artelklt BRYLCREEM TRIUMPH ISKITON PETJES M. DOUWMA en ZOON „Vermiste" sieraden in speldekussen verborgen 0übfccw:tr Nieuwe uitgaven .MAAR** altijd wint Joods eigendom als „kasgeld" aangewend Haaaüet Hoe is het ontstaand v Kunst zonder naam r J Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Poging om verzekering op te lichten, mislukte Agenda voor Haarlem Drie records in weekstaat van Nederlandse Bank VIRGINIA en iedere week 'n BRYLFOA De vogelsterfte in de N oord-Oostpolder Bevordering der export Sibajak vertrok met 900 emigranten Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden Nog maar goed veertig - en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rheumatische Pijn... Haarlemse rechtbank Officier eist zes maanden Koooman „verloor" driehonderd gulden Maatregelen gevraagd tegen waterverontreiniging Verlaagde prijzen Flanel 1,95 Crêpe de Ghime 1.95 wollen stoffen 15% korting Pakistaans beroep op de Veiligheidsraad Dit woord: STOETHASPEL Garagehouder hield zich na aanrijding schuil VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 3 Keizer Bao Dai heeft een bezoek gebracht aan het front nabij de Zwarte Rivier, waar Franse en Indochinese troepen voor hem geparadeerd hebben. Communistische Viet Minh troepen hebben de Bavi-berg bezet en vorige week tijdens een offensief de Oostelijke oever van de Zioarte Rivier bereikt. Een groepje dorpshoofden tijdens de plechtigheden ter ere van het bezoek van de Keizer. In October van dit jaar had een 44-ja- rige Amsterdamse handelsagent een collec tie sieraden bij een in de hoofstad geves tigde assurantiemaatschappij verzekerd voor 75.000. Op 23 November kwam hij, na bij de politie de vermissing van een deel der sieraden ter waarde van 54.000 te hebben aangegeven, bij de verzekerings maatschappij aanspraak maken op uitke ring van dit deel van het verzekerde be drag. De met het onderzoek belaste recher cheur herinnerde zich een uit 1947 date rend volkomen analoog geval. Het onder zoek in 1947 bracht toen aan het licht, dat een poging was gedaan de verzekering op te lichten. Iemand die de politie zijn dien sten als helderziende aanbood, verklaarde dat de sieraden waren verdwenen door een gat in de vloer nabij de uitgang van een restaurant in de Vijzelstraat. Het was, de politie voorts eveneens bekend, dat de handelsagent op 22 November met familie en vrienden in dat restaurant zijn 9-jarig huwelijksfeest had gevierd, bij welke ge legenheid het echtpaar zich met enige kostbare sieraden had getooid. Niet onder de vloer van het Amsterdam se restaurant werden de sieraden gevon den, maar in een speldenkussen ten huize van een 44-jarige procuratiehouder in Hil versum, dezelfde man die in het analoge geval in 1947 de hoofdrol heeft gespeeld. Volgens het thans afgesloten onderzoek is vast komen te staan, dat deze procuratie houder in het bezit was van sieraden, welke hij voor enige maanden aan de han delsagent had gegeven. Deze laatste had zich op 22 November enige ogenblikken van het feest verwijderd, en in de bar van het restaurant zijn Hilversumse relatie het deel der sieraden teruggeven, waarvan hij later aangifte van „vermissing" deed. Zowel de procuratiehouder als de han delsagent zijn voor de officier van justi tie te Amsterdam geleid. Faillissementen der van het Wegens het verbindend worden enige uitdelingslijst is, bij beslissing de Haarlemse Rechtbank, geëindigd faillissement van: M. J. Nijssen, bloembollenteler, wonen de te Santpoort, gem. Velsen, Hoofd straat 19. