Taxi? 18000 gfl v.impelen Comedia met „De eeuwige romance Internationaal gerechtshof beslist ten gunste der Noren Kerstvertelboeken Boekhandel VEKO Heemstede Nieuwe uitgaven Brits-Noors visser ijgeschil Zandvoort Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe woningen in de Provinciënbuurt Uitreiking diploma's EHBO Nyhoffs Kerstspel „De ster van Bethlehem" Wie zag dit ongeluk? Jongeman fietste het water in Filmavond „Pro Juventute" RADIO Luit. kol. Eekhout uit Korea terug Erfenis-mysterie voor de Rotterdamse rechtbank Wegens nrijsopdryving tot 10.000 veroordeeld Nederlandse Bank over valuta-ter mij nmar kt In rep en roer Kracht van Nederlands elftal te gering geacht Zandvoort neemt deel in kapitaal bouwkas Scheepvaart Van Empelen exposeert Bloemenmagazijn 1) „Daar wij er nooit naar gestreefd heb ben in de zalen waar wij speelden de echt- vooroorlogse bulderlach te ontketenen, voelden wij ons tot het werk van George Kelly (de vederlichte comedie met een snuifje ernst) wel aangetrokken". Aldus schrijft de artistieke leiding van de toneel groep Comedia in het programma van „De eeuwige romance" door de hierboven ge noemde schrijver, waarvan gisteravond in de Haarlemse Schouwburg (voor het groot ste gedeelte gevuld met abonnementhou ders) de Nederlandse première werd ge geven. Erg overtuigend klinkt dit aarze lende „wel aangetrokken" nu niet bepaald, get enige excuus dat men voor deze keuze zou kunnen aanvoeren ligt in de omstan- ;heid dat de vrouwelijke hoofdrol voor uv met een merkwaardig talent gezegende actrice Rie Gilhuys precies op maat is ge knipt- Haar als een vlinder tussen de bloempjes van gevoel zwevende toon, die ondanks de vluchtige aanraking uit alle kelkjes honing puurt, maakt haar bij uit stek geschikt voor de „bijna symbolische, een glans van de maagdelijkheid uitstra lende" Olivia Espenshade, die probeert de zekerheden des levens mét gratie los te laten als zij bemerkt dat haar echtgenoot reeds vele jaren een andere vrouw bemint. Haar grillige manier van bewegen, die eigenlijk helemaal niet sierlijk doch wel bekoorlijk aandoet, droeg veel tot de ge- ivenste indruk bij misschien juist om bat deze volstrekt onberekenbaar, om^niet zeggen onaanvaardbaar is. Overigens begrijp ik niet waarom men de moeite heeft genomen deze verzameling soms wel een beetje grappige, doch over bet algemeen wezenloze gesprekken uit het hoofd te leren. Men had evengoed de tekstboekjes in de hand kunnen nemen. De medewerkende leden van Comedia heb ben echter integendeel alles in het werk gesteld om dit Amerikaanse product van nul en gener waarde nog een schijn van teven in te blazen. En speciaal voor de pauze lukte dat zowaar. Men verscheen met een prima bezetting voor het voet licht en al spoedig bleek dat regisseur fiemmelts er al zijn psychologisch raffine ment, een betere zaak waardig, aan had besteed. Twee scènes vermochten zelfs in druk te maken: Remmelts bracht als me neer Espenshade veel sfeer in het met uiterst breekbare finesse gespeelde slot van het tweede bedrijf (maar o, die eeu wige stopwoorden!) en Guus Hermus gaf als de schoonzoon Vernon Hasset even daarvoor met concrete gevoeligheid uiting ADVERTENTIE VOOR JONG EN OUD. UITGEBREIDE KEUZE. ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 2de huis vanaf 't Stadhuis. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft vanmorgen aanbesteed de bouw van vierendertig duplex- en acht eengezinswo ningen in cle Provinciënbuurt. Ingekomen waren zesentwintig inschrijvingen. Laagste inschrijver was J. P. Seysener te Hillegom voor 297.100 en de hoogste Van Kampen ie Amsterdam voor 363.500. Dinsdagavond zijn in „Het Wapen van Heemstede" diploma's uitgereikt aan cursis ten die een examen hebben afgelegd. Aan wezig waren burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, wethouder H. Disselkoèn eit hoofdinspecteur van politie A. Berentsen. >De voorzitter van de afdeling Heemstede der E.H.B.O., dr. A. G. Degenaar sprak zijn vreugde uit over het feit, dat de burge meester het beschermheerschap van de af deling Heemstede had aanvaard en bood een oorkonde aan. De voorzitter gaf vervolgens een historisch overzicht van de afdeling. Mr. A. G. A. ridder van Rappard noemde de E.H.B.O. een zeer belangrijke organisatie die niet gericht is op het beoefenen van een liefhebberij of sport, maar bedoeld is om de lijdende