Waar komt het Internationaal Academisch Instituut MAAR* w 11 1 KALODERMA Plan van Partij van de Arbeid PALM BEACH Krijgt U logés?? H. DE GRAAFF reeds 20 jaar wint Stichting moet zelf over de plaats van vestiging beslissen Hemonyklok moet in Uitgeest blijven De radio geeft Zaterdag I. VIRGINIA 80 ct. R A D I O'S PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA 12 'h -12'/' TWEEDE KAMER (jfeeMORRIS iefinefti iiuj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13459 R Ongeëvenaard in kwaliteit! Voorbesprekingen over het uniestatuut Nederlandse visie op wapen-affaire Kort nieuws VOOR BLOEMEN DAUDEY „De weg naar vrijheid A. v. d. BOGAARD BARTELJ OR IS STRAAT 7 De Duitse soldaat krijgt er hersenen bij VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Nadat er bij de afdeling Nijverheids onderwijs niets van belang ter tafel was gekomen, vroeg bij de afdeling Hoger On derwijs mr. Roosjen (A.R.) in de stad zijner inwoning, Amsterdam, het Interna tionaal Academisch Instituut te vestigen. Hij zette uiteen waarom naar zijn mening de hoofdstad daartoe geschikter zou zijn dan Den Haag, dat thans in dit opzicht de hoofdstad concurrentie wil aandoen. Zo wel wat de wetenschappelijke uitrusting en de huisvesting van het instituut als de financiering ervan betreft, biedt Amster dam de grootste voordelen. Wie beslist over de plaats van vestiging van het In stituut, vroeg mr. Roosjen, die overigens de vraag aanroerde hoeveel belangstelling er voor zou bestaan en of die wel blijvend zou zijn. Juist op grond van al dergelijke onzekerheden verdient het zijns inziens de voorkeur thans zo zuinig mogelijk te werk te gaan met het besteden van geld aan het instituut. Die investerings-zuinigheid zou men vooral in acht kunnen nemen wan neer het instituut in de hoofdstad met haar twee universiteiten komt. Ook volgens de heer Stuf kens (Ar beid) vereist de nauwe samenhang van het instituut met het universitaire leven, dat het zijn zetel krijgt in een universiteits stad. Daarom dient Amsterdam als nummer één in aanmerking te komen, een zienswijze, eveneens gedeeld door mevrouw F o r t a n i e r-D e W i t (V.V.D.). Progressie ten opzichte van de college gelden en verhoging van de bedragen als ook van het aantal rijksbeurzen stond ins gelijks op het verlanglijstje van beide laatstgenoemde afgevaardigden. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t legde er nog in het bijzonder de nadruk op, dat juist een land als het onze niet door te grote karig heid bepaalde mogelijkheden voor afge studeerden verloren mag doen gaan. Met vuur bepleitte de heer Welter (K.N.P.) gelden uit de tegenwaarde van de Mar shall-hulp te krijgen ten behoeve van be paalde uitgaven voor ons Hoger Onderwijs. Internationale samenwerking tussen Europese landen om de kosten te bestrij den van de bevordering van de weten schap zag de heer Tilanus (C.H.) als iets onontbeerlijks. Dr. Stokman (K.V.P.), hoopte dat de regering bouwvolume voor de medische ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 78.60 1 pers. divanbed met verende matras en kapokkussen, samen voor 96.80 1 pers. opklapbed met matras en kussen, samen voor 73.80 Wollen dekens vanaf 19.85 Alleen bij: HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.35 Philharmonisch orkest. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 13.50 Klassieke en moderne muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Jongenskoor. 15.30 Kroniek van letteren en kunsten. 16.08 Philharmonisch orkest. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Orkest. 18.45 Commen taar uit Frankrijk en Duitsland. 19.00 Film programma. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gemengd koor. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken, causerie. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Philharmonisch orkest. 21.20 Voor dracht. 21.35 Kamermuziek. 22.05 Strijk orkest, klein koor en solisten. 22.30 Wij lui den de Zondag in!. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Philharmonisch orkest en solist HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgescha- kend, causerie. 10.05 Mörgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Alt en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Promenade-orkest. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Gronings programma. T5.00 Gevarieerde muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, cau serie. 15.45 Dansmuziek. 16.10 Sport. 16.25 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Amusementsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse defensie. 19.00 Kinderdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22,00 Metropole orkest, koor en solisten. 22.40 Onder de pan nen, hoorspel, 23.00 Nieuws. 23.15 Amuse mentsmuziek. 23.3524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest.-12.30 Weer bericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Kroniek. 16.30 Pla ten 16.45 Accordeon 17.25 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Klankbeeld. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE faculteit aan de R.K. universiteit te Nij megen beschikbaar zou willen stellen. Tenslotte hield de heer Verhoeven (K.V.P.) een kunstzinnig betoog, waarin hij onder meer critiek oefende op de ge detailleerde opdrachten aan schrijvers. Minister Rutte'n heeft onder meer geantwoord, dat de stichting Internatio naal Academisch Instituut die autonoom is, zelf haar keuze inzake de plaats van vestiging dient te bepalen. Wat het Nijverheidsonderwijs betreft zei de minister dat het aantal leerlingen voor de ambachtsscholen, vergeleken bij vóór 1940, met 50 pet. is toegenomen. De toe neming van het aantal leerkrachten heeft daarmee geen gelijke tred gehouden, zodat bijzondere voorzieningen nodig zijn. Aan verlaging der collegegelden voor het Hoger Onderwijs kan niet worden ge dacht. Ook de minister staat internationale wetenschappelijke samenwerking voor. De klok in Uitgeest Staatssecretaris mr. Cals zei, dat er nogal wat te doen is geweest over de Hemony-klok in Uitgeest, die de kerk voogdij van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Ver. Staten kan verkopen, als deel van een in New York te plaatsen carillon. Het is een Nederlands belang, deze klok te ADVERTENTIE triumph Ëllslllft! - behouden. Dit standpunt van het departe ment is ter kennis van gemeentebestuur en kerkvoogdij gebracht, zo deelde mr. Cals mede. Overleg om de klok te behouden is gaande. Bij de behandeling van het begrotings hoofdstuk radio en televisie heeft de heer Van Sleen (P. v. d. A,) het denkbeeld geopperd de nieuwe 100 KW-zender voor de Wereldomroep op Curasao te bouwen. De heer Van der Zaal (A.R.) vroeg of de bouw van de zender niet uit Marshall- gelden kan worden gefinancierd. Vele sprekers drongen aan op een spoe dige indiening van het ontwerp Radiowet en voorts wijdde men veel aandacht aan de televisie. Er is nogal wat critiek op het peil van de uitzendingen. De heren Cornelissen (V.V.D.) en Hoogcarspel (C.P.N.) maakten be zwaar tegen de politieke critiek door mid del van de radio, waartegen geen verweer mogelijk is. Vanmiddag is de laatste moot van de on derwijsbegroting aan de orde. ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Oagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en Scheercrème: grote tuba pot 3.50 1.95 „Niet onbevredigende vorderingen" Tijdens de voorbesprekingen ovèr het uniestatuut tussen de Indonesische dele gatie en de staatssecretarissen Blom en Götzen zijn niet onbevredigende vorderin gen gemaakt wat betreft de agenda voor de eigenlijke onderhandelingen. Deze zul len, naar men verwacht, niet voor het be gin Januari 1952 aanvangen. NEDERLANDER BIJ ONGELUK IN BELGIë OMGEKOMEN Een zware Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen uit Temeuzen week Don derdag op de weg van Charleroi naar Brus sel plotseling van de rijweg af, ramde een kleine vrachtauto en botste daarna tegen een villa. Een der inzittenden van de Nederlandse vrachtauto, de 34-jarige I. van der H., uit Temeuzen, moest naar een ziekenhuis wor den overgebracht v/aar hij korte tijd later aan zijn verwondingen is bezweken. De be stuurder, de heer F. van D., kwam onge deerd uit de volkomen vernielde cabine. De bestuurder van de aangereden kleine vrachtauto uit Thimeon kreeg lichte kneu zingen. I Naar aanleiding van de kwestie van de wapen-inbeslagneming aan boord van het m.s. „Blitar" in Indonesië verneemt ANP in Den Haag, dat in de mededelingen