Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Riek Courses op Mereveld WEK DE GAL IN UW LEVER OP Staatssecretaris Cals licht houding toe 8 Hockey-uitslagen Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Jaarvergadering van de Roeibond Korfbal Aurora blijft verliezen Cricket Testmatch tussen Australië en West-Indië FEUILLETON Oranje mutsjes voor Nederlandse deelneemsters Schaken HSG won opnieuw De kwestie „Podium" Minister Lieftinck terug Nederland kreeg 44 Shermantanks uit Amerika Voor de Minderen Afscheidswoord van Britse ambassadeur Vrachtauto in kanaal gereden Dr. Plestaian tevreden over de K.L.M. in 1951 Grote textieldiefstal bij de spoorwegen opgelost Met gestolen auto tegen boom gereden Bijzondere uitzending N.C.R.V. Ex-marineman strijdt reeds 16 jaar tegen beweerd onrecht Nieuwe Griekse grondwet Libië onafhankelijk MAANDAG 24 DECEMBER 1951 HTCC-beker Tweede ronde PWLaren 03. BNC HGC 4—4. Bully—Meppel 2—2. BMHC I— Amsterdam II 4—0. Hilversum IHengelo 4—0. HHYC II—Victoria 3—1. HTCC—Tegelèn 4—0. SCHCHUAC 5—0. Pinoké—MRHC 4—1. HTCC II—TOGO 0—9. Hilversum II— BMHC III 5—2. Kampong—Groen Geel 3—5. Zwolle—Gooi 0—2. BMHC II—HHYC I 3—5. Amersfoort—DKS 1—1 (na verlenging). Am sterdam Alliance 51. Promotieklasse (heren) B Asvion—TOGO II 0—4. D HBS—Alk maar 1—0. Gooi IIStrawberries 1—2. Twee de klasse D: Strawberries IIVVV 1—0. J. D. Tresling-beker (heren) Voordaan—HUAC 6—0. BMHC VI—Laren II 2—9. Keep FitHeerlen 21. Amsterdam VI—HGC IV 3—3. MEP II—SCHC II 0—7. Zuidwijck—Hurley 1—1. Kraaien—Delftse Studenten II 70. EpeGooi IV 41. BMHC V—HHYC IV 4—4. Be Fair V—Amsterdam VII 2—1. Zandvoort—Hudito II 5—3. Kame leon—BMHC IV 3—2. Groen Geel IV—Am sterdam IV 32. Promotieklasse (dames) A BDHC II—HBS 3—2. B Kampong— Leonidas 53. Amsterdam-beker Tweede ronde: AlkmaarBe Fair II 32. HOCO—Weert 3—1. Amsterdam IVHilver sum II 0—11. BNC I—HGC 3—1. Groen Geel Hurley 30. VictoriaClub te Werve 50. Ever Swift II—HIC II 0—6. Ijsvogels 1— Hudito 9—0. Gooi II—BDHC IV 7—0. Ever Swift I—Alliance 0—4. FIT—HGC II 4—0. Alliance II—Rijswijk 1—2. Strawberries III Spirit II 2—0. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen en rennen te Merevéld luiden: Winterprijs: 1 Pelikaan S 1.40.9; 2 Parel Holland 1.42,2; 3 Pepsi Cola 1.44.3. Totalisator: winnend f 5.60, plaats f 2.80, f 2.80, f 2.60, gekoppeld f 5.40, covercall f 8.40. Skiprijs: 1 Lazuur 1.39,6; 2 Heny's Gold 1.40; 3 Lex V 1.39,3. Totalisator winnend f 14.20, plaats f 4, f 2.70, f 1.60. gekoppeld f 9.50, covercall f 7.70. Schaatsprijs: Eerste serie: 1 Omar Spencer 1.37.3; 2 Nico the Saint 1.36,5; 3 O Marijke 1.33,1. Totalisator winnend f 2.60, plaats f 1.40. f 2.60, f 2.30, gekoppeld f 19.90, covercall f 12.10. Tweede serie: 1 Leo O 1.39,5; 2 Nellie's Tjamme W. B. 1.39,8; 3 Prinses Julia 1.39.3. Totalisator winnend f 7.70, plaats f 2.20, f 4.50, f 1.60, gekoppeld f 21.80, covercall f 16.50. Finale: 1 Omar Spencer 1.38,9; 2 O Marijke 1.39,3; 3 Nico the Saint 1.39,7. Totalisator winnend f 1.60, plaats f 1.10. f 1.10, f 1.10, gekoppeld f 4.10, covercall f 4.50. Sledeprijs: 1 Lion 1.37,5; 2 Little Monty 3.35; 3 Kentucky King 3.35. Totalisator winnend f 3, plaats f 1.30, f 1.40, f 1.90, gekoppeld f 4.10, covercall f 4.60. IJsprijs: 1 Leo Axkit 1.36,7; 2 Juno Vita 1.35,8; 3 Madame B 1.37,9. Totalisator winnend f 2.80, plaats f 1.30, f 1.60, gekoppeld f 3, covercall f 3.20. Prijs van Rijsscnburg: 1 Wiribi, 2 Aquavit, 3 Prince Albert. Totalisator winnend f 4.20, plaats f 1.80, f 2.10, covercall f 3.60, gekoppeld f 6.60. De totale omzet bedroeg f 58.402. Op 2e Kerstdag wordt op Mereveld met een buitengewoon interessant programma het seizoen 1951 besloten. Over gebrek aan pa dden is wederom niet te klagen. Het ope ningsnummer is reeds vooraf gesplitst. In de eerste afdeling heeft Prince Bond in zijn huidige vorm werkelijk kans om nu eens te winnen. De mooie vos zal daarbij eerst de tegenstand moeten breken van Parel Hol land C en Pelikaan S. In de tweede afdeling is Omar Spencer niet meer startgerechtigd. Nu geven wij de meeste kans aan Olivier B. In O Mc Gregor en Oranje Nassau worden de plaatspaarden gezien. De grote Kerstprijs I en II, met