mens hulp te bieden. Daarom is er ook reden tot vreugde. De burgemeester bracht hulde aan het actieve bestuur en zeide gaarne beschermheer geworden te zijn. omdat de vereniging zulk een schoon doel nastreeft. Zeven agenten van politie hebben met goed gevolg het examen afgelegd. Het ligt in de bedoeling alle politieagenten te laten deelnemen aan de cursussen. Daarne reikte de burgemeester de diploma's uit aan de dames JansenSmidt, JansenSalm, De Bonte, Donkelaar, v. d. Weiden en v. d. Pol en de heren Rekoert Jr., Aandekerk, De Oude, Redeker, Breenbroek, PrinSt Keur, v. Rijn, Ombergeh, Abrahams, Gesink, Band en Galjaard. Voor de Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem ede mocht na de verantwoording van 11 December, de volgende bijdragen ontvangen: J. w. s. 10,—: A. W. S. 10,—; Kaartpot fa,-; N. N. ƒ2,50; E. Th. J. Ph. N. ƒ10,—; Mevr. E. A.—R. 20,-p; Mevr. Wed. H. E. B. d. S. ƒ10,—; A. F. B. ƒ2,50; de B. ƒ5,— G. G ƒ5,—; Z. J. H. J. ƒ100,—; J. ƒ5,—; Mej. O. E. M. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; H. J. O. '5,J. H. O. ƒ10,— H. J. R. ƒ25,—; Mevr. W. S.—de B. H'lem ƒ10,— T. K. S. ƒ2,50; Mevr. T. J. S.—G. ƒ5,—; A. S. ƒ2,50; B. en H. C. ƒ3,—; H. S. 25,—; A. M. A. B. ƒ2,50; Mevr. E. M. de B.—W. ƒ10,—.; R. W. H. ƒ3,—; hm. B. ƒ5,Kaartclubje B. en L. ƒ2,50; Mevr. C. B.—W. ƒ5.—; J. J. F. ƒ5,—; J. J- "ƒ2,50; A. E. N. ƒ2,50; Dames R. ƒ2,50; R. S. 5,T. en L. 50,Mevr. A. V.D. f 1,50; J. C. V. ƒ2,50; H. E. d. V. ƒ25,—; Mevr. Wed. W. R. v H.—L. D. 10,—; R. B. ƒ2,50; S. J. ƒ5,—; F. R. 2,50; Mevr. B. ƒ2,50; J. ƒ,10.—; A. A. en M. B. v. d. G. ƒ2,50; A. C. H. ƒ2,50; N. N. ƒ10.—; fam. B. ƒ7,50; v. M. S. 10,—; J. B. H. 2,50; X. Y. Z. ƒ50,Mevr. L. C.A. 5,Mevr. E. C. D. 5,Mevr. W. J. H. D. H. ƒ2,50; D. ƒ10,— J, A. v. E, ƒ5,—: Mevr. H. O. P. H. ƒ5,C. A. v. d. R. ƒ5,D. S. f 10,-; J. M. E. v. S.—T. ƒ2.50; L. T.—S. HO,—; P. M. de W. f 2,50; Mevr. D. ƒ5,—; 'r. B. ƒ2,50: N. N. ƒ20,—; fam. v. B. ƒ3,—; J. C. v. d. B. f 3,50; Mevr. v. d. V. v. d. M. f2.50; Dames J en H. Br. ƒ1,—; W. v. B. no,—; Mej H. L. J. B. 2,50; Mevr. Wed. tf-L. J. B. ƒ2,50; Zr. D. v. H. te H'lem ƒ2,50; Mevr. A. H. v H.—de V. ƒ10,—; C. v. H. f5,-; Th. A. v. H. ƒ.10.—: J. J. R. ƒ5,—; 8- J. V. 2.50; Mevr. A. M. S.—P. 10,—. Totaal ƒ690,—; zodat nu is ontvangen <3010,52. De penningmeester, de heer A. van Win terde, zal gaarne uw giften in ontvangst flemen, zowel te zijnen huize Antonis Duyck- !aan J2, als ten Raadhuize. Zijn gironummer 153308. aan zijn bezorgdheid omtrent de gevaar lijke uitwerking van de betweterigheid van diens vrouw op zijn huwelijksleven en de opvoeding van zijn kind. De uit onblusbare bemoeizucht alsmaar kwebbelende huisvriendin vond in Vera Bondam een alleszins voldoende vertolk ster en Manon Alving maakte van haar harde stem een goed gebruik om de ver velende, verwende dochter aan de vereiste Rie Gilhuys en Guus Hermus in een scène uit het tweede bedrijf van „De eeuwige romance". onverdragelijkheid te helpen. Een paar komische momenten waren te danken aan de illusieloze nuchterheid van de door Elisabeth Versluys gespeelde dienstbode. Het aesthetische genoegen dat men aan de telkens wisselende toiletten der dames kon beleven werd soms enigszins gedempt door het feit dat men niet steeds rekening had gehouden met het op den duur wat op dringerige groen van het décor van Bob Verstraete. Het is jammer dat Comedia met het oog op de feestdagen g-^en beter blijspel heeft kunnen vinden. Temeer omdat de geleverde prestaties een herstel van dit gezelschap deden uitkomen. DAVID KONING. In het fraaie kerkje aan de Prins Hen drikstraat hoek Wilhelminastraat hebben leden der Remonstrants Gereformeerde Ge meente Haarlem gisteravond de eerste van een drietal uitvoeringen gegeven van M. Nijhoffs „De ster van Bethlehem". Dit Kerstspel, dat reeds verschillende malen in Haarlem is opgevoerd en bij die gelegen heden door ons uitvoerig werd besproken, is, naar grondvorm en algemene toon, ge baseerd op de vroom-kinderlijke Middel eeuwse lekenspelen, maar stelt aan de uit voerenden individueel aanmerkelijk hogere eiseiuten aanzien van karakter-uitbeelding en dramatische dynamiek dan de laatstge noemde, die ten aanzien van deze zaken voornamelijk met vrij simpele symbolen werkten. De executaten bleken vrijwel zon der uitzondering de bedoelingen van de schrijver zuiver te hebben aangevoeld en al waren