Taxi? 18000 Artistenpension van Wim Sonneveld Fotograferen ERRES producten „Klein Duimpje" Première van avant-gardistische opera's in de Utrechtse schouwburg Amsterdamse Beurs Velsen Santpoort Bloemendaal MAANDAG 17 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke stand van Haarlem Vreemdelinsren verkeer en de Flora De brandweer heeft geen politie-taak Zo betoogt de voorzitter van „De Tien" te Haarlem De Friese taalkwestie Woningbouw Kerstwijdingssamenkomst met „Haast U naar de stal" Terugkoop van grond Scheepvaart RADIO Een onderwijzeres uit mijn lagere school tijd placht te zeggen: „Doe jij maar ge woon, jongen, dan doe je al gek genoeg!" Deze raad zou ik op mijn beurt Wim Son neveld willen toevoegen, want hoezeer ik ook van zijn Zaterdag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg vertoonde cabaret heb genoten, toch vond ik zijn vorige pro gramma's van na de oorlog stuk voor stuk beter. Dat ligt geenszins aan de teksten, want die waren over het algemeen voor treffelijker dan ooit, vooral die van Annie Schmidt, die thans gelukkig tot zijn vaste medewerkers gerekend mag worden, noch aan de individueel of in ensemble gele verde prestaties. Ik geloof echter *deson- danks dit verschijnsel wel te kunnen ver klaren. Het is begrijpelijk en zelfs van harte toe te juichen dat een kunstenaar als Son neveld niets erger vreest dan in een be paald (dat betekent beperkt) genre vast te roesten en daarom nijver naar vernieu wing zoekt. Hij probeerde dat twee sei zoenen geleden met een niet geheel ge slaagde poging tot pantomime en komt nu voor het voetlicht met een cabaret-come- die, dus niet zoals anders met een cabaret revue. Alle scènes worden verondersteld zich af te spelen in een pension, waar het gezelschap voor een week zijn luidruchtige intrek heeft genomen. Er is zelfs een won derlijke intrige (als men dit grote woord gebruiken mag) over een dertig jaar ge leden gestolen kind van de hospita! De noodzaak van dit verzinsel blijkt evenwel nergens, want alle vertoonde nummers zijn sterk genoeg om op eigen benen te staan en voldoende levensvatbaar om niet aan een leiband te hoeven lopen. In zekere zin is deze opzet een navolging van Wim Kan, die achtereenvolgens het onderwijs, de spoorwegen en de recht spraak als bindend element op zijn réper toire heeft genomen. Maar wat Wim Kan kan, kan Wim Kan alleen, omdat de cere brale inslag van zijn talent hem daartoe dwingt. Hij is immers in de eerste plaats een man van „ideeën". Die bovendien zelf de toonaangevende hoofdrol speelt. Sonne veld is zeker niet minder vindingrijk, doch hij moet het voornamelijk hebben van zijn jolige fantasie en van zijn veelzijdig vak manschap. Schrijvende over „De moord zaak A.B.C." heb ik kort geleden nog ge legenheid gehad om op te merken dat Wim Kan veël te weinig profijt trekt van de mogelijkheden van zijn medespelers. Een dergelijk verwijt zou ten aanzien van Wim Sonneveld alle grond missen, want hij geeft dejeden van zijn ensemble doorlopend de schitterendste kansen, hij heeft sterker nog de besten van hen „gemaakt" tot wat ze thans waard zijn. En juist daarom is het zo dubbel jammer dat hij zich in dit „Artistenpension" vrijwillig tot allerlei compromissen liet verleiden. Maar nu is het toch werkelijk tijd om de zo ruimschoots verdiende lofprijzingen voor de vele momenten van kleinkunst- met-een-grote-k uit te delen, al ware het slechts om de lezer van deze beschouwing niet de indruk te geven dat het ditkeer niets gedaan was en dat ik daarom de bei de Wimmen maar zo'n beetje tegen elkaar zit uit te spelen. Dan moet ik beginnen met Annie Schmidt, die weliswaar niet ten tonele verschijnt, maar toch het_ gehele eerste plan met haar persoonlijkheid vult. Haar teksten behoren tot de beste die er ooit in ons land voor het cabaret geschre ven zijn. Haar steeds net-niet wrange, maar zeldzaam penetrante liedjes „Mijn eigen krant" en „Het praenatale" doen zeker niet onder voor soorgtelijke ontboe zemingen van meesters op dit gebied als Jacques Prévert, Erich Kastner of Rudolf Nelson, overtreffen deze in zeker opzicht ADVERTENTIE in het Stadhuis bij huwelijksplechtigheden is weer mogelijk, mits het Bruidspaar de fotograaf zijner keuze op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar bekend maakt. Onderstaande, erkende Reportagefotografen Nadien is vrije keuze niet meer mogelijk, verzorgen op uitmuntende wijze Uw huwe lijksreportage. Scherpenhuyzen Walbrecht, Staten Bolwerk 6, lel. 20095 Luit Boersma, Stuy vesantplein 6. tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar. Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen. tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Haarlem, 15 Dec. 1951 ONDERTROUWD: 15 Dec.: L. J. Schmit Jongbloed en A. B. Swart. R. Ham en M. C. Breeman. GEHUWD: 15 Dec.: H. H. van Dorsten en G. A. Nieland. J. J. de Vries en D. J. Drent. M. Groenendijk en H. M. J. van Nunen. B. E. F. Bruijnsteen en H. G. Rozenhart. BEVALLEN van een zoon: 14 Dec.: C. P. Bruning—Haak. J. M. Dam—Hendriksen. R. C. J. JorritsmaDrucker. 15 Dec.: E. E. I. van den Berg—Eikerbout. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec.: J. Baron v. Lawick—Medenblik. A. J. Draeck— Van der Geest. H. J. VuijstKok. ADVERTENTIE Décorontwerp van de veelbelovende Friso Wiegersma voor het „Artistenpension" van Wim Sonneveld. Het wekt verwondering dat men hem nog geen gelegenheid heeft geboden zijn onmiskenbare frisse begaafd heid ten dienste van het gewone toneel of van de opera te bewijzen. Voor „De bruiloft van Figaro" had hij bijvoorbeeld uitstekend werk kunnen leveren! zelfs door de charme der vrouwelijke logi ca en de hoopvolle sympathie, die haar voor cynisme behoedt. Zij werden door Lia Dorana bevredigend voorgedragen, al moet ik daar aan toevoegen dat het eerst genoemde mij meer heeft „gedaan" toen ik het uit de minder geschoolde mond van Jeanne Roos bij „De Inktvis" hoorde. De met reclame doorregen Hamlet-parodie lag ver beneden haar niveau. De overigens niet onverdienstelijke bij dragen van Ina Philippo, Wim Hora Adema en Willy van Hemert bleven bij die van Annie Schmidt ver ten achter. J. J. van Mechelen leverde een gekke parodie op het Holland Festival, meer in het bijzonder op de critiekloze bewondering voor Spaan se dansgroepen. Emmy Arbous vond in de rol van de pensionhoudster-die-vroeger- bij-de-operette-was een kolfpe naar haar hand. Haar „Mannetje bouwen" vormde een subliem onderdeel van het program ma. Conny Stuart had vooral gelegenheid zich te onderscheiden als Jordaanse zan geres met Samba-kolder. Albert Mol wiens terugkeer een kostelijke verrijking van het gezelschap betekent toonde zich niet alleen een bedreven schertsdanser, maar liet ook als acteur zijn komisch ta lent de vrije loop. Om zijn onnozele voor drachten van „De koopman van Engeland" en de rol van Ophelia heb ik mij tranen gelachen. Het optreden van Wim Sonneveld, die de leerstof van de Toneelschool behandelde, was een hoofdstuk apart Alleen al om deze mimische kunstemakerij zou men dit programma moeten gaan zien. Zoals Wim Kan goochelt met woorden en begrippen, zo tovert Wim Sonneveld met houdingen en gebaren: meesterlijke staaltjes van tot in de perfectie beheerste overmoedigheid, als men deze term gebruiken mag. Maar zo mogelijk nog brillanter vond ik zijn in derdaad clowneske nabootsing van de zingende Mariene Dietrich! In April wordt het „Artistenpension" wederom in Haarlem gehuisvest. Men ver- zuime niet er een bezoek te brengen. DAVID KONING. ADVERTENTIE C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting Als haast elk sprookje begint het verhaal van Klein Duimpje erg droevig. Maar na alle ellende van honger, omzwervingen in een donker bos en de ontmoeting met de verschrikkelijke Reus, de verpersoonlijking van alle kwaad, breekt er toch een betere tijd aan voor Klein Duimpje en zijn zes haveloze broertjes. Klein Duimpje is een pienter ventje dat de reus, het kwaad, on schadelijk weet te maken. De koning van het land is er mee in zijn nopjes en geeft hem een prachtige baan, waarvan zijn broertjes en zijn ouders gaan profiteren. Voor een talrijk, overwegend jeugdig publiek heeft Aerdenhouts Kindertoneel dit diepzinnige verhaaltje Zondagmiddag in de Haarlemse schouwburg tot levende werkelijkheid gemaakt. Een tovervrouwtje gaf voor het begin van de opvoering een goed voorgedragen uiteenzetting van wat zich op het toneel zou gaan afspelen. En toen volgde de reeks merkwaardige ge beurtenissen, die de kinderen in de zaal een paar uur lang in spanning hielden. Ten minste wanneer er door de speelster- tjes en spelertjes duidelijk genoeg gespro ken werd en wanneer niet een actieloos zingen de aandacht van de toeschouwer- tjes merkbaar deed verslappen. Met Klein Duimpje had men het goed getroffen, al was hij dan niet zo'n heel erg klein dwergje. Voor de reus was je aanvanke