen. De ander daarentegen houdt zich strikt aan alle mogelijke bepalingen en raakt niette min bij tijd en wijle in het gevang verzeild. Zo gauw hij dan weer de vrije lucht kan inademen steekt hij zich prompt weer in moeilijkheden, die overigens stof genoeg geven om eens echt hartelijk te lachen. De held van de straat is een prettige ontspan ningsfilm, waaraan men vijf kwartier lang plezier kan beleven. In het uitgebreide voorprogramma is een muziekfilmpje over Napels opgenomen plus een interessante rolprent over de vervaar diging van de wassen beelden, die in het museum van madame Tussaud te vinden zijn. L. v. B. „Liefde kent geen muren" (Frans Hals). Deze Franse comedie heeft een diepe psychologische achtergrond en ont leent haar waarde niet zozeer aan de ko mische scènes, waartoe de vreemde ont wikkelingen aanleiding geven, dan wel aan het feit dat zij op caricaturale wijze de spot drijft met de ernst des levens. Met die ernst althans, waarbij de fantasieloze mensen zweten en die door de op kantoorstoelen en in gereglementeerde werkzaamheden vast geroeste lieden als het belangrijkste in het. mensenbestaan wordt beschouwd. De avonturen van de held een niet al te snuggere, onopvallende en talentloze kantoorklerk zijn door trucfotografie tot mirakelen geworden, doch de zin van dit alles is niet zo miraculeus. Namelijk dat in ieder mens krachten sluimeren die door gemoedsberoeringen als de liefde kunnen worden gewekt en dat er weinig toe nodig is om de door de maatschappelijke tredmo len opgelegde uniformiteit op te heffen, waardoor de „grauwe muis" een leeuw wox-dt en de waardeverhoudingen worden gewijzigd. Franse durf voor het uitzonderlijke en Franse liefde voor de persiflage hebben deze film gemaakt tot een wel wat vreemd, doch waardeerbaar product. Een interessant voorprogramma gaat er aan vooraf. J. L. „Ja, dat is Parijs" (Luxor). Een film, die is aangekondigd als een sterren parade van de Franse film-industrie en dat, getuige de namen van Edwige Feuil- lère, Suzy Delair, Danièle Delorme, Bras- seur, Philippe en Blier, ook wel is. En het idee om aan de hand van een paar dood gewone, alledaagse dingen uit een bureau voor gevonden voorwerpen een paar kijk jes te geven op de fascinex-ende en con trastrijke handel en wandel van Parijs, is op zichzelf niet zo gek. Maar het is uitge werkt op een slordige Janboerefluitjes- manier, die in die Franse industrie meer goede ideeën heeft bedorven en men denkt niet zonder weemoed aan de manier waar op de Britten, ware meesters in het ver tellen van alledaagse dingen, zulke gege vens plegen te slijpen tot een flonkerend edelsteentje. Deze Franse rolprent is nu een lappendeken geworden van vier korte ver halen zonder pointe, zonder enige feitelijke samenhang aan elkaar geregen en boven dien van zeer verschillend niveau. Dit alles neemt niet weg, dat vooral Philippe, Blier en Brasseur een paar feno menale vertolkingen geven en dat het hart van een vriend van Parijs af en toe open gaat, wanneer hij de onmiskenbare sfeer van zijn geliefde stad kan opsnuiven. Maar dat verhoogt slechts de spijt om wat deze film had kunnen'zijn en wat zij niet ge worden is. W. L. B. Nachtclub De Gouden Kooi (P a 1 a c e) Dit is nu eens niet een verhaal over een fatale vrouw, maar over een fatale man, een berooide avonturier, die vrouwen in het ongeluk stort, maar die tenslotte met zijn leven voor zijn duistere practijken moet betalen Het is een boeiende historie, die wat traag op. gang komt, maar die zich daarna ontwikkelt tot een soort detec tiveverhaal, waarbij de toeschouwer mag raden wie de moord gepleegd heeft. Het geen voor wie scherp heeft opgelet niet zo erg moeilijk is. De ontknoping volgt trou wens in de laatste scènes zodat men kan zien of men goed geraden heeft. Het wordt dat willen wij wel verklappen een „happy ending" voor een bedrogen jong meisje (voortreffelijk gespeeld door Jean