Taxi? 18000 H.G.K. zong „De Messias" van Handel 1 „De andere wet" Zonder beroep Sinds Zaterdag 40 huizen erbij Jeugdkoor „Inter Nos gaf Kerstconcert In woord en klank DE ROOM DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 3 wintertijd wringertijd Agenda voor Haarlem Nieuw toneelstuk van Maurits Dekker GO£D 20/ Gedanste sprookjes door Scapino Eis van Nederlands Bijbel genootschap afgewezen Het Leger des Heils en het Kerstfeest Uitspraken Haarlemse rechtbank DeKleifttV^w/rf School gebouwd zonder vergunning Gemeente Apeldoorn krijgt 5000 boete Burgerlijke stand van Haarlem Haarlems Gemengd Koor, dat al jaren lang de traditie hoog hield op Tweede Kerstdag het „Weihnachts-Oratorium" van Bach uit te voeren, heeft daarmede thans noodgedwongen gebroken uit vrees voor gebrek aan belangstelling, daar een ander koor de vorige week hetzelfde werk hier reeds ten gehore bracht. In de plaats daar van kwam dirigent Jan Booda met Han dels „Messias" in de bewerking van Mo zart, een arrangement dat zijn waarde ge had heeft om het werk op het vasteland populair te maken, toen men het zuivere begrip voor de muziek der vroegere gene raties was kwijt geraakt, maar dat in onze dagen volkomen nutteloos en stijlcritisch zeer aanvechtbaar geacht wordt. Gelukkig zijn er in het werk de vele en steeds rijk aan effect klinkende koren, die Mozart nagenoeg ongemoeid gelaten heeft. Maar helaas moesten wij ervaren, dat Booda in deze prachtige stukken ongenadig het mes had gezet. Het weglaten van en kele nummers uit het zeer uitgebreide werk zou men nog oogluikend kunnen laten voorbijgaan maar het happen in de nummers zelf, waardoor het evenwicht van de muzikale vorm aangetast wordt, noopt tot protest. Wanneer bij voorbeeld van de beroemde koorfuga „Durch seine Wunden sind wier geheilet" (die Mozart geïnspi reerd heeft tot het „Kyrie" van zijn Re quiem) alleen de expositie en de slotmaten uitgevoerd worden, constateren wij dit als een tekort aan artistieke ernst. Haarlems Gemengd Koor, bijgestaan door de lieder tafel Haarlems Zanggenot, is tegen de eisen van deze koornummers (ook de fu- gatische en die welke rijk aan coloratuur zijn) volkomen opgewassen. Dit heeft men deze middag in menige goed geslaagde passage getoond. Maar het zij de dirigent geraden nog .eerder een koornummer meer uit te schakelen dan andere onvolledig uit te voeren, althans wanneer hij geen kans ziet het werk compleet te geven. De solopartijen werden vervuld door de sopraan Hélène Ludolph, de alt Nel de Boer, de tenor Han le Fèvre en de bas Her man Hülsmann. De sopraan heeft ons met ADVERTENTIE ADVERTENTIE Naar jaarlijks gebruik gaf „Inter Nos" het jeugdkoor van Jan Booda op de vooravond van Kerstmis een uitvoering gewijd aan de Kerstgedachte. Het volledige ensemble zong oude en nieuwe Nederlandse Kerstliederen, ver scheidene solisten kleine en grotere meisjes, alsmede een paar knapen lieten zich onbevangen voor het publiek horen, een groep jongedames vertolkte Franse en Duitse nummers en gezamenlijk werd de Kerstcantate van Catharina van Rennes uitgevoerd. Dit laatste programmanummer kon bijzonder gewaardeerd worden om de mooie koorklank en de gevoelige uitdruk king, die Booda wist te bereiken. Verder betekenden de solistische prestaties een bijzondere attractie waarop het publiek geestdriftig reageerde. Er waren dan ook zeer goede beurten bij, die tevens door de keuze van het lied, zelve zeer aantrek kelijk waren. Het Duitse répertoire was met mooie lie deren vertegenwoordigd. Met de keuze der Franse nummers was Booda minder geluk kig geweest. Ik wil