Nederland moet de graan voorraden gaan aanspreken Bouw van Boulevard-Centrum vereist grote eensgezindheid J jjSjt Groentjes Graanproductie is achtergebleven bij de toeneming der bevolking Ingezonden stukken Drie Van Goghs in kabinet gevonden Geen üeter^erafgmfienk te denken tton 'n c(k\$ jffcoi[_ met fceratte scfienftcn De Brandweer geen Politietaak? V erkeersproblemen Garantiefonds voor Flora 1953 Een kwestie van vleugelpunten Echtheid moet nog worden onderzocht Geld van rederijen voor verbreding Merwede- kanaal ZANDVOORT Initiatief der ondernemers moet het zwaarste wegen Gysbert Japicx speelde „Der 't de slaggen falie Pyromaan opnieuw voor de rechtbank Agenda voor Haarlem Scheepvaart V, L. ir rr if y2ü. ir VRIJDAG 2 i DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een bijeenkomst van vele honderden leden van landbouw-coöperaties uit het ge hele land heeft minister Mansholt Donder dagmiddag te Amsterdam betoogd dat ook op landbouwgebied nauwe samenwerking in West-Europa dringend noodzakelijk is. Op uitnodiging van de Franse regering zal eind Januari of begin Februari te Parijs een bijeenkomst worden gehouden, waarin de vertegenwoordigers der West-Europese landen de eerste besprekingen over dat onderwerp zullen houden. De vraag naar voedsel neemt steeds toe. Er komen meer mensen en bovendien is er veel meer voedsel dan vroeger nodig voor landen als India en China. Van 1939 af steeg de wereldbevolking met 13 procent, terwijl de totale productie met slechts 9 procent toenam. De productie van graan is in dit opzicht uitermate belangrijk en het is onrustbarend te constateren dat deze, vergeleken bij vóór de oorlog, op vrijwel het zelfde peil is gebleven. Eén enkele misoogst in de Verenigde Sta ten of Canada kan reeds zeer ernstige ge volgen hebben. Nedei'land moet ongeveer 800.000 ton importeren aan voeder- en industriegranen. De regering heeft gepoogd die voorraden voor het merendeel te kopen in landen buiten het dollargebied, maar dat is volko men mislukt. Aanzienlijke hoeveelheden Het zij mij vergund enkele aantekeningen te maken op het betoog van dr. C. Spoelder, voorzitter van „de Tien" in uw blad van 17 December. Ik ben overtuigd dat een groot deel van de burgerij het niet met hem eens is, dat de vrijwillige brandweer niet ingeschakeld kan worden als het geldt het tegengaan van orde-verstoringen. Het ge voelen der brandweerlieden wordt niet ge krenkt als zij aan een goed doel medewer king verlenen. Dit goede doel zie ik in het feit dat een opgezweepte massa, waarvan velen niet eens weten waarvoor zij te hoop zijn gelopen, tegen zich zelf beschermd wordt. Door de brandweer in te schakelen, beoogt men, zonder mensenlevens in gevaar te brengen, eigen lijf, eerbaarheid en goed te beschermen. Een humaan streven dus van de overheid. Ik raad de heer Spoelder aan, eens de strijdwijze te bestuderen van enkele poli tieke partijen, waarvan de leiders voor geen middel terugdeinzen en onnozele vol gelingen voor hun wagen spannen. Het is geoorloofd en doeltreffend de brandweer in te schakelen, omdat de over heid de taak heeft orde en rust te bewaren en daarbij het doel voor ogen heeft geen slachtoffers te maken. De brandspuit werd meermalen in het buitenland om dezelfde reden met succes gebruikt. J. (Van redactiewege ingekort.) i Een klacht Enige bewoners van de Zomervaart zen den ons een klacht over de toestand waarin een terrèin aan de overkant van die vaart, achter het Bullenhofje, verkeert. Bij enige woonwagens die op dit terrein geplaatst zijn, ligt een grote hoop oud ijzer en ook nog vuil. Er is bij het gemeentebestuur ge klaagd, maar dit heeft niet geholpen. Tot zover de klacht. Wij zijn eens wezen kijken. De aanblik van dit terrein is ver van schilderachtig, maar wij vrezen dat er niet veel aan te doen zal zijn. Een handelaar in oud ijzer heeft er zijn opslagplaats en dat kan niet verboden worden omdat voorbijgangers en omwonenden er het gezicht op hebben. Een lezer schrijft ons: De Haaiiemse verkeerspolitie legt een prijzenswaardige ijver aan de dag bij het betrappen en bestraffen van weggebruikers die zondigen tegen de artikelen van de ver keersregeling natuurlijk zonder dat zij daarmee de veiligheid op straat veel kan verhogen. De oorzaak schuilt namelijk in het feit dat de gevaarlijkste situaties ont staan door omstandigheden die ter plaatse en door ogenblikkelijke beoordeling