Simmons) maar niet voor de bedrieger (Da vid Farrar). Men lette ook op enkele prachtig getypeerde bijfiguren zoals de oude dokter en de flegmatieke rechercheur van politie. S. K. „Ik doodde Jesse James" (S p a a r n e) Jesse James is een geducht bankrover, die zich echter van zijn gildebroeders onder scheidt, doordat hij des Zondags trouw met zijn vrouw en kinderen naar de kerk gaat en in de omgang een zeer beminnelijk mens is, die niets nalaat om het anderen naar de zin te maken. Maar de staat kan met deze factoren geen rekening houden en heeft een flinke prijs op zijn hoofd gezet, die na elke beroving met enige honderden dollars stijgt. Voor een van zijn naaste medewerkers, die een rustig leven met zijn geliefde op een eigen farm wil gaan leiden, maar daartoe het geld niet kan opbrengen, wordt de ver leiding van de uitgeloofde prijs te groot. Hij schiet Jesse door het hoofd en de film toont hoe het hem heeft berouwd een man te hebben gedood, die op de handen gedragen werd. De tweede film in het Spaarne-program- ma, Nabonga toont ons Buster Crabbe, die het oerwoud intrekt om een verloren schat te zoeken en er een aantrekkelijke blanke bosheks aantreft. De ontmoeting is geen onverdeeld genoegen, want zij houdt er een verschrikkelijke gorilla op na als kamerwacht. De indringer zou zeker evenals twee andere blanken met lelijke be doelingen door dit gedrocht zijn fijnge stampt als zijn meesteres het de aap niet uitdrukkelijk had verboden. „Burgerzinlening". In het voorprogram- Hiermonder thans het vorige week be loofde, wat royalere Kerstmenu voor 4 personen. Bouillon Gebraden konijn Aardappelpuree Appelcompóte met cranberries of Compote van gemengde gedroogde vruchten Kerstpudding Koffie. Appelcompóte met cranberries 8 middelgrote appelen, 150 gr. cranber ries (veenbessen)250 gr. staker, beetje aardappelmeel, paar geconfijte vruchtjes. Maak in een wijde pail een suikerstroop van een halve liter water en 100 gr. sui ker. Schil de appelen en boor de klok huizen er uit. Leg de hele appelen in de suikerstroop en laat ze voorzichtig gaar worden (stroop tegen de kook aanhou den). Was de cranberries. Zet de bessen op met een kopje water en kook deze tot ze openspringen. Voeg 150 gr. suiker toe en kook het geheel nog 5 minuten door. Bind het vocht met een beetje aangemengd aardappelmeel. Leg de cranberries tussen de gaargekookte ap pelen en versier het geheel met de ge confijte vruchtjes. Kerstpudding y2 l. melk, »/-2 l. koffieroom, 00 gr. sui ker, 10 gr. rode gelatine (5 blaadjes), 5 gr. witte gelatine (2'/a blaadje), 1 pakje vanillesuiker of een stokje va nille, 1 eiwit. Breng de melk met de vanillesuiker (of het stokje) aan de kook. Indien een va nillestokje wordt gebruikt, even laten trekken en de zaadjes verwijderen. Laat de melk iets afkoelen en los de suiker en de geweekte gelatine er in op. Roer, wan neer het mengsel bijna koud is, de room er door. Doe de massa in een met koud water omgespoelde puddingvorm (of in kopjes) zodra ze stijf begint te worden. Vóór het storten de puddingvorm (of kopjes) heel even in warm water houden. De pudding laat dan gemakkelijker los. Garneer met stijf geslagen eiwit. ma van de Haarlemse bioscopen draait deze week een kort filmpje van Polygoon- Profilti, dat de Haarlemse burgerij moet opwekken in te tekenen op de Burgerzin- lening. En dat zeker zal doen. Want het is een voortreffelijk stukje werk geworden, sober maar duidelijk, dat de ellende van de woningnood zonder overbodige lar- moyanterigheid maar hard en helder toont En daartegenover de vreugde stelt van het bouwen, dat geluk kan schenken aan zo veel medeburgers. De film is voorzien van een commentaar van burgemeester Cre- mers, dat warm en menselijk is en zeker zal spreken tot de harten en de portefeuil-, les van degenen, tot wie hij zich richt. Tot al zijn stadgenoten. w. L. B.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10