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: W. J. Romp, schilderspatroon, wonende te Bloemendaal, Bloemendaalseweg 62. ADVERTENTIE VRIJDAG 28 DECEMBER Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Francis weet 't beter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De doodskoppen vallen" 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De piratenhoofdrhan", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Rem brand!: „Vader plukt de vruchten", 14 j., 7 en 9,15 uur. Palace: „Alice in Wonderland", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva (Heem stede): „Holiday Mexico", alle leeft., 8.15 u. ZATERDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Passiebloem" (Rot terdams toneel), 3 uur. Concertgebouw: Bui tengewoon concert HOV. 8 uur. City: Jeugd programma alle leeft., 10.30 uur. Rembrandt, Palace, Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.30 uur. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is voorlopig surséance van beta ling verleend aan J. Ledder, wonende te Haarlem, Keizerstraat 9 en aldaar zaak- drijvende onder de naam „Chocolaterie De Ster", met benoeming van mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem, tót bewindvoerder. Het verhoor der schuld eisers is bepaald op Maandag 4 Februari 1952 des namiddags 2.30 uur. Door de rechtbank is ook voorlopig sur séance van betaling verleend aan W. Berg huis, aannemer, wonende te Velsen-Noord, Heirweg 1, met benoeming van mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 4 Februari 1952 des namiddags 3 uur. H. G. K. Westenbrink. Het erfhuis der natuur: Darwin Van Loghum Slaterus, Arnhem. De twee theorieën waarmee de Europese wetenschap de meeste invloed heeft gehad op de ontwikkeling van het „wereldbeeld" die van Newton en die van Darwin zijn in Van Loghum Slaterus' serie Gastmaal der Euwen beide uitstekend behandeld. Het boekje van dr. E. J. Dijksterhuis over de eerste vergde vrij wat meer denkinspanning, maar Newton's gedachten en hun voorge schiedenis waren ook ingewikkelder dan die van Darwin, en de heer Westenbrink be spreekt de tweede helder en in een leesbare vorm. Hij gaat overigens niet uitgebreid in op de betekenis van Darwin's natuurlijke selectie voor het wereldbeeld: zijn voor naamste stof vindt hij in twee soorten voor geschiedenis: de strijd tussen de aanhangers van de inductieve en die van de deductieve methode, welke beide Darwin met meester schap en zwoegen in zijn werk verenigde, en de ervaringen en werkzaamheden van Darwin zelf voordat hij de Origin of Species publiceerde. Het had alleen wel met wat minder lange citaten gekund, de meeste in vreemde talen ook nog (alle, dat moet er bij gezegd, zijn aan het eind in vertaling te vinden) maar het is toch een boekje dat een aangename herinnering nalaat. S. M. ADVERTENTIE De weekstaat van de Nederlandse Bank per 24 December vertoont enige opmerke lijke veranderingen, onder meer de zeer grote toeneming van de bankbiljetten- circulatie met niet minder dan bijna 120 millioen tot ruim 2973 millioen, een re cordstand voor 1951. De netto deviezenreserve is met ruim 43 millioen gestegen. Het bezit aan de viezen, goud en zilver is opgelopen tot 1693 millioen, eveneens een record voor dit jaar. Na geruime tijd op 1762 millioen on veranderd te zijn gebleven, is de tegen waarderekening thans met 30 millioen aangegroeid, waarmede ook de bijzondere rekening een hoogste stand heeft bereikt. Deze weekstaat geeft dus niet minder dan drie records te zien. De positie van de schatkist is eveneens iets beter geworden. Het saldo bij de bank is van 140 millioen tot 164 millioen toe genomen. ADVERTENTIE ÏSSSS» ....tto» v,° Overal waar mannen prijs stellen op een welverzorgd voorkomen is Brylcreem tegenwoordig de hair dressing. Want de zuivere oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd Brylcreem houdt dus Uw haar de hele lange dag onberispelijk, zonder overdadige vettigheid. Geef Uw haar de dubbele weldaad van Brylcreem altijd welverzorgd haar - gezond haar voor altijd! Niets dat als Brylcreem Uw haar in topvorm houdt, vitaal en vrij van Roos. Voor een smetteloze haarverzorging: vraag Brylcreem Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam Volgens minister Wemmers een samenloop van omstandigheden Op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters (Arbeid) over de sterfte van een groot aantal wilde ganzen in de Noord-Oostpolder heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, geantwoord, dat ter bestrijding van de muizenplaag op de vele daarvoor in aanmerking komende akkers muizentarwe in de muizengaten is aangebracht, behoudens op enkele lucer. nekavels, waar in de begroeide greppels de gaten zeer moeilijk te vinden waren. Het is nauwelijks aan te nemen, dat strooien in de greppels van deze enkele velden de oorzaak kan zijn van de grote sterfte. Veeleer kan gedacht worden aan het bo ven komen der korrels door het dicht eg gen der muizengaten en het lang houd baar blijven van de tarwe ten gevolge van het langdurige droge weer. In de herfst van 1948 heeft de muizen- bestrijding op overeenkomstige wijze plaats gehad zonder sterfte onder de ganzen. Van een ernstig tekort aan zorgvuldig heid kan niet worden gesproken en voor het aansprakelijk stellen van bepaalde per sonen is geen aanleiding. Veeleer kan van een ongelukkige samenloop van omstan digheden worden gesproken, aldus de mi nister. Het achterwege laten van bestrijdings middelen kan niet in overweging worden genomen, aangezien door de muizen aan de gewassen grote schade wordt toegebracht. In de winter 19481949 heeft déze schade ongeveer f 800.000 bedragen, alleen reeds op de landerijen welke in tijdelijke staats exploitatie waren. Adviescommissie ingesteld De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie die tot taak heeft hem van advies te dienen omtrent de met het oog op de bevordering van de ex port te treffen eventuele nadere regerings maatregelen. Voorzitter van deze commis sie is oud-minister mr. M. P. L. Steen- berghe, plaatsvervangend voorzitter mr. H. Albarda. Leden zijn: dr. W. T. Kroese, Almelo: prof. W. J. de Langen, Wassenaar; mr. J. Linthorst Iioman, te Groningen: mr. J. Meijnen, Velp; mr. J. J. Ovevaar, 's-Gra- venhage; mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg en P. F. Zimmerman, Rotterdam. Secretaris is mr. H. J. Wijnmaalen te Rijs wijk. Naar Nieuw Zeeland Ongeveer 900 personen, onder wie 600, die subsidie voor hun overtocht ontvingen, begonnen Donderdag hun emigratiereis naar Nieuw Zeeland. Het Lloydschip „Si bajak", dat hen vervoert, vaart er deze keer voor het eerst linea recta heen, via Cura sao en het Panamakanaal. Onder de pas sagiers bevindt zich een groot aantal alleenreizenclen, in leeftijd variërend van 19 tot 35 jaar. Er zijn zeer veel verloofde paren bij. Deze jongelui trachten elk voor zich werk te vinden en zo spoedig mogelijk in de gelegenheid te komen om te trouwen. Onder de emigranten zijn twee' gezinnen met elk negen kinderen. Als oudste passa- giere staat te boek de 85-jarige mevrouw HerzogSeidl, een in Utrecht wonende Oostenrijkse vluchtelinge. De „Sibajak" neemt 25 huizen mee, in onderdelen gereed, die de emigranten in Nieuw Zeeland zelf willen opbouwen. Acht passagiers hebben hun auto meegenomen. De aan boord gebrachte bagage heeft een inhoud van 2000 kubieke meter en weegt 600.000 kg. Er zijn ongeveer 150 huwe lijksuitzetten bij. Donderdagmiddag omstreeks half zes werd een