Handel met Oost-Europa kan Marshall-steun kosten Europees leger zal op proef moeten werken Uitbreiding Bad Riche door raadsbesluit getorpedeerd Weerbericht Je n verwerping Mededeling Volksraadpleging in de Soedan na ontruiming Plancongres van de Partij van de Arbeid Koninklijk gezin in Sankt Anton Het woord is aan. Voor de Stille Armen STOK ACHTER DE DEUR De wet-Battle zal streng worden toegepast Spionnen ter dood veroordeeld Stassen candidaat Storm aan de Engelse Zuidkust Benelux blijft tegenwerpingen maken Twee Aalsmeerse jongelui verdronken Egyptisch voorstel: Amerikaanse missie in Perzië verder ongewenst Demonstratie in Caïro Enkele dagen geleden viel er de eerste sneeuw Twee Oostenrijkers bouwen nieuwe Berlijnse universiteit Hoge onderscheiding voor mr. H. Haga Zandvoortse raad laat drie ton aan Marshall-hulp lopen Wolga-Donkanaal wordt in het voorjaar geopend fie JAARGANG No 145 k VRIJDAG 28 DECEMP€R 1951 295e JAAhGAiw^u Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "|F "SP "1 ^aBia^k Tj "j "W Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd- d&Skjat iijMtlP HJfl I 0^ I w Jpiyr I ^^0 Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ^TfT Isa! 1 pH ij ifl K W? II Jf 0 a^gi 1 êT^yt Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. i Ji JÈ 1L M I I I 1 I Jj^^3 I 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. j| Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. pirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PLAN om Bad Riche te Zandvoort luit te breiden, zodat daarbij een hotel gd zou worden is gisteren door een "luit van de Zandvoortse gemeenteraad Lrpedeerd. Voor de uitvoering van dat fan zou de exploitant van Riche, de heer t H. Pompei-, 300.000 aan Marshall-hulp ;er beschikking hebben kunnen krijgen. 5j.;e{ dat het daarmee geheel uitvoerbaar ïas; het zou tot het aantrekken van meer jJtaal, wellicht nog eens een even hoog •-pdrag, hebben genoopt. Maar ieder be rijpt hoezeer Zandvoort aan nieuwe hötel- fimte behoefte heeft en de exploitant van ïiche heeft zich in zijn beleid sinds jaren i. een kundig vakman doen kennen. Nu ras, om het plan te verwezenlijken, een wijziging van het gemeentelijke uitbrei dingsplan nodig, dat bouwen langs de zee- fep niet toestaat. Die wijziging kon alleen je gemeenteraad aanbrengen. Met een meerderheid van negen tegen vier stemmen aij (in besloten zitting) verworpen. Dit dschoon Zandvoorts bij uitstek deskundige sadgever, de Rijksbouwmeester ir. G. jvjedhoff zelf, die de scheipper is van het grote na-oorlogse plan tot schepping van en nieuw Groot-Zandvoort, gunstig gead viseerd had. De burgemeester, mr. H. M. van Fenema, die krachtig voor de voorge nomen uitbreiding van Bad Riche geijverd bad, vond bij de stemming ook zijn beide wethouders tegenover zich. Hij heeft zijn teleurstelling uitgesproken over deze ver werping en gezegd dat de gemeenteraad willens en wetens ruim drie ton Marshall hulp heeft weggegooid. De Regeringscom missaris voor het vreemdelingenverkeer, belast met de verdeling van de daarvoor bestemde Marshall-gelden, de heer Groe nveld Meyer, heeft ons medegedeeld dat hij het mogelijk acht, dat. sommigen de heer Pompei- de uitbreiding van zijn onderne ming niet gunnen. Hij heeft geconstateerd jat dit de eerste maal is, dat in ons land van Marshall-hulp geen gebruik wordt ge maakt. Andere meningen, die wij vandaag vermelden, zijn geenszins lovend voor de meerderheid van de Zandvoortse gemeente raad, Wij hebben met verbazing van het ge vallen besluit kennisgenomen. Niet omdat bij deze gelegenheid zich kennelijk sterke persoonlijke tegenstellingen in Zandvoort hebben dóen gelden, want daar ligt niets nieuws in. De gemeente heeft op dat punt een rijk verleden, waarin andere burge meesters, wethouders, raadsleden en ex ploitanten optraden. In kustgemeenten vindt men dat meer, ofschoon niet in alle. Hetgeen ons verwondert is dat men de mogelijkheid afwijst, dat iemand in een tijd van ongunstige conjunctuur, die