Minister Stikker president Europese kolencommissie Adenauer frist het Duitse geheugen op Westelijke stafchefs beraden zich over Zuid-Oost-Azië Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koffie Maandag van de bon UNO-Assemblée aanvaardt Westelijk ontwapeningsplan Washington Grotere productie in Europa moet Amerikaanse invoer overbodig maken Bondsdag ratificeert plan-Schuman Het woord is aan „Kunt ge verlangen dat anderen het eerst bewijzen van Europese geest leveren?" Tegen eventuele Chinese inval Waarschuwing aan Peking overwogen Maximumprijs wordt opgeheven Belgische crisis sleept zich voort Adenauer in het voorjaar naar Washington Westerling uit Parijs Evenals de Franse Bespreking over de Unie m Nieuw Guinea begonnen Lar>dir"y van Tfamderjet op Vol kei mislukte 66e JAARGANG No 157 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 12 JANU1RI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 10 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENGELANDS GROTE* MAN, Winston Churchill, is naar Washington getogen met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en verscheidene technische adviseurs. Over die reis is al maanden te voren geschreven en betoogd. Dat is eigen lijk te zwak uitgedrukt. Er is in Engeland een geduchte ophef van gemaakt. Menig een heeft eruit kunnen afleiden dat, zoals dat in vroeger tijden ook is geschied, de twee grote machten van het Westen zich op voet van gelijkheid zijn gaan beramen op uitwegen uit de vele impasses van deze tijd en in vereende wijsheid die uitwegen geen vinden. Misschien zal menigeen er bij gedacht hebben dat tenslotte Churchill een groot man is, een man van zo verba zingwekkende vitaliteit en zo onversaagde moed als de wereld er zelden een gekend heeft en dat voor de na-oorlogse president Truman, die nimmer de leiding gehad heeft in zulke crises als hij gekend heeft, heel wat van hem te leren zou zijn. Maar nadat de beide belangrijke mannen langdurig beraadslaagd hebben is Donder dag een communiqué verschenen, dat niet veel meer dan vaagheden inhoudt en dat kennelijk is aangevuld met punten, waar over Engelsen en Amerikanen al vroeger onderhandeld hadden en het in hoofdzaak eens waren geworden. Aangevuld, om het niet al te leeg te doen schijnen. Dit com muniqué heeft in Engeland dan ook zeer teleurstellend effect gehad. De Times heeft er ironische opmerkingen over gemaakt, de Conservatieven zijn ontnuchterd, de La- bour-oppositie uit zich in bewoordingen, die aan de Duitse term Schadenfreude doen denken en haar orgaan, de Daily Herald, merkt op dat Churchill's aanhangers nu al leen nog kunnen hopen op de indruk, die zijn aanstaand optreden in een vergadering van het Congres zou kunnen maken. Chur chill is inmiddels naar Canada vertrokken; spoedig zal hij naar Washington terugkeren. Misschien is, na te grote verwachtingen, de teleurstelling ook wat te sterk uitge drukt. Achter de vaagheden van een com muniqué kan zich altijcl iets verbergen, dat nog in staat van groei verkeert en bij een volgende ontmoeting der staatslieden ver der gerijpt zou kunnen zijn. Die mogelijk heid niet uitsluitend kan men overigens, het communiqué herlezend, en zich zijn voorgangers in overeenkomstige omstan digheden herinnerend, moeilijk ontkennen dat. het zich in zijn vaagheid wel bijzonder onderscheidt. Het ziet er niet hoopvol uit. En daarbij is het goed te beseffen, dat te Washington geen sprake is geweest van een onderhandeling van twee grote machten op voet van gelijkheid. Want Amerika trekt in ieder opzicht aan het langste eind. Een En gels onafhankelijk blad heeft onlangs in onomwonden termen gezegd, dat Churchill uit een tweederangs-positie poogt een lei- leidende positie in de wereldpolitiek te be reiken en dat zijn grootheid' veeleer ligt in zijn vitaliteit en durf