Het natuurschoon in „Noord Taxi? 18000 Gymnasiasten met blijspel uit de zestiende eeuw TAXI 12500 COMPLETE BABYUITZETTEN Hoogovendirecteur na Amerikaanse reis: „Er ligt een stuk werk vóór ons" Oude boerderijen die gespaard worden Fluitist Frans Vester gaf solo-recital De Ooievaar Prof. Bronner heden zeventig jaar. Twee Kerstspelen KAISER FRAZER Fietser negeerde stoplicht en reed voetgangster aan Poging tot eerherstel van schooldrama Ir. A. H. Ingen Housz in Kerstrede: „De ertsmarkt baart zorgen" Rolf Niermans Begrafenis Jan J. van den Berg Reservaat voor Zaanse houten huizen Triest einde van Indianenspelletje Kanselboodschap der Ned. Hervormde Kerk MAANDAG 24 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bebouwing van Haarlem-Noord is bijna voltooid. Een week geleden wezen wij er op, dat er nog slechts enkele honderden woningen gebouwd kunnen worden en dan is alle bouwgrond op. Vandaar ook. dat de uitbreiding van Haarlem in de toekomst in het bijzonder in Haarlem-Oost gezocht zal worden. Pn de oude tijd, toen Haarlem-Noord nog het landelijke dorpje Schoten was, waren gr heel wat boerderijen. De meeste zijn af gebroken om grond vrij te maken' voor woningen. Onder de nog gespaard gebleven boerderijen zijn er die al geheel door wo ningen zijn omgeven, zodat er niet meer van een boerderij gesproken kan worden, want een. boer moet immers land ter be schikking hebben. Het zijn voor een deel pakhuken of werkplaatsen geworden, of dienen uitsluitend nog ter bewoning. In het uitbreidingsplan passen zij niet en moe ten daarom ook binnen niet al te lange tijd verdwijnen. Ifiaar er zijn enkele uitzonderingen. Euige mooie oude boerderijen zijn in het meuwe uitbreidingsplan opgenomen en zullen in de toekomst een bestemming krij gen die aanpast aan de omgeving. Hierboven geven wij een foto van de Zwitserse boerderij in de nabijheid van het Haarlem-terrein. Daarin woont nog een boer, ook al treedt die op Zondagen op als fietsenbewaarder voor de mensen die naar de voetbalwedstrijd kijken. De boerderij ligt in het Noorder Sportpark. Het is de bel doeling van het gemeentebestuur dat, als de financiën het toelaten, in de boerderij een theehuis te vestigen. Daarvoor leent zij zich heel goed. Bovendien wordt dan ook een schilderachtig plekje bewaard. En daaryoor is alles te zeggen. Haarlem-Noord is sirechts spaarzaam bedeeld met natuur schoon, ook al heeft de gemeente gelukkig niet alles laten volbouwen en voor groen stroken gezorgd, alsook voor de zogenaam de „longen". Ook de sportterreinen hebben die werking. Wij geven hierbij ook een foto van de oude en schilderachtig gelegen boerderij aan de Vondelweg. Ook die zal gespaard worden. In de toekomst komen hier een groot aantal sportvelden en als die er een maal zijn, zal de boerderij gebruikt wor den als jeugdgebouw. ADVERTENTIE HEBT U AL GEZIEN de mooiste klokkenzaak van Haarlem? Wagenweg 88 „DE T 13 D M E T E R" Zwitserse boerderij in de nabijheid van het „Haarlem"-veld. Het wordt daar op den duur ten Oosten van de Vondelweg een hele groenstrook. Er zijn al sportvelden maar er komen er nog meer bij. Dan komt er een speelweide en voor de kinderen een speeltuin. Deze laatste kan dan aan een speeltuinvereni ging in gebruik gegeven worden. De oude boerderij is misschien voor de avonduren ook te gebruiken door volwas senen. In verschillende delen van Haar lem-Noord komt de wijkgedachte meer en meer tot openbaring. Verschillende organi saties (R.-K., Protestanten en Neutralen) hebben het voornemen jeugdcentra te stichten. Van zo'n boerderij is veel te ma ken, vooral van deze omdat die groot is. In het Gooi heeft men zelfs kans gezien van een boerderij een schouwburgzaaltje te maken. Door de tijd zal de Vondelweg meer in het verkeer komen te liggen. Nu is het complex Volkstuinen nog alleen te berei ken over de Slaperdijk, maar in de toe komst krijgt dat ook aansluiting op de Vondelweg. Dan wordt deze weg doorge trokken naar de Rijksstraatweg. Waar Boerderij aan de Vondelweg. Als ik dit stukje schrijf ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van prof. Jan