bovendien allesbehalve aanmoedigend is voor parti culier initiatief, een dergelijke onderne ming op touw zet. Een onderneming die in plaatselijk belang zeker van grote waarde die een uitbreiding van hotelruimte in uitzicht stelt waaraan grote behoefte be slaat en waarbij Marshall-hulp in het geding is gebracht. Wij staan buiten de Zandvoortse dorps- loiitiek; de persoonlijke tegenstellingen kennen wij niet en zij interesseren ons evenmin. Des te duidelijker is het ons dat ais men een grote nieuwe badplaats wil scheppen dit alleen kan slagen door goede samenwerking en door „groot te zien". An ders mislukt het. Samenwerking in het college van burgemeester en wethouders, samenwerking ook in de gemeenteraad lijkt het eerste waaraan Zandvoort dringend behoefte heeft. Misschien zal dat pas be seft worden, als men de voor dit geval toe gezegde Marshall-hulp definitief verspeeld heeft. Maar dat zal dan wel een dure er varing zijn. De burgemeester heeft op onze magen geantwoord dat hij alsnog wil po gen, tegemoet te komen aan de gerezen bezwaren. Hij zal in de eerste plaats be proeven van de Regeringscommissaris ge daan te krijgen, dat die drie Marshall- tonnen alsnog voor Zandvoort gereserveerd blijven. Misschien lukt hem dat; misschien krijgt hij wat uitstel eer er een andere be stemming aan wordt gegeven. Dat andere kustgemeenten een begerig oog op dat be- zullen richten lijdt geen twijfel; wij kennen er trouwens waar een goede samen werking heerst en men dus gemakkelijk tot overeenstemming zou komen. Nog eens uit te leggen waarom Zand voort door zijn ligging, door zijn buiten gewoon dichtbevolkte „achterland", een bijzonder belangrijke taak als badplaats heeft te vervullen is overbodig. Terwijl het vooral op de positie van volksbadplaats is aangewezen heeft het daarnevens zeer interesse bij het bezoek van logeer gasten, die meer geld hebben uit te geven ban de meeste dagjesmensen. Dat is duide lijk en die overweging heeft zich dan ook boen gelden bij het ontwerpen van het grote plan door Ir. Friedhoff in overleg met be vorige burgemeester, de heer van Alphen. Men moet dat alles in het groot zien, men moet de handen ineenslaan om er zo snel mogelijk zoveel mogelijk van te verwezen lijken. Zelfs dan zal het nog moeilijk ge- noeg zijn. Nederland heeft de wind niet in be zeilen en Zandvoort dus evenmin. Alleen vereende kracht biedt kans. R. P. ITALIAANSE VERZETSLIEDEN STAAN TERECHT. Acht Italiaanse verzetslieden uit de oor log zullen op 30 Januari te Vicenza terecht staan voor het feit, dat zij in Juni 1945 een gevangenis zijn binnengedrongen en daar al politieke gevangenen hebben doodge schoten. Zeven van de betrokkenen zijn nimmer meer teruggezien en zullen bij verstek berecht worden. BOTSINGEN IN BRAZILIë. Donderdag is in de kolenmijnen van Butia (Brazilië) een staking uitgebroken. Bij een botsing tussen politie en stakers werden enkele personen gewond. Het Chinese „volkscomité voor steun verlening aan Korea" heeft opdracht ge geven de campagne voor het inzamelen van gelden voor de aankoop van gevechtsvlieg tuigen en zware wagens voor de Noorde lijken, tegen het eind van het jaar te sta ken. Volgens Radio Peking is een bedrag ingezameld, waarvoor 3152 jagers gekocht kunnen worden. WASHINGTON. (Reuter). W. Averell Harriman, directeur van het Amerikaanse bureau voor wederzijdse veiligheid (voor malige ECA), heeft verklaard dat hij de wet die voorschrijft dat onvoorwaardelijk alle hulp wordt afgesneden voor ieder land, dat strategische goederen naar Rus land of zijn satellieten exporteert, streng zal toepassen. Hij zeide, dat hij alleen uitzonderingen zal toestaan indien alle andere redelijke manieren om de uitvoer te beperken zijn uitgeput. Harriman gaf toe, dat er geval len zouden kunnen voorkomen, dat invoer uit het Sovjetblok van strategisch belang is voor de vrije wereld. Volgens de aangehaalde wet die werd in gediend door de democraat Battle, moet het bureau van Harriman niet alleen