Rozekruisers namen nieuw conferentie-oord in gebruik Kerstboodschap Prinses Wilhelmina CJvd-Broek BEDDEN EN DEKENS Van Duivenboden CENTRALE VERWARMING Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Riek J. FORTGENS EN ZOON GROEN Co. 4 RINGEN bloemendaal - telefoon 22143 Schelde-Rijnverbinding via Julianakanaal? Staking van D.U.W.- arbeiders in Drente FEUILLETON Directeur en bedrijfsleider verdacht van brandstichting Peeldorpje in één dag gemoderniseerd WEGENS INVENTARIS A TIE MET DE FEESTDAGEN... ORANJEBOOM BIER! oor de kinderen V reemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland Auto over de kop geslagen Nederlands administrateur op Java vermoord ^"speciale aanbieding^ Weer hofjes bouwen? VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 De nieuwe tempel van de Rozekruisers. Midden van de bossen van deLageVuur- se heeft gisteren met enig coremonieel de opening plaats gegrepen van de nieuwe Tempel- en conferentiegebouwen van het Renovaoord van het Rozekruisersgenoot- schap. Ook voorheen lag daar aan de Maartendijkseweg een conferentie-oord van de Rozekruisers, Elckerlyc geheten, maar de behuizing was te eng geworden voor het doel en daarom heeft het genoot schap, waarvan het hoofdkwartier in Haar lem gevestigd is, besloten enige nieuwe ge bouwen te laten optrekken, waarvoor kos ten noch moeite gespaard zijn. Hiervan springt zeker het meest in het oog de nieuwe Tempel, die op enige af stand van het logeergebouw op een opge hoogd stuk grond is opgetrokken. Het is een uitermate on-orthodox gebouw, waar van de wanden vrijwel geheel uit glas be staan. Aan de rand van het cirkelvormig gebouw staat een 16 meter hoge klokke- toren. De Tempel biedt plaats aan 600 per sonen, die er zich kunnen koesteren in de zeer behaaglijke temperatuur, want er is een revolutionair soort verwarming inge bouwd, een electrische vloerverwarming. Aan de bovenkant van de glazen wanden zorgen electrische straalkachels bovendien voor een bescherming tegen de winter koude. Ook de inrichting van het logeergebouw, waar de leerlingen van de internationale school van het Rozekruisersgenootschap, het Lectorium Rosicrucianum, voor de maandelijkse conferenties van vier dagen zullen worden ondergebracht, is van de modernste snufjes voorzien. Indirecte ver lichting, serveer-boys, koud en warm stro mend water, douches, een geluidsinstalla tie, een eigen pomp- en zuiveringsinstal latie en een royale keukeninstallatie zul len er voor zorgen, dat het de gasten aan niéts zal ontbreken. Het gebouw, dat even als de Tempel door de architect Bijker is ontworpen, vertoont moderne, men zou haast zeggen zakelijke, maar niettemin zeer markante lijnen. De opening De openingsplechtigheid geschiedde met een Tempeldienst, die werd geleid door de heer J. Leene en waarvoor honderden ge nodigden en belangstellenden naar Renova waren gekomen. De heer Leene zei in zijn toespraak, dat hij niet van zins was te dis- ADVERTENTIE Juweliers Horlogers Koningstr. 14 - Tel. 10540 Gevestigd sedert 1837 (Geen filialen) cussiëren over de methode van de Roze kruisers. Zo'n discussie zou ten hoogste an dersdenkenden kunnen kwetsen en ieder een verder doen afdrijven op de woelige oceaan van ideeën waarop de tegenwoor dige mens stuurloos rondvaart. Hij vroeg zijn toehoorders echter nauwlettend toe te zien op de resultaten van de Rozekruisers. Want daar gaat het om, zo riep de heer Leene uit. Er is haast bij de geestelijke en zedelijke vernieuwing, die de Rozekruisers voorstaan, grote haast. Men wil nu met. alle kracht proberen op intelligente en procesmatige wijze de kracht van Christus te verwerken. En men moet die niet te nauw zien, want de Rozekruisers nemen evenzeer de leer der andere grote Gods dienstleraren in zich op, aldus de spreker. De werkelijke ingebruikneming van de Tempel gebeurde daarna door het in wer king