„Flying Enterprise" gekapseisd en in de golven verdwenen Niemöller teruggekeerd van bezoek aan Moskou Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT West-Duitse Bondsdag aanvaardt plan-Schuman in tweede lezing Candidaten NA 13 DAGEN SPANNING „Informateur" Bidault ook niet geslaagd Belgische crisis duurt voort Engelse Dakota vloog tegen berghelling Drieëntwintig doden Delattre de Tassigny stervende Het woord is aan... Unie-bespreking begint vandaag Truman vergiste zich in Eisenhower Europees centrum voor atoomonderzoek Lekgeslagen Pennsylvania nog niet gevonden Carlsen en Dancy gehuldigd; bergingsbeleid gegispt Imoasse in Korea De Franse crisis Gaston Eyskens was bij de Koning Egyptische mededelingen over incidenten Scherpe socialistische tegenstand had geen uitwerking 66e JAARGANG No 156 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 11 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANAVOND zal zich van Schiphols startbaan het vliegtuig verheffen,waarin onze minister-president naar de Yankees zal reizen. Hij, dr. Willem Drees, heeft in zijn optreden weinig gemeen met het veel voorkomende type van Amerikaan dat zich door jovialiteit en overvloedig gebruik van voornamen onderscheidt. Voortstormend boven de golven des Oceaans wij weten allen dat die „huizenhoog" zijn, maar moet dat er voortdurend bij? zal onze minis ter-president zich wellicht reeds met be zorgdheid afvragen, of enige honderden Amerikaanse reporters hem straks met „Hello, Bill" zullen ontvangen en hem di recte vragen stellen van het soort, dat hij niet dan na overpeinzing pleegt te beant woorden. Dat dit laatste geschieden zal is reeds zeker. En dr. Drees is, in afwijking van sommige van zijn Nederlandse colle ga's en in bepaalde tegenstelling tot zijn a.s. gastheer, president Truman, helemaal niet thuis in persconferenties. Hij pleegt ze hier te vermijden. Hij zal ze daar niet kunnen ontgaan. U kunt dus wel begrijpen dat wij met enig genoegen het resultaat van zijn ervaringen tegemoet zien. De Amerikanen zullen hem wel mogen omdat hij de een voud zelf is aan lieden met een „air" hebben zij een hekel maar zij zullen hem te zwijgzaam vinden. Zal Amerika hem ontdooien en staat ons, Nederlandse kran tenschrijvers, de verrassing te wachten van een teruggekeerde premier die ons fideel op de schouder slaat, bij onze voor namen aanspreekt en subiet een wekelijkse persconferentie instelt zoals zijn vriend Harry Truman die houdt om vooral geen enkele vraag, die uit onze chronische weet gierigheid opwelt, onbeantwoord te laten? Het lijkt nog moeilijk denkbaar. Maar men weet het nooit; het leven, en daarin bij uit stek de journalistiek, is rijk aan verrassin gen. President Truman heeft gisteren weer eens een levendig conferentie-nummertje weggegeven. Hij blijft, als men het met alle gepaste eerbied zeggen mag, een handig conférencier. Op een vraag betreffende generaal Eisenhower's mogelijke candida- tuur voor het presidentschap heeft hij ge antwoord dat hij de generaal niet in de weg zal staan „als hij alle modder en rotte eieren van een politieke campagne wenst." Hij had overigens altijd gedacht dat Eisen hower een democraat was, evenals hijzelf. Nu is evenwel gebleken dat hij een repu blikein is. Kijk eens aan. Ge kunt hieruit leren hoezeer de generaal erkend moet worden als een man, onbe zwaard door een politiek verleden. De pre sident der Verenigde Staten zelf is ar nu pas zeker van, tot welke partij zijn moge lijke tegenstander bij de presidentsverkie zing behoort. En de presidentsverkiezing zal voor het einde van dit jaar reeds moeten plaatsgrijpen. Niet dat de ontdek king, dat Eisenhower geen demoerpat is, ook maar de geringste verandering heeft gebracht