on voorwaardelijk alle hulp afsnijden voor ieder land, dat militaire of atoom-ma terialen exporteert naar het Sovjetblok, doch moet tevens hulp worden geweigerd aan ieder land, dat olie of strategische transportinstallaties zendt naar de Sovjet- Unie of haar satellieten. Er kunnen echter uitzonderingen worden gemaakt indien de uitvoer van materialen uit het Sovjetblok naar niet-communistische landen geacht wordt in het belang van de nationale vei ligheid van de Verenigde Staten te zijn. Harriman verklaarde tevens, dat er twee lijsten bestaan waarop ongeveer 313 stra tegische goederen vooi'komen. Indien deze goederen naar een land van het Sovjetblok zouden worden verscheept door een anti communistisch land, wordt dit land uitge sloten van Amerikaanse hulp. De eerste lijst, welke „categorie a" ge noemd wordt, werd 25 November bekend gemaakt door het bureau voor wederzijdse veiligheid en heeft betrekking op „wapens, ammunitie, oorlogswerktuigen en atoom energiematerialen". De tweede lijst, welke „categorie b" wordt genoemd, is thans voor het eerst ge publiceerd. Zij heeft betrekking op olie, transportmaterialen van strategische waar de en goederen van primair strategisch be lang bij de productie van wapenen, ammu nitie en oorlogswerktuigen. De goederen op de „b"-lijst worden ver deeld in 10 grote groepen: 1) machines voor de metaalbewerking, 2) installaties voor de chemische en de olie-industrie, 3) electrische installaties en installaties voor het opwekken van stroom, 4) algemene in dustriële installaties, 5) transportinstalla ties, 6) electrónische en precisie-instru- menten en communicatiemiddelen, 7) me talen, mineralen en fabrikaten hiervan in feite alle non-ferro metalen, 8) chemi caliën, 9) olieproducten, 10) rubber en rubberproducten. Harriman maakte tevens de benoeming bekend van Marcy M Dupré, gepension- neerd kapitein van de Amerikaanse mari ne, die hem zal helpen bij de administratie van de wet Battle. Kapitein Dupré heeft vroeger met Harriman samengewerkt aan de administratie van het plan-Marshall. Volgens Tass zijn vier personen in Roe menië gefusilleerd omdat zij voor de Amerikanen zouden hebben gespionneerd. Een vijfde heeft, aldus Tass, door middel van vergift zelfmoord gepleegd. De vijf mannen zouden uit een Amerikaans vlieg tuig in Roemenië zijn neergelaten, na te zijn gerecruteerd uit een kamp voor ver plaatste personen in Italië. De prominente republikein Harold Stassen heeft verklaard de candidatuur van zijn partij voor het presidentschap der Verenigde Staten te wensen. De republi keinen Earl Warren en Robert Taft heb ben reeds eerderverklaard zich ook can didaat te zullen stellen. Stassen zeide zijn eigen „humanitair en liberaal" program te hebben. Hij zou zich onder meer richten tegen „het lage morele peil van Washington", de inflatiedreiging, binnenlandse onenigheid en het gevaar van het internationale communisme. OM nauwkeurig te zijn vestigen wij er de aandacht op dat de voor 1 Januari a.s. aangekondigde nieuwe abonnementsprijs (47 cent per week, f6.10 per drie maanden) voor de week abonnementen moet ingaan op de vorige dag, Maandag 31 December, omdat deze abonnementen per kalender-week be taald plegen te worden. DE DIRECTIE. Een storm zo hevig als men in geen jaren beleefd heeft, heeft Donderdag gewoed aan de Zuidkust van Engeland en in het Ka naal. Er v/erden windstoten van 100 kilo meter per uur genoteerd. Zo hevig werd de zee opgezweept dat verscheidene transatlantische kabels be schadigd werden, waardoor verbindingen met de Verenigde Staten werden verbro ken. De Queen Mary werd door de storm op gehouden en kon niet in Southampton bin nenlopen. Het schip moet Zondag weer vertrekken naar New York met premier Churchill onder de passagiers. Op het vliegveld Shannon werd een stra- tocruiser die 70 ton weegt, door de wind over de landingsbaan voortgeduwd. Er wordt in West- en Zuid-Engeland nog een of twee dagen storm of harde wind verwacht. (United Press.) Latere