Libië wordt onafhankelijk op Kerstavond F ranse socialisten steunen onafhankelijkheidseisen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oost en West Britse, Franse en Amerikaanse bases zullen er gehandhaafd blijven Deens schip bij Amerikaanse Westkust totaal uitgebrand Belgen nog huiverig voor plan-Schuman De kwestie-Tunis dient zich aan Voor de Stille Armen Het woord is aan. Griekenland in de Veiligheidsraad Van de 114 opvarenden worden er nog elf vermist Nederland accoord met herziening van Italiaans vredesverdrag Minister Stikker in Engeland Schip na aanvaring gezonken Nieuwe order van generaal Erskine 'tl J Radioverbinding met Australië verbroken v IJJjj Ridgway vraagt onderzoek door Rode Kruis-missie Noodoplossing voor de Franse herbewapening Grotere bevoegdheden voor Eisenhower 3e JAARGANG No 141 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 300 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman tttYSJINSKI heeft te Parijs de Ameri- Wkanen maar weer eens van aggressieve bedoelingen beticht. Hij heeft dit, zoals ik ergehs gelezen heb, gedaan met rood aan slopen hoofd. Misschien zijn er mensen Hie zoiets nog steeds belangrijk vinden, maar de meesten vinden dat zeker niet. Wie niet haastig zijn blik op een ander bericht heeft gevestigd, wie er even bij is blijven stilstaan, moet hebben gedacht: Alweer. Voor de hoeveelste maal? Wij komen niet verder. De gloeiende oorlog in Korea duurt voort, de koude oorlog in de wereld duurt voort, de bewapeningswedstrijd blijft in volle gang, het wantrouwen neemt veeleer t0e dan af. Wat is er terecht gekomen van het voorstel van. president Auriol, in zijn openingsrede van de U.N.O.-vergadering, om de Grote Vier op het hoogste niveau te doen beraadslagen, met een uitnodiging dus ook aan Stalin om aan dat beraad deel (e'nemen, dat in de eerste plaats een sfeer zou moeten scheppen waarin men tot wer kelijk overleg zou kunnen komen? Het grote gevaar bij elke bewapenings wedstrijd is altijd geweest, dat een ogen blik kan komen waarop, zoals dat pleegt te heten, „de kanonnen vanzelf zullen afgaan". Ge kunt dat ook minder raadselachtig uit drukken. Ge kunt zeggen dat ervaring her haaldelijk bewezen heeft, dat de mens in bepaalde omstandigheden in een soort ver blinding naar de wapens grijpt, die sinds jaren zijn opeengehoopt. Dit is niet altijd het resultaat van een wedijver in bewape ning geweest er zijn in het stormachtig verleden der mensheid oorlogen afgewend - maar het is vaak gebeurd. Ook als in Moskou evenals in Washington het voor nemen bestaat, een derde wereldoorlog te vermijden ook als de Russen bij hun overtuiging zijn gebleven, dat zij door „koude" oorlog en economische uitputting van het Westen tenslotte hun doel zullen bereiken, en hun bewapening alleen voort zetten uit vrees voor een Amerikaanse overval ook dan dreigt dat gevaar: dat een dag zal komen waarop de kanonnen vanzelf afgaan. Europa heeft te dien aan zien vooral van het uitbreken van de eer ste wereldoorlog iets kunnen leren. Wie na die oorlog de geleidelijk losgekomen publi caties van documenten over de voor geschiedenis en vooral de gejaagde, onbe raden diplomatieke contacten in de Juli dagen van 1914 heeft gelezen, zal het zich herinneren. Voor de jongere generatie is die eerste wereldoorlog een veel minder wezenlijk begrip: zij kent haar alleen uit geschiedenisboekjes. Zij heeft alleen de tweede beleefd. Men kan overwegen dat het jammer is dat de leidende persoonlijk heden uit die tijd bijna allen dood zijn. Als zij nog in leven waren, als zij nog over voldoende geestelijke scherpte en gezag be schikken om hun woord te doen verstaan, zouden zij degenen zijn die de sterkste aan drang op