Haagse zwemkring versloeg de Haarlemse overtuigend „Prinses Marijkeschool" heeft reeds gebrek aan ruimte De Haarlemse twaalftallen boekten goede resultaten Taxi? 18000 Gelijk spel in hockeycompetitie tussen BMHC en TOGO (2 - 2) ■Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Grieperig AKKERTJE MAANDAG 14 JANUARI 1*52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoogoven-schaaktournooi Haarlemse Zeilvereniging Gouden medaille voor Jan van Krimpen KORFBALCOMPETITIE HOOFDPUNT Voor de kinderen FEUILLETON De Kerkelijke arbeid in de „Noorderkerk" Een plechtigheid in het kerk gebouw aan de Velserstraat Burgerlijke stand van Haarlem De wedstrijd BMHCTOGO leverde een gelyk spel (22) op. Dit was voor de Bloe mendalers, die de verdeling der punten ver dienden, meer dan werd verwacht. J. K. Hage maakte de doelpunten voor de thuis club. Reeds dadelijk na het begin zette TOGO een offensief in. De gasten kwamen dikwijls gevaarlijk opzetten, terwijl BMHC op zijn beurt eveneens naar het doel der tegenpartij trok. Doelpunten bleven echter uit tot de laatste vijf minuten van de eerste helft. Uit een korte hoekslag gaf W. van Beaumont de Haagse club de leiding, toen hij een van doelman Dalmeyer terugstuitende bal in schoot (01). Nog geen twee minuten later doelpuntte J. K. Hage uit een voorzet van H. Markus na goed samenspel met deze rechtsbuitenspeler (1—1). In de tweede helft kwamen de Bloemen- daalse spelers meer in de aanval, nadat P. Lagaay uit één van de elkaar opvolgende hoekslagen in de twaalfde minuut opnieuw aan TOGO de leiding had gegeven (12). Een kwartner later gaf scheidsrechter Donse laar aan BMHC een strafbully, toen H. Drijver, een achterspeler van TOGO. na een korte hoekslag de bal op de doellijn met zijn voet stopte. J. K. Hage schoot de bal in en daarmede was de stand weer gelijk (22). In de laatste minuten van de wedstrijd kwam hierin geen verandering meer. De publieke belangstelling voor hockey neemt steeds meer toe. Ruim duizend men sen woonden de wedstrijd BMHCTOGO bij. Overige eerste klassers HHIJC, dat zelf niet speelde, is door het gelijke spel van TOGO nu wel zeker van het kampioenschap. Om dit te bereiken behoeft het uit twee wedstrijden maar 2 punten te behalen; een van die wedstrijden gaat tussen HHIJC en TOGO. De uitslag van de wedstrijd LarenBe Fair (31) was van weinig belang. In de staartgroep boekten Amsterdam (uit tegen HDM 1—4) en HGC (tegen SCHC 21) een overwinning en behaalden daar mee elk twee kostbare punten. Verschui vingen in de ranglijst waren hiervan het gevolg. De stand luidt: achter- met de linksbinnen plaats. Zij maakte voor Rood Wit gelijk uit een korte hoekslag (1—1). Met deze stand, die de verhouding van de geüjkopgaande strijd juist weergeeft, kwam het eindsignaal. De stand is nu als volgt: BDHC Amsterdam Gooi HHIJC Be Fair Rood Wit Hilversum TOGO 10 10 9 9 9 10 11 10 15 12 11 10 8 8 8 6 15— 7 24—17 19—13 18—13 13—17 10—16 13—23 13—19 HHIJC 11 9 2 0 20 50- 8 TOGO 12 7 5 0 19 31—10 BMHC 12 3 7 2 13 20—20 Be Fair 12 4 3 5 11 21—24 Laren 12 3 5 4 11 13—19 Amsterdam 11 3 4 4 io 10-13 Gooi 10 3 3 4 9 14—23 HDM 12 3 2 7 8 22—33 HGC 11 3 1 7 7 11—23 SCHC 11 1 4 6 6 11—28 HilversumBDHC 02 BDHC herstelt zich langzamerhand weer en is er op uit zich het kampioenschap niet te laten ontnemen. Nu mejuffrouw J. Jurris- sen haar oude vorm als veldspeelster toch weer schijnt te hebben teruggevonden zit er ook meteen een beter verband in de ploeg. Zowel door samenspel, als ook in techniek en tactiek hoeft het elftal niet voor die van de tegenstandsters onder te doen. Voor de rust doelpuntte mejuffrouw Jurrissen uit een goede aanval; in de tweede helft schoot zij een korte hoekslag in. De Hilversumse voorhoede was in de eerste helft iets meer in de aanval, maar speelde te doorzichtig om gevaarlijk te kunnen zijn. Na de rust was BDHC in de meerderheid. Ondanks een zwaar bespeelbaar veld was het een prettige en goede wedstrijd, waarbij mejuffrouw L. Roemers, de doelverdedigster