stellen van de fontein, die zich mid den in de Tempel bevindt. De Rozekruisers beschouwen het water namelijk als het symbool van de eeuwige waarheid en vol strekte werkelijkheid, dat de kracht ver beeldt waarmee alle bouwersarbeid tot stand moet komen. Het is voor hen de be lichaming van de reinheid, de activiteit en de alomvattendheid en de oersubstantie waaruit, waardoor en waarin het Al wordt geopenbaard. Het is, zo zei de heer Leene, de enige suprème werkstof waar al wat leeft en streeft het van moet hebben, en een oerbron van krachten tot welke men zich moet wenden, die men moet bestude ren en wier electro-magnetische weten men moet naspeuren. Uit deze alomtegen woordige oersubstantie, het water, gedra gen en geleid door de universele geest, betrachten de Rozekruisers hun pogen tot vernieuwing. ADVERTENTIE Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht, voor de mijnstreek en voor Midden- en Noord-Limburg hebben aan de raad van ministers het verzoek ge richt de verbetering van de vaarweg tus sen Schelde en Rijn niet alleen te zien via het Hollands Diep, maar tevens aandacht te schenken aan de mogelijkheid om deze verbetering tot stand te brengen door het Albertkanaal te verbinden met het Juliana kanaal en dit, eventueel via de gekanali seerde Maas, met de Rijn. Ongeveer 340 arbeiders, die in de DUW- objecten Orvelterveld en Matingerveld in Drente werkzaam waren, zijn in staking gegaan. Wel zijn deze arbeiders nog gro tendeels met vrachtauto's uit hun woon plaatsen naar de werkobjecten gebracht, maar daar weigerden velen de werkzaam heden op te nemen. De arbeiders hebben bezwaar tegen de regeling voor reisverlet. Doordat de duister nis vroeger invalt, is de werktijd van 814 uur verkort tot acht uur. De arbeiders mo gen volgens de bestaande voorschriften evenwel niet langer van huis zijn dan elf en een half uur, de schafttijden benevens de heen- en terugreis inbegrepen. ADVERTENTIE door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 14) Er was een week verlopen, toen Jimmie haar op een morgen tijdens een rit door het heuvellandschap vroeg, of ze met hem wilde trouwen, Hoewel ze deze vraag diep in haar hart verwacht had, voelde ze er zich toch door overrompeld en wilde ze niet dadelijk antwoorden. Ze deed alsof ze zijn vraag niet hoorde en liet haar paard galopperen. Toen ze echter een kwartier later rustig in de laan, die naar het land huis leidde, naast elkaar voortreden, vroeg Jimmie: „Waarom antwoordde je me niet Lynne? Je hebt toch gehoord wat ik je vroeg? Je weet dat ik van je houd. Zegt het je niets om met me te trouwen?" Ze streek een lok blond haar van haar voorhoofd en trachtte kalm te antwoor den. „Laten we de zaak niet bederven, Jimmie," zei ze luchtig. „We hebben 't nu zo goed samen, maar je kent me niet. Je kunt het niet werkelijk menen dat je met my trouwen wilt....". „Lynne, dat is geen antwoord voor jou! Je bent niet het soort meisje, dat zó rea geert! Je houdt van me, dat weet ik. Deze afgelopen week was een openbaring voor me, ik heb nog nooit zo iets volmaakts beleefd, en het had niet zo kunnen zijn, als jij het ook niet zo had aangevoeld. We zijn geen vreemden voor elkaar, Lyn ne, we hebben elkaar eigenlijk altijd ge kend, en in de tussenliggende jaren hebben we misschien wel onbewust naar elkaar verlangd. Lynne, waarom zou je niet met me willen trouwen?" Ze wist niet, wat ze moest antwoorden. Deze hele week had ze getracht zich hier op voor te bereiden, maar ze was nooit helemaal tot een oplossing gekomen. Ze had zich overgegeven aan het geluk van zich bemind en begeerd te voelen. Nu de vraag welke ze verwacht had, inderdaad was gesteld, wist ze dat ze maar één ding boven alles wenste: dat deze gelukstoe stand voort zou duren desnoods ten koste van alles. Ten koste van alles? Ze her haalde deze woorden in zich zelf en be sefte, dat geluk