Haarlem met de woningbouw m een impasse Hoe de f5.000.000.- besteed zullen worden f570.000 goed zo Velsen bouwt 666 nieuwe huizen Versierd zingen Alleen door het welslagen van de Burgerzin lening zijn de moeilijkheden op te lossen 1 ERRES RADIO TELEVISIE TAMMER George van Renesse gaf een recital 7 Hoogoven-uitbreiding versnelt de nieuwbouw De Haarlemse W oningbouwlening Bijzonderheden over de bouwplannen in het Amsterdamse kwartier Christian Science Stijlprincipes toegepast in Handels „Messias" Causerie Mary Pos ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT -AFRONDMG HAARLEM ZVID-COST Ht'JS. jïi53S \vi*rtij ar uityr/t roiTHJD trui trui VHrUi, jpdxrrini// •urm SNM'tjii' irimïtJWirti,, iutrrttrriti JCffAAl /V *£T£*S orituri uteri* u//rit }VoenstlaS hebben wij enige artikelen opgenomen waarin werd t n f*? 1 *®kortt aan woningen in Haarlem op 6000 a 7000 geschat wordt. Dat mik rlïï t er m nder dan 12-000 a M.000 gezinnen gebukt gaan onder onge- ?en 'n vefI gevallen wel zeggen het leed) van de gedwongen samen- non ruin -xbeveIen daarom het plan van het Haarlemse gemeentebestuur om 8ulden aan obligaties te plaatsen, om daardoor het geld te krijgen dat nodig is lom nieuwe woningen te bouwen, met de meeste klem aan. Wat de woningbouw betreft zit Haar lem (trouwens alle andere gemeenten ook!) in een impasse. Het rijk zorgde vroeger voor het verstrekken van voorschotten bij het bouwtetn van Woningwetwoningen door de gemeenten. Enkele jaren geleden schoof het rijk die taak af op de gemeentebestu ren, maar droeg wel bij in het tekort op de exploitatie-rekening der gebouwde hui zen. Op dat ogenblik scheen het niet meer dan een administratieve maatregel, omdat de gemeenten zonder veel moeite' op de kapitaalmarkt het geld konden opnemen. Maar daarin is in de loop der jaren ver andering gekomen. De kapitaalmarkt werd minder „willig", want het rente-type dat het rijk voor deze leningen toestond, werd door de geldschieters te laag geacht. Bo vendien nam de schaarste aan geld geregeld toe. Eindelijk vond minister Lieftinck het goed dat de gemeenten voor deze leningen met een lange looptijd 4 rente aanboden, maar dat was niet afdoende. Haarlem was de eerste gemeente die met een lening van f 4.000.000 tegen 4 aan de markt kwam, maar die werd lang niet voltekend. Het gemeentebestuur kreeg wel zijn geld, want de banken hadden de lening overgenomen. Maar door deze gang van zaken is het na tuurlijk uitgesloten met een nieuwe lening onder gelijke omstandigheden te komen. Het rijk heeft dus de moeilijkheden om aan kapitaal voor de woningbouw te ko men, afgewend op de gemeentebesturen. Van die f 4.000.000 werd een belangrijk deel voor de woningbouw bestemd. (Het overige geld was nodig voor andere doel einden). Daardoor kon de voorbereide bouw van 83 middenstandswoningen voor „Huis ter Cleef" aan de Planetenlaan door gang vinden. Verder is het mogelijk uit deze lening nog te bouw te financieren van de volgende complexen: 40 huizen voor ouden van da gen in de Mad'ioenstraat, 20 duplexwo- ningen in de Roemer Visseherstraat en 46 woningen aan de Duncklerstraat-Bastiaan- straat en Prins Bernhardlaan. Bij elkaar dus 189 woningen. Er zijn nog 204 huizen voor Haarlem in Bij de Gemeenteontvanger van Haarlem kwam een stadgenoot die vertelde dat hü onlangs zelf, dank zij de hulp van het Huisvestingbureau, aan een beter huis geholpen was. Nu wil ik zo zei hij mijn steentje bijdragen opdat ook anderen geholpen kunnen worden. Hij tekende voor 4 obligaties elk van 100.