Maatregelen aanbevolen om oorlogskans te verminderen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse titels Politieke commissie weer aan het werk Amerikaans belastingen stelsel wordt herzien Tariefsverhoging bij PTT onvermijdelijk De Britse luchtvaart industrie in zorgen De Sjah van Perzië waarschuwt Mossadeq Kolengebrek vertraagt Europese defensie Het woord is aan Italiaans sportvliegtuig op Sumatra neergestort China ter sprake in Washington Na fraudes Noordelijken voelen niets voor plan der verbondenen De leiding verloren, zegt The Times Indochina voor invasie? Nederlandse groenten en boter naar West-Duitsland Oost-Duits wetsontwerp voor al-Duitse verkiezingen Libië erkent nieuwe titel van Koning Faroek Perzische olie tegen Poolse goederen IR. H. KEUS: Investeren moet beloond inplaats van beperkt worden 66e JAARGANG No 149 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 2 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AAN DE OVERKANT van de Noordzee, op anderhalf uur vliegens slechts van ons verwijderd, gaat men nog steeds ge heel anders te werk met adeltitels dan op het vasteland. Als een lijst van onder scheidingen daar verschijnt „the Ho nours List" heet zij er beperkt zij zich niet tot een lintjesregen. Nieuwe adel titels worden in Groot-Brittannië nog im mer verleend. De op Nieuwjaarsdag losge laten stroom eerbewijzen is, na een reeks stromen die op voordracht van een Labour- bewind waren ontketend, de eerste die weer eens uit de Conservatieve hoek komt. Bovenaan staan vier nieuwe viscounts, een baron, twee Privy Counsellors (leden van de Kroonraad), vier baronets en vieren dertig knights of the British Empire ver meld. Die vierendertig hebben geen erfe lijke titel ontvangen. Zij zullen voortaan worden aangeduid met „Sir" voor hun naam. De baronets op dezelfde wijze, maar die schrijven er bovendien nog „Bart." ach ter. Wat de viscounts betreft: evenals earls, marquesses en barons zullen zij tot de Lords worden gerekend en een aantal der- zulken heeft als „peers" zitting in het House of Lords, in Nederland veelal aangeduid als het Hogerhuis. Tot viscount (spreek uit: vaicount, de s doet niet mee) zijn ditmaal door de Koning benoemd Sir John Anderson, Sir Archibald Sinclair en de leden van het Lagerhuis Brendan Bracken en R. S. Hudson. Dit houdt voor hen in dat zij zich allen een Lords-naam moeten kiezen. Als R. S. Hudson bijvoorbeeld in Wimbledon is ge boren zou hij zich Lord Wimbledon kun nen noemen. Hij kan ook een andere keus maken of bij zijn eigen familienaam blij ven. Doet hij dit laatste niet, dan voert alleen zijn vrouw (die viscountess of wel in het algemeen Lady So-and-So wordt) met hem de naam. Zijn kinderen, ook zijn zoons, krijgen die niet; zij blijven Hudson heten. Maar komt de vader te sterven, dan volgt de oudste zoon in de titel op. Zijn er geen zoons, dan vervalt die. Dit brengt mee dat met zekere regelmaat Britse adeltitels uit sterven, waartegenover dan een aanwinst van nieuwe Lords staat, zodat de Britse adel-als-geheel een voortdurend proces van „verversing", als men het zo noemen wil, doormaakt. Het stelsel, waarbij de titel al leen op de oudste zoon overgaat (die vol gens traditie ook het onroerend bezit placht te erven in een tijd, waarin de meeste dergelijke families nog landgoederen be zaten) heeft in de Britse historie zijn voor delen gehad. Ook voor de jongere zoons, die met uitstekende relaties maar weinig geld een kans op een mooie loopbaan kre gen, maar er hard voor moesten werken. In een vorige periode kwamen velen van hen op belangrijke posten in de vloot, het leger, de hoge ambtenarij in het moeder land en de koloniën, soms ook in de rege ring. Vaak brachten die jongere zoons het dus, naar moderne begrippen, verder dan de oudste, wiens welstand hem tevreden deed zijn met de positie van landedelman, zijn goederen beherend en de jacht bedrij vend. Niet in alle gevallen ging dat even wel op; sommige oudste zoons