Oude kwestie keert terug SMIT VAN RIJSBERGEN RADIO Kort en bondig ALS UW ZOON „De Groene "vierde klaterend feest Frans-Brits geschil over de souvereiniteit van Kanaal-eilandjes Fotograferen Een Kerstspel voor de huisvrouwen Eenstemmig toneel door André Frère BIJBEL Boekhandel VEKO Humanisme en Christendom Jan J. van den Berg overleden I^OY^IL Kerstmis 1951 Het museum thuis VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke stand van Haarlem Kerstmiddag van Vrouwen Electriciteitsvereniging Aan de gevolgen overleden Voor de Stille Armen in de Nieuwe Vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap. Dr. Spoelder sprak voor Kunstgemeenschap J. F. van Daalen onderscheiden Frankrijk en Engeland hebben bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag wij meldden het dezer dagen reeds een overeenkomst gedeponeerd, waarbij zij het Hof een geschil voorleggen over de souve reiniteit van enkele eilandjes en rotsen in het Kanaal, die behoren tot de Ecréhous- en Minquiers-groepen. En daarmee is een eeuwenoude kwestie over het bezit van de Kanaal-eilanden weer opgerakeld. Zij het dan, dat die in vroeger eeuwen de ganse groep betrof en dat zij doorgaans op hard handiger wijze werd behandeld, dan die waartoe de beide landen zich thans heb ben verplicht. De Kanaal-eilanden, die in Frankrijk de Normandische eilanden worden genoemd, staan momenteel behalve het eiland Chau- cey onder Brits bestuur. Men ziet op het bijgaande kaartje hoe zij liggen in de baai, die wordt begrensd door de Westkust van het Franse departement Manche en de Noordkust van Bretagne. Die baai is letter lijk bezaaid met eilanden, eilandjes en rot sen, die er worden omspoeld door de ver raderlijke getij-stromen. De grootste van de Kanaal-eilanden zijn Guernsey, Jersey, Al- derney en Sark, waarvan de eerste twee veruit de belangrijkste zijn. De kleine eilandjes zijn niet permanent bewoond en dienen hoofdzakelijk als toevluchtsoord voor vissers, die er schuilen voor zwaar weer. Die Kanaal-eilanden zijn overigens bui tengemeen aangename oorden om te ver blijven. Zij hebben een zacht klimaat tomaten en vijgen groeien er buitenshuis en een rijke flora. En ook economisch zijn zij niet van belang ontbloot, want Guernsey en Jersey exporteren jaarlijks voor grote bedragen aan agrarische producten. Bewogen historie Niet altijd hebben de eilanden zich ge koesterd in de vredige en rustige atmosfeer van thans, want door hun ligging tussen Frankrijk en Engeland hebben zij nogal een bewogen historie achter de rug, waarin zij beurtelings door het ene en het andere land werden bezet. De sporen van die be stuurswisselingen zijn trouwens nog in al lerlei dingen terug te vinden. Zo is Frans er de voertaal,)maar in zaken èn in de kerk wordt Engels gesproken. Daarentegen dra gen de Britse functionarissen er weer Franse titels. En in bestuursaangelegen heden worden er nog allerlei oude Franse en Britse gebruiken in acht genomen. De staatkundige geschiedenis van de eilanden begon in 933, toen zij bij Norman- dië werden getrokken door Willem, Hertog van Normandië. Na de verovering van En geland door de Normandiërs begonnen de eilanders een zelfstandigheidspolitiek te voeren door de beide landen tegen elkaar uit te spelen. Tijdens de regering van koning Jan I van Engeland kozen zij echter definitief voor de Britten. Daardoor wer- ADVERTENTIE in het Stadhuis bij huwelijksplechtigheden is weer mogelijk, mits het Bruidspaar de fotograaf zijner keuze op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar bekend maakt. Nadien is vrije keuze niet meer mogelijk. Onderstaande, erkende Reportagefotografen verzorgen op uitmuntende wijze Uw huwe lijksreportage. Scherpenhuyzen Walbrecht, Staten Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Sluyvesantplein 6. tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161. tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel 17818 Haarlem, 20 Dec. 1951 GEHUWD: H. Groennou en E. Gorter. G. J. Wassenaar en B. J. Rozeboom. J. B. Steenkist en J. A. Bouwman. W. Hansen en J. H. Munter. J. M. Jacobs en P. M. van der Staaij. R. Willems en E. Spoelstra. H. W. Boogaerdt 't Hooft en G. M. B. Funke. S. R. Fens en H. M. Ruijzenaars. M. C. Stammes en C. G. Zwemmer. E, J. Goode en W. van Dijk. J. Faber en C. M. Meeuwis. BEVALLEN van een zoon 19 Dec.: M. BomKoorn. M. C. PolkoKlein. W. H. SchooneVan Haastert. M. T. P. A. Jansen Broersen. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec.: C. PlantVuijst. 20 Dec.: J. Lasschuit—Van der Son. OVERLEDEN: 18 Dec.: J. C. Coté, 80 jaar, Kloppersingel. 19 Dec.: C. Möhringer—Slef- fers, 79 jaar, Busken Huetstraat. M. W. Wil- lemse, 87 jaar, Kenaupark. den zij allerminst met rust gelaten, want cie Fransen, die per slot van rekening dich ter in de buurt zaten, staken vele keren over om de eilanden te bezetten, zij het dan met voor goed. En eveneens zijn zij eeuwen lang in beroering geweest, door religieuze kwesties het Protestantisme had er vrij gauw vaste voet gekregen en door de transacties van de regerende huizen, al had 1 aus Sixtus IV al in 1483 een bul uitge vaardigd, waarbij de neutraliteit van de eilanden werd vastgesteld. Eindelijk winst Die neutraliteit werd in 1689 afgeschaft door de koning-stadhouder Willem I, die op de voortvarende wijze hem eigen de eilan den definitief bij Engeland trok. Pas in de Napoleontische periode konden de eilanden eens profiteren van de twisten tussen En geland en Frankrijk, die hen tot dusver alleen maar bloed en tranen hadden gekost, want de bewoners wierpen zich met onge meen grote ijver op de smokkelhandel en de zeeroverij, hetgeen hun schatten op leverde. De zwartste bladzijde in hun geschiede nis moest echter nog komen. Die werd opengeslagen in de jongste wereldoorlog toen de Duitsers de eilanden bezetten, het enige deel van Groot-Brittannië dat zij ooit in handen kregen. En zij onderwierpen de bevolking aan hetzelfde terreur-régime van honger en dwangarbeid, waaronder ook de rest van West-Europa zuchtte. ADVERTENTIE Als uw zoon „het goed doet" op de Zee vaart- of Machinistenschool, verras hem ,e,e„n Pnrna blauw kamgaren Uni form (.1 168.of een mooie blauw ga bardine Uniformjas (ƒ162.—). Wij heb ben beide in alle maten voorradig. Alles op het gebied van Uniformen, em blemen, petten, goudgalons, etc., etc.. voor Land-, Zee- en Luchtmacht, voor Koop vaardij en voor alle Zeevaart- en Machi nisten scholen. Zijlstraat 71 - Telefoon 16963 Met een eenvoudige, aangrijpende wij dingsmiddag heeft de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden het Kerstgebeuren herdacht. De presidente van de afdeling, mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, zei in haar inleidend woord dat de huisvrou wen de vrede van het gezin moeten uit dragen in een onrustige wereld, steeds weer, tot het „vrede op aarde" werkelijk heid is geworden. De Kerstlegende van Selma Lagerlöf, getiteld „Het visioen van de Keizer", duidelijk en rustig voorgelezen door mevrouw Visser-Brutel de la Rivière, maakte de toehoorders ontvankelijk voor de vertolking van enkele Kerstliederen door het vrouwenkoor der vereniging, waarvan de dirigente Cor Igesz een goede stemmeneenheid heeft gemaakt. Zij wist de sfeer van blijde verrukking uitnemend te treffen met lichte klank en lenige rhyth- miek. Truus Mondriaan speelde de piano begeleiding met zorg, maar toch moet mij van het hart dat ik de wollige pianoklank een belemmering vond voor de zuivere, klare toon van het koor. Waarom deze prachtige liederen niet zonder begeleiding gezongen? Zeer veel indruk heeft het Kerstspel kunnen maken, dat door de leerlingen van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat gespeeld werd. Wat hier met eenvoudige middelen tot stand kwam was aangrijpend in zijn directe wer king. Het hoofdaccent kwam op het woord en de zegging hiervan was uitnemend ver zorgd, zonder pathetische gezwollenheid. Alles werd gezegd met een eenvoudige, natuurlijke bewogenheid en met de onge repte stemklank der jeugd. Een meisjes koor zong ter illustratie van het spel mooie oud-Nederlandse Kerstliederen, waardoor de sfeer van zuivere uitdrukkingskracht voortdurend bewaard bleef. Mejuffrouw