radio-boodschap uitgezonden door Scheveningen Radio, waarin werd medegedeeld dat de Nederlandse kustvaar der Gemma om hulp had geseind. De Gem ma dreef toen met machineschade drie mijl ten Noorden van kaap Machichaco in de nabijheid van de Spaanse haven Bilbao. De kapitein vroeg assistentie. ADVERTENTIE Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag, regelmatig, -'t ls zo'n kleine moeite en 't kost nog geen l'/2 cent per dag. In ruil daarvoor: altijd puur zuiver bloed, blijmoe dig in circulatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lieden die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nu al oorzaak zijn van die ondragelijke, alles ondermijnende Rheu matische pijn. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste Donderdagmiddag zes maanden gevangenisstraf tegen de Heemsteedse za kenman W. S., die verdacht werd van vals heid in geschrifte en uitlokking daartoe. Hij werd er namelijk van beschuldigd zijn vrouw er in 1946 toe bewogen te hebben een kwitantie te schrijven groot 22.653,43, en die te ondertekenen met de naam G. van der H., zijnde een Joodse landgenoot die dit bedrag van de firma van verdachte te vor- doren had. De verdachte gaf het ten laste gelegde toe. De kwitantie had hij gebruikt als kasstuk voor de interne administratie en in de loop van dit jaar aan een inspec teur der belastingen getoond, ten bewijze dat hij dit bedrag in 1946 aan Van der H. had betaald. De verdachte zei op het stand punt te hebben gestaan dat deze Van der H. zijn geld wel zou komen halen en dat het meer was voorgekomen dat hij in lange tijd niets van zich liet horen. Dat deze man van Joodse bloede was, ontkende hij te we ten, hoewel een getuige a charge verklaar de dat verdachte tegen hem, toen hij nog boekhouder bij hem was, had gezegd „dat die man toch niet meer terug kwam en het geld dus als kasgeld gebruikt kon worden." Toen later bleek dat Van der H. in een concentratiekamp om het leven was ge komen, betaalde S. de vordering aan ver wanten uit. Dezelfde getuige a charge ver klaarde voorts dat verdachte hem had mee gedeeld het bedrag als kasgeld aan te wen den, teneinde aan belasting ervan te ont komen. Een andere getuige, een controleur der belastingen, verklaarde dat het twee maanden had geduurd voordat S. tot een bekentenis was gekomen. De officier was van mening dat de ver dachte de opzet heeft gehad om de vorde ring ongedaan te maken en zijn vrouw er voor heeft willen laten opdraaien. De verdediger van S„ mr. O. H. van Wijk, betoogde dat bij zijn cliënt geen ogenblik kwade bedoelingen hadden voorgezeten en hij bestreed de mening van de officier dat verdachte zijn vrouw er voor wilde laten opdraaien. Hij betoogde voorts dat de enige bedoeling was geweest een intern kasstuk te hebben. De verdediger drong er op aan S. geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Tegen de echtgenote van S., die volgens de officier een bescheiden handlangster van haar man was geweest, werd twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Mr, Van Wijk voerde aan dat zij een onbeperkt vei-trouwen in haar man had en van diens zaken niet op de hoogte was. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 10 Januari uitspraak doen. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste Donderdagmiddag acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen de Haarlemse koop man A. S. die er van werd beschuldigd een vriend 300 afhandig te hebben gemaakt or.der voorwendsel daar een „handeltje" voor te weten. Het handeltje bleef echter uit en de vriend mist nog steeds zijn ƒ300. Het ging om 200 kilo rood koper die S. goedkoop zou kunnen krijgen. Het geld had hij noodig „omdat het beter is te han delen met wat papier op tafel. Dat boe- semt vertrouwen in". Vriend J. S. werd er warm voor ge maakt, kwam met het geld voor de dag en trok met de verdachte in de avond van de negentiende October naar „het adres". Hij ging er overigens tevergeefs heen, want de verdachte kwam zijn maat in de wachten de auto vertellen, dat zijn mannetje niet thuis was. Maar geen mens overboord, hij zou het nog eens gaan proberen. Dat deed hij echter niet: Hij ging naar het perron en spoorde naar Zwolle. Zijn vriend in de auto naar het geld fluitende achterlatend. Ter zitting verklaarde S. dat hij het geld verloren had en daaiom niet terug durfde. J. S. was niet de eerste die de partij ko per van de verdachte aangeboden kreeg. Een dag tevoren had hij een zekere J. de V. zover gekregen hem ruim 400 voor hetzelfde handeltje af te staan. De V. die lont begon te ruiken toen S. wat eigenaar dig deed op het ogenblik dat hij op weg naar de verkoper een rechercheur ont waarde, wist bijtijds zijn geld terug te krijgen. De verdediger van S., mr. O. H. van Wijk, merkte in zijn pleidooi onder meer op: Men kan een goede en een slechte re putatie hebben, maar iedereen kan 300 verliezen. Hij achtte het niet onmogelijk dat het verhaal van de verdachte als zou hij het geld verloren hebben op waarheid berustte. De rechtbank zal op 10 Januari uit spraak doen. Een aantal organisaties heeft de regering verzocht maatregelen te nemen tegen de waterverontreiniging die zich door de toe nemende industrialisatie steeds verder uit breidt. Zij zal funeste gevolgen hebben voor toerisme, sport, en zakelijke belangen, verklaren de betrokken organisaties, die de zuiverheid van het water in Nederland een economisch en sociaal belang noemen. Het initiatief tot deze stap is uitgegaan van de Algemene Hengelaarsbond. Het verzoek is mede ondertekend door de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, de Algemene Schippersvereniging, de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, de hoofdafdeling Zoetwatervis.serij der Nederlandse Heide maatschappij, de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., de Kon. Nederlandse Zwembond, de Kon. Schippersvereniging Schuttevaer, het Kon. Verbond der Nederlandse water sportverenigingen, de Nederlandse Kano- ibond en de Nederlandse Roeibond. ADVERTENTIE Wij beginnen reeds Zaterdag tegen te verkopen, o.a.: alle kleuren. Tevens geven wij op al onze Barteljorisstraat 27 b. d. Gr. Markt Haarlem In de Rotonde aan de Strandweg te Zandvoort wordt tot 14 Januari door de kunstkring ,,'t Helm" een kleine expositie gehouden van schilderijen, tekeningen, plastiek, grafisch werk en naaldwerk. Er is echter een bijzonder tintje aan deze ex positie: men heeft namelijk besloten de tentoongestelde werken niet te signeren, zodat de bezoeker niet weet, cf veronder steld wordt niet te weten, wie er de maker van is. Nu is het waar dat veel mensen alvorens een schilderij te bekijken reeds speuren naar de handtekening en ook zal het voor komen dat ze hun oordeel bepalen naai de „naam". De exposanten hebben ge meend dat dit niet juist is en in de toe lichting van de catalogus kan men boven dien lezen: „De eenmaal tot vorm of kleur gebrachte bezinning op wat men leven noemt hebben wij de voertaal willen ma ken van deze tentoonstelling. Zij wordt, los van bijkomstigheden of bijgeluiden, al of niet verstaan. In het werk zelf aanwe zig om verstaanbaar te zijn, eerder dan in gedachten over haar functie en wezen, blij- ve zij verder alleen aan het woord". Ziet, lezers, daar sta ik nu! 