lieten zich door hun eerstgeboorterecht niet weerhou den om een carrière te ondernemen. Het geen overal en te allen tijde hard werken heeft vereist. Zo hebben bijvoorbeeld een Lord Salisbury, Lord Rosebery, Lord Derby de hoogste posten in de staat bekleed. Er zouden lange uiteenzettingen over het Britse stelsel-van-de-adel te geven zijn, want er komen nog allerlei uitzonderingen en speciale bepalingen bij te pas. Zo is het mogelijk dat als iemand op gevorderde leeftijd een adeltitel krijgt en hij geen zoons heeft de Koning toestaat dat een neef hem opvolgt. Dit gebeurde indertijd in het ge val van de oude staatsman Arthur Balfour. Maar het is een zeldzaamheid. Politici van grote allure, staatslieden dus, begeren zo lang zij in volle activiteit zijn meestal een erfelijke titel niet, omdat die hen naar het House of Lords zou doen verhuizen, waar zij minder directe invloed op de politiek kunnen doen gelden. Dit verklaart het merkwaardige feit dat zulke grote mannen in de Staat als Lloyd George en Winston Churchill nimmer Lords zijn geworden. Er is wel eens gebleken dat in sommige geval len nog een andere overweging gold: een persoonlijke trots die tot de gedachte voer de: ik wil mij alleen door eigen prestaties onderscheiden en wens daarvoor geen bijzondere beloning. De Britse adel is, doordat alleen hoof den van families de titel voeren, geenszins uitgebreid. Het aantal Lords is maar ge ring; het zal niet ver boven de duizend liggen, hetgeen een kleine groep titeldra- gers is in een volk van vijftig millioen. De Engelse litteratuur, vooral die der negen tiende eeuw, heeft evenwel zo lange tijd een voorliefde getoond om Lords te doen optreden en sommige Engelse weekbladen hebben zoveel rijk geïllustreerde aandacht geschonken aan de gedragingen van „So ciety" tot de onbeduidendste toe dat bij menigeen in andere landen de indruk is gevestigd, dat het land wemelt van zulke personages. Hetgeen een zonderlinge ge dachte is, want naarmate er meer zouden zijn zouden zij minder als bijzonderheid gelden. Het Britse nationalisme heeft overigens deze belangstelling, in niet ge ringe mate beïnvloed door snobisme van de kleine burgerij in het land zelf, zeker met welgevallen aanschouwd. Zij heeft er aanmerkelijk toe bijgedragen om de Brit een zeker bijzonder cachet in de wereld te verlenen. Als Anderson, Brendan Bracken, Hudson en Sinclair straks van naam veranderen zullen alle redacties in hun land en daar buiten er weer voor moeten zorgen dat zij niet vergeten wie deze vier politici ook weer waren toen zij nog anders heetten. Dit is lastig. Maar men went er, evenals in zoveel vorige gevallen, wel weer aan. R. P. PARIJS, 2 Januari (Reuter). De po litieke commissie der TJ.N.O. heeft Woens dag, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat. Zij begon met het in behandeling nemen van een door elf staten ingediende resolutie, waarin wordt aanbevolen dat gemeenschappelijke, dooi de U.N.O. te nemen maatregelen worden genomen, „om de kansen op oorlog te ver minderen". De elf indieners zijn: De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, België, Turkije, Frankrijk, Joegoslavië, Brazilië, Canada, de Philippijnen en Vene zuela. De Sovjet-Unie heeft reeds verklaard de voorstellen der commissie in strijd met het handvest te achten, daar zij niet voor zien in inschakeling van de Veiligheids raad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto be schikken. In de resolutie worden alle staten-leden der U.N.O. verzocht strijdkrachten in ge reedheid te houden, om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden, en om het opge ven van militaire deskundigen, die tech nische adviezen kunnen geven. De commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen heeft een rapport bij de politieke commissie ingediend, waar in wordt voorgesteld: Het instellen van een internationaal „schaduw"-leger om weerstand te bieden aan aggressie. Een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aan