moeten worden verholpen niet doordat een fiet ser of automobilist zondigt tegen een of andere formeel vastgelegde regel waarvan overtreding in de praktijk geen enkel ge vaar oplevert. Wanneer een fietser bij een stoplicht een halve meter met zijn voorwiel over de streep staat, veroorzaakt dat geen enkel gevaar voor wie dan ook en juist daartegen wordt door de politie met argusogen ge waakt. Wanneer die zelfde fietser echter twee seconden te vroeg door het stoplicht rijdt omdat hij uit ervaring weet dat het binnenkort groen zal worden, is dat wel degelijk een gevaar, namelijk omdat aan de tegenovergestelde kant ook een weggebrui ker ontijdig door het licht rijdt omdat hij meent dat een stoplicht, dat zo pas op rood gesprongen is, nog wel mag worden gepas seerd. Twee domme reacties, die botsingen veroorzaken. Doch daar let de politie nau welijks op. Wanneer de zijstraten aan de Gedempte Oude Gracht aan alle hoeken worden ge camoufleerd door grote vrachtwagens die het uitzicht belemmeren, waardoor het ver keer uit die straten het grootste gevaar loopt, wordt daar nooit iets aan gedaan, doch als een fietser rechtsaf slaat bij een kruispunt zonder zijn hand uit te steken wordt hij bekeurd, ook al was er geen en kel spoor van gevaar bij aanwezig. For meel tot en met! In de smalle Gierstraat razen de bussen vlak langs de onooglijke trottoirs en bela gen daardoor degenen die er lopen. Maar dat groentewinkels hun hele inventaris ook nog op dat smalle trottoir uitstallen, zodat passeren levensgevaarlijk wordt, is blijk baar geen overtreding van een of andere wet en daarom kan het geen kwaad! Als de politie nu eens niet de geschreven en vaak onpractische regels van £et ver keer afdwong, doch met kennis van zaken in de praktijk ging zien wat gevaarlijk is en wat niet, wil ik met plezier op alle mogelijke momenten mijn hand uitsteken. Maar ik verwacht dan ook dat de werke lijke gevaren van de weg worden opge ruimd, al staan die misschien niet naar de letter in de voorschriften omschreven. zullen nu in Amerika moeten worden inge slagen, maar dergelijke inkopen zouden een zeer zware aanslag op onze dollar-voorraad betekenen. Om de toestand te redden, zijn er verschillende mogelijkheden: rantsoen- verlaging, inkrimping van de veestapel, of intering van onze voorraden. De minister zei dat tot dit laatste is be sloten. Voor één keer kan een dergelijk hulpmiddel wel worden toegepast omdat de laatste jaren zeer grote voorraden zijn aan gelegd. Zuidholland neemt voor F 40.000 deel Provinciale Staten van Zuidholland heb ben hun goedkeuring gehecht aan het voor stel van Gedeputeerde Staten tot deelne ming in het vox-men van een garantiefonds voor de intei-nationale bloemententoon stelling „Flora 1953", die in Heemstede zal worden gehouden. Het garantiebedrag van de provincie bedraagt 40.000. De bij dit voorstel ingediende motie van dr-. Noteboom (A.R.) om aan het verlenen van de garantie de voorwaarde te vei-bin- den dat de tentoonstelling op Zondagen gesloten zal zijn, werd met 36 tegen 21 stemmen verwoi-pen. DJAKARTA, (Aneta) Op het vlieg veld Kemajoran bij Djakarta heeft een Constellation van de Engelse maatschappij B.O.A.C. met een vleugelpunt de voor vertrek gereed staande Constellation van de K.L.M. „Eindhoven" bij de landing ge raakt. Van beide toestellen werd een vleu gelpunt beschadigd, waardoor het Neder landse toestel niet kon vertrekken. De ge zagvoerder van het toestel van de B.O.A.C. heeft zijn verontschuldigingen aangebo den aan de gezagvoerder van de K.L.M. Geerling. De vertegenwoordiger van de B.O.A.C. heeft de K.L.M. de goedgebleven vleugelpunt van de eigen constellation aan geboden. De technische dienst van de K.L.M. zal thans de „Eindhoven" van deze punt voorzien, waarna het K.L.M.-toestel binnen 24 uur weer vliegklaar zal zijn. Het hedenmiddag binnenkomende vliegtuig van de K.L.M. zal onmiddellijk voor vertrek gereed gemaakt worden, zodat de gedu peerde reizigers waarschijnlijk Vrijdag- avon om 20.00 uur kunnen vertrekken. De passagiers van het B.O.A.C.-toestel moeten evenwel in het hötel wachten tot nieuwe vleugelpunten uit Sydney zijn aangekomen. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn dat er in Breda een drietal doekjes van Vincent van Gogh zijn ontdekt. Dezer dagen werden zij opgediept uit een eiken kabinet, waarin zij ruim dertig jaar heb ben gelegen. Het grootste stelt een wever voor, op het kleinste staat een spittende boer en op het derde een groepje boeren en boerinnen op een veld. Eigenaar van deze stukjes is de 82-jarige heer J. Schalk, gepensionneex-d wagenmaker van de artil lerie, die uit liefhebberij zelf ook schildert. De veronderstelling van de eigenaar dat deze doekjes van Van Gogh zouden zijn, is niet zozeer gebaseerd op zijn kennis van de schilder dan wel op de wijze, waarop ze indertijd in zijn bezit zijn gekomen. Er is thans contact opgenomen met ir. V. W. van Gogh, die bevestigde dat de omstandigheden inderdaad aanleiding ge ven tot een kleine kans. dat het hier werk van zijn oom betreft. Uiteraard zal een onderzoek moeten uitmaken of hier van echte Van Gogh's kan worden gesproken Het komt namelijk volgens deskundigen talloze keren voor, dat men voorbarig meent een Van Gogh ontdekt te hebben. De opkoper Couvreur te Breda heeft jaren geleden een groot aantal schilder stukjes en tekeningen van Van Gogh in zijn bezit gehad en deze voor een appel en een ei van de hand gedaan Toen latei- bleek dat het hier allemaal originelen be trof (de opkoper had er een kelder vol van), is door hem zelf en ook door an deren in wijde omtrek jacht gemaakt op dit werk. Hiei-aan werd ook deelgenomen door een zekere heer Mouwen (een mili taire kleermaker) en een officier, ge naamd Van Bakel. Deze nam enige opko pers in dienst, die met dit zoeken een dag loontje verdienden. Op deze manier kwa men er weer enkele honderden werken en werkjes van Vincent van Gogh bij elkaar. Deze doeken en doekjes hadden uiter aard veel geleden. De heer Mouwen liet er hiervan 145 restaureren door een kunst schilder die in die dagen bij de heer Schalk onderdak had gevonden. Deze meent nu dat de kunstschilder, als d-~ voor het onderdak dat hij bij de familie Schalk genoot, enige van deze werkies heeft afgestaan aan zijn inmiddels over leden echtgenote. Deze zou de doekjes, zonder medew.eten van haar man, hebben geaccepteerd en opgeborgen in het eiken kabinet, waaruit zij dezer dagen te voor schijn kwamen. Enige grote Amsterdamse rederijen die ontevreden zijn over de verbreding en ver dieping van het Mex-wedekanaal hebben de regering aangeboden enige millioenen voor de onmiddellijk verbreding en ver dieping, alsmede voor de oeververbindin gen van het Amsterdam-Rijnkanaal ter be schikking te stellen. Wij hebben dezer dagen een onderhoud gehad met de secretaris van de Horeca, de heer F. A. Pfeifer, drs. A. Lutgert, econo misch medewerker, en de heer H. Bonsma, perschef van de Horeca. De heren Pfeifer en Lutgert hebben deel uitgemaakt van de studiecommissie wederopbouw-badplaats- accommodatie en gaven ons desgevraagd hun visie op het uitgebrachte rapport. Hierbij kwam ook de gehele wederopbouw van Zandvoort ter spx-ake. De heer Pfeifer, die een 40-jarige erva ring bezit op het gebied van badplaats exploitatie in Scheveningen, heeft Zand voort na de bevrijding menigmaal bezocht en zich een oordeel gevormd over de mo gelijkheden die Zandvoort biedt. Hij was van mening dat de visie van ir. Friedhoff, zoals die in zijn plan voor de wederop bouw tot uitdrukking komt, in alle opzich ten juist is. „Het ontworpen „Boulevard- centx-um" is iets wat Zandvoort in de toe komst niet kan missen", aldus de heer Pfeifer. „Het is mij opgevallen, dat Zand voort in sterke mate lijdt aan eenzijdig heid. Men koestert de gedachte, dat men alleen naar Zandvoort kan komen bij mooi weer, waardoor het „promenade-publiek", dat Scheveningen al in Januari kent, weert. Het is immers niet waar, dat een badplaats alleen in de zomex-maanden trekt. Juist in de wintex'maanden is de stille badplaats op haar mooist, of bij stormweer of op een mooie winter- of voorjaax-sdag, als alle geroezemoes van het seizoen nog ontbreekt. Zandvoort bezit een ruim achterland, dat echter niet wordt benut. Scheveningen heeft die periode óók gekend, totdat deze badplaats zich ging instellen op het pu bliek dat niet persé komt om te baden of om op het strand te vertoeven. Bovendien werd de badplaats-exploitatie in één hand genomen. Immers, als men mensen wil trekken, moet er iets zijn en Zandvoort bezit nog niets. Daarin voorziet nu het „Boulevard-centx-um", zowel voor de win ter- als voor de zomermaanden. Is dit centrum eenmaal gesticht, dan zal het tot geleidelijke en grote uitbreiding van Zand voort leiden, omdat het een nauw met het