Tros aan „Flying Enterprise" in hevige storm gebroken Socialist Pineau kreeg opdracht doch gaf haar reeds weer op Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT België weigert Voorzitter van „Volksunie" kondigt nieuwe actie van Westerling aan Westelijk plan voor UNO-leg^r aanvaard Brits convooi in Egypte in hinderlaag Op 57 mijl van de haven Complot in Abadan? „Compromis mogelijk" constateerde Blank Eerste phase der besprekingen voltooid Het woord is aan. Ook kabinetscrisis in België „Steun aan het verzet van in Indonesië ondergedoken groepen" Noordelijken deden een concessie Complot in Portugal 66e JAARGANG No 154 WOENSDAG 9 JANUARI 1952 2 9 6e JAARGANG No 7 Politieke UNO-commissie Twaalf Duitse mijnwerkers ingesloten De Franse crisis Europees leger Churchill naar New-York Onze deviezenpositie is weer verbeterd Spreekt Westerling Maandag in Den Haag? Panmoendjom Clandestiene zenders opgespoord I Jïoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Ploofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider B.uitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BELGEN hebben een voorstel van Amerika, Engeland en Frankrijk afge wezen, gegrond op een rapport-Harriman. Het voorstel houdt in dat zij aan sommige mincfcer-welvarende landen zonder betaling bepaalde grondstoffen zouden leveren of giften in geld verstrekken. Deze gedachte trekt de Belgen niet aan. Zij betogen dat zij de verplichtingen, hun opgelegd in het Atlantisch Pact voor de Atlantische defen sie, naar de letter en naar de geest hebben vervuld. Zij merken ook op dat hun natio nale inspanning die van de andere landen ver te boven gaat. Zij zeggen dat de wapen productie van die andere landen ontoerei kend is. Zij zeggen nog veel meer; het is een lange nota. Zij willen niet dat is de slotsom. Dat België dit weigert behoeft geen ver bazing te wekken. De Europese sfeer is vervuld van weigeringen. Nederland en België gezamenlijk weigeren in te gaan op het plan-Pleven tot vorming van een Euro pees leger, zoals dat ter tafel ligt. Daar zijn ook begrijpelijke overwegingen bij. Als men zich aan anderen moet overleveren aan een speciaal boven-nationaal gezag, dat geen door de volken gekozen parlement maar slechts een college van commissaris sen is, waarin men een enkele zetel bezet bij de vaststelling van een Europese defen sie-begroting, brengt men zijn hele eigen begroting in het geding. Want het is maar de vraag wat die buitenlandse meerderheid daarvan overlaat, in hoeverre zij rekening houdt met de binnenlandse behoeften van ieder land. In de termen „buitenlandse meerderheid" en „anderen" wordt'hier een voudig de Europese verhouding weerge geven. Er is geen Europese eenheid, er is geen Europese aaneensluiting. Die zou er pas zijn als men een Unie vormde met een Unie-parlement, door de volken gekozen en een regering van de Unie waaraan zekere (beperkte) bevoegdheden door de Staten zouden zijn afgestaan. Tot die be voegdheden zouden zeker het voeren van een gemeenschappelijk buitenlands beleid en het beheer van een gemeenschappelijke defensie behoren. Dan zou men dus op deze punten één zijn; de Belgen en wij Neder landers, evenzeer als de andere volken, zouden trouwens zowel burgers van de Unie als van hun eigen land zijn gewox-den en in de zin der Unie niet meer van buiten landers en van anderen behoeven te spre ken maar van „wij" gezamenlijk. Men heeft tot dusver een dergelijke in grijpende hervox-ming niet aangedurfd en is gaan beproeven de belangrijkste punten, waax-op samengaan noodzakelijk is, afzon derlijk te regelen. Dat noemt men de „func tionele weg". Met het Plan-Schuman, be- tx-effende de kolen- en staal-productie, is men vrij ver gevorderd, maar de oorspron- kelijke opzet heeft men toch moeten ver zwakken. Met het Plan-Pleven is men vast gelopen. Er staan andere