DAT ZIJN KOOPJES, Kurt Jooss, voorvechter van de uitdrukkingsdans, blijft „modern" een goed Besluit IWj.t>oor «tu drauBen jaor in jaar uit Ie arren moede Itn goed Begin en... Kamperen in de Kennemerduinen Nieuwe uitgaven WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 5 Christelijk buitengewoon onderwijs te Haarlem Uitbreiding wordt overwogen T unnelbouw Tennis Australië behoudt de Daviscup Rokato-donateurs konden „lekker griezelen' Afgraven van zand in de provincie Provincie sluit binnenkort een lening van 4.000.000 >rn n LAGE PRIJZEN en toch PRIMA KWALITEIT Op alle CORSETTEN en B.H. 10% KORTING Burgerlijke stand van Haarlem ffrlj DAG 28 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT hoewel een treurwilg geenszins bedroef- ■1 js dan laten wij zeggen een berk, noe- en wij die boom zo omdat wij in een «urige stemming een dergelijke gebogen 'onding zouden aannemen. Dit is een sterk orbeeld van de minimale nabootsings- ang van de mens. Wij volgen een bewe eg op het toneel wel met het oog, maar nemen die in oris op door middel van [on'ze tastzin. Daarom kan de kunstenaar niet symbolen werken. De danskunst is evenals de andere kunsten een taal, waar- Idoor de kunstenaar zich uitspreekt. De !ans is aldus een uitdrukking van geest- "acht, van innerlijke spanning, in ver- 'aanbare vormen. Men kan dit proces ook emen „verdichting" tot het wezenlijke het ongi-ijpbare zichtbaar te maken.." nj't zijn enkele citaten uit een gisteravond or Kurt Jooss in het Internationaal Cul- p_el Centrum te Amsterdam gehouden •aiiserie over de natuurlijke grondslagen ian de dans. Kurt Jooss de belangrijke exponent |van de moderne dansrichting, de voorvech ter van de zogenaamde „uitdrukkingsdans" maakt met zijn na de oorlog opnieuw ormde gezelschap een tournée door ons jr,d, die tot begin Februari zal duren en [vanavond in Den Haag begint met de ver- vning van een programma, dat in Haarlem |od 12 Januari voor het voetlicht komt. De 1 voornaamste solisten zijn Noëlle de Mosa, Julia Söderbaum, Rolf Alexander en Hans IZüllig. die hier ook in het jaar 1945 optra- n. De trekpleister van het répertoire is ijls vanouds het op een in 1933 door Rolf [de Maré in Parijs georganiseerd interna tionaal concours met de gouden médaille bekroonde dansdrama „De groene tafel" met muziek van F. A. Cohen en costuums [van de inmiddels door de films „De rode [schoentjes" en „Hoffmann's Vertellingen" wereldberoemd geworden ontwerper Hein lüeckroth. „De groene tafel" heeft de laatste maan- |jen in Duitsland een overweldigend succes [behaald, aldus deelde Kurt Jooss ons mede. Hij heeft dit werk „wij zijn er mee ver groeid, wij zullen er wel nooit van af komen" kunnen herscheppen dank zij een zogenaamde bewegingspartituur die ervan bestond. Ook „Wereldstad 1926" was gelukkig in dansschrift genoteerd. Aan het ballet is niets gewijzigd, behalve de naam van één der figuren, die vroeger „de ver raadster" heette en nu „de partisane" wordt genoemd. „Dit was ook de oorspronkelijke bedoeling, maar toen kon niemand zich eigenlijk goed voorstellen wat er met die llenr.-werd bedoeld!" Vijf nieuwe werken Vijf nieuwe balletten worden er in Ne- fderland vertoond. Het voornaamste daar- van is „Dithyrambus" op muziek van Han- I del (een gedeelte uit het oratorium „Salo mo") in klassicistische atmosfeer. „Som mige critici hebben hierin een toenadering mijnerzijds tot het klassieke ballet menen te bespeuren", aldus Kurt Jooss, die deze opvatting echter allerminst kan delen en dit ook niet wenst. Hij voegde hieraan toe: „Het is trouwens tijd om die tegenstel ling tussen klassiek en modern te vergeten. De moderne dans was destijds bedoeld als noodzakelijke rebellie tegen de formalis tisch verstarde traditie. Onze revolution aire thema's vroegen een nieuwe bewe gingstaal. Natuurlijk was onze