met Jimmie het opgeven van haar beroep zou betekenen. Maar als hij werkelijk van haar hield, zou hij haar ambities toch begrijpen en er na enige tijd misschien ook wel sympathiek tegenover kunnen staan! „Je moet me tijd geven, Jimmie", antwoordde ze langzaam. „Het is niet, omdat ik niet van je houd. Ik houd van je. maar er is iets dat ik je zeggen moet en ik kan dat op dit moment nog niet „Er is zeker nog iemand anders", zei hij KERSTMIS 1951 BECKING en BONGERS HAARDKACHELS. v. Delft's Kinderwagens BABY-TEXTIEL, o.a.: Wollen Capes 8.55 Slobbroeken 3.40 Truitjes 5.27 Sokjes 1.93 Reiszakken 26.00, 35.50 Zeer excl. schortjes Organdie Batist - Popeline Oude Groenmarkt 16 14 Haarlem, Tel. 11266 Vrijd. en Zaterd-avond tot 9 u. geopend In de nacht van 19 op 20 November brandde een grote dakpannenfabriek in Achlum tot de gx-ond af. Ook de woning van de bedrijfsleider ging daarbij verloren en veel van zijn huisraad. De justitie heeft thans zowel de directeur als de bedrijfslei der in hechtenis doen nemen. Zij worden verdacht van opzettelijke brandstichting. Het dorpje Venhorst dat midden in de Peel is gelegen is op één dag geheel ge moderniseerd. Gisteren heeft dit 1200 in woners tellende dorp tegelijkertijd electri- citeit, waterleiding en automatisch tele foonverkeer gekregen. Ruim tweeduizend kerkgangers hebben Donderdagavond in de Grote Kerk de Kerstzangdienst bijgewoond, uitgaande van de Commissie bijzonder kerkewerk dei- Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem, om te luisteren naar de volgende Kerstboodschap van Prinses Wilhelmina, uitgezonden door de Nederlandse Christe lijke Radio Vereniging. „Over enige dagen is het weer Kerst feest. In dit uur van adventsjubel zingt gij allen hier aanwezigen, de lof van Hem, die onze gestaltenis aannam, die indaalde in onze nood. „Leer ons in Uw naam geloven, hoort Zijn stem" klonk daareven uit uw lied. Op een avond als deze gaan wij onze eigen kleinheid voelen en de betrekkelijke waarde van al hetgeen wij ons eigen kun nen noemen, beseffen. Hoe schrijnend is dan nog bij velen de geestelijke armoede en innerlijke leegte. Doch in dit uur van wijding worden wij boven ons zelf opgeheven en worden wij ons gewaar van iets stralends, iets dat ons verstand niet bevatten kan, doch des meer ons hart, iets dat gelukkig maakt en dat ons innerlijk wezen zo wil vervullen, dat er geen plaats meer overblijft voor iets an ders. Wij voelen het gebeuren van de Kerstnacht als het ware op ons afkomen: de grote liefdedaad van God. Dan gaan wij onze innerlijke leegte en armoede zien als de voorlopers van die heerlijke volheid die bezit wil nemen van ons hart en leven. Zalig zijn de armen van geest, want hun ner is het Koninkrijk der Hemelen, dat is niet alleen een belofte voor de toekomst, maar de zekerheid voor het heden, voor nu. Het Koninkrijk der Hemelen, dat is Christus in ons. Hij, die door Zijn kruis en opstanding, ons, die zo ver afgedwaald zijn, terug wil en kan leiden tot Zijn Vader en tot onze Vader. Als wij straks naar Beth lehem gaan, dan kan dat niet anders zijn, dan in het besef van onze geestelijke ar moede en leegte. Hij deed immers afstand van alles voor ons. Als wij in deze hou ding volharden tegenover Hem zullen wij in en door Hem vinden de oplossing van alle vraagstukken, die zowel ons persoon lijk le.ven als het grote gezin der volken thans benauwen, in volmaakte liefde, in volmaakte wijsheid en in volmaakte ge rechtigheid. Gezegend zij onze gang naar Bethlehem. Nooit kan 't geloof te veel verwachten Des Heilands woorden zijn gewis, 't Faalt aardschen vrienden vaak aan krachten, Maar nooit een vriend als Jezus is: Wat zou ooit Zijne macht beperken? 