er natuurlijk wel kleine onvolko menheden, de pieus-naïeve sfeer, waarvan Nijhoffs werk doortrokken is, kwam uit stekend tot haar recht in de sobere, be heerste dictie, het waardig bewegen dei- spelenden en de gelukkige wisselwerking van handeling, zang en tussenspel, waarin vooral het a capella nummer van het uit stekend zingende koortje veel tot verdie ping van de stemming bijdroeg. Uitblinkers onder de spelers waren de zegster van de Eva-rol, de Romeinse officier van wie men een prachtige monoloog beluisterde in de scène, waarin hij, de aanvankelijk cynische krijgsman, vol manlijke fierheid zijn beke ring belijdt en Herodes' gunst verguist, en voorts de in al zijn kleinzieligheid gewel dige Herodes-figuur zelf, die vooral in de alleenspraak over zijn angstdroom blijk gaf, over een fijn-genuanceerde dictie en een uitnemende plastiek te beschikken. Het Kerstspel, dat vanavond en morgen avond herhaald zal worden, werd ingeleid door de predikant der gemeente, mej. dr. J. W. Herfst, met het lezen van de tweede hoofdstukken van Lucas en Mattheüs. Afgelopen Zondag, 's middags om vijf uur, werd op de Vondelweg in Haarlem- Noord een vijf-jarige voetganger door een personenauto aangereden. Getuigen van dit ongeluk worden verzocht zich te mel den bij de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Een dertienjarige jongen die gistermid dag op de Haarlemse Leidsevaart fietste, verloor plotseling zijn evenwicht, botste met zijn fiets tegen de trottoirband en viel in het water. Een passerende man haalde de knaap er uit en de politie ontfermde zich over de fiets. De drenkeling was de zwemkunst niet meester. Het bestuur van de vereniging „Pro Ju ventute" had leden en belangstellenden in het werk der vereniging uitgenodigd voor een filmavond, welke Dinsdagavond in hotel De Leeuwerik is gehouden. De voor zitter, mr. H. E. Prinsen Geerligs, zette uit een wat het doel van Pro Juventute is en merkte daarbij op dat het van belang is films te vertonen, welke voor deze avond op het programma waren geplaatst. Zij slaan gedeeltelijk op het doel der vereni ging. De heer H. G. Bos, schoolpsycholoog te Haarlem, gaf een toelichting op de films. De eerste, „Grief" genaamd, had betrekking op de ontwikkeling, zowel geesteliik als lichamelijk, van babies die hun moeder missen. De andere film ging over het leven van een jongeman, die zich in zijn huwe lijk het missen van de steun van zijn moe der bijzonder aantrekt. Hij was in zijn jeugd steeds bij zijn moeder geweest en het leek. dat hi.i zonder haar niet verder kan. De bezoekers hadden grote belangstelling voor de toelichting van de heer Bos en voor de films. ADVERTENTIE PHILIPS - ERRES - WALDORP - SIEMENS Betaling in overleg. 3. G. KAASENBROOD Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, die na de dood van kolonel Den Ouden het commando over het Nederlands Korea- detachement heeft gevoerd en onlangs is opgevolgd door majoor Christan, is met het K.L.M.-lijntoestel uit Tokio op Schiphol gearriveerd. Na de begroeting door zijn echtgenote en door enige militaire autoriteiten en de ge bruikelijke décoratie met het Kruis voor Recht en Vrijheid, had luitenant-kolonel Eekhout een onderhoud met de pers, waar bij hij als zijn verwachting uitsprak, dat de Nederlandse vrijwilligers in Korea, zij het geen gezellige, dan toch een vrij rustige Kerstmis zullen kunnen vieren. Weliswaar is kort geleden besloten, dat het Neder landse detachement thans ongeveer 700 man, waaraan 100 Zuid-Koreanen zijn toe gevoegd uit de achterhoede weer naar voren zal worden geplaatst, maar het wordt in de tweede linie opgesteld en dus niet aan het front. Voorts vertelde hij, dat de Nederlanders slechts bij hoge uitzondering in contact zijn gekomen met de Koreaanse bevolking. „Tussen de 37e en de 39e breedtegraad staan alleen de bergen er nog," zei hij, „al les wat daar eens gebouwd was is vol komen verwoest. Waar het front ook was, bevolking was er nimmer". De Rotterdamse rechtbank behandelde Dinsdag een zaak tegen de 31-jarige ver pleegster Th. Chr. M. B. uit Rotterdam, die verdacht werd van oplichting en valsheid in geschrifte. Zij was volgens de tenlaste legging bij een rusthuis in Rotterdam in dienst gekomen en had in gesprekken ver teld aan een hypotheek te kunnen komen. Eens vertoonde zij een afschrift van een testament, waaruit bleek dat haar enige tonnen