overieg met de meest overtuigen de argumenten zouden kunnen uitoefenen. Het is wellicht de korte levensduur van de mens die de voornaamste oorzaak is, dat volgende geslachten zo weinig lering uit het falen der voorgangers trekken. Ook de tweede wereldoorlog had verhoed kunnen worden, natuurlijk verhoed kun nen worden, maar in dat geval was de voorgeschiedenis gans anders en werden de beslissende beleidsfouten al jaren tevoren begaan. De gemiddelde Europese mens staat moe de en sceptisch temidden van de nieuwe bewapening, die hij genoopt is te aanvaar den. Niet alleen omdat zij hem materieel in zorgen doet verkeren, onder een enorme belastingdruk waarbij bovendien gezonde opbouw en ontwikkeling steeds meer in het gedrang raken, maar ook omdat hij weet dat oorlog geen heil kan brengen en omdat hij nu al jarenlang geen vordering in de richting van enige oplossing ziet. Het is een bittere gedachte dat onze regeringen, in West-Europa, zo weinig kunnen bijdragen nm de oorlog te vermijden die vermeden móét worden door overeenstemming en het beëindigen van de gevaarlijke bewape ningswedstrijd. Wie zich wel eens poogt voor te stellen hoe het over tien of twintig jaar zou zijn, aannemende dat in die tijd geen derde wereldoorlog is uitgebroken, zal zich toch niet kunnen inbeelden dat de wereld dan nog steeds in deze zelfde be wapeningswedstrijd zou verkeren: Oost en West beide nog maar steeds verzekerend dat zij vrede willen. Het is, in deze tijd, zeer ongebruikelijk tien of twintig jaar vooruit te willen zien. Hetzij dan in zwart gallige bespiegeling, in de bekende vrees voor dingen die' wellicht nooit zullen ge schieden. Als men die uitschakelt, als men zelfs vertrouwt dat zij niet zullen geschie den, welk beeld roepen toekomstgedachten dan op? Alleen dat van Malik of een an dere jongere Rus, als Wysjinski's opvolger optredend en gelijk hij rood aanlopend als hij staat te schelden op Amerika? Men kan zeggen: ik denk maar liever niet aan de toekomst. Maar waarom zou men niet aan de mogelijkheid van een gunstige toekomst denken en zich daarbij verwonderen over het feit, dat het Westen te dien aanzien zich zo weinig schijnt te kunnen voorstellen - behalve dan in de vorm van ijverig- bestreden, als onrijp en voorbarig en on uitvoerbaar aangeduide plannen tot poli tieke éénwording van West-Europa of zelfs van de Atlantische landen? Alleen maar defensie-opbouwend, alleen maar in het eindeloze pratend, intussen ge vaarlijk spelend met vuur, staat men slechts stil en blijft men slechts achter. Want het leven gaat voort. Als Auriol of ten ander, namens de West-Europese lan den een voorstel tot bemiddeling aan Rus- land en Amerika deed zou dat tenminste enige opluchting kunnen brengen. Wat zal 1952 worden? Weer een vruchteloos praat te scheldjaar? R. P. Bij Wemeldinge zijn in de mond van de buitenhaven twee motorschepen in aan- varing gekomen. Het motorschip Friesland, metende 159 ton, geladen met 145 ton be enijzer, op weg van Brussel naar Zwolle, ls gezonken. De schipper, zijn echtgenote en zijn beide kinderen konden zich in de roeiboot redden. Het motorschip Elfride, metende 812 ton, geladen met 700 ton zand, op weg van Brunswijk naar Brussel, 'op onbetekenende schade op. De Fries- 'and zal gelicht worden. De onafhankelijkheid van Libië zal 24 December 1951 een voldongen feit zijn, al dus maakt het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend. Na overleg met de Franse regering in haar kwaliteit van bestuursorgaan van Fezzan en met de Hoge Commissaris der UNO in Libië, Adriaan Pelt, en over wegende de wensen van Libië zelf, heeft de Britse 'regering besloten de noodzakelijke maatregelen te nemen, in samenwerking met de Franse