't Heelal staat onder Zijn gebied, Wat Zijne liefde wil bewerken, Ontzegt Hem zijn vermogen niet De dienst stond onder leiding van ds. Joh. Bronsgeest. Deze las fragmenten uit de Bijbel voor en de gemeente zong een aantal Kerstliederen. Begonnen werd met het zingen van „Hoe zal ik u ontvangen". Na de Kerstboodschap van Prinses Wil helmina volgde een kort orgelspel, waarna ds. Bronsgeest in gebed voorging. Gezon gen werd nog „Komt allen tezamen". Na het uitspreken van de zegenbede zong de gemeente „Ere zij God", met begelei ding van de organist Piet van Egmond, die deze avond zijn medewerking verleende en van „Arti et Religioni". Dit corps had ook voor de dienst begon gespeeld. ADVERTENTIE zijn onze zaken Oude Groenmarkt 24 en 1820 van 24 t/m 29 December a.s. GESLOTEN. Voor spoedgevallen gelieve U zich te ver voegen aan ons kantoor Warmoesstraat 2rd, Tel. 11960. Tussen het ministerie van Oorlog en Van Doorne's automobielfabriek N.V. t:e Eindhoven is een contract gesloten voor de levering van militaire voertuigen tot een bedrag van f 175.626.000. Het bedrag komt geheel ten laste van de tegenwaardereke ning van de Marshallhulp. Voor de D.A.F. brengt deze opdracht een grote uitbreiding met zich mee. ADVERTENTIE Tripje was belangstellend naar het verloop van de bouwerij. Hij wandelde naar het bos en kwam een kijkje nemen bij de druk werkende Kabouters. „Tjongedat gaat er gezellig uitzien!", vond hij. Ze toonden hem de verschillende huisjes, die nu al zo goed als klaar waren. Het zag er aardig uit. De zon spiegelde vrolijk in de vensterruiten. De huisjes stonden gezellig verspreid tussen het groen en de bomen. „We zullen hier echt naar onze zin wonen!", zei de Kabouter, die Tripje alles liet zien. Tripje liep het nieuwe dorp door en praatte met de Kabouters en bekeek alles. Maar ook de jongens waren elke dag in het bos. Ze hielpen met het een en ander en sjouwden niet te zware planken aan. Ook hielpen ze de nieuwe meubelen in de huizen dragen en alvast op hun plaats zetten. Die meubels hadden de Kabouters ook zelf ge maakt. „Ik vind het prettig, dat onze vrienden nu zo dicht in de buurt zijn komen wonen!", zei Bunkie. De plannen voor 1952 en 1953 Op een drukbezochte vergadering van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingen verkeer voor Zuid-Kennemerland, gehou den in hötel Lion d'Or te Haarlem onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, heeft men zich bezig gehouden met de propaganda voor het vreemdelingenverkeer in Zuid-Kenne- merland in het komende jaar. Uit de bespreking kwam nog weer eens duidelijk het belang van streeksgewijze bevordering van het vreemdelingenverkeer tot uiting. Zuid-Kennemerland heeft zo werd betoogd nog niets van zijn aantrekke lijkheid voor bewoners en bezoekers ver loren, dank zij de overheidsbemoeiingen van de betrokken gemeentebesturen. Het zoveel mogelijk ongeschonden bewax-en van dit belangi-ijke recreatiegebied wordt van het grootste belang geacht. Volgend jaar zullen niet alleen de bus tochten van de N.Z.H.V.M., waarvan zo- velen in 1951 hebben gebruik gemaakt, weer plaats vinden, doch er zijn plannen in vooi-bereiding om ook het bezoek aan Zuid-Kennemerland, met behulp van de divei-se vervoei-sgelegenheden te stimule ren. Dank zij de vei-betering van de materieel- positie op het gebied der vervoex-smiddelen zullen thans enkele lang gekoesterde wen sen in 1952 in vervulling kunnen gaan. Uitvoerig hield de vergadering zich be zig met de coördinatie van de bevordering van het vreemdelingenvei-keer in Zuid- Kennemei-land, waardoor het werk, dat door verschillende plaatselijke V.V.V-or- ganisaties wordt ondernomen, op zo volle dig mogelijke wijze tot zijn recht zal ko men. De vertegenwooi'digers van de V.V.V. Heemstede bepleitten een nauwere samen werking van de Gewestelijke Bond met Haarlems Bloei met betrekking tot de actie in verband met het International Flower Festival in 1953. Men was van mening, dat in Zuid-Ken nemerland niet alleen Heemstede en Haar lem daarvan zullen profiteren, doch