hopen dat hij de slor dige bewerking van „Noël" en het banale „Minuit Chrétien" (door de componist zelve „de religieuse Marseillaise" ge noemd) voor een volgende uitvoering door wat beters zal vervangen. Het Franse ré pertoire is toch zo oneindig rijk. En voor de jeugd, die van deze uitvoeringen in drukken voor het leven meedraagt, is het beste maar net goed genoeg. Het hoeft geen betoog dat dit ook en nog veel drin gender) voor onze Nederlandse Kerstlie deren geldt). Het deed ons genoegen er enige van bijzondere waarde op het pro gramma te ontmoeten. De avond werd opgeluisterd door een drietal solobeurten van de meester-ho- boïst Jaap Stotijn. Zijn heerlijke expressie ve toon kon hier de illusie wekken van de schalmeiende herders bij de kribbe van Bethlehem. De muziek van Handel en Per- golesi was vol van de hier passende pasto rale sfeer. Met de sonate van Saint-Saëns toonde Stotijn zijn grote virtuositeit. Hij dankte voor ziin succes met een parafrase op het oud-Hollandse „Lustige maagden". Emmy van Eden, die het kinderkoor ste vig begeleide, was tevens een waardige partner voor de hoboïst. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE DONDERDAG 27 DECEMBER Palace: „Two weeks with love", alle leeft., 7.00 en 9.15 uur. Luror: „De leukste thuis", alle leeft. 7.00 en 9.15 uur. City: „Tomahawk" 14 j., 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het rijk van Tarzan", 14 j., 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eiland der pygmeeën", 14 j., 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vader plukt de vruchten", 14 j. 7.00 en 9.15 uur. Minerva-thcater (Heemstede): „De jazz-opera", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 28 DECEMBER Rembrandt, Palace en Luxor: 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Minerva-thcater: 2.30, 8.15 uur. (Nieuw programma). een fraaie en vlotte vertolking van de aria „Erwach" verrast; de alt beschikt over een mooi geluid, maar bleek te zwak om tegen Mozart's orchestratie op te kunnen. De tenor imponeerde door zijn rustig en mooi getimbreerd zingen bij „Er weidet seine Herde" en ook elders. De bas, die doorgaans nog al „kelig" zong, voldeed het best in de opstandingsaria „Sie schallt, die Posaiui". Het orkest (de H.O.V.) en de organist Gosse Kroeze reageerden trouw op de di rectie van Booda. Klaterend hoogtepunt van de uitvoering was het .Hallelujah", dat op verzoek door het publiek staande werd aangehoord. JOS. DE KLERK Zijn toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" bracht Maurits Dekker zo veel succes, ook in het buitenland, dank zij het de belangstelling en de nieuwsgie righeid prikkelende onderwerp: de atoom bom, de angstaanjagende onbekende. Maar daarmee was voor hem de actualiteit nog lang niet uitgeput. De laatste tijd werd in opzienbarende artikelen in verscheidene Franse en Amerikaanse bladen (naar aan leiding van daarover gevoerde processen) de overigens eeuwenoude vraag behandeld of doktoren het recht hebben patiënten uit ondragelijk en ongeneeslijk lijden te ver lossen. Een dergelijk geval van euthana sie met deze Griekse term (het woord betekent: schone dood) duidt men in de medische ethiek het actief versnellen van het stervensproces aan heeft hij gedra matiseerd in „De andere wet", waarvan Maandagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg de première werd gegeven. Nu koester ik tegen een dergelijke vorm van toneelschrijverij in principe zeer ster ke bezwaren. We hebben aan Ibsen, Shaw en hun discipelen al leergeld genoeg moe ten betalen. Maar goed, als iemand meent niet