M. J. Poldermans, die dit spel voorbereid en aan de vleugel begeleid heeft, kan ver zekerd zijn van aller dank voor deze bij zondere Kerstervaring. P. ZWAANSWIJK De leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsver eniging hebben Donderdagmiddag in de Muziekzaal van Brinkmann het electrisch licht uitgedraaid en de kaarsen ontstoken in een intieme Kerstbijeenkomst, met een programma van zang, pianospel en decla matie. De vergadering werd met de legen darische vertelling „De kaarsevlam" ge opend door de presidente, mevrouw Van Noord-Magré. De pianiste mej. A. Kruse- man vertolkte Willem Andriessens be werking van „Komt wilt u spoeden naar Bethlehem" en voorts werken van Chopin, Grieg en Aibeniz. Zij begeleidde de sopraan mevrouw W. Zanen, die een aria uit Han dels „Messias", een oud-Hollands Kerst lied en het „Ave Maria" van Cherubini zong. Een zeer gewaardeerde medewerk ster aan deze middag was mevrouw H. Janssen-Klenke uit Bilthoven door haar gevoelvolle declamatie van „Kerstmis" van Saillens en haar fijne weergave van ,,'t Non- neken Beatrijs" van Felix Timmermans, de twee meest treffende fragmenten uit haar zorgvuldig gekozen programma, dat ook werkjes van Top Naeff, Ina Bou-dier Bak ker en Jan Feith bevatte. In de pauze tracteerde het bestuur de leden en werd de uitslag van een loterij bekendgemaakt. Woensdagavond om kwart over zes reed de negen en twintigjarige A. Hennipman uit Halfweg per motor op de Wagenweg in de richting Heemstede. Uit de Iordens- straat naderde een bromfiets. De berijder had voor ander verkeer gestopt, doch meende nog voor de naderende motor te kunnen oversteken. Een aanrijding volgde, waarbij de motorrijder viel. Hij is naar de woning van zijn broer in Haarlem over gebracht, waar hij gisteren is overleden. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12752 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - FRIDOR - COLUMBIA Betaling in overleg. Zullen er teleurgesteld moeten worden? Vooral de laatste dagen stromen de gif ten binnen. Wij verheugen ons daarover. Maar toch hopen wij dat er in de weinige dagen die ons van Kerstmis scheiden, nog vele bijkomen. Want het totaal van de in zameling van 1950 is nog niet bereikt. En dat zal toch nodig zijn wil het comité dat de giften verdeelt, niet gedwongen zijn mensen van de lijst te schrappen hoewel zij alleszins voor een Kerstgave in aanmer king komen. Temeer omdat besloten is het bedrag der uitkering voor een aantal grote gezinnen iets te verhogen, omdat de koop kracht van de gulden verminderd is. Heden, Vrijdag, is het comité begonnen met het uitreiken der Kerstgaven. Maar als er Stille Armen zijn die vandaag nog niets ontvangen, behoeven zij de hoop nog niet op te geven. Het comité hoopt dat er in de komende dagen nog veel binnenkomt, om daardoor in staat te zijn ook heden en Maandag nog uitkeringen te kunnen doen. Dus nog bijtijds voor de Kerstdagen. Dat het zo lope dat er geen enkele te leurgestelde is. De vraag werd ons gedaan of al het in gezamelde geld aan de Stille Armen wordt uitgekeerd. Wij kunnen daarop volmondig „ja" antwoorden. Er worden geen kosten gemaakt bij de inzameling en ook niet bij de uitkering. Elke gulden die gegeven wordt gaat naar een Stille Arme. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". De Franse acteur André Frère begon zijn carrière in het gezelschap van de vermaar de Georges Pitoëff, was later werkzaam in het Théatre des Quatre-Saisons, maar ging zioh na de oorlog specialiseren in een merk waardig en zeer persoonlijk genre, door hemzelf „comédies a une voix" genoemd, die hij intussen reeds in alle delen van Europa, Afrika en Amerika ten tonele heeft gebracht. Gisteren trad hij op voor „Les Conférences Frangaises" in de zaal van ge bouw Rosehaghe te Haarlem, die eigenlijk te klein was om alle belangstellenden een bevredigende plaats te bieden. Zijn programma, dat ongeveer twee uur duurt, bestaat uit gespeelde monologen. Hij gebruikt daarbij inderdaad slechts één stem, doch zodanig dat men uit de reacties de indruk van complete gesprekken, ver makelijke