ook de andere gemeenten in deze streek op een sterk vergroot bezoek tijdens die tentoon stelling zullen mogen rekenen. Het nieuwe propaganda-materiaal zal voor een groot deel betrekking hebben op het International Flower Festival 1953. Voor 1952 beschikt de Bond over voldoen de pi-opaganda-matei-iaal in kleurendruk. Dank zij de medewerking van het Bureau voor Onpersoonlijke Reclame van de Ver eniging van Bloembollenhandelaren zal aan buitenlandse belangstellenden in de bloembollenweek, aantrekkelijk propagan da-materiaal kunnen worden gezonden. Eén der drie inzittenden werd gewond Een Oldsmobile van het nieuwste soort met automatische schakeling van de heer W te Overveen, bestuurd door zijn 18- jarige zoon, B. F. W., is Donderdagavond omstreeks 10 uur bij „kop 90" op de Zee weg te Bloemendaal over de kop geslagen. De auto kwam uit de richting Overveen en geraakte door de grote snelheid in de berm van de weg, waar de wagen op zijn kant tot stilstand kwam. Na het uithalen van de rechtervoorruit kropen drie ont hutste jongelui uit de zwaar beschadigde wagen. Een hunner, M. R., moest naar het Marinehospitaal gebracht worden. Zijn toe stand was heden redelijk wel. De auto werd door de politie voor nader onderzoek voorlopig in beslag genomen en later op de avond per kraanwagen naar de werf van Publieke Werken overgebracht. Dit ongeluk is niet het eerste op deze plaats. De weg bij „kop 90" gaat vrij scherp naar links. De ongelukken geschied den er meestal door veel te hard rijden en onbekendheid met de weg. Misschien kan Publieke Werken een bord plaatsen ter waai-schuwing opdat niet meerdere kalve ren in deze put verdrinken. DJAKARTA (Aneta). De administra teur van de ondex-neming Mandaling in het Soekaboemische, de heer G. E. Beekom, is Dinsdag bij een moordaanslag om het leven gekomen. Deze aanslag, waarbij te vens twee leden van het leger, een politie man en een dessawacht werden gedood, vond plaats een etmaal na de moord op planter Borg in het Soebangse. De heer Beekom reed met zijn auto in de richting van de Winkoopsbaai, toen de wagen ter hoogte van de Kampong Pasrikabig be schoten werd, waarbij de heer Beekom en 3 van zijn 5 passagiers werden gedood. Bij de hulpverlening door een politie-eenheid uit Parkanmoentjang werd nog een poli tieman door de bende gedood. De politie en legereenheden achtervolgen thans de bende. De minister van Wederopbouw en olkshuisvesting heeft besloten de lande lijke en de tien regionale architecten-com missies op te heffen. Deze commissies zijn ingesteld in 1947. Zij hadden tot taak de minister te adviseren inzake de architec tonische verzorging van de wederopbouw- werken. ADVERTENTIE 2 pers. gewatteerde dekens Halfwollen dekens, 1 pers. Zuiver wollen dekens, 2 pers. 23.25 14.50 47.50 Divanbedden 28.50 1 pers. Bedstel 29.50 2 ps. verend Bedstel met prima tijk.... 77.50 Velours gordijnen diverse tinten v.a. 5.90 p. m. Profiteer van deze UNIEKE AANBIEDING Ziet onze étalages GROOT SPECIAALHUIS Ged. Oude Gracht 108—110 - Tel. 17165 Haarlem Ter bestrijding van het woningtekort in Haarlem Wij ontvingen een brief van een lezer, waarin hij een quaestie aan de orde stelt die van belang is. Hij wijst er namelijk op dat er vrij veel huizen, in Haarlem zowel als elders, bewoond worden door één per soon. Dat zijn veelal ouden van dagen, of althans enigszins bejaarden. Vroeger had den die mensen een gezin, maar de kinde ren zijn inmiddels gehuwd en toen de echt genoot (echtgenote) stierf, bleef er slechts één man, of één vrouw achter. Is het nu Zo vraSgt deze lezer verantwoord, dat die ene man of ene vrouw over een heel huis, met minstens drie, soms zelfs van vier kamers (kleine en grote natuurlijk) blijft beschikken, terwijl er gezinnen soms met twee of drie kinderen, zich moeten behel pen met enkele kamers als inwoners bij andere mensen? Wij hebben