—. aanbouw, namelijk het restant van de 200 montagewoningen die Haarlem eind 1949 toegewezen kreeg en het complex dat voor „Zorgvlied" in aanbouw is. Bij elkaar is dus de financiering verze kerd van 393 woningen. Dit klinkt wel veelbelovend, maar dit cijfer valt vrijwel in het niet al9 wij daarbij bedenken dat er een woningtekort van 6000 a 7000 is. Haarlem moet dus geregeld blijven voortgaan nieuwe woningen te bouwen. Om zeker te zijn dat dit mogelijk is moet er nu er geen geld meer voor dit doel op de vrije kapitaalmarkt te krijgen is en het rijk vasthoudt aan de eis dat de ge meente niet mag laten bouwen voor het geld op tafel ligt nu een beroep gedaan worden op de burgerzin van de Haarlem mers. Stagnatie in de aanbouw van woningen moet tegen elke prijs voorkomen worden. Alle Haarlemmers moeien onder dit wern hun schouders zetten. Voor f 5.000.000 zijn 500 huizen te bouwen. Waar de gemeente cue wil laten verrij zen vinden de lezers m een ander artikel op deze pagina. Wethouder W. F. Visser heeft hedenmor gen met gerechtvaardigde trots kunnen meedelen, dat de gemeente Velsen zeer bin nenkort begint met de bouw van niet min der dan 666 nieuwe huizen tussen de Vel- serduinweg en de „Groenstrook" van het voormalige Kennemerplein en de duinen. Hiermee zullen zo goed als alle gaten in de bebouwing van de rivierenbuurt gedicht worden, op de ruimte, bestemd voor her- bouwplichtige bouwers na. De Rijksgoed keuring op dit omvangrijke plan waarmee de wethouder bij het nade'rend einde van zijn ambtsperiode een formidabele stoot geeft aan Velsens herrijzenis, is Vrijdag afgekomen, waaruit tevens volgt, dat de fi nanciën voor deze 666 woningen gedekt zijn. Er is namelijk meer voor nodig dan de onlangs uit particuliere bron geleende 5.500.000, maar naar de heer Visser ons verzekerde, is het nog benodigde geld reeds gedekt. De 666 nieuwe huizen zullen gedeeltelijk aan de Groenstrook worden gebouwd (348 Er is thans voor 570.000 ingeschreven De inschrijvingen op de Haarlemse Wo ningbouwlening van 5.000.000,gaan thans in wat sneller tempo binnenkomen. Er is 'nu voor 570.000,getekend. De voorbereidingen voor de propaganda zijn thans voltooid, zodat verwacht wordt dat in de komende weken het tempo nog verhoogd zal worden. Men weet, dat voor de bouw van één woning 10.000,nodig is. Met de 570.000 zijn dus 57 van de 500 woningen verzekerd. Ieder, die in Haarlem-Noord wandelt, ziet met voldoening de bedrijvigheid op verschillende bouwwerken. Er zijn, be halve enkele particuliere complexen, nog 204 woningen voor de gemeente in aan bouw (de huizen van „Zorgvlied" en het restant der montage-woningen). Indien de wandelaar er voor het eerst na de oorlog komt, wordt hij bovendien getroffen door de grote complexen nieuwe woningen, die daar al verrezen zijn. Zo was het althans met de journalisten, die op uitnodiging van het gemeentebestuur een autotocht door dit kwartier maakten. Een groot deel van de duizend huizen, die na de oorlog gebouwd werden, zijn in Haarlem-Noord gezet. De overige verrezen in Zuid-Oost. Haarlem kan ongetwijfeld trots zijn op de complexen, die gebouwd werden. Alleen het waren er lang niet genoeg om in het grote woningtekort te kunnen voorzien. Opvallend is ook het sterk veranderde aanzien van de nieuwe bebouwing. In het verleden hield Haarlem vrij hardnekkig vast aan het type van ééngezinswoningen. Beneden- en bovenwoningen waren toen uitzondering. Daarin is de laatste tijd een grote ommekeer gekomen. Het tekort aan bouwterrein en de noodzakelijkheid om zo economisch mogelijk te bouwen, daar anders de huren nóg meer worden opge dreven, waren oorzaak dat er nu vrijwel uitsluitend huizen met twee of drie woon lagen worden gebouwd. Zelfs zijn er al plannen voor vier woonlagen. De moeilijk heid was een goede aansluiting te krijgen tussen de lage en hoge bouwblokken. Daarin is men wel geslaagd. De nieuwe wijken hebben in Haarlemse ogen een Amsterdams karakter, maar ieder zal toe geven dat het stadsbeeld er niet onder ge leden heeft. Haarlem-Noord is nu bijna tot aan de grens van Santpoort volgebouwd. Er is nog slechts grond beschikbaar voor enkele honderden woningen. In de naaste toekomst zal de grote uit breiding van Haarlem dan ook in het Zuid-Oosten gezocht worden. Daar is nog plaats voor enkele duizenden huizen. Aansluitend op de huizen, die aan de Amsterdamsevaart staan, ziet men op een opgehoogd terrein een bord staan, met de mededeling dat