Onuitgesproken redevoeringen Lynne Thorn's dilemma Nu 166 huizen aan de paal ■Clowntje Rick Ter aanbeveling van de Haarlemse Burgerzinlening BROEKHOF Nieuwjaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid Heemstede DONDERDAG 3 JANUARI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON t Maar er wordt op veel meer gerekend Tegen recidivist acht maanden geëist Wielrijder viel en liep hersenschudding op W. J. H. Teeuwissen overleden Montreal-Amsterdam in tien uur Fietsendief voor de Haarlemse rechtbank Haring voor Rusland Voor de kinderen Twee keer tegen een auto gereden Spreker was Evert Vermeer Van der WERFF HUBRECHT Wie verloor een gouden herenarmbandhorloge? Stille Armen te Heemstede Het Haarlemse gemeentebestuur had drie personen van uiteenlopende richting bereid gevonden om de Burgerzinlening aan te be velen voor de Radio-Centrale. Omdat ge bleken is dat de tijd van voorbereiding te kort was (de tekst moet weken van te voren bij de Radio-Contröle-Commissie ter goedkeuring gezonden worden) is van dit plan afgezien. Nu hebben B. en W. ons deze drie onuitgesproken redevoeringen ter in zage gegeven. Ds. J. Bronsgeest Ds. J. Bronsgeest, predikant der Ned. Hervormde Kerk ie Haarlem, schrijft o.a.: „In Haarlem zijn ruim 1700 onhoudbare gevallen. En wij kunnen er 500 binnen af zienbare tijd écht helpen, maar dan moet er ook dadelijk worden aangepakt. Z ij n deze geholpen, dan gloort er ook hoop en uitzicht voor de grote rest. Het oude Bijbelboek Jesaia (58 7) spreekt van Gods wil, dat wij de hongeri- gen ons brood meedelen en de arme ver drevenen in ons huis brengen en de naak ten kleden. En de grote Mensenzoon Jezus Christus, voor wie geen plaats was bij zijn komst op aarde, en daarom in een voerbak voor het vee werd neergelegd, zegt ergens van degenen, die Gods wil gedaan hebben (Matth. 25:35 en 36): „Ik ben hongèrig geweest en gij hebt mij te eten gegeven, ik ben dorstig geweest en gij hebt mij te ADVERTENTIE HAUSMACHER BERLINER LEVERKAAS in speciale zakjes KRUISSTRAAT 4 - TELEF. 11187 tussen Funckler en Nieuwe Gracht HAARLEM, 2 Januari 1952 ONDERTROUWD: 2 Jan., J. F. van Opzee- land en M. M. Bijster; D. J. W. Martin en C. M. Feenstra; F. Helmus en C. Lijnzaad; G. Stienstra en M. Duikel; J. C. Hendriks en J. de Keizer; A. Buurman en H. de Jong; A. Heeres en R. M. van Kuijeren; J. H. A. van Haren en A. J. van Tol; H. Droog en J. Snoeks; J. Durge en I. R. Meyer; H. C. Wor tel en A. Eggink; L. Kempen en N. Jonker; K. van Dam en J. E. Tames; C. M. Smit en E. J. van der Aar; G. R. J. Aalsma en J. M. T. Steffens. GEHUWD: 2 Jan., G. J. van Honschoten en M. E. H. Wessels; B. A. Hoenderdos en H. M. Goedemans; W. J. Heus en A. M. Hazenberg; S. Sweijen en P. M. T. Kors; M. M. J. Knaa- pen en H. A. Dijkstra. BEVALLEN van een zoon: 28 Dec., C. M. van LeeuwenVrenegoor; M. C. Verhelst van Stade: W. J. Vellinga—van Asperen; 29 Dec., A, M. C. ElderingThijssen; T. E. Popping—van der Beek: J. M. J. Ottenhof— Markink; E. J. van der MeerDirksen; W. E. Vennikvan Poelwijk; H. T. van Leen Roosen; A. J. van LoenenHoogeveen; J. J. M. van Berendonk—Jurriëns; 30 Dec., H. J. M. Vrancken—Meijers; C. M. Koelemeijer— Barten; E. M. van ThielMuis; A. M. Peters Wiggers; C. P. Ruitervan der Werff; J. VosVendrik; 31 Dec., J. C. van der Munnik Michel; M. H. KraaijBrans; M. C. van der VlugtVeldhuis; E. P. van StralenOskam; 1 Jan., A. TraanbergJoustra; W. de Jong Hopman; K. C. SturmMcMale; T. H. Zoo- mersRoebbers; M. G. van den Akker Slaats; C. A. Verzijlbergh—Kooiman. BEVALLEN van een dochter: 29 Dec., A. W. SpiekermanBeerling; H. M. Schinde- lerBekooij; L. M. Derks—de Jong; 30 Dec., L. Zaaijer—Dalmeijer; C. A. Gooyer—de Ruijter; J. PlantingBultman; M, H. Oerle- mansde Droog; W. J. SchipperBosch; W. G. I. Baas—Blok; 31 Dec., E. Walker—Jan sen; G. A. W. Oostendorp—van de Poel; M. de Bloisde Graaf; 1 Jan., H. J. Gorter Kleijn; M. van GolenVos; M. J. van der BijlNolet; 2 Jan., C. Jansen—Calandt, 2 d.; E. M. van Vlietvan der Sluijs. OVERLEDEN: 28 Dec., F. M. Vosse, 1 m., Kamperlaan; J. M. KampBijtenhoorn, 57 j,, Wagemakerslaan; G. M. M. Snijders Krom, 93 j., Iordensstraat;. G. Reuversde Wit, 49 j„ Slachthuisstraat; 29 Dec., H. J. Victoor. 