een daar aan verbonden finale is de laatste grote krachtproef voor de superklasse. In de eerste afdeling zal Nellie Gregor een overheersende rol spelen, waartegen Miss A en Norbert M niet opgewassen zullen zijn. In de tweede afdeling zal men de cracks Juno Vita en Jo hanna Sebus voor de laatste maal in de baan zien. Beide merries mogen in 1952 door hun leeftijd niet meer lopen en gaan de fokkerij in. De Franse hengst Dumas O een zeer goed paard start hierin onder zulke gun stige condities, dat hij als favoriet mag wor den beschouwd. Leo Axkit en Juno Vita zul len het hem echter niet cadeau geven. In de ruim 400 m. langere finale liggen de papieren wel wat anders, daar Dumas O aan kracht tekort zal komen. Leo Axkit zien wij dan ook als de definitieve winnaar, gevolgd door Dumas O, Juno Vita en Nellie Gregor, die bij een gunstige start zelfs als zeer ge vaarlijke outsider is te beschouwen. In de Mistletoe-prijs is de keuze J. Hof (Our Volann, Martini Spencer) de favoriet. Lion en Max van Bongershof zijn de overige kanspaarden. De amateurs stellen zich weer op in de Kerstkrans-prijs, waarin Leonidas G enNino Narvile met de grootste kansen staan. Bij goede baan mag Lepelaar S niet worden vergeten. Een handicap over 3000 m. besluit het ge varieerde programma. In Meta Dynamic, die reeds eerder over deze afstand verraste, wordt het meeste vertrouwen gesteld, ge volgd door Lex V en Lieneke. Indien de baan gunstig is. mag de crack Juno Vita, die 160 m. voorgift moet geven, niet uit het oog worden verloren. Op de algemene vergadering van de Ne derlandse Roeibond heeft de voorzitter, ir. Th. P. Tromp het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend. Het is noodzakelijk de contributie te ver hogen om gelden beschikbaar te stellen voor uitzending van Nederlandse ploegen naar belangrijke internationale wedstrijden, zoals Henley en de Europese kampioenschappen en verder voor wedstrijden van de dames. De spreker betreurde het, dat de controle op de juiste naleving van de bepalingen inzake de medische sportkeuring, zowel wat betreft raceroeiers als jeugdroeiers niet streng wordt nagekomen. Namens het be stuur waarschuwde ir. Tromp, dat indien in het komende seizoen met de voorgeschreven bepalingen van het reglement de hand wordt gelicht ploegen van de wedstrijden kunnen worden uitgesloten, aangezien het een algemeen belang voor het roeien is, dat de medische sportkeuring plaats vindt. Op voorstel van het bestuur werd aan de heer H. A. de Bij te Rotterdam de erepen ning in goud toegekend voor de grote ver diensten welke de thans 79-jarige sportman zich als promotor van de roeisport heeft Verworven. De Nederlandse dames-equipe heeft te Macon een vaas verworven, door de pre sident van de Franse republiek beschikbaar gesteld. Deze vaas zal als wisselprijs worden bestemd voor de nationale kampioenschap pen dames-roeien, waarbij een reglement is samengesteld, dat overeenkomt met dat voor de Coupe Glandaz bij de Europese kam pioenschappen. ..Het Spaarne" is de eerste vereniging welke deze wisselprijs heeft ver overd. Ir. Th. P. Tromp, wiens zittingsperiode zou eindigen in December 1952, had de wens te kennen gegeven wegens zeer drukke werk zaamheden tussentijds zijn functie neer te leggen. Mr. H. Bruyn, de secretaris-pen ningmeester, werd bij acclamatie tot voor zitter gekozen. In de plaats van mr. Bruyn werd drs. C. E. van der Ploeg te Zaandam tot secretaris-penningmeester benoemd. Ir. Tromp werd door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Studenten Roei bond het erelidmaatschap aangeboden. Het wedstrijdprogramma voor 1952 is als volgt samengesteld: 30 Maart: kampioenschap van de Amstel. 27 April: Varsity. 3 tot 4 Mei: nationale wedstrijden te Nij megen. 22 Me?: internationale wedstrijden te Ter- donck (België). 23 en 24 Mei: Hollandia. 31 Mei, 1 en 2 Juni: Pinkster-Biesboch- tocht van de Dordtse. 7 en 8 Juni: Koninklijke. 8 Juni: Prestatietocht rond het eiland van Dordrecht. 10 en 11 Juni: Telegraaf-beker. 14 Juni: nachtwedstrijd Willem III. 21 en 22 Juni: Nationale of internationale wedstrijden van Nereus. 