in de gevoelens van bewondering, die de president hem toedraagt. „Hij is een groot man," heeft Truman gisteren gezegd, „en ik heb het diepste vertrouwen in hem." Op de vraag van een journalist, hoe hij eventueel een campagne zou kunnen voe ren tegen iemand, die hij zo graag mocht heeft de president opgewekt geantwoord dat zoiets heel makkelijk gaat en dat hij het al eerder gedaan heeft. Dit mag gelden als een vriendelijkheid aan het adres van zijn tegencandidaat in 1948, Dewey, en toont tevens een plezierige nonchalance ten aan zien van de modder en de rotte eieren, even tevoren door Harry Truman zelf aangeduid. Al slingeren hun aanhangers daarmee, de persoonlijke vriendschap tussen de eikaar- bestrijdende candidaten zal er ongerept bij blijven. President Truman zal pas in het voorjaar bekend maken of hij zich opnieuw candi- daat stelt. Generaal Eisenhower evenwel zal al binnen enkele dagen moeten laten weten, wat hij van plan is. Want senator Lodge heeft hem op de candidatenlijst van de republikeinse partij gezet en hij zal moeten zeggen of hij zijn naam daarvan geschrapt wil zien of niet. Tot dusver heeft de generaal zich alleen nog maar in vage termen geuit. Aanvaardt hij de candida- tuur op de partijlijst, dan heeft hij zich tegelijk bereid verklaard om in de strijd om het presidentschap mede te dingen. Dan zal het Congres van de republikeinse partij, in Juli te houden, tussen hem en Taft, die rich al aangemeld heeft, moeten kiezen. Prefereert het de generaal, wordt hij dus de officiële candidaat der republikeinen, dan zal de president hem niet langer op zijn huidige post van opperbevelhebber in Europa kunnen handhaven. Dat heeft Tru man gisteren gezegd. Hij heeft er nog bij gevoegd dat hij hoopt, dat de toestand in Europa tegen Juli minder gespannen zal zijn „zodat generaal Eisenhower, zo nodig, van zijn post ontheven zou kunnen wor den." Dit laatste moet de generaal te denken geven. Het houdt in: ik zal u niet in de weg staan, ik zal u van uw post ontheffen als gij dat wenst, ik moet u zelfs wel laten aftreden als gij republikeins candidaat wordt, maar het zal naar mijn mening eigenlijk niet kunnen als de toestand in Europa even gespannen blijft als nu." Als ge dit eruit haalt en het zit er on miskenbaar in ziet ge dat president Tru man's gemakkelijk-geformuleerde antwoor den niet zo losweg gegeven zijn als bij op pervlakkige lezing zou kunnen lijken en dat hij met al zijn bewondering voor een zo groot man, als hij generaal Eisenhower acht te zijn, hem meteen in zeer politieke trant een moeilijke keus aanbiedt. De voor posten-gevechten in de Amerikaanse ver kiezingsstrijd zijn al gaande R. P. (Reuter). Donderdagavond heeft het Canadese"weerschip „Stonetown" geseind, dat het de laatst opgegeven positie bereikt heeft van het 7.608 ton metende Ameri kaanse vrachtschip „Pennsylvania", dat door zijn bemanning in zware storm is verlaten. De „Stonetown" heeft geen spoor van het schip of de bemanning van 45 koppen kunnen ontdekken. Ook vliegtuigen nemen deel aan het zoe ken naar de „Pennsylvania". Men gelooft, dat de bemanning in open boten ronddrijft sedert zij de „Pennsylvania", die lek was geslagen, heeft verlaten. Journalisten en persfotografen belegeren, rekenend op een langdurige crisis, de trap pen van het Elysée te Parijs, waar president Auriol de ene na de andere candidaat voor het formateur schap ontvangt, Na de val van het kabinet Pleven houdt de President van de Franse Republiek consultaties met politici van elke richting ter oplossing van de kabinetscrisis. De trappen van het Elysée zijn bezaaid met de camera's der pers fotografen, en terwijl zijn collega's een kopje koffie drinken „op het hoekje", houdt de op de trap zittende