dan in zijn politiek inzicht. Nog altijd blijft de vraag, of hij buiten een acute crisis, buiten een oorlog, een groot leider is. Voor het eerst verkeert hij nu sinds enige maanden in de positie waarin hij dat zou moeten bewijzen. Tevoren is hij alleen in oorlogstijd, in de periode 19401945. premier geweest en als leider van de oppositie heeft hij zich daarna geenszins onderscheiden. Het doet altijd wat kwalijk aan als men afbreuk poogt te doen aan de reputatie van een erkend grote persoonlijkheid. Anderzijds heeft ook zulk een man zijn beperkingen en het blad in kwestie, The Observer, is allerminst in be wondering voor Churchill's grote eigen schappen tekortgeschoten. Hij verkeert tegenover Amerika in een veel zwakkere positie en hij heeft hulp nodig: financiële bijstand en hulp in het Verre Oosten. Hij heeft evenals zijn voor gangers van Labour, maar eigenlijk in nog scherper vorm, medewerking aan de vor ming van een Europese Unie en ook deel neming in het Plan-Schuman en het Plan- Pleven (het Europese leger) geweigerd. De Amerikanen hebben ontwikkeling in deze richtingen juist steeds voorgestaan en op verwezenlijking gehoopt. Engeland heeft haar belemmerd, in wezen verhinderd. De stemming in Washington tegenover het maar voortruziënde, negativistische Europa is in de laatste tijd merkbaar strakker, nor ser, grimmiger geworden. Tegenover'Euro pa met inbegrip van Engeland. De hui dige crisis in Frankrijk, als zij Churchill ertoe mocht brengen te zeggen dat men met een zo wankel bewind moeilijk kan samen werken, zal de Amei-ikanen allicht tot de opmerking nopen dat achteruitgang van zaken in de Europese landen juist bewijst, dat zij zich moeten verenigen om nieuwe kracht te kunnen verwerven. Dit soort be zwaren kan men niet overwinnen met een welsprekend betoog, het V-teken en de herinnering aan een strijd, die bijna zeven jaar geleden is geëindigd. Het Heden eist zijn V-teken. R. P. BONN, (Reuter). De West-Duitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft Vrijdag in de Bondsdag medegedeeld, dat hij dit voorjaar naar Washington zal gaan. De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, John MacCloy, verklaarde naar aanleiding van Adenauer's mededeling, dat er over het bezoek van de Bondskanselier aan Washington nog niets precies is vast gesteld. Hij herinnerde aan zijn op 16 Augustus van het vorige jaar gedane me dedeling, dat dr. Adenauer „zeker een vriendelijk ontvangst in de Verenigde Sta ten zal wachten". PARIJS (A.F.P.). Men verneemt, dat kapitein Westerling, die sedert Augustus in een hotel te Parijs verbleef, Donderdag avond uit Parijs is vertrokken met onbe kende bestemming. Zoals men weet, zal Maandagavond in de Dierentuin in Den Haag een bijeenkomst van aanhangers van Westerling plaats grijpen. Er gingen ge ruchten, dat Westerling persoonlijk zou komen. CHURCHILL IN CANADA De Britse eerste minister, Winston Chur chill, is Vrijdag met zijn gevolg uit New York in Ottawa aangekomen voor bespre kingen met Canadese ministers. Kapitein Carlsen van de vergane „Flying Enterprise" heeft Vrijdagmorgen onder overweldigende publieke belangstelling, voet aan wal gezet in Falmouth. Stuurman Dancy en kapitein Carlsen met bloemen), tijdens de huldiging. Schuin achter hem zijn vader, de heer Carlsen Sr. (Van onze correspondent te Parijs) Minister Stikker heeft er weer een „Europese" functie bij gekregen, namelijk die van president ener nieuwe Europese kolencommissie. Minister Stikker heeft gisteravond in Parijs voor de pers de resul taten toegelicht die de kolenconferentie van de organisatie voor Europese Samen werking (O.E.E.S.) bereikte. Hij noemde die resultaten bevredigend, ofschoon een definitieve oplossing voor het probleem van het Europese kolentekort nog niet ge vonden is. In beginsel hebben de 18 