daar de huizen komen, die gebouwd zullen wor den voor het geld van de Burgerzin-lening. Op bijgaande tekening is aangegeven waar een complex komt van 350 woningen. De zwaarst-gearceerde bouwblokken zijn be staand, de blokken die gebouwd zullen wor den zijn licht gear ceerd. Deze huizen komen op een terrein dat omsloten wordt ten Noorden door de Amsterdamsevaart, ten Westen door de bestaande bebouwing aan de Van Nievelt- straat, het Cremer- plein en het Van Zeggelenplein, ten Zuiden door de voort zetting van het Van Zeggelenplein, en ten Oosten door de Prins Bernhardlaan. De ontwerpen voor deze huizen zijn van twee architecten, de heren, B. J. J. M. Stevens en C. Brakel. Deze plannen werden al goedgekeurd door de Schoonheidscom missie. Wij geven van deze ontwerpen een tekening. Het worden woningen met twee- en drie-woonlagen. Voor aansluitende be bouwingen aan de Amsterdamsevaart zijn flatgebouwen ontworpen met 4- woonlagen. Er wordt reeds aan de bestek ken gewerkt. Als de Burgerzin-lening het geld binnenbrengt, kan reeds half Fe bruari de aanbesteding plaats hebben. Dan moet nog aan de „Wederopbouw" vergunning gevraagd worden om met de bouw te mogen beginnen. Het feit, dat de burgers van Haarlem het geld lenen, scha kelt de „Wederopbouw" niet uit, want het rijk is bij de bouw toch sterk geïnteres seerd, omdat het een belangrijke bijdrage geeft in het exploitatie-tekort op de wonin gen. De „Wederopbouw" houdt vast aan een maximum M3 prijs voor de te bouwen woningen. De dienst voor „Bouw- en Wo ningtoezicht" van Haarlem hoopt, dat die prijs bij de aanbesteding niet overschreden zal worden. Intussen zal alles gedaan wor den om de onderhandelingen met de „We deropbouw" te bespoedigen, opdat in het voorjaar van 1952 met de bouw der huizen begonnen kan worden. Het is de bedoeling het gehele complex in eens aan te besteden. Dit garandeert namelijk een economische bouw. Het ver moeden is, dat er wel twee jaar over ge bouwd zal worden, maar in het eerste jaar zuilen dan toch zeker ten minste 100 woningen voor bewoning beschikbaar komen. Met de bouw van 350 woningen zal onge veer 3millioen gemoeid zijn. Levert de Burgerzin-lening de volle 5 millioen op, dan zullen nog enkele complexen woningen gezet worden. Er wordt reeds gewerkt aan de plannen voor een complex van 96 woningen ten Oosten van het Openbaar Slachthuis. Dit zullen dan woningen met 4-woonlagen worden. De ophoging van het terrein kostte ruim vijf ton Het nog onbebouwde terrein ten Westen van de Prins Bernhardlaan (dat op bij gaande tekening is aangegeven) is polder land. Voor de ophoging van deze uitge strektheid van 8 ha. was niet minder dan 220.000 m3 zand nodig. Dit is uit de Ken- nemerduinen gehaald, waar het beschik baar was, omdat daar een meer gegraven werd. Het zand werd vervoerd met vracht auto's. Daarvoor zijn 48.000 ritten nodig geweest, elk van 20 km (heen en terug). De grond aan de Amsterdamse Vaart, waar de woningen komen die gebouwd zullen worden van het geld der Burgerzinlening. Met witte vlakken is aangegeven waar de bouwblokken komen. Dat wil dus zeggen, dat de zandauto's 960.000 km gereden hebben. Een afstand van 24 keer de omtrek van de aarde. Deze ophoging heeft aan de gemeente 529.000,— gekost. De woningen met twee woonlagen. De huizen met 3 woonlagen. Elke voordeur geeft toegang tot een betonnen trappen huis, waarin de deuren uitkomen van woongedeelten voor 6 gezinnen. In die met 4 woonlagen komen trappenhuizen voor 8 woongedeelten. De gemeente moet bovendien nog f 686.000,— besteden voor het maken van riolering en bestratingswerken. Deze bijkomende kosten vallen buiten de Burgerzin-lening. Hierin heeft de gemeente op andere wijze voorzien, al was het ook door het opnemen van kasgeld. Maar daar mee is aan de financiële mogelijkheden voor de gemeente een' eind gekomen. Voor de bouw der woningen moet er geld uit de lening komen. Wat er verder in Haarlem-Zuid-Oost komt Wie de tekening bestudeert, ziet dat er een