Plan om het Atlantisch pact een politiek gezagsorgaan te geven Eisenhower Moeizaam en aarzelend kwam men tot een gedeeltelijk accoord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jaarwisseling In Washington verwacht men opzienbarende Britse voorstellen kwam op bezoek Besloten tot vorming van vier supernationale gezagsorganen Voor de Stille Armen Argentinië hoopt op export atoom-energie Churchill naar Washington Nederlandse tanker op de rotsen geslagen Het woord is aan Perzië in het nauw Conferentie Europees leger opgeschort lil vergelijking met oudere jaren, voor je volken van het Westen niet eens zo decht geweest. Het is moeilijk het onbe- "angen te zien, want wij wuiven het pas «ju afscheid toe. Toch lijkt wel vast te ciaan- ^at zii er wat wakkerder in gewor den zijn en zich wat klaarder op hun toe stand zijn gaan bezinnen. Dat is niet alleen fè'oleken in bewapening, ofschoon op dat gebied de meeste besluiten zijn genomen, raar ook in opbouwende trant, hoewel op dat gebied de besluiten vooralsnog ont breken. Men heeft evenwel zo hardnekkig en uitvoerig over meer eenheid gepraat, jat tot een groot aantal mensen het besef j.'doorgedrongen dat er iets aan de hand jS en dat eigenlijk iets groots zou gedaan nioeten worden. Steeds meer lieden gaan dit erkennen en dat zou er toe kunnen leiden, dat tenslotte werkelijk iets groots gedaan wordt. Misschien al eer wij 1952 vaarwel toe wuiven. Maar er zal ook dan nog veel moeten volgen. Naoorlogse mo- len°s malen langzaam. jAmerika zal beslissen V ertraging Amerika in spanning Stap vooruit in Korea Nog geen teken van leven van de bemanning e JAARGANG NO 147 MAANDAG 31 DECEMBER 1951 295e JAARGANG No 306 jjo0fdlcant°°r Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- jgdactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ■i riSSCHIEN IS HET OUDE JAAR, in Meer dan tijdsbepalende waarde heeft de jaarwisseling niet. Er wordt geen eindpunt en geen nieuw beginpunt mee bereikt. Men ban haar hoogstens, ouder gewoonte, bezi gen om even om- en even vooruit te zien. Dat is nu eenmaal een eerzaam gebruik «eworden. Omziende is hij, die al aanmer kelijke tijd geleefd heeft, geneigd om over ineer jaren heen te kijken. De langere spanne tijds tekent duidelijker af. En dan meent hij toch in zekere mate wel vooruit gang te ontwaren: vooruitgang althans in sociale zin. Die ligt niet alleen in wetge ving, maar ook en vooral in meer daad werkelijke belangstelling in het lot van de medemens. Zij uit zich niet alleen in betere arbeidsvoorwaarden, maar ook in het op zo velerlei gebied georganiseerde en met zo veel toewijding behartigde werk voor de jeugd. En in verbeterde zorg voor zieken en ouden van dagen. En in de steeds toe nemende pogingen om niet alleen de mis dadigheid te bestrijden, maar ook het ge vangeniswezen te vernieuwen, veroordeel den tot bruikbare mensen in de maatschap pij te maken en hun dus waarlijk een nieu we levenskans te geven. Al dit opbouwende werk, waaraan mis schien nog wel eens een vernieuwing van het onderwijs over de gehele linie zal wor den toegevoegd, geschiedt weliswaar alleen nog maai- binnen de grenzen van de staat. Wij zijn nog niet verder. Maar de gedachte dat menselijk begrip-voor-elkander zou moeten worden verruimd is tenminste ont waakt. De eertijds in zoveel holle phrasen verheerlijkte nationalistische houding die in wezen beduidde: ieder volk voor zichzelf en laat ons halen wat er te halen is heeft veel van haar kracht verloren. Ge kunt dat ontkennen als ge over het ge- hakketeer en de machtspolitiek in de T.N.O. leest en verneemt van landen, die „nooit" een grein van hun souvereiniteit zullen afstaan. Het neemt alles niet weg, dat een andere geest dan de nationalistische groeiende is: langzaam maar zeker groeien- Te zeggen dat wij in een overgangstijd leven heeft weinig zin. Iedere periode dei- menselijke geschiedenis is in zekere zin een overgangstijd. Stilstaan doet het leven nooit. Daarom lijkt het beter, hoewel het streven ons te langzaam gaat (juist omdat wij iets anders wensen) te spreken van een nieuwe weg die voor ons ligt. Wij moe ten hem