deze vraag ovei'gebracht aan het Huisvestingsbureau te Haarlem. Het antwooi-d was: Dit is een quaestie waarmee wij herhaaldelijk te maken hebben. Het is evenwel niet gemakkelijk om in zulke ge vallen een oplossing te krijgen. Meestal zijn de huizen, ook als het gemeentewoningèn zijn, niet geschikt voor dubbele bewoning. Ëovendien en dat is een der gx-ootste be zwaren, is het moeilijk een tweede stook- gelegenheid te maken. Men zou twee be jaarde mannen of twee bejaarde vrouwen kunnen verplichten om samen te gaan wo nen. Maar dit doen zulke mensen zeker niet vrijwillig. Als het „vordei-en" van woonruimte wordt, zitten daaraan voor de gemeente veelal financiële consequenties, Niet alleen moeten de verhuiskosten dan vergoed worden, maar ook de opslag van meubelen. Dan is er nog een kant aan de zaak. Deze oude mensen wonen veelal in goedkope woningen. Als zij nu verwezen zouden worden naar een duplex-benedenwoning, zouden zij meer huur moeten gaan betalen. En daartegen maliën zij natuurlijk be zwaar. Wij meenden dat in zo'n geval de ge meente de verhoogde huur voor zijn reke ning moet nemen. Maar ons werd geant woord dat B. en W. daartoe tot heden nog geen machtiging gegeven hadden. Een andere qplossing zou zijn speciale woningen voor één persoon, hetzij man of vrouw, te bouwen. Een-kamer woningen met keuken, zoals men veelal in de Hofjes vindt. De erfenis van het weldadige ge slacht der 17e en 18e eeuw. De mensen zouden het in deze huisjes veel geriefe lijker hebben dan in een groter huis. Na tuurlijk is het niet nodig zulke kleine huisjes in een blok te bouwen. Bij elk com plex zouden er een aantal opgenomen kun nen worden- Toch zou er iets voor te zeg gen zijn om gi-oepen van zulke huisjes te zetten, want dan zou het mogelijk worden de verzorging van een centraal punt uit te doen geschieden, zoals dit nu al geschiedt bij woningen voor ouden van dagen (echtparen). Zulke kleine huisjes zijn natuurlijk heel wat goedkoper van bouw, als normale ar beiderswoningen. En toch krijgt men dan in ruil voor zo'n kleine woning de be schikking over een normale woning, die dan aan een gezin kan worden toegewezen. ADVERTENTIE met een glimlach. „Het spijt me voor de onnatuurlijk. arme kerelLynne, zeg 't nog eens: houd je van me?" Ze bloosde en haar lippen trilden. „Ja, Jimmie, ik houd van je, dat kan ik je in volkomen oprechtheid zeggen, ik houd héél veel van je Hij kwam dicht naast haar rijden en sloeg een arm om haar schouder. Hij keek in haar blozende gezichtje en met een lach boog hij zich voorover en kuste haar. „Dat is 't enige, waar het op aan komt", fluisterde hij zachtjes. „Lynne, m'n lieve, kleine Lynne, ik heb 't gevoel, dat ik m'n hele leven op dit ogenblik gewacht heb. Niets kan hierin meer verandering bren gen, wat je me ook te vertellen hebt. Kom mee, lieveling, en laten we de anderen ons nieuws vertellen, dat we samen gaan trouwen". „O, nee, Jimmie!" Ze trok zich uit zijn omhelzing terug en haar wangen verbleek ten. „Ik heb nog niet gezegd, dat ik met je zou trouwen, dat weet je heel goed. Je moet me tijd geven en je moet me belo ven, dat je er nog met niémand over zult praten". Hij legde zonder tegenstribbelen deze belofte af, maar toen ze terug waren bij de anderen, hadden deze weinig moeite achter hun geheim te komen. Jimmie was altijd in Lynne's buurt, hield haar hand vast, volgde haar met verliefde blikken en was er steeds op uit, haar kleine dien sten te bewijzen. Jean sloeg hen gade. Ze zag er de laatste dagen zenuwachtig opgewonden uit en haar ogen schitterden Lynne's doktersoog had al eerder ge constateerd, dat de opgewonden vrolijk heid van het meisje kunstmatig was. Ze had zich vaag afgevraagd, of een zenuw crisis zou volgen. Maar omdat ze zo met zichzelf en haar geluk met Jimmie bezig was, schonk ze verder geen serieuze aan dacht aan Jean. Nu besefte ze echter, dat