Verhoging electriciteitstarief BROEKHOF Het apostolaat der democratie Scapino de kinderen smullen ervan IN DE WERELDPOLITIEK NYLONS Een reeks van onzekerheden doet zich daarbij voor ERRES producten Een boek... als Kerstgeschenk CenttaCe ^Baekhandet Jhr. dr. Van Nispen herkozen als voorzitter Ingezonden stukken DEZE WEEK 50 soorten „Ons eigen huis" wil bouwen voor arbeiders ^Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw geleden DINSDAG 18 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Hoe zal het in Haarlem gaan? In Heemstede Kerstvertellingen Kerstkaarten - Kalenders 1952 Bloembollencultuur Agenda voor Haarlem Is huurverhoging billijk? Horloges uit etalage te Heemstede gestolen Teylers Stichting Museum en bibliotheek tijdelijk gesloten Dit woord: OORLAM VJ Kerstinzameling voor de Stille Armen Esperantisten herdachten dr. Zamenhof Abr.Meijer ADVERTENTIE Inige tijd geleden deelden wij mede, dat iminister van Economische Zaken bij zijn begroting voor 1952, een nota over de elec- triciteitspolitiek aan de Kamers heeft ge zonden. Bij de prognose omtrent het verbruik gaat de minister er van uit, dat tussen 1951 en 1956 het verbruik van electriciteit zou verdubbelen, indien geen verbruiksbeper- kende maatregelen worden genomen. De capaciteit der centrales in ons land zou dan verhoogd moeten worden van 1605 MW tot 3540 MW, of wel met 120 procent, omdat men een reservecapaciteit wenst. De voor deze uitbreiding der centrales nodige investeringen zouden 1690 millioen be dragen, waarvan tot dusverre slechts 400 millioen is gedekt. De maatregelen, die de regering wil nemen, zijn: verbruiksbeperkingen in de piekuren, tarief verhoging en invoer van electriciteit uit het buitenland. Verwacht wordt dat de invloed daarvan zodanig zal zijn, dat met een opvoering van het productie-vermogen met 1380 M.W. voldoende is. Daarvoor wordt dan voor de eer-stkomende jaren de investering, inclu sief vervangingswaarde, beperkt tot 1250 millioen gulden. Hiervan is reeds 400 mil lioen gulden gedekt, zodat te dekken over blijft 850 millioen, waarvan 450 mil lioen via de kapitaalmarkt en 400 mil lioen uit accumulatie bij de electriciteits- bedrijven. Om dit laatste te bereiken, wil de regering, dat de uit tariefsverhoging voortvloeiende baten geheel bij de electrici- teitsbedrijven blijven, dus niet gebruikt worden voor de gewone uitgaven der ge meenten. Uit de tariefsverhoging moet in de komende 5 jaar 80.000.000 per jaar komen, die voor de financiering van de uitbreiding van het productie-apparaat nodig is. Betoogd wordt dat de tarieven (de in gevoerde verhogingen die gebaseerd waren op de gestegen kolenprijzen buiten be schouwing latend) gebaseerd zijn op de „historische aanschaffingsprijzen". Als men tot vervanging van oud-vermogen der cen trales wil overgaan, of het productie-appa raat uitbreiden moet veel meer betaald worden. De tarieven moeten daarom zo danig worden dat uit de ontvangst de af schrijvingskosten betaald kunnen worden berekend op de tegenwoordige vervan gingswaarde. De vraag die de verbruikers in het bij zonder interesseert is: hoe groot zal de tariefsverhoging zijn? De regering heeft gesproken van een gemiddeld percentage van 25 procent, maar daarbij 240 KWU voor het gezinsverbruik buiten de verho ging doen vallen en dan de overige tarieven iets sterker verhogen. Ten aanzien van de grootverbruikers zullen de maximumvoorschriften worden ingetrokken en wordt het aan de bedrijven zelf overgelaten de bestaande tarieven zo danig te herzien, dat over het geheel geno men deze tarieven in overeenstemming zijn met het door de regering ontwikkelde be ginsel. Wij hebben geïnformeerd hoe het met de tariefherziening in Haarlem zal gaan. Ons werd daarop uit goed-ingelichte bron verklaard: Het is nog niet te zeggen met welk voor stel B. en W. in de raad zullen komen. Er doen zich in deze aangelegenheid zoveel vragen voor, dat het noodzakelijk is af te wachten hoe de onderhandelingen, die thans door de gezamenlijke electriciteits- bedrijven met de regering