te wachten zouden staan. De zoon van de directeur van het rusthuis werd door het testament geïmponeerd en er zou zelfs over trouwen zijn gesproken. Toen kwam er een telegram dat de dood van de erflater meldde. Omdat de laatste wilsbe schikking in Rome was opgemaakt, ver strekte de directeur van het rusthuis de verp'leegster geld voor een reis naar Rome. Achteraf was echter volgens de beschuldi ging gebleken, dat zij het telegram en het testament zelf had opgesteld. Verdachte gaf toe dat ze deze geschriften verzonnen had, maar hield vol dat er voor haar een erflater zou bestaan. Hij had in Zwitserland gewoond maar zou thans in Zuid-Afrika vertoeven. Volgens het psychiatrisch rapport was verdachte verminderd toerekeningsvatbaar en hysterisch. De officier van Justitie vond haar fan tasie „ongebreideld en crimineel gericht" en eiste een gevangenisstraf van twee jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Haar raadsman, mr. A. Geurtsen, meende dat de achtergrond van het verhaal wel juist is. Hij zei niet te geloven dat uit het gebruik van het knullig geschreven testa ment op een vodje papier enig nadeel kon ontstaan. Juridisch kan volgens pleiter de valsheid in geschrifte niet bewezen wor den geacht. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënte een gecombineerde straf op te leg gen. Uitspraak op 28 December. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft he den de 54-jarige B. W. uit Aerdenhout veroordeeld tot een geldboete van 10.000. Deze handelaar in chemische producten en machines werd ervan beschuldigd de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet te heb ben overtreden. De tuchtrechter te Haarlem had hem op 27 Februari veroordeeld tot een geldboete van 25.000. Navolging Brits systeem voorbarig geacht Tijdens een bijeenkomst van de directie van de Nederlandse Bank met enkele ver tegenwoordigers van het bankwezen zijn de consequenties onder het oog gezien van de op 15 December in Engeland getroffen maatregelen met betrekking tot de valuta- termij nmarkt, alsmede van de schorsing door de Nederlandse Bank op 17 December van de mogelijkheid tot termijndekking in Nederland. Er bestond volledige overeen stemming over de wenselijkheid zo spoedig mogelijk tot termijndekking weer open te stellen. Navolging van het thans in Enge land ingevoerde systeem van een vrije va- lutatermijnmarkt werd evenwel voorbarig geacht. Voorts is overleg gepleegd over moge lijke wijzigingen, die in het bestaande Ne derlandse systeem van vaststelling der ter mijnnoteringen zouden kunnen worden ge bracht. De Nederlandse Bank verwacht binnen enkele dagen de aan- en verkoop van vreemde valuta op termijn te kunnen her vatten. In de Meidagen van 1940 werd aan de Goudse Singel in "Rotterdam een 70 jaar oud gebouw verwoest, waarin de tabaksinschrij vingen plachten te worden gehouden. Deze moesten na de oorlog in de beurs geschie den Dinsdag is daartoe echter het nieuwe gebouw „Empora" in gebruik genomen, dat op initiatief van de Tabakshandel werd ge bouwd. De oppervlakte van de zaal voor de inschrijvingen is ongeveer 800 vierkante meter. Hans Borrebach: Het nieuwe foto- grafieboek voor de jeugd. L. J. Veen's Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Velen zullen Hans Borrebach slechts ken nen als de vaardige illustrator van jongens- en meisjesboeken. Hij is tevens, privé, een toegewyd beoefenaar van de fotografie en over die hobby vertelt hij in dit fraai ver zorgde boekwerk met zoveel geestdrift en kennis van zaken, dat wij het gaarne in de aandacht van beginnende èn meer-gevorder- de amateurs aanbevelen. Fototechnisch is het boek volkomen „bij" en de tekst wordt verduidelijkt door vele goede foto's, teke ningen en diagrammen. Jammer alleen dat die tekst wemelt van barbarismen („stop'' voor lensopening, „gecoat", „Jood" voor jodium e. d.) om van spellings-monstrua als obtiek maar te zwijgen. H. C. (Van onze Haagse redacteur) Het Internationaal gerechtshof in Den Haag heeft Noorwegen in het gelijk gesteld in het Brits-Noorse visserijgeschil. De meerderheid van de rechters is van oor deel, dat de door Noorwegen gevolgde me thoden voor het afbakenen van de territo riale wateren niet in strijd zijn met het internationale recht. Bij een Noors Koninklijk besluit van 12 Juli 1935 zijn de grenzen van de territoriale wateren langs de Noorse kust aangegeven. Engeland