Duits schip met 22 opvarenden bij Borkum vergaan Uitwisseling krijgsgevangenen op basis van man tegen man Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mossadeq in moeilijk parket over Amerikaans aanbod „Vredeskansen enorm gestegen" Geen noodsignalen opgevangen Lichamen van dertien slachtoffers aangespoeld Verdrag voor Oostenrijk opnieuw aan de orde Russisch oud-minister Litwinof overleden Dollars voor Engeland Economische hulp, maar onder de gebruikelijke voorwaarden Het woord is aan. Verbondenen stellen voor: Frankrijk worstelt met zijn militaire lasten Vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten Godsdienstvrijheid in Zweden Tragisch einde van Oad e jaarsviering Nederlander omgekomen bij brand op Zweeds schip Boekhoudersvrouw door gemaskerde man bedreigd OPTIMISME IN BELGIë Prinses Margriet won een prijs in skiwechtrijd 54 doden Nu pas Engeland vastberaden inzake Suez-kanaal Friese Beweging wendt zich tot Provinciale Staten Blinde voetganger door auto aangereden Directeur van Philips had auto-ongeluk 66e JAARGANG No 148 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Söendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op liet eiland Borkum zijn Maandag: de lichamen van dertien zeelieden aange spoeld, waarvan is vastgesteld, dat zij be hoorden tot de "bemanning van het 1700 ton metende, uit Lübeck afkomstige schip „Irene Oldendorff". Dit schip was in de nacht van Zaterdag op Zondag het Duitse loodsschip in de Eemsmonding gepasseerd, zonder de zich aan boord bevindende loods op dit schip te hebben afgezet. Dit was door de storm onmogelijk. Waarschijnlijk is de „Irene Oldendorff", die een beman ning van 21 kóppen had, tussen de Wester- eems en het Huibertsgat ten Noorden van Borkum in de storm vergaan. De scheeps ramp werd niet eerder opgemerkt omdat er in het geheel geen noodseinen van het Duitse schip zijn opgevangen. De motorreddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn heeft op Nieuwjaarsdag van tien uur 's morgens tot.half zes 's middags in ruwe zee naar mogelijke overlevenden van deze ramp gezocht, maar niets gevon den. Ook van het schip ontbreekt elk spoor, er is zelfs geen wrakhout aangetroffen. De „Insulinde" heeft nog contact gehad met het Duitse loodsschip in de Eemsmon ding, waarvan een loods zich op de „Irene Oldendorff" bevind. De loodsen van dit schip achtten het niet onmogelijk, dat de „Irene Oldendorff" op een mijn is ge lopen. De op Borkum aangespoelde zeelieden hadden zwemvesten aan, hetgeen er op zou kunnen duiden, dat de bemanning enige tijd van voorbereiding heeft gehad om van boord te gaan. De Noord-Züid-Hollandse Reddingmaatschappij betreurt het, dat het Duitse radiostation op Borkum het Neder- lande reddingstation geen bericht heeft ge zonden van het vergaan van het schip. De ramp van de „Gemma" Van de Nederlandse kustvaarder „Gem ma", die tijdens een orkaan in de Golf van Biscaye bij St. Jean de Luz op de rotsen geslagen is, zijn twee onbemande sloepen op het strand aangespoeld. Bovendien wer den Maandag de stoffelijke overschotten van twee bemanningsleden, de stuurman P Lanser uit Scheveningen en de eerste ma chinist P. A. Rolvink uit Utrecht, gebor gen. Men heeft ook enige lichamen in zee zien drijven. Men neemt thans aan, dat de bemanning de „Gemma" heeft verlaten toen de schip breuk onvermijdelijk bleek. Wanneer dit in eon sloep i~ geschied, dan hebben zij deze sloep in de'hevige storm waarschijn lijk niet drijvende weten te houden. Hoewel de hoop om nog overlevenden aan te treffen vrijwel is opgegeven, zouden vertegenwoordigers van de N.V. „Teerbe- drijf" in Uithoorn, waarvoor de „Gemma" voer, zich op Nieuwjaarsdag naar het wrak begeven ten einde een gat