Russisch échec in Duitsland reeds een voldongen feit? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerstfeestviering in Paleis op de Dam Vier Amerikaanse vliegers in Boedapest veroordeeld Pijnlijke vraag over het lot van 50. OOO krijgsgevangenen „Wij streven naar kameraadschap tussen Engeland en Europa" Op Kerstdag Mijnramp in Amerika Vliegramp bij Teheran Theorie van Nadolny, gewezen Duits ambassadeur in Moskou Italiaans vliegtuig neergestort in de mist Uit de Bergrede: Voor de Stille Armen Opwekking om de partijstrijd te beëindigen Hulde aan Labour Opvarenden Porlock Hill" van boord gebaald Vrij zacht weer tijdens de Kerstdagen Kerstboodschap van de Koningin Honderd doden Twintig doden Hongaarse deviezenpot gespekt door half millioen aan boetes Tweeëndertig mensen door het oog van een naald Radio - toespraak van Churchill 36e JAARGANG No 143 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel; 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 24 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 302 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er ZAL morgen weer die stille, ge heimzinnige sfeer van ,de Kerstdag zijn. Evenals op alle Zondagmorgens, maar dieper verinnigd. Sommigen zullen mis schien zeggen dat daar nuchtere redenen voor zijn, die ieder begrijpen kan: geen gerucht op straat omdat het Zondag is, en de klokken die luiden en onze gedachten die zich met Kerstmis bezighouden en daar om iets bijzonders menen te beleven. Maar ook zij zullen, als zij op straat of op een bospad, op de weg langs het water of in bun eigen tuin stilstaan en luisteren naar de stilte, iets verstaan. Het wonder van Kerstmis zal ook hen beroeren. Daar zijn er onder ons, die gevangenen zijn geweest in oorlogstijd en wier leven in gevaar ver keerde; zij zullen morgen, als de klokken luiden, dat weer horen zoals toen, in hun gevangenis. Vooral de stilte die op het luiden volgt zullen zij weer horen. Het zal bun allen gegaan zijn zoals de jonge man die eens in dit blad beschreef, al jaren geleden, hoe de Duitsers hem gearresteerd hadden in Parijs, hoe hij door die stad gevoerd werd in een gevangenwagen, die ergens in het verkeer stoppen moest. Toen begonnen de klokken te luiden van een kerk die vlakbij was, en toen zij zwegen na hun trillende nagalm viel alle vrees, die hem bevangen had, van hem af. Dat zullen wij morgen ook ondervinden als wij luisteren willen en weten dat alles deel heeft aan een geheimenis die wij be grijpen en niet begrijpen, zoals Henriëtte Roland Holst het heeft uitgedrukt. Een ge heimenis waarbij menselijke wetenschap en kunnen, menselijke begaafdheden, succes en roem maar heel klein zijn. Wie dit niet wil toegeven, wie niet erkent dat wij te midden van wonderen leven, stelle zich de eenvoudige vraag waarom hij er zelf is, waarom hij eenmaal zal heengaan. Hij kan haar niet beantwoorden: niemand kan iets doorgronden van het geheim van leven en dood, dat het menselijk bestaan beheerst. Evenals zij wier leven in gevangenschap bedreigd werd kennen ook zovelen, die in ziekte en andere noden verkeerd hebben, de ervaring van het luisteren naar de stilte, waaruit een weldaad tot hen komt en hen vervult. Ook als wereldoorlogen woeden, zoals dat tweemaal jarenlang is geschied, getuigend van onvrede onder de mensen in het wildste exces, dat zij hebben weten te bereiken. Want in het ontstaan van die oorlogen, van alle onvrede tussen mensen, vindt ge slechts mensenwerk. Dat heeft die strijd ontketend. Het is dus ook bij machte nieuw onheil te verhoeden. Op deze bladzijde staat die zaligspreking uit de Bergrede, waarin Jezus de vrede stichters noemde en ge kunt daarbij moeilijk nalaten te denken aan hen, wier taak als regeerders van machtige landen hen tot vredestichters zou kunnen maken. Als zij want dat moet eraan toegevoegd worden daarbij het begrip en de mede werking van zoveel anderen, niet alleen behorend tot de volken wier leiders zij zijn, zouden verwerVen. Het is niet ondenkbaar. Vooral in de tijden van oorlog moet menig een gehoopt en gebeden hebben op