buiten de schouwburg te kunnen om de hedendaagse problemen te belichten (of misschien wel een oplossing daarvan voor te stellen) dan zal ik hem het recht daar toe niet verder betwisten. Hem aldus een eindweegs tegemoet gekomen zijnde moet ik echter protesteren tegen het feit dat Maurits Dekker niet meer dan oppervlak kige moeite heeft gedaan de gekozen stof artistiek te benaderen. Hij doet mij den ken aan een jongetje dat in de keuken probeert van alle potjes op de bovenste plank te snoepen, zonder er goed bij te kunnen. Op de één of andere manier blijft alles wat hij zijn personen laat zeggen be neden het niveau dat we van hen dc één is medicus, de beide anderen zijn schei kundigen verwachten mogen. Hier en door de typering van de familieleden toont Dekker zich de erfgenaam van het burger lijk realisme van Holland op z'n smalst. Daarbij komt nog dat het tweede tafereel van het tweede bedrijf zeldzaam drakerig is uitgevallen. De indruk van onzuiverheid der verde digde stelling, waarmee men de pauze in gaat, wordt door het laatste deel wel enigs zins opgeheven maar het blijft een con structiefout. Blijkbaar heeft Maurits Dek ker geen keuze»kunnen maken tussen drie genres: het probleemstuk, het politiespel en het melodrama in de trant van: „Mag hij doden, moet hij zwijgen?" Deze vraag wordt overigens het zij hem als ver dienste aangerekend, hoe gebrekkig het ook gebeurt op twee manieren gesteld: ten aanzien van de door zijn liefde voor de huishoudster niet meer belangeloze echtgenoot van de zieke en door de uit pure mensenliefde gedreven artsen. Het geheel is niettemin, mede door de schematische karaktertekening, al heel weinig overtui gend. De voorstelling werd gegeven door enige leden van het Amsterdams Toneelgezel schap (Johan Schmitz, Jo Sternheim, Jan Modderman, Annie de Lange en anderen) ten bate van de Stichting 1940-1945. Het is niet de gewoonte over liefdadigheids prestaties een oordeel te vellen, maar toch mag wel gezegd worden dat de vertoning weinig glans of diepte had. Er zaten voor de acteurs dan ook weinig kansen in. Men moet de speelbaarheid maar eens vergelij ken met een in wezen soortgelijk stuk als „De heilige vlam" van Somerset Maugham, om een voorbeeld te noemen. Voor toneel schrijvers geldt er nu eenmaal géén andere wet! De regie was van Herman Sternheim, dat lazen we althans op het programma. DAVID KONING. Dtze groti sprong in zo korte tijd was mogelijk door het belangrijk bedrag waarvoor het Pensioenfonds van een grote scheepvaatmaatschappij intekende, terwijl ook inschrijvingen werden ont vangen van: Haarlemse Bestuurders Bond v\h N.V.V. f 1000." Associatie voor Uitvaart Verzorging f 1500." Woningbouw Ver. Gemeente Personeel" f 6900." Hier schrijft U in: Alle Bankinstellingen in Haarlem en verder: (ge opend van 10-3 u. en met uitzondering van Zaterdags ook 's avonds van 7-9 u.) De Gemeente Ontvanger, Pand 2 Huis te Zaanen; Rijksstraatweg 250a, hoek Jan GijzenkadeJeugd bibliotheek, Schouwtjeslaan 63 Dienstgebouw -SpaarndamGeb. Speeltuin Oosterkwartier (geopend 10-3 u. en Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7-9 uur 's avonds); Incasso Dienst (alle werkdagen van 10-3 u.) Na een langdurige ziekte is op zijn land goed „Pijnenburg" te Baarn in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer E. H. D. In- singer, eigenaar van uitgestrekte landgoe deren. die grenzen aan Baarn, Hilversum, Zeist en Soest. In de stille beslotenheid van de fraaie Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, bij het schijnsel van vele kaarsen, vonden de voordrachtkunstenaar