van Hilversum, op goede wijze de vele aan vallen heeft gekeerd. Mejuffrouw M. de Jong verdedigde het Bloemendaalse doel in plaats van mejuf frouw Jurrissen. TOGO—Rood Wit 1—1 TOGO. dat de onderste plaats bezet, heeft alles op alles gezet en speelde daardoor vrij fors In de eerste helft nam het de leiding. Na rust wijzigde Rood Wit de opstelling. Mejuffrouw T. Goeting verwisselde de links- Twee keer is Donner in deze eerste dagen van het Beverwijkse Hoogovenschaaktour- nooi ten onder gegaan. Eerst werd hij het willig slachtoffer van dr. Euwe, die hem in 49 zetten tot overgave dwong; vervolgens bond de Joegoslaaf Fuderer hem met een glimlach aan zijn zegekar. Maar Kramer heeft zijn vriend Donner enigszins gewro ken er kwam tussen hem en de Joego slaaf tenminste een remise uit de bus. Na dit eerste begin van het schaakevenement dat vandaag in het Kennemer Theater voortgang vindt, leiden Euwe, Fuderer en de oude schaakrot Rellstab. De uitslagen zijn: Eerste ronde: EeuweYanofsky l/2l/2, Kramervan Scheltinga J/2V2. Kostitsj Bouwmeester y2y2, O'KellyRellstab V2-V2- Tweede ronde: Van ScheltingaRellstab 01, Yanofsky—Kostitsj \'2l/z, Donner Euwe 01, KramerFuderer y21/2, BouwmeesterO'Kelly i/2\'2. Stand na de tweede ronde: 1., 2. en 3.: Euwe, Fuderer en Rellstab, ieder Wi pilt.; 4., 5., 6., 7. en 8.: Kostitsj, Kramer, Bouw meester, Yanofsky, O.Kelly en de Galway, ieder 1 pnt.; 9. v. Scheltinga, V2 pnt.; 10. Donner, 0 pnt. Westelijke promotieklasse In de promotieklasse B werd de wedstrijd BMHC IIIAeolus afgelast. In de afdeling C ging in het Heemsteedse Sportpark de strijd tussen Alliance en HHIJC III. Alliance won deze bijzonder prettig gespeelde wedstrijd met 21. Op zeer fraaie wijze gaf A. Neelis sen de Heemsteedse spelers de leiding. Na de rust doelpuntte R. Schlatmann nogmaals voor Alliance. In de eerste helft had Alliance een veldoverwicht, maar de verdediging van HHIJC weerde zich goed. De afdeling D bracht evenmin veel ver andering, daar verschillende wedstrijden werden afgelast. Strawberries verloor in Vel- sen van Alkmaar (12). Het was geen mooie wedstrijd, waarin de Alkmaarse hockeyers een ruwe strijd speelden. Voor de gastheren doelpuntte A. Hop. De ruststand was 00. Promotieklasse dames De weersgesteldheid was er ook bij de dames de oorzaak van, dat -de meeste wed strijden werden afgelast. In de afdeling A speelde alleen BDHC in Bloemendaal tegen Strawberries. Voor rust doelpuntte mejuf- foruw G. de Groot voor de Velsense dames, maar daarna kon Strawberries niet meer door de goed spelende Bloemendaalse ach terhoede heen 'komen. De voorhoede van BDHC miste productiviteit. Bij Strawber ries viel mejuffrouw G. Nijssen op door haar goede spel. ADVERTENTIE De Haarlemse Zeilvereniging hield Zater dagavond haar jaarlijkse feestavond in „Dreefzicht". Een programma, dat op één uitnodiging na geheel verzorgd werd met eigen krachten, hield de aanwezigen geboeid bezig. Enkele eenactertjes, voordrachten en mu ziek door de H.Z.V.-band oogstten veel suc ces. In het bijzonder noemen we de presta ties van het muziek-ensemble onder leiding van de heer Alphenaar, die zeker alle lof verdienen en die zeer gewaardeerd werden. Onder het motto: „Wij gaan varen" ein digde het zeer geslaagde programma achter het voetlicht. Een geanimeerd bal duurde tot twee uur. In de middelbare technische school voor bouwkunde te 's-Gravenhage is een tentoon stelling geopend van inzendingen van de nationale prijsvraag voor bouw- en weg en waterbouwkunde, die bij het lustrum van deze school is uitgeschreven. Op overtuigende wijze heeft Zaterdag avond de kring Den Haag van die van Haarlem de tweekamp gewonnen, die ten bate van het mr. Bierenbroodspot's zwem en trainingsfonds in het Sportfondsenbad te Haarlem werd gehouden. In de wedstrijden voor de aspiranten be haalden de Hagenaars een ruime voor sprong. De stand na de zesde wedstrijd was Den Haag 1309.5 punten en Haarlem 1401,8 punten. In de hierna volgende wedstrijden haalden de Haarlemmers