die van Indonesische zijde werden verstrekt enige onjuistheden voorkomen. Van Indonesische zijde werd gesteld, dat in Indonesië nog van toepassing is een oude bepaling van het militair gezag, waar in zou zijn gezegd, dat doorvoer van wa pens door Nederlands-Indië slechts kon geschieden met toestemming van de leger commandant (na de souvereiniteitsover- dracht: de minister van Defensie). Dit is in zoverre onjuist, dat die verordening slechts betrekking had op de invoer en het binnenlands vervoer. De van Indonesische zijde gedane mede deling, dat Nederland bij het sluiten van het verdrag van Barcelona nadrukkelijk Nederlands-Indië zou hebben uitgezonderd van de toepasselijkheid er van, is in strijd met de feiten. Nederland heeft bij de on dertekening van het verdrag geen enkel voorbehoud gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft een 25-jarige chauffeur veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De chauffeur was onder invloed van sterke drank een garage in Amsterdam-Zuid binnengelopen met het voornemen de wagen van zijn patroon te halen om met een meisje te gaan rijden. De beide garageknechts, die hem dat wilden be letten, sloeg hij neer. Daarna reed hij in een auto de garage uit, trok het buiten wachten de meisje de wagen in en ging er vandoor. In Amstelveen vloog de auto in brand. Het tweetal wist zich in veiligheid te stellen, maar de auto werd totaal vernield. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 HARRIS TWEEDJASSEN De Partij van de Arbeid houdt op 28 en 29 December in Amsterdam een con gres, waarop het door de plancommissie opgestelde plan „De weg naar Vrijheid" zal worden aangeboden. Het is een ruim 400 pagina's tellend boekwerk, dat bestaat uit vier delen, in 19 hoofdstukken onder verdeeld. De vier delen dragen de titels: De maatschappelijke orde in socialistisch perspectief, Productie en welvaart, Mens en cultuur, en Internationale gemeen schap. In de inleiding wordt uiteengezet, dat zowel de benauwende ontwikkeling op in ternationaal terrein als de noodzaak tot een verdergaande hervorming van de be staande toestanden binnen onze grenzen voor de Partij van de Arbeid aanleiding is geweest, haar denkbeelden over de ge wenste ontwikkeling in de komende jaren nader uit te werken. Het uitgangspunt daarbij is gekozen in de ontwikkeling van een gemeenschap van vrije mensen, een samenleving waarin de ontplooiing van de mens niet wordt be lemmerd en waarin de mens de middelen ten dienste staan om de vrijheid te be leven in zelf-ontplooiïng en in evenwich tige mate in dienst aan de gemeenschap. Nagegaan wordt welke belemmeringen in onze huidige maatschappij-structuur voor dit leven in vrijheid en verantwoordelijk heid aanwezig zijn. Tegen deze achtergrond worden de volgende doelstellingen ontwikkeld: be staanszekerheid bij een behoorlijk levens peil en redelijke verdeling van het inko men; geen machtsuitoefening zonder ver antwoordingsplicht en geen grotere machts concentratie dan voor de vervulling van de gestelde taken onmisbaar is; gelijke kansen voor een ieder tot ontplooiing van de persoonlijkheid in de gemeenschap; opbouw van een in de gemeenschap ge wortelde cultuur, en opbouw van een ge ordende internationale gemeenschap. De maatschappelijke orde Een herverdeling van het nationale ver mogen wordt noodzakelijk geacht. Aan gedrongen wordt op een herverdeling van het nationaal vermogen in die zin, dat de overheid in plaats van de enorme schul denlast van thans over een eigen vermo gen zal gaan beschikken, terwijl het ver mogen in handen van particulieren meer gelijk zal zijn verdeeld. Om dit te bereiken wordt een samen stel van maatregelen ontwikkeld: over heidsdeelneming in het bedrijfsleven; so cialisatie van enkele bedrijfstakken; ver groting van het vermogen van de sociale fondsen en beperking van het erfrecht. Gepleit wordt voor een stelsel van ver groting van arbeidersaanspraken, waarbij de winsten van alle bedrijven als één ge heel worden beschouwd en deze aanspra ken worden verzameld in een nationale participatiemaatschappij De leiding van de productie behoeft niet uitsluitend bij de centrale overheid te worden geconcentreerd. De gedifferentieer de leiding van de productie zal