Jean niet in orde was, volkomen op haar zenuwen leefde en dat de gevolgen niet uit zouden blijven. Aan de lunch liet ze iets van haar bezorgdheid blijken. „Er zit onweer in de lucht", merkte ze op. „Som mige mensen voelen zich dan niet plezie rig. Zo zie jij er ook uit Jean, waarom ga je niet een uurtje op bed liggen?" Jean keek haar koel aan. „Ik wou dat ik jou hetzelfde kon aanraden", zei ze scherp. „Maar jij ziet er bepaald stralend uit! Je ziet eruit, als iemand die zo juist op zeer plezierige wijze gekust is en „Heus, Jean", drong Lynne aan, terwijl ze haai- best deed haar humeur niet te verliezen, „ga wat rusten, het zal je zoveel goed doen". Het meisje keek haar spottend aan. „Goed mammie", hoonde ze. „Je moest eens weten, Lynne, hoe erg je bent als je zo moederlijk doet. Maak je geen zorgen, ik zal 't heus Jimmie en jou niet moeilijk maken. Onweer of geen onweer, ik ga vanmiddag naar het strand. We gaan alle maal en misschien gaan de verliefde par kietjes mee?" De lucht betrok echter steeds meer en de hele natuur scheen te wachten op het uitbreken van de storm. De andere meisjes drongen er bij Jean op aan, niet naar het strand te gaan, maar deze was rusteloos en opgewonden, en noemde de anderen lui en vervelend, dat ze niet mee wilden gaan. Ze probeerde ook Jimmie mee te krijgen. „Ik kan natuurlijk alleen gaanzei ze uitdagend, „maar ik moet zeggen, dat ik niet wist, dat jullie zo'n saai stelletje wax-en „Laat haar niet alleen gaan", zei Lynne zachtjes tot Jimmie. „Ze is niet in een normale stemming. Laten wij met haar meegaan". „Met z'n drieën is afschuwelijk", zei Jean, toen ze hun voorstel hoorde. „Voor uit, Bob, ga jij dan ook mee? We nemen de Austin". Lynne hoopte, dat het onweer intussen los zou barsten en de tocht onmogelijk zou maken, maar toen ze voor vertrek ge reed waren, regende het nog steeds niet, hoe dreigend het er ook nog steeds uitzag. Jean, in een lange rode broek, kwam met de Austin voorrijden en Bob, Jimmie en Lynne konden niet anders doen dan in stappen. De anderen keken hen na. Jean babbelde vrolijk over koetjes en kalfjes en Jimmie en Lynne deden hun best om even vrolijk te reageren. Het viel Lynne moeilijk, daar ze een hevige hoofdpijn voelde opkomen. Ze sloeg het meisje be zorgd gade en voor het eerst dacht ze aan dr. Harris' vreemde verzoek: „Houd een oogje op dat kind van mijhad hij gezegd. Hij was natuurlijk ook bezorgd over de nerveuze rusteloosheid van zijn dochter. Jean probeerde een kalmer leven te leiden, niet als maar pretjes na te jagen. Maar ze kon zich Jean's reacties op der gelijke raadgevingen maar al te goed in denken! De zwempartij was geen groot succes. Het water was heerlijk, maar zodra ze eruit waren, drukte de zware onweers- achtige atmosfeer weer op hen, zodat het verfrissende effect van het bad geheel ver loren ging. Ze verlangden ernaar rustig thuis in diepe stoelen te zitten om te wachten tot de verlossende regen eindelijk zou vallen. Op de terugweg was Jean, zo mogelijk, nog opgewekter. Haar vrolijkheid was vol komen kunstmatig en Lynne keek Jimmie waarschuwend aan. „Zou je haar niet kun nen voorstellen, dat jij chauffeert?", vroeg ze zachtjes, maar niet zachtjes genoeg. „Wil je nu eens uitscheiden met je be moeiziekte?", zei ze boos. „Het is mijn wagen en ik chauffeer, terwijl jij en je dierbare Jimmie achterin kunt zitten en elkaar's hand vasthouden, als het je te griezelig woi'dt". Bob en Jimmie keken elkaar even aan en haalden bijna onmerkbaar hun schou ders op. Jean zette er nog wat meer vaart achter en reed als een wilde. Haar haren fladderden in de wind. Toen ze van de zeeweg op de grote weg kwamen, brak de storm opeens los, met gierende regen vlagen, die het landschap in een sluier hulden. Jean lachte en drukte haar voet nog vaster op de gaspedaal (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6