op en na de tiende wedstrijd was de stand: Den Haag 2782,5 en Haarlem 2809,3 punten. De verwachting, dat de Haarlemmers in de volgende num mers de achterstand in een voorsprong om zouden zetten, liep uit op een teleurstelling, te meer daar in de wedstrijd 200 meter schoolslag dames Jopie Spoor wegens ziekte verstek liet gaan en dit de Haarlemmers vele strafpunten opleverde. Na afloop van de zwemwedstrijden was de stand: Den Haag 5988,6 punten en Haarlem 6057,3 pun ten Ook in de waterpolowedstrijden bleven de Hagenaars de Haarlemmers de baas. De dames-wedstrijd werd met 4-2 en de heren wedstrijd met 2-0 gewonnen, waardoor Den Haag 52 punten in mindering moest worden gebracht, zodat de eindstand werd: Den Haag 5936,6 punten en Haarlem 6057,3 punten. In de zwemwedstrijden won Wim Geurt- sen na een spannende strijd van R. Bollen (Den Haag) de 100 meter vrije slag heren. In de 100 meter rugslag voor dames zege vierde Jenny van Waard vrijwel zonder strijd. Geheel onbedreigd won Joris Tieb- bes' de wedstrijd 400 meter vrije slag. Frits Maus won met 3 seconden voorsprong op Fred Pieters de 100 meter rugslag heren. In de wedstrijd 100 meter vrije slag dames boekte Margót Marsman succes. Een felle strijd werd gestreden tussen Bob Bonte (Haarlem) en Piet Bekkering (Den Haag), in de wedstrijd 200 meter schoolslag heren. Met 0.1 seconde verschil won de Haarlem mer. De belangrijkste uitslagen zijn: 100 meter vrije slag heren: W. Geurtsen, Haarlem, 61.6 sec.: R. Bollen, Den Haag, 62.6 sec.; J. Bouman, Haarlem, 64.4 sec. 100 meter rugslag dames: Jenny van Waard, Haarlem, 1 min. 24.8 sec.; L. Bins- bergen, Den Haag. 1 min. 25 sec.; J. de Haan, Den Haag, 1 min. 25.2 sec. 400 meter vrije slag heren: J. Tiebbes, Haarlem, 5 min. 1.2 sec.; Fred. Pieters, Haarlem, 5 min. 15 sec.; C. Razoux Schultz, Den Haag, 5 min. 24.1 sec. Estafette 3 x 66 2/3 meter wisselslag meisjes: Den Haag 2 min. 49 sec.; Haarlem 2 min. 53.4 sec. Estafette jongens 3 x 66 2/3 meter wis selslag: Den Haag 2 min. 34.3 sec.; Haarlem 2 min. 38.4 sec. 200 meter schoolslag dames: R. Schippers, Den Haag, 3 min. 7.3 sec.; Do Turkenburg, Haarlem, 3 min. 16.7 sec.; H. Werther- Caspars, Den Haag, 3 min. 16.8 sec. 100 meter rugslag heren: Frits Maus, Haarlem, 1 min. 13.4 sec.; Fred Pieters. Haarlem en T. Bijkerk, Haarlem, 1 min. 16.4 sec. 100 meter vrije slag dames: Margot Mars man, Haarlem. 1 min. 11.8 sec.; C. Berlijn, Den Haag, 1 min. 15.6 sec.; M. Olderiks, Den Haag, 1 min. 16.1 sec. 200 meter schoolslag heren: Bob Bonte, Haarlem, 2 min. 49.4 sec.; Piet Bekkering, Den Haag, 2 min. 49.5 sec.; Ad de Vries, Haarlem, 2 min. 58.2 sec. 10 x 66 2/3 meter vrije slag dames: Den Haag 8 min. 3 sec.: Haarlem 8 min. 7 sec. Estafette 10 x 66 2/3 meter vrije slag heren: Haarlem 6 min. 40.4 sec.; Den Haag 6 min. 46 sec. Ter gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag is de Haarlemse letter-ontwerper Jan van Krimpen een hartelijke hulde be reid, die haar hoogtepunt heeft gevonden in een tentoonstelling van zijn werken in het Museum Enschedé aan het Klokhuis plein. Maar nog op een andere manier is de waardering die men voor het werk van Jan van Krimpen heeft, tot uitdrukking ge komen. En wel tijdens een receptie die na de opening van de tentoonstelling velen naar het museum deed komen, om de jarige te complimenteren. Tal van vrienden, uit gevers en medewerkers van Jan van Krim pen vormde het gezelschap dat aanwezig was, toen mr. H. de la Fontaine Verwey de tentoonstelling Zaterdagmiddag opende. Daaraan ging vooraf een welkomstwoord van de president-directeur van Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de heer B. F. Enschedé, die de jarige in hartelijke bewoordingen gelukwenste. Als uitingsvorm van de grote dankbaarheid en waardering jegens de heer Van Krimpen en de invloed die hij op de typographie heeft gehad, bood de heer Enschedé de jarige een medaille in goud aan, geslagen ter gelegen heid van het tweehonderdjarig bestaan van de lettergieterij van Enschedé. Mr. De la Fontaine Verwey verklaarde de tentoonstelling geopend, nadat hij het vakmanschap van de jarige in waarderende woorden had geroemd. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de heer K. Visser, inspecteur in algemene dienst, benoemd tot hoofdinspecteur der lan delijke organisatie. Hoewel de lessen op de „Prinses Ma rijkeschool" Christelijke school voor bui tengewoon lager onderwijs) aan de Sophia- straat te Haarlem pas op 1 October begon nen zijn, is de school reeds „uitgegroeid". Er kan nog een beperkt aantal leerlingen aangenomen worden, omdat de enkele klassen, waax-over de school kan beschik ken bijna vol zitten. Drie maanden gele den waren er veertig leerlingen (onderge bracht in drie groepen) en thans tachtig (vijf groepen) en er is voorlopig weinig kans, dat er in het gebouw meer ruimte vrij komt. Het wachten is nu op een nieuw gebouw, dat in de omgeving van de Regge- straat in Haax-lem-Noord zal vei-rijzen. Architect H. W. van Kempen te Bloemen daal heeft reeds een ontwei-p gemaakt. Voorlopig zal de heer J. Mol, die als hoofd der school optreedt, het met de klassen in het centrum der stad moeten stellen. Hij is er tevreden mee en hij heeft er voor gezorgd, dat het gedeelte 'van het gebouw, dat hem toegewezen is, er gezellig uitziet en dat de leerlingen wat zullen op doen voor de toekomst. De initiatiefnemers tot de school hebben ï'eeds twintig jaar aan de plannen gewerkt, alvorens ze ver wezenlijkt konden worden. Men kan thans in ieder geval voort en gehoopt wordt, dat de nieuwe school spoedig gebouwd kan worden. Vrijdag 25 Januari wordt in het tegenwooi-dige gebouw een bijeenkomst ge houden, ter gelegenheid van het ingebruik- nemen der school. De school is bestemd voor leerlingen uit Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloe mendaal, Zandvoort en Velsen. Besturen van daar gevestigde Christelijke scholen zijn in het bestuur der „Prinses Marijke school" vex-tegenwoordigd. Deze scholen worden bezocht door zevenduizend leer lingen. Indien hoofden van scholen menen, dat het voor de kinderen, die moeilijk kun nen leren en op de gewone lagere school niet mee kunnen, naar de school aan de Sophiasti-aat moeten worden overgeplaatst, dan stelt een commissie, bestaande uit de kinderpsychiater dr. J. P. Petersma (werk zaam bij de schoolpsychologische dienst der gemeente Haaidem) en de heer J. Mol, een onderzoek in, waarbij aan vele punten aandacht wordt besteed. De kinderen moe ten minstens de eex-ste klasse van de lagere school doorlopen hebben alvorens zij in aanmerking komen voor de „Pi-inses Ma rijkeschool". Op deze school zijn zowel de opvoeding als het onderwijs van belang. De structuur van het kind is gehandicapt en de leer- ADVERTENTIE Mijnhardt'» Hoofdpijnpoeders Doos 4 7 crn« In de eerste klasse van de K.N.K.B. be haalde Westerkwartier voor de veertiende maal het afdelingskampioenschap. De wed strijd tegen Koog Zaandijk was niet een voudig: bij rust stonden de Amsterdammers met 4-0 achter. Doch in de tweede helft werd de Zaanse ploeg volkomen overspeeld en moest tenslotte met 7-4 de zege aan de kampioenen laten. Oosterkwax-tier heeft na goed spel ZKV met 5-1 verslagen. In de eerste helft ging de strijd gelijk op. ZKV had het eerst suc ces, toen Schaap na twintig minuten de bal door de korf schoot (0-1). Deze stand bleef tot de rust ongewijzigd. Daarna verhoogden de Haarlemmers het tempo en Drogtrop bracht na vijftien minuten de stand in evenwicht (1-1). ZKV werd nu minder en door zeer goede combinaties van Ooster kwartier kon D. Starink vrij spoedig de stand van 1-1 op 3-1 brengen. Ook in de derde opstelling waren de gastheren ge vaarlijker, zodat door doelpunten van Bak ker en Starink Jr. het einde een 5-1 zege bracht. Aurora was op bezoek bij Groen Geel en verloor eervol. De gasten verloren met 6-3, ofschoon een gelijk spel de juistere uitslag was geweest. In de eerste helft waren de Haarlemmers ontegenzeggelijk de betere ploeg; deze helft werd dan ook