in de_ kiel te laten zagen en' zo zekerheid te krijgen of zich nog iemand in het wrak bevindt. Opvarenden van „Oesthav" gered Acht mannen en een vrouw, die zich op het voorschip bevonden van het Zweedse schip „Oesthav". dat, zoals gemeld, tijdens de storm in de Golf van Biskaye in tweeën is gebroken, zijn door het Zwitserse schip „Lucerne" gered en in Panillac aan wal ge bracht. Zij hadden drie dagen op het afge broken voorschip rondgedreven. De 34 an dere bemanningsleden van de „Oesthav", die op het andere deel van dit schip zaten, waren reeds Zondag gered door het Zweed se schip „Gunny". De sleepboot „Zwarte Zee", die enige Twee opvarenden van Duits schip omgekomen Twee opvarenden van het Duitse schip „Helmuth", dat in het Van Stakenborgh- kanaal te Groningen ligt, zijn door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Een derde verkeert in levensgevaar. De drie jeugdige matrozen, twee van zeventien en één van twintig jaar, bleven op Oudejaarsavond aan boord. Toen de kapitein op Nieuwjaarsdag 's morgens om tien uur aan boord kwam, vond hij de drie jongemannen bewusteloos in het vooronder,- waar een kachel" brandde. De ruimte had geen luchtafvoer. Van een fles cognac, die zij van de kapitein hadden gekregen, wa ren slechts enkele glaasjes gedronken. De drie jongemannen zijn direct naar het Academisch ziekenhuis in Gi'oningen vervoerd. De beide zeventienjarigen zijn daar overleden. De twintigjarige matroos verkeert in levensgevaar. De plaatsvervangers der grote vier, En geland, Frankrijk, Amerika en de Sovjet- Unie, zullen 21 Januari bijeenkomen om de besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk te hervatten. Zij hebben een jaar lang niet vergaderd. Volgens kringen in Washington hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten een nieuw ontwerp vredesverdrag met Oostenrijk opgesteld, dat op de komende vergadering aan de Sovjet-Russische af gevaardigden zal worden overhandigd. In dit ontwerp zouden de 59 artikelen, waarover reeds overeenstemming bestaat, zijn opgenomen en nieuwe oplossingen worden voorgesteld, voor de vijf nog hangende kwesties, zoals de grootte van de Oostenrijkse strijdkrachten, de schade vergoeding en de ontheemden. In deze kringen legt men er de nadruk op, dat de Westelijke mogendheden voor het ogenblik niet van plan zijn met Oos tenrijk een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten. dagen geleden in moeilijkheden kwam na een aanvaring met het Deense schip „Bjoern Clausen", wordt thans door de sleepboot „Oceaan 8" uit Rotterdam van dezelfde rederij als de „Zwarte Zee" naar St. Nazaire gesleept. Stranding bij Vlissingen In de afgelopen nacht is op de Schelde ter hoogte van de „Schoone waardin" bij Vlissingen het 8500 ton metende Franse motorschip „Philippe L.D." door de storm tegen de dijk gedreven. Het schip was op weg naar Antwerpen. De sleepboten „Schelde" en „Adrien Let- zer" trachten het schip vlot te trekken. De Franse boot was buitengaats Vlissin gen stuurloos geraakt en verzocht om sleep boothulp. Deze hulp kon evenwel niet vlug genoeg worden verleend. Het is inmiddels hoog water geweest, doch de beide sleep boten hebben het schip nog niet los kun nen trekken. Er gingen ook uit Antwerpen sleepboten op weg naar het vastgelopen schip. Het Zweedse stoomschip „Muskoe" heeft om sleepboothulp verzocht. Het vaartuig moet naar Middlesborough worden gesleept. De „Muskoe" gaf 55.55 graden N.B. en 3.20 graden O.L. als positie op. „Dorus Rijkers" hielp beurtvaarder De motorreddingboot „Dorus Rijkers" is Maandagmiddag om half zes uitgevaren om assistentie te verlenen aan een beurtschip- per, die met zijn boot „Beurtvaart no. 2 ten Oosten van de haven van Den Helder tegen