plannen op stapel, in de eerste plaats voor de landbouw vernuftig bedacht en gefox-muleerd, maar stuk voor stuk stuitend op allerlei bezwa ren en tegenstand. De Belgische weigering om extra bij te dragen aan de Atlantische verdediging geeft weer een voorbeeld van tegenstand. En het geldt in wezen hetzelfde: men mist de bereidwilligheid en het ver trouwen jegens anderen, jegens buiten landers, waarmee men niet anders dan door vex-dragen verbonden is. Men heeft met hen geen geheel gevormd, geen Unie, men heeft zijn belangen niet onverbrekelijk met de hunne verbonden, men voert geen ge meenschappelijk politiek beleid. Wie weet wat die anderen straks ten aanzien van hun buitenlands beleid op eigen houtje zul len gaan beramen? De historie heeft wel geleerd dat de band van verdragen, van pacten en allianties, maar een losse is: zij worden gehandhaafd zolang men er eigen direct belang in ziet en dan is het nog vaak moeilijk genoeg, de ondertekenaars ertoe te bewegen hun verplichtingen na te ko men. Historische ervaring leert daarentegen iets gans anders ten aanzien van fedex-ale Unies, die tot een steeds gx-oeiende samen werking in blijvend gemeenschappelijk be lang leiden. En het is zo gemakkelijk men- selijk-verklaai'baar. Eerst moeten de motie ven voor wederzijds wantrouwen zijn op geruimd, eerst moet het risico genomen zijn en wederzijds offer van zelfstandig heid zijn gebracht, eerst moet men tezamen een geheel hebben gevormd waarvoor men werken wil, voor grote gemeenschappelijke dingen tot stand kunnen komen. Men kan de gang van zaken niet omkeren. R. P. PARIJS (Reuter). De politieke com missie der U.N.O. heeft met 51 tegen 5 stemmen bij drie onthoudingen de door elf landen ingediende resolutie aangenomen, waarin wox-dt aanbevolen een collectief be veiligingsstelsel voor de gehele wereld in te voeren om aan elke toekomstige aggres- sie, waar ook ter wereld, het hoofd te kun nen bieden. Argentinië, India en Indonesië onthielden zich, El Salvador was niet aan wezig. Deze resolutie omvat onder meer de volgende maatregelen: Beschikbaax-stelling van speciaal opgeleide en uitgeruste strijd krachten door de leden-staten ten behoeve van de U.N.O.vorming van een groep mi litaire deskundigen om hulp te bieden bij de opleiding, organisatie en uitrusting dezer eenheden. De resolutie werd door Engeland, Frankrijk, Amerika en acht an dere landen ingediend. Het voorstel van de Sovjet-Unie, de commissie voor collectieve maatregelen op te heffen werd vei-worpen. Over de Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen ten einde middelen te bespreken ter verminde ring van de internationale spanning en ter beëindiging van het Koreaanse conflict, zal vandaag worden gestemd. Vanmorgen vroeg is op de weg van Is- mailia naar Tel El Kebir in Egypte een Brits convooi in een hinderlaag gelopen. Een Brits officier en een soldaat werden gedood. Er. ontstond een gevecht tussen de Britten en de Egyptische verzetslieden, dat nog voortduurt. (Reuter) De Britse sleepboot „Turmoil" heeft Woensdagochtend vroeg bekend gemaakt, dat haar sleeptros naar de „Flying Enterprise" is gebroken na een storm in de Atlantische Oceaan. Volgens radioberichten, die te Londen werden op gevangen, bevond de sleep zich 57 mijl van Falmouth, toen de tros brak. In een bood schap van de „Turmoil" aan kapitein Carl- sen werd gezegd: „Het beste is te wachten tot het dag wordt en dan te trachten de tros opnieuw te bevestigen. Probeer wat te rusten". De tros brak kort nadat de „Turmoil" het slepen had hervat na drie uur bijdraaien, gedurende welke men in zware zeeën uit de koers was gedreven. Tussen de Flying Enterprise en de kust ligt nog de verraderlijke Kaap Lizard, die een bex-uchte naam heeft bij de scheep vaart. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde, dat de Willard Keith onmiddellijk maatregelen zou nemen om kapitein Carlsen en stuurman Dancy van de „Enterprise" te halen, indien er direct gevaar voor beide mannen zou ontstaan. Op drift In een te Londen opgevangen bericht van de torpedobootjager Willard Keith wordt gezegd, dat de „Flying Enterprise" als ge volg van het breken van de tros met de wind meedrijft. De radioverbinding met kapitein Carlsen is Woensdagochtend om 4 uur hersteld. Van de vorige avond 19.20 uur af was er geen contact meer geweest. De torpedobootjager meldde verder, dat door het hevige rollen van het Ameri kaanse schip controle op de sleeptros on mogelijk was geweest. Reeds Dinsdag verwachtte men, dat de sleep zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het grensgebied van hevige stormen zou bevinden. Ter hoogte van Kaap Lizard in het district Cornwall wer den toen reeds windstoten van bijna 85 kilometer per uur geregistreerd. Gezagvoerder Kurt Carlsen heeft toen, blijkens een radiobericht van de „Willard Keith", medegedeeld dat zijn schip nog steeds water maakte en dieper in het wa ter is komen te liggen. De slagzij van de „Flying Enterprise" bedroeg toen, gerekend van de loodlijn af, zeventig graden. De red dingboot aan bakboord was weggeslagen. Ongerustheid In deze radioboodschap werd ook gezegd, dat de gezagvoerder zich voor de eerste keer een weinig ongerust scheen te maken. De boodschap besloot met de woorden: „Wij plegen radiografisch overleg. Allen hopen op en bidden voor beter weer". Gisteravond om 21 uur meldde de „Willard Keith', dat de winkracht aan zienlijk was. De West-Noordwestelijke wind had toen een snelheid van ongeveer vijftig tot zestig kilometer per uur. De gol ven waren tien voet hoog en het zicht was ongeveer drie kilometer, hetgeen bij regen buien verminderde tot minder dan een kilometer. Kcrrt na middernacht seinde kapitein Dan Parker van de „Turmoil", dat de sleep zijn tocht vervolgde met een snelheid van meer dan drie knopen De wind was weliswaar nog sterk, maar het weer was iets beter. Parker zeide nog steeds te hopen Woensdag tegen de middag in Falmouth aan te ko men. Hij verzocht een pompinstallatie ge reed te ixouden wanneer de „Flying Enter prise" te Falmouth arriveert, omdat het vrachtschip veel water heeft gemaakt in de dekhutten. De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25", die de sleep begeleidt, bleek Dinsdagavond echter de toestand als som ber in te zien. Hij zeide. dat zijns inziens geen tien sleepboten het schip door een dergelijke storm zouden kunnen brengen en dat de weersvooruitzichten er slecht uit zagen. Volgens deze kapitein was de slagzij van de „Flying Enterprise" Dinsdagavond zeer ernstig geworden en heeft het schip veel water gemaakt tengevolge van de overslaande golven. In Falmouth Dinsdag kwamen uit Falmouth verschei dene berichten over de voorbereidingen, die in dit havenplaatsje werden getroffen voor de ontvangst van kapitein Caxdsen. De Deense ambassade in Londen heeft doen weten dat Koning Frederik van Dene marken aan kapitein Carlsen de onder scheiding, verbonden aan de orde van „Ridder van de Dannebrog" zal doen uit reiken. De radio-reporter Arie Kleiwegt is naar Engeland vertrokken om een reportage te geven van de binnenkomst van de „Flying Enterprise" te Falmouth. Deze reportage zal hedenavond van 18.2018.35 uur in de rubriek „Dingen van de dag" van de VARA worden uitgezonden. Mocht dit niet moge lijk zijn, dan zou deze reportage op een ander tijdstip in het avondprogramma wor den ingelast. In het N.C.R.V.