instelling, [zijnde een antithese, veel te eenzijdig. Wij [zijn nu ook wel tot het inzicht gekomen dat wij het goud van een andere richting niet veronachtzamen mogen. Men kan immers het ene doen zonder het andere te laten. In mijn Londense tijd heb ik veel met de dansers van Sadler's Wells samengewerkt en ik geloof dat wij wederzijds invloed op elkaar hebben uitgeoefend. Maar wij ge bruiken de vormen in een andere geest, onze houding is minder statisch'dan bij de klassieke richting, onze bewegingen zijn vloeiender, meer van binnen-uit gedreven. Zich uitsluitend van de klassieke techniek I bedienende choreografen zijn er trouwens j al haast niet meer te vinden, met uitzonde ring van Balanchine wellicht. Zo be- schouwd is er dus wel een toenadering. Wij blijven echter op ons stuk staan, al laten wij de klassieke techniek op onze school onderwijzen". Overigens vindt Jooss dat wij hierover I niet te lang moeten discuteren, want „het dansen is het enige waar het op aankomt". Hij maakte aangaande deze kwestie nog een belangrijke opmerking: „Wij leven in I een periode van restauratie en dan bestaat er altijd het gevaar om terug te vallen in het academische, in het algemeen aanvaar de. De virtuositeit wordt toegejuicht, maar daar komen wij geen stap verder mee. Al- leen al daarom blijf ik modern!" Geen der bij deze uiteenzetting aanwezi- I gen heeft zich tot een debat op theoretische gronden laten verleiden. Men moet een kunstenaar op zijn eigen terrein tegemoet 'reden en daarom zullen wij onze mening over dit alles opschorten tot wij zijn crea ties in het theater hebben gezien. Dat wil zeggen: zijn werk als choreograaf, want zelf danst hij niet meer. ADVERTENTIE •Jouwwinkelier kan ze **1 net zo goed leveren als de mijne; maar je moet cr bij zeggen: Gedeputeerde Staten van Noordholland bellen de Provinciale Staten voor aan de Vereniging tot stichting en instandhouding v'an een Christelijke school voor buitenge woon onderwijs te Haarlem voor de op richting van een school voor debielen een bijdrage, groot 20 proc. van de op f 3.175 geraamde kosten wegens het treffen van voorzieningen, welke nodig zijn om een vÜftal lokalen van het aan de Wilhelmina- straat gelegen schoolgebouw voor het ge- van van B. L. onderwijs geschikt te maken, je verlenen. "order een bijdrage van 20% der op f28.735 geraamde kosten wegens het aanschaffen van sc'noolmeubelen, leermiddelen enzo voort en tot wederopzegging een jaarlijkse bijdrage van 20 proc. der kosten wegens bet huren van schoollokalen, tot een maxi mum van f 480. Op deze foto (een scène uit het nieuwe werk „Dithyrambus" van Kurt Jooss) ziet men de eerste danser Hans Züllig met de jongste soliste: Beatrice Vitringa, een Nederlandse van geboorte. Voor de oorlog was zij leerlinge van de toen in Engeland gevestigde balletschool van Jooss, die haar in 1940 weer aan de hoede van haar ouders moest toevertrouwen. Zij kwam op Java in een interneringskamp terecht, waar zij iedere dag kans heeft gezien ten minste een uur te trainen. Na de bevrijding trad zij in het huwelijk met een Australiër, die zich in Zuid-Afrika vestigde. Toen Kurt Jooss enkele jaren geleden zijn studio in Essen, na een afwezigheid uit Duitsland van ruim vijftien jaar kon heropenen, trad zij onmiddellijk tot zijn gezelschap toe. Hierin zijn thans negen (vroeger veertien) nationaliteiten vertegenwoordigd. Ook de eerste danseres, Noëlle de Mose, is van Nederlandse origine. P. T. T. zal in Hulsberg (Limburg) Hengelo (O.) en Hoogezand kortegolfzenders opstellen, die met een vermogen van 50 Watt zullen werken in de zogenaamde 2 meter band op een frequentie van 145 Mega-Hertz. Over de uitzendingen zullen ook door radio amateurs rapporten worden uitgebracht. De proefuitzendingen beginnen in Januari op twee avonden per week. Het is nu al jaren hetzelfde, daar in dat