de dijkglooiïng was gevaren. De reddingboot slaagde erin het ongeladen vaartuig vlot te trekken. De beurtvaarder, die van Oudeschild op weg naar Amster dam was, vervolgde zijn reis via het Noord hollands kanaal. Een Nederlander en twee Zweden zijn omgekomen bij een brand, die gewoed heeft op het Zweedse schip „Ingeborg", dat Maandagavond in Gothenburg was aange komen. De kapitein en het merendeel van de bemanning waren aan land gegaan om de jaarwisseling te vieren, 's Nachts om drie uur brak brand uit in de verblijven van de bemanning in het achterste gedeelte van het schip. Het duurde enige tijd voor de brand van de wal af wïrt opgemerkt. De „Ingeborg" lag namelijk enige honder den meters stroomopwaarts in de Göta- rivier geankerd. Met de stoomfluit en door luid schreeuwen wisten de drie zeelieden, die zich aan boord bevonden, de aandacht van personen aan de wal te trekken. Twee drijvende brandspuiten bonden de strijd aan tegen het vuur. De brand had zich toen reeds uitgebreid over het gehele schip. Na ruim twee uren was het vuur geblust. De brandweerlieden vonden toen de verkoolde lichamen der drie slacht offers. Volgens Reuter is het Nederlandse slachtoffer de 57-jarige stoker K. Harms, die in Gothenburg woonde. Uit Washington meldt Reuter de ver wachting, dat Engeland dit jaar minstens 300 millioen dollars aan economische hulp zal ontvangen. Deze economisch hulp zou verleend worden boven de militaire hulp die Engeland op grond van het programma voor wederzijdse veiligheid ontvangt. In gezaghebbende kringen sloot men de mo gelijkheid niet uit, dat het bedrag groter zou zijn dan 300 millioen dollar. Scliuld en aflossing Engeland betaalde de Verenigde Staten bij de jaarwisseling ongeveer 139 millioen dollars aan rente en eerste aflossing op twee schulden, namelijk de in 1946 ontvan gen lening van 3750 millioen dollar en de schuld van 602.899.000 dollar, die Engeland wegens de hulp, die het in de tweede we reldoorlog van de Verenigde Staten heeft ontvangen, moet betalen. Vijftig jaar lang zal Engeland elk jaar op 31 December dit bedrag van ongeveer 139 millioen dollars te betalen hebben. Verder betaalde Engeland 37.7 millioen Canadese dollars op de Canadese lening. i( TMiMOF?. LONDEN, 2 Januari (Reuter) Heden morgen heeft radio-Moskou bekend ge maakt, dat na langdurige ziekte de vroe gere Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Litwinof op 31 December is overleden. Litwinof, die 75 jaar oud werd, was van 1929 tot 1939 minister van Buitenlandse Zaken. Hij was, buiten Stalin, de laatste der oude Bolsjewieken. Van 1941 tot 1943 was hij Russisch am bassadeur in de Verenigde Staten en Cuba en van 1943 tot 1946 plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Bij het uitbreken van de Russische revo lutie was Litwinof diplomatiek agent in Groot Brittannië, waar hij in hechtenis werd genomen als gijzelaar voor de Britse agent in Moskou, Bruce Lochart. Later werden zij tegen elkaar uitgewisseld. Litwinof werd in 1876 in Russisch Polen als zoon van behoeftige Joodse ouders ge boren. Hij heette oorspronkelijk Max Wal lach. Hij was 22 jaar, toen hij zich in Polen aansloot bij de revolutionnaire beweging. Iri 1901 werd hij gevangengenomen, doch hij wist te ontsnappen en nam de wijk naar Zwitserland. Hier ontmoette hij Lenin en hij werd een van diens medewerkers. Enige tijd voor het uitbreken van de Russi sche revolutie (in October 1917) vertoef de Litwinof te Londen. In 1918 werd hij door zijn regering tot de eerste ambas sadeur der Sovjet-Unie te Londen be noemd. In 1939 leidde Litwinof van Russische zijde de onderhandelingen, die maanden lang te Moskou tussen Engeland, Frank- Hjk en "Ie Savjrt-Unjo werden geverd- en