berichten melden dat op sommige plaatsen de wind een snelheid van 150 kilometer per uur bereikte. Twee mannen zijn om het leven gekomen en vier wor den vermist. Scheepvaart en vliegverkeer geraakten in de war en in Engeland en Ierland werd schade veroorzaakt aan lei dingen, waardoor gehele steden in het donker kwamen. Bomen werden ontwor teld, daken weggerukt en op verscheidene plaatsen ontstonden overstromingen. In Lands End kwam een visser om het leven doordat een geweldige golf hem meesleurde, toen hij zijn bootje op het droge trachtte te slepen. George F. Kennan die admiraal Alan Kirk zal opvolgen als ambassadeur der Verenig de Staten in de Sovjet-Unie. Het Kremlin heeft, zoals wij gisteren berichtten, Kennans benoeming goedgekeurd. Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, zal het Franse standpunt inzake een sterk centraal gezagsorgaan voor het toezicht op het voorgenomen Europese leger op de conferentie te Parijs, die Donderdag is begonnen, steunen. Een Duitse functionaris verklaarde Donderdag, dat Adenauer de Franse pogingen zou on dersteunen om de vrees van Nederland, België en Luxemburg voor een te gecen traliseerd gezagsorgaan te overwinnen. Genoemde functionaris liet zich optimis tisch uit over de mogelijkheid, dat een Frans compromisvoorstel tot overeenstem ming zou leiden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, de Benelux en West-Duitsland over de vor ming van een Europees leger. Volgens het Franse voorstel zouden de eerste twee of drie jaren van het bestaan van het Euro pese leger als een experimenteel stadium worden beschouwd. De Benelux en de andere betrokken landen zouden dan. kun nen ervaren hoe het leger in de practijk zou functionneren. De ministers zijn het op hun eerste con ferentiedag te Parijs eens geworden over het ontwerp voor drie „gezagsorganen" en wel de volgende: Een defensiecommissa- Zaterdagmiddag om half e^n worden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats in Aalsmeer de stoffelijke overschotten be graven van twee Aalsmeerse jongelui, de 24-jarige P. Eveleens en zijn broe'r, de 19- jarige J. J. Eveleens, die Maandag in de Westeinderplas zijn verdronken. Zij waren gaan vissen met een klein bootje, dat niet op het stormachtige weer berekend bleek te zijn. De wind sloeg grote hoeveelheden water in de boot, die tengevolge daarvan is gezonken. Reddingspogingen mislukten en de jongelui, die goede zwemmers waren, zijn verdronken. Dinsdag zijn hun lichamen gevonden, nadat lange tijd was gedregd. (Telegrafisch van onze correspondent in Rome) De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Salah El Din Pasja, heeft in „Villa Savoia", de vroegere residentie van de Italiaanse Koning en thans de zetel van de Egyptische legatie, een belangrijke persconferentie gehouden. „Egypte is" aldus de minister „bereid functionaris sen en troepen uit de Soedan terug te trekken, mits Engeland hetzelfde zal doen. Daarna dient een plebisciet gehouden te worden onder controle van de UNO". De minister was er echter van overtuigd, dat de Britten zouden weigeren hier op in te gaan. Het Suezkanaal - zo vervolgde de minister kan door de Westerse mogend heden beter op een afstand worden ver dedigd, eventueel in Turkije. Indien Egypte moderne wapenen ont vangt, kan het land in 1954 zelf voor een afdoende verdediging van de kanaalzone zorgen. Door boycottmaatregelen aldus Salah zal Egypte de Engelsen thans dwingen te vertrekken. Britse troepen be horen niet thuis in Egypte, evenmin als in Palestina, de Soedan, Irak en Libië, Franse troepen niet in Marokko, Tunis en Algiers. Het is, volgens de minister, beter, dat elk land zijn leger in eigen land houdt. Het communistische gevaar achtte de' minister in Egypte niet groot in verband met de tradities van het Mohammedaanse geloof. De communistische propaganda wint echter veld tengevolge van de aan wezigheid van Britse troepen. Egypte zou weigeren deel te nemen aan een eventueel Middellandse