Britse poging om het plan-Pleven passend te maken „Onze stad is bij overleg over Moerdijkkanaal niet gehoord" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engels gesprek Lijsten van krijgsgevangenen in Korea heden uitgewisseld Churchill en Eden in Parijs Lidmaatschap van CPN voor ambtenaren verboden Poolse resolutie in de politieke commissie Voor de Stille Armen Het woord is aan, Getuigen-parade in zaak-Rinchard Conferentie in Parijs over kwestie-Egypte 11 19 Eisenhower als „offer"? Prof. Supomo antwoordt Fel verwijt van Rotterdamse wethouder: Ergertiszvekkende discriminatie van Belgische zijde Verzoek aan onze weekabonnés Evenals dat van andere communistische organisaties Nog driehonderd op de rol Generaal William F. Dean komt er op voor 66e JAARGANG No 138 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 DECEMBER 19 31 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 297 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het ENGELSE WEEKBLAD The Ob server, over welks streven naar Atlan tische federale Unie hier onlangs geschre- ven is, houdt er een gedachtenwisseling met zijn lezers over. Het blad verzekert dat het sinds zijn critiek op de geëiste onvoor waardelijke overgave van Duitsland en zijn bondgenoten, in Maart 1944, niet zoveel brieven heeft ontvangen als over zijn twee artikelen pro Atlantische Unie. Het is van mening dat nu, evenals toen, velen in on rust verkeren over de vraag of de Britse politiek in het grootste probleem van de dag niet de verkeerde koers heeft gekozen. Ais het dat goed ziet mag het een mooi 'verschijnsel heten. In elk geval heeft deze gedachtenwisseling al aangetoond dat vele Engelsen het niet met hun regering eens zjjn. The Observer spreekt van „een ver rassend groot aantal" briefschrijvers. Zij allen zijn met het blad van mening dat En geland Atlantische Unie moet nastreven omdat alleen gezamenlijk, in een onverbre kelijke eenheid, Amerika en West-Europa een veilige positie tegenover Rusland kun nen verwerven, de vrede verzekeren en de weg bereiden voor wereldregering. In een Europese Unie-alleen, als onderdeel van een Atlantische coalitie, geloven zij even min als The Observer. Maar zij beamen de opinie van het blad, dat Europese Unie een brug naar Atlantische zou slaan, dat het rampzalig zou zijn als de huidige Europese federale beweging zou falen, dat Engeland zich veel hulpvaardiger jegens deze bewe ging moet tonen dan het tot dusver gedaan heeft en tenslotte dit is bijzonder inte ressant dat het in een streven naar At lantische Unie meer zou kunnen winnen door zich bij een Europese Unie te voegen, en die naar Atlantische Unie te helpen sturen, dan door erbuiten te blijven. In andere brieven aan The Observer, waarin critiek op het standpunt van het blad wordt uitgeoefend, overwegen drie be zwaren. Namelijk: dat een Atlantische Unie overheerst zou worden door zijn sterk ste lid, Amerika; dat zulk een Unie onver enigbaar zou zijn met de idealen van het socialisme en met nationale soci&listisch- economische ontwikkeling volgens plan; tenslotte dat Atlantische Unie niet zou zijn te verenigen met het bestaan van het Britse Gemenebest, of zelfs van de Britse mo narchie. Op het eerste bezwaar antwoordt het Engelse blad dat Engelands afhankelijkheid rn Amerika in een grondwettige Unie „minder weerzinwekkend en minder één zijdig" zou zijn dan zij nu is. In de huidige verhoudingen moet gemeenschappelijk be leid door diplomatieke onderhandeling tus sen regeringen tot stand