69 j., Rijksstraatweg; J. P. van Pop- pelen, 81 j., Dolfijnstraat; J. Hauwert, 73 .j., Schotersingel; J, F. H. van Raaphorst, 75 j., Grebbestraat; M. C. StumpelBaaren, 78 j., Ravelingsteeg; 31 Dec., H. Renautvan den Bosch, 75 j., Westerhoutpark: F. Blom-me, 37 j„ Linschotenstraat; W. J. H. Teeuwissen, 48 j„ Lorentzkade: 1 Jan., C. Buren, 61 j.. M. van Heemskerkstraat W. Munsterman, 41 j., Kruistochtstraat; J. T. Bouman, 22 j., M. v. Heemskerkstraat. ADVERTENTIE drinken gegeven, ik was een vreemdeling en gij hebt mij geherbergd, ik was naakt en gij hebt mij gekleed." Van dit woord kunnen wij niet af. Zeg niet: „wanneer was dit dan?" „Wanneer stond Gij aan onze deur?" Dit moment is er voor U Haarlem mers ook nu. Redeneert niet, haalt geen wijsgerige of politieke spitsvondigheden voor de dag, maar maakt de koorden van Uw beurs los en helpt. Eenmaal ontwaakte de geestdrift in Europa om onderdrukte Christenen in het Heilige Land te bevrijden, op dit woord: Deus lovolt: God wil het! Wij vergissen ons niet, waar ons een eenvoudig middel aan de hand wordt gedaan, wanneer wij hier van zeggen: God wil het." Pater V. J. Hutjens C.E.S.A. Pater Hutjens, conrector van het Trini- teitslyceum te Haarlem, begint met een herinnering aan de pyramiden in Egypte, de koningsgraven en daarna aan het paleis in Versailles. Daarna vervolgt hij: „Ons land telt weinig of geen historische gebouwen van dergelijke afmetingen; het paleis op de Dam is wel het grootste wat we hebben kunnen opbrengen. Alleen ter ere van God hebben onze voorouders ker ken neergezet die het stadsbeeld nog steeds beheersen, al zal de stedelijke naijver de- middeleeuwers hier ook wel een woordje bij hebben meegesproken. Haarlemmers, wij krijgen thans een kans om onze stad een werkelijke bezienswaar digheid te geven, niet te vergelijken met de pyramide van Cheops of het lustslot van Lodewijk XIV, een bouwcomplex niet voor één machtig man, maar voor 500 dakloze gezinnen: niet bijeengedwongen onder striemende zweepslagen of door afgeperste belastingcenten, maar vrijwillig neergezet in samenwerking met de overheid, die weet dat de belastingen voor het algemeen wel zijn de rand van het mogelijke hebben be reikt. Zeker, wij Nederlanders sparen de Overheid geen critiek, maar ieder welden kend mens zal toch respect hebben voor ons Gemeentebestuur dat zelf geen enkel voordeel beogend, een uiterste poging waagt om deze grote stedelijke nood te lenigen, alles wil het daarvoor geven, werk, overuren, inspanning, over geld heeft het echter niet meer te beschikken. Naar deze woningen zullen de touring cars de latere bezoekers van onze stad moe ten voeren, niet om de overweldigende architectonische schoonheid van de bouw werken, voor wie dat zoeken bewaren we nog wel een paar huizen uit onze Gouden Eeuw, maar om de naastenliefde en bur gerzin te tonen van een bevolking, die zelf leefde in een IJzeren Eeuw en toch nog in staat bleek tot deze gift aan hun stadge noten. Wordt van de stad Athene in de Oudheid nog niet altijd met ere verhaald aan onze schooljeugd dat de bevolking uit eigen middelen een vloot bijeenbracht om de vijand te verslaan, toen de stadsregering geen nieuwe belastingen meer durfde op te leggen na al de offers die zij reeds had moeten vragen? Welnu de woningen aan de Amsterdamse Vaart moeten er komen als een groet en bemoediging voor het nageslacht." Dr. C. Spoelder Tenslotte dr. C. Spoelder, oud-rector van het Stedelijk