moeten berusten op een productie-, een investe- rings- en een credietwet. Tenslotte wordt een program ontwor pen voor de besteding van het nationaal inkomen over de verschillende sectoren van onze maatschappij in de komende ja ren. Voorgesteld wordt, dat de te ver wachten stijging van het nationaal inko men grotendeels zal worden aangewend voor het onderwijs en de culturele diensten. Productie en welvaart In het tweede deel wordt de leiding van de productiefactoren behandeld. Als hoofd voorwaarden van het vergroten van de productie worden gesteld: volledige of na genoeg volledige werkgelegenheid, uitbrei ding van de kapitaaluitrusting in de be drijven, doeltreffende organisatie binnen en tussen de ondernemingen. De gedachte, dat de economische politiek voornamelijk zou dienen te bestaan in het scheppen van een gunstig klimaat voor de ondernemers wordt verworpen. Noodzakelijk is een maatschappelijk gunstig klimaat, dat per- spectieve opent voor alle werkenden. Pro ductie en verdeling kunnen niet los van elkaar worden beschouwd. Een lans wordt gebroken voor het scheppen van arbeids plaatsen voor de gehuwde vrouw. Aan dacht wordt gevraagd voor emigratiemoge lijkheden in West-Europa na 1960 wegens de te verwachten bevolkingsontwikkeling in West-Europa. Voor een doeltreffende investerings politiek wordt een beheersing van de ka pitaalstroom in het maatschappelijk pro ces noodzakelijk geacht. Het hoofdstuk over de economische or ganisatie geeft een aantal richtlijnen voor de organisatie binnen de onderneming, de samenwerking tussen de ondernemingen, de organisatie van de expoit en de loon-, prijs- en belastingpolitiek. Handhaving van geleide loonpolitiek wordt noodzake lijk geacht. Uitdrukkelijk keert het plan zich tegen het bouwen van meer woningen in de vrije sector. De bestaande toestand, waarbij de huren aanzienlijk beneden de vervangings- kosten liggen, acht het plan ongezond en een gevaar voor het toekomstig woningpeil. Een volgende huurverhoging zal echter niet aan de eigenaren ten goede dienen te komen, maar in de vorm van een belas ting op gebouwde eigendommen van f 50 per perceel voor zover deze voor 1945 zijn gebouwd moeten worden afgeroomd. De opbrengst van deze belastingverhoging circa 90 millioen zal moeten dienen om de helft van een door het rijk per jaar voor premie- en woningwetbouw bij te passen onrendabel bedrag te dekken. De andere helft zal dienen te worden geput uit de algemene middelen. De landbouw heeft voor alles nodig een redelijke zekerheid van afzet en prijs. Daartoe is ordening van productie en af zet, eerst nationaal maar zo spoedig mo gelijk ook internationaal, noodzakelijk. De middengroepen, de „oude" midden stand en de „nieuwe" middenstand, zijn in het plan gemeenschappelijk behandeld. Voor de „nieuwe" middenstand ziet het plan een zeer belangrijke taak. Deze waar dering moet tot uitdrukking komen in de honorering van de functie. Het verschaffen van voor de ouders minder kostbaar onderwijs wordt een van de meest dringende maatregelen genoemd. Mens en cultuur In het derde deel van het plan gaat het om de cultuur, onderwijs, vrije-tijdsbeste- ding, kunst en communicatiemiddelen, jeugdzorg, maatschappelijke en medische zorg. Een algemeen culturele raad dient het beheer te krijgen over een cultuurfonds, waarin de overheid, maar ook particu lieren en bedrijven, onder vrijstelling van belasting, gelden doet vloeien .en waarin ook de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting gestort wordt. Democrati sering van het onderwijs zal moeten ge schieden onder meer door afschaffing van alle college- en schoolgelden en het ver strekken van studietoelagen. Op korte termijn zal in ieder geval het Door een comité van automobilisten is een inzameling gehouden om alle wegen wachters een Kerstpakket te kunnen aanbieden. Hier overhandigt de hoofdinspecteur van de wegenwacht, de heer A. J. M. Mosheuvel (links), een pakket aan wegenwachter De Ruyter. schoolgeld van hel 1. o. afgeschaft moeten worden. Voorts worden als eisen gesteld een goede aaneensluiting van de verschil lende schooltypen, verhoging van de leer plichtige leeftijd tot 16 jaar, verplicht ge deeltelijk onderwijs voor 1618 jarigen, kleiner