Van Frankrijk naar Engeland achter de sleepkabel Bloembollenvak kan terugzien op goede resultaten in 1951 PALM BEACH OLIESTOOK INSTALLATIES Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag PANDA'S HEREN-LEVEN Krijgt U logés?? H. DE GRAAFF Ingezonden stukken GROEN Co. Reclame VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 'n TIP VAN BOOTZ Hoofdinspecteur van Schiphol jubileert N.O.V. acht openbare school achtergesteld EIND GOED, AL GOED... ORANJEBOOM BIER BARTELJORISSTRAAT 7 A.S. WOENSDAG 9 UUR BEGINT ONZE GROTE HALFJAARLIJKSE OPRUIMING ZIE NU REEDS ONZE ETALAGE Nog eens: huurverhoging? VOOR BLOEMEN DAUDEY Financieringscommissie electriciteitsbedrijven Voor je rijst en daalt met een onverstoorbaar rhythme de plompe achter steven van een kustvaarder, waaraan kruislings twee sleepkabels zijn vast gemaakt. Zelf sta je op je eigen schip en zo nu en dan glijdt je blik langs deze tros sen om te zien of alles nog in orde is. Mijl na mijl leg je af. Eri dan wordt de zee eentonig, hoewel alles om je heen in be weging is: de golven slaan schuimend over elkaar, het schip slingert en de wolken drijven langs de hemel. Soms veeg je met je mouw het zoute water van je gezicht, maar aanstonds is het weer nat, want de golven die steeds bruisend op de boeg storten, werpen een fijne regen op. Uren sta je zo te kijken, alles blijft ge lijk en vol lawaai, alleen een passerend schip brengt wat afwisseling. Plotseling word je uit je overpeinzingen gehaald: van de kustvaarder schreeuwen ze je iets toe dat verloren gaat en ze beginnen de trossen in te palmen. „Overstappen, schipper, er is slecht weer op komst". En door twee paar handen word je aan boord gehesen. „Adieu Hieronymus", klinkt je groet aan je schip, dat weer langzaam gevierd wordt. De enige voorwaarde, die de kapitein voor het slepen stelde, was: in geval van gevaar trossen kappen. Nu blijft je niets over dan te hopen dat dit niet nodig zal zijn. Als het weer nog slechter wordt worden de trossen verder gevierd, opdat de kleine Hieronymus niet te pletter slaat. Je taak is nu afgelopen, je kunt wel gaan slapen want de elementen beschikken over het lot van je schip, 's Nachts ga je nog een keer kijken en je bent weer gerust als daar ginder in het duister nog steeds die zwarte vlek slingert. In je oliejas blijf je 'nog wat op dek en hoe het hier ook te keer gaat, je hebt toch oog voor dat stukje romantiek dat zijn stralenbundels door de lucht schiet: het lichtschip „Vasne", dat mensen aan boord heeft, maar verlaten lijkt als een spookschip. Trouwens er is meer dat even nuchter van opzet door de zee met geheimzinnigheid omgeven wordt. Welk een bevreemding wekt het als je boven het geluid van de golven uit een klok hoort luiden. Het is slechts een belboei, doch het doet zo zeer aan het gelui van een kerk- ADVERTENT1E Ais op 't Oiid'jaar de klok nul uur nul wijst En een iedereen van zijn stoel rijst, 'Om met familie te drinken En vrienden te klinken: Neem dan 'n Tip, nummer één van de dranklijst Inz. Hr. c. H. te R'dam ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Oratorium vereniging, Brabants orkest en solisten. 15.20 Kroniek van Letteren en Kunsten. 16.08 Philharmonisch orkest. 16.30 Muziekpraatje. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Metropole orkest. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, cau serie. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Ge varieerd programma. 21.53 Wat zou u doen?. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Congres van de P. v. d. A. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Piano-trio. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleme zonden, hoorspel. 