landen zich nogmaals bereid verklaard alle mede werking te verlenen om hun productie over de vijf komende jaren met 25 procent te verhogen, zoals in Augustus door de O.E.E.S. al besloten was, om op den duur de import uit Amerika overbodig te maken. Om de noodzakelijke maatregelen daar toe voor te bereiden en te coördineren, is er een nieuw ministerieel orgaan in het leven gereopen, „ministerieel comité voor de kolenproductie" genaamd, dat uit dele gaties van Frankrijk, Duitsland en Enge land bestaat. De samenstelling van het comité, dat door minister Stikker persoon lijk zal worden gepresideerd, zal opnieuw onder ogen worden gezien zodra de hoge autoriteit van het Schuman-plan in wer king zal zijn getreden. In een rapport van deskundigen, dat tevoren door de bestuursraad is bestudeerd, Wijnaendts Francken: Het zijn de slaven die tyrannen kweken. BONN, 11 Januari (van de ANP-correspondent) De West-Duitse Bondsdag heeft Vrijdagmiddag in laatste lezing met een meerderheid van 89 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de ratificering van het plan-Schuman. De sociaal-democraten, die zich in de loop van het driedaags debat vol wantrouwen hadden getoond jegens de Franse ontwerpers van het plan, hebben ondanks een krachtig beroep, dat dr. Adenauer op hen deed, hun afwijzende houding niet herzien. Met hen stemden de communisten en enkele uiterst rechts-radicalen tegen het plan. Er waren 232 leden voor en 143 tegen ratificatie. Na het ratificatievoorstel heeft de Bonds dag, dit keer echter met de stemmen der meeste socialisten, een besluit aangenomen, waarin de regering wordt verzocht, een in vesteringsplan voor de modernisering der Duitse kolen- en staalindustrie uit te wer ken en waarin op een spoedige beëindiging van de nog in gang zijnde decentralisatie der Duitse industrie wordt aangedrongen. Voorts heeft de Bondsdag op voorstel der christelijk-democratische partij besloten de kanselier te verzoeken, terstond na de rati ficering van het plan stappen te nemen „om de bevolking van het Saargebied eindelijk de politieke vrijheden te verzekeren, die volgens de conventie der mensenrechten in iedere democratische staat moeten gelden". De socialisten onthielden zich bij dit voor stel van stemming omdat zij er „een be wijs van de toegeeflijkheid" der regering in zagen. Naar socialistische opvatting had West-Duitsland de aanvaarding van het plan-Schuman afhankelijk moeten stellen van een wijziging van het huidige regiem in de Saar. De laatste dag van het driedaagse debat over het plan heeft opnieuw een scherpe woordenstrijd tussen de regeringsploeg en de socialisten gebracht. Bondskanselier dr. Adenauer vond daarbij ditmaal niet zijn oude vinnige tegenstander, dr. Schumacher, tegenover zich. De slotronde werd voor de socialisten gestreden door Erich Ollen- hauer, de plaatsvervanger van de socialis tische leider, die wegens ziekte voor ge ruime tijd van het politieke toneel ver dwenen is. Ollenhauer toonde zich in dit debat een niet minder slagvaardig tegen speler dan zijn voorman en met de kanse lier maakte hij het einde van dit debat»tot een van de meest spannende en hoogstaan de duels in de nog jonge geschiedenis van de Bondsdag. Dr. Adenauer had zijn gewone koude nuchterheid afgelegd, töen hij kort voor de eindstemming,de socialistische critiek nog eens onder een vloed van Europese argu menten trachtte te bedelven. Hij sprak met een door hem zelden getoond enthousiasme, toen hij de socialisten verweet dat zij zich er geen beeld van vormen „hoe het er in de buitenwereld eigenlijk uit ziet". Hii verweet de socialistische nrofessor Schmid scherp diens opmerking, dat Duitsland met dit plan zou moeten wachten tot het bui tenland een bewijs zou hebben geleverd. Duitsland werkelijk als gelijke partner te gemoet te willen