Zee-pact, waarin Israel zou worden opgenomen. De minister verklaarde zich voorstander van algehele neutraliteit voor de Arabische landen ten aanzien van de wrijving tussen Oost en West. Volgens een bericht uit Teheran over weegt de Perzische premier dr. Mossadeq de diensten van de Amerikaanse militaire missie in Perzië op te zeggen. De missie bestaat uit 72 Amerikanen, werkzaam als adviseurs bij het leger en de gendarmerie. Volgens een in 1947 tussen Perzië en Ame rika gesloten overeenkomst mag Perzië geen militaire adviseurs uit andere lan den dan de Verenigde Staten in dienst nemen. Mossadeq beschouwt deze bepaling als een inbreuk op de souvereiniteit van zijn land. Het bestaan van de Amerikaanse missie wordt in strijd geacht met Perzië's wens neutraal te blijven in de koude oor log. In Sankt Anton, het Oostenrijkse winter sportcentrum, waar het Koninklijk gezin ook thans weer een korte vacantie door brengt, ontbrandt in deze dagen een leven dige concurrentiestrijd onder de dorps jeugd in het Driekoningen-zingen. Men ziet dan ook talloze trio's jonge „wijzen uit het Oosten" langs de hotels en pensions van het plaatsje trekken en hun buit aan snoepgoed en geld is meestal niet gering. riaat, een raad van ministers en mogelijk een „Europese assemblée". De ontwerpen zullen Zaterdag verder besproken worden. West-Duitsland was op de conferentie vertegenwoordigd door staatssecretaris Hallstein. Een Franse woordvoerder zeide, dat men het ook eens geworden was over een „overgangsperiode" van niet bepaalde duur. België, en in mindere mate Neder land, bleef een gereserveerde houding aan nemen ten aanzien van de politieke aspec ten van het leger. CAïRO, (Reuter). De Egyptische po litie beeft te Caïro in de lucht gevuurd en traangasbommen geworpen tijdens een schermutseling van twee uur met enige honderden demonstrerende studenten en scholieren. Onder het roepen van „geen compromis met de Engelsen" trachtten de studenten naar koning Faroeks paleis op te trekken. Negen politiemannen en 17 studenten liepen verwondingen op bij deze demon straties. De Egyptische regering heeft bevel ge geven tot sluiting tot nader order van alle middelbare scholen in Caïro en Alexandria en van de universiteit Foead el Awal te Caïro. Ook de theologische universiteit Al Azhar en andere instellingen zullen tot nader order gesloten worden. In Bellevue te Amsterdam begon heden morgen een tweedaags congres van de Partij van de Arbeid ter bespreking van het nieuwe plan „De weg naar vrijheid". Ir. H. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de plancommissie, gaf een uitvoerig overzicht van de historische achtergronden en van de samenhang der delen van het nieuwe plan. Hij verwachtte, dat politieke tegen standers de P.v.d. A. zullen verwijten met dit plan een utopie na te streven. Hij stelde hier tegenover dat „wat gisteren nog utopie was, vandaag probleem is en morgen wer kelijkheid zal zijn". Hij betoogde dat een doelstelling zonder program bloedeloos is en een program zonder doelstelling waar deloos. „Wanneer wij slechts hard werken in de dagelijkse tredmolen van de uitvoeren de arbeid zonder doelstelling die verder reikt, dan trachten wij vandaag de pro blemen op te lossen van de betalingsbalans, morgen die van de woningbouw en over morgen die van de werkloosheid, zonder de samenhang ervan bewust te zien in het licht van een diepgaande maatschappelijke hervorming". Vervolgens gaf ir. Vos een aantal hoofd punten aan die men bij lezing van het rapport telkens zal aantreffen. Een daar van noemde hij „de telkens weerkerende erkenning van de waarde van de enkeling en van de noodzaak de gemeenschappe lijke activiteit zo te richten, dat deze en keling zich kan ontplooien in de kleinere en grotere groepseenheden, waartoe hij behoort". Hij zeide voorts, dat het besef van saam horigheid in het plan telkens is terug te vinden. Ir. Vos was ervan overtuigd dat het plan van betekenis was voor de ko mende verkiezingen, maar dat