De liefde bloeit hier rijk, hevig en kort /lu&i. Onze puzzle Jan GEYLVOET Jr admitkiat^ Het Hek van de Dam Feestkledij voor Kerst- en Nieuwjaar Mode houdt rekening met werkelijkheid In de hoofdstad uit J ZATERDAG 15 DECEMBER 1§'51 5 Institut de Beauté Haute Coiffure ELEC. KOFFERNAAIMACHINES 395.compleet DE RIDDER Het leven werd iets goed koper in October-November Réveillonin Parijs Geen hoofd boven water Ouderwets nieuws redband/^ cktfy f deify! OFSCHOON onze roeiers op mij de in druk maken van vrolijke en zorgeloze kerels, heb ik toch te veel verhalen ge hoord van de zwarte magie bij de bosnegers en hun afhankelijkheid van bovenzinne lijke machten om deze indruk niet te wan trouwen. In het woud voelt men de ge heimzinnigheid om zich heen, een broeie rige, giftige atmosfeer. Ik moet telkens aan de woorden van de goudzoeker denken: „De gevaren zijn niet te verwachten van de dingen die je ziet, maar van de dingen die je niet ziet." Kleine giftige insecten, allerlei kruipend gedierte, de grond glib berig van vochtige bladeren, overal lianen, overal elkaar wurgende bomen en planten men moet zich in acht nemen. Zo'n neer hangende liaan kan een slang zijn! De godsdienst speelt in het leven van de bosneger een grote rol, ja, doordringt alles tot de kleinste levensuitingen, maar deze zaak is zó gecompliceerd en mysterieus, dat alleen iemand die jaren lang met de bos negers leven zou misschien een sluier van die geheimzinnigheid zou kunnen oplich ten. Ooggetuigen, waarvan de betrouw baarheid boven alle twijfel verheven is, hebben mij de onbeschrijfelijkste verhalen verteld. Bijvoorbeeld over de zogenaamde winti-dansi's, waarbij zich een woeste be zetenheid van de dansers meester maakt, zodat ze zelfs immuum worden tegen pijn, zich en elkaar verwonden met hun hou wers, door het vuur rollen, glasscherven inslikken en dat alles zonder dat men er later aan hun lichamen de sporen van ziet, zelfs geen tekenen van vermoeidheid! Over dit alles zou het de moeite lonen dikke boeken te schrijven. Ons hart trekt echter niet naar deze dingen, maar veel meer naar wat klaar, eenvoudig en waar achtig is en wij vinden het wel heel be langwekkend, maar ook nogal griezelig! DE liefde bij de bosnegers bloeit, als de bloemen hier, rijk, vurig, maar kort. De bosneger heeft verscheidene vrouwen, die echter in verschillende dorpen wonen. Over de kinderen heeft hij niets te vertellen, de broer van de vrouw echter wel. Christo- forus spreekt met afschuw en verontwaar diging over de wijze waarop zij hun vrou wen verwaarlozen. Maar als wij in een dorpje komen neemt een der djoeka's voor wie ik veel sympathie voel om zijn onverwoestbaar goede humeur, zijn prach tige gestalte, die van gezondheid en levens lust straalt, de vriendelijkheid van zijn breed gezicht me bij dé hand en brengt me naar een hut; hij duikt er in en komt terug met een klein roetzwart kindje op de arm, dat hij me vol trots toont. Een stevige vrouw met zware lippen en grote zwarte ogen blijkt de echtgenote van Antonius te zijn (want zo heet hij). Er komen nog drie, vier zwarte kindertjes uit de hut kruipen. Zij dringen zich tegen de moeder aan en kijken vreesachtig naar de „bakra". De djoeka praat druk tegen zijn vrouw, op mij wijzend. Hij legt zijn vinger op mijn borst en zegt „ami". Ik denk dat hij in de buurt van Frans Guyana geweest is en dat woord daar geleerd heeft. Wij knikken nu alle drie verrukt tegen elkaar. Gelukkig heeft Antoinette met het oog op de door haar verafgode zwarte kin dertjes een hoeveelheid pepermuntjes aan gekocht, waarvan de invloed op de Suri