treden. De hele socialis tische argumentatie was vervuld geweest van een wantrouwen jegens de partner- landen. „Maar", zo vroeg dr. Adenauer zijn tegen standers, „is uw geheugen dan zo zwak? Hebt u dan reeds vergeten, dat door Duitse nationaal-socialisten de oorlog is ontketend, waaruit de gehele ellende der wereld is ontstaan?" „Kan de Duitse Bondsdag na zulk een verleden, dat andere volken met diep wan trouwen vervuld heeft, nog verlangen, dat anderen het eerst bewijzen van Europese geest zullen leveren? Men moet zich afvra gen, of in de socialistische opvatting niet weer de oude Duitse ondeugd een rol speelt alles van anderen te verlangen en zelf niets te geven." „Het gaat er om, aldus Adenauer, dat het Duitse volk probeert bij andere volken weer vertrouwen te winnen. Mijn reizen naar het buitenland hebben mij aangetoond welke wijziging zich daar in enkele jaren reeds in de houding jegens Duitsland vol trokken heeft." In dit verband kondigde dr. Adenauer met kennelijke voldoening aan, dat hij in het voorjaar naar Washington zal gaan. Dr. Adenauer is in dit laatste stadium van het debat ook nog op de zakelijke ar gumenten der socialisten ingegaan. „Als dit plan in werking is getreden dan zal geen macht ter wereld ons kunnen afhouden van een nieuwe concentratie van onze industrie, in zoverre die concentratie niet groter zou zijn dan die in de partnerlanden", zo zeide hij in antwoord op uitingen van vrees voor een duurzame beknotting der Duitse bedrijven op grond van de door de bezet ting nog altijd uitgevoerde decentralisatie der vroegere concerns. Hij zag in het plan ook geen hindernis voor een toekomstige hereniging van Duitsland of voor het be houd der banden met Berlijn. Incident Midden in de redevoering van dr. Ade nauer ontstond een tumult naar aanleiding van een incident, dat plaats greep op de ydor de Bondsraad gereserveerde banken. 'Een lid van de regering van Hessen, dr. Furtwangler, (met een overwegend pro testantse en sociaal-democratische bevol king) deed spottend alsof hij in diep gebed verzonken was, waarbij hij voortdurend kruisjes sloeg. Afgevaardigden van de christelijk-demo cratische partij riepen „schandelijk" en stormden naar de banken van de Bonds raad, druk gesticulerend en opgewonden roepend naar de betrokken „landesminis- ter". De plaatsvervangende voorzitter Her man Schaeffer schorste daarop onmiddel lijk de vergadering en gelastte ontruiming van de Kamer. Later werd de vergadering hervat m deelde dr. Schaeffer mede, dat het incident grondig zou worden onderzocht. WASHINGTON (Reuter). De militai re besprekingen der drie grote mogend heden over de veiligheid van Zuid-Oost- Azië zijn te Washington begonnen. De stafchefs van Engeland, Frankrijk en Amerika kwamen in geheime zitting bij een om in het bijzonder te spreken over de te nemen maatregelen voor het geval de Chinese communisten tot interventie in Indochina zouden overgaan. De resultaten der bespreking worden volkomen geheim gehouden. Van Amerikaanse militaire zijde zou men er sterk tegen gekant zijn Amerikaan se troepen naar Indochina te zenden, zelfs indien de Chinese communisten dit gebied zouden binnenvallen. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Verenigde Staten veel minder bezwaar zouden hebben Men gelooft voorts, dat men tevens er over gesproken heeft, of een duidelijke waarschuwing tot de Chinezen moet wor den gericht zich buiten het conflict in Indochina te houden. Men meent, dat een dergelijke waarschuwing niet zou worden geuit, tenzij er voldoende militaire kracht is om deze te steunen. wordt medegedeeld, dat Europa in 1952 een tekort van naar raming 38 millioen ton kolen zal hebben, en dat het tekort in 1956 vermoedelijk nog 32 a 35 millioen ton zal bedragen. Deze deskundigen schat ten de gezamenlijke kolenproductie