achtte de berekeningsmethoden, door Noorwegen voor die grensomschrij- ving gebruikt, in strijd met het volken recht. Het beweerde dat er gedeelten open zee, waar iedereen altijd mag vissen, bin nen de kring van de Noorse territoriale wateren waren getrokken, waar Noorwe gen het uitsluitend visrecht heeft. Deze Britse stellingen hebben de rechters in het Vredespaleis verworpen. Sir Eric Beckett, de juridische raadsman van het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken, die in dit proces voor het Inter nationaal Gerechtshof had gepleit, ver klaarde na de uitspraak dat de Engelse regering deze uitspraak als bindend zal aanvaarden en haar even trouw nakomen als zij gedaan zou hebben wanneer het ar rest gunstig voor Engeland zou zijn ge weest. De Engelse regering is nog altijd van mening dat rechtsverschillen tussen staten door middel van een rechterlijke be slissing moeten worden opgelost en is over tuigd dat indien de jongste uitspraak in tegenovergestelde zin uitgevallen was, Noorwegen haar evenzeer loyaal zou heb ben aanvaard. De beslissing van de meerderheid van het Hof bevat regels omtrent zekere kwesties van algemene principiële aard, toepasselijk op territoriale wateren, regels die ingaan tegen de opvattingen welke tot dusver door de Britse regering zijn gehuldigd met be trekking tot de volkenrechtelijke regels. Voor de toekomst zal de Britse regering het resultaat van he Hof als een algemeen passend precedent beschouwen, zei Sir Eric Beckett. Wellicht zinspeelde hij op de mo gelijkheid dat Engeland nu op zijn beurt met betrekking tot de berekening van de grenzen der Engelse territoriale wateren tot toepassing van de Noorse berekenings methoden zou willen of kunnen overgaan. Wanneer men het arrest van het Hof goed leest blijkt daaruit duidelijk dat het Hof de Noorse methoden niet in strijd met het volkenrecht heeft geacht op grond van de zeer bijzondere gesteldheid van de Noorse kust met inbegrip van de daarvoor gelegen eilandengroepen. Met andere woorden, het zou onjuist zijn aan de jongste uitspraak van het Internationaal Gerechtshof een rechtsgrond te willen ontlenen om met de Noorse berekeningsmethoden te gaan wer ken. ADVERTENTIE De Franse voetbalbond heeft het bestuur van de KNVB een brief geschreven, waarin verzocht wordt om de voorgenomen ontmoe ting NederlandFrankrijk te willen annu leren, aangezien de kracht van het Neder lands elftal niet van die aard is om zich met sterke prof-teams in officiële landenwed- strijden te kunnen meten. Waarschijnlijk zal een wedstrijd tussen Italië en Frankrijk voor de geannuleerde landenwedstrijd tegen Nederland in de plaats Komen of een wed strijd tussen Frankrijk en Duitsland. De Zandvoortse gemeenteraad heeft gis teravond besloten om in het kapitaal van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten deel te nemen tot een bedrag van 4000 en daarop twintig percent, of in to taal 800, te storten en een bedrag van 160 als entréegeld aan de N.V. uit te ke ren. Deze bouwkas is onder meer opgericht met als doel voor haar spaarders wonin gen te doen bouwen. De Zandvoortse vroede vaderen bleken het er bij de be spreking van dit voorstel unaniem over eens te zijn dat iedere poging om het wo ningtekort te verminderen, moet worden toegejuicht. Wel gingen er stemmen van teleurstelling op over het feit dat het, als men bij de Bouwkas spaart, al gauw een jaar of vijf duurt voordat men een huis zijn bezit kan noemen. De burgemeester en met hem verscheidene raadsleden, acht ten een eigen woning echter zo'n begerens waardig bezit dat die vijf jaar sparen de moeite dubbel en dwars loonde. Toen wethouder Kerkman bovendien meedeelde dat van risico voor de gemeente geen sprake was, nam de raad het voorstel enthousiast aan. Er zal thans een plaatse lijke commissie in het leven geroepen worden, die propaganda voor het sparen bij de Bouwkas zal voeren. Op het terrein ten Zuiden van de Gerkestraat zullen mogelijk de „spaarwoningen" verrijzen. De raad ging er niet één-twee-drie mee accoord dat de bezwaarschriften die be woners van de Zandvoortselaan hadden ingediend tegen de oprichting van een dierenasyl aldaar, voor kennisgeving wer den aangenomen. Dat een bouwvergunning aan de Dierenbescherming was geweigerd leverde stof voor een langdurige discussie waarin de raadsleden de wens te kennen gaven dat er in Zandvoort