stille, deftige restaurant omtrent Zeist. Het is er altijd stil en altijd deftig en omdat dit een geest is, die zich zo aardig aanpast bij het dagelijks leven dier streek, heeft het restaurant nooit iets van zijn aantrekkings kracht op het publiek verloren. Integen deel, het lijkt nog gewonnen te hebben bij het stijgen van de spanning in het leven van andere plaatsen in Nederland en de wereld, die nooit speciaal prat, zijn gegaan op hun stilte en deftigheid. Dag aan dag rijen zich merendeels mensen, die aan deze kwalificaties beantwoorden, op de lange lijst van cliënten, die zich de goede zorgen van het uitnemende restaurant laten wel gevallen. En dat voor een prijs, die niet hoger is dan in vele drukke, roezemoezige restaurants, eethuysjes en andere derge lijke instellingen. Omdat dit restaurant zo zijn eigen spe ciale attracties heeft kan men er iedere dag dezelfde mensen oP dezelfde tijd vinden als men er tenminste behoefte aan heeft ze te vinden. Iedere dag aan de lunch kan men er die oude edelman vinden. Hij heeft een stijlvol, maar door de jaren belaagd uiterlijk en is zo doof als een stok wordt verondersteld te zijn. De druk der decennia heeft hem wat magerder gemaakt en zijn pakken slobberen wat, maar hij weet zich met enige mannelijke gratie naar zijn vaste tafeltje te bewegen, elke dag als hij om kwart voor één precies binnenkomt. Zijn menu staat, geloof ik, van te voren vast. Er is in elk geval altijd soep bij en ook een onbestemd soort puddinkje aan het einde. De oude heer begint altijd met volledig van zijn maal te genieten. Maar dat duurt nooit langer dan een goed kwartier. Want dan komen de twee douairières binnen, die in leeftijd en aan- geknaagdheid van het uiterlijk schoon wei nig of niets voor hem onderdoen, maar iets meer „pep" en levenslust hebben overge houden dan hij. Elke dag weer lopen zij langs zijn tafeltje, .brullen beiden „Dag Hénri!" en omdat zij toch twijfelen of hij het met al zijn doofheid wel gehoord heeft, geven zij hem nog een fiere slag op de schouder. Twee harde klappen op de oude, nobele schouder, elke dag weer. Hij buigt zich dan weer proestend en hikkend over zijn eten. Hij komt er tot het eind van de maaltijd niet helemaal over heen. Zijn gezicht wordt steeds roder en hii blijft pruttelen en hoesten en puffen. Elke dag weer wordt hij zo gestoord. „Dag Hénri!" en twee klappen. Niemand begrijpt eigenlijk waarom hij geen ander restaurant opzoekt. Er zijn er genoeg in het deftige, stille genre in die streek. E. P. ADVERTENTIE Winkels door de gehele stad Hoofdkantoor Kf Houtstraat 57, telefoon 13676 OUDEJAARSAVONDDRANKEN De Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" heeft in het zomer seizoen van 1951 een betrekkelijk klein kampeerterrein geopend, groot drie kwart ha, uitsluitend voor de houders van zoge naamde kampeerpaspoorten, aldus delen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten van Noordholland mee. Dit ge schiedde in de eerste plaats bij wijze van proef, teneinde de raad van bestuur der stichting in staat te stellen de invloed van de aanwezigheid van kampeerders op de flora en fauna op het als kampeerterrein aangewezen terrein te onderzoeken. Aan gezien de proef als zeer geslaagd mocht worden beschouwd en gebleken is, dat uit natuurbeschermingsoogpunt geen enkel bezwaar tegen het scheppen van zodanige kampeergelegenheid kan worden inge bracht, heeft de raad van bestuur zich be raden over verder reikende plannen. Dit college heeft thans besloten onder voor behoud, dat de hiei-na te noemen voor dit doel nodige vergunningen worden verkre gen over te gaan tot de inrichting van een 5 ha groot kampeerterrein, op enkele honderden meters verwijderd van het strand, ontworpen op het terreingedeelte, bekend onder de naam van „De Lakens". Dit terrein zal, indien het besluit van de