lijk zo bang als een wezel, maar tenslotte bleek hij alleen maar een sullige drukte maker, die je het best kon verstaan als hij sprak. De koning was een indrukwek kende majesteit, even indrukwekkend als de arme houthakker tegenover zijn honge rig zevental. Spanning was er het meest in het eerste, tweede en derde bedrijf, want het vierde bleek te pover uitgewerkt. Gelet op de getoonde belangstelling kan men verwachten dat de voorstelling onge twijfeld aan haar doel: steun aan de Stille Armen, beantwoord heeft. P. ZWAANSWIJK De afdeling Heemstede van Vreemde lingenverkeer heeft zich beraden over wat er aan propaganda moet geschieden ter gelegenheid van de komende Flora in 1953. Bij deze besprekingen was ook tegenwoor dig, de heer G. van Gink, van Haarlems Bloei, die mededeelde, dat Haarlem zich een nauwe samenwerking met Heemstede voorstelt. Het gemeentebestuur van Haar lem heeft zich reeds met dat van Heem stede schriftelijk in verbinding gesteld. Bij de besprekingen bleek dat men alge meen van mening was dat hier voor de groep Zuid-Kennemerland van V.V.V. een grote taak ligt. Er zullen dienaangaande met het bestuur van deze groep besprekin gen worden gevoerd om ter gelegenheid van de Flora een grote en goedopgezette activiteit te ontplooien. Er zal o.m. worden overwogen, een kaart uit te geven waarop de mooiste punten van Zuid-Kennemerland zijn aangegeven in opvallende kleuren, als mede hoe en langs welke wegen deze pun ten te bereiken zijn. Voor een zeer select publiek van geno digden vertegenwoordigers van ge meentebesturen en van het muziekleven, schouwburgdirecteuren en critici is de onlangs opgerichte Utrechtse Opera gister middag voor het eerst voor het voetlicht getreden. Het gezelschap stelt zich ten doel meer waardering ingang te doen vinden voor de hedendaagse muziekdramatische litteratuur, hetgeen men dus onder meer hoopt te bereiken door het uitvoeren van avant-gardistische werken. De muzikale directie is toevetrouwd aan Chris Burgers (met Martha Maria Schubert als repeti tor), de regie aan Cees Laseur en o ironie de begeleiding aan de Haarlemse Orkestvereniging, die deze zomer met on dergang werd bedreigd doordat de kosten van de Nederlandse Opera de rijkssubsi die ondermijnden. Het jonge gezelschap stak van wal met twee moderne werken, die aan het begrip opera een nieuw perspectief verlenen, al moet men zich afvragen tot welk publiek het muzikaal ingestelde of het toneel- minnende zij zich eigenlijk richten. Deze vraag geldt speciaal ten aanzien van „The Telephone" van de in Amerika ge vestigde Italiaanse componist en tekstdich ter Gian-Carlo Menotti, een soort sketch voor twee personen, een zij en een hij, waarvan de geestige ontknoping een huwelijksaanzoek per telefoon als eind- goed-al-goed moet fungeren. Het is een (eigenlijk beter in het cabaret passende) persiflage op de onderworpenheid aan de techniek van de hedendaagse mens, die de dupe van zijn eigen vindingen en het daar uit voortvloeiende tijdgebrek dreigt te wor den. Als merkwaardige bijzonderheid mag hierbij worden aangetekend dat Menotti voor zijn volledige opera „De Consul" dit jaar in Amerika de prijs der toneelcritici heeft verworven, daar men dit beschouwde als het beste van alle drama's-in-welke- vorm-dan-ook! Menotti heeft bij het libretto een vlotte muziek geschreven, die echter meer van handig combinatievermogen dan van oor spronkelijke potentie getuigt. Uitgaande van de klassieke opera buffa komt Menotti al gauw in het vaarwater van Puccini en zovoorts. Maar het gebeurt allemaal met zoveel flair (die soms geraffineerd mag heten) en het orkest speelt daarbij een in teressante en soms mooiklinkende rol. De sopraan Anneke de Graaf en de bariton Frans van der Ven wisten het gevalletje leuk te vertolken. De uitvoering geschied de in de Engelse taal. Het décor van Hans van Norden was in overeenstemming met de tintelende tekst. De als balcondeuren vermomde telefooncel verhoogde het effect van de finale verrassing niet weinig. La seur had met in dit genre geoefende hand voor een lichtvoetige enscenering gezorgd. Sprookje van Grimm Als hoofdnummer stond „Die Kluge" van Carl Orff op het programma, naar een spi-ookje van Grimm over een koning die een boerendochter trouwt en een proces tussen twee ezeldrijvers, waarbij drie land lopers van eigen vinding voor het nodige divertissement zorgen. Ook dit werk met hier en daar herinneringen aan Shake speare