regering, om aan de regering van Libië alle bevoegdheden over te dra gen die zij nog nfet bezat. Hiermee worden de resoluties der UNO van 1949 en 1950 uitgevoerd. Groot-Brittannië zal nauwe betrekkingen met de nieuwe staat onderhouden. Het zal het tekort op de Libische begroting blijven aanzuiveren en er is een Brits-Libisch ontwerp-verdrag voor wederzijdse hulp verlening opgesteld, dat zal worden ge tekend nadat een volgens de bepalingen van de grondwet gekozen regering in het komende voorjaar het gezag over Libië zal uitoefenen. Voorts zal Libië financiële steun van Frankrijk en de Verenigde Staten ont vangen. De Amerikaanse hulp wordt ver leend overeenkomstig de bepalingen van het verdrag voor de wederzijdse hulpver lening. Het nieuwe verdrag voor wederzijdse hulpverlening dat Groot-Brittannië en Libië zullen sluiten, zal voorzien in het voortzetten van de legering van Britse troepen en eenheden van de Engelse lucht macht in Libië. Er is dienaangaande reeds overeenstemming bereikt met de huidige voorlopige Libische regering. Frankrijk heeft met betrekking tot zijn thans in Fezzan gelegerde troepen een zelfde over eenkomst met de voorlopige Libische rege ring gesloten. Naar verluidt zullen de Verenigde Staten, zodra Libië een onafhankelijke staat is ge worden, een verdrag met de Libische rege ring sluiten, waarin Noord-Amerika zal worden toegestaan de luchtbasis te Mellaha te blijven gebruiken. Egyptische aanklacht In de speciale politieke commissie van de UNO heeft Egypte er op aangedrongen dat de commissaris der UNO in Libië, A. Pelt, onmiddellijk naar Parijs wordt ontboden om verslag uit te brengen over het „regiem van terreur" in de voormalige Italiaanse kolonie, dat zou zijn ingesteld door de „door Engeland gesteunde voorlopige rege ring". „De toestand in Libië wordt snel slechter. Goede vaderlanders worden ge arresteerd en de vrijheid onderdrukt", al dus de Egyptische woordvoerder. De Egyptische afgevaardigde las een tele gram van „het nationale congres" in Libië voor, waarin wordt gezegd „dat de verkie zingen voor een vrij parlement gevaar lopen te worden vervalst door de Britse imperialistische autoriteiten". De Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb ontkende nadrukkelijk, dat Engeland de onafhankelijkheid van Libië wilde ver tragen. ISMAILIA (Reuter). De opperbevel hebber der Britse troepen in Egypte, Sir George Erskine, heeft een dienstorder uit gevaardigd, waarin hij zijn manschappen opdraagt gewapende Egyptenaren, die in de Suezkanaalzöne worden aangetroffen, als „vijandelijke elementen" te behandelen. Men maakt nu de gevolgtrekking, dat in het vervolg dergelijke personen, indien zij door de Britse troepen worden gearres teerd, niet meer door de Britse autoriteiten zullen worden overhandigd, doch door de Britse autoriteiten zullen worden berecht. Gemeend wordt, dat generaal Erskine deze order heeft uitgevaardigd omdat de Egyp tische regering te kennen heeft gegeven de beperkende bepalingen op het dragen van wapens door Egyptische burgers te zullen verlichten. Voorts wordt nog vernomen, dat de order is uitgevaardigd, omdat gewapende Egyptenaren de Britse troepen in de zóne voortdurend blijven aanvallen. Volgens een stilzwijgende overeenkomst tussen generaal Erskine en de Egyptische gouverneur van de Suezkanaal-zöne, Gha- zaly Bey, zijn tot nu toe in de zóne door de Britse troepen gearresteerde gewapen de Egyptenaren aan de Egyptische politie autoriteiten uitgeleverd. Tm j /ft-' j De ijsbrekers „Noordenwind" en „Westenwind", die krachtens de Leen- en Pacht overeenkomst in de tweede wereldoorlog door de Verenigde Staten aan de Sovjet- Unie werden uitgeleend, zijn in Bremerhaven aan de Amerikanen