2 en 5 Juli: Her.ley. 5 en 6 Juli: Holland-bekerwedstrijden en internationale dameswedstrijden van de FISA. 19 en 20 Juli: Nationale kampioenschap pen en nationale jeugdkampioenschappen. 19 Juli en volgende dagen: Olympische roeiwedstrijden te Helsinki. 26 en 27 Juli: Linschotentocht van de R. en Z. V. Gouda. 31 Augustus: IJsselmondetocht. 13 en 14 September: wedstrijden van de Zaanlandse. 28 September: Comité voor wherrywed strijden. 28 September: Veteranenwedstrijden van „Het Spaarne". De laatste thuiswedstrijd van „Aurora" is ook in een nederlaag geëindigd. Z.K.V. won met 83. In het begin waren de Haarlem mers sterker en Oudejans drukte het over wicht in een doelpunt uit. Via 11 kwamen de Haarlemmers door W. v. Maren met 21 voor. Nadat ZKV eerst gelijk had gemaakt, namen de gasten het spel in handen en leid den bij rust met 52. Na de hervatting bleef ZKV domineren: het werd 6—2. 6—3 door W. v. Maren, en het einde bracht een verdiende Zaanse 8—3 overwinning. De eerste kampioen in de K.N.K.B. werd Zondag bekend: door een 42 overwinning op Amsterdam-Zuid 2 behaalde Luto 2 het kampioenschap der reserve tweede klasse B. In de K.N.K.B. zijn gespeeld: Eerste klasse: Blauw Wit-Arehipel t. a.; Westerkwart ier-Luto 107. Tweede klasse A: Excelsior-Amum 32; Amsterdam-Zuid-OBZB 37. Tweede klasse B: Aurora-ZKV 38; SVK- Groen Geel 72. Derde klasse A: DSV-Vogel t. a.; Fortuna- KCN t. a. Derde klasse B: OKV-ZKC t. a. Reserve tweede klasse A: ZKV 2-Groen Geel 2 t. a. Reserve tweede klasse B: Luto 2-Amster- dam-Zuid 2 4—2; Westerkwartier 3-Blauw Wit 3 3—5. De uitslagen van de Haarlemse Korfbal- bond waren: Eerste klasse: Haarlem 2-Oosthoek 1 42; Nieuw Flora 1-Onder Ons 1 uitgesteld. Tweede klasse: Haarlem 3-Nieuw Flora 2 4—7; DSV 1-Watervliet 4 0—2. Derde klasse A: Haarlem 4-DSV 2 20; Onder Ons 2-Oostei kwartier 4 05. In Adelaide is de derde testmatch Austra lië—West-Indië aan de gang. Australië scoor de op de eerste dag 82 runs en West-Indië 105. Daarna scoorde Australië nog 20 runs voor het verlies van twee wickets. Op de tweede dag werd het totaal 255 runs. West- Indië moest derhalve 233 runs scoren om te winnen. Aan het einde van de dag had het openingspaar 54 runs bijeen. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 16) Het is me nu opeens duidelijk, waarom je de eerste dag zo vaag deed, toen we je vroegen, wat je uitvoerde, herinner je je? Jean voelde intuïtief, dat je anders was. Ze heeft niet veel hersens, maar ze voelt de dingen heel fijn aan. Ze is anders dan wij, Jimmie zei ze de dag na je aan komst ik weet niet, waaraan 't precies ligt, maar ze is anders!" „Maar waarom zou ik anders zijn?", hield Lynne wanhopig vol. „Omdat ik een beroep uitoefen, hoef ik toch niet anders dan andere vrouwen te zijn! Ik houd nog op precies dezelfde wijze van je, Jimmie. Ik verlang naar een huwelijk en een thuis en kinderenDenk je dat een vrouwe lijke dokter een ander soort wezen is, ie mand zonder bloed in de aderen en zonder liefde in 't hart? Jimmie, waarom kun je het simpele feit niet aanvaarden, dat ik zielsveel van je houd!" Hij keek haar aan met een vreemd lachje. „Ik vraag me af, of dat wérkelijk zo is", zei hij rustig. „Geef je dokterscar rière op en trouw met mij". Ze fronste en besefte voor 't eerst dui delijk, wat dit zou betekenen. „Je maakt een grapje, Jimmie, je kunt toch niet van me verwachten, dat ik alles, wat ik tot dusver opgebouwd heb, op zou geven voor. „Voor mij", vulde hij aan en zijn stem klonk weer bitter. „Begrijp je, Lynne als je werkelijk zo veel van me hield als je zegt, dan zou je onmiddellijk je dokterspraktijk eraan ge ven, als ik je dat vroeg, om met mij te trouwen!" „Als jij van mij hield", antwoordde ze fel, zou je me zo iets nooit vragen, Jim mie!" Ze hield op. Jimmie's gezicht zag heel bleek en ze voelde zich schuldig dat ze zich tot zulke felle woorden met een zieke had laten verleiden. „Lieve Jimmie, vergeef me, je hebt natuurlijk een grote schok gehad. Ga nu lekker slapen en denk niet te slecht van me. Wees er van over tuigd, dat ik je alles verteld zou hebben, voordat de veertien dagen voorbij zouden zijn. Ik had een dwaze weddenschap met dr. Harris, die beweerde, dat iedereen in mij dadelijk de dokter herkennen zou. Ik