stichting verwezenlijkt kan worden, be staan uit drie gedeelten, een er van uit sluitend voor mannelijke en een uitsluitend voor vrouwelijke kampeerders, terwijl ook een gedeelte voor het kamperen in gezins verband zal worden gereserveerd. Ten behoeve van de natuurbescherming zijn annex hieraan enige maatregelen ont worpen, o.a. de inrichting van een speel weide bij het in de derde plaats genoemde gedeelte van het te scheppen kampeer- terrein en een aantal eenvoudige afsluitin gen van kwetsbare duingebieden. Alvorens met de werkzaamheden terzake te kunnen beginnen zal nog vergunning tot het op dit terrein plaatsen van kampeer- tenten moeten worden verkregen van het gemeentebestuur van Bloemendaal, terwijl verder ook de Rijksdienst voor het Natio nale Plan zijn goedkeuring aan dit plan zal moeten hechten. Op Zaterdag 29 December en op 1 en 2 Januari zullen de Nederlandse Spoorwegen op verschillende trajecten extra treinen laten rijden. Naar aanleiding van een vraag van een lid van de Provinciale Staten delen Gede puteerde Staten mee, dat met de bouw van de tunnel bij Velsen. in 1952 een begin zal worden gemaakt. Omtrent de bouw van tunnels bij de Hembrug en onder het IJ vindt nog overleg plaats. De vraag in hoe verre het plan van ir. Kaars Sijpesteyn voor een tunnel bij Buitenhuizen voor ver wezenlijking vatbaar is, vormt een punt van ondei'zoek. Op de laatste dag van de strijd om de Daviscup tussen Australië en de Verenigde Staten, welke te Sydney werd gespeeld, wonnen beide teams een enkelspel, zodat Australië, dat na het dubbelspel met 21 leidde, de wedstrijd met 32 heeft ge wonnen. De uitslagen luiden: Schroder vei-sloeg Mervyn Rose 6—4, 13—11, 7—5; Sedgman versloeg Sëixas 64, 62, 6—2. Wie, wat, waar? Jaarboek 1952. Uit geverij „Wie wat waar", Rotterdam. Door het ondanks de driehonderd klein- gedrukte bladzijden uiteraard nog beknopte bestek is het jaarboek 1952 onder de titel „Wie, wat, waar?" op een eigenaardige ma nier onvolledig. Dit keer heeft de redactie onder het hoofd „kunst en ontspanning" een aantal biografische bijzonderheden van toneelspelers opgenomen. Wie echter bijzon derheden over letterkundigen wil weten, moet de uitgave van 1951 raadplegen. Sport- kampioenen zijn in 1950 het laatst opgesomd. Het is dus een soort tijdschrift in jaargangen. De bijzondere rubrieken zijn in de zojuist verschenen editie gewijd aan emigratielan- den, spychotechniek en handschriftkunde, waarvoor de gegevens aan soms, maar lang niet altijd, met name genoemde bronnen zijn ontleend. Toeschrijving der artikelen zou de indruk van betrouwbaarheid verhogen. Ver der vindt men een „geschiedenis van de kant" en „het belangrijkste over jazz". De rubriek „grote films van het jaar" omvat meer dan honderd titels, zodat het bijvoegsel „grote" alleen op de vertoningsduur kan slaan. Talrijke foto's illustreren de tekst. Als steeds bevat het jaax-boek wetenswaar digheden over de mens en zijn gezondheid, meteorologie, wereldpolitiek en vooraan staande staatslieden, benevens een chrono logisch overzicht van gebeurtenissen in bin nen- en buitenland. Er is ook een hoofdstuk gewijd aan loonronden sinds de oorlog, be lastingherzieningen, publiekrechtelijke be drijfsorganisaties en werkloosheidsverze kering. Kortom: men kan er van alles en nog wat wel en niet in vinden. Het R.K. toneelgezelschap „Rokato" heeft gisteravond in de Stadsschouwburg zijn tienjarig bestaan gevierd met een opvoe ring van „Het geheim van dr. Spencer", een griezelgeschiedenis in Edgar Wallace- trant van mr. H. M. Planten, die, naar vorm en inhoud een nauwkeurige copie van de geijkte Engelse society-thrillers, toch wel goed is voor een paar uur prettige koude rillingen. Daaraan heeft het gisteren dan ook niet ontbroken en dat was in de eerste plaats te danken aan de alleraardigste ver tolking die