ander in verband staat. Als u mij vraagt, hoe dit plan vexnvezen- lijkt kan worden, dan zie ik als enige mo gelijkheid een samenbundeling van alle exploitanten, die in Zandvoort tot nog toe teveel versnipperd en op zichzelf aange wezen zijn. Ook die tijd heeft Schevenin gen gekend. De tijd, dat menig op zichzelf staand exploitant failliet werd verklaard, omdat het seizoenbedrijf véél te gevoelig is, om zelf-exploitatie met succes mogelijk te maken. Het moet zó zijn, dat wat het ene onderdeel aan verlies oplevert, door een ander onderdeel in hetzelfde complex wordt opgevangen. Daardoor kan een lo nende exploitatie worden vex-kregen, zoals ook met de „Exploitatie Maatschappij Scheveningen" het geval is. Voor het op richten en financieren van zulk een ex ploitatiemaatschappij is zeer veel geld nodig, hetgeen door de gezamenlijke Zand- vooi'tse exploitanten nooit kan wox-den op gebracht. Daar zijn ze niet kapitaalkrach tig genoeg voor. Het zou het beste zijn dat ook Haarlem en Amsterdam zich voor zulk een exploitatiemaatschappij zouden willen interesseren. Zo kunnen deze gemeenten voor hun inwoners een prachtig recreatie oord aan de kust stichten. Een x-ecreatie- oord, dat op de duur en waarschijnlijk zelfs onmiddellijk winstgevend zou kun nen zijn. De belangstelling uit de steden voor bad plaatsen neemt van jaar tot jaar toe, maar er wordt iedere dag opnieuw geld verloren in Zandvoort, omdat er niets is. Voox*standex-s van een volkshótel zou ik willen zeggen, dat dit idee moeilijk te ver wezenlijken is in het huidig tijdsbestek. Een volkshótel, hoe eenvoudig van opzet ook, zou toch minstens voor pension 8 a 9 per dag per persoon moeten berekenen en dat bedrag kan geen enkele arbeider uitgeven. Het „Boulevard-centrum" voorziet in ieders behoefte. Oók voor de minder draag- krachtigen is het van grote betekenis. Als de vakcentrales zich eens wat meer voor deze plannen interesseerden en er de juiste draagwijdte van zouden inzien, dan zou uit deze hoek een aandeel in een exploita tiemaatschappij misschien tot de mogelijk heden behoren. De bouw van de hotel-, restaurants- en café-bedrijven van de heren Kelder, Bou- wes en Pomper, acht de Horeca van groot belang. Zij betreurt het in hoge mate, dat de bouw van het hotel van de heer Pomper door de raad weer werd geremd. Men heeft nu immers deze twee plannen met dollar-hulp, waarom begint men dan niet? Wat is belangx'ijker: de Planologische Dienst, of geld verdienen? Het is misschien wat overdreven, maar er zit véél waars in de bewering dat het geld in Zandvoort voor het oprapen ligt, alleen.men ziet het niet. Zandvoort wordt zo langzamer hand een probleem en de psyche van dit probleem is ons inziens dat de burgemees ter deze mogelijkheden wél ziet, maar de beide wethouders en enige x-aadsleden niet. De noodzakelijkheid, om de toeristische ac commodatie langs de kust aan te vullen, wordt steeds meer vergroot, mede in ver band met het belang, dat ons land bij het aantrekken van vreemdelingen heeft.x Nu, na bijna zes jaar kan Zandvoort nog niets van betekenis bieden. Maar zo lang het inzicht der planologen wordt ge steld boven het initiatief der ondernemers, zal men de bouw van een „Boulevardcen trum" zelfs in de meest eenvoudige vorm nimmer kunnen verwezenlijken. Zandvoort zal moeten begrijpen, dat slechts eendracht macht kan maken. De 34-jarige Amsterdamse kellner, tegen wie zich de bewijzen van brandstichting, zowel in auto's als in huizen, in de afge lopen zomer zo hoog opstapelden, dat hij tenslotte toch nog bekende, hoewel hij een week tevoren, vrijgesproken door de recht bank wegens gebrek aan bewijs, juist op vrije voeten was gesteld, heeft opnieuw wegens brandstichting terecht gestaan. Wegens brandstichting in een hotel, ge pleegd nadat hij in vrijheid was gesteld, werd 1 y2 jaar met ter beschikkingstelling der regering tegen hem geëist. Met de opvoering van „Der 't de slag gen falie" in de Stadsschouwburg, gister avond, heeft de toneelgroep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx" een verheu gende afwisseling gebracht in de reeks toneelstukken van lichter gehalte, welke zij de laatste tijd voor het voetlicht bracht. Dit stuk van de Friese auteur J. Bosga is voor amateurs allerminst lichte kost en het stelt vrij hoge eisen aan de talenten der medewex-kenden. Het behandelt het conflict tussen de eigenaar van een oude en solide