13.30 Congres van de P. v. d. A. 14.30 Koor zang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Accordeon. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmu ziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Tiroler muziek. 20.45 Bleke Bet. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Strijksextet en soliste. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 16.00 Kroniek 16.30 Platen. 16.45 Accordeon. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen 17.30 Koorzang. 17.45 en 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Musette- ensemble en solist. 20.30 Platen. 21.00 Actua liteiten. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest. 22.45 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoek programma. 23.1524.00 Platen. ADVERTENTIE BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 LODEN REGENJASSEN De Haarlemse schilder Frans Verpoor ten heeft deze zomer met zijn min of meer zeewaardige sloep „Hieronymus" een kruistocht langs de Franse kust ge maakt. Wij plaatsten reeds eerder een verslag van een episode van deze reis: het bezoek aan een klein vissersdorpje in Bretagne. Vandaar stak Verpoorten de Noordzee over. Een kort relaas van zijn ervaringen hierbij vindt men thans afgedrukt, vergezeld van een tekening van een havenwijk in Exeter, waar hij tenslotte aan land ging. Het is de be doeling van Verpoorten om de volgende zomer wederom een zeereis te maken en wel in de richting van Denemarken. Voorts heeft hij een uitnodiging ontvan gen om met vier andere schilders te profiteren van de gastvrijheid van de Koninklijke Marine, waarschijnlijk voor een expeditie naar de Middellandse Zee. Impressies van zijn eerste reis (teke ningen en schilderijen) maken deel uit van de Kersttentoonstelling, die tot 14 Januari in Het Huis Van Looy" wordt gehouden. klok denken, dat gelukkig misschien de gedachte aan een mysterie de eerste opwelling is. Nog een etmaal vaar je door en dan om 3 uur 's nachts ben je ter hoogte van Exeter waar je de „Lyme Bay" zult bin nen lopen. Dit „zult" drukt wel degelijk de toekomst uit, want de kapitein die on bekend is met dit gedeelte van de zee, moet eerst de hulp van een loods inroepen. Maar als antwoord op de aanvraag komt de mededeling dat de loodsboot niet kan uit varen, omdat de branding te sterk is. Er zit dan niets anders op dan cirkels te koersen, in afwachting van de loods. Maar hoelang zijn komst nog kan duren, kan je slechts gissen. Uren lang ligt het schip door de golven en de deining, die hier veel langer is dan voor de Nederlandse kust, te bonken. Traag kruipt de tijd. Al ma3r cirkels varend, lijkt het verloren tijd, doch het enige andere wat men nog kan doen is het schip riskeren. Uren blijft het zo, maar dan zie je in de verte een vlaggetje boven de golven uit dansen. Het is het vlaggetje van de loodsboot, die nu nadert, doch nog steeds onzichtbaar is. Een uur duurt het nog voor de loods aan boord sta\ot; je hebt veertien uur voor de kust gekruist, alleen omdat de zee het wil. Nauwelijks heeft hij de kapi tein gegroet of hij feliciteert je spontaan met je redding. Deze man heeft Hierony mus achter het schip zien zeulen en weet niet, dat je tijdens het slechte weer veilig aan boord van de kustvaarder geweest bent. Hij is vol belangstelling en daaruit voel je dat alles wat de zee betreft de Engelsen wel zeer na aan het hart ligt. Ook de talloze jachtjes in de baai getuigen van die liefde voor de zee. De stad Exeter heeft als achtergrond een berglandschap. Het spijt je niet eindelijk weer eens aan wal te kunnen gaan, maar je zorgt er voor alles kalm aan te doen, want in een haven waar nog locomobielen rijden zou haast misschien een zonde zijn. Nog rustiger