liefst zo spoe dig mogelijk een asyl komt. Over de plaats waar dit asyl zou moeten verrijzen, ont stond verschil van mening. Enige leden waren van mening dat een dergelijke in richting buiten de bebouwde kom moest komen, anderen zagen daarin voor eige naars van dieren overwegende bezwaren. De heer Blom (CPN) vroeg het-volgend jaar een subsidie aan Dierenbescherming te verlenen, vooral omdat de vereniging nu al een en ander zonder resultaat voor het asyl heeft uitgegeven. Meer dan een uur werd beraadslaagd over de vaststelling van een „huurauto- en taxiverordening" die een artikelsgewijze behandeling kreeg, zonder dat daarbij in grijpende wijzigingen in de verordening werden aangebracht. Proces uit vorige eeuw leidt tot nieuw proces Mr. W. K. baron van Dedem, substituut officier van justitie te Amsterdam, heeft een klacht wegens belediging ingediend tegen de heren Henri A. Ett en J. M. Meu- lenhoff, respectievelijk schrijver en uit gever van het onlangs verschenen boekje „Holland in rep en roer" waarin op grond van krantenverslagen en authentieke stuk ken reconstructies worden gegeven van drie geruchtmakende processen uit de negen tiende eeuw. De aanleiding hiertoe vond de auteur in toespelingen hierop en menings uitingen dienaangaande in de werken van Multatuli. De aanklager is van mening dat de daar in voorkomende zaak van de weduwe Pruimers, geboren baronesse van Dedem, beschouwd moet worden als een onrecht matige daad, in strijd met de zorgvuldig heid die in het dagelijks leven ten opzichte van een ander betamelijk is. Uit de hieraan door Henri Ett gewijde hoofdstukken blijkt dat de in 1845 geboren Johanna Theodora baronesse van Dedem in 1856 met Daniël Pruimers, zoon van een rijke wijnhande laar, in het huwelijk trad. Na drie jaar was zij reeds weduwe. In 1863 diende de officier van Justitie te Zwolle, tevens ouderling van de Nederlands Hervormde kerk, een bezwaarschrift in „betreffende het gerucht van verboden omgang van de bezwaarde met de weduwe Pruimers", waarin hij aandrong op ontzetting dier weduwe uit de voogdij van haar minderjarig kind. Dit gerucht kwam voort uit het be kend worden van de inschrijving in het geboorteregister van een Frans dorpje (in December 1862) van een zoon onder de naam Hendrik van Denem, welke foutieve spelling in 1890 werd gerectificeerd. De weduwe Pruimers overleed in 1911. De ge noemde zaak heeft destijds vele pennen in beroering gebracht. Ds. Van Rijn werd uit zijn ambt ontzet. Henri A. Ett, die op geen enkele wijze inziet op welke wijze hij zich aan beledi ging zou hebben schuldig gemaakt, behan delt verder in zijn boekje de zaken „Jut en zijn vrouw" en „De moord in Dekkers duin". 3-3Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 85 n/16 85% 156 158% 186 185 165M 167 161 162% 282 284 92% 93 178 178 138 137 97 97% 74% 73% 164 164 164 164 1583-2 160 56% 56 54% 54% 451/i« 45% 73% 73% 46% 46% 42% e. d. 42% 179% 178 Aldabi, 17 te Antwerpen. Almdijk, 17 te Tampico. Artnenkerk, 18 te Adelaide. Averdijk, 17 van Antwerpen. Alhena, 15 te Montevideo. Alnati. pass. 18 St. Vincent. Arendskerk, 17 te Alexandrië. Arundo, 19 van New Orleans te R'dam verw. Aagtekerk, 17 230 m. zo. Cambodia Point. Alamak, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Antw. Alblasserdijk, 17 190 m. NW. Finisterre. Alcyone, pass. 17 Brothers. Algena, 18 te Bremen van R'dam. Alkaid. 17 m. N.NO. Kp. Viiano. Almkerk, 17 in Golf van Biscaye. Arkeldijk, 17 350 m. Z. Kp. Race. Axeldijk, 17 300 m. O. Bermudas. Agamemnon, 18 v. Curagaoo te Port au Prince Amsteldijk, vertr. 18 v. New York n. Boston. Abbedijk, 18 van R'dam n. Antwerpen. Amstel'kerk, 18 v. Freetown n. Monrovia. Ariadne, 18 van Hamburg te Amsterdam. Alphacca, 18 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aalsum, 22 R'dam verwacht. Alderamin, 19 v. Newport News te A'dam. Aludra, 18 v. Amsterdam naar R'dam. Alioth 18 te Antwerpen. Amstelveen. 18 van Halifax naar Nederland. Baarn. 17 te Amsterdam. Blitar, 18 te Sorong Boissevain, 15 te Mombassa. Breda, 17 v. Tocopilla n. Antofagacta. Bloemfontein, 17 400 m. m. W.t.N. Walvisbaat. Blommersdijk, 17 v. Baltimore te Norfolk. Bonaire, 17 680 m ZW. Ouessant. Barendrecht, 18 660 m. N.NO. Barbados. Bali, 18 v. New Orleans te New York. Beverwijk, 18 te Oran Blijdendijk, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Boskoop, 18 v Amsterdam naar Peru. Cottica, 17 v. 