zaak en zijn twee zoons, die hun met vaders geld gestichte winkel aan de rand van een faillissement brengen en dan op hoge toon van de oude heer verlangen, dat hij hen uit de put helpt. De vader wei gert omdat hij zijn eigen zaak ervoor van de hand zou moeten doen en hij deze prijs te hoog vindt om zijn zoons waarvan er één zelfs van fraude wordt verdacht te vrijwaren van de schande. Maar geluk kig vindt zijn dochter langs de wegen der liefde een oplossing voor alle moeilijk heden. De heer J. van der Velde wist de figuur van de oude Minnema voortreffelijk te typeren, uitstekend terzijde gestaan door mevrouw J. Roesink-Kalsbeek als zijn vrouw, wier spel vooral ontroerde in de sterk gespeelde scène met haar schoon dochter, mevrouw G. Frankema.Posthu- mus) in het tweede bedrijf. De zonen Klaas en Hans (J. Zwier en B. van der Wal) toonden zich iets te weinig geëmo tioneerd door de moeilijke omstandighe den waarin zij door eigen schuld ver keerden. Dat neef Henny (T. Zwier) niet bestand bleek tegen de bekoring, die er van het vlotte en vrolijke winkelmeisje Lys (Aukje van der Velde) uitging, kon iedereen begrijpen. De heer E. Hiemstra was op-en-top een gewiekste handelsrei ziger en de heer Sj. van der Velde toonde zijn talent vooral bij het telefoongesprek in het derde bedrijf. Met mej. J. Geerligs (Ine) gaf hij goed samenspel. De regie, anders in handen van de heer J. van der Velde, berustte deze keer bij Gysbert Japicx' voorzitter, de heer S. Metz, die zeer tevreden kan zijn over de resultaten. VRIJDAG 21 December Gebouw Cultura: Geestelijke Studiekring „De Tempel", 8 uur. Gebouw Lange Veer- straat: Spiritistische kring „Geestelijk leven", 8 uur. Palace: „Two weeks with love", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „De leukste thuis", alle leeft. 7 en 9.15 uur. City: „Francis weet het beter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Eiland der pygmeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vader plukt de vruchten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva- theater (Heemstede): „De koningin en het Boefje", alle leeft. 8.15 uur. ZATERDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: „De eeuwige romance", 8 uur. Rembrandt, Palace, Luxor: 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7-00 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Minerva- theater: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Voor program ma zie agenda van Vrijdag). Arendsdijk, 19 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aagtedijk. 21 Santos verwacht. Alphacca, 20 te Santos. Aludra, 19 v. Amsterdam te R'dam. Amstelkerk, 20 v. Monrovia n. Takoradi. Arundo, 19 v. New Orleans te R'dam. Amedijk, 20 v. New Orleans te R'dam. Alamak, pass. 20 Ouessant naar Antwei-pen. Agamemnon, 19 te Gonaives. Agatha, pass. 19 ten Z. Hainan. Alblasserdijk, *19 bij San Miguel. Algenib, 19 van Bremen. Alkaid, 19 525 m N.NO. Las Palmas. Alpherat, 19 330 m. N. ten O. Flores. Amsteldiep. 19 300 m. NO. Fayal. Arkeidijk. 19 530 m. NW. Azoren. Aletta, 18 v. Port Swettenham n. Pladju. Aardijk, 19 500 m. O. Florida. Alnati. 19 460 m. N.NO. St. Paulsrock. Axeldijk, 19 840 m. W.ZW. Flores. Alcyone, 19 200 m. N. Massawa n. Aden. Akkrumdijk, 21 Bahrein verwacht. Alkaid, 21 Las Palmas verwacht. Almkerk, 21 te Marseille. Aldabi. 21 v. Buenos Aires te R'dam. Alhena, 18 v. R'dam te Buenos Aires. Abbedijk, 21 van Antwerpen. Alioth, 21 van. Antwerpen. Averdijk. pass. 20 18.30 u. ScHly's. Beverwijk, 19 v Oran. Bloemfontein, 20 Kaapstad verwacht. Blijdendijk, 20 te Antwerpen. Breda, 20 v. Amsterdam te Valparaiso. Bonaire, 19 150 m. ZW. Londen n. Plymouth. Bantam, 20 te Khorelmuffatta. Barendrecht, 22 van R'dam te Aruba verw, Bennekom, 21 v. Aruba te Pta Card'on. Boskoop, pas. 20 Ouessant. Britsum, 20 v. R'diam n Hamptonreads. Blommersdijk, 20 v. Norfolk te New York. Caltex Delft, 20 v. Sidon te R'dam. Cleodora, pass. 19 Fernando Noronha. Callisto, 19 660 m. O.ZO. Bermudas. Ceronia, 19 bij Oporto. Caltex Nederland, 20 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 22 Paramaribo verwacht. Delfland, pass. 19 St. Paulsrock. Diemerdijk, 18 v. Lor Arrgeles n. Balboa. Duivendijk, 20 v. Londen te Hamburg. Delft, 20 te Antwerpen. Dalerdijk. 