Beroep van de Tunesische regering op Veiligheidsraad Europese federatie en Europees leger „Engelands liefste wens" Tweede Kamerleden uiten hun Weerbericht bezwaren tegen Grondwetsherziening Van Houtte presenteerde zijn kabinet heden aan de Koning Eis tot zelfstandigheid Amerikaans vliegtuig stortte in rivier Belastingverhoging op de Antillen Het Marinehospitaal te Overveen Internationale studentenconferentie in Schotland Het woord is aan. Dr. Drees in Amerika Conferentie over de Duitse schulden Weer doden bij Suez TROEBELEN IN TUNIS 36 inzittenden aan de dood ontsnapt Stijging van defensiekosten Verkoop aan marine gaat niet door CHURCHILL IN CANADA Meer humor in de politiek Compleet reddingstation voor Noordwijk aan Zee Enige bezorgdheid over nieuzve Belgische buitenlandse politiek Twist om een tempel 66e JAARGANG No 159 DIN S D A G 15 J A N U A RI 19 52 29öe JAARGANG No 1 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Et|ja *|j Hl ^1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- Piiiilm lP mmim iiipn 1 n-|]L 'itm~ iifïlii JRü 1 S^sSF «priir n i r""*|iir Verschijnt dagelijks beh. op Zon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor %jï 1 wmmk 1 M g if g| i f| j| Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. i IS J§ i i 1 Jp JT 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TUNIS, (Reuter) Maandag is het in Tunis voor het gerechtsgebouw, waar de vak verenigingsleider Abdel Azis el Mestiri wegens deelnemen aan een verboden demon stratie terecht stond, tot botsingen gekomen tussen enige duizenden oudstrijders en vakverenigingsleden en de politie. De demonstranten gooiden met stenen, de politie vuurde in de lucht. Bij beide partijen vielen gewonden. De Tunesische regering heeft intussen de Veiligheidsraad verzocht om volledige zelfregering, nu de onderhandelingen met Frankrijk zijn afgebroken. Saleh Ben Joessoef, minister van Justi tie, en Mohammed Badra, minister van Sociale Zaken in de regering van het pro tectoraat Tunesië, hebben op het secreta riaat van de UNO een officiële klacht in gediend. Zij lieten een verklaring achter, waarin wordt gezegd, dat het Frans-Tu- nesisch vraagstuk na onderhandelingen van achttien maanden niet is opgelost, en dat de „regering van Tunesië, conform het recht van iedere staat, lid of niet-lid van de UNO, om op het hoogste gerechtshof ter wereld een beroep te doen voor een vreedzame regeling van een kwestie met een andere staat, besloten had het geschil tussen Tunis en Frankrijk onder de aan dacht van de Veiligheidsraad te brengen". Naar verluidt heeft de secretaris-gene raal van de Arabische liga, Azzam Pasja, Maandagavond alle Arabische regeringen telegrafisch verzocht haar delegaties last te geven de Tunesische klacht te steunen. Donderdag komt de Veiligheidsraad bij een om het geschil tussen India en Pa kistan over Kasjmir te bespreken. Voor bespreking van de Tunesische klacht zou de raad moeten besluiten de kwestie op zijn agenda te plaatsen. Een Franse woordvoeder verklaarde op een persconferentie, dat de UNO de klacht niet zou kunnen aanvaarden. Hij legde er de nadruk op, dat de Franse regering de Frans-Tunesische betrekkingen niet als „onveranderlijk" beschouwt en dat de re gering steeds bereid is wijzigingen onder ling te bespreken. Volgens waarnemers bestaat er niet veel kans dat de Veiligheidsraad de klacht zal bespreken. Men acht het mogelijk, dat Pa kistan, een lid van de raad, een poging zal doen om de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te brengen. De premier van Tunis, Mohammed Tsje- nik, heeft in een verklaring aan de pers gezegd dat het besluit van Tunis om het geschil met Frankrijk voor de UNO te brengen in geen enkel opzicht een mani festatie van vijandigheid jegens Frank rijk is. De stap was gedaan om tot een rechtvaardige oplossing te komen. Een lijn vliegtuig van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, waarin zich 36 personen bevonden, is in de langs het eiland Manhattan stromende Oostrivier gestort. Het toestel was enkele ogenblik ken tevoren van het La Guardia-vliegveld (New York) opgestegen. Motorbotenvan de politie, kustwachtvaartuigen en twee hefschroefvliegtuigen begonnen onmiddel lijk met reddingspogingen. Alle inzitten den konden in veiligheid worden gebracht. Drie