volkomen verdiend met de stand 2-3 afgesloten. Na de hervatting maakte Gi'oen Geel gelijk (3-3); deze stand blee£ tot tien minuten voor het einde ongewijzigd, maar daarna werd Groen Geel productief, zodat het de stand tot 6-3 opvoerde. In de wedstrijd Sport VereentOKV werd bij de stand 6-5 kort voor het einde een speler van OKV door arbiter Plooyer uit het veld gezonden. De speler weigerde het veld te verlaten, zodat de arbiter niet anders kon doen dan de wedstrijd te sta ken. Dus zal het gevolg zijn voor de ver eniging: een geldboete van 15, het ver liezen van de wedstrijd met 11-0, benevens twee extra verliespunten. In de eerste helft was OKV wat gelukki ger met schieten en liep tot 2-4 uit. Na de rust doelpuuntte Ritsburg voor Sport Ver eent,'waarna OKV weer aan bod was (3-5). Sport Vereent werd nu sterker en W. Vink en J. de Pater brachten beide partijen op lelijke voet (5-5). Toen H. van Asselt op raaie wijze aan Sport Vereent de leiding ?|af, beging een speler van OKV een over reding, waarna het hiervoren vermelde incident ontstond. Aurora 2 behaalde zijn eerste winstpunt door een gelijk spel tegen ZKV 2. Deze ploeg nam de leiding, waarna KL Sibrandi de stand op 1-1 bracht. Nog voor de rust kreeg mejuffrouw Burgers vgn Aurora on- vei-wachts een vrije kans en Aurora leidde daardoor met 2-1. Maar bij de hervatting was de stand plotseling weer 1-1 geworden, want na vergadering van beide aanvoer ders met de arbiter werd het tweede doel punt niet geldig verklaard. Een en ander getuigt wel van sportiviteit, doch is vol komen in strijd met de spelregels. De „herziene" stand 1-1 bleef tot onge veer vijf minuten voor het einde onge wijzigd: toen nam ZKV nogmaals de lei ding (1-2), maar Aurora had tenslotte het laatste wooi-d, waardoor het einde met 2-2 kwam. Haarlem, dat zes weken niet had ge speeld, behaalde een moeilijke overwinning van 2-1 op Indo. De Haarlemmers konden hun goede vorm niet vinden. Daarbij kwam, dat de Amsterdammers veel te veel op de man speelden, hetgeen niet erg bevorder lijk was om snelheid te ontwikkelen. Voor de rust wogen de partijen gelijk tegen el kaar op. Toch stond Haai'lem bij rust met 1-0 voor door een prachtig doelpunt van W. Klasen. In de tweede helft vergrootte Haai-lem door B. Bosch de voorsprong tot 2-0 na prachtig aangeven van W. Klasen. Vrij spoedig verkleinde Indo deze stand tot 2-1, zij het dan ook dat dit doelpunt niet vrij van „lopen" was. Onder grote spanning kwam het einde met de kleinst mogelijke winstcijfers voor de Haarlem- ploeg. ADVERTENTIE BRAZILIAANSE ZEDEN. Om de ijver van zijn voetballers te stimuleren heeft de president van de Bangu FC aan ieder van hen een huis en een automobiel beloofd, mits hun club er in slaagt het voetbalkampioen schap van Rio te winnen. De huizen zullen eventueel gebouwd worden te Bangu, op een terrein dat eigendom is van de president van de club. Gelukkig bleef oom Tripje niet lang boos. Ze beloofden, dat ze niet meer zulke ondeugende dingen zouden uithalen, want ze zagen wel in, dat dat toch niet kon. Op een dag, toen Rick en Bunkie uit school kwamen, ontdekte Rick iets leuks. „Kijk daar eens, Bunkie!", riep hij. Bunkie keek. Op een pleintje tegen een tuinmuur, stond een hel gekleurde stellage. Een man met 'n grote hoed op en 'n trommel aan een riem, trommelde er lustig op los, zodat het ver in de omtrek te horen was. „Een poppenkast!", juichte Bunkie. „Daar gaan we gauw op af", zei Rick. En ze holden naar de poppenkast, waar al wat kinderen bij elkaar stonden. „De voorstelling gaat zo dadelijk beginnen!", riep de poppenkastman, en hij trommelde nog eens lustig door. „Fijn!", zei Bunkie. „Dat zal aardig worden!" door ANNE LORAINE f Vertaald uit het Engels H) „Maar ik begrijp 't niet", riep Millicent at. Er kwam een ontstelde uitdrukking >p haar gezicht en een diepe blos op haar wangen. Ik weet zeker, dat ik je geen aan leiding gegeven heb om opeens zo tegen mij te spreken! Wat heb ik gezegd of ge daan, dat jou de indruk zou