is het in het „Royal Albert Memorial Museum", waar je gevraagd wordt of je genoegen wilt nemen met de sleutels van de schelpenkasten, want er is op het ogenblik geen begeleider beschik baar. Al is het dan een eerste indruk die Exeter je van Engeland geeft, het is een prettige indruk. FRANS VERPOORTEN LOODSDIENST IJMUIDEN GESTAAKT. Vanmorgen om vier uur is de IJmuidense loodsdienst bij windkracht zeven a acht ge staakt. De heer R. Hofstra, thans hoofdinspec teur van de luchthaven Schiphol en een dertigtal jaren geleden de eerste Neder landse verkeersvlieger, is op 1 Januari 25 jaar in dienst van de gemeente Amsterdam. Burgerpiloten telde Nederland dertig jaaT geleden nog niet, dus moest overleg worden gepleegd met „Oorlog". Dit overleg had tot gevolg dat op 8 April 1921 aan de reserve-sergeant R. Hofstra buiten bezwaar van de schatkist twee maanden verlof werd verleend teneinde bij de K.L.M. proefvluch ten te kunnen maken. De heer Hofstra verliet na deze twee maanden de militaire dienst en werd bur gerpiloot bij de jonge K.L.M. Londen, Parijs en Hamburg waren de toenmalige eindstations en Fokker-eendekkers vorm den de vloot. Het was een moeilijk ogenblik in het leven van deze vlieger toen de dokter moest constateren nu 25 jaar geleden dat het met het vliegen uit moest zijn. Maar op Schiphol kon men mensen met zijn erva ring best gebruiken. Eerst kwam hij als chef van de verkeersdienst op de toren, later werd hij hoofdinspecteur, een functie die hij nog vervult. In Rotterdam is de zesde algemene ver gadering van de Nederlandse Onderwij zersvereniging gehouden. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Jac. Lootsma, zei in zijn openingsrede onder meer, dat er nog heel wat aan de volksopvoeding moet worden gedaan, voordat de ontwik keling van de wereld gaat groeien en de zin van eenheid, waarin iedereen bereid is een offer te brengen om de bestaanszeker heid van de ander te waarborgen. Hij zag hier een taak voor de onderwijzer als volks opvoeder. De heer Lootsma herhaalde zijn protest van het vorig jaar tegen de wijze, waarop sommige lagere autoriteiten de Lager Onderwijswet uitvoeren, wanneer het de belangen van de openbare school betreft. In Moerdijk en Diemen is, zo zei hij, de gemeenteraad ernstig in gebreke gebleven wat betreft het vervullen van zijn wette lijke taak: de verzorging van de belangen van de openbare school. De N.O.V. kan er geen genoegen mee nemen, dat gelden voor bijzondere scholen er wel komen en die voor openbare niet. Met nadruk zei de heer Lootsma dat de N.O.V. de pacificatiegedachte nog steeds aanvaardt. Zolang echter de Lager Onder wijswet zo geredigeerd blijft, dat de moge lijkheid blijft bestaan om de openbare school in het nadeel te brengen, zal de N.O.V. haar stem met kracht tegen de wet verheffen. De N.O.V. zal haar medewer king weigeren aan en zich verzetten tegen elke poging om de pacificatiegedachte toe te passen op andere takken van onderwijs, zolang voor het lager onderwijs geen be vredigende uitwerking van die gedachte in de wet is vastgelegd. De heer Lootsma besprak tenslotte de zg. ontknikking en somde enige bezwaren op tegen de salarisregeling, welke zijns in ziens onrechtvaardigheden bevat. De heer F. Evers behandelde hierna de onderwijsnota van minister Rutten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES De oogstresultaten zijn voor het bloem bollenvak in 1951 alleszins bevredigend ge weest ondanks allerlei sombere voorspel lingen over het uitzonderlijk natte voor jaar. Door de toeneming van de export bleven de prijzen op peil en hoewel dit laatste voor de exporteurs geen voordeel was, kaïn in het algemeen worden gezegd dat 1951 voor het bloembollenvak