is duidelijk op het theater ge richt, hetgeen onder meer blijkt door de uitvoerige zorg aan de typeringen besteed. De muziek verraadt een heel wat grotere originaliteit, stevigheid en vaste lijn dan die van Menotti en al direct bij het begin wordt men geboeid door een zeer sugges tieve, dramatisch geïnspireerde monoloog van de boer in de kerker, die door de bas Guus Hoekman zeldzaam sterk werd ver tolkt. Deze scène achter tralies was het hoogtepunt van de gehele middag, dat mag zonder aarzeling worden vastgesteld. Wie had ooit achter deze statige oratorium zanger met zijn nobel geluid een zo bewo gen, dramatische operakracht gezocht? De muziek van Orff, die de consequentie van het „spreek-gezang" mag heten en al dus haast ongemerkt verbonden blijft aan de alternerende parlando's, ontwikkelt zich in de loop van het werk uit de vaste kern van haar opzet. Zelfs de burleske esca pades storen daarbij niet en de schaarse lyrische momenten passen er evengoed bij. Na Guus Hoekman trok vooral de mezzo Maria Ballings de aandacht. Ook de bariton Anton Eldering kwam aardig voor de dag, frappant was het zingen (en het acteren) van het trio John van Kesteren, Frans van der Ven en Henk Weimar en ook de ove rige vertolker^ (Guus Renaud, Albert Kross en Han Huizing) toonden kwalitei ten die in dit gemoderniseerde genre o>p prijs worden gesteld. Hulde aan de H.O.V. Evenals Menotti heeft Orff zijn eigen libretto vervaardigd en voor deze activiteit valt de waardering omgekeerd uit. Orff, die een zuiver dramatische verteltrant heeft gekozen, verloor de belangrijkste eis van het theater uit het oog: de economie. De twee intriges hebben weinig met elkaar van doen en dientengevolge sleept de han deling zich voort tot vervelens toe, met een Duitse lompheid soms. De regie van Cees Laseur is eenvoudig, helder en vaak schilderachtig. Voorbeeldig was bijvoor beeld de scène van de koning en zijn muzi kanten. Doordat de décors voornamelijk uitlichtbundels zijn opgetrokken zal dit werk in technisch minder goed voorziene schouwburgen dan de Utrechtse moeilijk op een dergelijke suggestieve wijze gereali seerd kunnen worden dan thans geschied de. De costumering maakte een wat goed kope indruk en was niet altijd even voor deling. Na afloop was er een minutenlang ap plaus en een royale bloemenhulde, waarin de H.O.V. spontaan betrokken werd. De dirigent drukte namelijk zijn dank aan het orkest uit door een hem aangeboden boeket uit elkaar te rukken en de bloemen links en rechts in de bak te strooien. Deze opvoe ringen verdienen de belangstelling van het Nederlandse publiek, dat echter afstand dient te nemen van de traditionele opvat tingen omtrent een opera, zij het deze ver jongde zangspelkunst tot in de finesses kunnen waarderen. JOS. DE KLERK DAVID KONING In „De Sirene", het orgaan van de Haar lemse Vrijwillige B.andweer Vereniging „De Tien", schrijft de voorzitter dr. C. Spoelder een artikel over „De brandweer als handhaver der openbare orde". Hij herinnert er aan dat de brandweer soms bij onlusten optreedt om demonstran ten uit elkaar te jagen. Onlangs stond de Bloemendaalse brandweer klaar om op te treden als het tot ongeregeldheden geko men zou zijn bij de verboden Hannie Schaft-herdenking op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. De voorzitter stelt nu de vraag: Is de brandweer zedelijk verpliaht als overheids orgaan of uit burgerzin de politie bijstand te verlenen? Zijn antwoord is: „Neen, wij mogen dit in geweten niet doen; het mag ook niet van ons gevergd worden." Dit wordt als volgt toegelicht: „De motieven, die mij tot dit negatieve antwoord brengen, zijn zeer uiteenlopend. Het eerste, misschien voor mij het belang rijkste, is van psychologische aard. De mens heeft voor mij een zekere waarde, zelfs als hij een in mijn oog verkeerd doel na streeft. Komt hij in massa en fanatiek voor dit doel op, verstoort hij hierdoor de maat schappelijke orde, dan moet hij weten, dat de strijd hem wacht. Die strijd wil hij sa men met zijn medestanders ondergaan, des noods wil hij er voor gewond en geslagen worden, maar om dan volkomen machteloos als een dier neergespoten te worden, weer loos in natte narigheid neer te leggen en weg te kruipen om te ontkomen, telkens opnieuw een straal ontvangend, dit oor deel ik een mens onwaardig. Degeen, die niet uit hoofde van zijn plichten dit mens onterende werk behoeft te verrichten, mag hieraan geen medewerking