Bronner, de maker van onder meer het voor Haarlem bestemde Hildebrandmonu- ment, doe ik dat eigenlijk uit naam van zijn leerlingen en als wij hem nog vele jaren toewensen is dat niet zo maar, omdat men dat elke zeventigjarige wenst, maar om meer dan één reden. Wij wensen hem die jaren omdat wij hem nodig hebben en wij wensen hem die jaren omdat hij niet een man is die van zijn herinneringen leeft, maar een man die de ervaringen van elke dag zo intens geniet of het nu een beeld is, een mooi boek of kinderen, spelende buiten. Wij hebben hem nodig omdat hij de zeldzame gave heeft ieder van ons die met zijn werk in moeilijkheden is te hel pen, soms met weinig woorden, iemand die om een of andere reden van streek is tot rust te brengen zonder woorden zelfs, zon der in elk geval deze reden te bespreken, maar door de kalmte en de beheerstheid, die van hem uitgaat. Wij wensen hem nog vele jaren toe om het werk waar hij aan bezig is te voltooien, en het werk dat hij voltooid heeft geplaatst te zien. MARI ANDRIESSEN. De kom9t van het koude jaargetijde is voor de Haarlemse speeltuinverenigingen geen sein om een winterslaap te beginnen, want binnenshuis gaat het bezighouden van de jeugd door, op allerlei manieren. Zo is er door de vereniging „Door vrede saam- gebracht" (D.V.S.) een kinderkoor ge vormd, dat onder Willy van Eldiks leiding de opvoering van twee Kerstspelen („De Kerstman em de Sneeuwvrouw" en „Kerst mis") heeft voorbereid. Op voorstel van de eveneens Haarlemse speeltuinvereniging „Willen is Kunnen" (W.I.K.) zijn deze Zon dag in gebouw St. Bavo ten tonele gevoerd. Willy van Eldik heeft met de tot haar beschikking staande krachten gewoekerd en het resultaat hiervan mag zeker niet on verdienstelijk genoemd worden. Kinderen zijn over het algemeen heel gevoelig voor het sprookjesachtige, het geheimzinnige en wonderbaarlijke van een verhaal. Hun verbeelding kent geen grenzen. En zo zal het optreden van de kinderen voor hen zelve ook in deze gevallen vaak meer wer kelijkheid dan spel geweest zijn. Hun rollen kenden zij doorgaans behoorlijk. Maar het zingen, vooral dait achter de schermen, ont beerde een noodzakelijke directe leidling,' Aan het spel der kinderen ging het op treden van het vrouwenkoor „Haarlem" onder aanvoering van Willy van Eldik vooraf. Het dit keer sterk gedunde en semble zong met veel toewijding een aan tal stemmige liederen. Het koor had moeite met het handhaven "an het juiste toonpeil. Willy van Eldik moet eens proberen de rhythmiek soepeler te maken en het maat- accent niet zo te laten overheersen. Met „Stille Nacht" kwam het koor het best voor de dag. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE Nachtdienst apotheken Tot 25 December 's avonds zes uur: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. telef. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793. Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Ko ninginneweg 3, telefoon 12038. Van 25 December zes uur 's avonds af: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Firma C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, telef. 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telef. 11174. Schoterbos-Apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 25711. ADVERTENTIE Wij rijden met Op een Zondagmiddagconcert in de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg volbracht de bekende fluitvix-tuoos Frans Vester andermaal het waagstuk een uit gebreid programma van enkel werken zonder begeleiding te spelen. Iets waar zelfs violisten of cellisten tegen zouden opzien, hoewel deze met gelijktijdige ac- coordgrepen en dubbelsnarenspel in 't voor deel zijn, durft Vester het op zijn absoluut éénstemmig instrument aan. En hij wint het: hij slaagt er in het publiek te boeien, niet alleen door zijn buitengewone techni sche kunstvaardigheid, doch vooral ook door zijn rijke muzikaliteit, die het her scheppingsproces van de meest uiteenlo pende composities, zelfs die welke voor velen raadselachtig zouden kunnen lijken, als de eenvoudigste zaak tot oplossing brengt, zodat men ze als een