vergroting ontworpen is van het be staande Van Zeggelenplein. Daarop zal een vaste muziektent komen. Ook is daar grond gereserveerd voor een wijkgebouw en een badhuis. Ten Zuiden van het vergrote Van Zegge lenplein is grond bestemd voor de bouw van 2 lagere scholen en 1 kleuterschool. Tenslotte zijn er terreinen gereserveerd voor sportvelden, een kinderspeelveld, een kleutertuin en een badhuis. Het wordt daar dus op de duur een aan trekkelijke wijk In Haarlem zijn niet minder dan 587 bouwvakarbeiders werkloos. (Begin No vember waren 363, maar in die maand zijn er 224 bijgekomen). Deze cijfers demonstreren de slapte die er in het bouwbedrijf gekomen is. Als hierin geen verandering komt neemt het tekort aan woningen, dat al groot is, op ontstellende wijze toe. Maar als de Burgerzin-lening slaagt, gaat weer een groot deel der werkloze bouwvakarbeiders aan het werk, want voor 5.000.000 gulden kunnen 500 hui zen gebouwd worden. De heer Adair Hickman uit New York City die lid is van de Raad van Sprekers der moederkerk te Boston heeft Vrijdag avond in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden te Haarlem, op uitnodiging van Christian Science Society Haarlem, een lezing gehouden. Hij verklaarde dat wetenschap en gods dienst thans met elkaar verzoend zijn door de ontdekking van de practische weten schap van het Christendom. Het weten schappelijke Christendom is practisch en bewijsbaar en kan worden toegepast op alle menselijke smarten, rampen en beperkin gen. God is de oneindig goede en niet de schepper van het kwaad. Aangezien de Schepper alles gemaakt heeft wat bestaat is de grond-werkelijkheid niet stof, maar geest. Dit leidt tot een diep zinnig feit (de grondslag van Christian Science) dat ondanks de schijn alle wer kelijkheid geest is, God in Zijn weerspie gelingen. Deze waarheid werd reeds vele jaren geleden uiteengezet door Mary Baker Eddy, de grondlegster van Christian Science. Aan het kwaad moet alle werke lijkheid en macht ontzegd worden tegen over Gods almachtige goedheid. Alle menselijke disharmonie, zo besloot de heer Hickman, leggen de mensen zich zelf op en hij voegde hieraan toe, dat het zich bewust worden van de waarheid van het zijn het mensdom bevrijding brengt. Hij gaf als voorbeeld het geval van een vrouw, die door Christian Science van kanker was genezen. Een Röntgen-foto vóór de genezing liet de ziektetoestand zien en een Röntgen-foto daarna toonde aan, dat er geen spoor meer van aanwezig was. stuks), aan de Westelijke uitloper van de Lange Nieuwstraat (48 huizen in vier bouwlagen) en de rest wordt étagebouw van 3 woonlagen rond het Moerbergplant- soen. Complex voor ouden van dagen Er is in het project ruimte gelaten voor het complex voor ouden van dagen tussen de Schelde-, de Vecht-, de Waal- en de Rijnstraat, waar 30 woningen komen (bui ten het plan voor de 666 nieuwen huizen) voor bepaarde echtparen plus een verzor gingshuis, dat plaats biedt aan 60 personen, inclusief het inwonend personeel. De Zuidkant van de Lange Nieuwstraat blijft dan nog open (vier blokken in drie woonlagen van 186 woningen) en ook aan de De Noostraat moeten nog 180 huizen in drie bouwlagen gezet worden. Met deze plannen is inmiddels door de architecten al een begin gemaakt. Tot slot wordt dan in 1953 het „Duin- dorp" bewesten de Groenstrook (vroeger noemde de gemeente dit wooncentrum het „Vissersdorp") gerealiseerd. In Velsen-Noord Zeer binnenkort kan bovendien het bouwprogramma voor Velsen-Noord_ vol tooid worden door de bouw van 6 a 700 huizen in „De Gilden". Deze grootse plannen in Velsen worden uiteraard in niet geringe mate bepaald door de Hoogoven-uitbreiding, die de ge meente meer vrijheid geven, dan waar zij krachtens haar bouwvolume (69 per jaar 400 voorschot) aanspraak op kan ma ken. Vrijdagavond gaf het koor der Handel- vereniging, onder leiding van Jac. P. Loorij in het Concertgebouw te Amsterdam een uitvoering van „De Messias", die van be lang was door een bescheiden poging