Fer van Zijp van de lang niet gemakkelijke rol van Lord William Mal vern gaf. Deze quasi-idioot, die geïntrodu ceerd wordt als een adellijke nul a la Wodehouse, dient zich later te ontpoppen als een bijzonder scherpzinnige amateur detective en in deze dubbele typering wist de heer Van Zijp verrassend-leuke effecten te bereiken. De rest van de bezetting putts inspiratie uit zijn kostelijke airtjes en vlotte actie, maar miste over het algemeen toch de routine en de stijl om de verschillende typeringen geheel waar te maken. Wat vooral nog bijschaven behoef de, was de uit spraak van de Engelse namen en vreemde woorden, terwijl men bovendien van de society-figuren en mannen-van-de-wereld waarmee het stuk bevolkt is, gaarne wat meer gemak van bewegen gezien had. Al waren er dus verschillende tekortkomingen (een der storendste was het gorgelende accent dat de fatale vrouw zich aangeme ten had en dat een averechts effect sor teerde), toch slaagde men er over het alge meen wel in, de beoogde griezelsfeer op te roepen, en vol te houden, zodat er heel wat haren ten berge konden r'izen. Hetgeen ten slotte de bedoeling van dit genx-e stukk°n is. H. C Huisvesting van de Provinciale Waterstaat Gedeputeerde Staten van Noordholland delen de Provinciale Staten mee, dat zij er tot dusver niet in geslaagd zijn een pas send huis voor mr. L. V. Hoog te verwer ven, waardoor deze het thans bij hem in gebruik zijnde, aan de door de Provinciale Waterstaat gebruikte percelen grenzende, huis zou kunnen verlaten en de kantoor ruimte van de Waterstaat met dit huis zou kunnen worden uitgebreid. Gedeputeerde Staten vrezen, dat het niet gemakkelijk zal blijken een voor mr. Hoog aanvaardbaar pand te verwerven. Het college heeft er in bewilligd, dat in de tuin achter de per celen van de Waterstaat een houten barak wordt geplaatst, waardoor het mogelijk zal zijn althans aan enkele zeer onhoudbare situaties een einde te maken. Een werkelijke oplossing van de huis vestingsmoeilijkheden van de Provinciale Waterstaat zal echter slechts kunnen wor den verkregen door de stichting van een nieuw gebouw. Gedeputeerde Staten heb ben aan prof. ir. H. T. Zwiers opgedragen hiervoor een schetsontwerp te vervaardi gen voor een dergelijk gebouw in de tuin van de provinciale gx'iffie. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk 4.60 per maand. Min. 2 maanden. Rep. vrij. Gedeputeerde Staten van Noordholland merken in de Memorie van Antwoord op de Provinciale begroting op, dat de vraag naar zand in het gehele Westen van het land voor de ophoging van bouwterrein, de uitvoering van vele werken en voor de kalkzandsteenindustrie zeer groot is. Het moge dan al schijnen, dat er bij IJmuiden geen gebrek aan zand kan ontstaan, de werkelijkheid is anders. Afgraving op grote schaal zou al spoedig ernstige en onherstelbare schade aan het natuurschoon en aan de kustverdediging toebrengen. In de memorie van antwoord op het al gemeen verslag der afdelingen van de Pro vinciale Staten van Noordholland, betref fende de begroting der provincie Noord holland, delen Gedeputeerde Staten mee, dat de noodzakelijkheid van de misschien versnelde, misschien vertraagde uitvoering van de plannen van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf en zijn daaruit voort vloeiende geldbehoefte een voortdurende bron van zorgen voor het college is uit hoofde van de grote moeilijkheid de ter voldoening aan die geldbehoefte vereiste leningsgelden aan te trekken. Het P E N is geen naamloze vennootschap en kan daar om niet zelfstandig lenen tegen een rente, die boven de van regeringszijde vastgestel de normen uitgaat, zoals electriciteitsbe- dx-ijven van andere provinciën wel kunnen doen. Daarom moeten Gedeputeerde Sta ten het PEN aan middelen helpen door het opnemen van kox~t lopende credieten. Sinds 1 September 