natuurlijk iets aanvaarden kan. Boeiende kracht weet Vester ook in het geding te brengen door zijn répertoire keuze. Dat hij van barok-composities (bij voorbeeld de Sonate in a moll van Bach) overspringt naar werk uit onze eeuw, is begrijpelijk, daar de negentiende eeuw niets heeft voortgebracht dat in het genre thuis hoort. Maar dat hij het beste bijeen brengt dat merkwaardiger wijze aan mo derne solostukken ontstond, sinds Debussy het voorbeeld gaf met zijn in 1913 geschre ven „Syrinx", pleit voor hem. De hache- lijkste moeilijkheden ontloopt hij daarbij niet. Deze liggen opgestapeld in werken als Divertimento van William Alwijn, in „Trois Pièces" van Ferroud, in „Image" van Bazza en in „Danse de la chèvre" van Honegger, welke stukken Vester na de pauze ten gehore bracht. Maar het is geen lege bravour, geen virtuositeit die alleen een uiterlijk effectbejag tot doel he'eft, zoals het spel waartoe de fluit in de ro mantische tijd zo goed als steeds veroor deeld werd, doch het is muziek in de zui vere zin van het woord, die echter alle mogelijkheden van de fluit uitput en aldus een eigen karakter krijgt. Met dat al is en blijft het een krachttoer een recital te vullen met dergelijk werk. Dat het technisch mogelijk is en ook dat men er een publiek mee in spanning kan houden, heeft Frans Vester deze middag aangetoond. Dit feit geeft ons het recht hem tot onze grootste fluitisten te rekenen. De middag werd ingeluid door Kerst- poëzie, voorgedragen door Ann Bom. JOS. DE KLERK. een beide wegen dan tezamen komen is groot verkeersplein ontworpen. Verre toekomstmuziek is dat niet, want als de 500 woningen die de gemeente nu in Haarlem-Oost gaat bouwen (met het geld van de Burgerzinlening) voltooid zijn, komt een complex van 300 woningen aan de beurt ten Westen van de Vondel weg en voor die bouw is het dan nodig deze weg door te trekken. De beide boerderijen zijn al door de ge meente aangekocht. Zolang zij nog niet hun nieuwe bestemming krijgen zijn zij op een korte overeenkomst verpacht. Een fietser die Zaterdagmorgen op de hoek Grote Houtstraat-Gedempte Oude Gracht het rode verkeerslicht negeerde, reed de 62-jarige voetgangster M. J. P.-V. aan, die tengevolge daarvan viel, haar rechterpols brak en een hersenschudding en een hoofdwond kreeg. Zij is overge bracht naar het Grote Gasthuis. ADVERTENTIE Wagenweg 9 b. h. Houtplein Tel. 19662 Zaterdagavond gaven leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in hotel De Leeuwe rik ter gelegenheid van het dertiende lustrum van hun schoolvereniging „Amici- tia Juncti" een opvoering van „Witte- brootskinderen ofte bedorve Jongelingen" door Cornelis Schonaeus, die van 1575 tot 1610 rector was van de Latijnse school te Haarlem, waarvan de huidige inrichting tot voorbereidend hoger onderwijs in rechte lijn afstamt. De tegenwoordige rec tor, dr. K. Huibregtse, wiens aanbeveling tot deze niet genoeg te waarderen keuze heeft geleid, verklaarde in zijn nabetrach ting dat men aanvankelijk bang was ge weest dat dit experiment door gebrek aan dramatische spanning op een mislukking zou uitlopen. Gelukkig is deze vrees onge grond gebleken, maar aan de andere kant is het wat voorbarig om nu reeds te spre ken van een renaissance van het oude schooldrama, dat speciaal in de zestiende eeuw een grote opgang maakte. Vooral de blijspelen van Terentius (veel meer dan die van Plautus) en navolgingen daarvan werden door de scholieren hier ter 9tede op de Grote Markt, toen nog 't Sant geheten, of bij minder gunstig weer in de hal van het stadhuis voor kijkgeld betalende toeschouwers vertoond, met medewerking en onder leiding uiteraard van hun leraren, die veel waarde hechtten aan de kennelijke lust tot comediespelen, omdat de kennis der klassieke talen er uit gebreider en steviger door werd. Het réper toire bestond verder uit dramatiseringen van bijbelverhalen, allegorische morali teiten en allerhande kluchten. In het begin van de zeventiende eeuw vonden de treur spelen van Seneca meer en meer ingang. Maar bij dit alles zal slechts weinig te vin den zijn dat de generatie van heden