wedde, dat niemand in de veertien dagen, welke ik bij zijn dochter zou logeren, ook maar een vermoeden van mijn beroep zou krijgen. Ik had er geen rekening mee ge houden, dat jij er zou zijn „Ga nu weg, Lynne", fluisterde hij moeilijk. „Laat me rustig over een en an- 1 der nadenken. Er is vandaag zoveel ge Tijdens de internationale dameswed strijden roeien, welke deze zomer te Macon werden gehouden, droegen de roei- sters van de Nederlandse ploegen een oranje mutsje, dat zeer fleurig stond en een prettige indruk maakte. Naar ir. Tromp, de voorzitter van de Nederlandse Roeibond, ter jaarvergadering mededeelde zullen dergelijke mutsjes ook gedragen worden door de Nederlandse deelneem sters, die door het Olympisch Comité naar Helsinki voor deelneming aan de zomerspelen zullen worden uitgezonden. In de eerste klasse van de K.N.S-B. gaat H.S.G. I in de goede richting van het kam pioenschap. De vierde achtereenvolgende overwinning in successie werd geboekt, nu met 4V25'/2 op B. S. G. I (Bussum). De zwaarste concurrent wordt V.V.G.A. I, welk tiental weliswaar één wedstrijd minder speel de, doch tot nu toe ook enkel overwinningen boekte. Het weer meespelen van J. H. Mar- witz zou de Haarlemmers nog meer steun kunnen geven. Het tweede tiental van H-S.G. doet het heel wat minder goed. Spelend in de N.H.S B. in de Overgangsklasse leed het zijn derde ne derlaag en vooral deze 3e was gevoelig: 91, tegen V.A.S. II. Rolland blijft het goed doen; de voorlopige stand tegen M.S.C. 4>/24'/2 is niet zonder perspectieven. Na zijn eerste nederlaag blijft Heemstede de weg naar her stel vervolgen. Het ging anders sensationeel toe tegen Aalsmeer. De Heemstenedaren stonden met 5—0 voor; nadat twee partijen voor hen door tijdsoverschrijding verloren gingen, werd de uitslag 6V23»/2. In de eerste klasse A deed Bloemendaal goed werk tegen Santpoort. Voorlopig staat het met 63 voor; de eindstand wordt waar schijnlijk 64. Haarlem II behaalde een voor lopige voorsprong van 42 tegen H.O.S.C. II. Verrassend was de grote nederlaag van Het Oosten I thuis tegen Zaandam. De achterstand van IV24V2 geeft de debacle slechts flauw tjes weer. De eindstand zal wel in de buurt liggen van 82 voor Zaandam. Daarmede hebben de kampioensaspiraties van Het Oos ten een geduchte knauw gekregen, zodat grote kans bestaat dat de thans grootste vereniging van Haarlem ook dit jaar niet verder dan de eerste klasse komt. In de tweede klasse A werd Weenink I— Bloemendaal II definitief 8V2U/2. Heem stede III—Castricum zal waarschijnlijk de zelfde krachtsverhouding blijven aangeven als de voorlopige stand nu doet: 4Vï4V2- In de tweede klasse B gaat Rolland II een geduchte concurrent vormen voor H. W. P. Het won met 41/®5'/2 van M.S.C. II. De definitieve uitslag tegen H.S-C. III bracht een zege van 82. Ook Heemstede II toonde zijn kracht en wel tegen Hoofddorp: 82. In de tweede klasse C ging Kennemerland op de goede weg voort. Het won voorlopig met 2l/s6V2 van H.W.P. II. De Torens zag zijn eerste wedstrijd in de derde klasse defi nitief tot een gelijk spel worden 55. In de derde klasse B omzeilde S.S.C.H. I een moeilijke klip op de weg naar het kam pioenschap. Het won voor de derde achter eenvolgende keer, nu met 5'/241/* van V.A.S. IV. Het Oosten IV zal waarschijnlijk verliezen van M.S.C. III (voorlopig 54), en ook Heemstede IV zal weinig gebaat zijn bij een mogelijke verkleining van de voorlopige 6—3 nederlaag tegen Aalsmeer II. In de vierde klasse B zag men een kranig herstel van H.S.G. IV, dat met 2V2won van het vroeger zo sterke en thans zo zwak ke Zandvoort I. Haarlem V doet het in de 4e klasse E vast niet slecht: 55 tegen V.V.V. V en maar liefst een 73 overwin ning op Hoofddorp II. ADVERTENTIE ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Acht gesubsidieerde culturele tijdschrif ten hebben Zaterdag een resolutie aange boden aan de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen naar aan leiding van zijn beslissing om geldelijke steun aan „Podium" te onthouden, zolang een strafvervolging tegen dit tijdschrift aanhangig is. De redacteuren van deze bla den zeggen hierin zich ernstig verontrust te gevoelen door de suggestie