-px-ogramma van heden avond 7 uur wordt eveneens een klank beeld uitgezonden over de lotgevallen van de Flying Enterprise". Dit klankbeeld werd samengesteld volgens authentieke ge gevens door de journalisten Henk Janszen en Kees de Bruyn. (Reuter) Hedenmorgen om 9 uur, zes De Perzische commissie voor toezicht op de verkiezingen heeft besloten dat in de provincie Khoezistan, waar de olievelden zijn gelegen, geen verkiezingen zullen worden gehouden, zulks naar aanleiding van berichten van de politie over een com plot om de raffinaderij te Abadan in de lucht te laten vliegen. (Verder nieuws over de Perzische oliekwestie vindt men el ders in dit nummer). en een half uur nadat de tros brak, was de „Turmoil" er nog niet in geslaagd de „Flying Enterprise" opnieuw op sleeptouw te nemen. De „Flying Enterpx-ise" bevond zich, naar tevoren door AFP werd gemeld, op 49 graden 35 minuten Noorderbreedte 5 graden 57 minuten Westerlengte, ten Zuiden van Landsend. De lucht was ge deeltelijk bewolkt, de zee matig en de barometer vast. De Westenwind had een snelheid van 36 km per uur en er was een zicht van 10 zeemijl. Reuter berichtte later op de morgen, dat de „Flying Enterprise op 46 mijl van Fal mouth dreef. Bij het ter perse gaan van dit nummer meldde de kustwacht van Cornwall dat het schip opnieuw op sleeptouw is geno men. Kapitein Carlsen en tweede stuurman Dancy wuiven aan boord van de hevig slagzij makende Enterprise naar de bemanning van het vliegtuig, waaruit deze opname is gemaakt. De Flying Enterprise heeft Dinsdagavond met zeer slecht weer te kam- pen gehad. Bovendien is de sleeptros gebroken en maakt het schip water. GELSENKIRCHEN, 9 Jan. (Reuter/AFP /DPA). Dinsdag zijn door een instor ting in de Bismarckmijn te Gelsenkirchen twaalf mijnwerkers ingesloten. Waax-- schijnlijk is geen van hen ernstig gewond. Reddingsploegen zijn er Dinsdag in ge slaagd een buis te drijven door de blok kerende kolenmassa en coxxtact te krijgen met de ingeslotenen. Vandaag waren de ploegen nog druk aan het werk om de mijnwerkers te be vrijden. De reddingswerkzaamheden wor den echter belemmerd door het gevaar van neervallend gesteente. (Van onze correspondent te Parijs) Nadat gisteren, de eerste dag van de Franse kabinetscrisis, Vincent Auriol in zijn ambtspaleis de traditionele bezoeken der fractieleiders had ontvangen, werd des avonds om 7 uur bekend gemaakt, dat aan de socialistische oud-minister van vervoer, Christian Pineau, de eerste opdracht tot vorming van een nieuw ministerie was verstrekt. De president der republiek, die de ernst van de toestand in geen enkel opzicht onderschat, moet daarbij gepreci seerd hebben ,dat hij zijn opdracht niet slechts als van informatieve aard be schouwd wenst te zien. President Auriol moet bovenal hebben aangedrongen op zo groot mogelijke spoed, die hij trouwens in zijn eigen besprekingen ook heeft be tracht. Vóór 26 Januari, wanneer in Parijs een nieuwe conferentie over het Europese leger plaats moet grijpen, hoopt de president de crisis te hebben bijgelegd. Dat Pixxeau tot, wat men hier noemt, het eerste proef-galopje werd uitgenodigd, wijst er op, dat officieel de socialisten ook voor deze laatste crisis aansprakelijk wor den gesteld. Als leden van de meerderheid, ofschoon niet in de regering vertegen woordigd, hadden zij zich als groep im mers Maandag tegen het beleid van de re gering Pleven uitgesproken. En waarom Pineau, een socialist ,die in het algemeen niet tot de invloedrijkste leiders van zijn partij gerekend wordt? Die keuze zou ver band houden met een reorganisatie-plan voor de spoorwegen, dat door deze des kundige moet zijn uitgewerkt. Zoals men weet is op Plevens saneringsprojecten voor het spoorwegbedrijf de crisis, die ovex-igens ook wel diepere oorzaken had, uitgebroken. Pineau heeft intussen zijn opdracht weer teruggegeven en heeft dus geen kans van slagen gezien. De beurt komt nu waar schijnlijk aan Soustelle, de fractieleider der Gaullisten, die te beslissen hebben over de mogelijkheid de te smalle meer derheid, waarop Pleven rustte, naar rechts uit te bx~eiden. Maar dat ook Soustelle een zandruiter zal blijken, daar over