nog iets te zeggen heeft. „Wittebrootskinderen" echter in de oorspronkelijke versie „Dyscoli" geheten en door P. Godewyck als „bly-eynde spel" in het Nederlands vertaald brengt on danks de natuurlijk direct in het oog lopen de verschillen de moderne belangstellende tot het inzicht dat de opvoedkundige pro blemen op kardinale punten in wezen wei nig veranderd zijn. De speciaal voor onver standige moeders bestemde moraal geldt nog steeds. De twee jeugdige hoofdpersonen zijn niet alleen zo verwend, dat zij luiheid als de hoogste deugd beschouwen, doch tevens zo verslaafd aan het dobbelspel (dat ook thans in de schoolbanken gretig beoe fening vindt!) dat zij om hun schulden te betalen tot diefstal overgaan en daarvoor bijna aan de galg worden gebracht. Na- Ir. A. H. Ingen Housz, de president directeur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft met een overbelaste reis door Amerika nog vers in het geheugen Za terdag op de traditionele Kerstbijeenkomst der K.N.H.S. zijn jaarlijkse red'e gehouden. En begrijpelijkerwijs vormden de erva ringen, die ir. Ingen Housz. op deed in het „bruisende Amerika", zoals hij het noemde, het stramien, waarop de schering der Ne derlandse industrie met de inslag van de Ümuidanse Hoogovens werd verweven. Blijkbaar niet „épaté" na deze studie reis zei de president-directeur, dat het hem een vreugde was de levendige polsslag van het eigen, Nederlandse fabrieksbestaan weer te voelen en de daadkracht te ervaren, die ons leven niet minder kenmerkt dan de levenegang van een Amerikaanse fabriek. Een mengeling van terugzien en vooruit blikken bracht ir. Ingen Housz tot de op merking, dat er voor 1952 een geweldig stuk werk voor de mensen der K.N.H.S. ligt: de Amerikaanse reis was ten dele juist hierop gebaseerd. Dat de ertsvoorziening inmiddels zorgen blijft baren tot de nieuwe delf-gebieden vooral door de Amerikanen in exploitatie zijn gebracht (en ir. Ingeft Housz noemde met name Venezuela, Li beria en Labrador) was met de overwe ging, dat Nederland op de ertsmarkt een weinig sterke plaats inneemt, een enigs zins sombere noot in deze krachtige speech. Er zal wel weer eens een tijd komen, dat de afzet niet zo gemakkelijk gaat als thans, dat de concurrentiestrijd op de wereldmarkt weer opsteekt aldus ir. Ingen Housz en dan zal het weer als van ouds vraag zijn wie de vaardigste, de beste producent iswie zijn zaken zó goed voor elkaar heeft, dat hij ook in ongunstiger omstandig heden dan vandaag zijn plaatsje onder de zon waard is. En dan mogen we wel ernstig bedenken, dat onze concurrenten ook niet hebben stilgezeten. Mijn reis heeft mij ook daarvan neg weer eens opnieuw onder de indruk gebracht. Laten we dus ook in dit jaar voortgaan met onze interne bedrijfs- versterking, verbetering, bezuiniging op alle onnodige verbruik en kosten. Op de wereldmarkt wint hij het, die de laagste kostprijs heeft, die de beste prestaties ver richt. Nadat ir. Ingen Housz had aangetoond, dat Amerika zich ernstig rekenschap be gint te geven van de vraag of het even wicht tussen de militaire uitgaven en de burgerlijke welstand behouden kan blijven (de huidige fase wordt daar humoristisch genoemd „kanonnen èn margarine....") zei hij verder: „De Amerikanen vrezen dat in Europa de vele regelingen het initiatei'f en de daad kracht zullen verstikken, en ze zijn rots vast in hun op ervaring van lange jaren van opbouw gebaseerde overtuiging dat al leen eigen aanpak de weg naar iets beters opent." Nee, we hebben heus ons best gedaan om iets te ontdekken, zo niet van aange boren talent, dan toch misschien van een zeker oorspronkelijk streven, zonder het echter te kunnen vinden, in het werk van de Zuid-Afrikaanse schilder Rolf Niermans, die thans in „Het Luifeltje" te Haarlem exposeert. Het lijkt misschien hier en daar wel origineel, maar het blijkt zó overdui delijk dat hier uit volstrekte onkunde ge grepen is naar een vorm die in het geheel geen innerlijke betrekking met de inhoud heeft, dat er een totaal levenloos product ontstaat. Eén ding was frappant op deze tentoon stelling van Niermans, namelijk