gevoerd worden, zullen aflopen. De minister gaf in overweging 240 KWU electriciteit per jaar voor elk gezin buiten de verhoging te doen vallen. Ongetwijfeld zal de vraag onder ogen gezien moeten worden of het niet billijk is om voor de grote gezinnen een groter kwantum aan te nemen. Niet onmogelijk is zo vervolgde onze zegsman dat het overleg, dat nu in Den Haag wordt gevoerd, zal leiden tot een meer uniform tarief voor electriciteit in het gehele land. Tussen de tarieven is thans veel verschil, zodat het tot onbillijk heden zou leiden indien op de bestaande tarieven eenzelfde percentage als verho ging zou worden gelegd. (Wij merken op dat er in Haarlem 40.500 gezinnen zijn die electricteit gebruiken. Die namen in 1950 gezamenlijk 20.835.130 KWU af. Indien voor al die gezinnen 240 KWU vrijgesteld zou worden van een ta riefsverhoging, betekent dit 9.720.000 KWU. De Haarlemse industrie gebruikte in 1950 26.384.949 KWU. Ook zei onze zegsman nog: Er doen zich nog andere moeilijkheden voor. In Haarlem (trouwens in vele ande re gemeenten bestaan die ook) hebben wij een huishoudtarief. De bedoeling daarvan is het verbruik op te voeren. Nu in de ko mende jaren het verbruik beperkt dient te worden, past het huishoudtarief feitelijk niet in het systeem. Het Haarlemse electriciteitsbedrijf staat, zoals ook gebleken is uit discussies in de gemeenteraad, voor zeer belangrijke uit breidingswerken. De kosten daarvan wer den op 5 millioen gulden geschat. In Heemstede weten B. en W. ook nog niet met welke voorstellen zij in de raad zullen moeren komen. Men staat op het standpunt dat bijzondere overeenkomsten C. C. KROUWELS Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting onaantastbaar zijn, zodat Haarlem geen recht heeft tussentijds de contractprijs van Heemstede te verhogen (uitgezonderd na tuurlijk de bekende kolen-clausple). Maar Haarlem heeft indertijd van Heemstede een grotere tussentijdse verhoging ge vraagd dan de Prijsbeschikking toen heeft toegestaan. Mogelijk is dat Haarlem met de toen gevraagde verhogingen alsnog komt. In elk geval, de inwoners van Heem stede zullen ook wel met een verhoging van het electriciteitstarief rekening moe ten houden, ook al is thans nog niet te zeg gen hoeveel die zal zijn. Heemstede moet ook rekenen met het voorschrift dat zijn eigen distributienet moet afgeschreven worden naar vervangingswaarde. Met voldoening heeft Heemstede er ken nis van genomen dat de regering nu ook een zeker aantal KWU aan de gezinnen te gen een lager tarief wil leveren. Heem stede heeft dit systeem al enige tijd inge voerd, maar daar is de hoeveelheid voor grote gezinnen 330 en 360 KWU. ADVERTENTIE De jongstezes maanden oude, spruit van de familie Stikkel, die samen met haar ouders en broertjes de eerste K.L.M.-vlucht naar Tokio meemaakte, wordt bij haar aankomst op het vliegveld Haneda nabij Tokio door K.L.M .-stewardess J. A. Lintei van boord gedragen. v/h H. N. Mul en v/h J. M. Stap Grote Houtstraat 63 Haarlem Telefoon 10305 In de Maandagmiddag gehouden verga dering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, is jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden bij enkele candidaatstelling als voorzitter herkozen. Namens het hoofdbestuur en de leden wenste de vice-voorzitter, de heer Th. Hoog, jhr. Van Nispen geluk. Hij bracht in herinnering, dat er zich bij de eerste verkiezing strubbelingen hebben voorge daan. Nu de voorzitter zonder stemming herkozen is wordt het bewijs geleverd, dat het werk van de voorzitter op prijs wordt gesteld. Er wacht hem nog een drukkere periode dan tot nu toe, aangezien in 1953 de Flora gehouden wordt. De spreker wenste, dat jhr. Van Nispen zijn taak op dezelfde wijze zal voortzetten in het be lang van het vak. De voorzitter dankte de heer Hoog voor diens woorden en de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld. Het is zijn streven geweest de belangen van de ver eniging te dienen. Hij wil dat voortzetten en hoopte op de steun van alle leden te kunnen rekenen. De heren C. B. Broeze te