Gymnasium: „Het kacheltje brandt lekker, het licht is aan, de buitenwereld uitgesloten door dichtgetrokken gordijnen, om ons heen de vertrouwde klok en 'de schilderijtjes, ten dele nog uit het ouderlijk huis afkomstig; de kinderen maken rustig hun schoolwerk, moeder houdt met een ietwat zorgelijk ge zicht haar huishoudboek bij („wat is alles toch duur") en gijzelf gaat op in het ver slag van een voetbalwedstrijd die ge pas hebt bijgewoond of studeert op een kruis- raadsel. Waarlijk ze zijn niet kwaad die donkere dagen rond Kerstmis en Nieuw jaar, wanneer je, afgesloten van de buiten wereld genoegelijk in de gezellige sfeer van je eigen huis zit, een eigen dak boven je hoofd hebt. Geniet er van luisteraar, maar.wilt ook eens bedenken, dat lang niet v-oor ieder die levensvreugde is weggelegd. Enige duizenden Haarlemmers weten van het genot van een eigen huiskamer niets, maar dan ook niets af. Zij mogen blij zijn met een zoldervertrek, waarvan de éne hoek als keuken dient, de overkant als slaapkamer voor de ouders, de derde hoek kan net belegd worden met matrassen voor de kinderen en in de vierde hoek wast moeder en wasemen de natte kleren en luiers bij de kachel uit. „Oost West, thuis best" gaat voor dezen niet op. En is het, jonge mevrouw, erg idyllisch als ge pas getrouwd zijt, dat ge bij uw schoonouders in moogt wonen en dankbaar zijn, dat ge met uw echtgenoot een eigen kamertje ter beschikking hebt en verder, op hoe vrien delijke wijze ook, onder curatele staat van uw enigszins critische schoonmoeder? Neen, als we hieraan denken, wordt het genot van ons eigen huis enigszins vergald. Dit onaangename gevoel van onvoldaan heid wil ons gemeentebestuur wegnemen door u de gelegenheid te bieden deel te nemen in de lening „Burgerzin" beogende vijf millioen bijelkaar te brengen ten einde vijfhonderd woningen voor onze daklozen te bouwen." door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 22) „Wat is 't hier mooi", riep ze uit. „Woont u hier al lang?" „Een eeuwigheid", antwoordde hij en ze keek naar zijn strakke profiel, toen ze de bitterheid van zijn stem hoorde. „Ten minste dat lijkt 't. In werkelijkheid woon ik hier sedert zeven jaar. Ik wilde ergens wonen, waar ik niet te ver van mijn werk af zat en waar het tegelijkertijd prettig en gezond voor een kind was. Ik geloof, dat ik een goede keus deed". Hij verminderde zijn vaart en reed 'n oprijlaan in, die voerde naar een vrij groot, vierkant huis van grijze stenen. Het gaf Lynne een indruk van koele waardigheid en grandeur. Ze had in de afgelopen week uit nieuwsgierigheid wel eens geïnfor meerd, hoe Mannerley woonde en de me ningen waren zeer uiteenlopend geweest, maar nu ze zijn huis zelf voor 't eerst zag, zou ze haar indruk moeilijk onder woor den hebben kunnen brengen. Vergeleken met het landhuis, waar Jean haar ontvan gen had, leek dit een stug, gesloten kil huis, dat niets vroeg, maar ook niets te geven had. Ze huiverde even, terwijl ze achter Mannerley de stoeptreden opliep en hem de witgeschilderde deur zag open maken. De hal, die ze betraden, was vaag verlicht en zeer fraai gemeubileerd. In stinctief luisterde Lynne naar geluiden van mensen of dieren, naar voetstappen of stemmen of hondengeblaf, maar er heerste een dodelijke stilte. „Ze zijn waarschijnlijk uit", zei Man nerley, die een dergelijke ontvangst ge wend scheen te zijn. „Ik zal Rita roepen, die kan je dan je kamer wijzen". Een verlegen dienstmeisje verscheen, dat Lynne met openlijke bewondering aan staarde. Ze bracht Lynne naar boven in een grote vierkante kamer, die even kil aandeed als het hele huis. Alles was keurig netjes en fris en er stonden zelfs rozen op de toilettafel, maar desalniettemin ont kwam Lynne niet aan een doodse, kille indruk. „Er wordt hier om half acht gedineerd", deelde het meisje haar mede. „Men