klassen, bevordering van het groepswerk en studie van de mogelijkhe den tot afschaffing van het cijfergeven, zittenblijven en examendoen in de huidige bijna vernederende vormen. Het hoger onderwijs zal een groter al gemene vorming moeten kennen. Bij de radio dient voorop te staan dat zij onttrokken moet blijven aan commer ciële invloeden. Een deel van de zendtijd moet vrijgemaakt worden voor een alge meen programma. Bij de film worden als principiële be zwaren genoemd de „vercommencialise- ring", en voorts de machtige positie van de Nederlandse Bioscoopbond. Er worden verschillende maatregelen opgesomd om het culturele peil van de film te waar borgen. Het plan geeft verder richtlijnen voor ADVERTENTIE FRIDOR - ERRES - PHILIPS Betaling in overleg. PHILIPS KERSTVERLICHTING Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 een doeltreffender organisatie op het ge bied van de volksgezondheid. Internationale gemeenschap In het vierde deel wordt gezegd: „Ter verwezenlijking van een georden de internationale gemeenschap is het nood zakelijk uit te gaan van de huidige be dreiging van de vrije wereld door de Sovjet-Unie. Het is de taak van de socia listische beweging om met nadruk te blij ven-stellen, dat in de wereldomvattende strijd tegen de communistische dreiging het sociale, economische en geestelijke front van even beslissende betekenis is als het militaire front. De maatschappelijke opgang van de in ontwikkeling achterge bleven gebieden, met name die in Azië en Afrika, is een principieel punt van inter nationale socialistische politiok. Internationale economische ordening moet beginnen bij een regeling van de productie en de afzet van de belangrijkste wereldgrondstoffen. Het plan besluit met een behandeling van de internationale eenwording, die ter verzekering van een vrije, geordende we reld noodzakelijk is. Na de kolen- en staal- productie worden als volgende sectoren, die voor integratie in aanmerking komen, de electriciteitsvoorziening, vervoer en verkeer en de landbouw aangegeven. Totstandkoming van een boven nationaal militair en politiek gezagslichaam wordt noodzakelijk geacht. De continentale Euro pese landen zullen verder moeten gaan op de weg van het afstaan van nationale souvereiniteit aan een West-Europees poli tiek gezagslichaam, waarbij echter steeds de weg voor aansluiting van Engeland en Scandinavië moet worden open g^ouden. 68. De Sheik speldde onmiddellijk de me daille op zijn gewelfde borst, en we mogen wel zeggen, dat hij er een knappe verschij ning van werd. Maar nu dit dan goed was afgelopen, had Panda niets meer in lllira- nië te doen, en na zijn ervaringen daar te lande had hij, eigenlijk gezegd, haast om er weer uit te gaan. Hij stapte dus in zijn auto'tje en zei: „Nu, dag Sheik! Kom je mee, Joris?" Maar Joris Goedbloed wuifde onverschillig en sprak, terwijl hij zijn blik niet kon afwenden van de fonkelende medaille: „Nee, ventje, ga maar! Eens zullen wij elkander weder zien. Ik heb hier nog een kleine aangelegenheid af te handelen....". En daar ging Panda dus. Maar toen hij de poort van het paleis uit reed, wachtte hem nog een verrassing, want wie kwam daar aandraven? Jollie- pop! „Neem. mij niet kwalijk, mijnheer Panda!", riep deze buiten adem. „Ik kwam de robijn brengen, en„Wat vertel je me nu voor smoesjesJolliepop?", vroeg Panda. Mijnheer Joris Goedbloed heeft de robijn al gebracht!" „Ja o.inder daadzei Jolliepop verbaasd, terwijl hij naast Panda kwam zitten. „Desalniet temin valt mijn verklaring niet als smoes je te betitelen, mijnheer! Ik had de robijn, maar toen heeft iemand hem van me ge stolen...". Nu ging Panda een klein licht je op. „Vreemd", mompelde hij. „Iemand stal die robijn van Jolliepop maar Joris Goedbloed had hem! En die redde mij er meevreemd! Enehwat zou die kleine aangelegenheid zijn, die Joris hier nog af moet handelen?" Daar zijn wij eerlijk gezegd ook benieuwd naar. Aanwinst. De Russische autoriteiten in Berlijn hebben de conmmandant van de Amerikaanse sector meegedeeld, dat drie Amerikaanse soldaten politiek asyl in Oost-Duitsland hebben gekfegen. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat de betrokkenen op twee December uit een West-Berlijnse gevangenis waren ontvlucht, waar zij waren opge sloten op beschuldiging van mishande ling en vergrijpen tegen de krijgstucht. Vrij. Zaterdag zullen 97 Duitse krijgs gevangenen uit Joegoslavië in Duits land terugkeren. Er zullen zich dan nog 140 Duitse krijgsgevangenen in Joego slavië bevinden, van wie in Januari waarschijnlijk honderd zullen worden vrijgelaten. Botsing. Twee „Meteors" van de Belgische luchtmacht zijn Donderdag tussen Na men en Malonne (Zuid-België) met elkaar in botsing gekomen. Beide piloten kwamen om het leven. Neergestort. Volgens een bericht uit Saigon is in de nabijheid van Samnoea (Noord- Indochina) een Frans militair vliegtuig neergestort. Vijf leden van de beman ning en twee passagiers kwamen om het leven. Aanhaling. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, heeft bij kanselier Adenauer schriftelijk ge protesteerd tegen het plaatsen tussen aanhalingstekens van het woord oor logsmisdadigers in een bericht van de W.-Duitse regeringsvoorlichtingsdienst. Grijze muizen. De voorzitster yan de bond van voormalige vrouwelijke leden van het Duitse leger, Erna Margra£. heeft in een schrijven aan de echtgenoten van leidende staatslieden, onder wïe me vrouw Stalin en mevrouw Molotof, deze vrouwen verzocht zich in te spannen om vrijlating van de nog in de Sovjet-tïnie gevangen gehouden vrouwelijke leden van de voormalige Duitse weermacht ie verkrijgen. Jarige. Maarschalk Joseph Stalin is heden 72 jaar geworden. De dag zou zonder bijzondere feestelijkheden voorbijgaan, Volgens de Oost-Èuropese radiostations zullen de enige geschenken bestaan uit beloften van arbeiders om de hun ge stelde taak nog te overschrijden. Radio- Boekarest heeft een nieuw „vredeslied" uitgezonden, waarin onder meer de woorden voorkomen: „Stalin is mijn zonneschijn, het licht komt van Mos kou". Nota. De Amerikaanse regering heeft aan Hongarije een in krachtige bewoor dingen gestelde nota gezonden, waarin zij de beschuldigingen, dat een Ameri kaans vliegtuig op 19 November een spionnagemissie vervulde, van de hand wijst, aldus is Donderdag te Boedapest vernomen. Het toestel werd op ge noemde datum door Sovjet-Russische jagers tot landen gedwongen. De vier leden van de bemanning bevinden zich nog in Hongarije. Geraffineerd. In de chemische afdeling van de universiteit van Birmingham waren de laatste tijd herhaaldelijk diefstallen voorgekomen. Men liet een portefeuille, behandeld met anthraceen, achter in een jas. Anthraceen is een bijna onzichtbaar poeder, dat in ultra-violette stralen fluoresceert. Toen uit de achtergelaten portefeuille tien shilling verdwenen waren, gebruikte men ultra-violette stralen om het poederspoor te volgen, dat leidde naar een andere portefeuille, eigendom van een technicus. Hij werd tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Aan de grond. De Franse luchtvaartmaat schappij „Air France" heeft Donderdag medegedeeld, dat het vliegend personeel voor drie weken in staking gaat. De sta king betreft alle passagiersdiensten be halve die op het Verre Oosten (Indo china. Het personeel wenst hogere lonen, betere arbeidsvoorwaarden en een pen sioenfonds. ADVERTENTIE SPECI AALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES ZATERDAG EN MAANDAG kunt U nog profiteren van onze Jubileumverkoop met 12% korting by iedere aankoop, ook voor Uw Kerstinkopen, du3: 12% jarig jubileum 12% korting op al onze artikelen. Geopend Vrijdag en Zaterdag van 99 uur. Maandag van 96 uur BONN (Reuter). Een groep leden van de West-Duitse Bondsdag is bezig aan het opstellen van nieuwe bepalingen voor de militaire opleiding ten einde „de histori sche Duitse robot-soldaat om te vormen tot de soldaat met onafhankelijke geest, die men in de Angelsaksische legers vindt". Het gaat er om, de normen, die Frederik de Grote van Pruisen instelde, te wijzigen. De veiligheidsdienst werkte eveneens aan een ontwerp voor nieuwe richtlijnen, dat mogelijk met het parlementaire ontwerp zal worden gecombineerd. „Het nieuwe leger zal geen uren verdoen aan onnodig drillen", aldus verklaart men in parle- mentskringen. Een van de belangrijkste maatregelen zou het afschaffen van on nodige straffen en willekeurige vermoeien de oefeningen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2