naamse handelsbalans niet gering zal blij ken. Ik begin nu, want de onmogelijkheid van een gesprek maakt ons verlegen, aan de kindertjes pepermuntjes uit te delen, hetgeen de rest van het zwarte kleine grut uit het dorp direct in de gaten heeft. Spoe dig ben ik als een tweede Sinterklaas om ringd door een zee van zwarte kroeskopjgs! Overal in de dorpen zijn de mensen rus tig en vriendelijk, van fotograferen echter moeten zij niets hebben. Zij menen dat, wanneer zij afgebeeld worden, een deel van hun wezen aan hen ontnomen wordt. Het is eigenlijk allemaal zo gek niet ge dacht! Vooral de vrouwen voelen er niets voor. Men ziet ook in het snijwerk der bos negers geen afbeeldingen van de mens. NAARMATE wij hoger stroomopwaarts komen ontmoeten wij korjalen, bemand met een geheel ander soort en veel vreem der uitziende mensen met een coiffure van kleine zwarte vlechtjes, die hun oerdonkere, schuwe ogen overschaduwen. De aardigste ervaringen voor mij blijven de vriendelijke gesprekken van onze roeiers met deze men sen, die afgewisseld worden en besloten met het langdurige „ieieieie a". Zij roeien door, al geluiden makend alsof ze in zich zelf praten. Het gesprek breekt niet af zoals bij ons met „nou hoor, het beste hoor" en „hou je taai" en het nog onwelluidender „tot ziens", maar de korjalen verwijderen zich langzaam van elkaar onder de muziek van de vriendelijke stemmen,vele ieieieiea's en het geplas der „parels" en ik kan het ogenblik niet bepalen waarop het gesprek eindigt. Door het ruwe massagemeenschaps leven dat wij leiden, zijn al deze dingen bij ons platter en botter geworden. Ontmoeten de bosnegers elkaar aan de oever of in het dorp dan groeten zij door even de armen om eikaars schouder te slaan, zij drukken elkaar even en lichtjes aan het hart, man nen zowel als vrouwen. Kussen doen zij niet in elk geval doen zij het niet waar wij bij zijn. Zij verstaan ook niet de kunst van een hand te drukken. Zij steken u hun Voor zijn vertrek uit Suriname zond de beeldhouwer Mari Andriessen, die kort voor Kerstmis in Haarlem terug wordt verwacht, ons het vervolg van zijn verslag ener inspectiereis op de Sara- maccarivier, dwars door het oerwoud. hand wel toe, maar hun vingers sluiten zich niet om de uwe. EEN der djoeka's wordt ziek, hij zit op een boomstam met gebogen hoofd en rilt over zijn hele sterke zwarte lichaam van de koorts. Onze dokter onderzoekt hem grondig, gadegeslagen door een kring van zwijgende bosnegers. Influenza, zegt de dokter opgewekt, als het onderzoek is af gelopen, een flinke influenza en het zal wel longontsteking worden ook. En het wordt een longontsteking. De dokter geeft een penicilline-inspuiting, roeien mag de djoeka niet meer, wij bieden direct onze klapstoe- len aan, maar Ohristoforus wijst dit af. „Nee, meneer, dat is niets voor die men sen, hij vindt zelf zijn houding wel uit." De zieke man wordt, achter Schubert's rug in diens tentje gezet, waar hij roerloos, de armen om de knieën, de hele dag blijft zit ten. De volgende dag is hij wat beter, de dokter geeft hem nog een inspuiting en de dag daarop roeit hij weer en hanteert zijn vaarboom of er niets gebeurd is! Antonius zit vóór mij, hij pagaait, met de armen wijd uithalend, als een bezetene, van tijd tot tijd kijkt hij naar mij om en lacht of hij zeggen wil dat er geen plezieriger werk is dan pagaaien en geen beter ding dan het leven. MARI ANDRIESSEN. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE Een nieuwtje op mobilofoon-gebied is deze telefoon-installatie voor motorrijders, waarvoor van de zijde van de politie-auto- riteiten grote belangstelling bestaat. Als eerste maakte de Hilversumse politie ken nis met de nieuwe apparatuur, welke uitstekend bleek te voldoen Wrijf de huid in met MUSCLE OIL (5.25), dan ANTI-WRINKLE CREAM (6.50). Verwijder na 30 minuten en Uw huid zal er stralend fris en zacht als dons uitzien. Zorgenlijnen verdwijnen o^öV\itc) Wagenweg 29 Haarlem Tel. 20518 Horizontaal: 1. adres kaartje, 5. hoofddek sel, 9. bloedverwant, 10. tijdrekening, 11. groet, 12. lust, 13. soort bier,14. hevig, 15 zangnoot, 17. ivoor, 18 bewerkte dierenhuid, 21. soort mantel, 24. gang van een paard, 25. vulkanisch pro duct, 26. water in Z.- Holland, 27. bitter vocht, 28. lustoord, 30. gewicht, 31. hemelbe stormers, 35. duivel, 37. grondsoort, 39. stomp, 40. zeepwater, 42. roeiboot, 43. dom mekracht, 44. riviertje in Engeland, 45. eer ste vrouw, 46. lofzang 47. roofdier, 48. plaats in N.-Holland. Verticaal: 1. schouw- burgrang, 2. klaarblij kelijk, 3. angstig, 4. kwetsuur, 5. dans groep, 6. woede. 7. man van adel, 8. vluchtheuvel, 16. ri vier in Duitsland, 18. dronk, 19. apensoort, 20, slangetje, 21. schil dersgerei, 22. deel v. een effect, 23. te goed, 29. meisjesnaam, 32. herbergier, 33. wal visachtig dier, 34.ver- hindering. 36. moe- rasplant, 37. stad in Scandinavië, 38. schoorsteenzwart, 40. knevel, 41. wortel. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de puzzle van j.l. Za terdag is: Horizontaal: 1. aalt, 5. Anna, 9. dra, 10. dag, 11. Ier, 12. daar, 14. rede, 15. rekbaar, 18. ris, 20. rad, 21. Spa, 23. boter, 25. beton, 26. lorre, 27. Midas, 29. les, 31. era, 32. sla, 34. makaron, 37. roem, 39. koor, 41. vel, 42. kok, 43. Ede, 44. erts, 45. Ares. Verticaal: 1. adder, 2. ara, 3. laars, 4. Sabbat, 6. Niers, 7. Ned. 8. arena, 13. re, 14. ra, 16. kroniek, 17. adelaar, 19. Irene, 22. parel, 23. bom, 24. ros, 28. dragon, 29. larve, 30. smelt, 32. snoer, 33. adres, 35. A.M., 36. o.k., 38. oer, 40. ode. De prijzen werden als volgt toegekend: 7.50: mevr. J. W. de Niet-Harmsen, Muiderslotweg 69, Haarlem. 5.mevr. A. M. Krijgsman-Polak, Lange Nieuwstraat 480, IJmuiden-Oost. 2.50: mej. J. v. d. Kolk, Dickmansstraat 64, Overveen. ADVERTENTIE met kousenstoparm, nieuwste model Haarlem - Doelstraat 35 - Tel. 13538 Repareert alle merken onder garantie Opgericht 1900 ADVERTENTIE MAISON TRIENY maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel en zonder kroes. Gem. in 2 uur gereed. Misiuk- king uitgesloten, geen warmte of electriciteit op het hoofd. Tevens be- hoeft U geen angst te hebben voor de kap. Wij passen de nieuwste Gallia- droging toe. Specialiteit in haarverven en blonderen Wij rekenen normale prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 26 rood ingang portiek boven Vogelenzang t.o. Anegang - Telefoon 17856 Reeds 18 jaar gevestigd. ADVERTENTIE Heeft U weinig ruimte? Dan moet U bij ons eens komen kijken hoe veel ruimte wij overhouden in de kamers sinds we Rotan meubelen hebben. De kin deren hebben nu een eigen speelhoekje, waar ze heerlijk kunnen spelen, zonder dat ze mij voor de voeten lopen. Misschien komt U op een idee, als U het bij ons gezien hebt. Wij wonen Oranje Nassaulaan 73 in Overveen. Iedere Donderdag van 1012 en van 24 uur bent U welkom. Op andere dagen natuurlijk ook, maar dan graag vooraf even bericht. Ons telefoonnummer is 10820. AMSTERDAM. C. Onze toonkamers in Amsterdam zijn iedere dag tot half zes geopend. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik op basis 1949 100 samengesteld per 15 November 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 October op 15 November met 1 punt. Het indexcijfer voor de voedingsmidde len liep terug van 125 naar 123, hetgeen voornamelijk werd teweeggebracht door een daling van de index-cijfers van groen ten en fruit. Voorts daalden vlees en fles- senmelk in prijs. Bij de niet-voedings- middelen vertoonden de prijzen van kle ding (bovenkleding), schoeisel (reparatie) en woninginrichting en huisraad een kleine daling. NIEUW TWEEDE KAMERLID. In de vacature J. Tuin is thans benoemd tot lid der Tweede Kamer de heer G. Boek hoven te Nieuwe Pekela. ALS het jaar teneinde loopt staan feestelijke toiletjes voor bijzondere gelegenheden in het middelpunt der belangstelling. In de stad trekken rond Kerstmis in de etalages van de modezaken, coektail-toiletten en avondrobes steeds weer onze aandacht. Dromen in prachtige stoffen zijn daarbij. Modesprookjes waarin wij ons graag ver diepen. Creaties die aangepast zijn aan ons kleding-budget en dan ook werkelijk bereikbaar zijn, blijken daarbij eveneens in grote variatie voorhanden. slanke figuren biedt, werd ons daar duide lijk gedemonstreerd. De modellen waren steeds zo ontworpen, dat zij slank afkleden en toch een zeer modieus accent hebben. Dit werd bereikt door het toepassen van verticale accent-en bij coupe en garneringen, alsmede door het gebruik van soepel val lende stoffen. Ook voor oudere dames wer den ons tijdens deze show verschillende modellen getoond. Men beperkte zich daar bij niet alleen tot zwart, maar lanceerde ook creaties in diepe donkere nuances van rood en groen, zacht violet of paars. De avondtoiletten die bij deze gelegen heid werden getoond waren met beschei den borduursels versierd in wit of goud en zilver, dikwijls ingelegd met enkele kleu rige stenen, gitten of donkere pailletten. Bij de geklede robes werden ook speciale hoeden ontworpen, die niet alleen harmoni eerden met het model van de jurk, maar ook pasten bij het type en de leeftijd van de draagster. Wel een bewijs van het feit dat men in de mode steeds meer met de werkelijkheid rekening gaat houden. Iets wat ook in ons land voortdurend weer te constateren valt. Sprookjesachtig zijn de creaties die de De cocktailtoiletten komen ook in ons land naar het voorbeeld van de toonaan gevende buitenlandse mode-ontwerpers steeds meer in zwang. Deze gekled'e jurkjes worden reeds lang niet meer uitsluitend voor cocktail-parties gereserveerd, zoals de naam zou doen vermoeden. Wie zo'n ja ponnetje bezit kan er bij elke bijzondere gelegenheid mee voor de dag komen. Het model is doorgaans zeer eenvoudig gehou den, want de fraaie stof die er voor is ge bruikt geeft in de eerste plaats effect aan het geheel. Ook bij recepties, theater- of schouwburgbezoek en huiselijke feestjes komt zo'n creatie goed tot haar recht. Rayon-weefsels in gedekte tinten met fraaie patronen in zilver- of gouddraad doorweven, of met dessins in diep-groen, rood en tabaksbruin, behoren ditmaal tot de uitverkoren materialen op dit terrein der mode. Ook faille en taft in effen tinten worden er echter veel bij toegepast. Het zijn de nieuwe verrassende kleuren die deze stoffen hun sterke bekoring geven. Door het aparte karakter van de stof zijn garneringen bij deze geklede robes door gaans overbodig. Alleen de creaties uitge voerd in effen zwarte zijde of donker flu weel -worden opgefleurd met een wit kraagje van kant, piqué of satin, dikwijls gecompleteerd door bijpassende manchet ten. Voor de volslanke vrouw De tijd dat de iets minder slanke vrouw in de voorhanden zijnde collecties, vooral op het gebied der geklede jurken niets van haar gading kon vinden is gelukkig