kiezen en worden ons daar steeds klaarder bewust van. Er is, op de credit zijde van dit tijdvak, wel iets ten goede veranderd. Het ware blindheid en dwaze overmoed iegelijk, de zwarte debetzijde niet te zien. Maar wie daarop slechts staart en het goede niet erkent, dat zelfs onze eeuw van oor logsrampen en velerlei verwording h' fft voortgebracht, geeft zich aan verlammend* onheilsgedachten over. Het levende ge slacht is voorwaar niet het eerste dat vast stellen moet, dat de mens temidden van schrille tegenstrijdigheden leeft. En temid den van gevaren. Bewapening duurt voort. Deskundigen op dit terrein zijn van mening, dat in het oude aar de Westerse defensie zulke vooruit- ig heeft gemaakt dat de kans op een Russische aanval reeds aanmerkelijk is verminderd. Deskundigen zijn dus ook van mening, dat voortgezette Westerse bewa pening deze kans tenslotte teniet zal doen. Wie geloven zou, dat daarmee het gevaar voor nieuwe oorlogsrampen zou zijn ver dwenen en de wereld in bewapende balans de blijvende vrede verwerven zou zich evenwel deerlijk vergissen. Trouwens: al hetgeen aan opbouwend sociaal en cultu reel werk is bereikt zou, als dit bewapenen lang zou moeten duren, weer op het spel worden gezet. Ontwikkeling ten goede, als wij die met de gedachte aan een nieuw jaar verbinden, zou werkelijk overleg tussen Oost en West, om tot verdraagzaam samen gaan te komen, moeten inhouden. Al werd de koude oorlog nog maar door een koude vrede vervangen, dan zou al veel gewon nen zijn. Dat is alleen denkbaar als de wil tot beter aan beide zijden aanwezig is en een grondslag van wederzijds vertrouwen i eikaars bedoelingen wordt gelegd. Het is weer Oudejaarsavond. De kalen ders worden afgedankt en door nieuwe vervangen; de zakagenda's maken plaats voor haar keurige nieuwe opvolgsters. En morgen zetten wij '52 inplaats van '51 boven onze brieven, of vergissen ons daar in, omdat het vanavond zo laat is gewor den. Er zouden zoveel meer slaperige ver gissingen kunnen zijn, dat die vrije dag tenvoüe gerechtvaardigd mag heten: ook, als u hem zo zien wilt, een wijze sociale maatregel. Welnu, dit blad wenst u al het. goede in het komende jaar. En het zal, zon der cultuur- en daarmee verwante pessi- mismen, strevend naar vooruitgang, zijn test doen om zijn taak ten goede te vervul len. Als hetgeen de krant in Nederland bij traditie is uw vriend des huizes. R. P. Nagekomen giften S- D. G. ƒ3,65; N. N. ƒ10,—; Mevr. v. W. n.-; ,.D" ƒ100,—.; Mevr. B. ƒ20,—; F. M. S. R. S. 5,—. Dagtotaal 144,65. In het geheel is bij ons blad binnengeko- ®«i 12.955,69. De inzameling is thans gesloten. Koningin Juliana geniet in Sankt Anton van de skisport, de zon en het natuurschoon BUENOS AIRES (Reuter). „Inplaats van materiaal voor energiewinning, zoals steen kool en olie, in te voeren, zal Argentinië binnen afzienbare tijd mogelijk atoomener gie uitvoeren in de vorm van keurige do zen met splijtbare stoffen", aldus seint Reuters correspondent uit Buenos Aires. Zo leggen althans de geleerden de recen te verklaring van professor Richter uit, de Oostenrijkse directeur van het Argentijnse onderzoekstation op het eilandje Huelmul. Tien maanden na de eerste verklaring van Perón aangaande Argentijnse atoom onderzoekingen voor vreedzame doeleinden heeft professor Richter tegenover cle pers verklaard, dat de tot nu toe bereikte resul taten de verwachtingen verre overtreffen en dat Argentinië een deelgenootschap zou aangaan met een „in hoge mate ge ïndustrialiseerd land". Professor Richter had ontdekt, dat een tweede, door hem gebouwde reactor vijf of zes maal zoveel energie opleverde als hij verwacht had. De energieproductie zou zelfs nog groter worden, indien bepaalde precisie-apparaten aangebracht werden en gebruik werd gemaakt van zekere weten schappelijke vindingen. Dan zou het expe rimentele program binnen korte tijd afge sloten kunnen worden. „De volgende stap zou bestaan uit een begin met de productie van splijtbaar ma teriaal door middel van onze reactors in een gezamenlijke onderneming met onze partner of anders over te gaan tot uitwisse ling van geheimen onder