in het lopende jaar op 473 millioen ton, hetgeen ten opzichte van het afgelopen jaar een stijging van 15 millioen ton zou betekenen. Naar verwachting zal de kolenproductie in 1956 zijn gestegen tot 521 millioen ton. Wat de verschillende landen betreft ver wachten de deskundigen, dat Engeland dit jaar 227 millioen ton kolen zal produceren en dat de productie in West-Duitsland een hoeveelheid van 126 millioen ton zal kun nen bereiken, mits dit land 10.000 nieuwe mijnwerkers kan aanwerven. De productie van Frankrijk in 1952 wordt geraamd op 57,2 millioen ton, die van het Saargebied op 17'millioen ton en die van Nederland op 12,5 mililoen ton. Volgens welingelichte kringen te Bonn heeft West-Duitsland aangeboden zijn ge hele kolenexport ter beschikking te stellen van de O.E.E.S. Aanvaarding van dit voor stel zou het einde betekenen van het in ternationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied, dat op het ogenblik belast is met de verdeling van de West-Duitse kolen- uitvoer. Als voorwaarde stelt West-Duits land echter, dat alle landen die Duitse ko len ontvangen, aan West-Duitsland een voldoende voorziening met grondstoffen en voedsel voor de toekomst moeten ga randeren. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de Verenigde Staten reeds hun instemming met het Duitse voorstel hebben betuigd, doch dat België verklaard heeft tegen het plan gekant te zijn, omdat het niet bereid de bestemming van zijn grondstoffen vast te leggen. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mee dat de rantsoenering van koffie met ingang van Maandag 14 Januari wordt opgeheven, waarmede dus te vens een einde komt aan de levens middelendistributie. Met ingang van Maandag vervalt de maximumprijs voor koffie. De cen trale aankoop van koffie door de over heid wordt beëindigd. Bij voortzetting van de rantsoenering zou de maximumprijs zijn verhoogd daar de voorraden koffie van de oude prijs uit geput zijn, zodat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereldmarktprijs. Voor de distributie van koffie werd ge bruik gemaakt van het restant van de oude bonkaarten, die tweeëneen half jaar gele den zijn uitgereikt. Deze bonkaarten wor den thans overbodig en kunnen worden vernietigd. De overheid verwacht geen groter ver bruik van koffie, aangezien gedurende de laatste tijd ongeveer tien procent van de consumentenbonnen en toewijzingen aan Horecabedrijven niet werd gebruikt. De distributie van koffie begon op 1 Juni 1940. De echte koffie werd spoedig voor een groot deel door de Duitsers weg gevoerd. In Mei 1941 werd 250 gram koffie- surrogaat per vier weken beschikbaar ge steld. Dit bleef zo tot Mei 1944, waarna de aanwijzing onregelmatig werd. In Decem ber 1944 werd de laatste bon voor koffïe- surrogaat aangewezen. Nu de koffie-distributie Maandag wordt opgeheven is op die dag tevens een einde gekomen aan de distributie in haar geheel die op 14 October 1939 met de distributie van suiker (333 gram per week) begon. PARIJS (Reuter). De Algemene Ver gadering van de UNO heeft gisteren het Westelijke voorstel tot geleidelijke ontwa- pening en het binnen dertig dagen instel- tegen het zenden van eenheden der jen van een commissie definitief goedge keurd met 42 tegen 5 stemmen bij 7 ont houdingen. Thor Thors (IJsland), rapporteur van de politieke commissie, die het rapport over de ontwapening indiende, bracht in herin nering. dat de commissie 24 vergaderingen aan het plan had gewijd. Voorzitter Padilla deelde mede, dat de Sovjet-Unie er niet oP zou aandringen, dat over de Sovjet-amendementen gestemd zou worden. Jules Moch (Frankrijk) zeide te betreu- rikaanse luchtmacht naar Indochina. Men vermoedt dat dit vraagstuk Vrijdag ter sprake is gekomen. Het verluidt dat de Engelsen van me ning zijn dat, terwijl Indochina inderdaad