kan niet de minste twijfel bestaan. Een regering met Gaullistische of socialis tische medewerking, naar welke laatste formule stellig in eerste instantie wordt gestreefd, lijkt onder de huidige omstan digheden alleen mogelijk onder Katholie ke, onafhankelijke of radicale leiding. Een aantal vakorganisaties, aangesloten bij de Nederlandse Vakcentrale, heeft een federatie opgericht van hoofdarbeiders-orga nisaties, welke staan op politiek onafhan kelijke grondslag. De federatie wil een over koepelend orgaan vormen voor de organi saties van hoofdarbeiders, die zich niet bij een der „drie zuilen" kunxxen aansluiten. BONN (A.F.P.). De reis naar Den Haag van het hoofd der Duitse delegatie voor het plan-Pleven, Thcodor Blank, heeft uitgewezen dat het mogelijk is voor de or ganisatie der Europese verdediging haar financiering een aanvaardbaar com promis te vixxden tussen het Nederlandse standpunt en de algemeen door Frankrijk, Duitsland en Italië aanvaarde stelling, al dus heeft een woordvoerder der West- Duitse regering na een kabinetszittiug ver klaard. De ministerraad heeft de px'ocedure van de debatten vastgesteld, die Woensdag middag in het federale parlement over de ratificatie van het plan-Schuman zullen worden gehouden. Bovendien heeft het kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de verklax-ing, die kanselier Adenauer voor het parlement zal voox-lezen. De correspondent van het A.N.P. te Bonn meldt dat een woordvoerder van dr. Blank, de West-Duitse vertegenwoordiger bij de besprekingen over het Eux-opese leger, Maandag in een pex-sconfei-entie heeft ver klaard dat de reis van Blank naar Den Haag was bedoeld als „poging om de starre Nederlandse houding bewegelijker te ma ken". De woordvoerder bevestigde de Neder landse lezing, dat het bezoek van dr. Blank aan Den Haag niet is afgelegd op uitnodi ging van de Nedexdandse regering. Hij zei de dat het was voortgevloeid uit een tijdens de besprekingen te Parijs over het instel len van een Europees leger gemaakte af spraak. A.F.P. meldt uit Bonn dat een officiële woox-dvoerder der West-Duitse federale regering Dinsdagavond heeft medegedeeld dat deze van mening is dat de Bondsdag Vrijdag het verdrag-Schuman zal bekrach tigen. De sociaal-democratische fx-actie van de West-Duitse Bondsdag heeft, volgens een bericht van D.P.A., op een Dinsdag gehou den bijeenkomst met algemene stemmen bij één onthouding besloten tégen de be krachtiging van het plan-Schuman te zul len stemmen. WASHINGTON (Reuter). President Truman en de Britse premier Winston Churchill hebben, blijkens een door het Witte Huis uitgegeven verklaring, in de Dinsdag gehouden derde bijeenkomst de bespreking van verdedigingsvraagstukken beëindigd. Daarop werd overgegaan tot behandeling van problemen betreffende het Midden- en Verre Oosten. Vandaag zal de Britse premier naar New York reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend, de bekende Amerikaanse staats man Bernard Baruch, zal brengen. Vrijdag zal Churchill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraadslagen met de Canadese regering. Na zijn bezoek aan Ottowa zal de Britse minister-president naar Washington terug reizen, waar hij zijn besprekingen met pre sident Truman zal voortzetten. Minister Eden zal vooreerst nog te Wash ington blijven voor het bespreken van nog niet afgehandelde zaken, waarna hij zich in Canada bij Churchill zal voegen. In een gemeenschappelijke verklaring, uitgegeven na de middagbijeenkomst, wordt gezegd: „De president en de eerste- minister beëindigden vanavond hun bespre kingen. Tot de kwesties, die op de slot bijeenkomst werden besproken, behoorde die der Europese defensiegemeenschap. De resultaten van de verschillende bespre kingen zullen vollediger worden bekend gemaakt in een later uit te geven commu niqué". Churchill zal