voor bij. Ter gelegenheid van de naderende De- cemberfeegten hield men in Londen zelfs een speciale show van cocktail- en avond robes in grotere maten! Hoeveel variatie de tegenwoordige mode ook voor de niet over- Woensdagavond juist op het mo ment dat u zat te denken: „het zou best eens kunnen wezen dat er nachtvorst komt" is er vlak bij de Leidsestraat zomaar vanzelf een auto in de Heren gracht gereden of gegleden, net zoals u het noemen wilt. „Uit se eige" zouden we hebben gezegd indien het geen Mer cedes was geweest, maar een dergelijke taal past niet bij zo'n deftige wagen, al is die dan ook kennelijk in losbandig heid vervallen en aan lager wal ge raaktHet is ons anders wat! Ge lukkig waren er geen inzittenden aan boord. De eigenaar had gewoon ver geten de handrem aan te halen en de versnelling in de achteruit te zetten. Wij kunnen het ons dan ook heel goed indenken dat die Mercedes zich bij zo veel brutale onverschilligheid van kant heeft willen maken. Gisteren, toen wij daar toevallig langs kwamen, hebben wij op de brug bij het Koningsplein even naar de plaats des onheils staan kijken. Een snel uitge rukte kraanwagen van de politie had het bijna verdronken vehikel allang op gepikt en naar een garage gesleept. Een kranig staaltje van hulpvaardigheid. Er was in de gracht dan ook volstrekt niets anders te zien dan kalm water, mis schien wat groezelig van kleur maar toch niet bepaald vuil, met zo nu en dan een neergedwarreld blaadje van een boom, die ook deze zomer het bijna ongelooflijke presteerde door de hier zo gevreesde iepenziekte te overleven. Men moet daar niet gering over denken. Want zoals iedere Amsterdammer u kan vertellen is deze kwaal zo geweldig be smettelijk, dat zelfs eiken en beuken eraan kapot zijn gegaan. Een dergelijk schouwspel stemt ons altijd filosofisch. Wij beginnen dan te mijmeren over de vergankelijkheid van het gewas en de zonderlinge vraag te stellen hoe het zou zijn als wij elkaar nu eens in dit vaar water zouden zitten. Dergelijke proble men echter zijn alleen oplosbaar in alcohol. Toen wij na een kwartier uit onze meditatie over die brugleuning ont waakten en door het geleidelijk strek ken van de rug tot de werkelijkheid terugkeerden, zagen wij ons omringd door een complete volksmassa. Vrou wen en mannen verdrongen elkaar om iets, al was het maar een glimp, waar te nemen van hetgeen ons blijkbaar zolang gebiologeerd had gehouden op dat win terse middaguur. Kerels sprongen van rijdende trams en dames van aRerhande leeftijden maakten zich groter door in de ladders van haar nylons te klimmen, teneinde getuige van het schouwspel te kunnen zijn. Doch driewerf eilacie, er was geen enkel hoofd boven water, zelfs geen glimp om zich druk over te maken, wat dat dan ook wezen mag. Enkele omstanders begonnen reeds kwaadaardig te morren en hoorspelge luiden te imiteren. Zij gevoelden zich klaarblijkelijk beetgenomen. Wij werden langzamerhand bevreesd voor ons hachje, want Amsterdammers mogen dan flink wat gevoel voor humor hebben, ze houden als het er op aan komt nog meer van een robbertje vech ten, net zolang tot er iemand down gaat. Een kruising van Dorus Rijkers en Luc van Dam stond vlak naast ons met behulp van zijn bretels zijn spieren op te rekken. Het klamme angstzweet brak ons uit. „Dris hier een ongeluk ge beurd...." Er volgde een gespannen stilte op ons gestamel. Vastberadenheid tekende zich af op de gezichten van en kele potentiële mensenredders. En met een laatste oprisping van krachten voegden wij eraan toe: „Over een paar dagen precies tweehonderd jaar gele dén". De