jonge man een oogje op de komende 'en gaande politici. Na een verwoede strijd van dertien dagen met de elementen is Donderdagmid dag de hoop van de heldhaftige kapitein van de „Flying Enterprise", Kurt Carlsen, om aan boord te kunnen blijven tot zijn schip in veilige haven zou zijn gesleept, vervlogen, toen de vrachtboot begon te zin ken. De zee was zeer onstuimig en er vie len zware slagregens. Carlsen en zijn Britse metgezel, stuurman Dancy van de sleep boot „Turmoil" verklaarden zich bereid om zich met een hefschroefvliegtuig van het zinkende schip te laten halen. Toen het vliegtuig echter door het slechte weer ge noopt werd terug te keren, bleef Carlsen en Dancy geen andere keuze dan in zee te springen. Zij waagden de sprong van de top van de schoorsteen vlak voordat het schip omsloeg. Na vijf minuten zwemmen werden zij door de sleepboot „Turmoil" op gepikt. Ongeveer een kwartier na de mede deling dat Carlsen en Dancy zich aan boord van de „Turmoil" bevonden werd gemeld, dat de „Enterprise" geheel onder water verdwenen was. Het ondergaan van het schip was een merkwaardig gezicht. De boeg verhief zich plotseling vijf meter, scheen te schudden en verdween daarna onder water. Het ge beurde op 49 graden, 38 minuten N.B. en 4 graden, 23 minuten W.L. Zorgvuldige reddingsactie Na het bericht, dat de „Flying Enter prise" begon te zinken vormden de aan wezige schepen een nauwe ring om het wrak. Om half vijf meldde „Keith" dat Carlsen en Dancy na in zee te zijn gespron gen een touwladder van de Britse sleep boot „Turmoil" hadden bereikt en zich in veiligheid brachten. Beiden keken op het dek van de sleeoboot naar de ondergang van de „Flying Enterprise". Kapitein Carlsen had kort nadat hij was opgepikt, een radiotelefonisch gesprek met zijn ouders, die in een hotel te Falmouth op hem wachtten. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de redding via ds. Kirkegaard Jensen van de De'ense Lutherse kerk te Perth Amboy in New Jersey. Zij was reeds verscheidene dagen ziek tengevolge van de spanning over het lot van haar man. De „Willard Keith" en de „Turmoil" zijn korte tijd later in de haven van Falmouth voor anker gegaan. Een dokter, die de twee drenkelingen onderzocht, verklaarde dat Carlson en Dancy in goede lichamelijke conditie verkeerden en de spanning goed hebben doorstaan. De president-directeur van de Isbrandtsen maatschappij zeide, toen hij het slot van de geschiedenis met de „Flying Enterprise" had vernomen: „Well done, Carlsen." Hij verklaarde dat gezagvoerder Carlsen het bevel over een ander schip, dat wellicht weer „Flying Enterprise" wordt genoemd, zal krijgen. Lof en critick Onze correspondent in Londen telefo neerde hedenmorgen uit Falmouth: Vandaag wordt kapitein Carlsen gehul digd. Heel Falmouth is uitgelopen naar de kleine pier en naar de met vlaggen ver sierde gebouwen rondom het marktplein. De stemming is zeer opsewekt. Men be treurt natuurlijk, dat Carlsen zijn schip op de bodem van de zee moest achterlaten, maar er heerst een gevoel van opluchting, dat het nu allemaal voorbij is. PANMOENDJOM (Reuter). Gisteren hebben de verbondenen in Panmoendjom op de bijeenkomst van de subcommissie voor toezicht op naleving van een bestand na verdere bestudering opnieuw de Noor delijke voorstellen verworpen, „omdat zij in gebreke zijn gebleven de aanleg van vliegvelden gedurende een bestand bij de beperkingen op te nemen". Te Panmoendjom is heden wederom geen voortgang gemaakt. Generaal Hsieh zei, dat het aanleggen van vliegvelden door de Noordelijken zou afhangen van hun be hoefte. Over dit punt wenste hij niet te onderhandelen. Volgens nationalistische Chinese krin gen zouden de laatste weken op Koreaanse en Mandsjoerijse