een uit hout gehakt beeld van twee staande figu ren. Hier was ineens wel knapheid van techniek en de zeer moeilijke opgave tot een goed einde gebracht. Dit is héél vreemd, want er was geen enkel verband te ont dekken tussen de onbeholpenheid van de schilder-tekenaar en de vaardigheid van de sculpteur, die toch in de heer Rolf Nier mans klaarblijkelijk verenigd zijn. Wij hebben al eerder geschreven dat „Het Luifeltje" eep aardige expositiege legenheid is, waar menigmaal een verheu gend debuut plaast heeft. Jammer genoeg is daarvan thans geen sprake. OTTO B. DE KAT. Sinds de bevrijding komen de leden van de ontspanningsvereniging „Pax" te Haarlem- Noord tegen Kerstmis in touw om voor mensen die al lang ziek liggen, een Kerstver rassing te maken. Reeds meer dan honderd sierlijke pakketjes liggen op verzending te wachten. tuurlijk is deze geschiedenis op vele pun ten verouderd, maar dat neemt niet weg dat de leutige typeringen veelal nog ge makkelijk te waarderen zijn en dat som mige genrestukjes zoals de samenspraak der weduwvrouwen en het optreden van de raddraaiers in de herberg al aardig op taferelen van de realistische meester Bre- dero beginnen te lijken. Regisseur Frans Hesmerg deed er trouwens verstandig aan de handeling waar mogelijk in het komi sche te trekken. Mede daardoor was het succes zeer groot en bleven de vrolijke reacties niet uit. Lange tijd heeft men gemeend dat men hier te doen had met een geheel oorspron kelijk werk van Schonaeus die verder voor al bijbelse motieven gebruikte, doch latere onderzoekingen hebben geleerd dat hij de „Rebelles" van Macropedius (14751558) tot voorbeeld nam. De intrige is volkomen gelijk, alleen de twee aan het geestelijk drama herinnerende duivels zijn eruit weggelaten. Deze Macropedius een even eens als rector bij het onderwijs betrokken monnik, die eigenlijk Georg van Langveldt heette stelde in zijn proloog de volgen de, ook op de onderhavige comedie toepas selijke vraag: „Wat is geschikter om jon gens tot leren, gevorderden tot ernstige studie, ouderen tot deugd te brengen, dan een goed blijspel, dat door sommigen te recht een spiegel van het dagelijks leven, door anderen een nabootsing van de om gangsvormen of het beeld der waarheid wordt genoemd?" Het dus lichtelijk mo raliserende en op de werkelijkheid afge stemde karakter maakt het stuk voor op voering door jeugdige amateurs zeer ge schikt. Zeer tot mijn spijt had ik geen gelegen heid deze interessante voorstelling bij te wonen. Naar ik van tot oordelen bevoegde zijde vernam, is er met veel animo (zij het door de meisjes niet altijd even goed ver staanbaar) gespeeld en waren Fritsje en Ritsje de gewenste pretschoppers ten voe ten uit. Speciaal de vertolker van eerstgenoem de rol beschikte over veel flair. De recht- ter werd misschien wat te stijf uitgebeeld, maar zijn tekst klonk heel mooi. Voor de twee deugnieten Slimme Wulf en Kloen Veeghuyt had de regisseur eveneens een gelukkige keuze gedaan. De heer Hesmerg kreeg na afloop van rector Huibregtse een compliment wegens zijn grote verdienste een eeuwenoude tekst als levende taal te hebben laten horen. Ook de kapper werd voor het voetlicht gehaald. Gezegd moet worden dat de costumering uitermate fraai en kleurig was en dat voor de décorproble men handige oplossingen gevonden waren. Als steeds verleende het schoolorkest „Linos" onder leiding van Eduard Biele muzikale medewerking aan de avond, die met bal besloten werd. D. K. Velen waren vanmorgen in de R.K. parochiekerk te Zandvoort bijeengekomen, waar een uitvaartdienst werd gehouden voor de heer Jan J. van den Berg, oud directeur van het Olympisch Stadion en ere-voorzitter van de voetbalclub „Haar lem". Pastoor P. van Diepen droeg de Mis van requiem op. Na de plechtigheid volgde de begrafenis op het kerkhof achter de kerk. Het ge meentebestuur van Zandvoort was ver tegenwoordigd door de heer W. M. B. H. Bosman, gemeentesecretaris. Van vele sportbonden en voetbalclubs waren ver tegenwoordigers aanwezig. Pastoor Van Diepen verrichtte de ab- soute, waarna de heren Muller, namens de raad van bestuur van de N.V. het Neder landse Sportpark en J. P. van Balen Blan ken, voorzitter van „Haarlem" het woord voerden. Beiden herinnerden er aan, welk een belangrijke plaats de heer Van den Berg in sportkringen heeft ingénomen. ADVERTENTIE De plannen voor het stichten van een reservaat voor de typische Zaanse houten huizen nemen vaste vormen aan. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van de stich ting „Zaans Schoon". De Kalverpolder te Zaandam is de geschikste plaats gebleken. De bedoeling is, dat in het reservaat ver schillende Zaanse houten woningen, die met ondergang worden bedreigd, worden overgeplaatst om zo tot een Zaans buurtje te komen, waar ook weer woongelegenheid wordt geschapen. In „Zaanzicht" te Zaandijk heeft „Zaaris Schoon" de plannen en tekeningen geëxpo seerd. Bij de opening van deze tentoonstel ling zei mr. J. W. Groesbeek, rijksarchiva ris te Haarlem en voorzitter van „Zaans Schoon" dat de gedachte een Zaans reser vaat te stichten leeft bij de Zaanse bevol king. Indien dit project verwezenlijkt kan worden, zal het zeker in staat zijn vreem delingen naar de Zaanstreek te trekken. Tijdens een Indianen-spelletje dat dezer dagen met veel vuur door een paar school jongens in de Hout werd bedreven en waarbij het werpen met namaak-speren een hoogtepunt vormde, kreeg een twaalf jarige jongen de punt van een speer in het bovenlid van een der ogen. De knaap is in zorgwekkende toestand naar de Maria- stichting overgebracht. BINNENLAND Elk jaar tegen Kerstmis worden langs de wegen door de bossen op de Veluwe door automobilisten sparreboompjes afgezaagd en meegenomen. Deze diefstallen zijn strafbaar en ieder jaar wordt een groot aantal pro cessen-verbaal tegen de schuldigen opge maakt. Het bosbestand wordt vaak ernstig beschadigd door deze ondeskundige hout hakkers. Tussen Ede en Arnhem zijn nu borden geplaatst met het opschrift „Heb uw bos lief. Wordt geen Kerstboomdief". Het gerestaureerde klokkenspel van de Utrechtse dom is Zaterdagmiddag in gebruik genomen. Het aantal klokken is met 12 uit gebreid. Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in de grote boerderij van de familie Peters in Diepenveen, nabij de spoorlijn van Deventer naar Zwolle. Van het melk vee, totaal 19 stuks, kon men slechts enige dieren ongedeerd naar buiten brengen. Drie koeien zijn in de stal verbrand, andere die ren werden zodanig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. De stallen en het woon huis, de oogstproducten en het huisraad gingen geheel verloren. De minister van Sociale Zaken en Gezondheid heeft goedgekeurd, dat gedu rende het lopende winterseizoen ook aan te- werkgestelden irgevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders in de periode van 28 October 1951 tot 26 April 1952 een brandstoffenbijslag wordt toegekend, welke voor kostwinners en alleenwonenden f 2 per week en voor kostgangers f 1 per week bedraagt. De reserve-majoor der mariniers H. Schouten te Heemstede is benoemd tot hoofd van de dienst bescherming burgerbe volking te Hengelo. Drie leden van de raad van Alphen aan de Rijn hebben een voorstel ingediend het dansen op Zondag te verbieden daar naar hun mening dansen op Zondagen tot zedelijk en geestelijk nadeel leidt. Zij richten zich voornamelijk tegen „Avifauna" welk vogel park onlangs een vergunning kreeg om de daar aanwezige dansgelegenheid op Zonda gen open te stellen. In het vogelpark te Alphen aan dc Rijn zal het jaar besloten worden met een hen- gelwedstrijd in de vijvers. Daartoe is enige weken geleden 1000 kilogram snoek uitge zet. Voor de grootste vangst is een prijs uit geloofd, evenals voor het beste, gefantaseer de verhaal over een snoekenvangst. Aan mr. J. N. Meindersma is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen. De heer A. Wedzinga, directeur van de Jeugdgevangenis te Zutphen, zal voorlopig worden belast met de waarneming der di rectie van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden. Het m.s. „Langkoeas" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd vertrok Zaterdag uit Rotterdam naar Indonesië met