valler te blokkeren en tenslotte: Diploma tieke sancties, om te verzekeren dat een land, dat een oorlog is begonnen, geheel van de rest van de wereld wordt afge sneden. De Amerikaanse afgevaardigde Ben Cohen verklaarde, dat in het rapport de nadruk gelegd wordt op het belang van een onmiddellijk optreden in geval van ag gressie. Naar zijn mening zou het plan een „improvisatie" zoals bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog voorkomen. De Australische afgevaardigde Hood zei- de, dat de indieners van de resolutie niet de Veiligheidsraad opzij willen schuiven. Dit lichaam heeft zijns inziens echter be wezen niet altijd te kunnen werken. De Veiligheidsraad of de Algemene Vergade ring zou moeten beslissen welke bijzon dere maatregelen zouden moeten worden genomen. Hood verklaarde voorts, dat zijn land accoord gaat met het instellen van een militaire adviescommissie. De kosten zou den echter moeten worden gedragen door de U.N.O. en niet door de landen, die advies vragen. Zweden vex-klaarde zich voorstander van een collectief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de Veiligheidsraad, ook al achtte deze afgevaardigde een veilig heidssysteem, gebaseerd op eenstemmig heid der grote mogendheden gebrekkig. De Britse afgevaardigde Joyn Coulsen zeide, dat het rapport getuigde van een „verdienstelijke mate van overeenstem ming tussen de verantwoordelijke landen". Hij achtte het, vooral met Korea voor ogen, een verstandige voorzorg om collec tieve maatregelen te overwegen. Hierop werd de vergadering verdaagd tot Donderdag. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, zal dan het woord voeren. President Truman heeft een herziening aangekondigd in het stelsel voor belas tinginning, die ten doel heeft de regering te beschermen tegen opportunisten en kwaadwilligen te straffen. De posten van de 64 districtsontvangers zullen vervangen worden door 25 districts- bureaux aan welker hoofd een districts commissaris zal staan. Truman zeide, dat sommige personen van het belastingbureau het vertrouwen der bevolking hebben geschonden. „Ik heb instructies gegeven alles in het werk te stellen om deze personen aan de kaak te stellen, wie zij ook mogen zijn en waar zij ook gevonden mogen worden", zo zeide hij in zijn desbetreffende verklaring. Reuter tekent hierbij aan, dat verschei dene regeringsambtenaren en employés hun post hebben moeten verlaten, nadat het onderzoek had uitgewezen, dat zij ge fraudeerd hadden. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher. heeft in zijn Nieuwjaarsrede over de bedrijfsuitkomsten gezegd, dat de ge publiceerde winstcijfers over 1950 schijn winsten blijken te zijn. Een tariefsverho ging zal daarom in 1952 niet vermeden kunnen worden. De heer Neher herdacht degenen die aan het bedrijf ontvallen zijn in de loop van 1951 en zei dat 2184 employé's eervol van het bedrijf afscheid namen, hetzij door pensionnering, hetzij door vertrek naar el ders, waarbij hij het vrij grote aantal P.T.T.'ers noemde, die naar Zuid-Afrika zijn gegaan om daar in P.T.T,-dienst te treden. De heer Neher vond het enerzijds een eer, dat Zuid-Afrika zoveel bekwame werkers bij de Nederlandse P.T.T. heeft gevonden maar anderzijds achtte hij het een gevoelig verlies aan ervaring en deskundigheid voor de P.T.T.. Ook de UNO deed een beroep op de vakbekwaamheid van de Nederlandse P.T.T.