Beverwijk en B. P. Heemskerk te Bennebroek traden periodiek af en waren niet herkiesbaar. De voorzitter dankte beiden voor het vele werk voor de vereniging verricht. In de vacature-C. B. Broeze werd bij enkele can didaatstelling gekozen de heer A. Priester Sr. te Beverwijk en in de vacature-B. P. Heemskerk de heer Jac. B. H. M. Roozen te Heemstede (deze verwierf 233 stemmen, de heer Fr. Roozen Lz., Vogelenzang 89 stemmen en de heer C. F. van den Berg, Wassenaar 24 stemmen). De vergadering besloot het hoofdbestuur te machtigen bij de volgende algemene vergadering voorstellen in te dienen tot wijziging van de statuten en het algemeen huishoudelijk reglement, waardoor het voortaan mogelijk wordt om over besluiten van algemene aard hoofdelijke stemmin gen te doen houden in de vergaderingen der afdelingen, waarvan de uitslag ter al gemene vergadering wordt bekend ge maakt. De begroting voor het verenigingsjaar 1952, sluitend met een bedrag van 156.050, werd vastgesteld. Bij. de rondvraag maakten vele afge vaardigden van' de gelegenheid gebruik vragen over het vak te stellen. DINSDAG 18 DECEMBER Concertgebouw (grote zaal). Orgelrecital Jeanne Demessieux, 8 uur; (tuinzaal): Jo Juda, viool, George van Renesse, piano, 8.15 uur. Stadsschouwburg: „De eeuwige ro mance" (Comedia), 8 uur. Remonstrantse Kerk: Kerstspel „De Ster van Bethlehem", 8 uur. Begijnhofkapel: Openbare getuigenis avond Kerk en Vrede, 8 uur. Rembrandt: „De held van de straat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Nachtclub de Gouden kooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ja dat is Parijs", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Code nummer 3", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ik doodde Jesse James", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde kent geen muren", alle leeft.. 8 uur. WOENSDAG 19 DECEMBER Remonstrantse Kerk: Kerstspel „De Ster van Bethlehem", 8 uur. Stadsschouwburg: „Mr. Roberts" (abonnementsvoorstelling), 8 uur. Gebouw Cultura: „Harmonia", open bare avond, 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2,30, 7 en 9.15 uur (Zie agenda Van Dinsdag). De heer De W. (huiseigenaar) schrijft in antwoord op het ingezonden stuk van de huurder B. in het nummer van Vrijdag: B. durfde beweren dat door de eigenaars niets, maar dan ook niets wordt gedaan aan het onderhoud der huizen. Ik ben eigenaar van 22 arbeiderswonin gen, gebouwd in 1905. B. kan bij mij inzage krijgen van de onkosten die ik na 1940 be taald heb. Hij kan bij de redactie mijn naam en adres vragen. Allereerst het dure buiten-schilderwerk, dat beslist om de vier jaar geschieden moet, anders verrot het hout. Weet B. dat de timmerman 2.22 per uur in rekening brengt voor de reperaties die verricht moe ten worden voordat er geschilderd wordt? Dit jaar heb ik nieuwe goten laten aan leggen wegens lekkage. Weet B. de zink- prijzen? Dan de verhoogde Inkomsten-, Vermo gens-, Grond- en Straatbelastingen. Was de Grondbelasting in 1939 gesteld op 100, dit werd in 1947 en later 179.06. Ik kreeg dit jaar een navordering Vermogensbelas ting 1947 en 1948. Bij informatie zegt de inspecteur: „wij hebben uw huizenbezit met 10.000 verhoogd," terwijl het rende ment wegens de hoge onderhoudskosten veel minder geworden is. Dan zullen er nog vele huiseigenaren zijn die een hypotheek hadden die opzegbaar was. En inplaats van 3 \'2 moeten zij nu 5 rente betalen. Dat er enkele huiseigenaren zijn die niets laten repareren en gedwongen zijn hun be zit te laten verwaarlozen, komt juist door dat de huren veel te laag zijn. Het is dus mijns inziens dringend ge wenst dat er juist voor de oude huizen een directe huurverhoging komt In de afgelopen nacht is een klinker ge worpen door een ruit van een etalage van de juwelier M. Th. van Kampen aan de Binnenweg te Heemstede. Uit de etalage zijn enkele horloges gestolen. De politie verzoekt hun die inlichtingen kunnen verschaffen, zich te melden aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27. ADVERTENTIE vraagt slager Broekhof