23 ca. 22 u. te Le Havre verwacht. Lsso Rotterdam, 19 v. Vado n. Aruba. Eemdijk, 21 te Antwerpen. Erirma, 19 ten anker Palëmbangrivier. Esso Den Haag, 19 580 m. O.ZO. Bermudas. E trema, 20 te Jarrow. Friesland (SSM), 19 v. R'dam te Sunderland. Friesland (KRL) 20 v. Aden naar Suez. Graveland, 19 te Pto Alegre. Gaasterkerk, 20 v Hamburg te Antwerpen. Hecuba, 19 v. Hamburg te Amsterdam. Haarlem, 19 280 m. W. Finisterre. Hector. 19 150 m. W. Kp. Matapan. Helicon, 19 270 m. NO San Miguel. Hydra, 19 510 m. O.ZO. Bermudas. Hector. 19 80 m. W. Matapan. Hoogkerk, 19 van Hamburg naar Bremen. Hei-mes, 19 v. New York n. Port au Prince. Hestia, 20 v. Port of Spain n. San Juan. Hero, 21 te Balboa. Hos, 22 v. New York te Cp. Haiti en verw. Java, 19 v. Amsterdam naar Soerabaja. Jagersfontein, 20 v. Teneriffe n Southampton Japara (KRL), 24 23 u. Hoek v. Hoil. verwacht Kota Agoeng, 19 180 m. W.ZW. Kreta. Kota Inten, 19 420 m. W.NW. Minicoy. Kota Baroe, 20 v Belawan n. Aden., Kota Gede, 20 te' Port Sudan. Loenerkerk, 19 v. R'dam naar Calcutta. Leersum, 19 150 m ZO. Jacksonville. Leuvekerk, pass. 19 Malta. Lissekerk, 19 voor Alexandrië. Laurenskerk. 20 v. Londen te R'dam. Lombok, 17 te Los Angeles. Mataram. 19 v. Menado naar Makassar. Mapia, 19 te Belawan Manoeran, 20 v. Makassar. Meerkerk, 19 v Amsterdam n. Perzische Golf Merwede. 20 te Antwerpen. Madoera, 16 te San Francisco. Marisa, 19 110 m. N. Paramaribo. Markelo, 19 190 m. N. Kp. Blanco. Marken, 19 1000 m. ZW. Azoren. Murena, 19 bij Kreta. Malea, 15 v. Yokohama n Miri. Marpessa, 20 v, Mariel te Tampico. Macuba, 21 Port Said verwacht. Maas, 21 van R'dam te Amsterdam, Nieuw Holland. 20 v. Singapore te Port Swet tenham verwacht. Nigerstroom, 20 v. Antwerpen. Oranjestad, 20 te An'werpen. Ovula. 19 350 m. NW. Curasao. Overijsel, 20 v. Suez naar Aden. Oranjefontein, 20 v. Beira te Amsterdam. Polydorus 19 550 m O. Azoren. Prins Philips Willem, 19 330 m. NO. Flores. Polyphemus. 20 v. Makassar n. Singapore, Prins Joh. W. Friso. 20 te Bremen. Prins Willem III, 21 v Montreal té R'dam. Rotti, 19 v. Curasao naar Engeland. Rijn, pass. 20 Gotland. Rijndam, 19 v. R'dam te New York. Roebiah, pass. 19 Elba. Roepat, 19 500 m. ZO. Socotra. Rodas, 20 te Martinique. Radja, 21 Cheribon verwacht. Rondo, 20 v. Colombo naar Port Soedan. Rossum, 20 v. Casablanca naar Amsterdam. Raki, 21 v. Londen voor IJm. verwacht. Rijnkerk, 20 te Bombay. Salland, pass. 21 St. Paulsrock. Stad Dordrecht, 21 Palermo verwacht. Sumatra, 20 te Alexandrië. Stad Haarlem, verm. 21 v. Schiedam n.Casa blanca Saidja, 19 v. Singapore naar Pladju Salatiga, 19 120 m. O. ten Z. Billiton. Saroena, 21 v. Singapore te Hongkong verw. Stad Breda, 19 Bergen gepass. Stad Schiedam, pass. 19 Finisterre. Stentor, 25 te Pto Plata verwacht. Sunetta, 19 dwars Kp. St Thome. Schie. 19 v. Istanboul n. Thessaloniki. Schiedij'k, 20 v. Singapore n. Tj. Priok. Singkep, 20 van Soerabaja. Stad Maastricht, 21 v. R'dam te Genua. Straat Malakka, 21 te Mombassa. Sibajak, 27 16 u. v. R'dam vla Willemstad naar Wellington. Sliedrecht, 18 v. Kaapstad op La Plata. Stad Almaar, 22 12 u. v. Newport News te Rotterdam verwacht. Tablnta, 19 van Amsterdam n. Amerika. Tiba, 19 Montevideo Tarakan, 19 160 m. ZO Massawa. Tawali, 19 te Panaroekan. Tibia. 19 170 m. W. Finisterre. Tjisadane 19 660 m N.NW. Tristan da Cunha. Tiberius, '19 250 m. NW. La Guaira. Trajanus, 17 v. Maracaïbo te Port au Prince Talisse, 18 v. Amsterdam te Tj. Priok. Teucer, 17 v. Lake Charles n. New York. Van Heutz, 19 150 m van Tj. Priok. Wield recht, pass 19 Kp. de Goede Hoop. Waterland, 19 v. Hamburg te Amsterdam. Winsum, pass. 19 Finisterre. Waal, 19 130 m. ZO. Kingston. Willem Ruys, 20 v. Tj. Priok naar R'dam. Willemstad, 20 v. Maracaïbo n. Pto Limon. Zonnewijk, 19 v. New Orleans n. Nederland of Antwerpen. Zeeland (KRL), 19 170 m. W. Minicoy. Zijpenberg, 19 100 m, Z.ZW Kp. St. Vincent. Zuiderkruis, 21 van Kaapstad te Amsterdam. Huish. personeel gevr. FL. WERKSTER Maand. 