-ambtenaren. Een aantal van hen zal in 1952 in minder ontwikkelde landen als adviseurs optreden. Met vreugde constateerde de heer Neher, dat in de verhouding tussen de Neder landse en Indonesische P.T.T. een stijgend vertrouwen merkbaar is. Hij hoopte dat de regeling van de radio distributie dit jaar door de Staten-Gene- raal zal worden behandeld. Het zou naar zijn mening het beste zijn als de radio distributie een bedrijfsonderdeel van P.T.T. zou blijven, zoals ook de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld. Ter gelegenheid van het feit dat de Munt te Utrecht sinds 50 jaar een staatsbedrijf is, heeft minister Lieftinck daar Woensdagmorgen enige onderscheidingen uitgereikt. Hier feliciteert de minister de muntrn eester-directeur, de heer J. W. A. van Hengel, die tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd verheven. De Noordelijken hebben heden op cate gorische wijze het Woensdag ingediende en uit zes punten bestaande plan der ver bondenen voor de uitwisseling van krijgs gevangenen op basis van een tegen een verworpen. De Noordelijke zender Peking noemt het plan een poging om meer dan 165.000 Noordelijke krijgsgevangenen vast te houden. Verder wordt gezegd, dat de UNO ongeveer 176.000 Noordelijke krijgs gevangenen in handen hebben en de Noor delijken slechts ongeveer 11.000 man der geallieerden. In een geallieerde verklaring wordt ge zegd, dat Donderdag bij de besprekingen in de subcommissie voor toezicht op het naleven van een wapenstilstand en voor de uitwisseling van krijgsgevangenen niet de minste vorderingen zijn gemaakt. De Amerikanen hebben de UNO gisteren laten weten, dat, indien de wapenstilstand in Korea niet verwezenlijkt wordt, de UNO een nieuwe militaire actie zal moeten beginnen. Deze verklaring werd afgelegd door de Amerikaan Benjamin Cohen, toen de As- semblée in Parijs na een Kerstrecès van tien dagen haar zittingen in het Palais de Chaillot hervatte. Cohen wees op de lessen van Korea, toen hij aandrong op steun voor een resolutie van elf naties welke de twee de phase van het „Acheson-plan" betreft. Dit plan beoogt versterking van de collec tieve machinerie van de UNO, opdat in toekomstige kwesties als de Koreaanse kan worden opgetreden. Drie andere aanhangers van de resolutie Engeland, Australië en België hebben gisteren eveneens hun standpunt toegelicht. De Rus Wisjinski die zich stellig tegen de Westelijke resolutie zal verzetten maakte bekend, dat hij hedenochtend het woord zou nemen. Tot hoofd van de burgerlijke luchtver dediging te Amsterdam is benoemd de heer I W. Reynierse, gepensionneerd schout by nacht. De heer Reynierse had na de bevrij ding een aandeel in de vrijmaking van de haven van IJmuiden, het Noordzeekanaal en de haven van Amsterdam. Tot eind Septem ber 1945 was hij als zodanig werkzaam. Na een verblijf in Indonesië keerde de heer Reynierse naar ons land terug, waar hij zijn marineloopbaan beëindigde als commandant zeemacht Nederland te Den Helder. In Rajasthan, het land van de befaamde Rajput-krijgers in Noord-West-India, is de verkiezingscampagne thans op haar hoogtepunt. De verkiezingen beginnen morgen maar het zal twintig dagen duren voor de kiezers overal in dit dunbevolkte woestijn gebied ter stembus zijn geweest. Tegenover de Congrespartij staan vertegenwoordigers van de vroegere heersende kasten de maharadjah van Jodhpur heeft zich persoon lijk ook candidaat laten stellen socialisten, de nieuwe Hindoe-partij en de onaf- hankelijken. De foto toont een socialistische candidaat tijdens een verkiezingsrede in een der straten van de stad Jaipur In een jaaroverzicht wijdt de Londense „The Times" speciale aandacht aan de Britse luchtvaartindustrie. „Het einde van 1951 treft het land aan in de gevaarlijke achterstandtengevolge van productie moeilijkheden," zegt het blad. Het afgelo pen jaar bevestigde zonder twijfel het Brit se leiderschap voor alle vliegtuigtypen, ge dreven door straalmotoren, zowel militaire als burgervliegtuigen, doch het is verloren door tekort aan personeel, materiaal en ge reedschap. Van deze drie is het laatste ver moedelijk het minst ernstige probleem. Zowel het herbewapenirigsprogramma voor de luchtmacht als de export zijn in gevaar. De volledige mogelijkheden van beide zullen waarschijnlijk niet kunnen worden verwezenlijkt als niet de regering drastische maatregelen neemt om zonder uitstel meer personen in de industrie aan het werk te krijgen. Toen het drie-jarige herbewapeningsprogramma begin 1951 werd aangepakt, waren omstreeks 180.000 man in