kunnen geven, dat ik spijt heb van het werk, dat ik voor mijn broer en zijn dochtertje heb gedaan? Ik heb zelfs nooit tegen je gezegd, dat ik een huwelijk opgegeven heb om datgene, wat ik als mijn plicht voelde, voort te zetten! Ik was ook graag bereid om na jullie huwelijk te blijven en jou te assis teren, maar als je op een dergelijke wijze tegen mij spreekt, pak ik natuurlijk mijn koffers. Ik heb alles gedaan om goede vrienden met je te worden, en het was heus niet gemakkelijk, gezien het feit, dat mijn broer het niet nodig vond me tevoren in te lichten over zijn plannen voor een andere regeling Lynne glimlachte bitter. „Wat een aar dige benaming voor ons huwelijk", merkte ze op. „Een andere regeling. Millicent, wees niet boos of verdrietig. Ik wilde je alleen maar zeggen, dat je niet langer be hoeft te doen alsof. Als je weg wilt, ga dan rustig. Ik zal heus Preston's huishou ding wel voor elkaar krijgen, en voor het geval ik mocht falen, kunnen we een goede huishoudster nemen. Wat Jessica betreft, heb ik 't gevoel, dat ik het meisje heel goed aan kan, ook al is ze erfelijk belast met opvliegendheid. Wat zou je ervan zeg gen, als we nu naar onze gasten teruggin gen?" Millicent greep haar arm en dwong haar zich om te draaien. Ze keek Lynne woe dend aan en er was geen spoor meer over van de vriendelijke vrouw, die haar met alles behulpzaam was geweest. „Goed, Lynne Thorn", als je dan de waarheid wil weten, kun je die horen", zei ze kwaadaardig. „Wil je graag horen, waarom mijn broer met je getrouwd is? Wil je zijn werkelijke mening over jou horen? Zal ik je vertellen, dat Preston nooit enig gevoel van liefde voor je ge voeld heeft Met een snelle beweging maakte Lynne zich los en verliet het vertrek. 'Ze liep de lange gang door en betrad de ontvangst zaal. De eerste, die ze zag was Preston. Hij stond enigszins apart van de vrolijke menigte, zijn gezicht zag bleek en er was een ontstemde uitdrukking in zijn ogen. Toen hij haar in 't oog 'kreeg, kwam hij onmiddellijk op haar af. Jessica liep ach ter hem aan. „Wat mankeert je, Lynne?", vroeg hij op gedempte toon. „Hoe verzin je 't om opeens zonder verklaring te verdwijnen? Voel je je niet goed?" „Ik heb hoofdpijn", antwoordde ze koel, terwijl ze met een vriendelijk glimlachje diverse gasten, die op haar toekwamen, geruststelde. „Ik nam een asperine en het is nu al een stuk beter. Het spijt me, dat ik je last bezorgde „Lynnebegon hij en fronste. Hij hield echter op, toen hij haar merkwaar dige starende blik op zich gericht voelde. Ze keek hem aan, alsof ze hem nog nooit eerder gezien had. Hij legde een hand over de hare en merkte tot zijn verbazing, dat ze even een gebaar van afweer maak te. Hij trok zijn hand onmiddellijk terug. Er kwam een harde uitdrukking in zijn ogen. „Ik zal blij zijn, als deze hele be weging voorbij is", zei hij kortaf. „Ik moet 't nog met je hebben over onze huwelijks reis. Kunnen we niet ergens even alleen samen praten?" „Een ogenblik geleden was je nog ver ontwaardigd, dat ik onze gasten in de steek liet", merkte ze droogjes op. „Vindt je 't niet nóg onbeleefder, als wij ons nu beiden terugtrekken? Als onze gasten weg zijn, hebben we toch tijd genoeg om te praten". Hij keek haar strak aan. „Het is toch niet zo, dat je liever niet alleen met me bent?", vroeg hij. Ze dwong zichzelf tot een kalm antwoord. „Dat zou vrij dwaas van me zijn, gezien het feit, dat ik in de zal zijn, vindt je niet? Maar waarom kun nen. we niet even wachten met praten? Het feest is toch gauw afgelopen en dan hebben we gelegenheid te over". Hij bleef haar strak aankijken, maar toen ze verder niets zei, liet hij haar opeens alleen en liep in de richting van zijn zuster, tot wie hij op zachte toon be gon te spreken. Millicent keek hem aan en knikte, terwijl er een glimlach op haar lippen kwam. Preston kwam hierna bij Lynne terug. „We gaan er vandoor", kon digde hij aan. „Millicent zal de aanwezi gen vertellen, dat we er tussen uitgetrok ken zijn, zonder iemand