Jaap En- gelberts en de pianist Simon Halie gister middag de ideale sfeer om met gedichten en muziek de gedachten van talrijke toe hoorders te richten op het Kerstgebeuren. De kunst, die zij brachten, stond in dienst van de idée. Dit gold in directe zin voor de gedichten. De klavierwerken hielden geen verband met Kerstmis, met uitzondering dan van Willem Andriessen's bewerking van een oud-Hollands Kerstlied en om zijn religieuze inhoud ook „Jesu, joy of men's desiring" van J. S. Bach, door Myra Hess bewerkt. Op deze middag kregen evenwel alle door Simon Halie gespeel de werken een dienende bestemming. Zij waren vrijwel steeds in harmonie met de innige blijdschap, waarvan het Kerstver haal spreekt. Maar de Fantasie in c van Mozart, met haar ondertoon van smarte lijke bewogenheid, was een schrijnende tegenstelling tot deze blijheid, een contrast dat ook zou klinken uit Vondel's realisti sche, aangrijpende „O, Kerstnacht, schoo ner dan de dagen". Zo vormde het programma een voortref felijke eenheid, die alleen verstoord werd door de Christuslegende „Vogel Roodborst" van Selma Lagerlöf, welk verhaal meer in de Lijdenstijd op zijn plaats zou zijn ge weest. Jaap Engelberts heeft de gedichten over het algemeen voortreffelijk gezegd. De neiging om een overmaat van gevoel te geven verdween allengs en daarmede kre gen zijn voordrachten een zuivere expres siviteit. Simon Halie heeft zich doen ken nen als een kunstenaar, die de geest der muziek en haar diepe zin voortreffelijk aanvoelt. Zijn technische beheersing stelde hem in staat van dit begrip te getuigen met klankschone, uitstekend opgebouwde vertolkingen. P. ZWAANSWIJK. Op het voor een dergelijke vertoning te kleine toneel van het gebouw St. Bavo trad gistermiddag het Scapino-Ballet voor leden van de Haarlemse Kunstgemeen schap en hun kinderen op. Als nieuwe aan winst prijkte op het programma de ge danste sprookjesfantasie „Er was eens. naar een scenario van Hans Snoek, waar voor Else van Epende Groot de muziek componeerde. Allerlei helden uit de ver beeldingswereld van de jeugd passeren deze revue: Roodkapje, de zeemeermin, Hans en Grietje, de stiefzusters van Asse poester en Doornroosje, onder aanvoering van de gelaarsde kat, die als boodschapper van de koning van sprookjesland fungeert. Jammer genoeg was er voor Klein Duim pje en de Reus in deze ruimte geen plaats te vinden. Albert Mol had voor een aar dige choreografie gezorgd, eenvoudig maar vol leuke vondsten. Zeer vermakelijk was het tafereel van de koning die niet wil op staan maar het verst in de goede richting ging de scène in het kasteel van Doorn roosje met de gevaarlijke spin in het reus achtige web. Na de pauze werd een reprise van „De pascha en de beer" gegeven. Deze panto mime van Hans Snoek (naar een gegeven van Scribe) met bijzonder aantrekkelijke muziek van Lex van Delden is nog steeds het beste bewijs voor het bestaansrecht van deze groep. Het is echter jammer dat de rollen van de pascha en van de groot vizier in travestie worden gedanst en dat de bezetting er in de loop der jaren nu niet bepaald op vooruit gaat. Er werd niettemin zeer veel succes behaald. Het was ook wel een plezierige middag en per slot van rekening levert Scapino het beste amuse ment dat er voor de jeugd in de Neder landse theaters te vinden is. D. K. Voor de president van de Haarlemse rechtbank is in kort geding behandeld een zaak van het Nederlands Bijbelgenootschap tegen de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". Het Bijbelgenootschap had gevraagd de naam „Goed nieuws" van een damesweek blad van „De