Kerst mis, dat een nieuwe geest vaardig zou wor den over de mensen. En waarom zou dat niet eenmaal geschieden? Ge kunt het on mogelijk achten, ge kunt het een droom of een onvervulbaar wonder noemen maar wat beduiden tenslotte deze woorden, die alleen maar iets weergeven waarvan wij het ontstaan niet kennen en dat wij niet verklaren kunnen? Ge kunt menen dat de wereld nog nimmer zo ver van de vrede verwijderd is als nu: dat hebben tallozen vóór ons gedacht, in de loop van een reeks van eeuwen. Dat er zo lang strijd is ge weest bewijst niet dat het zo blijven zal. Vrede op Aarde kan niet verwezenlijkt worden door bewapening, ook niet als men zich daarbij alleen defensie tegen een mogelijke aanval ten doel stelt en zich daarvoor grote materiële offers getroost. Vrede op Aarde betekent trouwens veel meer dan het uitroeien van alleen die grootste ontaarding van strijd tussen men sen: de oorlog. Maar als wij een samen leving konden bereiken waarin die ten minste bedwongen was zou zii verworven moeten worden met een wil tot vereniging, die tot dusver nog niet eens onder gelijk- eezinde volken genoeg is. En dat ofschoon ieder, die nadenkt, haar als de enige uit weg ziet. Mocht de beleving van Kerstmis tot dieper begrio van die werkelijkheid leiden en haar dus sneller nabij brengen dan zou al zeker keerpunt in ons mense lijk falen, na de rampen van twee wereld oorlogen, zijn bereikt. Dan zouden de vre destichters. die de plaatsen innemen waar op zij handelen kunnen, ook de mopd ver werven om verder te gqan. R. P. NICOSIA (Reuter). Zaterdagavond is men er in geslaagd de laatste twintig man, die zich nog aan boord van het Britse schip „Porlock Hill" bevonden, in veilig heid te brengen. Het schip was Vrijdag ter hoogte van Famagusta (Cyprus) aan de grond gelo pen en vervolgens door de zware storm in tweeën gebroken. Onder de geredden be vindt zich de kapitein. Aan boord van de „Porlock Hill" bevond hch een uit 53 koppen bestaande beman ning, namelijk 12 Britten en 41 Indiërs.. 37 Indiërs zijn gered, drie kwamen door ver drinking om het leven en een wordt nog vermist. Van de twaalf Britse opvarenden wordt cr eveneens één vermist. Volgens het K.N.M.I. in De Bilt zal het vrij zachte weer van de laatste dagen ook tijdens de Kerstdagen voortduren. Door de 'n kracht toegenomen wind komen de regenzones van de oceaandepressie echter snel naderbij. Tijdens de Kerstdagen zal dan ook af en toe wat regen vallen. Het is Hogelijk, dat omstreeks Tweede Kerstdag 'ris koudere oceaanlucht onze omgeving bereikt ten gevolge waarvan de tempera- riur weer iets kan dalen. Gemiddeld blijft de temperatuur echter boven de normale waarde voor de tijd van het jaar. TVJegens Kerstmis zal de eerstvol- gende editie van dit blad pas op donderdag 27 December verschijnen. In de burgerzaal van het Paleis op de Dam kwamenZaterdagmiddag Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes met het gezamenlijk personeel der paleizen, vergezeld van vele oude en jonge familieleden, rondom de Kerstboom bijeen. Het onderscheid tussen hogere en lagere hoffunctionarissen was weggeval len: lakeien lieten zich aan lange tafels be dienen door particuliere secretarissen en secretaressen en zelfs door een vice-admi- raal. Koningin Juliana las het Kerstevan gelie uit Lucas, een koor zong het „Gloria in Excelsis Deo" en Prins Bernhard hield een toespraak, waarin hij zei dat niet al leen de mensen in deze tijd, maar ook de herders, waarvan Lucas spreekt, in onrust en onzekerheid leefden. Maar toen zij Je zus gezien hadden verheerlijkten en prezen zij God. „Ik geloof, dat wij ons aan deze herders moeten spiegelen", zeide de Prins, „niettegenstaande alle moeilijkheden en onzekerheden van deze tijd moet er toch vreugde in ons hart zijn, omdat wij hier bij elkaar hebben mogen komen om die ene zekerheid dat het Kerstkind ook voor ons op aarde is gekomen samen te beleven. Zoals het Kerstgebeuren concreet is zo moeten wij ook onze plannen, onze levenshouding concreet voor ons zien. Niet een vaag plan, maar een concrete aanpak van onszelf kan