komen en krijgt de regering van de sterkste mogendheid in negen van de tien gevallen haar zin. In een Urne, met gezamenlijk gekozen bewind, zal niet worden onderhandeld, maar zullen Atlantische Federale ministers volgens het gemeenschappelijk inzicht ageren. In een coalitie geeft de sterkste partner de toon aan; in een federatie overweegt gewoonlijk het sterkste politieke argument, wat ook zijn oorsprong moge zijn. Dit inzicht van het Engelse blad met in stemming citerend hetzelfde is op deze plaats herhaaldelijk betoogd begrijpen wij niettemin dat zich hier de grootste raadselen voordoen voor mensen, die nog nooit over het wezen van federale unie hebben nagedacht. Op het tweede bezwaar, betreffende na tionale economische souvereiniteit en socia listische plannen, waarvan Engeland in een Unie beroofd zou worden, antwoordt The Observer: dat is eenvoudig onwaar, voor zover overheids- of particulier bezit van vitale industrieën bedoeld wordt. Iedere Itaat, die lid van een Unie is, kan er zijn tigen kolenmijnen, electrische centrales enz. op na blijven houden. Geen staats economie zal evenwel als een afgescheiden eenheid kunnen bestaan. Maar kan zij dat nü soms? Telkens zijn onze plannen ver stoord door omstandigheden, waarover wij geen controle hadden. In een federatie zou den wij tenminste een aandeel in de con trole krijgen. En wij zouden meedoen aan het bestuur van een veel groter en veel sterker economisch geheel dan nu. De keus ligt niet tussen onafhankelijkheid en onder danigheid, maar tussen de illusie van on afhankelijkheid in afzondering en de rea liteit van onafhankelijkheid gedeeld met anderen. Dit laatste moge ik ter herlezing aanbe velen. Het is duidelijk en het geldt even zeer voor ons en voor de andere West- Europese volken als voor de Engelsen. Wij leven nu in een illusie van onafhanke lijkheid, in een illusie van souvereiniteit. Men zou ook kunnen zeggen: in een utopie. Op het derde bezwaar van sommigen on der zijn lezers geeft The Observer ten ant woord, dat in een federale unie de Britse monarchie zou blijven bestaan en constitu tionele verandering in het Britse Gemene best niet nodig zou zijn. Wel zouden de relaties met het Gemenebest beïnvloed worden door de opneming van de Britse defensie en buitenlandse politiek in het federale geheel. Maar de uitwerking zou zeer gunstig kunnen zijn. Het Gemenebest zou bovendien tot een groter Gemenebest van de Atlantische Unie kunnen uitgroeien. Ter toelichting op de commentaar „de uitwerking zou zeer gunstig kunnen zijn" behoeft hier alleen maar gezegd te worden dat de overzeese delen van het Britse Ge menebest zich in feite reeds in hoofdzaak op Amerikaanse militaire beveiliging ver laten. Ge ziet dat in Engeland gedachtenwisse ling is ontstaan. Zij is voor ons belangwek kend; daarom is zij hier vrij uitvoerig weergegeven. Het weekblad The Observer, dat zich in zijn uitingen niet neutraal, maar onafhankelijk doet gelden -- 'iet stelt zich boven de partijen is er daardoor bijzon der toe geëigend, in Engeland als fede ralistisch pionier op te treden. Het heeft dat begrepen, die taak op zich genomen en onmiddellijk sterke weerklank bij zijn lezers gevonden. Dit goede begin zou van betekenis kunnen zijn. R. P. GEEN BROOD-, MAAR VIS- VERGIFTIGING Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de jongste gevallen van vergiftiging in Pont Saint-Esprit in Frankrijk niet te wijten waren aan moederkoren doch aan bedor ven visconserven. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Enkele duizenden Parijzenaars hadden gisteren de natte kou en de dikke mist ge trotseerd om een glimp van Winston Churchill aan de Gare du Nord op te vangen. De Engelse premier werd vergezeld door Eden, minister van Buitenlandse Zaken, Massigli, de Franse ambassadeur in Londen, en nog een vijftal naaste medewerkers. Churchill werd verwelkomd door premier Pleven en de ministers Bidault, Schuman en Queuille. De Fransen hadden veel werk van de ontvangst gemaakt. De stationshal was met Engelse vlaggen versierd, en over het perron was een tapijt uitgerold tot op het trot toir, waarvoor een auto van de Engelse ambassade stond te wachten. Er was muziek en een erewacht, die. door Churchill werd geïnspecteerd. Sedert 1948, toen Churchill de hoogste Franse militaire onderscheiding ontving, was de Britse staatsman niet meer in Parijs geweest. Wanneer Churchill vanavond weer naar Londen terugkeert, zal hij aan verschillen de banketten, ondermeer met president Auriol en generaal Eisenhower hebben aan gezeten, en met de voornaamste Franse ministers hebben geconfereerd. Minister Eden heeft van zijn kant al een bespreking gevoerd met zijn Egyptische ambtgenoot Sala El Din Pasja, die hier de delegatie van zijn land bij de UNO leidt, over de moeilijkheden tussen beide regerin gen. Wat de Frans-Engelse besprekingen be treft, ziet men het hier in politieke kringen over het algemeen zo, dat Churchill, die, zoals bekend, grote waarde aan dit soort persoonlijke gesprekken op het hoogste niveau hecht, alvorens naar Washington te vertrekken, zich heeft willen vergewissen van de Franse inzichten inzake de proble men, waarover hij met Truman tot over eenstemming zal trachten te geraken. Daarbij stonden twee vraagstukken op de voorgrond. Ten eerste een algemene her ziening van de organisatie van het Atlan tisch pact, volgens Churchill thans veel te gecompliceerd ingericht en ten tweede de kwestie van het Europese leger. Wat dit tweede punt aangaat, gelooft men dat Churchill vooral heeft gestreefd naar een compromis met de Fransen, om daar mee volgende maand in Amerika een goede beurt te kunnen maken. Churchill, die door de Fransen wel verweten wordt, dat hij zijn geesteskind Europa te Straatsburg te vondeling heeft gelegd, zou zich hebben beroepen op de bekende Benelux-bezwaren over het Pleven-plan in de hoop zo de Franse regering te kunnen doen besluiten de idee van souvereiniteitsafstand uit haar ontwerp te schrappen. Wanneer de nationale contingenten in het Europese leger niet aan de autoriteit van de verschillende regeringen onttrokken zouden worden, zou Engeland, zo geloofde men gisteravond in Parijs, een directe deel neming alsnog kunnen overwegen. Enkele Britse divisies zouden dan op het vasteland kunnen worden gestationneerd, terwijl dan bovendien piloten en tankspe cialisten van de andere landen in Engeland een opleiding zouden kunnen komen vol gen. BOMMENWERPER NEERGESTORT Een viermotorige bommenwerper B-29 is te Shreveport (Louisiana, V.S.) bij de landing neergestort en verbrand. Van de dertien bemanningsleden kwamen twee om het leven en werden 11 gewond. Het is op dit moment zeker nog te vroeg betrouwbare reacties uit officiële Franse kringen op deze suggestie van Churchill te kunnen geven. Het onafhankelijke linkse dagblad „Com bat" deelde vanmorgen niettemin in een sensationele kop mede, dat het plan Pleven na een paar uur confereren met Churchill als definitief zou zijn opgegeven. Die voorstelling van zaken lijkt