teruggegeven. De schepen, die vergezeld waren van een begeleidingsvaartuig, aan de Columbus- kade aldaar. BRUSSEL (Belga). Het „comité voor de staalindustrie" heeft aan de leden der regering en aan die van het parlement een nota over het plan-Schuman gezonden. Hierin wordt gezegd, dat België ten op zichte van de overeenkomsten van 18 April een uiterst voorzichtige houding moet aan nemen. „Voor ons land is het in de eerste plaats gebiedend, zo schrijft het comité, om zich niet aan de spits te stellen en al vorens hierin stelling te nemen, af te wachten welke de definitieve houding zal zijn van de twee voornaamste hierbij be trokken landen, te weten Frankrijk en Duitsland". „Als het onmogelijk zou blijken om de gerezen vraagstukken nogmaals te onder zoeken, zou België zijn goedkeuring af hankelijk moeten maken van een minimum van aanvullende waarborgen", zo wordt gezegd. In ieder geval moet overeen worden ge komen, dat na afloop van de vijf jaren, vastgesteld voor de overgangsperiode, een conferentie van de vertegenwoordigers der aangesloten staten zou worden gehouden om eventueel te beslissen over een verlen ging van deze periode in het licht van de opgedane ervaringen. Op dat tijdstip zou een aangesloten staat het recht moeten hebben om zich uit het systeem terug te ti-ekken, als aan zijn wen sen geen gevolg zou zijn gegeven. Een 32-jarige man heeft in een bakkers winkel aan de Hoofdweg te Amsterdam zijn 24-jarige vrouw neergeschoten en daarna met een schot een eind aan zijn leven ge maakt. TUNIS (AFP) De „Nieuwe Destoer", een nationalistische Tunesische partij, heeft een staking van drie dagen afgekondigd ter cndersteuning van cle eisen aan Frankrijk, die onder meer volledig zelfbestuur door een geheel uit Tunesiërs samengestelde regering omvatten. Andere Tunesische par tijen, waaronder de „Oude Destoer", een partij die zich verzet tegen elke samen werking met Frankrijk, hebben besloten aan de staking deel te nemen. Het dagelijkse bestuur van de Franse socialistische partij heeft Donderdag mee gedeeld, dat het een resolutie heeft aan genomen, waarin het aandringt op het ver lenen van zelfbestuur aan Tunis en het standpunt van de Franse regering veroor deelt. In de resolutie wordt gevraagd onder handelingen tussen vertegenwoordigers van Frankrijk en Tunis te openen teneinde een datum vast te stellen voor het onafhanke lijk worden van het gebied. Voorts wordt MELBOURNE, (Reuter) Tengevolge van een staking onder de, radio-operateurs van de Australische commissie voor over zeese tele-verbimdingen zijn alle radiover bindingen van Australië met de rest van de wereld verbroken. De staking is het ge volg van een geschil over de status van het personeel, dat wachtdienst heeft in het radiostation te Fiskville. Dit is de Fokker S. 14, een eenmotorige trainer voor straaljager-piloten met zit plaatsen voor instructeur en leerling naast elkaar. Van de zijde van vele buitenlandse luchtmachten bestaat grote belangstelling voor deze nieuwe Nederlandse oefen- straaljager. Op de foto: het vliegtuig tijdens een recente proefvlucht, bestuurd door de bekende invlieger Gerben Sóhderman. verzocht politieke, economische en sociale hervormingen in te voeren ter voorberei ding van een bondgenootschap tussen Frankrijk en Tunis „op voet van gelijk heid". De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, heeft Donderdag verklaard dat de Franse regering nooit van plan is geweest Tunis te verlaten. „Wij zijn voor hervormingen, mits deze niet worden opgelegd", aldus Schuman, die mededeelde, dat er „aanzienlijke bestuurshervormingen" in Tunis tot stand zijn gebracht en een tweede reeks hervormingsmaatregelen in voorbereiding is. TOKIO, (Reuter) De