consternatie, groteske misver standen en heftige woordenwisselingen krijgt. Zijn teksten liggen op humoristisch terrein. Het overtuigendst vermocht hij (ondanks een belemmerend ruimtegebrek) zijn talent te bewijzen in zijn bij alle over drijving voortreffelijk op de werkelijkheid afgestemde scènes van een repetitie in een balletstudio, met als sprekend personage een van origine Russische choreograaf, die zichzelf als Hogepriester van de Kunst met een wereldschokkende Missie beschouwt, voortdurend in excessen van ongecontro leerd gevoel uitbarst en voor de rest in nijpende geldverlegenheid zit. „Het bezoek van professor Buisonnet aan de Verenigde Staten" verwekte voornamelijk hilariteit door de wederkerige spraakverhaspeling, maar trok toch ook de aandacht door een verdienstelijke variatie van typeringen. Het aan een wandeling op Zondagmiddag gewijde openingsnummer was te langdurig om boeiend te blijven, maar getuigde van geestig observatievermogen. Misschien zijn wij op ,dit gebied tezeer verwend om dergelijke prestaties even sen sationeel te vinden als men dat, blijkens een bloemlezing uit de verzamelde recen sies, in het buitenland doet. Maar ik zou niet graag een stellig oordeel voor mijn re kening durven nemen, nu de vertoning plaats had onder de ongunstigst denkbare omstandigheden. DAVID KONING. ADVERTENTIE 7,0 JUIST ONTVANGEN PRIJZEN: 4.80 en 9.—. ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 2de huis vanaf 't Stadhuis. Ouderavond Prins Hendrikschool De Oudercommissie van de Prins Hen drikschool hield in het Krelagehuis een zeer goed geslaagde ouderavond. Meer dan 350 ouders waren aanwezig. De avond werd geheel gevuld door de leerlingen van de hoogste klassen der school. Allereerst werden door de leer lingen een zevental mooie versjes ge zongen onder leiding van het hoofd der school, de heer O. de Wit, begeleid door mevr. Biberlé. De versjes waren door de heer De Wit op muziek gezet, de piano begeleiding was door mevr. Biberlé ge schreven. Daarna voerden leerlingen, onder leiding van hun onderwijzer de heer C. Kooiman, een toneelstukje op, getiteld: „De Ganzen hoedster". De strekking van dit mooie kin- der-toneelstukje was, dat het goede in het leven, de onbaatzuchtige liefde voor mens en dier, steeds zijn beloning vindt. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer drs. Betting, dankte namens de ouders de onderwijzers en de leerlingen voor de mooie avond en bood hun, die voor het welslagen van deze mooie avond be langeloos hun beste krachten hadden ge geven, een blijk van waardering aan. De volgende middag hebben de kinderen het toneelstukje nog eens opgevoerd; nu voor de overige leerlingen van de school. In een causerie voor de Haarlemse Kunstgemeenschap in de Muziekzaal van Brinkmann heeft dr. C. Spoelder Donder dagavond de aandacht gevestigd op twee grote cultuurstromingen, die reeds eeuwen lang het menselijk denken hebben be heerst: het Humanisme en het Christen dom. Om het onderscheid tussen beide duidelijker te doen uitkomen verving spre ker het laatste woord door „Divinisme". Het Humanisme hecht veel waarde aan de persoonlijkheid van de mens en ziet zijn geest als autonoom, maar in de ogen van het Divinisme is de mens minder waard en staat hij geheel onder invloed van machten boven hem. Dr. Spoelder schetste uitvoerig de historische wisselwerking van beide „grootheden" sinds de Griekse oud heid. Wanneer er een onmiskenbare Divi- nistische bovenstroom bestond, was er steeds onafscheidelijk een Humanistische onderstroom aan verbonden en andersom. Boeiend beschreef hij de verlegging van het zwaartepunt in het Griekse denken van de goden naar de mens. Hij illustreerde deze overgang onder meer door het werk van drie klassieke treurspeldichters te ver gelijken. De oudste, Aischylos, stelt in zijn „Agamemnon" de eis van absolute gehoor zaamheid aan de goden; Sophocles, die na hem komt, doet in zijn „Antigone" al dui delijk de volkssouvereiniteit tot uiting komen, maar blijkt toch nog op de twee sprong te staan tussen de twee polen als hij plotseling in deze tragedie waarschuwt: „Maar hij die de goden niet gehoorzaamt zal mijn disgenoot niet zijn" en de „jong ste" van het drietal, Euripides, blijkt zich in zijn „Medea" geheel aan het Divinisme te hebben ontworsteld. Na latere tijdperken en gebeurtenissen te hebben aangegeven, waarin beide cultuurstromingen zich dui delijk manifesteerden, de middeleeuwen, de renaissance en de hervorming en de Franse revolutie, besprak dr. Spoelder de huidige verhouding tussen Humanisme en Christendom in Nederland. Tussen deze twee polen werken alle mogelijke stromin gen door elkaar heen. „Wat hieruit te voorschijn zal komen is moeilijk te zeg gen" zei hij, „ik ben zelf van mening dat we weer een tijd tegemoet gaan met een Divinistische bovenstroom". Het individua lisme raakt naar zijn mening steeds meer in de knel en hierin kondigt zich eerder Divinisme dan Humanisme aan. Of dit Di vinisme synoniem zou zijn aan Christen dom betwijfelde spreker, hij stelde zich de gedaante ervan kwaadaardiger voor. Beide stromingen hebben naar dr. Spoelder ten slotte zei, alle reden om samen te werken tegen het bestiale in de mens, opdat dit niet gaat overheersen in de komende Divi nistische bovenstroom. Het is in beider belang zulk een ontwikkeling tegen te gaan, maar of het daartoe tot een zekere synthese zou kunnen komen tussen de twee uiterste polen, zei hij te betwijfelen. ADVERTENTIE Vannacht is in de ouderdom van 72 jaar te Zandvoort overleden de heer Jan van den Berg, oud-directeur van het Olympisch Stadion en ere-voorzitter van de voetbal club „Haarlem". In brede kring zal met leedwezen het overlijden van de heer Van den Berg ver nomen worden. Vooral in sportkringen was de thans overledene een zeer geziene figuur. Aan de voetbalclub „Haarlem" had hij zijn hart verpand. Op jeugdige leeftijd was hij lid geworden, maakte een aantal jaren deel uit van het eerste elftal aan het eind van de vorige èn in het begin van deze eeuw en speelde ook verscheidene malen in het Nederlands elftal. Wegens een blessure aan zijn knie kon hij niet meer actief deelnemen aan het spel, maar als voorzitter bleef hij nog vele jaren zijn krachten geven aan „Haarlem". Van 28 November 1896 tot 17 October 1903 was hij commissaris, tot 1 September 1906 vice-voorzitter, tot 4 Sep tember 1920 voorzitter en na zijn aftreden benoemde de ledenvergadering hem tot ere voorzitter. Ouderen spreken nog vol bewondering over het spel van Jan van den Berg. Met Kremer en later met Bos vormde hij een gevaarlijke vleugel. Als voorzitter en als erevoorzitter heeft hij bijzonder veel voor de voetbalclub gedaan en te begrijpen is het, dat als er over „Haarlem" gesproken wordt, men het ook over Jan van den Berg heeft. Tot voor kort kon men hem regel matig bij de wedstrijden van zijn geliefde club zien. Ten teken van rouw zijn de voor Zater dag en Zondag vastgestelde wedstrijden van de elftallen van „Haarlem" afgelast. Van 1920 tot 1947 is de heer Van den Berg directeur van het Amsterdamse Sta dion geweest. In de periode van zeven entwintig jaar heeft hij getoond een goed organisator geweest te zijn. Naar vele tak ken van sport ging zijn belangstelling uit en bij de belangrijke sportgebeurtenissen was hij tegenwoordig. De heer Van den Berg heeft eveneens een werkzaam aandeel gehad in de leiding van de Nederlandse drafsport. Hij was oud- voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Harddraverij- en Ren-vereniging en na de oorlog lid van de raad van beroep van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Voorts was hij oprichter en later erelid van de Zwaluwen en van 1904 tot 1909 lid van het bestuur van de Nederlandse Voet balbond. Maandag zullen in de Parochiekerk van St. Agatha de uitvaartdiensten worden ge houden, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar volgt. Vanaf Zaterdag 22 t.m. Woensdag 26 December muziek vanaf 5 uur. Beide Kerstdagen speciale MENU'S Reserveer tijdig Uw tafel. J. T. HULSEN - Stationsplein 2—4 - Telefoon 11027 - 10087 Haarlem Met de speciaal voor deze gelegenheid door Lex van Delden gecomponeerde scherts-ouverture „De koperen ploert" werd