de luchtvaartindustrie en de daar mee samenhangende bedrijfstakken werk zaam. Het „economische overzicht over 1951" meldde dat er nog 175.000 werkne mers in die industrieën nodig waren. Als de Royal Air Force" geheel effectief zal zijn, moet zij een uitgebalanceerde kracht hebben. Daarvoor zijn niet alleen jachtvliegtuigen, bommenwerpers, lestoe stellen, maritieme en verkenningstoestel len nodig, maar ook transporttoestellen Aanzienlijke orders voor jagers en bom menwerpers zijn al geplaatst, maar de R.A F. heeft een pijnlijk tekort aan transport vliegtuigen. Het herbewapeningsprogramma voor de luchtvaart geraakt reeds op het schema ten achter. De R.A.F. heeft dringend be hoefte aan nieuw materieel om de bestaan de straaljagers te vervangen, die veroude ren en de vergelijking met de Russische Mig 15 niet gunstig doorstaan. „Wij zijn bovendien een heel eind ten achter bij de Sovjet-Unie in de nroductie van boramen- werpei-s," aldus ..The Times". „Wij hebben betere prototypen, maar de typen zijn nog niet in dienst. Binnen een paar jaar zullen de voornaamste luchtvaartmaatschappijen overgaan van vliegtuigen met zuigermoto ren naar straal verkeersvliegtuigen en als wij die vliegtuigen niet kunnen leveren, zal de Amerikaanse industrie spoedig in de gelegenheid zijn het wel te doen." aldus „The Times" PARIJS (AFP) De Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft met 293 stem men voor en 19 (communistische) stem men tegen de militaire begroting voor Indo-China goedgekeurd. United Press meldt: Volgens een bericht uit nationalistisch Chinese bron zijn drie communistische vrijwilligerslegers opge steld voor een expeditie tot „hulp aan Indo-China". Het eerste leger bestaat uit 20.000 man en staat onder bevel van generaal Tsjen Wen Joean; het tweede, met 17.000 man staat onder Tsjen Kong, en het derde, een „jeugdleger" met 7.000 man staat onder Tsjeng Hoe. Deze formaties bevinden zich in de buurt van de grens tussen de provincie Kwangsi en Indo-China en wachten daar op instruc ties van het hoofdkwartier om de grens over te trekken. Het verluidt dat grote voorraden voor de Vietminh, waaronder 100.000 geweren, 3.000 lichte en 400 zware machinegeweren, op weg zijn naar Indo-China via Kwangsi. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 2,1 millioen dm. beschikbaar gesteld yoor invoer van groen te uit Nederland, alsmede een bedrag van 8,4 millioen dm. voor de invoer van boter eveneens uit Nederland. In Perzische hofkringen werd Donder dag vernomen dat de Sjah van Perzië minister-president dr. Mossadeq de raad heeft gegeven de Amerikaanse vriendschap voor Perzië niet in de waagschaal te stel len. De Sjah, die in deze heeft gehandeld als „de opperste beslisser over het lot van zijn land", heeft zijn minister voor hof zaken Hoessein Ala Woensdag twee maal met deze boodschap naar het ziekbed van e Perzische premier gezonden. PARIJS (Reuter) De volgende week zullen de ministers van Buitenlandse Zaken of Financiën van 18 Europese lan den, die zitting hebben in de bestuursraad van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (OEES), te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de on voldoende kolenvoorziening van Europa, welke de grootste bedreiging vormt voor de uitvoering van het bewapeningspro gramma. Minister Stikker heeft de be stuursraad tegen 11 Januari ter bespreking van het kolenvraagstuk bijeengeroepen. Van Amerikaanse zijde is de laatste tijd aangedrongen op grotere Europese inspan ning tot vergroting van de kolenproductie, aangezien de Europese landen, die onder de Amerikaanse hulpverlening vallen, ,op op het ogenblik ongeveer 700 millioen dol lar per jaar moeten besteden voor de in voer van kolen uit de Verenigde Staten. De koleninvoer uit de Verenigde Staten wordt voor 1951 geraamd op 28 millioen ton. In een onlangs aan de Raad van Europa gezonden rapport van de OEES werd met klem gewezen op de noodzake lijkheid tot vergroting van de Europese