Spaarnestad" te verbieden, omdat het genootschap reeds een uitgave onder deze naam verzorgt. Vanmorgen heeft de president uitspraak gedaan en de eis ontzegd, op grond van het feit dat het periodiek van het Bijbel genootschap twee maal in een half jaar verschenen is en deze zaak geen urgente is en daardoor door de rechtbank behandeld kan worden. Met de Eemdijk van de Holland-Amerikalij n, die in de nacht van Zondag op Maandag in de Rijnhaven te Rotterdam aankwam, zijn 23 Sherman-tanks voor het Nederlandse leger uit de Verenigde Staten meegekomen. Maandagmorgen werd met het uitladen een begin gemaakt. Nadat reeds Zondag ruim 150 kinderen van de Zondagschool van het Leger des Heils op een Kerstfeest een warm kleding stuk gekregen hadden en 130 kinderen, die als regel de Zondagmiddagbijeenkomsten bezoeken, Maandagmiddag bij een verlichte Kerstboom onthaald waren, had Maandag avond in de legerzaal het Kerstfeest plaats voor de honderden die door allerlei omstan digheden thuis geen Kerststemming hebben. In de afgelopen weken hebben de Heils soldaten dag in dag uit gecollecteerd en in de koude uren op wacht voor de Kerstpot gestaan, om hen op dit feest een levens middelenpakket te kunnen aanbieden. Aan ruim 350 gezinnen in Haarlem werd dit uitgereikt. Dinsdagmiddag werd aan 160 kinderen, die niet op een Zondagschool of naar een kerk gaan en thuis geen Kerstboom hebben, een Kerstfeest aangeboden. Woensdagmiddag werden aan een groot aantal alleenstaanden in het Krelagehuis een waar Kerstmaal aangeboden. Een groot aantal gezinnen werden op Maandagochtend verblijd met een postwis sel, zodat ook voor hen de zorgen even wer den vergeten. Verder werden er nog levens middelenbons uitgereikt. In de omstreken werd een groot aantal levensmiddelenpakketten bezorgd. Het muziekkorps van het Leger speelde Eerste Kerstdag op diverse punten van de stad. Het zangkoor zong Woensdagochtend in diverse ziekenhuizen Kerstliederen. Tot slot dankt het Leger des Heils allen, die financieel hebben bijgedragen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de 56-jarige opzichter der P.T.T. C. U. uit Deventer hedenmorgen wegens diefstal tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Er was vier maanden gevan genisstraf tegen hem geëist. U. had in het begin van dit jaar vier maal een biljet van honderd gulden uit een geldkistje bij ken nissen te Heemstede weggenomen. De zaak tegen de Bloemendaalse adjunct commies M. van E. werd voorlopig aange houden. De rechtbank gelastte dat een psy chiatrisch onderzoek ingesteld zal worden. De 57-jarige mede-eigenaar van een Haarlems fruitbedrijf J. A. A. v. D., die in de loop van 1949-1950 en 1951 ten nadele van de firma enige duizenden guldens had verduisterd, werd conform de eis veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. De 22-jarige Haarlemse bankwerker J. van S„ die in Augustus uit een huis op het Frans Halsplein een fiets had gestolen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voor waardelijk. De eis luidde één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De 28-jarige kantoorbediende J. P. W„ die een klant om de tuin leidde bij het verzorgen van diens belastingzaken en daarmee 350 „verdiende", werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk. Tegen hem was een gevange nisstraf van cm iaar geëist. Ge zoudt er een kunnen nemen uit de grote hoop, die ge dage lijks in de treinen en trams met dikke actetassen naar huis ziet rijden. Een die er al even gewichtig uitziet als alle ande ren een man die van zichzelf weet dat hij belangrijk en ge wichtig