gisteravond om ongeveer tien uur de feestelijke viering van het 75-jarig be staan van het weekblad „De Groene Am sterdammer" in theater Tuschinski te Am sterdam ingezet, die tot half drie in de nacht zou duren. De voorzitter van de Groene Coöperatie, jhr. dr. M. R. Rader- macher Schorer, deelde in zijn openings toespraak mede dat de eerste exemplaren van het jubileumboek in de loop van de dag aan Koningin Juliana, aan de minister president en aan burgemeester d'Ailly waren aangeboden. Verder werd voor elk der middelbare scholen en inrichtingen van voorbereidend hoger onderwijs een stel van 38 schildersprenten beschikbaar gesteld ter versiering van de wanden. Ver volgens werd er een boodschap met ge lukwensen voorgelezen van de als Lode- wijk van Deyssel bekend staande dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, de oudste der nog in leven zijnde medewerkers, benevens een felicitatie-telegram van de komiek Buziau, die tot grote teleurstelling van de aanwe zigen berichtte dat hij wegens een aanval van ischias zijn toegezegde medewerking, hoewel hij zijn optreden omstandig had voorbereid, niet kon verlenen. Het ten tonele gevoerde programma was getiteld „75 jaar rijp en groen" en begon met een door Netty van der Valk inge studeerd poedelballet op „De dans der uren" van Ponchielli, uitgevoerd door haar jongste leerlingen, met medewerking van Miep Vleugels als soliste. Met het tweede bedrijf van „Zeemansvrouwen" door Her man Bouber herleefde een brok volksto neel uit de glorietijd van dit genre. De actrice Aaf Bouber werd langdurig toege juicht. Veel hilariteit ontketende de eerste truc-film: „De reis naar het onbekende (anno 1904) van George Méliès, met ver makelijke explicaties door A. Koolhaas, kunstredacteur van het blad. Het gedeelte van het spectacle coupé voor de pauze werd besloten met een opvoering door „Camerata" van het eerste bedrijf van „De bekeerde dronkaard" van Gluck in een bewerking door Max van Doorn en onder regie van Otto Couperus, met de sopraan Erna Spoorenberg in de vrouwelijke hoofdrol. Met een „Verjaarswens" van Chariva- rius, voorgedragen door Charlotte Kohier, kwam de kleinkunst aan het woord. Een stemmige persiflage op het in ons vader land zo traditionele „stichtelijk woordje" door Oubol, met verrassende gebaren on derstreept, bracht de zaal op temperatuur. Met twee liedjes van Dirk Witte, gezongen door Frans van SchalK en een kostelijke (door Dick Swidde geschreven) parodie op het Franse chanson a la Edith Piaf kwam men in de sfeer van het cabaret, dat verder vertegenwoordigd werd door Wim Kan, Wim Sonneveld en Lia Do- rana, die onder meer het navrante „Feest liedje" van Wies Defresne ten gehore bracht. En toen iedereen dacht dat het afgelopen was kwamen Albert Mol en Hans Kaart nog een bijzonder koddige parodie op „Les Sylphides" vertonen. In tussen had burgemeester, d'.Ailly kans ge zien de gelukwensen van het gemeente bestuur aan te bieden en dank te zeggen voor de schildersprenten. Niet alleen kinderen houden van plaatjes kijken. Dat kunt u wel merken als u eens binnengaat in de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt. Daar liggen de dure en minder kostbare prentenboeken, vol repro ducties naar Franse schilderijen, die ieder najaar, als een weelde van kleurige vruch ten, de Franse en Engelse uitgeversmaat schappijen verlaten. En is het ook niet heerlijk om in deze nevelgrijze, korte dagen maar vroeg het licht aan te steken en dan die kleurige en tedere lentekleuren der Impressionnisten open te vouwen. De wuivende populieren van Sisley, de snelle Seinestroom van Monet, de gracieuze vrouwtjes die als bloe men zijn van Renoir, de droomtuinen van Bonnard het zijn evenzovele korte ver rukkingen- En dan zijn er de speelse ara besken van Matisse en de boeiende gescha keerde composities van Braque. De attractie is dat er niet alleen maar mooie boeken liggen, maar ook portefeuilles met losse bladen en losse reproducties, die goed van kleur zijn enniet te duur. Dit laatste is vooral voor de jeugd een factor van belang en zij weet er van te profiteren! Men