'tHelm ziet gaarne een bespreking van haar expositie, maar vraagt geen „bijgeluiden" en wenst het werk alleen aan het woord te laten. Nu willen de stukjes van ondergetekende juist niet anders zijn dan bijgeluiden, niet om daarmee iets aan het kunstwerk toe te voegen, maar om naar hij met gepaste bescheidenheid hoopt tot de „verstaan baarheid" bij" tè dragen. Dat hij daarbij van het middel der vergelijking gebruik maakt, lijkt hem niet alleen een goed recht maar ook juist. De gedachte der anonimiteit is aardig en biedt op deze tentoonstelling, waar op een enkele uitzondering na een zekere geeste lijke homogeniteit heerst, de gelegenheid het geheel als een artistieke manifestatie te zien. Uitgaande van het schilderij „Wij zend meisje" waaromheen zich enige werken groeperen, zoals „Twee figuurtjes in omarming" en „Poes met jong" kan men opmerken, dat een grote eerbied voor het leven, die ik religieus zou willen noe men, er de grondgedachte van is. Bij dit schilderij zou ik een naam als Giotto kun nen noemen omdat ik bij de anonieme ma ker een verwant levensgevoel meen te her kennen. Behalve deze werken wil ik nog vermel den de plastiek „Jongenskop", de tekening „Polderland" en het schilderij „Huisje met twee bomen", welk laatste stuk wèl een impressie van verlatenheid suggereert, maar toch ook een manco aan plastische spanning vertoont. Het naaldwerk, waarin een streven naar diepere expressie van re ligieuze motieven bedoeld wordt, leek me toch te arm van vormgeving. Het is een tentoonstelling die zeer de moeite waard is. Zoals u ziet heb ik de ge wenste anonimiteit bewaard, al viel het moeilijk, want de meeste raadsels waren gemakkelijk op te lossen. OTTO B. DE KAT Zijne Majesteit Idriss I, da nieuwe vorst van de nieuwe staat Libië. De eerste vorst van de nieuwe onafhankelijke staat is het hoofd van de secte der Senoussis. In een Kerstboodschap heeft de Paki staanse eerste minister, Nazimoeddin, van de Veiligheidsraad geëist, dat hij India zal verzoeken zijn troepen uit Kasjmir terug te trekken en vervolgens een vrij plebisciet te laten houden onder supervisie van de UNO. „Indien het vraagstuk-Kasjmir niet op vreedzame wijze wordt opgelost, zal niemand kunnen voorzien wat er kan ge beuren als de gevoelens in de harten van het volk zich uiten," aldus de boodschap. Er zijn woorden waarvan de beide delen hetzelfde betekenen als het ge heel. Wij kennen het woord stoetel in de zin van: iemand die heel onhandig is. In dezelfde betekenis komt dialec tisch het woord haspel voor. Eigenlijk is dit een voorwerp waarop men iets kan winden. Door zijn onhandige vorm kreeg het later de bijbetekenis: hindernis, last post. Nu is het vreemde dat in de streek om Doesburg en Zutphen nog in de 19de eeuw het woord haspelstoet voorkwam voor: vier aan elkaar gebakken broden. Stoet voor boerenbrood is heel gewoon. Maar of een stoethaspel en een haspel stoet iets met elkaar te maken hebben, weet men niet. TONEEL EN CABARET Vrijdag 28 December, Stadsschouwburg 8 uur: Comedia vertoont „Vader Thuis" naar het gelijknamige boek van Clarence Day voor „Geloof en Wetenschap". De regie is van Joan Remmelts. Zaterdag 29 December, Stadsschouwburg 8 uur: Het spel „De Passiebloem" van Ja cinto Benavente wordt opgevoerd door het Rotterdams Toneel onder regie van Ri chard Flink. In de hoofdrollen: Charlotte Kohier, Andrea Domburg en Ko van Dijk. Zondag 30 December, Stadsschouwburg 8 u.: „De Passiebloem" door het Rotterdams Toneel (zie Zaterdag). Zondag 30 December, Concertgebouw 8 uur: Bonte avond met onder anderen de tele- paath Jonglisto en de humorist Willy Ver voort. Dinsdag 1 Januari, Stadsschouwburg 8 uur: Het blijspel „In Londen staat een huis" van Michael Clayton Hutton door