vandaag in het Congres aanwezig zijn wanneer president Truman zijn jaarlijkse boodschap voorleest. Naar vexuxomen wordt is bij de bespre king tussen Truman, Churchill, Acheson en Eden ook de kwestie van het gebruik van atoombommen door in Engeland ge- stationneerde Amerikaanse vliegtuigen aangesneden. Men meent te weten, dat Tx-uman zich op aandringen van Churchill heeft verbonden om de Britse regering te „raadplegen" alvorens bij een eventueel conflict van Britse vliegvelden af de atoombom te gebruiken. Léonard: Het is de grootste aller buiten sporigheden er nooit een te begaan BRUSSEL, 9 Januari, (A.N.P.)De Belgische homogeen-katholieke regering- Pholien heeft hedenmorgen haar ontslag aangeboden. De regering-Pholien is 17 maanden in functie geweest. De laatste tijd hebben ook bladen van de Christelijke Volkspartij uit welke partij de demissionnaire regering is samenge steld critiek op de regering geleverd wegens het niet beteugelen van de sterk stijgende kosten van levensonderhoud. De ze bladen vertegenwoordigden de mening van de krachtige Katholieke vakvereni gingen en de linkse elementen in de partij zelf. Vanochtend kwam het kabinet voor het laatst in buitengewone vex-gadering bijeen. Onmiddellijk na afloop reed de premier naar het koninklijk paleis om het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. De netto deviezenreserve, die in de laat ste week van het oude jaar een verlies had geleden van f 25 millioen, is thans weer versterkt met ongeveer hetzelfde bedrag. Dientengevolge is de voorraad goud en deviezen aangegroeid tot f 1682 millioen. De positie van de schatkist is versterkt. Het saldo bij de Nederlandse Bank is met f 11 millioen aangegroeid tot f 162 millioen. Het comité van actie in Huissen heeft zijn pogingen tot heropening van de paters kerk aldaar gestaakt. „Het beseft" zo heeft het in een huis aan huis verspreide verkla ring gezegd, „dat het door zijn daden het kerkelijk gezag heeft aangetast". Het comité heeft aan de aartsbisschop-coadjutor zijn ver ontschuldiging aangeboden. „De republiek Indonesië is niet meer dan een mantel-organisatie van Moskou en de revolutie in Indonesië heeft zich afgespeeld langs door Moskou vooi'geschreven lijnen. Met medewerking van de in Indonesië ixog steeds bestaande verzetsgroepen is het doel: uitroeiing van de republiek „Indonesia", aldus heeft de heer B. Boelhouwer, voor zitter van de „Nederlands Volksunie", op een persconferentie in Den Haag verklaard. „De Volksunie" wil voor Indonesië niets ondei'nemen of bevox-dex-en dat kan leiden tot herstel van de koloniale verbondenheid met Nederland, maar wel zal worden ge streefd naar het feitelijke herstel van de verenigde staten van Indonesië." „De Volksunie", zo zei de heer Boelhou wer verder, „wenst een wijziging in de Nederlandse staatsstructuur, opdat van Nederland uit volle steun kan worden ver leend aan de man die zich opmaakt, om Indonesië te bevrijden van het juk waar onder het thans leeft. Die man is Wester ling. Daarom moeten er in Nederland ko men een politieke Eerste Kamer en een sociaal-economische Tweede Kamer, be staande voor de helft uit de gekozen ver tegenwoordigers van zelfstandige onderne mers en voor de andere helft uit de ge kozen vertegenwoordigers van werknemers. Daaruit moet dan een nationale regering worden gekozen, bestaande uit bekwame en karaktervolle leden van beide Kamers." „Westex-ling", aldus de voorzitter van de Volksunie, „bevindt zich thans in de om geving van Parijs, maar hij komt spoedig zijn ideeën in Nederland uiteenzetten en wel Maandagavond te 20.00 uur in de Die rentuin in Den Haag met een toespraak getiteld: „Ik klaag aan". Westex-ling heeft weliswaar geen paspoort PANMOENDJOM (Reuter). De Noor delijken hebben vandaag hun bezwaren tegen aanvulling van de oorlogsuitrusting der UNO-troepen in Korea