8.30-11.30 om de 14 d. Br. G 5961. DAGMEISJE v. 9-5 uur of 7 uur, 1 midd. p. w. vrij en Zondag om de 14 dagen. Tel. 26598 tuss. 7-8 u. bell. Bedrijlspers. aangeb. GEDIP. VERPL. m.l. b. z. a. voor nachtd., ook in rusthuis. Br. G 6015. Hulzen gevraagd Te koop gevr. WOON HUIS voor zelfbew., 5 k., keuken, badk., tuin, event, m. centr. verw. op g. stand te H'stede. Br. Rembrandt- laan 38, Hst. In Haarlem of omg. te koop gevr. NET HUISJE. Vrije huurwoning tegen rep. kosten of overn. meub. komt ook in aanmerking. Br. m. voll. inl. G 5988. Huizen aangeboden LEEG HUIS te koop. Br. G 5985. HUIS te koop in H.N., bev. kam. (en suite), vest., gang, keuken, w.c., bov. 4 kamers, schuur v. en a.tuin. Koops. f 6000. Br. G 5977. HUIS TE HUUR met overn. compl. meubilering. Gegadigden moeten in bezit zijn van vestigingsverg.. Br. G' 6016. Kamers gevraagd Gevr. ongem. ETAGE m. vrije keuken, in Haarlem, voor echtp. m.l., z. kinde ren, betere stand. Br. G 5970 Kamers aangeboden VRIJE le ETAGE te huur, vlak bij Station Sant poort. Br. G 5990. Aangeb. bij part., pr. st., omg. station, gem. ZIT- SLAAPK. en slaapk. voor 2 pers., m. pr. pension f 120 of warme maalt, f 90 p. p. s. p. m., stookgel., vast was tafel en gebr. bad. Br. G 5962. Voor bej. dame-all. KA MER en keuk. Br. G 6018. Best KOSTHUIS. Leeu- wendalerstr. 29, H.N. Woningruil Aang. 2e ETAGE A'dam (O), 4 k. en zolderk. Gevr. woning te H'lem. Br. no. 8252 Wensing's Adv. Bur., Tempeliersstraat 32. Aangeb. HUIS m. 6 kam. voor groter. Br. G 6007. Diversen HUWELIJK. Jongeman, arbeider, lengte 1.65 m z. k. met meisje of weduwe lft. 20 tot 28 jaar. Br. met foto G 6019. Echtp. pl.m. 35 j., z. ken nissen v. GEZELL. OM GANG en tegen gezamenl. kosten uit gaan. Liefst vóór de feestdagen. Br. G 5992. HERSTELWERKZAAM HEDEN. Al uw rep. snel en bill, prijs. A. F. de Looper, timmerman en aannemer. Koningstr. 1 rd. Haarlem. Tel. 14903. BIM-BAM KLOKKEN, Electrische klokken in huur koop. Br. G 5991. Voor eenzame kamerbew prettige gezell. KERSTDA GEN aangeb. in h. kring. Br. G 5971. Nieuwe SKODA'S z. chauff. f 20. Andere f 15 p. d. Tel. 25660. Bos en Duin laan 22. Te koop of te ruilen 1 p Dames KUNSTSCHAAT SEN m. witte schoen, maat 38 voor 39. Poortstr. 9. VAN SPIRAAL TOT DI VAN, ROL of OPKLAPBED Tamarindestr. 6. Tel. 25028. Voor STENEN KRUIKEN Flessenhandel Van Vloten, Burgwal 18. Tel. 14415. AUTO'S zonder chauffeur, lste kl. materiaal (Citroën Sport) o.a. met kachel en radio. All Risk verz. Nieuwe Groenmarkt 15rd. Tel. 13423- 20429. De BAMBINETTE een blijde boodschap voor vele jonge moeders. Bespaart u werk en tijd. Inlichtingen bij „Baby-Luxe", Lange Veer- straat 14. Nieuwe VAUXHALL en VOLKSWAGENS, z. chauff. te huur. All risks verz. en buitenl. doe. aanwezig. Ga rage Klooster, Frans Hals straat 33. Tel. 16456. Te koop gevraagd BOX met vlonder en wandelwagentje. Br. met pr. G 5994. KLEURKANARIES te koop gevr. (ox-anje rood), broed 1951. Mannen 12.50 poppen 7.50. Inkoop Za terdag 2-6 u.: Reigerstr. 115 LADENKAST, ronde tafel, schrijftafel. Br. G5964 NETTE KLEDING, schoe nen, meubelen, naaimach. enz. tegen goede prijzen. Jos. v. Bodegraven. Ridder straat 3. Tel. 13237. BEL OP GEERTS 14G72 voor al uw oude metalen geysers en warmwaterboi lers Hoogstr. 8 R. Wij kopen en rooien alle soorten BOMEN. Tel. 18483 en 17702. OOK UW ADRES v rood koper f 3 per kg., geel koper f 1.40f 2 p. kg., gasgeysers f 2 p. kg., aluminium f 1.30 p. kg. lompen 45 ct. en couran ten 17 ct. per kg. Parkstr. 10 bij 't Station. Te koop aangeboden Lichtbl. AVONDJAPON m. tasje, m. 38-40 f 20, Parklaan 97. Pr. groen SPORT H. RIJW., spotprijs f 85. J. de Groot, Wagenweg 130. Prima spelende RADIO. Prijs f 50. Berkenl. 14, Hst. Pracht mod. RADIOTOE STEL, 4 bands, pracht ge luid, veel stations f 110. Spaarnhovenstraat 57. Te koop: SPARTA (prijs billijk). Harmenjansweg 68. Opvouwbaar KINDER BADJE 17.50, box met vlonder (nieuw) 27.50, kinderstoel 5. Tel. 27756. Prima Jaarsma HAARD zonder circulatie. Indische en andere wapens, floretten en boog met pijlen. Veen- bergplein 27, H'lem N. Kl. MECCANO DOOS, bill. Ruychaverstr. 3 2 x b. 1 Bisamrug kort BONT JASJE kl. m. f 90, reiswieg, Weckflessen en toestel, vlie genkast, kl. wasbak, zolder opruiming. Wagenweg 164. KIND. ST., box, wieg, 4 eikh. st., vaste wastafel, br. herenj., netgedr. dames- meisjeskled., oud schild, o.a. m. zwart glas. Adres bur. v. d. blad. Wegens emigr. pracht RADIO f 85. Na 7.30 uur. Brouwersstr. 6 rood. Crème KINDERWAGEN Beslist als nieuw, f 50. Kle verparkweg 68. - HANDN4 AAIMACH. f35. Omvalspoort 12, bij Gr. Heiligland. Oude PETROLEUM LAMP. Lasschuit, Kl. Hout straat 46. Pr. D. RIJWIEL (compl.) f 35. Jongensrijwiel f 15. Kl. Heiligland 23. Tel. 18547 CHIEN DE BRIE, 6 we ken oud. Turfmarkt 8B rd. VETTE KONIJNEN f 10 Drossestraat 19. Kort. im. BONTMAN TELTJE Astrakan, m. «42, f 25. Kinderwagen bl. f 20. Kleverparkweg 169. ROK en SMOKING f 45. Bl.weg 134, Bl'daal. Prima SLACIITEENDEN voor de Kerst. K. J. Lief hebber, Reek 22, Benne- broek. Weg. omstandigh. B.S.A. 500 c.c. Poortstraat 9. Lederen DAMESJAS, m. 44, Poortstraat 9. Grijze wollen DAMES- JAS m. 40 en groen colbert jasje. 