van enig toe zicht, dat door de directie der uitgeverij „De bezige bij" zou dienen te worden uit geoefend op het redactionele beleid. Zij menen dat de strafrechtelijke kwestie een zaak is van geheel andere orde dan de cul turele verdiensten, op grond waarvan „Po dium" blijkens het "uitgebrachte advies ge acht wordt in aanmerking te komen voor subsidie. Met klem wordt daarom op her ziening van de voorlopige beslissing aan gedrongen. In een onderhoud, dat de staatssecreta ris aan een delegatie van de gesubsidieer de tijdschriften (bestaande uit de letter kundigen D. A. M. Binnendijk, H. A. Gom- perts, dr. O. Noordenbos en Gabriël Smit) Zaterdag heeft toegestaan, maakte mr*. Cals zijn inzichten over deze kwestie ken baar. De staatssecretaris merkte op, dat de uit zijn brief aan „De bezige bij" be kend geworden suggestie van zijn advies commissie, inhoudende dat de uitgever zal dienen te bevorderen dat „ontsporingen" worden voorkomen, door hem slechts was geciteerd, zonder dat hij *sr- oordeel om trent dit advies had doen blijken. Hij ver klaarde de bezwaren van de redacties te gen het verbinden van een dergelijke voor waarde aan de subsidiëring te kunnen be grijpen. Hij deed de toezegging deze kwes tie nog eens te zullen bezien en ook de daarvoor aangewezen adviescommissie te zullen verzoeken een oplossing voor te stellen, waardoor de onwenselijke figuur van een door de uitgevers op de redacties uit te oefenen toezicht zou worden verme den. Voorts deelde hij mede ten aanzien van de subsidieverlening voor 1952 een be slissing te zullen nemen los van de kwes tie der strafvervolging, ook al zou deze op dat tijdstip nog niet zijn voltooid. De op schorting van zijn beslissing voor 1951 meende de staatssecretaris evenwel te moe ten handhaven. De minister van Financiën, prof. Lief tinck, is Zondag in Nederland terugge keerd. Het vliegtuig, waarmee hij uit Amerika kwam, kon niet op Schiphol lan den omdat de mist te dicht was. Het toe stel is daarna naar het vliegveld Meis broek bij Brussel gevlogen. Prof. Lieftinck is per auto naar Den Haag gereden. De Koninklijke Landmacht heeft uit Amerika 44 Shermantanks gekregen. Totaal zijn thans 126 lichte en middel zware tanks aan Nederland overgedragen. In Januari worden nog 44 tanks verwacht. Het Regiment Huzaren van Sytzama, dat als onderdeel van het wapen der cavalerie op 1 October werd opgericht ontvangt hier door zijn eerste oefenmateriaal, dat op 15 Februari in gebruik zal worden genomen voor de herhalingsoefeningen van enkele uit de oudere lichtingen te vormen eska drons. Alle Kabouters woonden nu bij elkaar in hun nieuwe Kabouterdorp. Ook Pilon had er zijn huisje gebouwd, en hij hoefde nu niet langer in Tripjes huis te zijn. Toen hij wegging, bedankte hij Tripje en Liezebertha voor hun gastvrijheid. „Ik heb het hier fijn gehad", zei hij. „En ik kom zo nu en dan nog eens kijken hoor!" En hij zei tegen de jongens, dat ze maar dikwijls naar Kabouterdorp moesten komen, daar waren ze altijd welkom. „Woensdagmiddag komen we bij je op visite, Pilon", beloofden ze. En dat deden ze ook. Toen het Woensdag was aten ze vlug hun boterhammen op en toen wandelden ze naar het bos. Wat zagen die nieuwe huisjes er aardig uit! Allemaal zo mooi geverfdJa, de Kabouters hadden het niet dom bekeken! Kom binnen, de koffie is gezet!", lachte Pilon, toen ze op zijn deur klopten. Daarbinnen was het maar wat gezellig. De hele middag bleven ze, en ze vonden het jammer, dat de tijd zo vlug opschoot Zondagavond heeft de aftredende Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, via de Nederlandse radio een afscheidswoord ge richt tot het Nederlandse volk, waarin hij zijn dank uitsprak voor de in Nederland genoten gastvrijheid. Hij bewonderde de snelle wederopbouw in Nederland. Volgens zijn mening was deze mede te danken aan de opmerkelijke arbeidsvrede, die in Nederland heei'st. Een van de attracties voor een diplomaat in Nederland noemde Sir Philip de mogelijk heid om alle delen van het land te zien: een mogelijkheid, waarvan hij dankbaar gebruik heeft gemaakt. Sir Philip hoopte later eens naar Neder land terug te komen om de vriendschap te hernieuwen. Hij wenste