geven! Ik weet, het is een gevoelsmotief. Even wel, een ieder, die niet verstompt is door de huidige wereld van moord, doodslag, atoombom en wat dies meer zij, die nog eerbied voor een mens heeft, zal het in zijn hart met mij eens zijn. Ten tweede. Maatschappelijke orde valt geenszins samen met zedelijke orde; maat schappelijke orde is een betrekkelijk be grip, dat uiting geeft aan de wil van het regerend orgaan, van de heersende wetten. Nemen wij bijv. eens aan, hoe onwaar schijnlijk het ook is, dat men hier in Haar lem tegen de wet in, door een krachtig en eerlijk geloof gedreven, een openbare R.K. processie wilde houden en fanatiek door zette, dan zou het de plicht van het orde orgaan der overheid, de politie, zijn tot het uiterste hiertegen op te treden, niet tellen de de beweegredenen der processiegangers. Maar omgekeerd, wanneer in Laren of in diverse plaatsen in het Zuiden van ons land een processie door anti-katholieke fanatie kelingen zou dreigen verstoord te worden, had de politie evenzeer de plicht dit tot het uiterste toe te beletten. Het zou zonder meer onzedelijk zijn, wanneer een Neder lands burger, die niet tot de politie behoort, gedwongen zou worden partij te kiezen te gen ordeverstoorders, wier motieven hij go al niet goedkeurt, toch wellicht eerbiedigt. Ik wil maar zeggen, dat, als in Haarlem relletjes verwekt worden door Friese „fede ralisten", die tevens brandweerman zijn, zij van mij geen plens met een drieduimsslang moeten hebben te wachten. Ten derde. Een echte brandweerman, voorzover ik zijn aard heb leren kennen, wil graag met een zekere goedmoedigheid en nuchterheid leven en goed van zijn medeburgers trachten te behouden, zelfs al brengt dit eigen levensgevaar mee. Onder scheid tussen vriend of vijand kent hij hierbij niet. Met geweld optreden tegen een medeburger, daar past hij voor, dat is niet strokende met zijn aard en geweten. Zou hij gedwongen worden dit te doen, dan kwam er vermoedelijk geen spaan van te recht en zou het succes niet groot zijn. Men verandert iemands aard niet ineens. Zo meen ik dan aangetoond te hebben, dat het niet geoorloofd noch doeltreffend is de brandweer in te schakelen ter bespuiting van een menigte opgewonden lieden. Vrij willigers kunnen weigeren zich hiervoor te lenen. Voor beroepsbrandweerlieden en hun chefs zal het een zeer moeilijk ge wetensconflict worden. Uit de aard van de zaak behoren politie- brandweren tot de politie." Tenslotte merkt de schrijver op, dat, voor zover hij kan gissen, de brandweer in Haar lem aan geen gewetensconflict zal toe komen. De heren Fedde Schurer, hoofdredacteur van de Heerenveense Koerier, en R. J. Sip- kens, inspecteur van het Lager Onderwijs te Sneek, hebben Zaterdag te Amsterdam het woord gevoerd voor circa 500 Friezen, die buiten Friesland wonen. De heer Sipkens noemde erkenning van de Friese taal niet een specifiek nationaal- Friese eis, maar een eis die voortvloeit uit een psychologisch-paedagogisch probleem. Hij meende, dat Friese kinderen van zes jaar van het platteland kopschuw worden, wanneer ze zich plotseling in de school ge plaatst zien tegenover mensen, die Neder lands spreken, een taal die zij volgens de spreker nimmer tevoren hebben gehoord. De heer Schurer keerde zich tegen „de discriminatie van de Friese taal, die sche ring en inslag is bij de ambtenarij". „De Friese beweging", zo zei hij, „heeft nog nooit anti-Nederlandse tendenzen ge had, maar het kan die krijgen, wanneer men ons op de wijze van minister Mulderije provoceert." Tot raadsheer in de Hoge Raad is be noemd mr. H. Haga, raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage, tevens president van de Bijzondere Raad van Cassatie. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl. 47 85ls/n 85% A.K.U 158 3A 158% Lever Brothers 182 184% Philips Gloeil. 