1950 zijn Gedeputeerde Staten er niet in geslaagd een enkele lang durige geldlening te sluiten. Intussen is binnenkort de verstrekking te verwachten tegen een binnen de normen liggende rente van een twintigjarige lening van f 4.000.000 aan de provincie ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf door de P E G E M. In de §chuur van een landbouwer aan de Duitse grens bij Venlo heeft de politie een' auto aangetroffen met 1000 kg. koffie. Bij onderzoek bleek dat de auto vermoede lijk uit België afkomstig was. Auto en lading zijn in beslag genomen. ADVERTENTIE In restaurant Brinkmann wordt deze week het zestiende schaaktournooi om het scholierenkampioenschap van Haarlem gehouden. Foto: In spanning volgen de jeugdige spelers de ontwikkeling van een „zware" partij. Dameskous 1.381.95 Nylon extra sterk 3.95 Links met Perion versterkt 2.98 Wollen Kousen 4.85 Oplosbaar verband per pak 0.49 Badstof verband 0.49 Bandagegordel in badstof 0.88 Dubb. Sousbras per paar 0.27 Lastina B-H. vanaf 1.85 Flanellen Nachthemd 5.85 Zwanendons Nachthemd 6.95 Interlock Directoire, met kleine weef fout j es 1-95 Charmeuse Onderjurk 3.95—4.95 uitgezonderd Camp-ortikelèn ANEGANG 25 Tel. 12296 HAARLEM, 27 December 1951 ONDERTROUWD: 27 Dec., J. G. Bouman en A. van Gelder; H. van Rijn en A. Stam; S. A. T. Kapteijn en J. Klumperbeek; P. J. van den Berg en G, Braam; J. M. Smit en B. W. G. de Leth; J. A. M. Bijvoet en E. J. Luijten; A. Hoonhout en C. J. Sikkink; W. Klein en C. A. Kuipers; A. Postuma en N. L. G. Smit; G. Neuman en C. Lak; J. L. Bei- boer en T. M. L. C. Mühlbach; J. T. van Abbeve en A. A. M. Hogervorst; H. Jes en E. Zwartendijk; N. F. Ballintijn en J. M. de Ruijter; G. Moeke en J. Bouwhuis: J. van der Linde en J. S. Kabel: A. van der Heiden en A. H. M. Meynckens; A. C. H. J. Jeursen en A. A. van der Meer. GEHUWD: 27 Dec.. A. J. J. Amama en M. I. Wijnen; G. van Koi'delaar en J. Schneider; W. M. Teeuwen en A. Langeveld; J. M. Ver- rijzer en J. B. Derkx; W. P. H. de Veer en G. H. van Baaren; J. Timmerman en J. Wesse- lius; P. A. van Soest en M. L. C. B. Dx-ukker, L. J. Schmit Jongbloed en A. B. Swart; J. M. van Esch en P. Fennis; C. A. Hoenderdos en W. P. A. Prins. BEVALLEN van een zoon: 21 Dec., Q. M. J. van CleeffLammertsma; 22 Dec., A. C. C. van VastenhovenBerkhout; H. M. van Gils —van Dijk; G. J. Lensen—Kruijer; T. G. J. M. Oosterhof—Belt; J. K. M. Taverne—Krom hout; 23 Dec., C. E. DernisonTetter©; A. S. WijersTonnissen; M, P. BijnsdorpPuts. 24 Dec., W. H. SielhorstRosenhart; C. M. van der SchuitZomer; C. MouterNieuw koop; K. HirsDijkstra; J. W. Duineveld van Boheemen; 25 Dec., L. M. Knubben Dauphin; E. LubbersSchekat; C. M. van WilligenburgHupkens: P. J. ter Haak Jansen; 26 Dec., H. W. de MaakerGold- schmeding; E. T. J. van Roode—Houtkamp; 27 Dec., A. J. Rijnhax-tVeenstra; M. Hollè- mansEnsing; B. J. van HattumWoolthuis. BEVALLEN van een dochter: 21 Dec., B. Plant—Jansen; M. C. van Haren—Snel; 22 Dec., C. M. M. Horemande Vries; A. M. C. Schoonebeek—Visser; T. M. M. SpookVer beek; 23 Dec., M. HofsteeLensen; A. H. Tempelmande Wit (2 d.); M. J. van Slog- teren—Lucieer; J. A. M. Oei'lemans—Keij; 24 Dec., A. M. Roosloot—Zegwaart; J. Aarts Elzinga; J. M. Boervan den Boogaard; A. K. van der PuttenPeters; 25 Dec., C. A. PoppenRoobol; A. C. EekhoutMollema; J. Barendi-egtNijssen; 26 Dec., C. C. Bou manKoning; J. Calandt—van Dongen; L. Steenkist—van der Linden (2 d.); C. van Heesvan der Linden. OVERLEDEN: 22 Dec., W. Barends, 40 j„ M. v. Heemskerkstraat; A. H. Snethlage, 46 j„ Gasthuisvest; J. T. Keisers, 70 j., Haze- paterslaan; W. van Zonneveld, 49 j„ Cornelis- stéeg; 23 Dec., C. A. Groenewegen, 76 j., Muiderslotweg; A. de Winter, 69 j., M. v. Heemskerkstraat; A. de Vos, 81 j., Eendracht- straat; A. Hofstee, 31 j„ Tulpenstraat; A. de Nijs, 59 