Nederland een ge lukkige en voorspoedige toekomst. Beide inzittenden verdronken Zaterdagmorgen is bij een driesprong tussen Sas van Gent en Sluiskil een vrachtauto, geladen met klompen, op de gladde weg geslipt en in het Kanaal Ter- neuzen-Gent gereden. Beide inzittenden, de 27-jarige L. de B. en diens 18-jarige broer W. de B. uit Clinge in Zeeland zijn verdronken. „Met de KLM is het in 1951 goed ge gaan. Wij zullen de grootste omzet beha len, welke ons bedrijf tot heden kon berei ken. De financiële resultaten over 1951 to nen een aanzienlijke verbetering en het gehele bedrijf heeft zich gezond ontwik keld", zo schrijft dr. A. Plesman in het personeelsorgaan der KLM. Dr. Plesman zegt verder dat de zomer dienst, welke zeer veel van het personeel, in de eerste plaats van de bemanningen der vliegtuigen, heeft geëist, een succes is geweest. Buiten Nederland werken thans bijna 4000 man voor de KLM. Het KLM-perso- neel werkzaam bij de Garuda Indonesian Airways heeft goed werk verricht. Een speciaal woord van hulde richt dr. Plesman tot de gezagvoerders, vliegtuig bestuurders, boordwerktuigkundigen en radiotelegrafisten. In de eerste maanden van 1952 zullen zeven DC-6B's aan de vloot worden toe gevoegd. Op 18 November werden uit een spoor wegwagon, afkomstig uit België, op een rangeerterrein in Amsterdam drie balen wollen- costuumstof ter waarde van 27.000 gestolen. De spoorwegrecherche en de Am sterdamse centrale recherche stelden •on middellijk nadat de diefstal was ontdekt, een uitgebreid onderzoek in en enige dagen geleden bleek, dat in de hoofdstad gevent werd met coupons costuumstof. Het lukte de recherche de vorige week een auto aan te houden, waarin twee men sen met dergelijke coupons zaten. De stof daarvan bleek afkomstig te zijn uit de spoorwegwagon. Een dag later vond de politie in een huis in de binnenstad vrijwel de gehele ontvreemde partij terug. De man, die de stof in zijn bezit had, was een oude bekende van de politie, die zich al meermalen aan diefstallen bij de spoor wegen heeft schuldig gemaakt. Hij was kort geleden, na een lange straf voor een dergelijk feit te hebben uitgezeten, uit de gevangenis ontslagen. Er zijn thans drie mannen naar aanleiding van deze zaak ge arresteerd, maar de politie acht het niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties zul len volgen. Drie jongens uit Arnhem hebben Zon dag een geparkeerd staande auto gestolen. Na in Apeldoorn een dansgelegenheid te hebben bezocht, wilden zij naar Harder wijk gaan. In Elspeet reden zij echter met de wagen tegen een boom. Het drietal liep geen letsel op en is door de politie naar Arnhem overgebracht en daar in het Huis van Bewaring opge sloten. Hedenavond tussen 21.00 en 21.40 uur zal de N.C.R.V. in haar programma con tact opnemen met Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika, Canada, Australië en Frankrijk. Ook de Nederlandse gemeen schap in Duisburg levert aan dit program ma haar aandeel. Van het weerschip Cu mulus, dat tussen IJsland en Groenland ligt, zal men het „Stille Nacht" laten horen. Tenslotte zal in Jeruzalem een Nederlands predikant enkele indrukken geven uit het Heilige Land. De klokken van Jeruzalems kerken zullen Kerstmis inluiden. In Zeeland wordt een comité opgelicht, dat zich, zoals de initiatiefnemers verkla ren, tot taak stelt in de zaak-Fonteyn te komen tot handhaving van het recht. Men hoopt deze provinciale actie tot een lan delijke te doen uitgroeien. De 52-jarige A. N. J. Fonteyn, ex-ser geant-konstabel bij de Koninklijke Marine, tracht reeds zestien jaar lang het hem in 1935 verleende ontslag ingetrokken te krij gen. Hij is destijds ten onrechte er van be schuldigd betrokken te zijn bij de muiterij op de „Zeven Provinciën". Bij zijn terug keer in Nederland werd hij door een keu ringscommissie wegens asthma afgekeurd, waarna zijn ontslag volgde. In de afgelo pen zestien jaren heeft hij tal van instan ties attesten van andere artsen overgelegd, die in 1935 hebben verklaard, dat hij nooit aan asthma heeft geleden. Toen men niet bereid bleek de afkeuring te herroepen, is F. er tenslotte "toe overgegaan een pamflet te laten drukken, waarin hij twee artsen uit Den Helder van valsheid in geschrifte beschuldigde. Wegens smaadschrift ver oordeelde de Amsterdamse rechtbank hem tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk en 100 boete. Het gerechts hof bevestigde dit vonnis, waartegen F. beroep in cassatie heeft aangetekend bij de Hoge Raad. Mr. H. Smit uit Den Haag zal F. voor het hoogste rechtscollege bij staan. By Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Grenscorrectiewet op 1 Januari in wer king zal treden. Zaterdagmiddag zijn een paar Amsterdam se M.T.S.