die ten doel hadden een verdrag te gen Hitler-Duitsland te sluiten, doch die mislukten. Litwinof trad af als leider der Russi sche buitenlandse politiek. Hij werd als zodanig opgevolgd door Molotof, die kort daarop, aan de vooravond van de tweede wereldoorlog, met de naar Moskou ge vlogen Duitse minister van Buitenlandse zaken Joachim von Ribbentrop het Rus- sisch-Duitse niet-aanvalsverdrag sloot. Het aftreden van Litwinof als Russisch volkscommissaris van Buitenlandse Zaken werd in het Westen beschouwd als het einde van een tijdperk, waarin samen werking op buitenlands politiek gebied tussen de Sovjet-Unie en het Westen mogelijk scheen. TEHERAN, 1 Januari (Reuter) De Perzische premier, Mossadeq, heeft een on derhoud gehad met de Amerikaanse ambas sadeur in Teheran, Henderson. Naar ver luidt heeft Henderson Amerikaanse hulp aangeboden „onder de voorwaarden, waar aan ook andere landen welke deze hulp genieten, voldoen". Premier Mossadeq zou hebben verklaard, dat Perzië in de koude oorlog neutraal dient te blijven. Hij zou hulp gepaard met verbintenissen met een bepaalde groep niet wensen te aanvaarden. Men zegt verder, dat Henderson de premier •wee weken bedenktijd heeft gelaten. Mossadeq heeft in het parlement laten mededelen, dat hij 26 Januari zou ant woorden op een motie, welke het „ramp spoedig economisch beleid" veroordeelt. Het parlement stemde echter voor een debat op de 22ste. Premier Mossadeq heeft ook een onderhoud gehad met de twee ver tegenwoordigers van de wereldbank, die zich thans in Perzië bevinden. Deze missie van de bank wil uit de eerste hand ervaren wat het Perzische oliebestuur geadviseerd moet worden opdat de olie- -oductie hervat kan worden. De missie bestaat uit Hector Prud'homme, een van de functionarissen voor leningen, en Torkild Rieber. internationaal olie-adviseur van de bank. Eer. woordvoerder van de bank verklaar- öe, dat zijn instelling zoekt naar een voor- s.'el, waarbij de bank, bij wijze van in- c.rim-maatregel, kon helpen de operaties in Zuid-Perzië te hervatten. Mark Twain: De mens is de enige diersoort die bloost en de enige die er reden toe heeft. Geld is op De Perizsche minister voor nationale eco nomie heeft een beperking met 40 procent van de Perzische invoer aangekondigd. Hij zeide, dat de vermindering van de invoer het gevolg is van het feit, dat het land niet langer inkomsten uit de olie trekt. De ver mindering zal worden bereikt door een ver bod van invoer voor 30 soorten niet dringend nodige goederen en een drastische invoerbeperking voor andere goederen. Hij koos zonder buit het hazenpad Toen de vrouw van de boekhouder van Cinema Palace te Haarlem gisteravond om half elf het theater aan de achterzijde ver liet werd zij opgeschrikt door een gemas kerde man, die in de buitengang, die de ver binding vormt tussen het kantoor van het theater en het Klein Heiligland, van achter een daar geparkeerd staande auto oprees. Hij hield een revolver, of iets wat daarop leek, in de hand. De vrouw gilde luidkeels om hulp, waarop de man het hazenpad koos. Hij was naar schatting drieëntwintig jaar oud, droeg een bivakmuts en had een grijze winterjas aan. De vrouw had geen geld bij zich. De boek houder had het kassa-geld reeds opgeborgen, De Engelse premier Winston Churchill en zijn adviseurs zijn Maandag aan boord van de Queen Mary" uit Southampton naar Amerika vertrokken. Op het laatste ogenblik waren er nog moeilijkheden. Een koerier, die Churchill belangrijke papieren had- gebracht, werd aan boord onwel. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Een uur voor het vertrek demonstreerden 70 leden van de bemanning namens de 1000 man personeel tegen de arbeidsvoorwaarden. Een ivoordvoerder van de bond van zeelieden wist hen over te halen hun iverk te hervatten. Op de foto: Churchill met de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Walter Gifforden minister Eden aan boord van de Queen Mary". PANMOENDJOM (Reuter). Heden hebben de geallieerden te Pamnoendjom voorgesteld de krijgsgevangenen op basis van man tegen man uit te wisselen. Eerder hadden de Noordel-ijken voorgesteld de ge vangenen collectief uit te wisselen. Volgens een zes punten omvattend geallieerd voor stel zullen alle krijgsgevangenen, die willen repatriëren, man tegen man worden uitge wisseld tot een van beide partijen alle ge vangenen heeft uitgeleverd. Alle krijgsge vangenen, die uitgewisseld worden nadat een der beide partijen al zijn krijgsgevan- (Van onze correspondent in Brussel) De Belgen zullen aan 1951 met gemengde gevoelens terugdenken en zij gaan 1952 als een jaar van zware zorgen tegemoet. Maar hun natuurlijk optimisme geeft hun de kracht om oplettend uit te kijken naar elke kans, welke op het internationaal plan wordt geboden, om de Belgische po sitie te verstevigen. De mening van vooraanstaande Belgische diplomaten is dat de vredeskansen enorm vergroot zijn, en deze mening contrasteert fel met de angst, welke we in sommige in dustriële kringen tot uiting hebben zien komen. Een diplomaat zeide ons: „Kijk naar Ko rea, dat met een „sisser" eindigt, kijk naai de verschillende conflicten, die we gekend hebben, zoals het „kruitvat-Berlijn". Na een hoop barse redevoeringen gaan de heren aan de groene tafel zitten. Het gaat moeilijk. Maar als tenslotte die publieke opinie wederzijds is gekalmeerd, zodat niemand meer „het gezicht behoeft te ver liezen", komt er een compromis. De Ameri kanen zeggen soms binnenskamers dat er één ding is dat de vrede zal redden, met name dat zij met de Russen de zin voor humor gemeen hebben. Laat het nu een cowboy-humor zijn met veel geschiet van revolvers, het feit verandert er nochtans niet door! Het is typerend voor onze tijd aldus onze zegsman dat men nu, in tegenstel ling met de vooroorlogse, bij elkaar komt om te praten. Dat is een unicum in de ge schiedenis sedert 1914. De meeste oorlogen waren het gevolg van incidenten, welke helaas niet tijdig genoeg konden worden opgehelderd. De geschiedenis leert ons bovendien dat waar zich een ontwikkeling voltrekt, welke het vormen van grote con tinentale blokken bevordert, het bijna nooit op oorlog uitdraait. Intussen was onze zegsman in zoverre somber gestemd dat de huidige spanning en onze afscheiding van de grondstoffen- markten en de graanzolders van Oost- Europa nog wel twintig jaar kunnen duren. Er is een ingewikkelde toestand ontstaan, welke ons verplicht tot een permanente herbewapening. En deze mag niet door in flatie worden gefinancierd, maar moet in tegendeel plaats vinden binnen het kader van de economische en sociale mogelijk heden. In 1914 en in 1939 hebben vele sta ten de inflatie-persen in beweging gebracht. De oorlog ging daarover heen en pas jaren later werden de valuta's aangepast, waarna het productie-apparaat van de basis af helemaal opnieuw moest worden op gebouwd. genen zal hebben uitgeleverd, zouden „op erewoord" worden vrijgelaten en in de toe komst geen wapens mogen dragen. De partij, die krijgsgevangenen over houdt, zou deze eveneens man tegen man kunnen uitwisselen tegen burgers en ande ren, die door de tegenpartij worden vast gehouden en die gerepatrieerd willen wor den. De sub-commissie voor het toezicht op een wapenstilstand in Korea is gistermor gen veertig minuten bijeen geweest. Gene- raal-majoor Howard Turner, de geallieerde afgevaardigde in de subcommissie voor toe zicht op een wapenstilstand, verklaarde later, dat men in