vliegvelden 1400 Mig- 15-straaljagcrs met Russische en Chinese vliegers zijn aangekomen. Dat alles neemt echter niet weg, dat het laatste woord over de gebeurtenissen met de „Flying Enterprise" nog lang niet,is ge sproken. Want de algemene gedachte in Falmouth is ook, dat het bergingswerk on nodig is mislukt. In scheepvaartkringen vraagt men zich af, waarom in het begin twee kostbare dagen verloren zijn gegaan en geen andere sleepboten werden ge stuurd toen de „Turmoil" nog een ander karwei had. „Waarom," zo vraagt men „gebruikte de „Turmoil" geen reservetros- sen en waarom hield kapitein Parker an dere sleepboten, die hulp aanboden, er buiten? Meende hij alles alleen te kunnen opknappen?" Er zijn een heleboel dingen die leken niet begrijpen, en Falmouth kent genoeg stuurlui aan de wal, maar deskundigen met de allergrootste ervaring begrijpen het ook niet. Het is voor velen onbegrijpelijk, dat de „Flying Enterprise" niet sneller kon worden binnengebracht en dat er 13 dagen voor nodig zijn geweest, waarin ook perio den van beter weer voorkwamen, om het schip voor de Engelse kust te krijgen. Een andere kwestie is of de in de oorlog gebouwde Liberty-schepen van inferieure kwaliteit thans niet te veel risico opleveren. Dit is de wanklank, die niet slechts werd gehoord nadat „het kalf verdronken was", maar in de afgelopen spannende weken voortdurend te beluisteren viel. Op een of andere manier zal de publieke opinie in Engeland bevredigd moeten worden. Reuter meldt nog: Het rechtse Franse blad „Paris-Presse" en de onafhankelijke „Le Monde" hebben critiek geoefend op het beleid van de gezagvoerder van de „Tur moil". Beide bladen verklaren dat de „Flying Enterprise" zich op het tijdstip van ontmoeting met de Britse sleepboot dichter bij de Franse haven Brest, dan bij de En gelse haven Falmouth bevond. Voorts schrijven zij beide dat de Franse sleepboot „Abeille 25" had moeten worden verzocht eveneens aan de sleep deel te nemen. „Le Monde" meent dat „typische Britse koppig heid en overdreven nationale trots de ge zagvoerder van de „Turmoil" een verkeer de beslissing hebben doen nemen." In een vraaggesprek met de „Daily Tele graph" heeft kapitein Parker van de „Tur moil" verklaard: „als ik er zeker van was geweest,' dat ik beter met de „Enterprise" naar Brest dan naar Falmouth had kunnen varen, zou ik dat hebben gedaan. Wij be vonden ons op gelijke afstand van de Franse en de Britse kust en ik meende meer kans te hebben om de Britse kust te bereiken. Ik heb nog nooit een schip ge sleept, dat er zo slecht aan toe was als de „Enterprise". Als het weer echter beter geworden was. zouden wij alle kans hebben gehad het schip binnen te brengen." De „Life-Time"-combinatie heeft Carl sen een contract voor 50.000 dollar aange boden voor het alleenrecht van publicatie van het uitvoerig verhaal van zijn beleve nissen. De „Enterprise" was op 22 December uit Hamburg naar New York vertrokken. Twee dagen na Kerstmis begaven de metalen nlaten van het schip het en maakte de boot lichte slagzij naar bakboord. Tien passagiers en 40 bemanningsleden hielden zich twee dagen vast aan het hel lende dek. Toen gaf Carlsen op 29 Decem ber bevel het schip te verlaten. Allen sprongen overboord en werden opgepikt door in de nabijheid liggende schepen. Eén lid van de bemanning kwam om het leven. Carlsen bleef op het hellende schip ach ter, kwam met zijn radio in de lucht en zei dat hij zou blijven tot het schip een haven zou zijn binnengebracht of zou zinken. Massale begroeting Toen Carlsen en Dancy hedenmorgen in Falmouth voet aan wal zetten werden zij begroet door het gejuich van duizenden mensen, het geloei van claxons en sirenes. Carlsen's vader en moeder, zijn zuster Greta