van de dirigent om de vocale versieringstechniek uit Handels tijd er bij toe te passen. De heer Loorij begrijpt, dat hij met Han del nog niet klaar is, wanneer hij de Mo- zart-bewerkingen van diens oratorium negeert, de oude bezettingen (voor zover mogelijk) in ere herstelt en de werken in het Engels zingt. Hij weet dat er, om een stijlzuivere uitvoering te krijgen, nog heel wat te doen valt inzake de solistische inter pretatie: het plaatsen van accent- en door gangsnoten en zelfs van slotcadenzen, het met versieringen voordragen van het ,da- capo" van een aria alsook het opvullen van het notenbeeld in arioso-achtjge passages. Van dit alles bestaan authentieke voorbeel den, die bij uitvoeringen onder Handel zelve gebruikt zijn. Dit is nog een toeval. Het had best gekund dat de practijk van het versierd zingen vergeten zou zijn geraakt, zonder sporen na te laten, omdat het orna menteren ten slotte op een tamelijk vrije interpretatie berustte, die in de regel im provisatorisch geboren werd en, ongeschre ven als zij was, aan de vergetelheid werd prijs gegeven. Maar het gebeurde toch ook wel eens dat de versieringen op papier wer den vastgelegd. En dat is bij „De Messias" het geval. Loorij heeft nog niet de volledige conse quenties aangedurfd inzake deze kwestie, maar hij deed toch een belangrijke stap. Het eerste recitatief van de tenor-solist, waarvan een rijkelijk versierde interpre tatie uit Handels tijd bekend is, liet hij nog ongemoeid, doch aan het slot van de aria die er op volgt, liet hij Leo Larsen een cadens maken. Ook verder in het werk mocht deze zanger aan het herstel van de stijlprincipes in Handels werk meewerken. Bijzonder belangrijk was echter wat de alt-soliste Annie Hermes te doen kreeg in de grote aria „He was dispised". De „voorhoudingen" in het alternatief maak ten dat dit gedeelte nu bijzonder natuurlijk van uitdrukking was. En toen de zangeres bij het „da-capo" met smaak enige versie ringen aanbracht, kreeg deze herhaling een buitengewoon boeiende kracht. Dit num mer, rustig, beheerst en doorvoeld voorge dragen, gaf de doorslag aangaande het experiment. Het opent de weg naar een vol ledige toepassing van Handels voordracht principes. Zulks te constateren, was een reis naar Amsterdam waard. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Populair blijft Radiobureau „TAMMER" Speciaal adres voor en Talrijk zijn de tevredenheidsbetuigingen van onze grote'cliëntelekring. Ook met de prima Televisie-ontvangst. Vraagt ook U een demonstratie aan in besloten kring KLEVERLAAN 176 - 178 - TELEFOON 14753 Voor de Christelijk Historische Vrou wengroep sprak gisteravond mevrouw Mary Pos over „Ontmoetingen met vrou wen en over „Vrouwen met moederharten". Zij zette uiteen, dat het voornaamste voor- elke vrouw is om, elk in eigen kring, haar leven te geven voor anderen. Zo kan elke vrouw haar taak als moeder vervullen. Spreekster eindigde met een betoog te houden over de noodzakelijkheid voor de vrouw eveneens mee te leven met de poli tiek, waarbij zij opwekte tot steun aan de Christelijk Historische gedachte. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ADVERTENTIE Op Dinsdagavond 18 December geeft de ondanks haar jeugd reeds vermaarde organiste Jeanne Demessieux een recital op het zogenaamde Paleis-orgel van Cavaillé-Coll in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlemwaarbij zij onder meer werken van César Franck, Widor, Dupré en Messiaen zal vertolken. Zij besluit haar optreden met een improvisatie op een gegeven thema. Van haar improvisatie talent heeft men deze zomer reeds kunnen genieten tijdens het concert in de Grote Kerk door de jury, waarvan zij deel uit maakte, van het kort daarvoor gehouden internationale orgelconcours. Jeanne De messieux ontving haar opleiding te Mont- pellier en behaalde eerste prijzen voor harmonie, contrapunt en fuga, piano en orgel, aan het Conservatorium te Parijs. II Spontaan, reeds op de eerste berichten, werd voor f 570.000.