Uw speciale aandacht voor van de fijnste vleeswaren, in eigen keuken bereid, die afgeleverd zullen worden in een verpakking een vondst waardoor het vlees zeker 3 dagen fris en vers blijft. Men ieze de volgende adver tenties. KRUISSTRAAT 4 tussen Funckler en N. Gracht telefoon 11187 Op Tweede Kerstmiddag geeft „Scapino" de onder leiding van Hans Snoek staande balletgroep voor de jeugd onder de titel „Er was eens. een voorstelling van gedanste sprookjes in het gebouiv St. Bavo, daartoe door de Haarlemse Kunstgemeen schap uitgenodigd. De gelaarsde kat, Hans en Grietje, de Zeemeermin, Assepoester, Doornroosje en Aladdin met de wonderlamp passeren in fleurige décors de revue. Na de pauze wordt een reprise gegeven van „De pascha en de beer" naar een gegeven van Scribe, tot dusver het succesrijkste nummer uit het répertoire van dit vijf jaren bestaande ensemble. Op de foto, in het Amsterdamse Tuschinski-theater genomen, kan men zien hoe de kinderen letterlijk „smullen" van het gebodene. Spanning en vreugde wisselen elkaar voortdurend af. Dit succes is mede te danken aan het voor treffelijke werk van enkele Nederlandse componisten. Gisteravond is tijdens een bijeenkomst van woningzoekende arbeiders in gebouw Cultura de woningstichting „Ons eigen Huis" opgericht. De leden van een com missie van advies, die reeds enige tijd mo gelijkheden onder ogen hebben gezien om .de woningnood te verlichten, gaven hun visie op de bestaande toestanden en deden vervolgens hun plannen uit de doeken. De heer L. Silvis noemde de woningnood waarmee Haarlem op het ogenblik te kam pen heeft, groter dan de werkloosheid der dertiger jaren. Hij schetste de waarde van een eigen huis en betoogde dat een wo ning het tegenwicht moest vormen tegen de krachten die de uithuizigheid bevorde ren. De heer J. van Boekhoven merkte op dat de tegenwoordige generatie heeft ver zuimd er voor te zorgen dat de jonge ge neratie zich kan vestigen. Om de huidige nood te lenigen is er meer nodig dan het slagen van de burgerzinlening alleen. Er zijn in Haarlem, aldus de heer Van Boek hoven, zevenduizend huizen nodig, wil de woningnood van de baan zijn. De heer J. W. Th. Fibbe is met een plan gekomen dat zeer waarschijnlijk kans van slagen biedt. Hij stelt zich namelijk voor premie-woningen te gaan bouwen en daar toe een woningstichting in het leven te roepen. De heer Fibbe is met dit plan niet 1 alleen blijven staan. Al spoedig toonden zich enige mensen bereid om met hem sa men te werken. Er deden zich aanvanke lijk enige moeilijkheden voor. Degenen die via deze stichting een huis wilden krijgen, zouden namelijk over drieduizend gulden moeten beschikken. Enkele industrieëlen ADVERTENTIE HEBT U AL GEZIEN de mooiste klokkenzaak van Haarlem? Wagenweg 88 „DE T li D M E T E R" Wegens de algemene economische toe stand, welke een zuinig gebruik van brand stof noodzakelijk maakt, zal Teylers Mu seum, met inbegrip van de leeszaal van de bibliotheek, in dit winterseizoen van 22 December af tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten zijn. Tot zover de mededeling van het college van directeuren. Wij kunnen daaraan toe voegen dat zowel het museum als de lees zaal en de bibliotheek zo spoedig mogelijk heropend zullen worden. Dat zal dus zijn in het a.s. voorjaar als er niet meer, of niet meer zo hard gestookt zal moeten worden. hebben zich echter bereid verklaard om hun werknemers voor wie de financiële kant van de zaak een bezwaar was, de hel pende hand te bieden. De twee obligaties van duizend gulden die de leden, buiten het storten van duizend gulden om, moeten nemen, willen zij namelijk voor hun reke ning nemen. Een soortgelijke stichting voor de kleine middenstand is een groot succes geworden en het ziet er naar uit dat ook „Ons eigen Huis" zal slagen. Staande de vergadering meldden twintig mensen zich aan om lid te worden. Boven dien werd zonder omhaal van veel woor den een voorlopig bestuur gekozen, dat vanavond al zijn eerste vergadering zal hebben. Het secretariaat is gevestigd ten huize