en haar echtgenoot, alsmede de bur gemeester en de gemeenteraad van Fal mouth waren ter begroeting aanwezig. Het eerste wat Carlsen zei was: „Het spijt me ontzettend, dat ik niet in staat ben geweest de „Flying Enterprise" mee te brengen." Hij prees kapitein Parker en de bemanning van de „Turmoil", die „de tradities van een groot zeevarend volk eer aan hebben ge daan." PARIJS (A.F.P.) Georges Bidault, de leider der M.R.P., heeft de hem door president Auriol verstrekte informatieve opdracht tot het vormen van een nieuwe Franse regering teruggegeven. Bidault was de vierde politicus, die door president Auriol was aangezocht om een nieuwe regering te vormen. Hij had Don derdag de gehele dag overleg gepleegd met politieke leiders. Tegenover de pers ver klaarde hij, dat hij niet verwachtte in dit vroege stadium te zullen slagen. Politieke waarnemers verwachten, dat het tenminste nog wel twee weken zal duren voordat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren werden, zoals verwacht, de voorzitters der drie nationale partijen door dé1 Koning gehoord. Deze tweede dag van de politieke crisis was in vele opzichten interessant. Hij werd beheerst door de idee, dat er momenteel nog geen sprake is van een nieuw regeringsprogram. De hoofdzaak is het vinden van een goede en geschikte premier. De voorzitter van de Tweede Kamer en de voorzitter van de katholieke partij verklaarden, dat de cri sis niet lang zal duren. Sommigen ver klaarden, dat heden een formateur zou worden aangewezen. Intussen is de rege ring Pholien nog steeds aan het roer, daar de Koning het ontslag van de regering nog niet aanvaardde. In de middag veranderde het gezicht van de crisis. De Koning ontving de oud ste der katholieke ministers van Staat, de heer Cyriel van Overbergh, een specialist in monetaire en budgetaire kwesties. Daar na werd ex-premier prof. Gaston Eyskens ten paleize ontboden. Het onderhoud duur de anderhalf uur. De heer Eyskens ver dween onmiddellijk en was niet meer te bereiken. Normaal bezoekt een pas benoemde for mateur de afgetreden premier, wat giste ren niet gebeurde. Men leidt hieruit af, dat Eyskens zijn antwoord in beraad houdt, of geweigerd heeft de nieuwe rege ring te vormen. LONDEN, 10 Januari (Reuter). Een „Dakota" van de lijn DublinNortholt (Londen) is Donderdagavond in stormweer boven Wales omlaag gestort. Drieëntwintig personen zijn om het leven gekomen. Het toestel is neergestort in een bergachtig gebied, acht kilometer ten Wes ten van Capel Curig. op de helling van de Moei Siabod (900 meter) welke vier km van Capel Curig en tien km ten Oosten van Snowdon ligt. Het vliegtuig vervoerde twintig passa giers en een drie koppen tellende beman ning. Het brandde geheel uit. Drie lijken werden op enige afstand gevonden, waar uit men concludeert dat deze mensen vlak voor de botsing met de berghelling uit het vliegtuig zijn gesprongen. PARIJS (Reuter). Generaal Delattre de Tassigny, de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Indochina is van het Heilig Oliesel voorzien. De generaal werd onlangs naar Frankrijk gebracht om daar een operatie te ondergaan. De laatste dagen is zijn toestand zo verslechterd, dat men de hoop heeft opgegeven. Friedrich von Schiller: De mens is slechts daar volkomen mens, waar hij speelt. Generaal Delattre de Tassigny (links) bij een ontmoeting met veldmaarschalk Montgomery. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, zal hedenmiddag de eerste officiële ontmoeting van ae Nederlandse en Indo nesische delegaties worden gehouden. Na afloop van deze ontmoeting zal een ge meenschappelijke verklaring van beide delegaties worden gepubliceerd. De incidenten van Woensdag bij Aboe Soeweir (zóne van het Suezkanaal) waren volgens de Egyptische pers ernstiger dan het officiële Britse communiqué wel had toegegeven. Volgens het partijloze blad „Al Ahram" zijn 19 Britse officieren en sol daten gedood en zestien ernstig gewond. Het Wafdistische blad „Al Misri" geeft op elf doden en 26 gewonden. Het eerste blad zegt, dat 100 Britse tanks in de strijd waren geworpen. Het andere blad spreekt van 150 gepantserde voertuigen. De En gelsen zouden 60 woningen met benzine begoten en in brand gestoken hebben. BONN (van de ANP-correspondent). Het plan-Schuman is in tweede lezing door de West-Duitse Bondsdag geaccepteerd met ruime meerderheid. De Duitse gedele geerde bij de besprekingen over het plan- Schuman professor Hallstein heeft Don derdag in de West-Duitse Bondsdag ver klaard, dat het plan-Schuman geen andere uitweg biedt dan die van een verdergaande eenmaking van de Europese economie. Hallstein maakte deze opmerking in ant woord op scherpe critiek van de socialis tische professor Erik Noelting, dat de Franse regering met het plan-Schuman slechts een gedeeltelijke eenheid had be oogd met het uitdrukkelijke doel, aan de noodzaak van een algehele eenheid te ont komen. Noelting, ex-minister van Econo mische Zaken in het Ruhrgebied, was de belangrijkste socialistische woordvoerder. Hij stelde het plan voor als een amputatie van het belangrijkste lidmaat van het Duitse economische lichaam, die de gehele Duitse economie zou uitleveren aan de willekeur van de andere landen. De West-Duitse Bondsdag heeft een re cord in zittingsduur gevestigd. De Bonds dag hervatte om half tien 's ochtends het Woensdag begonnen debat en zette zijn beraad onafgebroken tot in de morgenuren voort. De bijna veertig redevoeringen wa ren aan de economische, juridische en sociale aspecten van het plan gewijd. Ook vandaag is het de socialisten met hun scherpe aanvallen op het plan niet gelukt, een bres te schieten in de eensgezindheid, waarmee de regeringspartijen achter het plan staan. De socialisten hebben tot dus verre voor hun afwijzende houding slechts de steun gekregen van communisten en FRANKFORT (Reuter). Ds. Niemöl ler, die zojuist van een reis uit Moskou te ruggekeerd is, heeft in een verklaring ge zegd, dat hij aangeboden heeft naar de Sovjet-Unie te komen, om de Duitse krijgsgevangenen, die zich nog steeds in de Sovjet-Unie bevinden, te verzorgen. De Russen hebben dit aanbod echter van de hand gewezen en hem medegedeeld dat de Duitsers te allen tijde de bijstand van Rus sische geestelijken konden krijgen. Hij had „bittere en openhartige" debat ten gevoerd met leden van het Moskouse vredescomité over het gedrag der Duitse troepen in Rusland tijdens de oorlog. Hij zelf had geenszins getracht hetgeen de Russen onder de Duitse bezetting hadden geleden geringer voor te stellen, maar de kwestie naar voren gebracht of het wen selijk was boete „tot de laatste droppel" te eisen ten koste van het wederzijdse be grip tussen de Duitsers en de Russen. Bij het comité was hij „onloochenbaar" gestuit op de wens naar een vreedzaam wederzijds begrip en vriendschap in de toekomst tussen beide volken. Ook bij zijn onderhoud met de plaats vervangende minister van Buitenlandse Ds. Niemöller, president van de Evangeli sche Kerk van Hessen (links) vertelt aarts bisschop Boris van de Russische Orthodoxe Kerk in Duitsland (rechts) enthousiast van zijn zesdaags bezoek aan Moskou, van waar hij zojuist is teruggekeerd. Zaken Zorin had hij een minder harde houding en de wens, om de Duitse gevoe lens ten aanzien van de krijgsgevangenen te begrijpen, waargenomen. Hij, Niemöller, twijfelde er dan ook niet aan, dat de minis terraad de kwestie zou bespreken en zich toegankelijker zou tonen voor zijn argu