het slechts zou zijn opgesteld als „verkiezingsrecla me" betwistte hij ten sterkste. Hij zei dat het nieuwe plan gebreken en tekortkomin gen vertoont, maar daarnaast schreef hij het de waarde toe van een constructieve toekomstvisie. „Voor het Nederlandse poli tieke leven stel ik vast", zo vervolgde hij, „dat er geen enkele andere politieke partij is die hiertoe tot nu toe reikt. Laat de critici van straks ook hun denkbeelden concretiseren. Niets zal ons liever zijn". De jeugd te tonen, dat het verlangen naar groter menselijkheid en naar groter eenheid der wereld een drijvende kracht, is in het democratisch socialisme, was mede een doel geweest van de door de plancommissie ingestelde studie, zo besloot ir. Vos zijn rede, waarmede hij het plan aan het congres ter bespreking en bestu dering aanbood. Koningin Juliana, Prins Bern'pard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn in de afgelopen nacht omstreeks halftwee in het Oostenrijkse wintersportcentrum Sankt Anton aangekomen. Het plaatsje herbergt reeds vele liefheb bers van de skisport, onder wie Fransen, Zwitsers, Noren, Denen en Amerikanen. Pas enkele dagen geleden is in Sankt An ton en omgeving sneeuw gevallen, zodat zij tijdens de Kerstdagen voor het eerst de ski's konden onderbinden. Tennyson Hij maakt geen vriend die nooit een vijand maakte. 14de verantwoording Bridgeclub B. en v. W. 10,—; d. R. ƒ2,—; M. S. 5,-; M. G. ƒ7,-; B. J. H. 2,50; Fam. d. J ƒ20,—; Foto Eddy 25,—; M. C. F.—'v. d w. 20,—; O. M. 10,—; J. L. K. 10,—; Ir. S. K. 10.—; K. K. 10,—.; D. M. V. 10,-; H. K. K ƒ7,50; N. V. v. O. ƒ5,—; J. v. D. f 5 A. ƒ2,50; A.—M. ƒ2,50: K. S. ƒ3,—; H. D.N. ƒ2,50; M. E. K. 2,50; R. ƒ2,—; L. D. ƒ1,—. Dagtotaal 175, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 12.704,29. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". De eerste prijs voor het ontwerp van een gebouw voor de „vrije universiteit van Berlijn" is toegekend aan de Oostenrijkse architecten Sobotka en Müller. De vrije universiteit van Berlijn is op het ogenblik in verschillende gebouwen ondergebracht. De Amerikaanse Ford-stichting heeft de universiteit onlangs de nodige middelen voor de bouw van een nieuw onderkomen ter beschikking gesteld. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Bij Koninklijk Besluit is mr. H. Haga, president van de Bijzondere Raad van Cassatie, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. (De Bijzondere Raad van Cassatie wordt per 1 Januari opgeheven). De uitbreiding van Bad-Riche in Zand voort, die onder andere een hotel-accommo datie zou omvatten en die ten dele met Marshall-gelden zou worden gefinancierd, gaat niet door. De heer A. H. Pomper, de exploitant van Riche, krijgt géén toestem ming om langs de zeereep, waar zijn hui dige inrichting ligt, verder te bouwen. In een spoed-vergadcring van de Zandvoortse gemeenteraad is gisteravond namelijk een voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot wijziging van het bestaande uitbreidingsplan (dat bouwen langs de zee- reep niet gedoogt) verworpen met negen tegen vier stemmen. De heren Siegers en Lindeman (K.V.P.) en de heren Koning en Weber (Algemeen Zandvoorts Belang) wa ren degenen die zich achter het voorstel van B. en W. schaarden. Toen het voorstel om aan de heer Pom per grond voor de verwezenlijking van zijn plannen in erfpacht af te staan ter ta fel kwam, keerden zich daar zeven van de dertien raadsleden tegen. De heren Tates (V.V.D.) en Gosen (A.R.) schaarden zich ditmaal aan de zijde van de raadsleden die zich hadden uitgesproken vóór een wijzi ging van het uitbreidingsplan. De beide wethouders bleven tegen het voorstel van B. en W. De raadsvergadering, die als openbaar was aangekondigd, werd een besloten zit ting, nadat de heer Van der Werf (Prot. Chr.) en enige andere raadsleden de wens te kenner* gaven de agenda niet in het openbaar te behandelen. De burgemeester mr. H. M. van Fenema zei het in hoge mate te betreuren dat de raad afwijzend