iets te zeggen. Mijn wagen staat buiten, voeg je in een minuut of twee bij me". Ze knikte zwijgend. Ze vertrouwde haar stem niet. Ze begreep heel goed, dat Pres ton een verklaring van haar gedrag zou vragen, zodra ze alleen waren, en wat moest ze dan zeggen? Ze was tenslotte met hem getrouwd en had de consequenties te aanvaarden. Het was niet haar bedoeling zich aan deze consequenties te onttrekken, maar ze wilde alleen maar even tijd hebben om de situatie onder ogen te zien en zich aan te passen. Ze kon niet zo opeens al haar dwaze vrouwelijke dromen opgeven en de nuchtere realiteit aanvaarden. Hiervoor was tijd nodigZe had niet veel gele genheid gehad om over haar toekomst met Preston te dromen, maar toch was het moeilijk en pijnlijk om de weinige illu sies, die ze gekoestei'd had, op te moeten toekomst nog zovele malen alleen met je geven. Als ze maar even alleen kon zijn, tot de pijn in haar hart ophield en haar gezond verstand weer de bovenhand zou krijgen. Enige ogenblikken later zat ze naast Preston in de auto. Zwijgend reed hij terug naar het huis in Hampstead. Lynne vroeg zich, terwijl ze stilletjes naast hem zat af, of iemand in hen een „gelukkig paar zou herkennen, dat zo juist van de trouwplech tigheid terugkwam en op weg naar het eigen huis was Ze wist niet, dat een jong student een wit zijden schoentje achter aan de bumper van de auto had gebonden. Pas toen ze uit de auto stapten, ontdekten ze 't; Pres ton rukte het verontwaardigd los en gooide 't met een gemompelde verwensing in het struikgewas. Zwijgend liep ze het huis binnen en even later viel de huisdeur ach ter hen dicht. Ze waren alleen Hij legde een hand op haar arm en dwong haar hem aan te kijken. Zijn ge zicht was bleek. Zijn stem was kalm, toen hij haar vroeg, wat er aan scheelde. „La ten we niet op deze manier starten, Lyn ne", vervolgde hij, toen ze niet antwoord de. „Er moet op die receptie iets gebeurd zijn, dat je van streek heeft gemaakt, en ik wil weten wat dat is. De Lynne, die naast mij in de kerk stond, was een heel andere dan de Lynne, die in de receptiezaal naar me toe kwam. Wat heeft die verandering teweeg gebracht? Lynneer is iets, dat je moet begrijpen „Ik begrijp het", zei ze snel, „maakt 't alsjeblieft niet te moeilijk Preston. We zijn beide verstandige mensen, laten we kracht moet alle mogelijkheden exploi- tei-en, om de leerling zo veel mogelijk voor de toekomst mee te geven. Door de kleine klassen heeft de onderwijzer meer gelegen heid dan op de gewone lagere school zich met de kinderen individueel te bemoeien. Getracht wordt hen te bemoedigen en zelf vertrouwen te schenken. In de morgenuren staan de zogenaamde hoofdvakken (rekenen, taal, lezen) op het lesrooster en in de middaguren wordt aandacht besteed aan handenarbeid, huis- houdonderwijs, gymnastiek, zwemmen en zovoort. De heer Mol heeft de beschikking over een keuken, waar meisjes leren koken. De lessen duren van negen tot twaalf en van een tot drie uur. Wegens gebrek aan een speelplaats spelen de meisjes op het Sophiaplein en de jongens op het Wilsons- plein. Tussen twaalf en een uur blijven de kin deren over en kunnen onder toezicht van het onderwijzend personeel in een daar voor ingericht vertrek hun boterhammen opeten. De leei-krachten hebben hun taak serieus opgevat ondanks de beperkte huis vesting. Rapporten zijn er nog niet uitge deeld. Dat geschiedt een keer per jaar. Er bestaat reeds een goed contact met de ouders. Daartoe biedt een orgaan een goede gelegenheid en dan brengen de leerkrach ten bezoeken aan huis, om de kinderen ook in andere omgeving te obsei*veren. Veel liefde en geduld wordt van hen verwacht en vaak beleven zij teleurstelling, doch ook zien zij, dat sucessen bereikt worden. Dat brengt weer voldoening. ADVERTENTIE Neem "a *n Voor het Kleverparkkwartier van de Ned. Hervoi-mde Gemeente van Haarlem was het Zondag een historische dag. In een druk bezochte dienst heeft de Stichting „Noordei-kerk en School" officieel haar kerkelijke