vindt er de uitstekende, ook bij ons zo populaire kleine edities van Braun, zo goed als de kostbare boekwerken van de Nouvelle Edition Frangaise, waarvan de uitvoering geheel overeenkomt met de luxe uitgaven van de Illustration. Voor de fijnproevers zijn er nog enkele exemplaren van de beroemde „facsimilés" van de Eneelse Ganymed-Press. Deze Engelse maatschappij, die in 1947 opge richt werd, is een voortzetting van de voor malige Ganymed Presse in Berlijn. De Duitse machines zijn na de oorlog naar Engeland verhuisd en er ontstond een samenwerking tussen deskundigen van beide landen, die prachtige resultaten op leverde. In de portefeuilles zag ik bijvoor beeld een reproductie naar een grote aquarel van Dunoyer de Segonzac, die nau welijks van het origineel te onderscheiden is. Ik zal er hier niet meer van vertellen, gaat u zelf maar eens kijken als u van zulke fraaie dingen houdt. OTTO B. DE KAT Donderdag vierde de heer J. F. van Daalen de dag, dat hij veertig jaar werk zaam is als zetter bij de drukkerij R. Blok en Co. In een bijeenkomst van het perso neel is hij gishermiddag toegesproken door de directeur, de heer R. Blok, die hem mee deelde, dat de Koningin de jubilaris de ere- médaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toegekend. Voorts bood de heer Blok een geschenk in enve loppe en een vaas met inscriptie aan. Van het personeel en klanten ontving de heer Van Daalen ook geschenken. BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 10443 f 1000 ge vallen met daaraan verbonden een premie van f 30.000. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd mr. A. B. Somer, griffier van de Hoge Raad der Nederlanden, die 1 Januari met pensioen gaat. In het gebouw van de coöperatie Voort uitgang aan de Statensingel te Rotterdam heeft een felle brand gewoed. Een lokaal, waarin een muziekcorps repetities hield, brandde geheel uit. Alle bezittingen van het corps gingen verloren. In Artis is na een ziekte van een paar dagen de 214 jaar oude Wisentkoe Armida overleden. Dit is voor de Amsterdamse die rentuin een gevoelig verlies want de wisent kudde, waarvan elk exemplaar een waarde heeft van vele tienduizenden guldens is de kostbaarste verzameling van Artis. In de gehele wereld leven op het ogenblik naar schatting slechts iets meer dan 140 wisenten, waarvan tot vorige week tien in Artis. De verenigingen voor ouderdomszorg in Gouda, Dordrecht, Vlaardingen, Alphen aan de Pijn en Boskoop, hebben de minister van Sociale Zaken in een adres hun teleurstel ling geuit over de voorzieningen, die tot dusver voor de ouden van dagen zijn ge troffen. De verenigingen achten het onbe grijpelijk, dat de grote groep ouden van dagen min of meer aan haar lot wordt over gelaten, terwijl de werknemers in alle loon- klassen een toeslag krijgen. Kolonel P. I. Hoogenhout, de nieuwe Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland wordt Zaterdag in Den Haag verwacht, na aankomst van het m.s. Jagersfontein van de Holland-Afrika Lijn. In Utrecht heeft de Vereniging voor Waterleidingbelangen in Nederland verga derd. Dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr heeft een inleiding gehouden over ijzercor- rosie in waterleidingbuizen. De inleider, die vroeger aan het Prov. Waterleidingbedrijf in Noordholland verbonden was en beschouwd wordt als een ook internationaal erkend des kundige op dit speciale gebied, gaf een technische uiteenzetting over de oorzaken van corrosie in waterleidingbuizen. De Nederlandsche ambassadeur te Lon den, jhr. mr. E. F. M. J. Miehiels van Ver- duynen, heeft opnieuw een operatie onder gaan. Zijn toestand is bevredigend. De eerste operatie werd op 23 November verricht. Te Amsterdam is opgericht de Neder landse Kamer van Koophandel voor Austra lië. Het is de bedoeling nauw samen te werken met het te Rotterdam gevestigde Australië-instituut. De C. C. D.