een impasse is geraakt. De Noordelijken hadden het voorstel der verbondenen nm hun eis tot inspectie uit de lucht te laten vallen, indien de Noorde lijken niet meer blijven staan op het toe kennen van het recht van herstel van vlieg velden tijdens een wapenstilstand, „vier kant van de hand gewezen". Somber Nieuwjaar Dinsdagavond heeft de zojuist uit Korea in de Verenigde Staten teruggekeerde ad viseur van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, in New York verklaard, dat „in Korea de bittere gevechten te land geëindigd zijn, omdat geen van beide partijen vorderingen kan maken zonder een groter verlies aan manschappen en materiaal dan de vorde ringen waard zijn." Volgens hem lijkt het onwaarschijnlijk, dat een „betrouwbare vrede in Korea, waarbij alle politieke tegenstrijdigheden worden geregeld, zal worden bereikt. „Alle opofferingen hebben de Koreanen noch nationale eenheid, noch veiligheid ge bracht", aldus Dulles, „voor hen bergt het nieuwe jaar een somber en gevaarlijk ver schiet". Mr. W. Wendclaar. lid der Eerste Kamer en oud-burgemeester van Alkmaar heeft Zaterdag in zijn familiekring zijn zeventigste verjaardag gevierd. Tot zijn ver rassing h'av.en twee kaasdragers en het hoofd van het kaasdragersgilde dr. W. Voort- huysen hem een bloemstuk en een kaas Dinsdagavond laat heeft de Franse premier, Pleven, in de Nationale Vergade ring de vertrouwenskwestie gesteld op het ontwerp van wet voor het begrotingseven wicht. Donderdagmiddag zal over deze kwestie worden gestemd. Te voren had de minister van Financiën Mayer, verklaard, dat Frankrijk in 1951 30 procent van zijn begroting heeft bestemd voor militaire uitgaven en dat zonder bui tenlandse hulp het land niet in staat is de wederopbouw te bekostigen, zich in Europa te bewapenen en een oorlog in Indochina te voeren, zodat het nodig is zich nog grotere opofferingen te getroosten. Het wetsontwerp voorziet in beperkte maatregelen, die niet uitgesteld kunnen worden, om het begrotingstekort te ver minderen of op te heffen. Hierna stelde Pleven de vertrouwens kwestie op een motie „om het wetsontwerp in overweging te nemen". Als de motie wordt aangenomen moet de Nationale Ver gadering het wetsontwerp, zoals het door de regering oorspronkelijk werd ingediend en niet in de door de Kamercommissie voor Financiën herziene vorm, artikelge- wijs behandelen. De commissie voor Financiën had uit het wetsontwerp een clausule geschrapt, die de regering toestaat bij decreet in de genatio naliseerde industrieën en de sociale ver zekeringen bezuinigingen door te voeren. Tevens had de commissie de meeste van de nieuwe belastingen, die 160 milliard franc moeten opbrengen, verworpen zon der andere belastingen in plaats hiervoor voor te stellen. In hötel Post te Sankt Anton heeft de koninklijke familie tezamen met de 300 gasten Oudejaarsavond gevierd. De Ko ningin, Prins Bernhard en de prinsessen begaven zich echter vóór middernacht naar hun apartementen. „Wij wensen deze jaarwisseling in ge dachten te beleven met de Nederlanders in het vaderland," zei Prins Bernhard. Prinses Margriet heeft Dinsdag op de ski's in een slalomwedstrijd voor kinderen de zesde prijs gewonnen, waarbij zij tal rijke oudere kinderen ver achter zich liet. Dinsdagochtend heeft de dorpsmuziek van Sankt Anton onder leiding van school meester Salzman de koninklijke gasten een aubade gebracht. Bij Little Valley (staat New York) is een vliegtuig met veertig personen aan boord verongelukt. Het vliegtuig was sinds Zaterdag vermist. Volgens de eerste be richten ziin er veertien overlevenden. Bij Phoenix (Arizona) stortte een mili tair vliegtuig neer met 28 militairen aan boord. Het werd sinds Zondag vermist. Alle inzittenden