van mevrouw Kikkert, Hedastraat 32. Dit bestuur stelt zich voor om onmid dellijk aan de gemeente grond te koop te vragen, waarna architect J. van Velzen de tekening van het eerste complex zal instu ren. De heer Van Velzen deelde mee, dat zijn plan flatwoningen omvat van drie verdie pingen. De gedachten gaan uit naar de Vondelweg, maar daarover bestaat uiter aard nog niet de minste zekerheid. De regering van de Duitse Bondsrepubliek, die zich steeds meer mag verheugen in de gunst van de Westelijke mogendheden, doet uiteraard haar best om te bewijzen dat zij niet ten onrechte gerangschikt wordt onder de „vrije democratische" regiems vrij in de betekenis van „op democratische wijze door vrije verkiezingen aan het bewind gekomen en gehandhaafd bij de gratie van een vrij parlement". Wat dat adjectief „democratisch" betreft, koestert de regering-Adenauer het voornemen om zich niet te laten afbrengen van de weg, die zij voor zich heeft uitgestippeld, ook al regeert zij een volk dat in zijn bewogen geschiedenis weinig gelegenheid heeft gehad een democratische instelling te verwerven. Het is nu eenmaal zo dat de Duitsers in democratische ontwikkeling een achterlijk volk gebleven zijn, verge leken bij andere West-Europese naties. Nu het er op aankomt met die- andere in één categorie te worden gerangschikt, staat de Bondsrepubliek voor de moeilijke taak een sprong in de geschiedenis der democratische cultuur te maken, en in enkele jaren de les van een eeuwenlange historie te leren. Terwijl de Bondsrepubliek, samenstel ling van verschillende Lander, uiterlijk een voorbeeld van het toppunt der demo cratie is in haar federale structuur, lijden de bestuursorganen in lagere regionen, in de Landerbesturen vooral, aan een onuit roeibare autocratische geest, die de klei nere gemeenschappen als steden en ge westen tot semi-dictaturen maken. De Bondsregering doet haar best de democra tie via de harten der intelligentsia ook daar tot gelding te brengen, doch tot nu toe zijn haar zorgen teveel geconcentreerd geweest op de positie van het grote fede rale geheel in de wereld, dan dat zij ern stige vooruitgang kon boeken in dat op zicht. De gevolgen daarvan blijven niet uit. In de Duitse pers kan men vooral de laatste maanden herhaaldelijk uitingen van verbazingwekkende autoritaire neigin gen tegenkomen, die gepresenteerd worden met de argeloosheid en naïveteit van een eenvoudig denkend mens. Dit zijn géén uitlatingen van vermomde nazi's noch van crypto-communisten, doch van beginnelingen in de democratie, die van het wezen en de waarde ervan nog weinig hebben begrepen. Een dagbladschrij ver in Bonn verraste de binnen- en bui tenlandse lezers van zijn. blad laatst op een vinding, die de goede man zelf waar schijnlijk het toppunt van eenvoud en efficiency moet hebben geleken, doch die de regering wel moet hebben duidelijk gemaakt hoe moeizaam haar taak tot de mocratisering der Duitse mentaliteit wel is. De dagbladschrijver opperde de idee om West-Duitsland in één slag tot „de meest democratische staat ter wereld" te maken door de linkse en rechtse oppositie-uiter sten te verbieden en de door deze partijen verworven parlementszetels te doen ver vallen. Het valt niet moeilijk te begrijpen dat deze vinding opgeld deed en dat in het parlement een lans gebroken werd voor deze methode, zo dringend zelfs, dat de bondsregering genoodzaakt was het Duitse constitutionele gerechtshof te verzoeken vast te stellen of de activiteit van de neo-nazipartij en die uer communistische partij in de Bondsrepubliek in strijd was met de grondwet. De formulering van deze opdracht was natuurlijk anders dan de voorstanders van opheffing der uiterste partijen gewenst hadden. Zij hadden een onmiddellijk ver bod van deze partijen geëist met een daaropvolgende wijziging der grondwet om deze opheffing te sanctionneren. Maar juist in de volgorde van deze twee maat regelen school de ondemocratische adder. Een democratische regering, gebonden aan een grondwet, kan nu eenmaal niet eenvoudig aan een bepaalde