gedurende een bestand laten varen, doch zij blijven vast houden aan hun eigen recht om vlieg velden aan te leggen. Voorts staan zij er op, dat de wapenvoorraad niet mag wor den aangevuld boven het peil, dat bestaat op het ogenblik van ondertekening der wapenstilstandsovereenkomst. Volgens generaal Nuckols, de woord voerder van de UNO, zei generaal Hsieh Feng: „Ons voorstel van nu geeft ons on- vei-anderlijke standpunt weer. U zult nooit het recht krijgen om in onze binnenlandse aangelegenheden tussen beide te komen". Het nieuwe Noordelijke voorstel is nu bijna gelijk aan dat der UNO. De voor stellen verschillen slechts op het punt der vliegvelden. De afgevaax-digde 'van de UNO generaal Turner verklaarde tegenover ver- slaggevex-s: „Wij hebben ons standpuixt in de kwestie der vliegvelden op geen enkele manier gewijzigd". Volgens een woordvoerder heeft de sub commissie voor de krijgsgevangenen van daag „in het geheel geen vorderingen ge maakt". Levensmiddel. Om de kosten van levensonderhoud te drukken heeft de Weense gemeenteraad een lijst van arti kelen opgesteld die goedkoper zullen wor den. Op deze lijst komen ook doodkisten voor, die twee procent goedkoper worden. op eigen naam, maar de Volksunie is bezig stappen te ondernemen om aan dat bezwaar tegemoet te komen. Mocht zulks vóór Maandag niet gelukken en kan Westerling niet aanwezig zijn, dan zal zijn toespraak door middel van gramofoonplaten ten ge hore worden gebracht." De heer Boelhouwer wilde geen bijzon derheden mededelen over «WestexTing's voorgenomen actie, noch over de financie ring daarvan. Tenslotte deelde hij mede dat de Volksunie samenwerkt met de „Lan delijke Organisatie van Oud-illegale Strij ders", die steun verleent aan „het verzet van in Indonesië ondergedoken groepen". LISSABON (Reuter). Gisteren is of ficieel te Lissabon meegedeeld, dat men een samenzwering tegen het huidige Por tugese regiem heeft ontdekt. Een aantal personen is door de geheime politie van Salazars regering gearx-esteerd. In een officieel communiqué werd ver klaard, dat de minister van Binnenlandse Zaken, Trigo de Negreiros, aan het kabinet had medegedeeld, dat „de voornaamste ox-ganisatoren van het complot tegen de veiligheid vaxi de staat geaxresteerd zijn". De arrestatie geschiedde tijdens een bij eenkomst van de samenzweerders op het hoofdkwartier van de zogenaamde Organi- zacio Civica Nacional een beweging, welke ontstond als gevolg van de verkie zingscampagne, die het vorig jaar door de oppositie werd gevoerd tijdens de presi dentsverkiezingen, aldus het communiqué, waarin niet het aantal en de namen der geax-x-esteerden worden genoemd. De genoemde beweging werd gevormd door een groep, die admiraal Meireles bij de campagne voor de presidentsverkiezin gen op 22 Juli 1951 heeft gesteund. Admi raal Meireles sprak zich uit zowel tegen het communisme als het huidige regiem van Salazar en trok zich een paar dagen voor de verkiezingen terug, zeggend, dat deze niet vrij zouden zijn. De radiodienst op het vliegveld Ypenburg en de radio-ontvangst bij enkele belang rijke officiële instanties te 's Gravenhage werd in de laatste dagen ernstig gestoord door enkele clandestiene zenders. De opsporingsdienst van P.T.T. en de Haagse politie hebben deze zenders opge spoord en in beslag genomen. Drie scholie ren die met de zenders experimenteerden, kregen een proces-verbaal. BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige Weste lijke tot Noord-Westelijke wind. Iets kouder. 10 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.49 uur. Maan op 14.42 uur, onder 8.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 Januari Hoog water: 1.52 en 14.10 uur. Laag water: 9.44 en 22.04 uur. Donderdag 10 Januari Hoog water: 2.40 en 14.53 uur. Laag water: 10.38 en 22.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1