opperbevelheb ber van de UNO, generaal Ridgway, heeft generaal Kim II Sceng in een persoonlijke boodschap verzocht een missie van het Rode Kruis tot de Noordelijke krijgsge vangenkampen toe te laten. Ridgway voegde hieraan toe, dat hij met dit verzoek naets anders op het oog had dan het welzijn der manschappen en het geruststellen der gezinnen. Een lid der delegatie van de UNO te Panmoendjom heeft de Noordelijken mee gedeeld, dat de verbondenen zich zullen terugtrekken van alle eilanden, die voor heen in het bezit van de Noordelijken waren. Volgens de New Yorkse correspondent van de „Times" hebben de verbondenen beloofd omstreeks Kerstmis een in het Chinees en Koreaans gestelde lijst van krijgsgevangenen aan de Noordelijken te verstrekken. Een geallieerde verbindingsofficier heeft vandaag de Noordelijke onderhandelaars een nota overhandigd, waarin wordt ge zegd dat uit de Noordelijke lijsten van krijgsgevangenen een groot aantal namen is weggelaten. Van de tienduizenden Zuid- Koreaanse krijgsgevangenen, die officieel als vermist te boek staan, hadden de Noor delijken er slechts 7.142 opgegeven. Meer dan duizend weggelaten namen waren reeds genoemd in Noordelijke radio-uit zendingen. PARIJS (Reuter). De Franse rege ring heeft besloten de militaire begroting voor het Franse gebied in Europa met bijna twintig procent te verhogen voor de eerste twee maanden van het volgende jaar en'verdere besluiten te nemen na de bijeenkomst van de raad van het Atlantisch verdrag, welke in Februari te Lissabon zal worden gehouden. Tot deze tijdelijke oplossing besloot men wegens de financiële moeilijkheden, die zich bij de Franse herbewapeningsplannen voordoen. Intussen wordt er in de wandelgangen van het parlement een actie gevoerd voor het beëindigen van de strijd in Indo-China. 10de verantwoording. J. E. 2.50; Dames S. 20.— N. N. 2.50; Panta Rhei 2,50; Mevr. A. v. N. W. 5.—; B. H. 10.—; N. F. 2.50; M. B. C. 2.50; S. A. 15.—; S. v. L.—B. 5.— N. S. 1— Stadsevangelisatie 10.de R. 2.50; C. B. 1.—; Mevr. V. 2.50; A. M. B. O'veen 10.—; N. N. 2.—; D. B. 1.—; Kerst middag Ver. v. Huisvrouwen afd. Haarlem en omg. 177.90; Wed. A. S. 2.50; N. N. 1.—; H. H. 2.50; B. K. 2.—; Kaartclubje B. 2.50; M. V. 2-50; de Jokerpot 4.—; A. A. 3.50; V. de V. 10.—; Greetje 3.50; Rigo 5.Hankie 3.—; A. D. 2 50; S. H. f 1.—; N. N. 2.50; Ph. K. 5.—; Dames M. 1.—; Mevr. T. 1.—; P. R, 5.—; Jan 1.—; fam. Z. 10.—; de K. 2.50; S. J. H. 2.50; Mevr. Schr. 1.— N. N. f 10.Kapittel „Vicit Vim Virtus" 30. N. N. 10.—; B. B. 10—; J. H. 2.50; G. B. 2.50; W. d, J, 2.50; V. en M. 5.65; C. S. 2.50; Aanget. brief I-Ioofdred. 25- Ir. S. 5.—; G. R. 5.—; G. H. 1.—Jan Ernst f 1.50; A. v. D. 5.—; Carla 5.—; Dr. V. 5.—; H. Z. 2.50; Zr. H. 2.50; M. B. S. 2.50; T. 2—; J. P. f 2.50; S. S. 1.—; H. D. H. 2.—; B. G. 2.50; A. K. 2.50; H. v.d. V. 2.50; N. N. 3.—; Z. 1—; Mej. W. K. 2.50; N. N. f 1.—; Wed. E. M. B. P. 2.—; T. d. J. 2.50; C. de L. 2.50; N. N. 2.50: C. 10.— V. H. 100—; N. N. 1.— R, J. E. 10.—; Firma H. 50—; H. S. 25—; X. X. X. 25—; G. M. Z v. Z. 10—; W. F. 10—; A. d. M. 10.—; A. A—A. 10—; G. P. S. 5.—; D. J. B. 5.—; C. J. H. 5—; Kadi 5—; J. A. C- v. M—F. 5.— X. Y. Z. 5.—; A—C. 5.—; J. G. v. K. 5.—; A. I. C. 5.— N. N. v/h. P. J. y. 5—; Wed. M. R. B. 5—; C. S. Th. v. G. 5.—; H. H. 4.—; M. V. 3.—; R. S. 3.—; F. A. J. 2.50; R. v. d. V. 2.50; N. N. 2.50; A. N. f 2.50; G. M. 2.50; S. E. 2.50; F. M. W—D. 2.50; C. v. H. f 2.50; G. K. v. d. H. 2.50; J. R. F. f 2—; M. L. v. E. 2—; R. Ch. S. 2—; A. M. E. J. 1.