ons bewaren voor arro gantie en onverdraagzaamheid uit zelf overschatting. Onze wereld heeft aan niets zo dringend behoefte dan aan elkander verdragen. En daartoe is het nodig, dat de liefde van Christus daardoor blijkt in het leven, dat ook onder ons, naar Paulus' woord, door ootmoedigheid ieder de ander uitnemender acht dan zichzelf". Koningin Juliana zal op Eerste Kerstdag om 12 uur een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. De rede zal worden uitgezonden over beide zenders. De Koningin schonk zelf chocolade voor de leden van haar personeel. Met een Kerstspel, opgevoerd door per soneel van het staldepartement, werd de Kerstfeestviering besloten. In de grootste kolenmijn ter wereld, ge legen in de Amerikaanse staat Illinois bij het plaatsje West Frankfort, heeft zich een ramp afgespeeld die aan bijna honderd mijnwerkers het leven heeft gekost. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond op 160 meter diepte een ontplof fing gevolgd door een brand, waarbij een groot deel van de mijn van de buitenwe reld werd afgesloten. Reddingsploegen werkten koortsachtig twee dagen lang om de ingeslotenen te bereiken, doch toen dat eindelijk gelukte waren alle opgeslotenen reeds om het leven gekomen. Thans is men bezig de lijken te bergen. Er zijn ook ver scheidene mijnwerkers, die in andere gangen,werkten, gewond. Tot dusver heeft men het stoffelijk overschot van negentig mijnwerkers aan de oppervlakte gebracht. Er worden nog een tiental slachtoffers ver mist en men heeft geen hoop dat zij nog in leven zullen zijn. Het aantal doden is gestegen tot over de honderd. Tien kilometer ten Westen van Teheran is Zondag een viermotorig Egyptisch vlieg tuig van de lijn Caïro-Bagdad-Teheran neergestort. Er waren 20 personen aan boord. Allen vonden de dood. Onder de verongelukten bevindt zich de administrateur van het Amerikaanse punt- vier program, Bennett, zijn echtgenote en vier zijner Amerikaanse medewerkers. Volgens het Perzische ministerie voor verbindingen is het toestel, kort voordat het Zaterdagavond op het vliegveld bij Te heran zou landen, in een sneeuwstorm ver ongelukt. Het verongelukte toestel was hetzelfde als waarmee de Perzische premier, Mossa- deq, onlangs uit Egypte naar Teheran te rugkeerde, na zijn bezoek aan de Verenig de Staten. Dr. Henry Bennett was in November van het vorige jaar benoemd tot administra- BOEDAPEST (Reuter en A.F.P.) In Boedapest is officieel bekend gemaakt, dat gisteren op een besloten zitting van het militaire gerechtshof de vier vliegers van het onlangs in Hongarije tot landen ge dwongen Amerikaanse militaire vliegtuig veroordeeld zijn. Ieder kreeg een boete van ongeveer 118.000 gulden bij niet-betaling te vervangen door drie maanden gevange nisstraf. Volgens het officiële communiqué zou den de vliegers hebben bekend dat het (Van onze correspondent te Bonn) Nu door het besluit van de UNO om een onderzoek in te stellen in Duitsland veel aandacht op de Russische zóne is gecon centreerd, verdienen de ideeën van Rudolf Nadolny, voormalig Duits ambassadeur in Moskou, en na de oorlog plotseling weer zeer bekend gewprden door de gesprek ken, die hij toen geruime tijd met voor aanstaande Russen in Berlijn-Karlshorst heeft gevoerd, enige aandacht. Nadolny geldt als een specialist in Oos terse kwesties. In 1934 verliet hij zijn ambassadeurspost in de Russische hoofd stad omdat hij Hitiers opvattingen niet deelde. Hij was voorstander van een vre despolitiek en trok daaruit zijn consequen ties, toen Hitler met veroveringsgedachten ging spelen. In de Bondsrepubliek heeft Nadolny geen rol meer gespeeld, zelfs niet als raadgever. Zijn verhouding tot bondskanselier Ade nauer is trouwens slecht. Ook heeft hij voor de politiek van de Westelijke mogend heden weinig bewondering. Wat zijn nu de ideeën van Nadolny? Vol gens hem hebben de Russen hun bezet tingszone al lang opgegeven en zien in een PANMOENDJOM, (Reuter) De Noor delijke afgevaardigden hebben in de sub commissie voor toezicht op een wapenstil stand drie geallieerde voorstellen verwor