werk doet in het leven. Ge kunt dat op zijn gezicht zien, hij kijkt nu en dan alsof hij lijdt onder zijn verantwoor delijkheid, maar als een held verbeten doorzet zonder mor ren. Zij vertellen tegen hun vrouw iedere avond hoe moe ze zijn en strekken de benen naar de kachel met een gezicht van: En nu laat maar eens zien hoe een zwoeger als ik verwend be hoort te worden. Daar hebben zij een vrouw voor, zeggen zij tegen zich- zelve. Zij hebben een ganse dag de telefoonhoorn op zitten nemen en neer zitten leggen, zij hebben hun secretaressen streng aan moeten kijken en gedurig op de klok moeten zien om niet te laat weg te gaan. En als ze dan eindelijk na nog wat meer zitten en kijken thuis geraakt zijn, moet daar wat tegenover staan. Vooral met de feestdagen.Want die zijn geschapen om de wer kers te laten bijkomen. Met de feestdagen willen zij gezelligheid en rust in huis. Dan moet er goed gegeten wor den en gedronken, dan moeten de lichtjes in de Kerstboom glimmen en de kachel dient niet te hard en niet te zacht te branden. Er moet op tijd aan tafel worden gegaan en de borrel behoort ruim van te voren geserveerd. Na tafel moet er tijd zijn voor een si gaar en een gezellig praatje, de visite moet tijdig weer haar kopje koffie hebben en de kin deren mogen niet te laat over de vloer blijven. Wat wilt ge, de feestdagen moeten het lichaam en de ziel verkwikken, zij moeten de rust en de vreugde brengen in gelijke porties, zij dienen het hoofd des huizes tot loon te zijn voor zijn werken. Het huis is het domein der vrouwen. Zij dienen te zorgen dat de huiselijke feesten van de Decembermaand haar man nen in het geheugen blijven als sappige oasen in een droog jaar van carrière-maken. Die vrouwen het moet haar lust en leven zijn de Kerst boom te plaatsen en de kokerij te verzorgen, de kamers met dennegroen op te sieren en rode lintjes aan de lamp te strikken. Maar zij moeten er voor zorgen dat zij er knap en lief uitzien tegelijk, dat zij haar beste japon dragen en haar sieraden laten schitteren in het zachte lamplicht. Dat zijn zo de kleinigheden die zij aan haar mannen verplicht zijn met deze dagen. Als ge een heel jaar lang voor uw gezin buitenshuis hebt ge ploeterd met telefoons en secretaressen,dan moogt ge toch met de feestdagen verwachten dat uw huis zich eens liefko- zend om u heen sluit en dat ge eens uw vermoeide benen kunt strekken en erbij zeggen: Ziezo, ik neem het er eens van. Dat komt u toe als man van beroep. Die vrouwen het jnoet haar lust en haar leven zijn om de huiselijke feesten op te fleuren met liefde en zorg. Maar daar dient eens een boekje over opengedaan te worden. Ge kunt wel denken dat zij als feeën door haar huis gaan en een toverstok zwaaien: Hupsa, hier een kerstboom, pats, daar een versiering van dennegroen en hulst, een-twee-drie en er pruttelt een bruingebraden gans in de oven, nog een zwaai met het stokje en er zijn wijn, fruit, gebak, sigaren, koekjes, kerstkransen, zoute stengels en pasteitjes in huis. Dat kunt ge wel denken, maar ge moet eens zien hoe dat gaat. Ge moet eens achter de coulis sen van dat feest kijken en zien hoe het allemaal in elkaar ge meesterd moet worden. Ge moet haar zien hollen en sjou wen in de tijd dat haar man nen zich zitten te vermoeien met telefoneren en cijfers in boeken zetten. Het moet een toer zijn om te weten wat er in huis moet worden gehaald en hoeveel. Wat er van de melkboer en de groenteman genomen dient te worden om niet tekort te ko men en wat er besteld moet worden zonder dat er een fail lissement op volgen gaat met Januari. Ge zoudt