een' gebied is waar gevaar dreigt, groter aandacht moet worden geschonken aan het toenemende gevaar van een communisti sche opstand in Birma. Gemeld wordt dat ook over de militaire toestand in Malakka is gesproken. Naar verluidt heeft Groot-Brittannië. niet om bijstand van zijn bondgenoten gevraagd bij ren_ ^at Andrei Wysjinski „zijn grote ta- de bestrijding der opstandige, door de com munisten geïnspireerde, beweging in dit gebied. De militaire leiders hebben Vrijdag hun besprekingen beëindigd. Het is niet bekend of er besluiten zijn genomen. Men gelooft dat de Franse stafchef, ge neraal Juin, aangedrongen heeft op nauwe samenwerking in een defensiestelsel, dat zijn eigen reserves van lucht-, land- en zeestrijdkrachten zou hebben om een „nieuwe communistische actie tegen Indo china, Birma, Malakka en Thailand te blokkeren". Men neemt aan, dat het stelsel Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zou omvat ten, \yier luchtmachtvertegenwoordigers de conferentie als waarnemers bijwoonden. lent" had gebruikt voor de verdediging van het beginsel van het verbod der atoom wapens zonder te voorzien in een „water dicht" controlestelsel. Moch had voor ge stemd met een gevoel van hoop en wel om dat bepaalde overeenstemmingen tussen Oost en West in de commissies waren be reikt, met name betreffende de instelling van een ontwapeningscommissie, omdat de bereidheid der Sovjet-Unie, om deel te nemen aan het werk dezer commissie, een stap in de richting van de vrede vormde en omdat Frankrijk nooit de hoop heeft opgegeven, dat de wijsheid van de mens eens naar vrede zou leiden. Jessup (Amerika) zeide, dat de instelling van de nieuwe commissie een belangrijke stap naar de vrede betekende. Zijn regering zou in de commissie voorstellen indienen ten aanzien van onthulling van de sterkte der bewapening, de samenstelling van een internationaal controle-orgaan en maatre gelen teneinde het verbod van het atoom wapen en het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doelen te verzekeren. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, verklaarde, dat hij tegen de resolutie had gestemd, omdat deze zijns inziens geen enkele stap naar een verbod van atoomwapens of werkelijk internatio nale controle op ontwapening betekende. Hij deelde mee niet te hebben aangedron gen op een stemming over de Russische amendementen, omdat vele punten hieruit zouden worden vervat in een resolutie/die hij heden in de politieke commissie zou indienen inzake „maatregelen ter bestrij ding van de dreiging van een nieuwe we reldoorlog". Verworpen De Algemene Vergadering behandelde vervolgens de door de politieke commissie verworpen Russische resolutie, waarin de UNO verzocht wordt mede te werken aan de herroeping van de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid, op grond van het feit, dat deze wet naar de mening van de Sovjet-Unie gelden beschikbaar rtelt voor „ondermijnende acties" tegen Comin- form-landen. De Russische resolutie werd verworpen met 42 stemmen tegen vijf stemmen bij elf onthoudingen. BRUSSEL, (ANP). De derde dag van de Belgische regeringscrisis is verlopen zonder dat zich nieuwe aspecten hebben voorgedaan. De Koning heeft Vrijdagmor gen slechts de Franse ambassadeur te Brussel, graaf De Hauteclocque, ontvan gen; die België zal verlaten om de post van resident-generaal in Tunesië te gaan bekleden. Alvorens zijn consultaties heden voort te zetten, zou de vorst Paul van Zeeland willen ontvangen, die Vrijdag avond uit Parijs te Brussel zou terugkeren, om met hem van gedachten te wisselen over de Europese vraagstukken. In politieke kringen verneugt men zich er over, dat de Koning niet alleen de voor zitters van Kamer en Senaat heeft ont vangen, doch ook de leiders der drie tra ditionele partijen heeft geraadpleegd. Op gemerkt