pen, namelijk dat er in een wapenstil standscommissie geen vetorecht zal gelden, dat de aflossing van de troepen niet be perkt wordt en dat de partijen zich mili tair niet versterken gedurende een bestand. In de subcommissie voor de krijgsge vangenen hebben de Noordelijken geen rechtstreeks antwoord gegeven op het voor stel van de verbondenen om de ernstig ge wonde en zieke krijgsgevangenen onmid dellijk uit te wisselen. Schout-bij-nacht Libby, een der gealli eerde onderhandelaars, heeft de Noorde lijken er van beschuldigd, dat zij 50.000 geallieerde krijgsgevangenen niet op hun lijst hebben geplaatst. Libby zeide: „Wij kunnen niet geloven, dat tienduizenden gevangenen in het niet zijn verdwenen". „In een officiële mededeling van uw hoofdkwartier is gezegd, dat u in de eerste negen maanden van de oorlog in Korea van Juni 1950 tot Maart van dit jaar 65.363 gevangenen heeft gemaakt. Wan neer wij aannemen, dat dit aantal sinds dien niet is toegenomen heeft u verzuimd mee te delen, wat er met meer dan 50.000 gevangenen is gebeurd". Ten aanzien van de in de beschuldiging van Libby genoemde cijfers werd van Noordelijke zijde verklaard, dat het meren deel van de gevangenen ,,aan het front was vrijgelaten" en de rest tengevolge van luchtaanvallen door de verbondenen of door ziekte was omgekomen. Generaal Dean Wilfred Burchett, die de wapenstil standsbesprekingen te Panmoenidjom bij woont als verslaggever van een Frans com munistisch dagblad, heeft aan zijn col lega's aan de UNO-zijde verslag uitge bracht over een bezoek, dat hij dezer dagen gebracht heeft aan generaal Dean, de bevel hebber van de Amerikaanse 24ste infan teriedivisie, die op 25 Juli 1950 als vermist werd opgegeven. Volgens Burchett bevindt de genei-aal zich in een comfortabel verblijf in een schuilkelder nabij Pjongjang. Op 19 Juli 1950 was Dean door de Noord- Koreanen gevangen genomen en ruim een maand later, meer dood dan levend door uitputting, aan het Noordelijke opperbevel overgegeven. Hij woog toen nog ongeveer vijftig kilo. Afgewezen Een Noordelijke woordvoerder te Pan- moendjom heeft heden verklaard, dat de Noordelijken het beroep van generaal Ridgwav om functionarissen van het Rode Kruis krijgsgevangenenkampen te laten bezoeken, van de hand hebben gewezen. bolsjewisering van Duitsland geen heil meer. Het S.E.D.-experiment beschouwen zij als mislukt en het gaat hun er alleen nog maar om onder de gunstigste voor waarden uit Duitsland te verdwijnen, in de hoop althans de satellietstaten voor zich te reserveren, maar tegelijk in de vrees, dat zij ook daar bakzeil zullen moeten halen. Beslissend is slechts de houding van de Amerikanen en de andere geallieerden. Zijn zij bang voor de Russen? Dan blijft het zoals het is. Zijn zij echter niet bang, dan, naar Nadolny's overtuiging, kunnen zij niet alleen Duitsland aan de Russische sfeer onttrekken, maar ook alle satelliet staten, waar de Westelijke invloed nog altijd sterk is. Zo redenerend komt Nadolny tenslotte tot de verbluffende conclusie, dat de Russen tot de linie Narva-Odessa terug gedrongen kunnen worden en wel zonder oorlog. Een oorlog durven de Russen zijns in ziens niet aan en wensen zij zeker niet te voeren nu zij nog vóór die linie staan. Deze ideeën zijn niet helemaal nieuw. Nadolny heeft echter een naam te verlie zen, men mag er dus van uitgaan, dat hij ze niet lichtvaardig verkondigt. Zij worden er des te interessanter door. Zondagavond is bij een dichte mist te landen op Malpensa bij Milaan een vliegtuig neergestort. poging om in het vliegveld Italiaans lijn- Het vliegtuig, dat op weg was van Rome naar New York, werd vernield, doch de leden van de bemanning zijn er met de schrik afgekomen. Alleen de piloot werd gewond. De 28 Italiaanse passagiers en de drie overige van de 32 inzittenden bleven gespaard. zicht uitstekend was, dat zij het Hongaarse luchtruim hadden geschonden, dat zij ge durende 1 uur en 41 minuten boven Hon gaars gebied hadden gevlogen, dat zij zich niet aan internationale voorschriften had den gehouden, die voorschrijven op het dichtstbijzijnde vliegveld te landen en dat zij voortdurend met Frankfort in verbin ding waren gebleven. Het communiqué voegt er aan toe, dat de vliegers geen voldoende verklaring hebben kunnen geven over de aanwezigheid van de in het vliegtuig gevonden kaarten, ra diotoestellen, valschermen en dekens. Het militaire hof heeft besloten het toe stel en de lading verbeurd te verklaren. De Amerikaanse gezant in Hongarije heeft verklaard verrast te zijn door het plotselinge proces. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse legatie te Boedapest de boetes zal betalen. Eerder had de Hongaarse regering de autoriteiten te Washington medegedeeld, dat de vier leden der bemanning voor een militair gerechtshof terecht zouden moeten staan. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarop Zaterdag verklaard dat de Verenig de Staten een dergelijke handelwijze dei- Hongaarse regering „hoogst ernstig zouden opnemen". Contact met Kremlin Zaterdag is te Washington vernomen, Zalig de vredestichters, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden. (Matth. 5 9) teur van het Amerikaanse hulpprogram voor onvoldoende ontwikkelde gebieden. Vorige maand was hij uit Washington vertrokken voor de bijeenkomst van de voedsel- en landbouworganisatie te Rome. Daarna bezocht hij Frankrijk, Egypte en andere Arabische landen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de radio-installatie van het vliegtuig defect was, waardoor het toestel uit de koers raakte en tegen een berg vloog. Zondagavond zijn de lijken van de 20 verongelukten, waaronder dat van dr. Bennett, naar Teheran overgebracht. 12e verantwoording H J v. E. 1.—; Tobias 1.—; Fam. V. 2.50; L. S. 5—; Gera 0.80; Wed. J. D. R. 2.50; Mej. A. C. K. 250; J. H. Jr. 2-50; L. v. d. G. 2.50; P. E. 2.—; Mevr. v. A.— K. 1.—; G. P. 2.50; N. N. 2.—; Stuivers potje 1951 v. Liesje 6.50; V. W. 5. M. D. 10.—; H. S. 1.—; B. J. 5.—; W. M. D. 10.—; H. D. 2.50; E./J. 31.10; G. de J f 2.—; W. F. J. 1.—de B. O.'veen 10.— Dames V. 3.— M. P. T. A. 4.—; M. H. J. S. 5.—; Mw. d. F. 2.50; Binnen- buitendienst Haarl. Ziekenfonds 44.—; H. te O. 10—; Mej. C. B. 2.50; W. v. W. f 2.50; Collectebus P. E. N. 19—; Pers. K. S. Y. 10.50; v. d. A. 10.—; H. H. 3.—; Fam. V f 15.—; G. G. 10.—; N. N. 2.50; Z. 2.50: Goed doel 1—L. te B. 2.50; J. E. L. 2.50; A. B. C. f 25.— B. K. 1.—; Wim en Walter 2.50; E. S. S. 2-N. N. 1.—; L. 2.-; L. A. W. G. L. 2.50. Dagtotaal 299.90. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 12.092.29. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". dat de Amerikaanse regering zich in ver band met de kwestie der vier vliegers met het Kremlin in verbinding had gesteld De Amerikaanse zaakgelastigde te Mos kou Cummings heeft op het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken een on derhoud gehad met onder-minister Zorin. Cummings zou Zorin tijdens dit onderhoud hebben gewaarschuwd voor de slechte uit werking die een proces tegen de vier vlie gers op de Amerikaanse openbare mening zou hebben. De Hongaarse veiligheidsdienst heeft Za terdagavond melding gemaakt van de ar restatie van vier personen, waaronder een zekere Janos Weissengruber, die in dienst van de Verenigde Staten in Hongarije zou den hebben gespionneerd en die zich aldaar aan „ondergrondse bedrijvigheid" schuldig zouden hebben gemaakt. Burgemeester mr. Th. de Graaf van Lisse zal vanmiddag in Lisse een Kerstbloemen tentoonstelling openen. Temidden van de bloemenweelde die er te bewonderen is, waant men zich in de lente. WESTERHAM (Kent), 22 December (Reuter). De Britse minister-president Winston Churchill, heeft in zijn landhuis in de omgeving van Westerham, in het Britse graafschap Kent, een radio-rede tot het Britse volk gehouden. „Indien er oor log zou komen", aldus Churchill, „zou dit een gevolg zijn van het werken van wereld- beheersende krachten, die Groot-Brittannië niet vermag te bedwingen. Doch. over het algemeen gesproken, geloof ik niet dat er oorlog zal komen." Orrvtrent zijn komende bezoek aan de Verenigde Staten en Canada, waar het Britse regeringshoofd