-ers begonnen met het inlossen van een belofte: zij legden de eerste hand aan het herstel van het dak van het kerkje te Spaarnwoude. De Griekse Kamer heeft Zaterdagoch tend na een bewogen zitting, die de gehele nacht duurde, met 132 tegen acht stemmen bij een onthouding het ontwerp voor een nieuwe grondwet goedgekeurd. De afgevaardigden van de partij van veldmaarschalk Papagos, de sterkste partij, weigerden te stemmen en verlieten de ver gadering, aangezien zij van mening waren, dat de huidige Kamer niet het recht had zich over deze kwestie uit te spreken. Het ontwerp, in 1946 opgesteld door ver tegenwoordigers van alle partijen, mach tigt de Koning tot het nemen van nood maatregelen in geval van oorlog, of een bedreiging van de veiligheid van het land. Voorts geeft het de regering de bevoegd heid om grote landgoederen over te nemen ter verdeling onder boeren, die geen land bezitten. Tenslotte bevat het ontwerp een stakingsverbod voor ambtenaren. Al het personeel in overheidsdienst heeft Zaterdag twee uur gestaakt uit protest te gen het artikel in de nieuwe grondwet, volgens welk het aan ambtenaren verbo den zal zijn te staken. BENGASI. Koning Idris de eex-ste van Libië heeft vandaag de onafhankelijkheid van het „Verenigd Koninkrijk Libië", ge proclameerd. Het mandaatsbestuur van Groot-Brittannië en Frankrijk over de voormalige Italiaanse kolonie is hiermede ten einde gekomen. Tegelijkertijd is de in October gereed gekomen grondwet in werking getreden. De 63-jarige koning verklaarde in zijn proclamatie, dat alles in het werk zou wor den gesteld om het welzijn van het volk te bevorderen. De staat Libië bestaat uit de provincies Cyrenaica en Tripolitanië, die onder Brits mandaat stonden, en Fezzan, dat door Frankrijk werd beheerd. Tot het onafhankelijk maken van Libië werd besloten door de Algemene Vergade ring van de UNO, die het gebied onder het Hoge Commissariaat stelde van de Neder lander Adriaan Pelt. beurdIk zal morgen de dingen rusti ger kunnen bekijken." Ze kuste hem, maar hij reageerde niet en toen ze van zijn bed wegliep, had ze opeens het gevoel, dat hij een vreemde voor haar was geworden. In een van de wachtkamers vond ze Jean en samen reden ze terug naar het landhuis, waar de anderen opgewonden op hen wachtten. Na de verschillende angstige vragen beant woord te hebben, was 't eerste wat Lynne deed, een telefoongesprek met dr. Harris aanvragen. Ze wist, hoe snel geruchten zich verspreidden en ze wilde de oude man geruststellen, voordat hij zich over zijn dochter zorgen kon maken. Het duurde even, voordat de verbinding tot stand kwam. „Is er iets mis, Lynne?", was de vraag, die hij onmiddellijk stelde, toen ze hem eindelijk aan de lijn kreeg. Ze ver telde hem kalm wat er gebeurd was, ze verheelde hem niet, dat er twee gewonden waren maar ze maakte hem duidelijk, dat er met Jean niets gebeurd was. Hij luis terde zonder onderbreking toe en toen ze uitgesproken was, bedankte hij haar har telijk. „Ze mogen van geluk spreken, dat jij erbij was", zei hij ernstig. „Je wedden schap heb je er natuurlijk door verloren?" „Inderdaad", antwoordde ze en trachtte op vrolijke toon te spreken. „Maar tot vandaag was ik aan de win nende hand dokter, dat kan ik u verze keren. Hoe staat het leven intussen bij u?" „Ik heb vandaag met Mannerley ge luncht", zei Harris. „We spraken toevallig over jou, Lynne. Er schijnt een vrouw in de kliniek te komen die jou het leven zuur pleegt te maken met een lastig kind. De moeder heeft een doodsangst voor ooront steking en nu heeft het kind ongelukkiger wijze inderdaad oorontsteking gekregen. De moeder is erg lastig, weigert het kind