volksgroep politieke rechten ontzeggen, ook al zijn de activiteiten van deze groep haar onwelge vallig. Slechts wanneer die activiteiten in strijd met de wet zijn, is zij bevoegd be paalde maatregelen te treffen die de groep corrigeren. De democratie is er niet bij gebaat, wanneer zij haar eigen onmacht bewijst door op autoritaire wijze tegenstanders te gaan elimineren. Het wezen van de demo cratie ontleent zijn waarde aan het be ginsel, dat zij gehoo.' schenkt aan de over- tuiging van allen die zij omvat, en dat zij de maatschappelijke ox-ganisatie construeert in overeenstemming met de volksmening. Hoe kan zij dat doen, wanneer zij de stem van een deel dezer volksmening verstikt? Het moge waar zijn dat de stem der extremistische partijen van links en rechts weinig positiefs verkondigt en vrijwel niets, waarbij de democratie belang heeft. Doch men moet niet vergeten dat de open baarheid van het debat in parlement en pers de wankelmoedigen kan overtuigen van het-feit, dat zij verkeerd gekozen heb ben of willen kiezen. Hef hele probleem draait tenslotte om de noodzaak, die de democratie door haar instelling zelf op de schouders heeft ge nomen, om het bewijs te leveren van haar doeltreffendheid. Haar geestelijke waarde staat of valt niet met de mate van critiek die op haar wordt uitgeoefend, doch wel met de mogelijkheid of zij deze critiek dragen en toelaten kan. Wie zou willen beweren dat de praktijk der democratie, zoals wij die in West- Europa kennen, zonder feilen is? Juist het bestaan van oppositie tot in uitersten be wijst, dat zij het niet is. Doch zij kan zich zelf ontwikkelen bij de gratie van haar tegenstanders, omdat zij daartoe de moge lijkheid in haar eigen structuur geschapen heeft. Dat er ook nog Duitsers zijn die het wezen der democratie begrepen hebben en het als hun roeping gevoelen dat wezen aan anderen te doen kennen, bewijst een artikel in de Duitse „Die Tat" van Von Uxhull, dat het gevaar aan de kaak stelt waarvoor dmocratische beginsélen heden ten dage gesteld zijn. Het gevaar dat de vrees voor buitenlandse aggressie de bin nenlandse vx-ijheden zal aantasten. Het ar tikel dringt aan op een practische toepas sing van een vergeten democratisch dogma: „Laten wij onverzettelijk zijn tegenover de vijand van buiten, doch ontvankelijk voor de grieven in ons midden. Laten wij ons niet laten verleiden tot fanatisme en de democratie door ondemocratische mid delen compromitteren. Wij hebben een kans de meelopex-s van extremistische de magogen in ons eigen land voor ons te winnen, omdat velen niet het onvader landse verraad doch slechts de correctie van maatschappelijke fouten wensen. Het is de taak der democratie, buitenstaanders te winnen door hun de juistheid van haar beginselen te leren. Niet, om de wankel moedigen af te stoten en hen te drijven in de aririen van onze vijand die ook de hunne is". J. L, In de Opregte Haarlemsche Courant van 21 Aug. 1894 kunt u lezen: De oor lam zat een vroolijk mopje te zingen. Waarschijnlijk tx-ekt u de wenkbrauwen op, omdat u het woord oorlam alleen kent in de zin van: een rantsoen jenever bij bepaalde gelegenheden aan het scheepsvolk uitgereikt. Maar een oor lam is oorspronkelijk een mens. Het woox'd is uit het Maleis afkomstig: een orang lama datang is een mens die lang geleden is gekomen, een oudgast, het tegenovex-gestelde van een baar. Vandaar betekent oorlam: een bevaren matroos en meer in 't algemeen: iemand die z'n weetje weet. Koopvaardijmatrozen schij nen hun collega's op de oorlogsvloot oor lammen te noemen. In die zin gebruikt de O.H.C. in 't bovenaangehaalde zinne tje het woord. De huidige betekenis zal wel moeten zijn ontstaan doordat men oorlam ook ging bezigen voor: een borrel, zoals een oorlam, een bevaren matroos, er graag een en meer dan een lust. De tijd dringt Reeds velen hebben zich van hun plicht gekweten en hun steentje bijgedragen om ook dit jaar de Kerstinzameling voor de Stille Armen te doen slagen. De tijd gaat evenwel dringen. Wij hebben er al op gewezen dat, door de