167 167 163% 162% Kon. Petroleum 284% 286 A'dam Rubber 96 95% Holl. Amer. Lijn 177 177% N. Scheepv. Unie 138% 138 H.V.A 99% 101% 76 78% Amsterd. Bank 163% 163% Rotterd. Bank 164 164 Twentse Bank 160 160% Anaconda Copper 56% 56% Bethlehem Steel 54% 54 Republic Steel 451Vis 45% Shell Union 72% 73 46% e. d. 46% U. S. Steel 43% 43 N. Lever Brothers 176% 178 Door Burgemeester en Wethouders van Velsen is (naar ontwerp van Arthur Staal, architect B. N. A., te Amster dam en Jc Schipper Jr., architect B.N.A. te Zaandam) opgedragen aan firma Van der Putten, aannemers te Haarlem en IJmuiden-Oost het bouwen van 242 étage woningen met 2 winkelwoningen, 72 stuks eengezinswoningen en 4 woningen voor ouden van dagen, op terreinen aan Rijn straat, Spaarnestraat, enz. in ÏJmuiden-O. Aan dezelfde firma is tevens opgedragen door B. en W. van Weesp, de bouw van 51 woningen, waarvan 6 duplex-woningen. Deze werken kosten tezamen 3.936.177. De jongens en meisjes van de Santpoortse jeugdgroepen „Het Bosvolk" en de „Vrije Vogels" komen Woensdag 19 December 's avonds om halfacht in de Nederlands Hervormde kerk bij elkaar voor een Kerst wijdingssamenkomst. Enige jongens en meisjes zullen o.a. het Kerstspel „Haast u naar de stal" opvoeren. Ouders der kin deren en belangstellenden zijn welkom. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor om een stuk grond ter oppervlakte van ongeveer 6700 vierkante meter, aan de Domp- vloedslaan hoek Willem de Zwijgerlaan te Overveen terug te kopen van de N.V. Bioscoop-exploitatie maatschappij „Frans Hals". In Februari 1948 had Frans Hals dit terrein gekocht met als doel er een cultuur centrum op te stichten. Verscheidene om standigheden staan echter de uitvoering van de plannen in de weg. zodat de maatschappij de gemeente verzocht heeft de grond terug te kopen. In de verkoopakte was de voor waarde opgenomen dat de koopovereenkomst zou vervallen indien koopster niet binnen vijf jaar op dusdanige wijze met de bouw van een cultuurcentrum zou zijn begonnen, dat zij aan deze bouw een bedrag van ten minste f 60.000 zou hebben besteed. B. en W. zijn echter van mening dat het niet nodig is om de termijn van vijf jaar af te wachten. Arkeldijk, 13 v. New York naar R'dam. Aldabi, 17 te Antwerpen verwacht. Alioth, 17 Antwerpen verwacht. Aludra, 16 te IJmuiden verwacht. Amstelpark, 14 te Newport News. Aalsum, pass. 14 Azoren. Aid atol, pass. 14 Finisterre. Alderamin, 14 520 m W. Scilly's. Alioth, pass. 14 Finisterre. Annenkerk, 14 rede Adelaide, Arundo. 14 760 m. W.ZW. Scilly's. Axeldijk, 15 100 m. N.NO. Miami Abbekerk, 16 v Sydney naar Brisbane. Alamak, pass. 16 Gibraltar n. Antwerpen. Alcyone, 16 van Suez naar Aden. Aikaid, pass. 16 Scilly's, Almdijk15 v. Havanna naar Tampico. Almkerk, 15 van R'dam naar Brisbane. Altair, 15 van Rio Grande. Ampenan, 15 v. Soerabaja te New York. AJigentb, 15 van R'dam naar Hamburg. Aaglekerk, 16 van Singapore. Alderamin, 16 14 u. v. Newport News voor IJmuiden verwacht. Aludra. 16 v. Philadelphia te Amsterdam. Arendskerk, 16 van Port Said Arnedijk, 17 Antwerpen verwacht. Averdijk, 15 te Antwerpen. Amstelkerk, 16 van Dakar naar Freetown. Boschfontein. 14 v. Tanga te Mombassa. Boskoop, 15 te Amsterdam. Britsum, 14 te R'dam v. Newport News Bali, 13 270 m. W.NW. Keywest. Bloemfontein. 14 500 m N.NO. St. Helena. Bonaire. 14 220 m. ZW. Fayal. Beverwijk, pass. 16 Gibraltar. Biliton, 15 v. Dubai te Rastanura. Borneo. 17 te Port Said. Breda. 16 v. Arica naar Tocopilla. Blijdendijk, pass. 16 Scilly's n. Antw. Baarn. 17 v. Antwerpen naar Amsterdam. Bintang. 14 te Madras. Congostroom, 14 v. Antwerpen te Bordeaux. Callisto, pass. 14 ten O. San Miguel. Caltex Delft, pass. 16 Finisterre. Caltex Nederland, pass. 15 Finisterre, Chama, 15 bij Ouessant. Caltex Leiden, 16 v. R'dam naar Sidon. Ceram, 15 van Madras. Cronenburgh, 15 v. Bilbao naar IJmuiden. Duivendrecht, 15 te R'dam v. Bary. Dalerdijk, 13 180 m. ZO. Bermudas. Delft, pass. 14 Azoren. Diemerdijk. 15 te Los Angeles. Eendracht. 15 Antwerpen verwacht. Eemdijk, 14 350 m. NW. Finisterre. Eisso Den Haag, pass. 16 Mona ei<l. Friesland (SSM), 15 v. Huelva te R'dam. Grootekerk, 15 te Amsterdam Gooiland. 14 350 m. W.ZW. Finisterre. Gaasterland. 16 te Rio de Janeiro.. Graveland, 15 v. Santos n. Rio Grande do Sul Gordias, 16 van Rotterdam. Helicon, 15 te Buitenhuizen. Heemskerk, 14 te Hamburg. Hestia, 14 650 m, N.NO. Barbados Heelsum, 15 v. Galveston n Brownsville. Jagersfontein, 14 230 m. W. Freetown. Japara (KRL), 17 Marseille verwacht. Jupiter, 16 van R'dam. Katwijk, 16 Setubal verwacht. Kedoe, 15 te Gibraltar. Kota Baroe, 15 v. Singapore te Belawan. Karsik. 15 v. Makassar te Garontalo. Klipfontein, 16 te East London. Kota Inten, 16 van Aden naar Belawan. Kieldrecht, 17 Manilla verwacht. Kota Agoeng, pass. 16 Port Said. Laagkerk, 13 te Genua. Laurenskerk, 15 v Antwerpen n. Londen. Loenerkerk. 15 te R'dam. Lemsterkerk, 14 nog te Bahrein. Laertes, 16 van Suez. Lemsterkerk. 17 te Damman. Leuvekedk. 15 v. Gibraltar n. Port Said. Lombok, 15 te San Francisco Langkoeas. 