-ambtenaar W. van der V. uit Tilburg is door de Bredase rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf, wegens het plegen van ongeoorloofde handelingen tussen 1945 en 1949, waartoe hij door samenwerking met smokkelaars was gekomen. Het gerechtshof te *s-Hertogenbosch heeft mr. A. F. van der M., advocaat en procureur te Eindhoven, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking van meineed. In Juni had de rechtbank mr. v. d. M. eveneens vrijgesproken, maar de officier van justitie was tegen deze uitspraak in beroep gegaan. Een 29-jarige machinist uit Rotterdam is veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk-. Hij had op 31 Maart tegenover enige agenten verzet gepleegd. Na zijn over brenging naar een politiebureau is de hoofd agent van politie K. van der S. plotseling overleden. De rechtbank nam aan dat dit het indirecte gevolg van het optreden van de machinist was geweest. De kapitein en de stuurman van de sleepboot „Zwarte Zee" uit Maassluis zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen Van respectievelijk drie en twee maanden voorwaardelijk, omdat zij in Juli van het vorig jaar op het Neder landse consulaat-generaal in Hamburg een verklaring hadden opgesteld en ondertekend, die in strijd met de waarheid was geweest. Het bemiddelingsbureau „Miss Holland", dat zich bezighoudt met plaatsing van huis houdhulpen in Canada, heeft een kort geding, dat het aanhangig had gemaakt tegen de Stichting Landbouw-emigratie en twee lan delijke dagbladen, verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft „Miss Hol land" in het ongelijk gesteld en overwogen dat de op initiatief van' de Stichting Land bouw-emigratie door de twee dagbladen ge publiceerde waarschuwing, geacht moet wor den te zijn gedaan in het algemeen belang. De raad der gemeente Groningen be sloot onlangs mevrouw C. J. EngelsVan der Gaag niet toe te laten als raadslid omdat haar echtgenoot een functie vervult bij het middelbaar onderwijs. De toelating werd in strijd geacht met de Gemeentewet. Gede puteerde Staten van Groningen verklaarden het tegen dit besluit ingestelde beroep onge grond, waarna mevrouw Engels beroeo aan tekende bij de Kroon. In de hoogspanningsruimte van de electrische centrale in de Galileistraat te Rotterdam is de 49-jarige monteur W. J. van der S. in aanfaking gekomen met een scha kelaar, waarop een spanning stond van 17.000 Volt. Hij was op slag dood. Er ont stond kortsluiting waardoor Rotterdam- Zuid een uur lang van stroom verstoken was. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in Noord holland zal op 27 December geen audiëntie verlenen. Aan de gemeente-unversitcit te Amster dam zijn geslaagd: voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer P. de Wolf, Beverwijk; voor het candidaatsexamen economie de heer R. Nicho, Bloemendaal; voor het candidaatsexamen politieke en so ciale wetenschappen de heer K. H. F. Wüste, Bloemendaal. Donderdagmiddag 27 December komt de gemeenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt zestien punten. Voorstellen zullen aan de orde komen over wijziging van het toelage- besluit, de kinderbijslagregeling zal gewij zigd worden en er komt wijziging in de overeenkomst met Bennebroek, inzake de straatverlichting. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal op 22 en 29 December geen spreek uur houden. De heer G. van der Horst, werkzaam bij de straatreiniging van de dienst van Publieke Werken van de gemeente Bloemen daal, zal de dienst per eind December ver laten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, De heer W. J. Boon te Bloemendaal slaagde voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur aan de Technische Hoge school te Delft. De Braziliaanse gezant in Nederland heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken mededeling gedaan van de benoeming van mr. D. U. Stikker tot Grootkruis in de Braziliaanse orde van het Zuiderkruis De directie van de N.Z.H.V.M. deelt mede dat de heer A. P. M. van Riel zijn functie als plaatsvervangend voorzitter van het scheidsgerecht ter beschikking heeft moeten stellen wegens zijn vertrek naar Australië. In zijn plaats is de heer D. A. J. Geluk, wethouder der gemeente Haarlem, bereid gevonden deze functie te vervullen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9