laat 't niet graag later worden, omdat anders 't kleine meisje te laat in bed komt, be grijpt u? De juffrouw is vreselijk streng met die bedtijd. Ze vindt het niet goed, dat kinderen verwend worden. Ze is overi gens erg aardig „Natuurlijk", reageerde Lynne vaag. Ze was er van overtuigd dat „de juffrouw" er niet erg op gesteld zou zijn, dat het De feestdagen zijn vermoedelijk oorzaak van het feit dat nog* niet zoveel inschrij vingen op de Haarlemse Burgerzinlening zijn binnengekomen als gehoopt en ver wacht werd. Maar er zijn heden toch 25 huizen bij gekomen aan de paal (de thermometerstand voor het verloop der inschrijvingen) zodat er nu 166 in totaal zijn. Elk huis vergt 10.000, zodat nu voor een totaal van 1.660.000 is ingeschreven. Dat moet, wil het plan volkomen slagen, stijgen tot 5.000.000, voldoende voor 500 huizen. De inschrijving op de lening blijft open tot 10 Januari. „Deze verdachte is een gevaarlijk indi vidu voor de maatschappij. Hij moet zo lang mogelijk uit de samenleving gebannen worden. Hij is reeds ter beschikking van de regering gesteld en de Alkmaarse recht bank heeft hem onlangs nog tot drie jaar veroordeeld. Uit het rapport blijkt dat hij een psychopaat is, die slechts in vermin derde mate over zijn wil kan beschikken", aldus de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. B. van der Burg, hedenmorgen in zijn requisitoir tegen de 30-jarige recidivist J. H. C. K. uit Krom menie, die wegens verduistering terecht stond. De vei-dachte gaf toe in Februari van het vorig jaar een trapnaaimachine in een salonkast, die hij in huurkoop had en nog niet had afbetaald, verkocht te hebben. In November 1950 had verdachte een radio toestel dat hij in huur had eveneens te koop aangeboden. De verdediger van K., mr. J. O. Baron pleitte clementie. De rechtbank zal op 17 Januari uitspraak doen. Woensdagmiddag om 5 uur begaf de negenentwintigjarige A. S. zich per fiets naar huis in Santpoort. Op de Hartenlust- laan in Bloemendaal is een stuk hout tus sen de spaken van zijn rijwiel gekomen en het gevolg was, dat hij is gevallen. Met een hersenschudding en wonden aan het gezicht is de wielrijder naar het Marine Hospitaal te Overveen overgebracht. Te Haarlem is overleden de heer W. J. H. Teeuwissen, in leven ambtenaar op de griffie van het kantongerecht. Vijf en twin tig jaar is hij op de griffie werkzaam ge weest. In kringen van het amateurtoneel was hij een geziene figuur. Hij maakte vijf en twintig jaar deel uit van de R. K.. Rederijkerskamers Alberdingk Thijm en nam twintig jaar het secretariaat waar. In vele werkzaamheden der vereniging, o.a. de viering van het zestigjarig bestaan, had hij een belangrijk aandeel. Vroeger was hij bestuurslid van de NATU en later van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel- Op nevenstaande foto ziet men een scène uit de onlangs gereed ge komen Oostenrijkse film,Maria Theresia" met Paula Wéssely in de titelrol en de Nederlandse acteur Cees Laseur als haar lijfarts Van Swieten, welke creatie in de eerste persbeoorde ling zeer veel waar dering vond. De film is vooral interessant door de nauwkeurige reconstructie van het verleden: de gehele handeling speelt zich namelijk af in de historische omgeving, in hoofdzaak op het kasteel Schönbrunn. De PH-TDI (Enschedé) van de KLM heeft het traject van Montreal naar Am sterdam in een recordtijd afgelegd. Giste ren vertrok het toestel uit Montreal en precies 10 uur en 7 minuten daarna landde het op Schiphol. Het vorige record was 13 uur en 35 minuten. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste hedenmorgen zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen de der tigjarige Amsterdamse hotelbediende A. G. H. H., die ervan werd verdacht in het af gelopen jaar twee fietsen te hebben ge stolen. Hij gaf toe in September 1951 een fiets te hebben weggenomen uit de kelder van een Haarlemse houthandel. De fiets demonteerde hij en de onderdelen ervan deed hij bij een opkoper van de hand. Ver volgens richtte hij zijn schreden naar Zaandam, waar hij uit een schuurtje een herenrijwiel stal, dat hij in Amsterdam verkocht. De verdachte is al meermalen veroordeeld en zelfs al eens ter beschik king van de regering gesteld. Tijdens zijn proef-verlof uit een inrichting voor psy- chopathen, heeft de verdachte zich aan deze fietsendiefstallen schuldig gemaakt. H. heeft het voorts gepresteerd uit een in richting weg te lopen. In zijn requisitoir merkte de officier onder meer nog op, dat het zaak is dat de verdachte opnieuw wordt opgenomen. Mr. J. D. A. Viskil betoogde in zijn plei dooi, dat H. meer een zieke dan een mis dadiger is. Hij vroeg clementie te willen betrachten. De rechtbank zal op 17 Januari uitspraak doen. ADVERTENTIE De Redersvereniging voor de Nederland se Haringvisserij heeft een contract met Rusland gesloten voor levering van 20.000 vaten zoute haring. Onderhandelingen over een tweede contract moesten worden af gebroken wegens de geringe voorraden. JTJDY HOLLIDAY kreeg de titel van „Beste actrice van het jaar" in de film Born Yesterday. Hoe kwam het, dat de jongens zo laat waren? Welnadat ze zo op het nippertje aan een ongeluk met het grote stoomschip waren ontkomen, gebeurde er weer iets anders. Toen ze even later weer wat waren bekomen van de schrik, voeren ze verder met de Kabouterboot. „Nou goed uitkijken, jongens!", zei Oepoetie. „Anders varen we soms nog tegen de één of andere boot op!" Maar al gebeurde dat niettoch kwamen ze slecht terecht. Want opeens voelden ze een hevige bons.en toen wou de boot niet verder. Ze waren op een ondiepe plaats terechtgekomen, 'n soort zandbank! Bedremmeld keken ze elkaar aan. „Dat is wat moois!", zuchtte Oepoetie. Hoe komen we daar weer af?", zei Bunkie. Jadaar zaten zij nu; er was geen beweging meer in de boot te krijgen. De Haarlemse politie kreeg Woensdag middag tegen halfzes bericht, dat er een aanrijding was gebeurd op de Lorentz kade. Op weg daarheen zag zij op de Pijls laan een drieënveertigjarige man die in natte kleren op een bakfiets reed. Deze werd aangehouden, omdat hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Uit een onderzoek is gebleken, dat de aangehou dene op de Lorentzkade tegen een rode auto was gebotst en dat hij daarna in het water langs de Lorentzkade was gevallen. De man is er weer uitgekropen en toen hij zijn weg voortzette reed hij op de Pijlslaan tegen een geparkeerde auto. In het Sint Elisabeths Gasthuis heeft de man zich aan een bloedproef onderworpen en dagrna is hij ter ontnuchtering in het bureau van politie ingesloten. De bestuurder van de rode auto wordt verzocht zich voor het verstrekken van in lichtingen te melden tot de Verkeerspolitie. In gebouw Sint Bavo hield de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid haar Nieuwjaarsbijeenkomst onder leiding van de heer W. F. Happé. Spreker was de heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer over het onderwerp ,,Het Plan". In zijn inleiding merkte de spreker op, dat op Oudejaarsdag de klokken van Straatsburg door de radio hebben geklonken. Daarmee werd het oude jaar uitgeluid, doch het was tevens een gelegenheid te denken aan de afgelopen vijf jaar. Het was immers vijf jaar geleden, dat de klokken daar voor het eerst geluid hebben. De vereniging van de staten van Europa is in die periode geen feit geworden, maar toch moet gezegd wor den, dat er wat bereikt is. De volken in West-Europa hebben begrepen dat er zich een bedreiging uit het Oosten voordoet en zij weten, dat in eenheid een grote kracht schulit. Hiermee kan wat bereikt worden. De heer Vermeer zeide, dat het verlangen naar vrede bij de sociaal democraten op de