een gun stig jaar is geweest. Dat de prijzen vrij hoog bleven en zelfs stegen boven die van vorig jaar, is te dan ken aan de toeneming van de export, die dit jaar x-ond 125 millioen zal bedragen. De hoge bloembollenprijzen hebben de exporteurs veel hoofdbrekens bezorgd en het was dan ook niet toevallig dat juist dit jaar getracht werd om weer wijziging te brengen in de betalingsdatum, die na de oorlog op 1 November was gesteld. De on derhandelingen daarover liepen vast en de datum werd gehandhaafd, zodat de expor teurs genoodzaakt werden inplaats van het goedkope kwekerscrediet, van bankcrediet gebruik te maken. Dat desondanks de No- vemberbetalingen vlot zijn verlopen, wijst op de solide basis van de exporthandel in het bloembollenbedrijf. Kwaliteit Al liet de kwaliteit hier en daar nog wel te wensen over, in vele gevallen kan zulks door een betere veld- en schuurbehande- ling worden voorkomen. Van groot nut bleek het preventieve werk van de Plan- tenziektenkundige Dienst en de keurings diensten der kwekersgroepen. Een nieuwig heid was het opereren van een groep Ame rikaanse controleurs in Nedei-land die de ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen samen voor 78.60 1 pers. Divanbed met verende matras en kapok kussen, samen voor 96.80 1 pers. Opklapbed met matras en kussen samen voor 73.80 Wollen dekens vanaf 19.85 Alléén bü HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstr. 103 - Tel. 11485 - Haarlem Huiseigenaren zijn niet gelijk te stellen met mensen die hun geld in ondernemin gen steken, of er effecten voor kopen. Deze lopen namelijk risico, in tegenstelling met de huiseigenaar die zittend zijn geld ver dient. Risico heeft hij ook niet gehad, want zijn bezit is in de laatste jaren immers in waarde vooruitgegaan. Daarom kunnen die huiseigenaars er geen aanspraak op maken dat ook de huur van hun panden opnieuw verhoogd zal worden als dat wordt voorgeschreven voor de hui zen die na de oorlog gebouwd zijn. Ik ben niet tegen bezit, maar wel tegen „zitters", dat zijn in mijn oog mensen die geen ver dienste voor de samenleving hebben. De 15 huurverhoging die onlangs werd in gevoerd is, naar ik meen, voor deze huis eigenaars meer dan voldoende. Ik woon nu al 12 jaar in een bovenhuis dat 360 huur per jaar doet. In die tijd heb ik al net zoveel betaald als de waarde van dit deel van het huis. De huiseigenaar De W. die schreef dat hij voor een uur werken van een timmer man 2,22 moet betalen, moet bedenken dat daarin ook begrepen zijn de kosten van sociale lasten, slijtage van gereedschap, enz. I. (Van redactiewege ingekort) ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 contröle op bloembollen uitoefenden ter plaatse van verzending. Deze proef is in alle opzichten geslaagd en zal ongetwij feld volgend jaar worden herhaald. Voor de exporteurs betekende dit een groot voordeel. De Amerikaanse contröle is uiterst scherp in verband met de vrees voor aard appelmoeheid en het is daaruit ook te ver klaren dat men tijdens de onderhandelin gen over de nieuwe C.A.O. probeert de aardappelteelt geheel uit de Bollenstreek weg te krijgen. Daarom wil men de clausule waarbij de werknemers percelen aardappel land ter beschikking worden gesteld, doen vervallen en een andere wijze van beloning zoeken. Belangrijk werk is in het afgelopen sei zoen ook verricht door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, waar dit jaar vele honderden buitenlandse bezoekers de inrichting kwamen bezichtigen en buiten landse experts met de staf van het labora torium samenwerkten. Organisatie Op organisatorisch gebied bleek het feit, dat de saneringsstrijdbijl op het ogenblik begraven is een zakelijke behandeling van verschillende vak-vraagstukken uitermate te bevorderen. Het oude struikelblok, de stern-methode in de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, kon in principe worden ver wijderd toen de vergadering zich uit sprak voor het invoeren van een nieuwe methode, waardoor de stemmenverhouding beter kenbaar zou worden. De kwestie tussen de nieuwe R.K. Werk geversorganisatie en de L.T.B. werd even eens geregeld doordat de R.K. Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenvak de bisschoppelijke goedkeuring kreeg en overeenstemming met de L.T.B. werd be reikt. En de klap op de vuurpijl vormde de mededeling, dat Flora 1953 en Keukenhof samen zouden werken en elkaar in het tentoonstellingsjaar niet in de wielen zou den rijden. Deze beslissing is zeer zeker niet alleen voor de Flora III, maar ook voor Keukenhof van het allergrootste be lang, want in Lisse gaat men ook in 1954 en volgende jaren door en het kan alleen het karakter van deze tentoonstelling als „permanent schouwvenster van het bloem bollenvak" ten goede komen wanneer de geschillen rond deze tentoonstelling ver dwenen zijn en zij de steun van het gehele vak geniet. Activiteit De activiteit in het bloembollenvak is groot, ook ten aanzien van de onpersoon lijke reclame, die door het Centraal Bloem bollen Comité wordt verzorgd en waaraan grote bedragen worden besteed, die via een vakheffing, geïnd door het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten, worden verkregen. Daarnaast is men zich terdege bewust van Nederlands zwakke onderhandelings positie, zodat de export van bloembollen vrijwel uitsluitend is gebaseerd op de su perieure kwaliteit van het Nederlands product. Die activiteit blijkt ook uit het feit, dat hoogst noodzakelijke restauraties aan het Krelagehuis, het Haarlemse beursgebouw, worden verricht en dat de Hillegomse bloembollenbeurs, waarvoor dit najaar de eerste steen gelegd werd, hard opschiet. Als strenge vorst uitblijft, hoopt men om streeks Pasen dit grote gebouw in gebruik te kunnen nemen. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 2. Panda slenterde door zijn huis en suk kelde moeizaam van stoel naar stoelter wijl hij soms traag eens een hapje taart nam, en tenslotte sprak hij dan tot zijn hooglijk verontruste bediende Jolliepop: „Ik heb gedacht!" „Gedacht!", riep Jollie pop verrast. „Neen maar! En zou die bezigheid ons zo hebben aangegrepen, dat onze gezondheidstoestand thans geschokt is?" „Spreek geen onzin, Jolliepop!", ver maande Panda streng. „Neen kijk eens; ik bezit nu twee huizen, hè? En dan heb ik nog drie auto's. En dan heb ik ergens nog een paar kisten vol juwelen staan je weet wel, die ik toen eens van de koning heb gekregen. En tenslotte bezit ik dan nog een vreselijke boel geld!" „Een benij denswaardige positie, waarin wij ons be vinden", knikte Jolliepop goedkeurend. Maar nu veerde Panda overeind, en sprak: „Maar dat is het hem juist! Dat heb ik nu allemaal, en tóch voel ik me ongeluk kigJolliepop, ik geloof dat ik mij verveel!" „Aha!", knikte Jolliepop. „Dat kan verholpen worden, wanneer wij mij toestaan het op te merken! Een vooraan staand persoon als u behoort zich te be wegen in de betere kringen, en ik geloof dat wij thdns eindelijk de daartoe beno digde stappen kunnen ondernemen". „Be tere kringen, Jolliepop?", vroeg Panda. „Zijn die goed tegen de verveling?" „Bui tengemeen, wanneer wij mij veroorloven het te zeggen! In de betere kringen zullen wij uitvoerig kunnen spreken over auto mobielen, huizen en fortuinen, met heren die zich evenzeer vervelen als wij!" „Maar dat nóóit!", riep Panda uit, en hij verliet in looppas zijn huis om aan dit schrikbeeld te ontkomen en om op avontuur uit te gaan. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld de financieringscommissie electriciteitsbedrijven, welke* commissie onder meer tot taak heeft te onderzoeken de omvang van het bedrag der financie ringsmiddelen, welke benodigd zullen zijn om de electriciteitsbedrijven, die als tak van dienst van provincies en gemeenten zijn ingericht, in staat te stellen een pro- duetievermogen met het daarbij behoren de distributievermogen tot stand te bren gen als in overeenstemming is met het in de nota inzake de electriciteitspolitiek uit eengezette electriciteitsprogramma; na *te gaan, op welke wijze de omvang van het bedrag der landelijke financieringsmidde len tot zo klein mogelijke proporties kan worden teruggebracht en te onderzoeken welke voorwaarden moeten worden ver vuld, ten einde de uit de tariefsverhoging, vermeld in de nota inzake de electriciteits politiek, ter beschikking komende midde len ten behoeve van het bedrijf te doen strekken en dus te voorkomen, dat deze middelen zullen worden gebezigd voor de financiering van de provinciale of gemeen telijke huishouding in het algemeen. Voorzitter van de commissie is dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de ener gievoorziening van het ministerie van Eco nomische Zaken. Leden zijn: mr. J. van Aartsen, wethouder van 's Gravenhage; mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedepu teerde Staten van Zuidholland; H. E. van den Brule, wethouder van Rotterdam; N. A. Nap, hofffd van de afdeling financiën van het ministerie van Binnenlandse Za ken; J. Okkinga, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland; G. L. Popken, direc teur binnenlands geldwezen van het mi nisterie van Financiën; A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland; prof. dr. ir. J. C. van Staveren, directeur van de n.v. Samenwerkende Electriciteitsbedrijven en mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Amsterdam. Secre taris is C. A. Verkade, plaatsvervangend hoofd van de economische afdeling van het directoraat-generaal van de energie voorziening van het ministerie van Eco nomische Zaken. i Olie. Volgens het „Journal of Commerca" is in Koeweit (een onafhankelijke staa aan de Perzische Golf) een nieuw, ba langrijk olieveld ontdekt, dat ten N00r" den van de Burgan-olievelden is aatwè" boord. Van de zijde der oliemaatschan" pijen, die in Koeweit opereren Anglo Iranian Oil Co. en de Gulf on Corporation is medegedeeld, dat het nog niet vaststaat, of het aangeboorde veld een nieuw veld is dan wel een voortzetting van de Burgan-olievelcW Overleden. Dr. J. W. J. A. Stein S.J. Z Nederlandse directeur van de Vatica'ar, se sterrenwacht, is gisteren op tachti?' jarige leeftijd te Vaticaanstad overleden Pater Stein was reeds enige tijd ernst? ziek en is viermaal geopereerd. Na van 1910 tot 1930 leraar geweest te zijn aan het St. Ignatius-college te Amsterdam werd dr. Stein in 1930 benoemd tot recteur der Vaticaanse sterrenwacht t» Castel Gandolfo. Goudkust. De mogelijkheid bestaat, dat de N.V. Schokbeton te Kampen bij wjiZa van proef cementen montage-huizen, 'uit drie of vier gedeelten bestaande, naar de Goudkust zal sturen. Deze huizen zouden moeten dienen als model voor de vervaardiging van montage-huizen ter plaatse. Namens de regering van c» Goudkust heeft de heer Knrumah hier over in Londen onderhandeld en indien het door hem uitgewerkte plan slaagt zullen aan de Goudkust twee fabrieken verrijzen voor de vervaardiging van elementen. Van de zijde van de N.V Schokbeton kon men ons nog geen me dedelingen over deze aangelegenhed doen. Ataman. Te München hebben 37 vertegen, woordigers van de „Opperste raad°der Kozakken" een bespreking gehouden over de