het Vrije Toneel onder regie van Jan Teu- lings. Met onder anderen Cor Ruys, Sophie Stein, Sara Heyblom en Eric van Ingen. Dinsdag 1 Januari, Concertgebouw 8 uur: Het Nederlands Theaterbureau presenteert de Kilima's, Maria Zamora en Eddy Chris- tiani. MUZIEK Zaterdag 29 December, Concertgebouw 8 u.: Buitengewoon concert door de H.O.V. on der leiding van Toon Verhey met mede werking van de violisten Herman Kreb- bers en Theo Olof. Het programma ver meldt het Dubbelconcert van Bach en vioolconcerten van Beethoven en Brahms. Woensdag 2 Januari, Mïncrva-thealer Heem stede, 8 uur: Recital door de Poolse pia nist Jan Smeterlin, die werken van Cho pin vertolkt. DIVERSEN Donderdag 3 Januari, gebouw St. Bavo, 8 u.: Filmavond met lezing over de vervoers mogelijkheden naar Australië, Canada en Zuid-Afrika. Vrijdag 4 Januari, Stadsschouwburg 8 uur: Lezing met lichtbeelden door dr. A. F. Portielje over „Omgang met dieren in Artis" voor de vereniging „Geloof en We tenschap". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Kersttentoonstelling van werken van hedendaagse Haarlemse kuns tenaars (tot 14 Januari) 10 tot 12.30 er 1,30 tot 16.30 (Zon- en feestdagen 14 tot 16,30). Het voormalig woonhuis van Jacobus van Looy is te bezichtigen op de Donderdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en op Zondagen van 14 tot 17 uur. „Het Wapen van Heemsiede", Heemstede: Tentoonstelling van werken van een groep Heemsteedse kunstenaars. Het Luifeltje, Groot Heiligland: Tentoon stelling van schilderijen en tekeningen van de Zuid-Afrikaanse schilder Rudolf Nier mans, 10 tot 16 uur (tot 5 Januari). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: „Le musée chez soi" (boeken en reproducties van vermaarde schilderijen, tot 4 Januari), 't Helm: Culturele kring, Rotonde aan de Strandweg te Zandvoort, van 23 Decem ber tot 14 Januari. 12 tot 16 uur: anonieme schilderijen en naaldwerken. De autobestuurder, die door de Bredase politie wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk in Wagenberg bij Breda werd gezocht, is aangehouden. Hij is de garagehouder en taxi-ondernemer J. van de R. uit Wagenberg, die zijn garage on geveer honderd meter van de plaats van het ongeval heeft. Volgens zijn verklaring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf gezet en vervolgens is hij teruggelopen om te in formeren, wat er geschied was. Toen hij vernam dat er een ongeluk met dode lijke afloop was gebeurd, was hij zo ontsteld, dat hij naar huis ging en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De rijkspolitie wist hem echter te vinden. Hij legde toen terstond een bekentenis af. Volgens zijn zeggen had hij enkele glazen bier gedronken. Vast is komen te staan, dat Van de R. niets te maken heeft gehad met de aanrijding op dezelfde avond in Breda op de Stationsweg, waarbij een 30-jarige voetganger een zware hersenschudding opliep. ADVERTENTIE met onbreekbare rubber klep en het juiste diepe model met ritssluiting en oorkleppen vanaf 5 25 Gen. Cronjéstraat 42—44 - Tel. 15438 Haarlem Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 December 1851 MIDDELBURG. Uit Groede wordt gemeld dat de horologiemaker W Hak aldaar, opgewekt door het bericht dat op de groote Londensche tentoonstelling een uurwerk was ingezonden dat tus- schen de driehonderd en vierhonderd uren loopen kan, zelf een uurwerk heeft vervaardigd dat volgens den vervaar diger zonder opgewonden te moeten worden, 1759 dagen, dus weinig minder dan vijf jaren, zal blijven loopen. Sedert de maand Augustus tot heden heeft dit kunstig werkstuk reeds onge stoord voortgeloopen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5