besprekingen zal voeren met president Truman en zijn Ca nadese collega St. Laurent, zeide Chur chill: „Ik wil niet dat er overdreven ver wachtingen worden gehecht aan mijn be zoek aan Washington, of dat de betekenis er van wordt overdreven. Ik streef er naar een goede overeenstemming met de Ame rikaanse regering te bereiken, opdat wij over de gehele linie elkanders standpunt goed zullen begrijpen er. op dezelfde vlotte wijze kunnen samenwerken als wij dat ge wend waren. U moet niet verwachten dat de Ameri kanen onze binnenlandse vraagstukken voor ons zullen oplossen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben bij de herbewapening en het werk in de Atlanti sche organisatie met dezelfde ingewikkelde vraagstukken van reusachtige omvang te maken. Ik wil verzekeren dat wij elkander, zoveel als slechts mogelijk is, zullen helpen bij het oplossen er van. Wanneer het parlement op 29 Januari 1952 weer bijeenkomt, zal mijn regering het opnieuw onaangename voorstellen op economisch gebied moeten voorleggen." Churchill vervolgde: „In deze crisistijd doe ik een beroep op u allen om de natio nale eenheid te bewaren. Er moet een einde komen aan de partijstrijd. Hetgeen ons ver enigt is veel sterker dan dat waardoor wij gescheiden worden. Wij zijn hierin anders dan vele andere landen. Uiteindelijk is het gehele Britse volk zich er tamelijk goed van bewust dat wij of allen tezamen het hoofd boven water moeten houden, of ten onder gaan. Wij kunnen gerust zeggen dat negen tiende van het Britse volk het eens is met negen tiende van hetgeen gedaan is, wordt en zal worden op de gebieden der buiten landse politiek en van de landsverdedi ging." Churchill bracht in zijn toespraak hulde aan de afgetreden socialistische regering „voor haar vastbesloten verwerping van het communisme, haar nauwe samenwer king met de Verenigde Staten, haar invoe ren van dienstplicht en haar poging om, tezamen met andere landen, in West- Europa een hecht front te vormen tegen aggressie." „Mijn regering zal haar uiterste best doen", vervolgde Churchill, „om het Britse Gemenebest en ons wereldrijk bij de be handeling der internationale zaken als een onafhankelijke factor te doen gelden. Wij zullen de broederlijke samenwerking tus sen de Engelssprekende landen in stand houden en zo mogelijk nog inniger doen worden. Wij zullen werken voor het tot stand brengen van een ware kameraad schap tussen ons en een verenigd Europa. Wat er ook gebeuren moge, wij zullen de vrije wereld met alle kracht, die in ons is, verdedigen tegen de tyrannie en aggressie der communisten." Omtrent het bezoek dat hij in het begin van deze week met Eden aan Frankrijk heeft gebracht zeide Churchill nog: „Ik wenste dat de Fransen zich er duidelijk van bewust zouden zijn dat wij goede vrienden en bondgenoten zijn en dat wij ten volle instemmen met de stappen die zij hebben gedaan om Duitsland in het nieuwe Europese stelsel op te nemen en een einde te maken aan de eeuwenlange strijd, waar door deze beide heldhaftige rassen zoveel te lijden hebben gehad." Hij besloot met de woorden: „u zult zich herinneren dat ik in 1946 te Zürich een beroep op Frankrijk heb gedaan Duitsland bij de hand te nemen en het terug te leiden in de Europese familie Ik verheug mij over de vorderingen, die sindsdien zijn ge maakt." VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuid- Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 25 December Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 5.23 uur, onder 13.26 uur. 26 December Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 6.54 uur, onder 13.59 uur. 27 December Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 8.18 uur, onder 14.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 December Hoog water: 11.42 uur. Laag water: 7.02 en 9.31 uur. Dinsdag 25 December Hoog water: 0.16 en 12.41 uur. Laag water: 8.12 en 20.34 uur. Woensdag 26 December Hoog water: 1.15 en 13.39 uur. Laag water: 9.14 en 21.35 uur. Donderdag 27 December Koog water: 2.11 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1