eens moeten uitreke nen wat er aan tierlantijntjes van velerlei aard in één sim pele, ronde tulband zijn ver werkt moeten worden om er een smakelijk en inspirerend gebak van te maken. Maar dat zijn zaken waar de man op zijn werk geen weet van heeft. Hij ziet op de kalender dat er feestdagen op komst zijn en als hij zijn huis binnenstapt, zijn die feestdagen met hun plezierige en schone hebbe lijkheden al kant en klaar vóór hem binnengegaan. Hoe? Dat vraagt hij niet, wanneer het geurend gebraad op tafel komt en de wijn in de glazen schit tert. Maar achter de coulissen zwoegt en werkt er een al weken lang, daar worden puzzles opgelost waar een man drie secretaressen en tien tele foons tegelijk voor zou nodig hebben. Daar worden de zwa re zorgen gekneed en geschild en gebakken en gebraden tot plezierige, feestelijke dingen. Die feestdagen het is een weelde als ge uw voeten eens bii de warme kachel kunt ste ken na een goede maaltijd, en als ge eens zachtkens wegdoe zelen kunt in de avondlijke rust van een feestelijke dag vol goede gaven. Dan gaan de borden en scha len leeg van tafel af, het is alsof kaboutertjes ze zoetjes weghalen en schoonspoelen ergens buiten. Maar het zijn dc kaboutertjes niet. Ge moet eens in de keuken gaan zien. Daar staat uw vrouw, die de heerlijke din gen bedacht en maakte, de schalen en borden in dampen de sop te wassen met een schort over haar feestkleed. Daar ziet zij de resten van al haar schone scheppingen weer keren om in het afvalvat te worden gegooid. Het deert haar niet, want zij heeft dat tevoren geweten. Zij werkt weken en dagen voor één uur van voldoening.dat zij zien kan hoe het u smaakt. En als de vaat gedaan is, wordt er koffie gezet. En als er koffie gedron ken is wordt er nog een glaasje geschonken. En als. Zo gaat dat een ganse feestdag lang. Uw vrouw loopt niet met een dikke actetas en een lijdend gezicht van de kamer naar de keuken, om te laten zien hoe zij ploeteren moet. Zij kijkt niet gedurig op de klok om te weten wanneer het haar tijd is: Denkt ge dat zij de braad- oven zal dichtslaan op klokke zes zoals gij uw boeken op het kantoor? En dat zij de kip zal laten zwartbranden omdat het tijd is om op te stappen? Dat is zo een vergelijking ter gelegenheid van de feestdagen. De man en de vrouw zij doen hun verschillend werk al naar de aard van hun le venstaak. Maar één ding kunt ge niet goedpraten, al zoudt ge er een jaar op studeren. Dat ge op de formulieren en biljetten die dat verlangen da gelijks met sierlijke en gewich tige letters uw eigen beroep invult alsof het wonder-wat is, en dat ge achter de naam van uw vrouw in koelen bloede al tijd in het hokje „beroep" durft in te vullen: Geen. Want dat, zie, is een leugen waar de wereld iedere keer bij zou moeten stilstaan. J. L. BINNENLAND Op Eerste Kerstdag is 's avonds in Den Burg op Texel een 12 meter hoge en 25 meter lange steiger, staande tegen de gevel van de Ned. Hervormde Kerk omgewaaid. De steiger viel op het kerkhof. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Leraren in levende Talen heeft de mi nister van Onderwijs verzocht een noodmaat regel ten aanzien van het leervak Duits te willen treffen, waarbij het aantal lesuren voor dit vak wordt vermeerderd en het on derwijs in het Duits „bevrijd wordt van de druk, de gejaagdheid, de spanning en de ver schraling, die er de tegenwoordige ken merken van zijn". Gedurende de reis van Rotterdam naar Hampton Roads is aan boord van het s.s. „Stad Alkmaar" een dodelijk ongeluk ge beurd. Op zee werd begonnen met het af breken van graanschotten. Bij