kolenproductie. De Oost-Duitse regering heeft een wets ontwerp gepubliceerd voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Het ontwerp is gebaseerd op de kieswet van de republiek van Weimar van 6 Maart 1924. Het houdt politieke en wettelijke ga ranties in voor vrije, rechtstreekse en ge heime verkiezingen voor een geheel Duitse Nationale Vergadering, zo wordt verklaard. Men wil geen UNO-commissies van on derzoek. West-Duitse candidaten zouden wel vrij door Oost-Duitsland mogen reizen. Ferdinand de Lesseps: Een vijand is een leermeester, die zijn lessen gratis geeft. Wirth naar het Oosten De voormalige Duitse rijkskanselier Joseph Wirth heeft, naar het officiële Oost- Duitse nieuwsbureau A.D.N. meldt, in Oost- Berlijn met Russische vertegenwoordigers een bespreking gevoerd over kwesties be treffende de Duitse eenheid. Wirth. die 73 jaar oud is, behoort tot de katholieke cen trumpartij. In 1921 en 1922 stond hij aan het hoofd van de Duitse rijksregering. In laatstgenoemd jaar tekende hij voor Duits land het Russisch-Duitse verdrag van Ra- pallo. Enkele dagen geleden arriveerde Wirth in de Oostelijke sector van Berlijn voor een ontmoeting met leidende commu nisten. Hij heeft ook een ontmoeting gehad met de Russische commandant in Oost- Duitsland generaal Tsjoeikof en de speciale Russische vertegenwoordiger bij de Oost- Duitse bestuursraad, Wladimir Semionof. In bedoelde welingelichte kringen hecht men veel waarde aan het bezoek van Wirth, die een prominente figuur is in de anti- herbewapeningsbeweging. Men neemt aan dat de communisten zullen trachten hem te winnen voor het streven naar eenheid, zo als de Oost-Duitse regering die wenst. Men legt verband tussen het verblijf van Wirth in Oost-Berliin en de aankomst te Moskou van ds. Niemöller, die eveneens tegen West- Duitse herbewapening gekant is en boven dien gelooft in de mogelijkheid van een toenadering tussen Oost- en West-Duits land. A.D.N. heeft een verklaring van Wirth gepubliceerd, waarin deze zich afkeurend uitlaat over het plan-Schuman en een refe rendum over dit plan in West-Duitsland bepleit. „Het plan-Schuman zal de West- Duitse industrie onder het juk brengen van buitenlandse financiële belangen, die Duits- land's vredelievende exportindustrie zullen veranderen in een arsenaal voor een bui tenlandse oorlog", aldus Wirth in zijn ver klaring. (U.P.) DJAKARTA, 3 Januari (Aneta). Een Italiaans sportvliegtuig is Woensdag ergens op Sumatra neergestort op weg van Singa pore naar Palembang. Volgens de eerste berichten over het ongeluk is het vliegtuig bij Bengkalis neergestort en is de Italiaan se piloot, kapitein Maner Lualdi, ernstig gewond. Over de passagier, de journalist Maxdo Floretti, correspondent van de „Cor- riere Delia Sera", die op weg was van Italië naar Australië, zijn nog geen mededelingen binnengekomen. Noch de piloot, noch vliegveldinstanties hadden de Indonesische luchthavenautori teiten van het vertrek uit Singapore óp de hoogte gesteld. Inmiddels hebben piloten van de Garuda Indonesian Airways mede gedeeld, dat het weer ten Noorden van Pa lembang Woensdag uitzonderlijk slecht was. De militaire luchtmacht stelt thans een onderzoek in. Bengkalis ligt zeer ver buiten de normale route, zodat het nog niet zeker is of de aanduiding van de plaats juist'is. Reuter meldt nog, dat kapitein Lualdi in September deze vlucht vanuit Milaan be gon, met als einddoel Sydney. Hij wilde hiermee bewijzen, dat vliegen goedkoper is dan per auto of schip. Het vliegtuig weegt slechte 450 kg en verbruikt 1 liter op de negen kilometer. Naar uit Washington wordt gemeld, zal president Truman met Churchill de kwes tie bespreken van de Japanse erkenning van het nationalistische China. Hiermede, aldus Reuter, zal een van de belangrijkste kwesties tussen Engeland en Amerika ter sprake komen. Engeland immers heeft de regering van Peking erkend terwijl Ame rika het nationalistisch China blijft er kennen. Libië heeft de nieuwe