—; A. J. A. G. 1— Dagtotaal 881.55. In totaal is thans bij ons blad binnen gekomen 10.104.73. Giffen worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Lin Yu Tang: Van alle ongelukkige mensen in de wereld zijn diegenen het aller ongelukkigst die niet iets gevon den hebbendat zij willen doen. PARIJS (Reuter). Bij de negentiende stemming in de Algemene Vergadering der UNO is Griekenland tot lid van de Veilig heidsraad gekozen. Griekenland kreeg 39 stemmen, Wit- Rusland 10. Vier landen onthielden zich van stemming. Hiermee behaalde Grieken land de vereiste meerderheid van twee derden, nadat in drie opeenvolgende ver gaderingen en bij negen stemmingen geen beslissing kon worden bereikt. Door de Algemene Vergadering is San Salvador gekozen als opvolger van Argen tinië in de beheerschapsraad. San Salvador kreeg 49 stemmen. Met 45 tegen 6 stemmen bij acht onthou dingen nam de Algemene Vergadering de Brits-Frans-Amerikaanse ontwerp-resolu- tie voor instelling van een commissie van onderzoek voor verkiezingen in geheel Duitsland aan. Volgens berichten uit Parijs zal de UNO- commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland waarschijnlijk in West-Berlijn haar hoofdkwartier vestigen en begin vol gend jaar met haar werkzaamheden begin nen. De commissie zal gevormd worden door Brazilië,- Nederland, Pakistan, Polen en IJsland. Zoals gemeld heeft Polen meege deeld, dat het niet in de commissie zitting zal nemen, doch in officiële kringen van de UNO meent men te mogen vertrouwen, dat als de commissie eenmaal in Duitsland zal zijn aangekomen, de Poolse en Oost-Duitse autoriteiten van standpunt zullen verande ren. SAN FRANCISCO. (Reuter). Aan boord van het Deense schip „Erria" is gisteren dicht bij de monding van de Columbia- rivier aan do Westkust der V. S. een hevige brand uitgebroken. Het. schip stond binnen een half uur van voor- tot achtersteven in lichterlaaie. Van de 114 opvarenden zijn er volgens de voorlopige berichten 103 gered. De andere elf worden nog vermist. Onmiddellijk na liet vernemen van de brand zijn vaartuigen van de Amerikaanse 's-GRAVENHAGE (ANP). Heden morgen werd in het ministerie van Bui tenlandse Zaken aan de Italiaanse gezant in Den Haag het antwoord van de Neder landse regering gegeven op het verzoek van de Italiaanse regering tot herziening van het Italiaanse vredesverdrag. Zoals bekend is heeft de Nederlandse regering op 2 December van dit jaar een verklaring afgelegd, waarin zij te kennen gaf, dat het initiatief van de regeringen Van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten om de laatste beletselen uit de weg te ruimen, welke Italië op het moment verhinderen zich als een gelijkwaardig lid van de gemeenschap van democratische volken te beschouwen, door de Nederland se regering met instemming werd begroet. Ook zij is van mening dat door sommige bepalingen uit het vredesverdrag een vol ledige ontplooiing van de samenwerking met Italië in de Europese en Atlantische organisaties wordt belemmerd. De preambule van het Italiaanse vredes verdrag, welke kort na de oorlog werd op gesteld, beantwoordt niet meer aan de huidige opvattingen, en is vervangen dooi de geest van het handvest van de UNO. De politieke clausules zijn onder de tegen woordige verhoudingen overbodig. Gezien het feit dat de militaire clausules niet meer in overeenstemming zijn met Italië's posi tie als een gelijkwaardig lid van de ge meenschap van democratische en vrijheids lievende volken, acht de Nederlandse rege ring Italië ontslagen van zijn verplichtin gen uit dien hoofde jegens haar. Het antwoord van de Nederlandse rege ring zal aan het Nederlandse parlement ter goedkeuring- worden voorgelegd. Vandaag overhandigen ook de regerin gen van Engeland, Frankrijk en de Vere nigde Staten hun antwoord op hei ver zoek om herziening van het vredesverdrag aan de Italiaanse regering. WASHINGTON (Reuter). Generaal Eisenhower zal grotere bevoegdheden krijgen op grond van de huidige plannen voor West-Europese herbewapening in 1952, waarover nu overeenstemming is be reikt, aldus heeft Averell Harriman, direc teur van het MSA (Bureau voor weder zijdse beveiliging), Donderdag te Parijs medegedeeld. Harriman verklaarde, dat de vertegen woordigers van de Noord-Atlantische lan den te Parijs een concreet plan voor 1952 hebben opgesteld, dat aan de regeringen dezer landen zou worden aanbevolen. Het doel van het plan is snel gevechts- klare strijdkrachten in Europa op te bou wen op grondslag van de beschikbare mankracht, hulpbronnen en financiën. Generaal Eisenhower zou vooral groter verantwoordelijkheid krijgen wat betreft het uitwerken van een voorrangstelsel voor het materiaal en constructiewerk, dat het Noord-Atlantisch leger nodig zou hebben. kustwacht uitgevaren om de opvarenden te redden. Ook vissersschepen, die in de buurt waren, spoedden zich naar de plaats des onheils om aan de redding deel te ne men. Ondanks de felheid van de brand, ont stond aan boord geen paniek, zo meldde de gezagvoerder aan zijn rederij. De passa giers hebben het schip op ordelijke wijze verlaten, al moesten zij hun bezittingen goeddeels in de vlammen achterlaten. Over het lot van de vermisten is nog niets met zekerheid te zeggen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat zij door kleinere schepen zijn opgepikt. Een elf jarige jongen, die door een patrijspoort wist te ontkomen, heeft echter verklaard, dat een aantal personen in de conversatie zaal zat ingesloten door de vlammen. Hij had nog gezien, dat de kleren en haren van enige van hen reeds vlam gevat had den. Het schip is reddeloos verloren. LONDEN, 20 December. (Reuter). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Donder dagavond zijn^ Britse collega Anthony Eden op het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken bezocht. Van officiële zijde verklaart men dat het hier een „be leefdheidsbezoek" betreft. In diplomatieke kringen is men van mening dat minister Eden van deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn collega Stikker in te lichten over de door hem te Parijs met de Franse premier en minister van Buiten landse Zaken gevoerde besprekingen, en wel met name over Engelands standpunt ten aanzien van het voorgestelde Europese leger. Minister Stikker is Donderdagochtend voor het bespreken van zaken, verband houdende met de Europese economische samenwerking, te Londen aangekomen. Hij maakte de reis per vliegtuig. De minister keert heden per schip naar Nederland. terug. Minister Stikker zal namens Nederland de van beslissende betekenis zijnde mi nistersconferentie, die Donderdag 27 De cember te Parijs over de voorgestelde in stelling van een Europees leger zal wor den gehouden, bijwonen. Op deze bijeen komst zal worden gepoogd de verschillen van inzicht terzake tussen de Benelux- landen enerzijds en Frankrijk, West- Duitsland en Italië anderzijds, te over bruggen. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht op vele plaat sen vormipg van mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatse lijke opklaringen. Geen regen. Aan vankelijk zwakke veranderlijke, later tot matig en in het Noorden van het land tot vrij krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag dezelf de of iets lagere temperaturen dan vandaag. 22 December Zon op 8.46 uur, onder 16-30 uur. Maan op 1.14 uur, onder 12-35 uur. Hoog en laag water in IJniuiden Vrjjdag 21 December Hoog water: 8.46 en 21.10 uur. Laag water: 4.04 en 16-28 uur. Zaterdag 22 December .Hoog water: 9.37 en 22.07 uur. Laag water: 4.54 en 17.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1