aan dek twee zware locomotieven met bijbehorende tenders en een personenrijtuig, alle bestemd voor de Indonesische Spoorwegen. In een der ruimen van het schip waren 12 gesloten goederenwagons met een laadvermogen van 1.000 kg. elk geladen, die gedemonteerd naar Indonesië worden verscheept. De Deense gezant in Nederland heeft een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken om namens de Deense regering de dank over te brengen voor de bewijzen van deelneming bij het verdrinken van de vijf inzittenden van een Deense red dingboot uit Hvide Sande bij een poging tot hulpverlening aan de voor de Deense kust in nood verkerende Nederlandse bagger molen „Kinhem". De „Sibajak" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd. zal op Donderdag 27 De cember met ongeveer 900 emigranten uit Rotterdam, via Curacao en het Panamaka naal naar Nieuw Zeeland vertrekken. Een schippersgezin, dat verbleef in de Waalhaven in Rotterdam, en sinds Donder dagavond niet meer was gezien, werd Za terdagmorgen door enige schippers in be wusteloze toestand in de kajuit aangetrof fen. Het bleek dat de man, de vrouw en twee kinderen door kolendamp vergiftigd waren. Zij zijn in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De burgerij van Dordrecht heeft het gemeentebestuur een klokkenspel voor de toren van de Grote kerk aangeboden. Zater dag is het geschenk aan de burgemeester overgedragen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Weidema te Overveen is ge slaagd voor het doctoraal examen economie aan de gemeente universiteit van Amsterdam. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het candidaats examen Nederlands recht mej. V. J. Bosch, Heem stede; voor het candidaats examen genees kunde de dames A. Rot, Haarlem en J. Duy- ser, Heemstede. In Heemslede is op 79-jarigen leeftijd de kunstschilder Dirk Voerman overleden. Op de Dreef in Heemstede, ongeveer ter hoogte van de ©verboslaan, is Zaterdag middag de 38-jarige groentenhandelaar D. v. d. V. uit Oegstgeest, terwijl hij zijn motor bakfiets, die langs het trottoir geparkeerd had gestaan, de weg opreed, door een achter hem naderende bestelauto uit Heemstede aangereden. Doordat hij geen richting had aangegeven kon de bestuurder van de auto hem niet meer ontwijken. De groentenhan- doelaar kreeg vermoedelijk een hersenschud ding en is naar zijn huis vervoerd. Een veertien-jarige voetgangster werd Zaterdagmorgen in de Jansstraat te Haarlem door een motorrijder aangereden, toen zij met een fiets aan haar hand zonder op het verkeer te letten de weg overstak. Het meisje liep vermoedelijk een hersenschudding op en de motorrijder kreeg een diepe wond boven het rechteroog. De motor werd ernstig be schadigd. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Semieti- sche letteren de heer J. P. Lettinga te Aer- denhout, benoemd lector aan de Theologi sche Hogeschool der Gereformeerde kerken te Kampen. De Haarlemse recherche heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 48-jarige bank werker uit Haarlem, die ervan wordt ver dacht uit een winkel te Haarlem-Noord twee flessen jenever te hebben gestolen. De ene fles zou hij Zaterdagmiddag, de andere een dag tevoren hebben weggenomen. Mej. T. W. Maas te Haarlem is geslaagd voor het diploma van de School voor Maat schappelijk werk te Amsterdam. Van de kansels in de kerkgebouwen der Ned. Hervormde Kerk is Zondagmorgen een boodschap namens de Generale Sy node dezer kerk voorgelezen. Daarin wordt onder meer gezegd dat de Kerk met grote vrees en verontrusting de geweldige be wapening en dreigende oorlogstoebereid selen aansdhouwt. De Kerk gelooft dat de oorlogen niet komen als een noodlot. Zij bidt vurig dat de volken elkander gaan verstaan, dat. de wedloop der bewapening ophoude en dat er rust in de wereld kome. Op de wereld drukt de zware last der bewapening als een oordeel. De Kerk waarschuwt zeer dringend om van deze grote bewapening geen afgod te maken. Die bewapening kan de wereld niet red den. Men dient te denken aan het woord van Jezus: ,Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7