uitwerking van deze mededeling hebben wij niet afgewacht. Tien meter verder, vlak voor de ingang van een modemagazijn voor kleuters, zijn wij van schaamte door de grond gezakt. Pas toen het helemaal donker was gewor den in de stad en niemand ons kon zien, hebben wij het gewaagd weer te voor schijn te komen. En toch hadden wij de volle waar heid gesproken. Om half zes op Zondag middag 16 Januari 1752 is de Konings- sluis alle bruggen in Amsterdam heten sluizen, zonder dat iemand weet waarom met groot geweld in elkaar gestort. De zware ijzeren leuningen knapten af als glas. Er waren enkele ogenblikken voor die ramp verschei dene koetsen, volgeladen met feestgan gers, gepasseerd. Het achterste rijtuig bevond zich ter hoogte van het tweede huis in de Leidsestraat. Vijf wandelende vrouwen en meisjes kwamen jammerlijk om het leven doordat zij niet zwemmen konden en zowel door de kou als door de schrik verlamd werden. Het was een stenen brug, net als de tegenwoordige. Met deze waarschuwing uit het verleden voor ogen gaan wij vooi'taan liever win kelen in de Kalverstraat hetgeen men daar trouwens over het algemeen iets voordeliger kan doen. Bovenstaande tragische bijzonderhe den zijn wij aan de weet gekomen door het bladeren in de „Notities van het merckwaardigste meyn bekent" van Jacob Bicker Raye, een soort dagboek van allerhande voorvallen uit de jaren 1732 tot 1772. Deze amateur-journalist had speciaal belangstelling voor schan daaltjes en sterfgevallen. Zo weet hij op een gegeven moment te berichten dat er een man van 98 jaar met een vrouw van 29 in het huwelijk is getre den. Het moet een geval van liefde op het eerste gezicht zijn geweest, want het inkomen van de bruidegom bedroeg acht gulden per week. De oudste inwoonster van Amsterdam was op dat moment 112 jaar. Zij had kort tevoren nog vier tan den gewisseld, aldus Bicker Raye, die echter verzuimde te berichten wat zij daarvoor in ruil heeft gekregen. In October 1733 speelde zich in de hoofdstad een merkwaardig ongeluk af. Lees maar over onze schouders mee: „De heer Vingerhoet is vandaag over. leeden en heeft sig uit een venster ge worpen en is te barsten gevallen". In 1751 stierf de dikste man van Amster dam, een zekere monsieur Cornelis van Stijn, handelaar in gerookte zalm op de hoek van het Singel en de Lijnbaans gracht. Hij woog 446 pond. En hiermede besluiten wij dan deze uitzending van ouderwetse nieuwsbe richten. BOEDA Van heden af vertoont het Vrije To neel dagelijks in het Centraal Thea ter het blijspel „M'n zoon Roy" van Bruce Walker onder regie van Cruys Voorbergh. Medewerkenden: Cor Ruys, Elly van Stekelenburg, Ton van Duinhoven, Sara Heyblom en vele anderen. Het Amsterdams Toneelgezelschap voert hedenavond in de Stadsschouw burg „Het hart vol sintels" van André Obey op met Hans Culeman in de hoofdrol. Regie Albert van Dalsum, vertaling Luisa Treves. Dit spel wordt Zondag herhaald. Maan dagavond staat „Het mannetje in de maan" op de agenda (met Loudi Nijhoff). Zaterdag en Zondag vertoont het Nederlands Volkstoneel onder regie van Hans van Meerten „De wereld heeft geen wachtkamer" van Mau- rits Dekker in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal. De Nederlandse Opera geeft Zon dagmiddag uitvoeringen van „Pal jas" en „Cavalleria Rusticana". Dinsdagavond wordt Fausther haald. In het Museum voor de tro- pen demonstreert Indra Kamadjojo op Zondagmiddag Oosterse dansen. Hedenavond geeft de pianist Nicolai Orloff een Chopin-recital in de kleine zaal van het Concertgebouw. Ook op Zondag, Maandag en Dins dag treden daar pianisten op en