vrijheidsstrijd van het volk de- Kozakken. De raad vertegenwoordigt ongeveer 13.000 Kozakken in Europa Amerika en Australië. Generaal Serg» Makejef, uit Brussel, werd tot „opperste Ataman" gekozen. Hij legde in tegen woordigheid van een priester de eed af op de Ataman-staf, het teken zijner waardigheid. De staf dateert uit de tijd van de stichting van de eerste Kozak- kenstaat in 1637. Hij wordt thans ver. borgen gehouden, omdat men vreest, dat de Sovjet-Unie de staf zal opeisen. Protest. Volgens radio-Belgrado heeft Joegoslavië een protest aan Hongarije gezonden „wegens de aanwezigheid van Hongaarse militairen op een klein eiland in de rivier de Mura, die gedeel. telijk dicht langs Joegoslavië stroomt", Het eiland werd ongeveer tien dagen geleden bezet. In het protest wordt Hon. garije voor „eventuele gevolgen van de aanwezigheid der militairen" verant- woordelijk gesteld. Kerstmis. Zoals met Kerstmis gebruikelijk is, is het ook ditmaal in Johannesburg tot hevige vechtpartijen tussen inheem- se groepen gekomen, als gevolg van het drinken van clandestien gebrouwen bier. Tenminste 41 personen werden daarbij gedood en 500 gewond. Als wapens in deze gevechten, waarbij de vrouwen hun manvolk met strijdkreten aanvuren, werden stokken, messen en fietskettin- gen gebruikt. Prijs. Maria Costa, een knap dienstmeisje uit Brazilië, had voor Kerstmis gebrek aan contanten. Zij kwam toen op het idee zichzelf te verloten. Zij verkocht in een ommezien ruim duizend lootjes van 15 cruzeiros. Van de opbrengst van de verloting kocht zij nieuwe kleren en Kerstcadeaux. Toen de winnaar, eet horlogemaker, kwam opdagen om de prijs in ontvangst te nemen, weigerde Maria. De horlogemaker deed aangifte bij de politie. Het einde van de historie was dat Maria en de horlogemaker het op een accoordje gooiden. De horloge maker stelde zich tevreden met 500 cruzeiros. Basis. Britse onderzoekers aan boord van het patrouilleschip bij de Falkland- eilanden „John Biscoe" zullen weder een basis openen aan de Hoopbaai, op Gra- ham-land, zo heeft het Britse ministerie van Koloniën medegedeeld. Twee Britse bases op dit schiereiland, waarop overi. gens aanspraken worden gemaakt door Argentinië en Chili, werden twee jaar geleden verlaten. Nieuw type. In tegenwoordigheid van Franse en Britse deskundigen hebben de Amerikanen gisteren te Aberdeen (V. S.) een nieuw licht automatisch legergeweer gedemonstreerd van het kaliber 30. De Amerikanen, aldus Reu ter, wensen dit geweer in de plaats van het Britse nieuwe type van het kaliber 28. Van de zijde van het Amerikaanse leger is verklaard, dat Amerika geen lichter kaliber wenst. De deskundigen noemden het nieuwe Amerikaanse type „interessant". Het wordt nog niet in serie geproduceerd. Hoopvol. Tijdens een overzicht over het economische leven in Canada in 1951, dat de Canadese minister van Handel, Clarence Howe, gisteren gaf, zeide hij dat de laatste helft van dit jaar de in flatie minder geworden is en dat er geen paniekaankopen meer voorkomen. Naar. mate de anti-inflationistische maatre gelen van de regering hun uitwerking gingen doen gevoelen, begonnen de prijzen tegen het einde van het jaar minder snel te stijgen. Canada bevindt zich volgens de minister in een goede positie en de minister zeide reden te hebben om aan te nemen, dat het voor uitzicht voor 1952 gunstig is. ADVERTENTIE DRINK LOU ADVERTENTIE - vóór» f DEL-1551<5 Adviezen Ontwerpen^ Uitvoering De gemeenteraad van Steenbergen heeft besloten 10 ha. grond uit particulier bezit te onteigenen ten behoeve van de Centrale Suikermaatschappij, voor de bouw van een nieuwe raffinaderij en een pulpdrogerij. -

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2