proef wordt gesteld. Het socialistische hart kwam vaak in opstand vooral door de situ atie in het Oosten, doch dat nam niet weg, dat zij willen blijven strijden voor het ver krijgen van een maatschappij met vrije mensen. Zij willen strijden voor een we reld. waarin het geweld uitgebannen zal zijn. Uitvoerig besprak de heer Vermeer de politiek in Nederland en herinnerde daar bij aan het streven van groepen die de ontwikkeling van een goede maatschappij willen tegengaan. De spreker herinnerde aan de woningnood en deelde daarbij mee, wat gedaan kan worden om de nood te le nigen. Verder weidde hij uit over het oude en het nieuwe plan van de Arbeid, over de buitenlandse politiek, over de bewapening en over het moeilijke werk van de mi nister van Financiën. In de afgelopen vijf jaar hebben de leden van de Partij van de Arbeid het op hun weg niet gemakkelijk gehad. Er is evenwel iets gegroeid, dat vertrouwen schenkt voor de toekomst. Wat de toekomst betreft merkte de spreker op, dat het plan richt lijnen aangeeft. De andere politieke par tijen dienen daarmee rekening te houden bij het bepalen van hun plaats in het poli tieke leven. Tenslotte deed de heer Ver meer een oproep een sterk geloof te hebben in de toekomst en mee te werken om de idealen verwezenlijkt te zien.. Deze avond verleenden de declamatrice mevrouw J. H. Hagedoorn uit Twente en het koor ,,De Stem des Volks" onder lei ding van Hans Lichtenstein medewerking. Mevrouw Hagedoorn droeg gedichten voor van Adama van Scheltema, het sprookje „De kip" van Godfried Bomans en Twentse werken. Het koor zong socialistische liede ren en gedeelten uit „Der Freischütz" van Von Weber. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen! DE ADMINISTRATIE. BINNENLAND De burgemeester van Sydney, Ernest O'Dea, zal op uitnodiging van de burge meester van Amsterdam een bezoek aan Nederland brengen. De Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de beherend ven noot van de 9tofzuigerfabriek EFA-Produka te Amsterdam opgeheven. Het bedrijf was twee jaar geleden failliet verklaard. De be herend vennoot, J. A. C. M. werd, verdacht van verduistering en bedrieglijke bank breuk, twee maanden geleden in voorlopige hechtenis gesteld. Als gevolg van afzetmoeilijkheden zijn bij de wol- en katoenfabriek Schrader, Schneider, Tyert en Co. te Delden veertig textielarbeiders ontslagen. Tot: officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle is benoemd mr. J. W. M. des Tombe, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen. De eerste prijs van de Anjerlotery in Noord-Brabant viel op het lot van de 18- jarige Corrie van Velthoven te Bergen op Zoom. Zij zal een jaar gratis kunnen leven tot een bedrag van f 5200. De „Friesland" en de „Kota Gede" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die vandaag uit Indonesië in Rotterdam werden verwacht, hebben door het slechte weer ver traging. De „Friesland" wordt Vrijdagmor gen om ongeveer 12 uur aan de Lloydkade verwacht en de „Kota Gede" Zaterdagmor gen omstreeks 8 uur. De 34-jarige Amsterdamse kellner Th. van M. tegen wie de bewijzen van opzette lijke brandstichting in auto's en huizen zich in de afgelopen zomer zo hoog opstapelden, dat hij ten slotte bekende, hoewel hij een week van tevoren wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken, is thans door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet op 19 Januari zullen leer lingen van het koopvaardij-opleidingsschip „Abel Tasman" te Den Helder een estafette lopen van Den Helder naar Soestdijk. Twin tig lopers nemen aan deze estafette deel. De laatste athleet zal aan Prinses Margriet een oorkonde aanbieden. Dit zal geschieden op 18 Januari 's middags om ongeveer 17.00 uur. HAARLEM EN OMGEVING „Afrekening" van Jan Fabricius wordt Zaterdagavond 12 Januari vertoond door de toneelvereniging Heemstede-West onder regie van Willem van der Veer in „De Leeuwerik". De heer J. Wagemaker, wonende Banckertstraat 5 te Haarlem, geoefend werk man bij de Rijkstefefoondienst, viert Maan dag 7 Januari zijn 25-jarig jubileum. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen J. D. v. d. B., vroeger verpleger van de Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek, veroordeeld tot een geldboete van f 75, sub sidiair 45 dagen hechtenis. Hem was mis handeling van een patiënt ten laste gelegd. In Augustus heeft de vroegere verpleger een patiënt een klap tegen een oog gegeven, waardoor deze met dit oog niet meer kan zien. ADVERTENTIE Amsterdam-C. Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no55 is verschenen Proefnummer gratis op aanvrage Dezer dagen is in de Oude Posthuisstraat een gouden heren-armbandhorloge gevon den, doch de eigenaar heeft zich tot heden niet tot de politie gewend. De verliezer kan zich vervoegen aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht sedert de laatste verantwoor ding van 18 December 1951, de volgende bij dragen ontvangen: Jhr. J. P. W. v. D. 50,—P. S. 1,—; Mevr. C. ƒ10,—; Mej. C. H. M. ƒ2,50; Elly 2,50; J. v. L. ƒ10,—; L. C. V. T. ƒ2,50; Ir. W. G. B. ƒ10,—; D. J. B. ƒ5,—; J. M. d. K—B. ƒ2,50; H. J. L. ƒ5,—; G. D. L.—P. ƒ2,50; M. N. ƒ5,—; P. H. O. .f2,50; J. d. R 10,—M. V.— J. 10,—; H. W. 10,—; L. F. v. Z. ƒ5,—; J. d. B. D. ƒ50,—; H. B. d. H. ƒ5,—; Mevr. H. G. R.—V. 2,50; W. J. E. 10,—; J. V 5,—; Freddy 1,—; N. N. 1,—; A. J. C. J. S. ƒ5,—; Mevr. E. ƒ20,—; X. X. 25,—; Mevr. H. W. V.—v. W.; 2,50; J. Th. 10,—; Mr A. C. ƒ5,—; L. P. ƒ3,—; J. M. M. ƒ2,50; v. T. ƒ150,—; Jan ƒ5,—; Grote Houtstraat Verg. Haarlem 150,Domineerclub 10,Mevr. v. d. H.—S. ƒ3,50; A. V. ƒ2,50; N. N. ƒ5,—; Mevr. de K.—F. :2,50; Mej. K. en Mevr. G. 10,—; B. ƒ5,—; Mej. A. v. A. ƒ5,—; D. G. K ƒ2,50; M. M. G. ƒ1,25; Mr. R. C. B. v d, Bi ƒ20,—; B. ƒ10,—; J. A. V. ƒ2,50; Dr. F. A. d. G. 10,—; A. A. M. 10,—; A. J. Z. 25,—; Mevr. C. M. v. d. V.—B. ƒ2,50; R. S. ƒ25,—; Theo en Just ƒ9.15; Mevr V. ƒ2,50; A. B. ƒ2,50; N. N. ƒ6,05; G. G. ƒ2,50; Mevr. C. E. d. V. ƒ2,50; J. J. L. P. ƒ3,50; Totru ƒ10,—; H. H. 2,50: Mej. J. W. ƒ2,50; Mevr. V. D. Z. 10,—; P. H. Th. v. d. S. 10,—; Mevr. C. H. W.—B. 2,50. Totaal 982,95, zodat in totaal ƒ3973,47 ontvangen is. meisje de gasten allerlei confidenties deed. „Zijn we met veel mensen aan tafel", vroeg ze om nog iets te zeggen. „O, nee, juffrouw". Het meisje keek haar verwonderd aan. „De dokter wilde vanavond verder niemand aan tafel heb ben, hoewel zijn zuster een paar mensen vragen wilde. Hij zei, dat u het rustig en huiselijk moest hebben". „Juist". Lynne bedankte het meisje en toen dit haar alleen had gelaten, ging ze voor een lange spiegel zitten en bekeek haar eigen spiegelbeeld aandachtig. De „juffrouw" in kwestie was dus de zuster van dr. Mannerley en 't hele gezelschap waarvan ze zoveel verwacht had, zou be staan uit deze zuster, dr. Mannerley en zijzelf. Wat had hem bezield, haar voor een zo huiselijk weekend te vragen? Ze trok een andere jurk aan, een eenvoudig zijdje, en borstelde haar haar. Ze voelde zich teleurgesteld en had er spijt van, dat ze meegegaan was. De stilte in het grote huis deprimeerde haar en ze merkte, hoe ze steeds weer luisterde, of ze geen teken van menselijk leven opving. De gedachte hier een uitgebreid weekend te moeten doorbrengen, schrikte haar thans af en ze overlegde, of ze niet een excuus kon be denken om weg te komen. Een dringend geval in het ziekenhuis.Ze moest even lachen en besloot verstandig te zijn. Op dat moment hoorde ze voetstappen op de gang, die haar deur passeerdenZe kwamen terug en even later hoorde ze op haar deur kloppen. De deur ging lang zaam open en een klein, enigszins ver schrikt gezichtje keek de kamer in. Toen Lynne vriendelijk