ons ech ter op zijn minst zeer voorbarig. oooo<xo(xxx»3occcoocoocioooococxxooocooooc)oococooooocooooo De Londense correspondent van de „New York Times" meldt, dat generaal Eisenhower heden tijdens zijn bespre king met Churchill zal aanbieden, zijn plan om zich candidaat te stellen voor het Amerikaanse presidentschap op te geven en opperbevelhebber der Atlan tische strijdkrachten te blijven, indien Engeland belooft zich bij de vorming van een Europees leger aan te sluiten. De Nederlandse regering heeft enige dagen geleden aan de Indonesische ambas sadeur in bijzondere dienst, prof. Supomo, een memorandum overhandigd, waarin op heldering gevraagd werd over een aantal punten alvorens tot bespreking te komen over eventuele wijziging van het unie statuut. Prof. Supomo heeft op dit memorandum geantwoord. Dit antwoord wordt thans door de Nederlandse regering bestudeerd. Tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen in de Rotterdamse ge meenteraad heeft de wethouder van Finan ciën en voor het havenbedrijf van Rotter dam scherpe critiek geleverd op het Bene- lux-overleg omtrent het Moerdijkkanaal, dat hij „de allesoverheersende bedreiging van onze welvaart" noemde. Hoezeer de Belgische belangen hierin naar zijn mening op de spits zijn gedreven bleek zijns inziens uit het rapport van de Belgisch-Nederland se bijzondere commissie voor de Waterwe gen, dat in het begin van dit jaar is ver schenen. Bij dit onderzoek is de Belgische documentatie, naar hij zeide, zonder meer ondeugdelijk gebleken. „Een pover groepje in wezen niets om het lijf hebbende argu menten is in zijn volle naakte onbedui dendheid in het daglicht gesteld. Hoezeer een toegevingsgezinde Nederlandse rege ring hierna nog zal trachten te onderhan delen, zij zal zakelijk ik bedoel tech nisch, economisch en financieel nooit meer een houdbaar standpunt kunnen in nemen, indien ze bij deze onderhandelin- Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 17—22 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2429 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE V. Kerkdienst in een krijgsgevangenenkamp in Zuid-Korea. Honderden Noordelijke krijgsgevangenen, die zich voor 't bijwonen van christelijke kerkdiensten hebben op gegeven, luisteren naar de preek van kapelaan Völkel. een missionaris die voor het uitbreken van de oorlog reeds in Korea zielsverzorger was. Officieel wordt medegedeeld dat de re gering is overgegaan tot de samenstelling van een nieuwe lijst van voor ambtenaren verboden verenigingen. Deze lijst omvat de Communistische Par tij Nederland, de Arbeidersbond voor Cul tuur, het Algemeen Nederlands Jeugd Ver bond, de Nederlandse Vrouwen Beweging, de Eenheidsvakcentrale en de daarbij aan gesloten bedrijf sbonden. De regering heeft bovendien besloten de colleges van Gedeputeerde Staten en van burgemeester en wethouders in overweging te geven de plaatselijke verordeningen in dit opzicht met het Rijksambtenarenregle ment in overeenstemming te brengen. Bij algemene maatregel van bestuur zal moge lijk worden gemaakt, dat de lagere organen ook het advies kunnen inwinnen van de commissie inzake ontslag van politiek on betrouwbare ambtenaren, welke commissie door de regering moet worden gehoord al vorens tot een ontslag mag worden over gegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van ver boden verenigingen is in 1949 ingetrokken. Het algemeen rijksambtenarenreglement bepaalt in artikel 97b, dat een ambtenaar eervol kan worden ontslagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het ver lenen van het ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is dat hij zijn plicht onder alle omstandig heden getrouwelijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, welke door de regering geplaatst is op een lijst van verboden verenigingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot ontslag kan leiden. gen tot een in haar ogen aanvaardbaar compromis komt." Toen België na de beide wereldoorlogen „ongelooflijke economische meevallers" had tegenover „de economische ontreddering van Nederland" heeft België volgens wet houder J. van Tilburg zich allerminst een goede buur getoond en van deze verhou ding op een teleurstellende wijze gebruik gemaakt. „Antwerpen wel vertegenwoordigd" Nu de regering zich „op het uiterst ge vaarlijke pad der politieke onderhandelin gen heeft laten dringen" heeft men van Nederlandse zijde een „economisch ge schoolde politicus, behorende tot de groot ste politieke partij" aangezocht, maar in België werd een politicus benoemd, die te vens Antwerpenaar is, oud-schepen van deze haven en oud-burgemeester van deze stad. „Men heeft zich ook hier een troef uit handen laten spelen," aldus de wethouder die betreurde dat Rotterdams vertegen woordiging door de heer Brautigam zowel van Nederlandse als van Belgische zijde is geweerd. Ook het kosteloos slepen van Antwerpen naar Dordrecht, waartoe België reeds in September 1946 overging en het Belgische besluit tot heffing van Rijnvaartpremies in November 1949 noemde de heer Van Til burg „de alom bekende handelwijze van een niet gewaardeerde tegenpartij, inge geven door eigenbelang, door gebrek aan begrip voor de belangen van de bevriende partner." Zonder enig voorafgaand overleg met de Nederlandse havens is de Nederlandse re gering gaan onderhandelen, juist nu het spant, aldus de wethouder, die de verontschuldiging van minister Stikker, dat er tijd noch gelegenheid voor zou bestaan, niet wenste te aanvaarden. Het havenverkeer in Antwerpen heeft thans het vooroorlogse verkeer reeds met 25 percent overschreden, terwijl Rotterdam nog niet aan 85 percent van het verkeer van 1938 toe is. „Met gelijke munt" Omtrent de vraag of het Rotterdams stadsbestuur, nu het door de regering „ken nelijk in de steek is gelaten" zelf handelend kan optreden, zei de wethouder, dat „de bij het bedrijfsleven ergerniswekkende discri minatie van Belgische zijde met gelijke munt kan worden betaald." „Ik ben persoonlijk gekant tegen iedere discriminatie van handelspolitieke aard," zo besloot de heer Van Tilburg, „maar als men nu denkt, dat wij ons rustig in een hoekje laten drukken en ons maar als Joris Goedbloed alles laten welgevallen, dan vergist men zich. Rotterdam zal pal staan en bij iedere gelegenheid weer de Rotterdamse havenbelangen verdedigen. Kan het zonder vechttarieven of premies voor het Belgische industriële verkeer, des- te beter, maar moet het anders, omdat de regering ons in de steek laat, dan zal het ook anders." PARIJS. (Reuter). Maandag heeft de politieke commissie van de UNO het her ziene Westelijk plan voor internationale controle en toezicht op een ontwapenings pact besproken. De Poolse afgevaardigde, Wierblowski, noemde de Sovjet-Russische amendemen ten concreet en de drie-mogendheden voorstellen vaag. Hij diende een ontwerp resolutie in en daagde de Westelijke mo gendheden uit hun goede wil te tonen door de resolutie te aanvaarden. In de reso lutie wordt de commissie verzocht de ont