menten. Hij betreurde, dat de Sovjet-autoriteiten hem niet toegestaan hadden met Duitse krijgsgevangenen te spreken. In Moskou had hij een sterk religieus leven ontmoet. In de Baptistenkerk van Moskou had hij een gebed uitgesproken en twee- tot drieduizend gelovigen hadden hier een afscheidsgezang aangeheven. Hij zeide zich even geroerd te hebben gevoeld als in zijn kerk te Dahlem (Reuter tekent hierbij aan, dat Niemöller zich hier inder tijd in zijn diensten tegen Hitier richtte). Hij hoopte slechts, dat de kerken in Duits land even vol waren als in Moskou. van de twee kleine rechtsradicale groepen. In de ochtenduren werd de stemming gehouden. Met 225 tegen 144 stemmen werd het plan-Schuman in tweede lezing aan genomen. Vier leden onthielden zich. Het plan moet thans nog in derde lezing wor den behandeld. Tegen stemden de sociaal-democraten, communisten en enige leden van uiterst rechts. Onafhankelijke rechtse leden ont hielden zich. Er waren 31 leden afwezig, toen er werd gestemd. De meerderheid van 81 stemmen is gro ter dan vele waarnemers hadden verwacht. WASHINGTON, (Reuter) President Truman heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, indertijd gemeend te hebben, dat generaal Eisenhower een de mocraat was. Thans wist hij echter dat hij een republikein is. Hu zeide gaarne te zien, dat Eisenhower zijn tegenwoordige post zou handhaven zolang dit nodig is en zolang hij, de president, van oordeel is, dat hij zulks dient te doen. Truman zou Eisenhower echter niet in de weg staan, indien hij „alle modder en rotte eieren van een politieke campagne" wenste. De president zeide Eisenhower te be schouwen als een groot man. Hij heeft het diepste vertrouwen in hem en dit is niet veranderd. Hij had hem een van de belang rijkste posten gegeven, waarover de re gering de beschikking had. Truman zeide enige tijd voor de aanvang van het repu blikeinse congres, begin Juli. bekend te zullen maken of hij zich al dan niet candi daat zou stellen. Hij zou voor de demo cratische candidaat ijveren wie dit ook zou mogen zijn. Truman zeide Eisenhower niet van zijn post als opperbevelhebber in Europa te zullen ontheffen, tenzij op diens eigen verzoek. Indien de generaal echter candidaat voor de republikeinen zou wor den, zou het niet mogelijk zijn hem in Europa te handhaven. Op de vraag van een correspondent, hoe Truman eventueel een campagne zou kun nen voeren tegen iemand, die hij zo graag mocht, antwoordde de president, dat zulks heel gemakkelijk gaat en dat hij het al eerder gedaan had. Over het bezoek van Churchill wenste hij niets verder te zeggen dan dat de bespre kingen bevredigend waren geweest. Hij hoopte, dat de toestand in Europa tegen Juli minder gespannen zou zijn „zodat ge neraal Eisenhower, zo nodig, van zijn post ontheven zou kunnen worden". Het is de bedoeling onder auspiciën van de UNESCO te komen tot stichting van een Europees centrum voor atoomonder zoek, dat de beschikking over één, even tueel twee cyclotrons, waarmee zuiver we tenschappelijk onderzoek verricht zal kun nen worden. Over deze plannen zijn in December te Parijs besprekingen gehou den met als resultaat dat een commissie thans het ontwerp voor een internationale overeenkomst zal opstellen. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel. Krachtige tot matige Westelijke tot Noord-Weste lijke wind. Kouder, vooral in de nacht en ochtend. 12 Januari Zon op 8.44 uur, onder 16.52 uur. Maan op 16.56 uur, onder 9.21 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmufden Vrijdag 11 Januari Hoog water: 3.22 en 15.34 uur. Laag water: 11.19 en 23.36 uur. Zaterdag 12 Januari Hoog water: 4.02 en 16.13 uur. Laag water: 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1