knikte, kwam een fijn- gebouwd klein meisje naar voren, met een mooi gezichtje, grote blauwe ogen en glad donkerbruin haar. Dit moest Mannerley's dochter zijn.... „Ik ben Jessica", stelde het kind zich voor. U bent zeker de juffrouw die Pappie zo aardig vindt?" Lynne moest lachen. Het was jaren ge leden, dat ze in direct contact met kin deren was geweest, behalve het beroeps contact, dat ze met haar patiëntjes in de kliniek had. Ze voelde zich aangetrokken tot het kleine meisje met het fijne ge zichtje. „Ik ben een dokter net als je vader", zei ze. „En je vader heeft me uitgenodigd om hier een weekend te komen". Het kind hield haar hoofdje scheef en glimlachte op een manier die Lynne aan Mannerley deed denken. „Hij heeft zeker niet over mij verteld, hè? Dat doet hij nooit. De meeste mensen die hier komen, dokters en andere saaie mensen „Ik ben zelf ook een dokter", onder brak Lynne haar glimlachend, „vind je mij ook saai?" „Dat weet ik nog niet", antwoordde Jessica voorzichtig. „Maar 't lijkt me niet. Tante Millicent is soms ook erg saai en vervelend, hoewel ze helemaal geen dok ter is. Tante Millicent is Pappie's zuster en ze zoi-gt voor ons beiden. Ze doet dat erg goed, ze noemt 't haar plicht Het meisje haalde kennelijk woorden aan, die ze de oudere vrouw had horen zeggen. Ze was nieuwsgierig naar deze tante Milli cent, die plicht zo'n voornaam ding vond en het blijkbaar niet nodig achtte een zonnige vrolijke omgeving voor dit zeer aantrekkelijke kind te scheppen. Het speet haar, dat ze niet wat chocolaatjes, een prentenboek of iets anders waarmee ze dit eenzame kind een plezier had kunnen doen, meegebracht had. Terwijl ze hierover piekerde, ging de deur open. „Jessica, ik heb je toch gezegd, dat je juffrouw Thorn niet lastig mag vallen. In de deuropening verscheen een lange aantrekkelijke vrouw van een jaar of 45. Ze was rustig, maar smaakvol gekleed in een zwarte jurk. Zeer opvallend was haar roodbruine, glanzende haar, dat ze in een zware wrong tegen haar welgevormd hoofd droeg. Ze glimlachte tegen Lynne en stak haar hand uit. „U moet 't Jessica maar vergeven", zei ze met een stem, die zacht en melodieus klonk, „we hebben niet veel bezoek, behalve de doktoren, collega's van haar vader, en ze was zo verlangend om u te zien. Ik ben Millicent, Preston's zustex\ We hebben zoveel over u gehoord van mijn broer. Ik ben bang dat u 't hier erg stil zult vinden....". Lynne drukte de haar toegestoken hand en trachtte eon onredelijk gevoel van irri tatie tegenover deze charmante vrouw te onderdrukken. „Ik heb juist een rustige omgeving no dig", zei ze. „Het is erg vriendelijk van u, juffrouw Mannerley, dat ik hier het weekend mag doorbrengen. Jessica stoort me helemaal niet, laat u haar rustig hier blijven". Millicent lachte, maar haar stem was streng, toen ze zei: „Jessica weet, dat ze doen moet, wat haar gezegd wordt. We zien dr. Thorn aan het eten. Dat zal niet lang meer duren. Als u zin hebt in een drankje voor tafel, komt u dan tijdig be neden, we zitten in de bibliotheek. Hebt u verder nog iets nodig? Rita is geheel tot uw dienst. Ze is een beetje onbehou wen, maar erg bereidwillig. Ik was blij, dat ik haar krijgen kon". Dr. Mannerley heeft me gezegd, dat ik geen bijzondere kleren behoefde mee te nemen", zei Lynne een beetje angstig. „U ziet er in deze jurk alleraardigst uit", zei Millicent onmiddellijk. „Mijn broer had gelijk. We zijn helemaal en familie" dit weeleend zonder verdere gasten". Toen Millicent en Jessica verdwenen waren, ging Lynne even in een diepe stoel zitten. Ze wist niet goed wat ze denken moest. Millicent Mannerley was aardig, aantrekkelijk en een goede gastvrouw en tóchZe kon het onredelijke gevoel van irritatie, dat deze vrouw in haar wekte, niet van zich af zetten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6