door dr. Mannerley te laten behandelen en wil wachten, tot jij terug bent. Ik behoef je niet te vertellen, dat Mannerley gezegd heeft, dat dat onmogelijk was. „Waarom onmogelijk", vroeg Lynne on middellijk. „Ik zou over kunnen komen en met moeder Dent en het kind praten. Ik weet, dat u wilt protesteren, maar ik geloof, dat 't tijd wordt, dat ik weer aan het werk ga. Eerlijk! De rust hier heeft me enorm goed gedaan, maar ik verlang er nu naar weer te beginnen „Waaróm?", vroeg hij dringend. „Wat is er gebeurd, dat je je vacantie nu zo plotseling wilt beëindigen, Lynne. Komt 't door dat auto-ongeval? Of zit er nog iets anders achter? Jean en jij hebben toch geen ruzie gehad?" „Nee, natuurlijk niet. Maar ik heb het gevoel dat de andere gasten ook willen vertrekken, en het lijkt me goed voor Jean het eens een paar dagen wat kalm aan te doen, na de schok van het ongeval. In ieder geval zou ik erg graag voor die oor ontsteking terugkomen, moeder Dent is een oude patiënt van me en ik heb 't ge voel, dat ik wat voor haar over moet heb ben. Denkt u niet, dat ik u niet zéér dank baar ben voor alles, maar. Hij bromde iets, dat ze niet kon verstaan. Daarna vervolgde hij: „Zeg die dochter van me maar, dat ik het weekend over kom, ik voel me niet gerust over haar. Als die dwaze Jimmie haar met z'n razen de rijderij dit heeft aangedaan, zal ik hem leren „Ik kan u zeggen, dat Jimmie in deze volkomen onschuldig is. Hij is zelfs het ergste slachtoffer. Jean nam Lynne's mededeling over haar veranderde plannen heel kalm op. Ze was over de eerste schok van het ongeval heen en gedroeg zich thans normaal. Na een goede nachtrust zou het meisje zich weer helemaal de oude voelen, daarvan was Lynne overtuigd. Zelf voelde ze maar één verlangen, n.l. terug te gaan naar haar werk, weg van dit stel vrolijke plezier- makers, dat ze plotseling niet goed meer verdragen kon. Ze verwonderde er zich zelf over. Het leek wel of het mooie land huis, nu Jimmie er niet was, geen enkele attractie meer voor haar had. Ze had het gevoel dat alleen haar werk de leegte, die Jimmie veroorzaakte, kon vullen. Als ze eerst maar eenmaal in de stad terug was, zou ze wel zien, hoe ze dit alles moest ver werken. Als Jimmie weer beter was, zou hij de dingen redelijker kunnen bekijken. Het was waar, dat hij zeer bevooroordeeld was ten opzichte van het doktersberoep, maar géén man zou een dergelijk vooroor deel toch zo zwaar laten wegen, dat hij zijn geluk erdoor zou laten verstoren! Zodra hij weer helemaal gezond was, zou ze hem proberen duidelijk te maken, hoe onrede lijk zijn argumenten waren, en dan zou den ze hun toekomstplannen kunnen ma ken. Maar toen ze na een lange slapeloze nacht eindelijk tot dit voornemen geko men was, had ze er toch maar weinig ver- trouweh in. Vroeg in de morgen stond ze op en pakte haar koffer. Ze vouwde de vrolijke katoenen jurken op met een wee moedig lachje om haar lippen. Haar va cantie was voorbij; was hiermede ook haar korte kennismaking met wat liefde bete kenen kan voorgoed beëindigd? Zou ze ervaren, dat ze Jimmie na al die jaren teruggevonden had, enkel om hem opnieuw te moeten verliezen? Met een impulsief gebaar haalde ze haar vulpen te voorschijn en op een blocnote begon ze hem een brief te schrijven. Het kalmeerde haar met hem te praten, ook al was het slechts op pa pier. Ze schreef eerlijk wat ze dacht, zonder effectbejag, met eenvoudige woor den, zoals ze ook haar diagnose in ziekte gevallen op papier stelde. Voor Lynne was er op dat moment geen andere brief mo gelijk. „Ik moet naar de stad terug", schreef ze. „Ze hebben me in de kliniek nodig. Ik hoop dat je spoedig hersteld zult zijn, Jim mie, en dat je begrip zult krijgen voor dat gene, wat nu nog zo'n grote teleurstelling voor je betekent. Ik hoop je mettertijd te kunnen doen inzien, dat wat ik deed, eerst ingegeven werd door een zekere overmoed, terwijl ik later, omdat ik wist dat ik door de waarheid te vertellen je liefde zou kunnen verliezen niet de moed vond je dadelijk alles eerlijk te zeggen. Toch kan je liefde voor mij nooit volkomen zijn, Jimmie, als je de dokter in mij afwijst. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10