omstandigheid dat de Kerstdagen op Dinsdag en Woensdag vallen, het Comité er naar wil streven om zoveel mogelijk de Kerstgaven aan de Stille Armen reeds te brengen op Vrijdag 21 December. Dan kunnen de mensen op Zaterdag hun in kopen doen. Nu is het al 18 December. Er resten dus nog slechts enkele dagen. Daarom dringen wij met klem er op aan dat ieder die het voornemen heeft nog een bijdrage te storten, dat zo spoedig mogelijk te doen. Natuurlijk zijn ook na 21 December nog giften welkom, maar dan wordt het „kort dag" voor het Comité om te zorgen dat de Stille Armen tijdig hun enveloppe ont vangen. Daarom wox'dt op spoed aangedrongen. Ook wijzen wij er op dat er in de komen de dagen nog veel giften moeten inkomen, wil het Comité over hetzelfde bedrag da beschikking hebben als het vorige jaar. En het zou zo gaarne iets meer te vex'delen hebben, want niet alleen is het aantal Stille Armen, vergeleken bij 1950, toege nomen, maar de koopkracht van de gulden is verminderd. Door dit laatste gedwongen zou het Comité de Kerstgave, althans voor de grote gezinnen, iets willen vergroten. Velen beraden zich reeds in huiselijke kring hoe zij de Kerstdagen zullen door brengen en wat er dan op tafel zal komen. Dat is goed, mits ook bedacht wordt hoe medegewerkt kan worden om te bereiken dat met de Kerstdagen ook een lichtstraal valt in de sombere en donkere levensom standigheden van de Stille Armen. In hun kamer moet dan ook de kachel branden en op hun tafel moet ook iets meer staan dan brood alleen. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". De samenwerkende Esperantistenverenigin gen van Haarlem kwamen Maandagavond bijeen in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht ter herdenking van de geboortedag van dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van het Esperanto. Na het gezamenlijk zingen van het bonds lied „La Espero", hield de voorzitter de heer H. J. Blokker, een toespraak, waarin hij wees op de grote waarde die Esperanto heeft, al is de massa nog niet voor de idee gewonnen. De Esperantisten hebben hun vrienden over de gehele wereld en ondervonden door cor respondentie, persoonlijk contact en door hun Esperantopers, dat er wel natiën, rassen en huidskleuren bestaan, maar dat ze allen behoren tot één mensheid. Die idee was voor dr. Zamenhof belang rijker dan zijn schepping, de internationale taal, die slechts hulpmiddel is. Zamenhof leefde in een tijd van cultuuroptimisme. Onze generatie betwijfelt na twee wereldoorlogen of de mensheid ooit in vrede en vrijheid zal kunnen leven. Maar toch zal ook nu energiek en doelbewust nastreven van een doel altijd resultaten opleveren en bovendien geldt ook hier dat wie streeft naar de verwezenlijking van een schoon ideaal, een doel geeft aan zijn leven. De bijeenkomst, waar slechts Esperanto werd gesproken en gezongen, werd verder gevuld met muziek, zang en declamatie. GRATIE en ELEGANCE door U KUNT Ek OP VERTROUWEN goede kousen vindt U steeds bij Grote Houtstraat 16 - Tei 10476 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 8 Decembei 1 85 1 's-GRAVENHAGE Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland 'heeft uit spraak gedaan in eene zaak tegen F. R. Frebus, gewezen lakkei bij de hofhou ding van Z. K H. Prins Frederik, be schuldigd van moord op den hoffourier Pabst, wien hfj, zoo hij beweerde, uit wraak wegens het door dezen bewerkte ontslag uit zijnen dienst, met een op zettelijk daartoe gekocht mes, eenen geweldigen steek in de borst had toe- gebra.gt, waarvan de gewonde echter na eendge weken door heelkundige hulrp is genezen. Het Hof heeft den beschul digde schuldig verklaard aan eene poging tot moedwilligen doodslag, welke een begin van uitvoering heeft gehad doch die door toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstandig heden hare uitwerking heeft gemist. Het Hof heeft hem mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods door middel van ophanging aan eene galg uit te voeren binnen de stad 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5