- ingetekend op onze Haarlemse Burgerzin lening. Die inschrij vingen kwamen van mensen uit alle kringen van de Haarlemse bevolking. De 57 woningen die door hun burgerzin gebouwd kunnen worden, worden ook toe gewezen aan de meest urgente gevallen uit ALLE groepen van de bevolking, j j UfM Jjfflj) was een grootmoeder die (f a zei: „Voor elk van mijn fji kleinkinderen neem ik een obligatie. Maar óók de ren f I te moet al die 15 jaar voor "\J hen worden opgespaard". Daf Is 5M| (Inlichtingen bij de Gem. VQ\ K3H. Inschrijf bureaux). De eerste intekenaar was de woningbouw vereniging Volkshuisvesting. De kanovereniging De Trekvogels stelde f 200. beschikbaar. Aan de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. die reserve-kapitein was bij het regi ment Limburgse Jagers, is op zijn verzoek bij K. B. eervol ontslag verleend uit de milt taire dienst. iek Ui-j De pianist George van Renesse heeft de leden van de vereniging „Geloof en We tenschap" met het programma, dat hij gisteren in de Stadsschouwburg ten beste gaf, niet voor muzikale problemen ge plaatst. Hij heeft hen behoed voor de schokkende ervaringen van muzikale mo derniteiten door zich te bepalen tot wer ken van Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin en Franck. Zijn recital was als een bezoek aan een museum, waar men zich kan gaan verdiepen in de meesterwerken uit een tijdperk, dat achter ons ligt. Dat geeft ongetwijfeld grote voldoening, maar toch dient men niet zijn plicht te vergeten om kennis te nemen van wat onze tijd aan kunst biedt, zelfs met het risico, dat die kennisneming op een persoonlijke teleur stelling zal uitdraaien. Aan het muzikale museumbezoek onder leiding van George van Renesse was geen risico verbonden. De werken, waarvan de pianist zijn audi torium liet genieten, behoren tot de uit- nemendste scheppingen, die ooit tot stand kwamen. Daar was de ranke Sonate in C (K.V. 330) van Mozart, waarin behalve de pure klank van absolute muziek de gevoelsuit drukking als vroeg-romantisch verschijnsel haar plaats gekregen heeft. Nog meer laat dit subjectieve element zich gelden in de Sonate in e opus 90 van Beethoven, die George van Renesse daarna vertolkte. In volle kracht breekt 't los in de Wanderer- fantasie opus 15 van Schubert. Wie kan in de vulcanische uitbarstingen van heftige emoties de bedeesde Schubert herkennen, zoals hij weergegeven wordt op allerlei af beeldingen van tijdgenoten? Het motief uit Schuberts lied „der Wanderer", dat deze fantasie beheerst, was niet slechts een muzikale bouwsteen voor het werk. Het werd een symbool van de zoeker naar het geluk, dat hij niet zou vinden, omdat het nimmer bij hem was. Na de pauze kwamen twee charmeren de klankstukken van Chopin: de Etude in As opus 25 nr. 1 en de Berceuse. Zij wer den gevolgd door de bewogen Ballade in As opus 47. En ten slotte plaatste George van Renesse ons voor het monumentale werk van César Franck: Prélude, Choral et Fugue. Muziek van een door mystiek gegrepen kunstenaar. Van Renesse heeft dit programma met waarlijk meesterlijke beheersing vertolkt. Beheersing gaat dikwijls hand in hand met berekening. Dan vormt dit tweetal een bedenkelijke bedreiging voor de sponta neïteit van uitdrukking. Ditmaal kregen zij maar zelden kans hiertoe, wel het minst bij de Wanderer-fantasie en het werk van Franck. Vandaar, dat de vertolkingen van deze composities hoogtepunten konden worden. Twee toegiften gaf George van Renesse: een bewerking van het „Standcjien" van Richard Strauss door Walter Gieseking en „Jesu, joy of man's desiring" van J. S. Bach (in de bewerking van Dame Myra Hess) als dank voor de warme bijvalsbe tuigingen. P. ZWAANSWIJK School- en Werktuinen Woensdagmiddag 19 December te 14.30 uur zal de wethouder van Openbare Wer ken van Haarlem, de heer A. J. M. Ange- nent, het gereed gekomen gebouwtje in het Noordersportpark overdragen aan de Ver eniging voor School- en Werktuinen Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9