wapeningscommissie te doen werken vol gens de procedureregels van de commissie voor atoomenergie en de commissie te in strueren de Westelijke resolutie en de Russische amendementen te behandelen. In Parijs beschouwt men de Maandag door Polen ingediende resolutie als een poging om op het laatste ogenblik te voor komen, dat de Assemblée zich met over weldigende meerderheid uitspreekt voor het Westelijke ontwapeningsplan. De indruk is, dat de Poolse stap klaar blijkelijk bedoelt een ontwapeningscom missie in te stellen zonder werkschema of opdracht. Het is bekend dat Amerika, En geland en Frankrijk sterk gekant zijn te gen een dergelijke procedure. 7de verantwoording S. de J. 10,—; S. 5,—; V. V 10,—; B. v. L. 15,—; J. v. d. V. ƒ3,—; J. de N. 1,—; J. W. ƒ2,50; J. C. v. L. ƒ5,—; J. A. ƒ2,—; C. v. W. ƒ3,— J G. E. ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; M. S. ƒ2,50; H. V ƒ1,—; Baltus ƒ2,50; S. H. f3,—; W. C. B. en Zn. 10,—; J. B. ƒ2,—; P. V. ƒ5,—; M. C. V. Z. ƒ1,—; P. G. ƒ1,—; N. N ƒ5,—; G. de V. ƒ15—; J. de V. ƒ5,—; M. H. G. ƒ2,50; Bridgeclub P. S. ƒ5,—; J. H. ƒ2,50; Joh. v. D. ƒ10,—; N. N. ƒ1,—; N. N. 1,—; M. v. S 5,—.; Mr. M. A. S. ƒ5,—; Voetbal ƒ10,—; Dames L. ƒ2,50: M. H. ƒ5,—; D. H. ƒ10,—; C. B. ƒ2,50: v. d. V. ƒ2,50; nr. 13 ƒ10,—; Mej. N. N. ƒ2,50; D. M. ƒ2,—; Mevr. A. J. S. f 10,—N. N. ƒ1,—; Govie 2,50; Johannes 2,50; G S. J. 10,—; N. N. 25,Collecte Remonstrantse Zondags school door bem. v. Gerrit Jan Posthumus ƒ10,05; Bestuursverg. H. V. B. ƒ12,Kan toor- en Inc. pers. Ziekenfonds Ziekenzorg 29,—; mej. E. H. ƒ1,—; N. V. F. Bl'daal ƒ10,—: W. v. d. B. ƒ3,—; D. v. D. ƒ3.—; Op brengst Feestavond ,.De Melodisten" ƒ92,81; N. N. ƒ5,—; A. V. ƒ2,50; S. E. W. M. ƒ2,50; M. B. ƒ5,—; N. N. ƒ2.50: R. J. ƒ2,50; Van twee Buurtjes ƒ2,J. K. 10,Dames V. ƒ2,50; S. W. H. ƒ10,—: H. H.'v. Br. ƒ5,—; C. Pol 5,—; V. 1,—; Nancy 5.—; W. v. 'd. V. 2,50: Dames E. en H. L. 3,—; S 1,—; W. B. 1.—; H. J. W. 2,50; M. C. P. 2,—; N. N. ƒ2,50; v. L. H. ƒ10,— J. S ƒ3,—; B. A. C. 2,50; S. J. v. d. M. 7,50; T. S. 2,—; Wed. S. ƒ2.—; N. N ƒ1,—; A. Z. ƒ1.—: H. M. B. S. ƒ50,— H. d. H ƒ2,50; R. H 25,— W. J. H. gr. v. L. S. ƒ25,—; C. v. R. 25,- G. H ƒ25,—; W. Jr. 25,—; Ad Lucem et Pacem ƒ25.—; Ir. J. T. ƒ25.—; D. H. H. 20,—; H. S.—M. A. L. 15,—; A. H. v. H.— d. V. 10,—; ,.St." 10,—; Dr. K. C. A. V. ƒ10,—; L. A. M. C. K. ƒ10,—; I. J. ƒ10,—; Dr. M. J. H. ƒ10,—; J. L. K. ƒ10,—; Dr. W. B. S. ƒ10,—; Mr. A. A. G. C. ƒ10,—: H. d. V.—L. ƒ10.—; G. K.—K. ƒ10.—: J. N. v. d. L. 10.—; M. H. R. 10.—; Dre. C. Bsse v. H v. A.—L. ƒ10,—; G. P.—B. ƒ10.—; J. N. flO,—J. C. H. S.—W. 10.—; B. E. K.—d. B. f 10,—; Mr. W. M. V. 10,—; J. H. P. ƒ10,— C. S.—'t H. ƒ10,—; Drs. B. R. ƒ7.50: Gr. K. S. 10,—; Th. A. v H. 10,—; Dames G. v. S. ƒ5,—; Ir. A. J. v. S. 5,-^-; J. L. ƒ5,—: H T. ƒ5,—; Dr. N J. J. d. V. ƒ5,— Dr. M. N.—V. 5.—: W. d. W. 5.—; fam. H. Z. ƒ5.—: M M. D. ƒ5,—: A. Th. ƒ5.—; J H. W. E.—d. K. f5,—; L. M. ƒ5,—; Dr. C. J. ƒ5,—; C. M. f5.—: D. A. f 5.—; A. G. v. S. f5,—; K R. K. ƒ5,—: H. C. W. ƒ2.50; A. C. V.—A. ƒ2,50: A. C. E. H. f2.50; Hans, Dick en .Nellv f 2.50; J. B F. ƒ2.50: J. H. 2.50; N. N. f2.50; Ir. A. J. J. B. ƒ2.50: A S. f2,50: P. J. f 2,50; Ir. J. J. d. J. ƒ2.50; F. L B. f2.50: A. J d. B. f2.50: E. ƒ2.50: J. F.—G. R. f2,50: M. J ƒ2.50; G. v. d. H. f2,50: Dames •T. ƒ2.50- Mevr. T. te S. ƒ2.50- Th. K. ƒ2,50; Dames J. M. f2.—: D. .T. N. K. f2,—; J. V. S—T. f 1,50; S. C Z— K. ƒ1,50; K. B. ƒ1,—; A. L. ƒ1,—. Dagtotaal ƒ1151,86. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen ƒ6948,08. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Wed W. 1,—Dr. J. J. W. ƒ10.—; A. S. ƒ5,—; Op brengst kindervoorstelling Aerdenhout's Kindertoneel op Zondag 16 Dec. 130, Zaalcollecte ƒ36,16. In November werd weer gespaard Bij de spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. is gedurende November ingelegd ƒ38.169.975 en terug betaald 33.947.962, zodat de spaarsaldi met 4.222.013 toenamen. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terugbetaling in November respectievelijk ƒ7.517.782 en 3.967.292, hetgeen een toeneming der spaarsaldi met 3.550.390 betekent. Solon: Indien alle mensen ter wereld al hun leed en verdriet bijeenbrach ten om die met anderen te delen en indien dan al dat leed op een hoop gestapeld, dooreengemengd en gelijkelijk verdeeld werd, dan zou ieder gaarne weer datgene meenemen dat hij had aange bracht. BRUSSEL (ANP). De vijfde week van het proces voor het Assizenhof te Brus sel tegen de chirurg uit La Louvière, dr. Rinchard, is ingegaan en het défilé der ge tuigen duurt nog steeds voort. Door het invoeren van een soort getuigenverhoor in telegramstijl, dat per getuige niet langer dan drie minuten mag duren, heeft men tot nu toe ongeveer 300 getuigen kunnen afhandelen, doch er staat nog eenzelfde aantal op de rol. Veel wijzer is men door dit getuigenverhoor intussen niet gewor den. De feiten hebben zich ongeveer zeven jaar geleden voorgedaan, men herinnert zich alles nog maar vaag en in de verkla ringen, die worden afgelegd, zijn dikwijls grote tegenstrijdigheden te ontdekken. De verdediging van Rinchard en van de an dere beklaagden, heeft hiervan een handig gebruik weten te maken en heeft twijfel doen ontstaan of Rinchard wel de aan stichter is geweest van de aanslag op Deberghe, die begin 1940 burgemeester van La Louvière was. Men zal zich herinneren, dat volgens de acte van beschuldiging Rinchard er van wordt beschuldigd door zijn geestelijk overwicht op de ondergrondse strijder Wauthier deze ertoe te hebben bewogen Deberghe uit de weg te ruimen. Rinchard, die door de burgemeester de toegang tot zijn kliniek was ontzegd, zou uit wraak de Duitsers hebben medegedeeld, dat De berghe voor de oorlog een artikel tegen Hitler had geschreven. Het gevolg hiervan was dat Deberghe werd ontzet als burge meester en enige tijd in de gevangenis moest doorbrengen. Na de bevrijding zou Rinchard, die vreesde dat Deberghe hem bij de autoriteiten wegens verraad zou aangeven, dus alle reden gehad hebben om Deberghe te laten vermoorden. Hoewel vele getuigen gewag maakten van de haat, die Rinchard voor Deberghe koesterde en sommigen zelfs Rinchard, toen hij dronken was, hebben horen ver klaren dat hij Deberghe had doen vermoor den, is door het verhoor nog niet bewezen, dat het uitsluitend de chirurg is geweest, die aandrang heeft uitgeoefend op Wau thier. Het schijnt vooral Lucienne Burion, iemand, die een belangrijke rol heeft ge speeld in de ondergrondse organisatie in België, geweest te zijn, die Wauthier zou hebben gesuggereerd de oud-burgemeester neer te schieten. Zoals zij zelf bekende, zag zij namelijk een gevaar in hem. In Linz (Oostenrijk) zijn twee man nen tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij „heil Hitier" geroepen hebben. De ene had dit in dronkenschap gedaan. TOKIO (Reuter). Schout-bij-nacht Libby heeft medegedeeld, dat de Noorde lijke onderhandelaars te Panmoendjom heden de vertegenwoordigers van de L'.N.O. lijsten zouden overhandigen over de