17 v. Antwerpen te R'dam. Lindekerk, 16 v. R'dam naar Hamburg Loppersum, 16 v. R'dam naar Piombno. Leerdam, pass. 16 Scilly's n. Antw. Lissekerk, 17 van Spez. Macuba, pass. 14 Gibraltar. Madoera, 14 v. Vancouver. Manoeran, pass. 14 Gibraltar. Mapia, 14 te Colombo. Marin, 12 te New Orleans. Marisa. 14 60 m. N Natal. Markelo, 14 100 m. W. Burlings. Mlnjak, 15 te Djakarta. Macoma. 15 v. Yokohama te Mirl. Marken, pass. 15 Fayak Merwede, 16 te Le Havre. Modjokerto, 15 te Singapore. Murena, 16 v. Genua naar Sidon. Maas, 16 v. Valencia te R'dam. Marpessa. 16 v. Mariel naar Tampico. Maaskerk, 17 v. Beira n. Mozambique. Molenkerk, 14 van Luanda naar Libóto. Nestor, 14 ten anker Mersen. Noordwijk, 16 van Bone naar Nederland Ondina, 14 500 m. ZO Ras al Hadd. Ootmarsum, 14 620 m. ZW. Flores, Ovula, 15 v. Willemstad te Kingston. Overijsel,17 Alexandrië verwacht Prins Joh Willem Friso, 14 700 rh. W. Scilly's. Prins Philips Willem, 14 dwars Plymouth. Prins Willem v. Oranje, 14 ten anker voor Va lencia. Pygmalion, 14 v. Maracaïbo n. Paramaribo Polydorus, 16 Van Marseille. Polyphemus, 16 rede Balikpapan. Prins Fred Hendrik 15 v. Le Havre n. Antw. Prin Joh. W. Friso, pass. 16 Scilly's. Prins Willem II. pass. 16 Scilly's. Prins Willem in, 15 te Le Havre. Prins Willem 15 te Le Havre Poseidon, 16 v. Antwerpen te R'dam, Prins Maurits, 17 v. Valencia te R'dam. Ronde. 14 v. Belawan n. Colombo. Reynlersz. 14 v. Soerabaja n. Cheribon. Rijndam, 14 380 m. O.ZO. Cp. Race Rempang, 17 Makassar verwacht. Roebiah, 16 Guardafui naar Suez. Roepat, 16 van Aden naar Belawan. Radja, 13 v. Tj. Priok naar Musi Rotti, 16 van Cristobal naar Wlllèmstad. Sumatra, pass. Perim. Stentor, 13 v. Paramaribo naar Trinidad. Straat Soenda, 15 te Rio Grande. Sailand, 14 200 m. ZW. Palma. Sorpedon, 14 te Paramaribo. Slboga. 14 v. Parepare naar Menado Sliedrecht, 14 1080 m. O. ten N. La Plata. Stad Alkmaar, 14 420 m. NW. Flores, BINNENLAND Na het bericht over de oplichter, die loten liet drukken voor „Het misdeelde kind" met de bedoeling er 5000.rijker van te worden, heeft de Amsterdamse politie zoveel inlichtingen ontvangen dat zij nu weet wie deze man is. Het is echter nog niet ge lukt hem aan te houden. Zondagmiddag om kwart voor zes ver dween de zender Hilversum II uit de aether, waardoor de toestelbezitters verstoken ble ven van een deel van een hoorspelletje en van het sportcommentaar van de V.A.R.A. De aangeslotenen op radio-centrales konden dit programma wel volgen. Na 20 minuten was de storing, veroorzaakt door een defect geraakt onderdeel van de zender in Lopik, verholpen. De A.V.R.O.-omrocpster Netty Rosenfeld is naar New York vertrokken met een K.L.M.-vliegtuig waarmee dieren naar de Verenigde Staten worden vervoerd. Netty Rosenfeld zal over deze vlucht reportages maken. De Nederlands-Zuid-Afrikaanse ver eniging hield Zaterdagavond in samenwer king met het Suid Afrikaanse Studente Komité in Amsterdam een bijeenkomst be legd ter gelegenheid van Dingaansdag. Prof. dr. N. P. van Wijklouw hield een inleiding over „Die betekenis van Dingaansdag". Het jacht „Prins te Paard" dat Zaterdag op het IJselmeer bij de Gaasterlandse kust aan de grond gelopen was, is door de red dingboot Hilda uit Lemmer en drie vissers boten naar Lemmer gesleept. Aan boord bevonden zich drie personen, bij wie de eigenaar, de heer J. E. Leenus uit Leeuwar den. Het jacht was op weg van Amsterdam naar Leeuwarden. De Vereniging voor Arbeidsrecht heeft in Amsterdam een buitengewone vergadering gehouden ter gelegenheid van het feit, dat vijfentwintig jaar geleden voor het eerst een universitaire leerstoel in arbeidsrecht werd bezet. De vergadering werd bijgewoond door prof. mr. M. G. Levenbach, die gedurende deze hele periode de genoemde leerstoel be zette. Een drietal sprekers behandelde be langrijke arbeidsrechtelijke kwesties. De Vereniging voor Wijsbegeerte des Rechts heeft in Den Haag haar jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, prof. mr. M. P. Vrij, werd herkozen. In de plaats van prof. dr. F. L. R. Sassen en mr. E. Brongers- ma werden tot leden van het bestuur ge kozen: jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaar en prof. mr. F. Duynstee. De hoofdprijzen van de televisiekijk- wedstrijd ten bate van de kinderpostzegel actie zijn gewonnen door: M. Donkervoort, Rotterdam (reis naar Zwitserland); mevrouw N. WerrelmanGoppel, Gerwen (N.B.) (televisietoestel) en