j., Spionkopstraat; J. M. Peeters, 68 j„ Junoplantsoen; J. Vermeulen, 85 j., Gast huissingel; 24 Dec., J. Duijns, 74 j„ Schoter singel; P. van Bree. 57 j., Linschoterstraat; L. Muller—Verboom, 83 j., Verspronekweg; 25 Dec., F. R. Caron, 46 j„ Wouwermanstraat; G. P. Gerards, 73 j., Visserstraat; J. M. C. Verdonkschot, 78 j., Warmoesstraat; E. van Laervan Breemen, 64 j., Eindenhoutsti'aat. In de te New Delhi (India) gehouden zitting van het Internationaal Statistisch Instituut is dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de statistiek in Nederland, ge kozen tot secretaris-generaal. Het instituut is de wetenschappelijke internationale orga nisatie der statistici. Het pex-manente bureau van dit lichaam is gevestigd te 's Gravenhage. In Groningen zjjn 76 woningen in gebruik genomen, welke werden gebouwd in op dracht van het pensioenfonds van de N.V. Koninklijke Machinefabriek Gebroeders Stork te Hengelo. De heer C. Stork verklaarde dat de N.V. deze manier van geldbeleggen meer productiever acht dan belegging in staats papieren. De Federatie van Friese Studentenver enigingen, welke in Franeker een congres houdt, heeft aan de ministers van Binnen landse Zaken, van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een telegram gezonden waarin gezegd wordt: „De Friese studenten uit alle universiteitssteden in Ne derland, verklaren dat zij goede nota hebben genomen van het regeringsstandpunt over de Friese kwestie, zoals dat tegenover de Twee de Kamer door uwe excellentie werd inge nomen. Zij beloven, dat zij als volwaardige Nederlandse staatsburgers er toe zullen bij dragen om de fundamentele rechten, die aan een deel van de Nederlanders, in casu de Friezen, worden onthouden, geëerbiedigd te. krijgen." De rechthank te Groningen veroordeelde een 25-jarige monteur uit Tjuchem tot ander half jaar gevangenisstraf, omdat hij in April op het postkantoor te Stadskanaal een post ambtenaar door middel van een wisseltruc vierhonderd gulden afhandig had gemaakt. Een ambtenaar die 40.000 verduisterde van de Koningin Juliana Stichting in Suri name. is veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De gelden waren in Nederland in gezameld voor het bouwen van een inrichting voor longlijders. De 28-jarige ambtenaar was werkzaam op het departement van Sociale Zaken te Paramaribo Zijn chef had hem opgedragen het bedrag over te brengen naar de Surinaamse Bank. Hij hield het bedrag onder zich. Volgens zijn verklaring heeft hij het geld verdobbeld. De Stichting Technisch Hoger Onderwijs voor Noord- en Oost Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek te bevorderen, dat de eventueel te Stichten tweede technische hogeschool in het Noord-Oosten des lands zal worden geves tigd. Het adres is ondertekend door de direc ties van een groot aantal in de provincies Drente, Friesland, Groningen en Overijsel gevestigde bedrijven met meer dan 200 werk nemers per bedrijf. Het verbondsbestuur der E. V. C. deelt mede het volgend telegram aan minister president dr. W. Drees te hebben gezonden: „In verband met uw niet door feiten te sta ven beweringen over E.V.C.-activiteit ver langt hoofdbestuur van de E.V.C. zo spoedig mogelijk een onderhoud met de regering." De Utrechtse gemeenteraad heeft zich verenigd met een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van 4 mil- lioen gulden van een niet genoemde geld- geefster. bestemd voor de financiering van woningbouw. Deze lening zal een rente dra gen van 4 procent en worden afgelost in 30 jaar. Dank zij de burgerzinlening en de geld lening van 4 millioen. zijn B. en W. van Utrecht in staat de raad een voorstel te doen tot de bouw van 234 etagewoningen. Een groep radio-zendamateurs, meren deels in Groningen woonachtig, voert oppo sitie tegen de gang van zaken in de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio- onderzoek in Nederland). De groep meent dat de belangen van de zendamateurs in de VERON een te geringe plaats toegekend wordt en heeft thans een vereniging van zendamateurs opgericht, welke er naar streeft de vertegenwoordigende organisatie van het Nederlandse zehda.mateurisme te'wótden. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de Amsterdamse autobusondernemer P. L. A. W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en terbeschikkingstelling van de rege ring. W. was ten laste gelegd dat hij -gelden, die vacantiegangers als vooruitbetaling aan hem hadden voldaan, ten eigen bate heeft gebruikt. De chef van de magazijndienst der Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschap pij, de heer J. Stuivinga te Amsterdam, viert op 3 Januari zijn zilveren jubileum bij deze maatschappij. Uit hoofde van zijn functie geniet de heer Stuivinga bij vele fabrikanten en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven een grote bekendheid. Bij een inval in een huis aan de Swee- linckstraat in Den Haag heeft de politie zeven mannen en zeVen vrouwen aangetrof fen, die baccarat speelden. Allen werden naar het politiebureau overgebracht. Het spelmateriaal is in beslag genomen. In Leerdam is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een pakhuis, waarin balen kapok waren opgeslagen. Het pakhuis brandde geheel uit. Een auto en enige bak fietsen konden bijtijds naar buiten worden gereden. De Sociaal-Economische Raad heeft besloten tot instelling van een vaste com missie voor landbouw en voedselvoorziening, welke de minister en de raad van advies zal dienen over vraagstukken van algemene aard betreffende de landbouw en de voedsel voorziening, welke van belang zijn voor de Nederlandse volkshuishouding. HAARLEM EN OMGEVING In de laatst °-ehouden vergadering van de Kennemer Journalisten Vereniging (afde ling Kennemei-land van de Fedei-atie van Nederlandse Journalisten) is de heer W. van Willige periodiek als voorzitter afgetreden; in zijn plaats is gekozen de heer D. Koning. Het bestuur bestaat thans uit de heer D. Koning, voorzitter, mejuffrouw W. Wisse, de heren W. van Willige, J. H. Bartman en J. G. A. Thijs. Als waarnemend secretaris treedt op de heer A. Overmeer, Junoplant soen 41, Haarlem. Verscheidene gemeentebesturen van Noordholland onderzoeken in hoeverre voor hun gemeenten de oprichting van een cora- posteringsinrichting aanbeveling verdient. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om te komen tot een facetplan voor de gehele provincie, ter bescherming van de terreinen, die daarvoor uit landschappelijk of natuurwetenschappe lijk oogpunt in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling van Gedepu teerde Staten van Noordholland binnenkort voorstellen te doen de subsidies van de Ne derlandse Opera en het Concertgebouw te verhogen van f25.000 tot f40.000, naar aan leiding van een verzoek dat te bevorderen. Een schenker, die onbekend wenst te blijven, heeft op de Kersttentoonstelling in het museum „Het Huis van Looy" ter plaat sing in het Frans Halsmuseum een werk aan gekocht van D. Lindeboom, getiteld: „Priso ners of themselves". Internationale Week der Gebeden te Haarlem De Evangelical Alliance, die sedert 1846 jaarlijks de eerste volle week van het jaar (dus thans van 6 tot en met 13 Januari) de kerken tot gebed oproept, heeft ook voor Nederland weer haar „Richtlijnen" voor 1952 gezonden. Dit is, zo wordt op gemerkt, een verblijvend oecumenisch stre ven, intex-kerkelijk in de ware zin des woords! In Haarlem werden samenkomsten voor bereid in bovengenoemde week niet slechts in de Broederkerk en Waalse kerk (waar men in Alle-Dag-Kerk-samen- komsten pleegt te vergaderen) doch ook in andere kei-ken waar verschillende predi kanten zullen voorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7