arbeid overgedragen aan de ge vormde Wijkkerkeraad, die gelijktijdig in functie trad. Tevens werden vijf nieuwe oudérlingen bevestigd, waardoor het aan tal is verdubbeld. In een predicatie handelende over Han delingen 20 vers 28, stond de wijkpredikant dr. A. J. Rasker uitvoerig bij de veran deringen die zich aanpassen aan de nieuwe Kerkorde, stil. Stilstaand bij de taak der ouderlingen wees hij er op, dat ambts dragers, met terzijdestelling van. eigen eer, een voorbeeld in nederigheid en in geloof aan vergeving der zonden moeten zijn en ten volle bereid om te dienen. Na de bevestiging van de nieuwe ambts dragers zong de gemeente staande vers 1 en 3 van het lied „Gordt U aan". Daarna bracht dr. Rasker hulde en dank aan de stichting „Noorddei-kerk en School", die in 1911 door wijlen ds. P. E. Barbas was opgericht. Spreker hoopte op een goede samenwerking tussen Wijkkerkeraad en de stichting, die het bestuur van de „Noor- derschool" in handen houdt. Met twee opdrachten sprak hierna de heer A. J. de Landmeter, bestuurslid van de stichting „Noorderkex-k en School". In de eerste plaats vertolkte hij de blijdschap van het bestuur pver de verwezenlijking van het lang gekoesterd ideaal van een eigen wijkgemeente. Hij wees er op dat van het kerkgebouw in de Velserstraat veel zegen is uitgegaan. Vervolgens deelde de heer De Landmeter mede, dat het be stuur het besluit had genomen een Avond- maalstel ten geschenke aan te bieden, zo dat bij de bediening van het Avondmaal niet meer een Avondmaalstel geleend be hoeft te worden. Bij verhindering van de president Kerk voogd nam de waarnemend voorzitter, de heer C. Hage, het Avondmaalstel in ont vangst om het vervolgens aan de Wijk gemeente over te dragen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van: „Dankt, dankt nu allen God". HAARLEM, 12 Januari 1952 GEHUWD: 12 Jan., A. L. Koning en M. E. A. Pigmans; H. Jes en E. Zwartendijk. BEVALLEN van een zoon: 9 Jan., J. E. Bosch—Verbruggen; 11 Jan., J. M. van der Vorst—Dahlkamp; E. M. der Kinderen— Kors; M. M. KeesomVenneker; 12 Jan.. G. T. M. van BoheemenKnape. BEVALLEN van een dochter: 11 Jan., J. A. VersnelSperling; M. Prenen—Stelten pool; C. D. G. SchoutenDreijer. OVERLEDEN: 10 Jan., J. A. van Lierop, 69 j., Kamperlaan; N. P. Schipper, 63 j„ Nieuwe Gracht; L. van Nieuwenhuizen, 85 j., Schuttersti-aat; M. J, Rotteveel—Nelis, 77 j., Turfmarkt; 11 Jan., G. Versteeg—van Gelder, 70 j., Diederickstraat; B, Bunschoten, 68 j., Lorentzplein; J. W. van der Neut, 71 j., Kinkersti-aat. van ons huwelijk niet iets proberen te maken, wat onmogelijk is. We hebben ge meenschappelijke interesse, we houden beiden van Jessica, we kunnen goede vrien den zijnis dat niet genoeg?" Er kwam een vreemde blik in zijn ogen. We zouden 't ermee kunnen doen", zei hij langzaam. „Zoals je zegt, Lynne, we zijn beiden verstandig, maar ook verstan dige mensen verwachten van een huwelijk toch wel iets meer dan gemeenschappelijk begrip, geloof je niet? Ik heb een plan ge maakt voor onze huwelijksreis, Lynne, iets heel romantisch. Ergens in Cornwall ligt een klein dorpje, Clifdeen, ik ken het uit mijn kinderjaren, het is eenzaam en verlaten en ligt in de ongerepte natuur. Ik denk wel, dat je 't er heerlijk zult vin den. Mijn vader had er een buitenhuisje en hij heeft dat mij nagelaten. Ik had nooit tijd om er heen te gaan en ik heb het ieder jaar verhuurd. Dit jaar bleef het toevallig leeg staan. Ik heb het voor ons in orde laten maken, Lynne zijn stem klonk nu warm en vol enthousiasme laten we daarheen rijden en alles hier achterlaten. Laten we alles vergeten en samenzijn. Alles vergetenAlsof dat maar zó ge makkelijk ging! Ze zou willen, dat ze alles kón vergeten en samen met hem naar het kleine plaatsje, dat hij beschreven had, kon gaan om opnieuw de schone droom te dromen, dat iemand haar liefhad „Wat doe je met Jessica?", vroeg ze. „Kan zij alleen bij Millicent blijven?" (Wordt vervolgd). L

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6