door mej. B. Brandt, Hengelo (reis naar Parijs). Het totaal der door het Nederlandse Rode Kruis ingezamelde bedragen voor de slachtoffers van de watersnood in Italië bedroeg Zaterdagmiddag f368.118. Dinsdag vertrekt uit Venlo een goederentrein, waar mee een deel der Nederlandse bijdrage te weten 37.080 blikken corned beef, 400 blik ken ander vlees, 5000 blikken leverpastei, 500 blikken goulash, 123.120 blikken geconden seerde melk. 232.000 repen chocolade, 10 ton suiker, een kleine partij kleding en enig kinderspeelgoed, naar Italië wordt vervoerd. Het bestuur van de humanistische stichting Socrates, heeft benoemd tot hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft dr. Libbe van der Wal te Delft, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte, in het bijzonder met betrekking tot de humanisti sche levens- en wereldbeschouwing. Prof. C. F. A. van Dam is Zaterdag in het huwelijk getreden met mevrouw M. J. ValstarSlebe. Prof. Van Dam is leraar Spaans van Prins Bernhard. Op de receptie bood de Prins zijn leermeester een fles Anis del Mono (Anijs van de Aap) aan, een zeer bekende Spaanse likeur, alsmede een zilveren sigarettenkoker. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen geschiedenis M. O. is geslaagd J. de Jong te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool zijn ge slaagd: H. Colijn te Haarlem voor het examen werktuigkundig ingenieur: J. A. Stals te IJmuiden voor het candidaatsexamen schei kundig ingenieur en J. H. Wesselo te Lisse voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur. De belangstelling voor het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" van M. Nijhoff in de Remonstrantse Kerk is zo groot, dat be sloten is morgen, Dinsdag, nog een opvoering te geven. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk en voorheen te Haar lem-N., heeft bedankt voor het beroep naar Doesburg. De heer K. Mechelse te Haarlem slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal examen geneeskunde. Voor het artsexamen tweede gedeelte slaagde mej. J. B. Krijgsman in Bloemendaal. ADVERTENTIE PHILIPS - ERRES - WALDORP - SIEMENS Betaling in overleg. G. KAASENBROOD Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Straat Malakka, 14 160 m. Z.ZW. Port de Galle. Swartehondt, 15 te Makassar verwacht. Sailand, 16 te St. Vincent. Schiedijk, 16 v. Port Swettenham n. Singapore. Singkep, 15 rede Semarang. Sliedrecht, 17 Cp La Plata verwacht. Soestdijk, 16 van Penang naar Belawan. Stad Dordrecht, 16 van Gibraltar. Stad Maastricht, 16 v. Gibraltar. Stad Vlaardlngen. 15 v. R'dam te Narvik. Stad Schiedam, 16 v. Vlaardlngen n. Melilla. Teiresias, pass. 14 Finisterre. Tjipanas, 14 v. East London n. Durban. Tjisadane, 14 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tiba. 16 te Montevideo. Tankhaven I, 15 v. Tj. Uban te Sungeigerong verwacht. Tarakan, 14 930 m. O.ten Z. Socotra. Tero, 14 250 m N.NO. Belem. Tiberius, 14 330 m. W.NW. Keywest. Talisse, 18 Tj. Priok verwacht. Tomini, 15 v Soerabaja naar Makassar. Tamo, 17 v, Antwerpen te R'dam. Tibia, 16 v. R'dam naar Curasao. Teiresias, 17 v Indonesië te Amsterdam. Utrecht, 17 te Penang. Van Heutsz. 14 v. Penang n. Belawan. Westland, pass. 16 Finisterre naar Santos. Winterswijk. 17 voor Hoek van Holland verw. Waterman, 15 van Melbourne. Westerdam, 17 v. New York te R'dam, Winsum, 16 v. R'dam naar Sfax. Waterland, 16 van Hamburg naar Amsterdam. Willemstad. 15 te Curasao. Zuiderkruis, pass. 16 Kanarische eil. Zijpenberg, 16 rede Safi van Savona. Zaan, 16 v. A'dam naar Setubal. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden. Aldabi, 16 Antwerpen verwacht. Alhena, 11 te Santos. Alnati, 24 te Rio de Janeiro verwacht. Bonaire, 15 Port del Gada en 20 Plymouth verwacht. Boskoop.verwacht 15 Amsterdam. Cottica, 17 Barbados verwacht. Groote Beer, Amsterdam verhouwen Indrapoera, 2 Jan,, v. R'dam n. Soerabaja. Joh. v. Oldenbarrievelt. Amsterdam survey. Noordam, 17 New York verwacht. Oranje, verm. 28 v. Amsterdam n. Djakarta. Oranjestad, 15 Madeira verwacht. Rijndam, 18 New York verwacht. Sibajak, vertr. 27 v. R'dam n Willemstad. Tjiluwah, 12 v. R'dam te Djakarta. Veendam, 21 Southampton n Le Havre, 22 Rotterdam verwacht. Waterman, 17 Sydney verwacht. Westerdam. 17 R'dam verwacht. Willemstad, 15 v. La Guaira n. Curasao. Willem Ruys, verm. 20 v. Djakarta n. R'dam Zuiderkruis, 21 Amsterdam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7