voorwaarde van volledige garanties", zo zeide hij. De Argentijnse industriële capaciteit zou in staat zijn slechts een deel van de te pro duceren energie te absorberen. „De te ex porteren energie zal milliarden voor dit land opleveren en Argentinië zal geen moeilijkheden meer hebben met buiten landse valuta of economische zaken", aldus Richter. LONDEN, (Reuter) Volgens kringen In Londen zal premier Churchill In Washington een Brits plan voor reorganisatie van de Atlantische verdragsorganisatie te berde brengen, dat op Churchills aanwijzingen is opgesteld en door de Britse regering goedgekeurd. In diplomatieke kringen in Londen meent men, dat de voorstellen drastische plannen omvatten om van de ministerraad van het Atlantisch pact een politiek orgaan van de Atlantische gemeenschap te maken, dat in staat is over alle politieke, militaire en economische vraagstukken van groot belang voor de gemeenschappelijke belangen van de leden besluiten te nemen. Churchill en Eden zullen gedurende hun bezoek aan de Verenigde Staten voortdu rend met Engeland in verbinding blijven en „blijven regeren". Churchills besluit om, ook terwijl hij zich in het buitenland bevindt, de teugels van het regeringsbeleid in handen te hou den, is zonder precedent. Toen Attlee ver leden jaar tijdens zijn premierschap de Verenigde Staten bezocht, stelde hij Mor rison als waarnemend premier in Groot- Brittannië aan. Het vertrek van de „Queen Mary", waar mee de Engelse premier naar Amerika gaat, is 24 uur vertraagd door een defect aan de ankerinstallatie. De „Queen Mary" zou Zondagochtend vertrokken zijn, doch kon pas hedenmiddag afvaren. Churchill en zijn gevolg van 35 perso nen, onder wie drie leden van het kabinet en twee chefs van staven, hebben zich Zondagochtend aan boord van de „Quëen Mary" begeven. Tot de uitrusting van Churchill behoort een radio-installatie, die hem voortdurend in verbinding stelt met het regeringshoofdkwartier te Londen. Ge durende de uren die aan het vertrek voor af gingen deed Churchill de regeringsza ken aan boord af. Na aankomst in New York zullen Chur chill en Eden onmiddellijk naar Washing ton doorvliegen. Na vijf dagen conferenties zullen zij twee dagen naar New York gaan en daarna een vierdaags bezoek brengen aan Ottawa. Op 15 of 16 Januari keren zij dan naar Washington terug. Churchill zal waarschijnlijk op 17 Januari het Amerikaanse Congres toespreken. Op 19 of 20 Januari zullen de Britse ministers, De nieuwe ambassadeur van India in Nederland, de heer B. N. Csakravarty, is Zondag in ons land gearriveerd. zoals het plan is, terugvliegen naar Enge land. Alle brandende kwesties zullen aan de conferentietafel de revue passeren. Het zal zeker van Churchill's indrukken in Amerika afhangen of hij al of niet ge volg zal geven aan zijn wens om een ge sprek onder vier ogen met Stalin te heb ben. Dit is een gedachte, welke hem niet los laat. Onze correspondent in Washington tele grafeert: Zij, die de geschiedenis van de laatste twaalf jaar nauwkeurig gevolgd hebben, kunnen weten, dat Churchill her haaldelijk met voorstellen voor de dag ge komen is, die voor het lot van Amerika en Engeland van het grootste belang wa ren. Men denke slechts aan Churchills ver zoek om vijftig Amerikaanse torpedojagers in het begin van cle oorlog en verder voor al aan de leen- en pachtwet, waar Chur chill de geestelijke vader van was. Churchill zal president Roosevelt missen als hij te Washington komt. Bij Roosevelt placht hij veel begrip te vinden voor zijn suggesties en de plannen, die zij beiden in het begin van de oorlog maakten, getuig den van grote visie. Die plannen waren berekend op een politieke groei, op een samengaan van Engeland en Amerika, waar beide staatslieden gedurende jaren het hunne toe konden bijdragen. Thans treft Churchill hier een regering aan, die naar leven nog slechts tien maan den zeker is. Veel tijd voor de uitwerking van plannen is er daarom niet. Of ook na November 1952 de democraten aan het bewind zullen blijven, zal vooral afhan gen van Eisenhowers beslissing. Stelt de géneraal zich beschikbaar als candidaat voor het