krijgsgevangenen. Tot nu toe hadden de Noordelijken geweigerd gegevens over krijgsgevangenen te verstrekken. De lijs ten, aldus een verbonden woordvoerder, zouden onmiddellijk voor publicatie vrij gegeven worden. i Inderdaad hebben later beide partijen van de subcommissie voor de krijgsgevan genen elkaar de lijsten met gegevens over de krijgsgevangenen overhandigd. De Zwitserse bondsraad heeft Maandag LONDEN (Reuter). De Britse en de Egyptische ministers van Buitenlandse Za ken, Eden en Salah El Din Pasja, zullen heden te Parijs een bespreking voeren, al dus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie bekendgemaakt. Abdel Fattah Amr Pasja, de teruggeroepen Egyptische ambassadeur in Londen, is gisteravond naar Parijs vertrokken. Luitenant-generaal Sir George Erskine, opperbevelhebber der Britse strijdkrach ten in Egypte, heeft tegenover een Egyp tische journalist verklaard, dat de Britse positie in de Suez-kanaalzöne in militair opzicht veel sterker is geworden. „Ik heb veel meer troepen. Er zijn geen gezinnen van militairen in Egyptische steden en er is een gestadige toevloed van arbeids krachten van buiten de zone". De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken deelde gisteren in het parlement mede, dat de regering voorlopig 100.000 Egyptische ponden heeft uitgetrokken voor de opleiding van jongelieden in de „bevrij dingsbataljons". De opleiding zou geschie den in hun vrije tijd. In Ismailia zijn gisteren twee jeeps van de Britse strijdkrachten op een afstand van 200 meter van het hoofdbureau van de Egyptische politie, in een hinderlaag ge raakt. Van de wegkant werd een bom ge worpen en sluipschutters openden het vuur. Een luitenant werd dodelijk gewond en een korporaal liep ernstige verwondin gen op. medegedeeld, dat Zwitserland bereid is waarnemers naar Korea te zenden, die deel zouden uitmaken van de voorgestelde neu trale commissie voor toezicht op de na leving van een wapenstilstand. Gisteren hebben de U.N.O.-onderhande- laars de Noordelijken gewaarschuwd, dat de weg van Kaesong naar Pjongjang, die door de Noordelijke onderhandelaars wordt gebruikt van nu af aan aan aanvallen bloot zal staan. Men was overeengekomen, dat de weg niet zou worden aangevallen en dat twee convooien per dag van de weg gebruik zouden kunnen maken. De verbondenen zeggen, dat behalve die convooien per dag ongeveer twintig voertuigen op de weg zijn waargenomen. De twee convooien zelf zullen echter niet aan aanvallen worden blootgesteld. Dean terecht De lijst der Noordelijken bevat ongeveer 11.000 namen, waaronder 3100 van Ame rikanen en 1000 van soldaten uit andere landen, die aan de zijde der verbondenen strijden, zo werd later gemeld. Een der krijgsgevangenen is volgens deze lijst de Amerikaanse generaal-majoor William F. Dean, bevelhebber van de Amerikaanse 24ste infanterie-divisie, die sinds Juli, toen de verbondenen zich uit Noord-Korea te rugtrokken, vermist werd. De door de UNO ingediende lijst bevat 132.474 namen van krijgsgevangenen. NOG MISTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Op de meeste plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Zuid-Oosten van het land van nacht en morgenochtend lichte vorst, elders weinig verandering van tempe ratuur. 19 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 22.46 uur, onder 12.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 December Hoog water: 7.17 en 19.35 uur. Laag water: 2.49 en 15.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1