titel van koning Faroek, „Koning van Egypte en Soedan", erkend. In diplomatieke kringen te Londen toon de men zich teleurgesteld over het besluit van de nieuwe staat. Officiële woordvoerders in de Britse hoofdstad wezen er op, dat deze beslissing van Libië wel duidelijk aantoont, dat de nieuwe staat onafhankelijk is van Enge land. Naar verluidt is het Libische besluit in gegeven door de wens om vreedzame be trekkingen met een machtiger nabuurland te onderhouden. De maatregel zou ook in verband staan met Libië's wens om tot de Arabische Liga toe te treden. TEHERAN, 3 Januari (Reuter). Het Perzische kabinet heeft gisteren besloten een Poolse handelsmissie in Teheran uit te nodigen voor het sluiten van een ruil overeenkomst voor Perzische olie tegen Poolse katoen en manufacturen, wollen goederen, constructiestaai, papier en triplex. Mossadeq verklaarde, dat de Pool se minister hem verzekerd heeft, dat Polen in staat is olie te vervoeren van Abadan. De minister van Economische Zaken, Ami- ni, verklaarde tegenover Reuter dat het bedrag, dat zal worden verkregen uit de verkoop van goederen, die door Perzië krachtens ruiltransacties worden inge voerd, uitsluitend gebruikt zal worden voor het tot ontwikkeling brengen van de Per zische natuurlijke hulpbronnen. Ir. H. I. Keus, directeur der N.V. Heem- af te Hengelo, heeft in een toespraak tot het personeel dezer onderneming onder meer gezegd dat beperking van investering bij constant verbruik de toekomstige werk gelegenheid in gevaar brengt. Het is waar schijnlijk, zei ir. Keus, dat het moeite zal kosten in de huidige situatie de kapitalen te vinden, die daarvoor beschikbaar ge steld dienen te worden. Even waarschijnlijk is, dat investeren beloond en aangemoe digd in plaats van beboet en beperkt zal moeten worden. Ook hier geldt het „voor wat hoort wat". Zonder winst is het met de uitbreiding, zelfs met de instandhouding der werkgelegenheid gedaan. Zolang de werker met angst de dag van het ingaan van zijn rust ziet naderen en compensatie van zijn tekort in goede munt is uitge sloten, zoalng het de jonge generatie bijna niet meer mogelijk is een huishouden op te zetten en dan nog op een veel eenvou diger basis dan na de eerste wereldoorlog, zolang het verkrijgen van een eigen huis een onvervulbare wens blijft, is het dui delijk dat er ondanks de compenserende overheveling een toestand is ingetreden, die geen enkel belang dient en ten hoogste wind in de zeilen van een bepaalde groep blaast en die zwaar drukt op hen die ver antwoordelijkheid voor de werkgelegen heid willen dragen. Het komt niet op het verdelen, maar op het groter maken van de koek aan. Met een andere verdeling van een kleiner wordende koek is een revolutionnaire welvaartsvermeerdering, die de grootste vrijheid van ieder individu waarborgt, uitgesloten. Het verleden heeft bewezen, dat het anders kan en dat bij een productie, die het verbruik overtreft, de zorgen bij het stichten van een gezin en bij de oude dag in talloze ondernemingen geringer waren dan nu. Toen kende men geen departement voor de opvoering van de productiviteit. Wie gedacht heeft dat werk loosheid na de oorlog niet meer voor zou komen heeft met teleurstelling kennis moe ten nemen van de gevolgen van de terug lopende vraag wegens een te hoog prijspeil. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt- met flinke opkla ringen en hoofdzakelijk in de kustpro vincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Zuid-West. In de nacht en vroege ochtend op ver schillende plaatsen lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 4 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 11-52 uur, onder 0-58 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 Januari Hoog water: 8.08 en 20.31 uur. Laag water: 3-41 en 16.07 uur. Vrydag 4 Januari Hoog water: 8.57 en 21.24 uur. Laag water: 4.26 en 16.52 uur. .«■■■■■■■■■■■■■■■■a auaiiiaaaaaait

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1