presidentschap, dan is de kans niet gering, dat de democratische partij het onderspit delft. Wanneer men hier in Washington spreekt over Churchills komst, dan noemt men herhaaldelijk de mogelijkheid, dat Winston opnieuw met een groots plan voor de dag zal komen. Een politieke en economische coördinatie in de Atlantische gemeenschap zou zeker de volledige steun van Amerika hebben. En van Eisenhower vooral. PANMOENDJOM, (Reuter) De Noor delijke onderhandelaars te Panmoendjom hebben op de vergadering van Zondag ochtend het voorstel der verbondenen, om af te zien van inspectie uit de lucht doch in te stemmen met een verbod op het her stel van militaire vliegvelden, een stap vooruit genoemd. Zij konden echter laatst genoemd verbod niet aanvaarden. De Noordelijke leden van de sub-com missie voor het vraagstuk der krijgsge vangenen op Korea hebben Zondag ver klaard, dat zij na de wapenstilstand on middellijk de zich in hun handen bevin dende geallieerde burgers zouden terug zenden. De afgevaardigden van de UNO hadden aangedrongen op het verstrekken van in lichtingen over 55 Amerikaanse en Euro pese burgers, over wier lot geen zekerheid bestaat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op een bijeenkomst van de organisatie van Jopdse oorlogsveteranen te New York een overzicht gegeven van het afgelopen jaar én een sombere blik in de toekomst geworpen. „Het werk in Korea is verre van klaar", aldus Acheson. „doch zelfs indien het tot een wapenstilstand komt, zal Ame rika op zijn hoede moeten blijven voor een herhaling van communistisch be drog. In het afgelopen jaar hadden we winsten en verliezen, doch wij zijn er beter aan toe dan een jaar geleden", aldus Acheson. Wat de toekomst betreft zei Acheson: ,,Men kan moeilijk zeggen, dat het ene jaar critieker is dan het andere, doch het lijkt mij zeker, dat wij het in 1952 in onze macht zullen hebben al of niet tot actie over te gaan, hetgeen een be slissende invloed zal hebben op de zaak- van de vrede. De verantwoordelijkheid in deze zaak zal bij de Verenigde Staten blijven berusten", aldus Acheson. De Nederlandse tanker „Gemma" van de N.V Teerbedrijf te Uithoorn, die zich sinds Zaterdag wegens machincschade bij San Sebastian in de Golf van Biscayc in een orkaan in moeilijkheden bevond en een be manning van zeven personen aan boord had, is ten Zuiden van Guethary bij St. Jean de Luz op de rotsen geslagen. Perso neel van de douane en de zeepolitie, dat het wrak zo dicht mogelijk genaderd is, heeft volgens het Franse persbureau A.F.P. geen enkel teken van leven waargenomen. Men heeft slechts weinig hoop de leden van de bemanning levend terug te zullen vinden, zo berichtte A.F.P. Inmiddels is in de nabijheid het nog niet geïdentificeerde stoffelijk overschot van een man op het strand aangespoeld. Men acht het mogelijk, dat dit een der opva renden van de „Gemma" is. Zaterdagmiddag hebben een Spaanse sleepboot en enkele vissersboten vergeefs getracht assistentie te verlenen. Toen. de wind was gaan liggen schoot men drie lij nen over naar de „Gemma". Deze lijnen braken echter. Later werden opnieuw twee lijnen over geschoten. De bemanning van de Neder landse boot scheen toen echter te vermoeid te zijn om deze lijnen nog te kunnen be vestigen. Van de wal af bespeurde men geen leven meer aan boord en men ver- moeded dat de uitgeputte bemanning, na een worsteling van bijna, drie dagen met de woedende elementen naar beneden was gegaan om wat te rusten. In de nacht van Zaterdag op Zondag was de „Gemma' weer naar zee afgedreven. Twee Spaanse vissersschepen hebben Zon dag getracht de Nederlandse tanker op sleeptouw te nemen maar staakten hun po gingen nadat vier trossen waren gebroken. De „Gemma ligt met de kiel omhoog op de rotsen. Hedenmorgen zou men bij eb trachten het wrak te bereiken. Het schip, dat zwavelzuur van Bilbao naar Pasajes transporteerde, is in 1944 in Engeland ge bouwd. De bemanning van de „Gemma" was als volgt samengesteld: kapitein H. Borg, Gro ningen, kok P. Doedens, Groningen, ma troos L. Dukel, IJmuiden. tweede machi nist A. L. Klap, Nieuw Scheemda. stuur man P. Lanser, Scheven iirngen, matroos M. Pluffge. Scheveningen, eerste machinist P. A. Rolvink, Utrecht. Over het lot der bemanning is nog niets met zekerheid te zeggen, zo is van de zijde der rederij medegedeeld. Zweeds schip in tweeën gebroken Het 8.525 ton metende Zweedse tank schip „Oesthav" uit Oslo is in de Golf van Biscaye bij Santander in tweeën gebroken. Een ander Zweeds schip, de „Gunnv", meldde dat het 34 man van het achterschip van deze tanker aan boord genomen had. Op het voorschip bevonden zich nog acht mannen en een vrouw. Een Noors en een Frans schip zijn. naar Reuter meldt, op weg om hulp te bieden. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee", die het Panamese schip „Buccaneer", dat schroefschade had, van Liverpool naar Ferol sleepte, is in de buurt van de Golf van Biscaye in aanvaring gekomen met het Deense schip „Bjoern Clausen". De „Zwarte Zee" kreeg een gat aan bakboord, dat echter weer is gedicht en bleef in de nabijheid van het Deense schip, waarvan de schade nog niet bekend was. De sleep boot „Oceaan 8" begaf zich naar de plaats van de aanvaring. De verloren tanker had een draagver mogen van 450 ton, was 43.45 meter lang, 8.24 meter breed en 2.58 meter hol en bezat een motor van 240 pk. Lamartine: Het ideaal is niets anders dan de waarheid op een afstand. TEHERAN (Reuter). Een woordvoer der van de Perzische regering heeft Zon dag verklaard, dat het thans aan Perzen verboden is naar het buitenland te reizen. De maatregel is genomen met het oog op het tekort aan deviezen. Dit is ook de reden van'de terugroeping van de Perzi sche ambassadeurs te Londen, Rome en Nieuw-Delhi en van 23 andere diploma tieke vertegenwoordigers. Afgevaardigden van de oppositie in Per zië zijn een campagne begonnen voor het verzamelen van handtekeningen voor een motie van wantrouwen tegen premier Mossadeq, aldus heeft een woordvoerder van de oppositie Zondag medegedeeld. Tot dusver hebben 18 afgevaardigden de motie ondertekend. Nog 23 afgevaardigden moe ten er hun handtekening onder zetten, voordat de motie aan de Sjah kan worden aangeboden. Politieke waarnemers te Teheran zijn van mening, dat indien een voldoende aantal afgevaardigden de ver klaring zal tekenen, de Sjah maatregelen zal moeten treffen. Bij ongeregeldheden tijdens de Perzische algemene verkiezingen zijn vier personen om het leven gekomen en 106 personen gewond. In het district Daragaz in Noord- Oost-Perzië is de stembus door betogers gestolen, waardoor opnieuw gestemd moet worden. Betogers hebben de woning van de voor zitter van het comité, belast met het toe zicht op de verkiezingen in het district Teheran in brand gestoken. De besprekingen over een Europees leger die werden gehouden op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, werden Zaterdagmiddag zes uur onderbroken voor een bezoek van generaal Eisenhower, welke zeer insloeg. De West-Duitse bondskanse lier en minister van Buitenlandse Zaken dr. Adenauer verklaarde hieromtrent na afloop tegenover journalisten: „Generaal Eisenhower heeft een buitengewoon in drukwekkende rede gehouden over de Europese eenheid". De ministers stelden Eisenhower op de hoogte van de gemaakte vorderingen. Hun rapport was betrekkelijk hoopvol en de ge neraal verklaarde na afloop: „Ik ben zeer ingenomen met de gemaakte vorde ringen". Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Ne derland, België en Luxemburg tegenover de opperbevelhebben der Atlantische strijdkrachten hebben uiteengezet dat de gehele aangelegenheid van het Europese leger in een vloek en een zucht zou kun nen worden geregeld. De ministers der Benelux-staten deelden generaal Eisenhower mee dat de afzijdig heid van Groot-Brittannië de eenwording van Europa ten zeerste bemoeilijkt. Eisenhower antwoordde dit standpunt te begrijpen „doch", voegde' hij hieraan toe, „wij moeten stap voor stap in de gewenste richting gaan, zodat Groot-Brittannië uit eindelijk toch zal kunnen meedoen". Hij deelde de ministers verder mee in gesprek ken met Britse ministers uiting te hebben gegeven aan de wenselijkheid van een daadwerkelijke Britse medewerking aan de pogingen om