kwamen om het leven. Vandaag is in Zweden de door de rijks dag geratificeerde wet op de vrijheid van godsdienst van kracht geworden. Het staat thans elke Zweedse staatsburger vrij al dan niet in de Lutherse Staatskerk te blij ven of uit te treden. Wat de rooms-katholieke kerk betreft, zij heeft met het in werking treden van deze wet sedert 1595 voor het eerst weer de vrijheid gekregen kloosters in te rich ten en in stand te* houden. Volgens de nieuwe wet is het lidmaat schap der Lutherse kerk nog slechts ver plicht voor de Koning, de minister voor kerkelijke aangelegenheden en de minister van Onderwijs, zomede voor rechters en ambtenaren, die zich rechtstreeks met ker kelijke aangelegenheden hebben te be moeien en voor de hoogleraren in de theo logie. Intussen blijft de administratie van de bevolkingsregisters, ook waar het niet- Lutheranen betreft, bij de kerkelijke paro chies, zodat zij ook voortaan 60 procent van de kerkelijke belasting als vergoeding hiervoor zullen blijven ontvangen. FAYID (Reuter) Generaal Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, heeft verklaard, dat Engeland „de vrijheid van het Suezkanaal" zal handhaven. Terrorisme zou geen in vloed hebben op de Britse vastberaden heid. De Engelse strijdkrachten zouden zo nodig geweld met geweld beantwoorden. Wij hebben voldoende strijdkrachten tot onze beschikking en wij genieten de steun van andere landen, aldus de generaal. Sir Brian zeide, dat zijn verklaring volledig ondersteund werd door premier Churchill. In een brief welke de raad van de Friese Beweging en de Strijdhond „Fryslan Frij" aan de Provinciale Staten van f riesland hebben gezonden, wordt erop aangedron gen dat de staten met het oog cp hetgeen zich in Friesland in de laatste weken heeft afgespeeld en de gang van zaken daarna hun invloed zullen aanwenden in Den Haag om de regering te bewegen me dewerking aan een positieve oplossing van de Friese kwestie te verlenen. De adres serende verenigingen zijn van mening, dat zulk een stap vooral op de weg ligt van de staten, als wettige vertegenwoordigers van het Friese volk. Voorts wordt de staten ernstig in overweging gegeven nog in deze winterzitting het rapport van de provin ciale decentralisatiecommissie in behande ling te nemen, ook al zouden Gedeputeer den niet voornemens zijn dat voor te stellen. Geleidehond lette niet op Op de Ged. O. Gracht te Haarlem is gister middag om ongeveer half een een 62-jarige blinde voetganger door een personenauto aangereden. Zijn geleidehond lette niet op het verkeer. De man werd door de auto ge schept en sloeg met zijn hoofd tegen "de voorruit. Hij kreeg een bloedende hoofd wond.. Na in het Grote Gasthuis verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning gebracht. Op Nieuwjaarsdag is op de rijksweg Den HaagRotterdam een auto met grote snelheid tegen een vrachtauto gebotst. De auto werd aan de voorzijde vernield, maar de bestuurder, de heer J. Spaans, directeur van de N.V. Philips te Brussel, kreeg geen letsel. De heer Spaans had in Geldrop de be grafenis bijgewoond van het echtpaar De Vries, dat om het leven is gekomen toen de auto van de heer De Vries, die onder directeur van Philips was, bij Zaltbommel tegen een vrachtauto botste. GUUR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Stormachtige tot krachtige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Kouder. 3 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur. Maan op 11.41 uur, onder Hoog en laag water in IJmuIden Woensdag 2 Januari I-Ioog water: 7.18 en 19.40 uur. Laag water: 2.51 en 15.90 uur. Donderdag 3 Januari Hoog water: 8.08 en 20.31 uur. Laag water: 3.41 en 16.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1