deze werk zaamheden viel de 20-jarige matroos Johan de Hartog in het acht meter diepe ruim. Hij kreeg een schedelbasisbreuk en is kort daar na overleden. De gemeente Sevenum heeft een geld lening bij de plaatselijke Boerenleenbank afgesloten ten bedrage van f 259.000. Deze gelden zijn bestemd voor het gemeentelijk aandeel in de financiering van de ontginning van 206 h.a. Peelgebied. Dit zijn de laatste gronden van de Sevenumse Peel, die voor ontginning in aanmerking komen. Een kantoorbediende is gaan varen met een rondvaartboot, die in het Damrak te Amsterdam lag. Gedurende een uur was de jongeman met het schip aan het manoeu vreren en in die tijd ramde hij negen keer de wallekant, de dekschuiten en een motor schip. Tenslotte schoof hij een raam open en sprong in het water. De politie haalde hem er uit. De voorsteven van de rondvaart boot was ingedrukt en van het motorschip waren de zijkant ingedrukt en een spant ver splinterd. Op Tweede Kerstdag heeft de heer Keimpe Piers Nijdam te Sneek zijn 101ste verjaardag gevierd. HAARLEM EN OMGEVING De Geref. kerkeraden van IJmuiden en IJmuiden-Oost hebben in afzonderlijke ver gadering en vervolgens in een gecombineer de bijeenkomst besloten de fusie tussen beide kerken tot stand te doen komen overeen komstig het aangenomen fusierapport. Beide kerken hebben tezamen drie predikanten en tellen 2209 leden. De heer J. van der Eist te Haarlem slaagde aan de universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen sociale geografie. Een bewoner van de Burgwal te Haar lem kwam Dinsdagavond om halfnegen thuis en liep tegen de brandende kachel op. Deze viel om en de man veronderstelde, dat er brand zou volgen. Hij pakte de kachel op en bracht hem naar buiten. Wel vielen er enige brandende kolen uit de kachel, doch de vrouw des huizes heeft die verzameld, waar door geen brand ontstaan is. ADVERTENTIE Anegang 14 Telefoon 11963 Nieuwjaarskaarten Naamkaartjes Zak- en Kantooragenda's Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen de gemeente Apeldoorn, die een school had laten bou wen zonder vergunning van het ministerie van Wederopbouw. De gemeente werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 5000. In eerste instantie had de rechtbank te Zutphen de gemeente een boete van 25.000 opgelegd, nadat de of ficier van Justitie 100.000 boete had ge- eist. HAARLEM, 22 December 1951 GEHUWD: 22 Dec., T. J. A. Stoeltje en A. van de Pol; F. Swaab en H. J. Blaauw; A. F. Bronkhorst en G. J, de Visser; C. H. Klipp en A. J. H. Veenstra; F. A. Jansen en M. M. J. Smit: C. J. Bruggink en W. H. Stuurman: L. Fortgens en T. F. Stroosnijder; W. A. Pull en H. G. Thöne; W. J. C. van Alphen en S. Jansma; H. C. te Pas en H. G. Bergmans. BEVALLEN van een zoon: 19 Dec., J. van der MaarlKort; 21 Dec., M. A. de Ruig Vincent; A. J. KimmanGrappenhaus; 22 Dec.. A. F. van KampenLodder. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., N. de BoerOosterwijk; 21 Dec., B. J. J. M. Vloemansvan der Biezen; M. W. B. Pieck Oosting; M. G. Oudendijk—Kleef; M. L. B. KapiteijnBruinsma; M. C. Ruijzenaars Belterman; 22 Dec., E. O. BruijnBlahyj; A. HermelingBijl; E. A. DekkerBreukels; M. SmitKrom. OVERLEDEN: 20 Dec., J. J. Schreuder, 72 j„ Zocherstraat; L. G. Smits, 79 j„ Wagen weg; 21 Dec., J. M. Banken, 63 j.. Brouwers plein; C. M. AddingKlerk. 72 j„ Burg. Sandbergstraat; E. Roelandvan Es. 81 j., Zoetestraat; J. L. Bossboom, 48 j„ M. v. Heemskerkstraat; 22 Dec., G. E. RosierVer- zandvoort, 57 j., Kamperlaan; G. Mes, 79 j., Kleine Houtweg.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5