over het voorstel van B. en W. heeft beschikt en bracht onder meer naar voren dat de raad met de verwerping van het voorstel wetens en willens ruim 300.000 Marshall-hulp heeft weggegooid. Commentaar De heer Groeneveld Meyer, regerings commissaris voor het vreemdelingenver keer en belast met de verdeling van de Marshallgelden daarvoor, deelde ons, toen wij hem om commentaar over het besluit van de raad vroegen mee, dat hij de hou ding van de raad zeer betreurt. Het is wel mogelijk, aldus de heer Groeneveld Meyer, Het Russische ministerie van Binnen scheepvaart heeft bekend gemaakt dat ko mend voorjaar een kanaal zal worden ge opend tussen de rivieren Wolga en Don, waardoor dan alle zeeën van Europees Rus land door een net van kanalen zullen zijn verbonden. De kanalen zullen verbindingen vormen tussen de Witte Zee, Oostzee, Kas pische Zee, Zee van Azov en Zwarte Zee. Moskou zal de grootste binnenhaven van het land worden, aldus het ministerie. Het werk aan het genoemde kanaal werd door de oorlog onderbroken, het werd in 1948 hervat. Dertien sluizen, drie dammen en een reusachtig reservoir komen in het kanaal. Voorts zal het kanaal helpen bij de irrigatie van de steppen in het gebied van Stalingrad en Rostov. (United Press.) dat sommigen de heer Pomper de uitbrei ding van zijn hotel niet gunnen. Dit is de éerste keer dat van Marshall-hulp geen gebruik wordt gemaakt, zo zei hij nog. De heer A. W. Schaefer, directeur van hotel De Leeuwerik en voorzitter van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Horecaf, sprak heden tegenover ons zijn grote verbazing uit over het raadsbesluit, dat hij als „kinderachtige, kleinzielige dorpspolitiek" qualificeerde. De heer J. G. Meijer, directeur van hotel Wittebrug in Den Haag en landelijk voorzitter van de Horecaf, betreurde het besluit al evenzeer. „Zandvoort heeft mogelijkheden", zo zei hij, „maar als die op deze manier worden getorpedeerd, zie ik niet in, hoe Zandvoort weer enigermate tot zijn oude luister kan komen. Ik ben stomverwonderd". De heer Meijer heeft tevens zitting in de commis sie die de Marshall-gelden voor het hotel wezen verdeelde. Kous nog niet af Burgemeester Van Fenema deelde ons vanmorgen nog mede, ten zeerste ver baasd te zijn over het raadsbesluit. Hij had verwacht dat de raad het voorstel van B. en W. aan zou nemen. In verband hiermee vertelde hij nog, dat de heer Friedhoff, de ontwerper van het plan waarvan de raadsmeerderheid geen wijzi ging wenste, zélf geen bezwaar had tegen het bouwen van dit hotel aan de zeereep, mits de gebouwen niet boven de boule- vardlijn zouden uitsteken, een voorwaarde waaraan het plan van de heer Pomper vol deed. De burgemeester was van mening, dat de in de besloten vergadering genoemde bezwaren zeker niet onoplosbaar zijn en dat wanneer zulks geschiedt, ieder raads lid, dat „werkelijk het gemeentebelang op het oog heeft", het plan zal steunen. De heer Van Fenema zal het er in ieder geval niet bij laten zitten en zal pogingen in het werk stellen om het bedrag van drie ton Marshall-hulp voorlopig voor Zandvoort te laten reserveren, hoewel natuurlijk an dere gemeenten er een begerig oog op wer pen. Hij vreest echter, dat een definitieve verwerping van het plan, andere tot bou wen genegen exploitanten zal afschrikken. STORM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: In de loop van de avond opnieuw tot hard en in de kustprovincies tot volle storm aanwakkerende Zuidelijke wind. Toenemende bewolking met later tijde lijk regen. Morgen overdag krachtige tot stormachtige en naar Zuid-West of West ruimende wind. Wisselende bewolking met buien. Weinig ver andering in temperatuur. 29 December Zon op 8.48 uur. onder 16.35 uur. Maan op 10.11 uur. onder 17.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 December Hoog water: 3.05 en 15.25 uur. Laag water: 11.07 en Vi.3? uur. Zaterdag 29 December Hoog water: 3.57 en 16.15 uur. Laag water: 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1