wel respectievelijk Frank Glazer, Gerard Hengeveld en Marjo Tal. Het abonnementsconcert van Zon dagmiddag in het Concertgebouw staat onder directie van Eduard van Beinum. Solist is Hubert Barwahser in het Fluitconcert van Sem Dresden. Woensdagmiddag hebben er in het Concertgebouw twee jeugdconcerten plaats. Uitgevoerd worden het Con cert voor twee violen van Bach (so- listeii: Jan Damen en Jan Bresser), Ciaconna Gotica van Cornelis Dop per en de ouverture „Willem Teil" van Rossini. In „De Uitkijk" wordt de nieuwste film van de maand vertoond: „De man in het witte pak" van Alexan der Mackendrick, die ook Whiskey galore" vervaardigde. Jan Sluyters wordt op 17 December zeventig jaar. Op die dag wordt in het Stedelijk Museum door burge meester d'Ailly een ere-tentoonstel- ling van zijn werken geopend. De schildersvereniging „De Keer kring" exposeert tot 10 Januari in museum Fodor, het genootschap „Sint Lucas" tot 15 Januari in het Stedelijk Museum, waar ook een overzichtstentoonstelling van werken van de in New York overleden Max Beckmann wordt gehouden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Natuur historische Vereniging is in het aquariumgebouw van Artis de ten toonstelling „Het land van Heimans ^n Thijsse" ingericht. Een klassiek mantelpakje gecompleteerd door een sierlijke blouse kan als gelegen heidskleding eveneens uitstekend dienst doen (December-creatie Jean Bailie, Parijs) Parijse mode-koningen in hun speciale kerst- en nieuwjaars-collecties brengen. De fraaie stoffen die hun daarbij ter beschik king staan zijn ook wel bijzonder geëigend voor feestelijke mode-fantasieën. Aan flu weel in donkere tinten en satin in mooie goudachtige kleuren als op 17de eeuwse schilderijen en met gouddraad doorweven ruisende zijde of taft, hebben de couturiers ditmaal hun hart verpand. De creaties die van deze stoffen zijn vervaardigd komen de mode uit vroeger eeuwen in luister na bij. In hun boutique-collecties treft men modellen aan die ook in minder kostbare weefsels te verwezenlijken zijn. Immers de Parisienne moet in deze tijd evenzeer de tering naar de nering zetten. Bij Dior in de boutique zagen wij een eenvoudig avond toilet van zwart fluweel met een heel smal wit kantje aan de hals als enige gar nering. Pierre Balmain bracht voor het jeugdige type een zijden avondrobe van genopte organza, waarop een simpel zwart blousje werd gedragen, opgefleurd door een Peter Pan-kraagje van gesteven katoen en een grote witte roos. Voor de jeugd Jacques Heim ontwierp voor de bakvis een afwisselende collectie korte avond robes, die tevens als gekleed middagtoiletje dienst kunnen doen. Het tulen overrokje wordt dan verwijderd, waardoor het toilet een volkomen metamorphose ondergaat. Met Kerstmis en Nieuwjaar wil een vrouw, ook al viert zij deze feesten bij voorkeur thuis in eigen kring, graag eens iets dragen met een bijzonder cachet. Ook de kleintjes en de alwat grote doch ters hebben bij die gelegenheid reeds be langstelling voor een meer feestelijk jurkje. Het jonge meisje staat een wijd rokje van mooie stof, waarop een effen blouse of avondtruitje wordt gedragen, wel het aar digst. Wie handig is met de naald kan voor het schoolmeisje en de kleuters zonder veel problemen zelf een feestelijk toiletje ma ken, daar het model er van heel eenvoudig kan zijn. Het jurkje in witte organdie, ge garneerd met zacht groene biezen, dat wij hierbij afbeelden, is wel heel gemakkelijk te vervaardigen. De kleine meid zal er zich met Kerstmis een echte dame in voelen! FLORENCE ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7