wordt, dat de vorst zich van de consultatie der partijleiders had kunnen onthouden, daar het hier om een ontslag aanvrage gaat van een homogeen-katho lieke regering buiten bet parlement om. Door aldus te handelen heeft de Koning van zijn belangstelling blijk willen geven voor alle nuances van het politieke leven. In Frankrijk De Franse radicale minister Faure, in dertijd de Franse aanklager bij het proces van Neurenberg, is door de president aan gezocht de mogelijkheden tot de vorming van een nieuwe regering te onderzoeken. Hij was juridisch adviseur van De Gaulle in het nationale bevrijdingscomité en mi nister van Justitie in het afgetreden ka binet. Faure heeft de informatieve opdracht aanvaard. Hij zal Maandag uitsluitsel ge ven. Tevoren had Yvrn Delbos. radicaal oud-minister de opdracht geweigerd. Van ambtelijke zijde is berekend dat de regeringscrisis Frankrijk een milliard francs per dag kost. Dit verlies wordt ver oorzaakt doordat de volksvertegenwoordi ging de wetsontwerpen, die voorzagen in staatsinkomsten voor 1952 niet heeft goed gekeurd. De inkomsten van de Franse staat zijn nu gebaseerd op fiscale en andere maatregelen van 1951 en vorige jaren, doch de uitgaven geschieden overeenkomstig het hoger liggende peil van 1952: Het ver schil hiertussen vormt de hiervoor genoem de een milliard francs per dag, hetzelfde bedrag dat Frankrijk dagelijks besteedt voor de oorlogsvoering in Indochina. 's-GRAVENHAGE Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Vrijdagmiddag het eerste contact plaats vond tussen de daar toe door de regering van de republiek In donesië aangewezen missie onder leiding van professor dr. Raden Supomo en de leden van de door de Nederlandse minister president daartoe ingestelde interdeparte mentale commissie onder leiding van de staatssecretarissen mr. N. S. Blom en L. Götzen. Besloten werd op Dinsdag 15 Januari de eerste plenaire vergadering te doen houden. De besprekingen zullen betrekking heb ben op de vraagstukken betreffende de Nederlands-Indonesische unie en Nieuw Guinea. Zezamenlijk zal worden gezocht naar een antwoord op de vraag, welke herziening van de basis der Nederlands- Indonesische betrekkingen voor beide lan den aanvaardbaar zou zijn. De resultaten van deze besprekingen, die een informeel karakter dragen, zullen zo mogelijk in de vorm van concrete ontwer pen aan elk der beide regeringen worden aangeboden. (De samenstelling van de Nederlandse commissie is elders in dit blad vermeld). Piloot licht gewond; v toestel beschadigd Vrijdagmorgen is op de vliegbasis Volkel een Thunderjet bij de landing verongelukt. Het toestel werd beschadigd. De piloot, de sergeant-vlieger J. Pahud de Mortanges uit Schalkhaar, werd licht gewond. Hij is in het militair hospitaal te Utrecht opge nomen. In Canberra is aangekomen de heer Ph. J. te Winkel, voorheen referendaris aan het departement van Verkeer en Waterstaat, die benoemd is tot adjunct-emigratie-attaché bij de Nederlandse ambassade in de Australi sche hoofdstad Canberra. ycocoacinooooos incoornooooooQO WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Krach tige tot matige Noordelijke wind. Van nacht en morgenochtend in het bin nenland hier en daar lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag.' 13 Januari Zon op 8.43 uur, onder 16.54 uur. Maan op 18.10 uur. onder 9.43 uur. 14 Januari Zon op 8.43 uur, onder 16.55 uur. Maan op 19.23 uur, onder 9.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 Januari Hoog water: 4.02 en 16.13 uur. Daag water- 12 uur Zondag 13 Januari Hoog water: 4.38 en 16.4M uur. Laag water: 0.18 en 12.37 uur Maandag 14 Januari Hoog water: 5.12 en 17.19 uur. Laag water: 0.56 en 13.12 uur. lo<x»cicccocccccooocc>coccoocooocccoccicocccccco3oooooooc

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1