'Barbados n. Port of Spain. Callisto, 17 720 m. ZW. Fayal. Caltex Leiden, pass. 17 Kanaal eil. Camphuys. 17 te Gorontalo. Cascade, 14 te New Orleans. Clio. 14 v. Fort de France. Caltex Pemis, 18 v. R'dam te Sidon. Caltex Nederland, 18 van Sidon te R'dam. Cronenburgh, 19 ca. 14 u. te IJmuiden verw. Dalerdijk, 17 780 m. W. ten N. Flores Delft. 17 230 m. NW. Finisterre n. Antw. Elmina, 18 te Hamburg. Ena, 17 1070 m. ZW. Fayal Esso Den Haag, 27 v. Amuaybaai te R'dam verwacht. Esso Rotterdam, 30 Aruba verwacht. Enggano, 19 v. Port Said n Genua. Felipes, 18 v. Bangkok te Singapore Friesland (SSM), 18 van R'dam n. Sunderland. Gooiland, 17 van Buenos Aires te Amsterdam. Graveland, 17 te Rio Grande do Sul. Gaasterkerk, 17 v Hamburg n Anwerpen Ganymedes. 17 van Georgetown n. Trinidad. Gaasterland, 20 Uiieos verwacht. Grootekerk. 19 v. Amsterdam naar Hamburg. Hecuba, 17 v Hamburg n. Antwerpen. Haarlem, 17 80 m. Z.ZW. Land End. Hydra, 17 380 m. Z.ZO. Bermudas Hector, pass 17 Kp. Bon n. Pireus. Hersila, 18 v. Bachequro n. Las Alinas. Hersilia, 18 v. Bachequro n. Las Alinas. Iris, 18 van Gothenburg naar Amsterdam. Japara (KRL), 19 v. Marseille 25 R'dam verw. Jagersfontein, 19 v. Teneriffe n. Southampton. Klipfontein, 17 v. East London n. Durban. Koa Imten, pass. 17 ten Z. Socotra. Kota Agoeng, 17 70 m. N.NW. Alexandrië. Kola Gede. pass. 18 Perim. Kieldrecht, 18 v. Manilla n. Singapore. Lieve Vrouwekerk. 17 v. Madras. Langlee Scott, 15 van Durban te Kaapstad. Leuvekerk, 17 dwars Algiers. Lindekerk, 18 v. R'dam te Hamburg. Leersum, pass. 18 Keywest. Loosdrecht. 19 te Colombo. Leerdam, 18 te Antwerpen. Linge, pass 19 Finisterre. 22 Huelva verw. Leopoldskerk, 18 te Genua. Lutterkerk, 19 te Koweit verm. 22 v. Koweit naar Khorramshar. Maashaven, 18 v. Baqueron te Cienfuegos verw. Manoeran, pass. 17 Ouessant. Marken, 17 620 m. ZW. Fayal. Mentor, 17 v. Burriana n. Valencia. Mirza. 17 320 m. O. ten Z Zanzibar. Muiderkerk, 17 ten anker pass 12 lichtschip. Maetsuycker, 17 150 m. ZW. Norht Westcape. Marin, 14 New Orleans naar Aux Cayes. Murena, 17 70 m. ZW Napels. Marisa, 17 480 m. ZÖ. Paramaribo. BINNENLAND „De Periodieke Pers in Nederland" heeft de minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin verzocht wordt eventuele maatregelen ter tegemoet koming aan de dagbladpers gelijkelijk toe te passen op de periodieke pers en bovendien een gelijke behandeling van- periodieke- en dagbladpers ten aanzien van de omzetbelas ting te bevorderen, door afschaffing van de heffing van zes procent op de opbrengst van abonnementen, die alleen van periodieken en niet van dagbladen wordt geheven. Voor het hoog militair gerechtshof zijn tegen de soldaten G. K. uit Apeldoorn en N. B. uit Amsterdam, die in Juli van dit jaar betrokken waren bij relletjes in Eindhoven, respectievelijk gevangenisstraffen van vier maanden en zes maanden met aftrek geëist. Schiphol was Dinsdagavond, evenals vrijwel alle West-Europese luchthavens, „dicht" door de mist. De K.L.M,-machine uit Londen keerde terug naar haar vertrek- haven en ook de machine uit Israel vloog naar Londen door. Het bestuur van de Televisiestichting heeft goede hoop dat het bestuur van de Bioscoopbond aan het verstrekken van films voor de televisie zijn volle medewerking zal verlenen. Ean accoord is echter nog niet bereikt. Voor de Arnhemse rechtbank is één jaar en drie maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk geëist tegen de Arnhemse PTT- besteller-chauffeur A. J. P., die volgens de tenlastelegging omstreeks half October van dit jaar een poststuk ter waarde van f 12.000 had ontvreemd. Vanwege het Utrechtse Universiteits fonds is benoemd tot hoogleraar in de econo mische geologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht prof. dr. ir. R. W. van Bemmelen te Utrecht. In het ministerie voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen is een commissie ge- installeerd, welke tot taak heeft om na te gaan in welke omvang door thans in Neder land, tijdens de oorlog in Indonesië geves tigde personen schade is geleden als gevolg van de wijze waarop de Indonesische over heid de op haar rustende verplichtingen, die vóór de souvereiniteitsoverdracht zijn ont staan, heeft afgewikkeld en hoe deze schade kan worden hersteld. Voorzitter is de heer F. P. Heckman, laatstelijk commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Sema- rang; secretaris mr. J. Biemond, administra teur bij het ministerie van Economische Zaken, Het gemeentelijk trambedrijf te Gronin gen heeft in het afgelopen jaar een verlies van ruim 120.000 geleden. Een voorstel van B. en W. om het huidige tarief van 12 cent per rit op 14 cent te brengen heeft de raad met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. De Nederlandse Spoorwegen zullen op 21, 22, 23, 26 en 27 December een aantal extra treinen laten rijden. Daar op de Maandagen 24 en 31 December vele kantoren en fabrie ken gesloten zijn, zal een aantal forensen treinen op deze beide dagen vervallen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Heule, theologisch candidaat te Bloemendaal is beroepen bij de Geref. Kerk van Anna Jacobapolder. Het zal Donderdag 20 December een halve eeuw geleden zijn dat de heer L. Alders in de Generaal Cronjéstraat in Haarlem- Noord een kapperszaak, annex sigarenwinkel opende. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer G. J. Oosterhuis te Haarlem. In de Adventsbijeenkomst voor mili tairen. Maandagavond in het gebouw der C.J.M.V. te Haarlem gehouden, heeft majoor ds. Brouwer een toespraak gehouden. In- plaats van majoor ds. Van der Braak, die door ziekte verhinderd was. (In het bericht in ons blad van gisteren stond abusievelijk mejuffrouw ds. Brouwer en mejuffrouw ds. Van der Braak). De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, zal op Vrijdag avond 21 December de Kersttentoonstelling 1951 in het museum „Het Huis Van Looy" openen. ADVERTENTIE weer een pracht collectie KERSTBLOEMWERK Reeds vanaf ƒ2.50. Prima Hulst, Mistletoe, Dennegroen en Kerstbomen. Mogen wij U vriendelijk ver zoeken niet al Uw bestellingen op Maandag te doen? Bij vroeg tijdige opgave kunnen wij er nog meer zorg aan besteden. Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 Myonia. 17 460 m. W.NW. Torrestraat. Macuba, pass. 18 Malta. Markelo, 13 v Las Palmas n. Dakar. Molenkerk, 19 te Liboto. Merwede, 31 R'dam verw. via Antw. Noovdam, 18 van R'dam te New York. Nesto-r. 17 rede Mersin. Nigerstroom, 17 op Schelde. Ondina, pass. 17 Runsal Jebel. Ootmarsum, 17 470 m. O en Z. Bermudas. Oranjestad, 17 in Golf van Biscaye. Overijsel, 19 te Port Said. Pygmalion, 17 100 m. O. Trinidad. Prins Joh. W. Friso, 19 te Hamburg. Prins Willem II, 18 v. Philadelphia te R'dam. Prins Willem III, 19 te Antwerpen. Prins Willem IV. 18 v. Terneuzeri. Prins Willem V, 19 te Rouaan. Poseidon, 19 v. R'dam te Amsterdam. Prins Fred Hendrik, 19 v. Chicago te R'dam. Rondo, 18 Colombo verwacht. Rotti, 18 te Curasao Rijndam. 18 ten ankèr New York v. R'dam. Rijmkerk. 18 v Karachi. Salland, 17 v. St. Vincent n. Montevideo. Straat Makassar, 18 te Durban. Soestdijk, 18 Beiawan verwacht. Saroena, 17 150 m O.ZO. Kp. Padaran. Stad Alkmaar, 17 380 m. N.NO. Flores. Stad Breda, 17 v. Emden naar Narvik, Stad Maassluis, 17 130 m. ZW. Ouessant. Stad Schiedam, 17 dwars Cherbourg Swartehondt. 17 v. Baiikpapan n. Menado. Sarpedon, 17 v. Paramaribo n. Port of Spain. Stanvae Djirak. 14 te Singapore. Sunetta, 17 230 m Z.ZO. Santos. Slamat, 19 Soerabaja verwacht. Trompenberg, 17 van Antwerpen n. Hamburg. Tjipanas, 15 te Durban. Tomori, 17 van Soerabaja n. Makassar. Tibia. 17 30 m. Z. Nibon. Tjibadak, 19 te Hongkong verwacht. Tjipondok, 18 v. Osaka te Tj Priok verw. Tjisadane, 17 800 m. O.ZO. Kp. Frio. Telamon, 17 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Tiberius, pass. 17 ZW. punt Haitien. Tjimenteng. 17 560 na. N.NO Crozet eil. Trajanus, 12 te Maracaibo v. New Orleans. Triton, pass. 18 Mona eil. Tarakan, 18 v. Djibouti naar Suez. Tamo, verm. 20 ca. 12 u. v. R'dam n Montevideo Tero, 20 v. Buenos Aires te Santiago de Cuba verwacht ca. 17 uur. Tiba, verm. 19 v Montevideo. Titus, 19 v. R'dam te Amsterdam. Teucer. 14 v. Houston te Lake Charles. Utrecht, 18 v. Penang n. Colombo. Veendam, 21 16 u rede Southampton verw. Waterland, 17 v. Hamburg naar Amsterdam. Waal, 14 v. New Orleans naar Curasao. Woensdrecht, 17 150 m, NO Kp. Hatteras. Waterman, 18 v. Sydney naar Hollandia. Willemstad, 18 v Curasao n. Aruba en Mara caibo. Winterswijk, 19 van Vlaarciingen te R'dam. IJsel, pass. 18 Gibraltar naar Hamburg. Zaan, pass. 17 Beachyhead. Zuiderkruis. 18 dwars Oporto. ZijpenJberg, 18 v. Safi n. R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7