15 j. Or. Nassaulaan no. 144, Óverveen. Enig LINOLEUM en vast kleed. Ant. Duyckl. 5a. H'st. KNOOPSGATENAPP. 55, of ruilen voor oude naaimachine. Nassaustr. 9rd. Wegens sterfgev. 2 zwar te DAMESJAPONNEN, 2 zwarte damesmantels, 1 x gedr., m. 44. Drieheerenlaan no. 4, Heemstede. SMOKING m.52,1. avond japon m. 42, kanten rond. salontafelkleed. Lorentz- kade 452. Tel. 21650. UW DINER AAN HUIS. Huize Bosch, Raamsingel 24 Tel. 13527. Z.g.a.n. KINDERWAGEN (Til op) 75. Jansstr. 33bov. Weg. vertr. Persianer- Pattes "BONTJAS, nieuw, m. 44 f 400, tev. pr. nieuw servies (Firschenreuth) 46 dig. f 175, rijk met goud ge decoreerd. Wilhelminastr. 15. Tel. 19056. SLACHTKONIJNEN. Weltevredenplein 53. MEISJESFIETS 10—14 j. Gruttostraat 51. Z.g.a.n. DROOGSCHEER- APPARAAT f 10. Zaanen- laan 48. Nieuwe STOFZUIGER kl. model. Adres: Van Nesstr. 77 Weg. verh. 4 W. LEG HORNS, 2 krielk. m. haan f 35, stel koerduiven f 5, stofzuiger z. g. a. n. Archi pelstraat 59. Wie ruilt massief eiken UITSCHUIFTAFEL 90 x 120 voor een kleinere dito. Ook te koop. Adres: Zaanenstr. 64 KINDERWAGEN f 15. Weteringstraat 14. Wegens vertr. Indië per- sianer pat BONTMANTEL lang, m. 42-44 f 450. Klever parkweg 58 rood. Schitterende driekl. SPA NIEL, teef. Eng. imp. Br. no. G6006. VETTE KONIJNEN, ganzen en jonge geiten. Schoollaan 88, Bennebroek. Alle soorten prima KLEI AARDAPPELEN a 0.13 p. k.g. (per H.L.) franco thuis S.Gerbers, Aard.handel Sta ten Bolwerk 2 a; Atjehstr. hk. Cex-amstr. Tel. 15695. Partij DEKENS met kl. weeffoutjes van 27.50 v. 22.85, van ƒ32.50 v. ƒ27.65, van 37.50 v. 32.75. Van Meeuwen. Beddenspeciaal zaak, Rijksstraatweg 71. Tgl. 23809. MOTOR -IN V ALIDEN- WAGEN, merk J.L.O., in prima staat, geschikt voor ombouw voor bestelwagen. Zaanenlaan 171. Tel. 23587. SMOKING m. 52, 1. 1.70, prijs 110 en enkele avond- iap. m. 42. Schotersingel 7. Zw. getaill. MANTEL, m. 42. Adr. de Jongestr. 12. SLACHTKONIJNEN. Colensostraat 25zw. IM. PERSIANER MAN TEL met sealbont, maat 42, in zeer goede staat. Prijs 25. Prins Hendriklaan 81, Overveen (2 x bellen). Tel. no. 17170. Prima ROOKSTOELKUS- SENS m. prima binnenvering en garantie f 39. Zaanenstr. 63, H.-N Tel. 25144. WERKSCHOENEN als nieuw, in maten 40-44 8.75 G. v. Koperen, Allard Pier- sonstraat 28, A'damse Brt. WERKBROEKEN, alle maten 7.50, winterjas 15 werkschoenen 6.50, over alls. alle maten 11.50, n. werkschoenen 15, over hemden f 3,50, colberts f5.50 Bodegraven, Ridderstr. 3. MOTOR-BAKFIETS in prima st. Zaterd. na 1 uur: RipoerdaDark 29, Haarlem. HUISHAAD en meubi lair. Kar. v. Manderstr. 85. Vrijdag van 19-21 uur. KERSTSTUKJES vanaf ƒ1.50. Kerstbomen v.a. ƒ1.45 Hulst, Sparregroen. „De Morgenstond". Soendaplein 31. Telef. 19903. SLACHTKONIJNEN v.a. f 5. Voorzorgstraat 33. Kl. ELECTR. WASMA CHINES m. voll. fabrieks- gar. 178, m. prima wringer 239. Lorentzkade 184. Is er een leukere liefheb berij denkbaar dan het voe deren van onze vogels?Koop daarom een VOGELVOE- DERHUISJE, Beunder's Tuinbouwinr. Kl. Houtstr. 41. Haarlem. Tel. 18920. Wegens overcompleet n.we GASRADIATEUR 5 ledig Foto Eddv, Zijlstraat 41 a. 3 SPROOKJESFILMS 8 m.m. in één koop f 75. Pieter Kiesstraat 10 zw. Eng. DAMES SPORTRIJ- WIEL, pr. Spotprijs f 75. Pie ter Kiesstraat 10 zw. SLACHTKONIJNEN. Dros sestraat 21 zw. BONTJASJE f 60. zwart zijden avondjapon f 50, don kerblauwe middagjapon f 23. blauwgroene Cocktailjapon f 27 m. 42. Anslijnstr. 3. Tel. 19454. Na 6 uur. RADIO f 50. Langendijk- straat 2. Haarlem. LEREN HERENJAS f 60. Brieven G 5931. Mooie KINDERWAGEN, kolenfornuis en motorbak fiets. Reitzstraat 29, H.-N. Pr. WERKFIETS en D. FIETS f 32.50. Reitzstr. 29. 1/1 L. vanaf f3.30 f6.50 ir 3.65 7.15 3.05 5.95 2.85 5.45 3.15 6.15 1/1 fl. t 3.10 5.90 2.40 4.50 3.55 6.95 GEDISTILLEERD Jonge Jenever Oude Genever Ciiroenjenever Bessen j ene ver Voorburg Hooij's Advocaat Cognac XXX WIJNEN Rode Bordeaux ,r Witte Bordeaux Bourgogne Moezel 1.35 Douro-Pori Esiremadura pori-iype Sherry Zoete Spaanse Bisschop wijn Vieil Arpeni (uitst. Algierse) 1.25 2.50 2.50 3.25 2.25 4.80 3.70 5.45 2.75 1.95 2.25 Winkels door de gehele stad Hoofdkantoor Kl. Houtstraat 57 telefoon 13676 L

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7