tot een Verenigd Europa te komen. (Van onze correspondent te Parijs) De voornaamste ministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Bcnelux- landen, vijftien in totaal, die te Parijs over het Europese leger hebben ge confereerd, hebben gisteravond, na een samenkomst van vier dagen, een gedeeltelijke overeenkomst bereikt. Eind Januari zullen cle staatslieden, onder wie zich kanselier dr. Adenauer en de Italiaanse premier De Gasperi bevonden, opnieuw vergaderen in de hoop voor de nog hangende problemen vóór de beslissende conferentie, welke begin Februari te Lissabon zal wor den gehouden, alsnog een definitieve oplossing te vinden. Op de principiële punten zijn intussen stellig vorderingen gemaakt en zo werden de landen het eens zowel over een gemeen schappelijk bovennationaal gezagsorgaan, als ten aanzien van de grote lijnen, waarin het Europese leger zal worden geschetst. Daartoe zijn vier pijlers ontworpen: Een ministerraad, het genoemde bovennationale orgaan, een parlement en een Hof van Justitie. Drie perioden werden geprojec teerd: Een voorbereidende, een pre-fede- rale en e§n federale genoemd. Na de pre-federale periode, die tien maanden zal duren, zullen de nationale parlementen hun bevoegdheden overdra gen aan een ware Europese Assemblée, die nu zo merkt men hier op voor het eerst in serieuze bewoordingen als zodanig in een ministerieel communiqué wordt aan geduid. Wat de meningsverschillen betreft: Het is vooral de vraag hoe groot de aandelen zullen'zijn van de zes landen in het ge meenschappelijk budget. De Benelux-lan- den zouden voorlopig alleen bij willen dragen in de gemeenschappelijke admi nistratieve kosten om zo de militaire las ten onder eigen beheer te kunnen houden. Wanneer de hele Nederlandse militaire be groting, zo hebben de ministers Stikker en Lieftinck bij herhaling betoogd, naar de Europese defensiegemeenschap wordt over geheveld, zou ongeveer een derde van ons nationale budget aan het eigen beheer ont trokken zijn, op hoop van zegen, dat de grote broers met de belangen der kleine landen genoegzaam rekening zouden wil len houden. Het leek Zaterdagavond even, of de Benelux-bezwaren onder de overige deel nemers een begrijpend oor hadden gevon den. 's Middags hadden de ministers van Financiën, die evenals hun collega's van Defensie afzonderlijke bijeenkomsten hiel den, op aandrang van minister Lieftinck inderdaad een compromis gevonden, dat ook door de Fransman René Mayer onder schreven was. Maar Zondagochtend werd deze brug der verzoening op de plenaire zitting voor al door Adenauer en Schuman afgebro ken. Volgens Frankrijk en Duitsland moe ten alle gelden, die de zes landen voor mi litaire doeleinden uittrekken, in een ge meenschappelijk fonds worden gestort. Toen de Benelux-ministers, die hun on tevredenheid en teleurstelling niet onder stoelen of banken staken, deze zienswijze onmogelijk bleken te kunnen delen, werd, om een mislukking op het laatste moment te voorkomen, tot eeiï nieuwe bijeenkomst besloten, waarschijnlijk binnen twee a drie weken. Een nauwkeurige datum hangt af van de mogelijkheid de N.A.T.O.-confe- rentie te Lissabon naar later te verschui ven. De traditionele heilwensen voor het nieuwe jaar golden vooral de hoop, dat ditmaal het uitstel niet in een afstel zal verkeren. GURE NIEUWJAARSDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige veranderlijke wind. Later wisselende bewolking met enkele buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw en tot krachtig of stormachtig toenemende Westelijke wind. Morgen overdag kouder dan vandaag. 1 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op 11.17 uur, onder 22.14 uur. 2 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur. Maan op 11.29 uur, onder 23.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 December Hoog water: 5.40 en 18.00 uur. Laag water: 1.18 en 13.43 uur. Dinsdag 1 Januari Hoog water: 6.29 en 18.49 uur. Laag water: 2.08 en 14.31 uur. Woensdag 2 Januari Hoog water: 7.18 en 19.40 uur. Laag water: 2.51 en 15.90 uur. ■■■aaiMiiiiaiiaaM'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1