van hen waren ernstig gewond. Een ooggetuige verklaarde dat het vlieg tuig, na in de rivier te zijn neergestort, snel zonk. Slechts het uiteinde van een vleugel bleef boven water. De redders hebben koortsachtig ge werkt om de inzittenden uit het wrak, dat door de stroom dreigde te worden meege sleurd, te bevrijden. De piloot was de laatste die het verongelukte toestel ver liet. De landsregering van de Nederlandse Antillen heeft een aantal ontwerp-lands- verordeningen bij de Staten ingediend, die de invoering van nieuwe belastingen en verhoging van bestaande beogen in ver band met de verhoogde kosten van de de fensie der Antillen. Met de invoering van een omzetbelasting hoopt men 1.200.000 tot 1.500.000 te verkrijgen. Van verhoging van het aantal opcenten op de winstbe lasting verwacht men circa 900.000 en van verhoging van de motorrijtuig- en motorbelasting circa 400.000. In de toe lichting zegt de regering, dat de Neder landse Antillen verplicht zijn bij te dragen in de tot nu toe door Nederland gedragen kosten van de defensie. Gelet op de om standigheid, dat de versterking van de de fensie in 1952 zal moeten worden doorge zet, en op de grote bedragen, welke Neder land voor de verdediging van het rijk in Europa zal moeten opbrengen, namelijk 1.500.000.000 per jaar, kan het niet anders dan dat de Antillen in 1952 een aanzien lijke bijdrage leveren in de kosten van verdediging van het eigen rijksdeel. Die kosten worden voor de dienst 1952 begroot op ruim 26.000.000. Gezien de stand van 's lands middelen en de verwachtingen daaromtrent voor het dienstjaar 1952 zou deze bijdrage niet kunnen worden betaald zonder dat er andere noodzakelijke voor zieningen van de begroting zouden moeten worden afgevoerd. Omdat dit niet verant woord wordt geacht, ziet de regering zich verplicht tot de invoering van nieuwe heffingen en verhoging van de bestaande. GESTRAND PANAMEES SCHIP VLOT GETROKKEN Sleepboten zijn er Maandag in geslaagd de 17.598 ton metende Panamese tank boot „Sovac Radiant", die Zondagavond bij Dover strandde, vlot te trekken, zo meldt Reuter uit Dover. Omtrent het bij de Goodwin Sands ge strande en gebroken Franse stoomschip „Agen" bericht Reuter, dat de kapitein van dit schip, die het, zoals wij Maandag meldden, aanvankelijk weigerde te verla ten nadat de rest van de bemanning van de boot was gehaald, er tenslotte mee in stemde dat ook hij van het schip werd ge haald. Enige tijd geleden deelden wij mede dat er onderhandelingen gevoerd werden dooi de regering met het bestuur van de stich ting „Duinrust" te Overveen over de aan koop van dat gebouw voor de Koninklijke Marine. In 1947 werd „Duinrust" door de Marine ingericht als hospitaal. Het is tot nog toe het enige Marine-hospitaal in Nederland. De Marine heeft het in 1947 voor vijf jaar van het Rijk gehuurd. Inmiddels heeft de stichting op verlangen van de Bisschop van Haarlem besloten, om het pand niet aan de Marine te verkopen, maar het zo spoedig mogelijk weer als tehuis voor be jaarden in te richten. Het bestuur van de stichting deelde ons echter mee, dat het toch nog wel enige jaren zal duren voordat de Koninklijke Marine „Duinrust" verlaten zal. De 28-jarige graaf van Dalkeith (zoon en toekomstig erf genaam van de her tog van Buccleuch), die volgens verschil lende Britse en Ame rikaanse bladen zich binnenkort zou gaan verloven met de jong ste dochter van het Britse Koningspaar, °rinsesMargaretB.ose, met wie hij hier ge fotografeerd is tijdens een jachtpartij op het landgoed van zijn va der. Lord Dalkeith, een Schotse edelman, is sinds Zondag de gast van de Britse Koninklijke familie in Sandringham, waar ook Prinses Margaret Zaterdag na een af gebroken vacantie ar riveerde. Bevestiging der verlovingsgeruch ten door officiële in stanties was tot nog toe niet te krijgen. In de eerste dagen van Januari kwamen in Edinburg, Schotland, delegaties en waarnemers van meer dan twintig landen bijeen voor de tweede International Stu dents' Conference On Practical Activities (ISCOPA), uit welke naam reeds blijkt dat de ruim honderd vooraanstaande figu ren uit de studentenwereld bijeen waren gekomen 'om concrete resultaten te berei ken. De eerste ISCOPA, die eind '50 in Stockholm gehouden werd, dankte haar ontstaan goeddeels aan de afkeer van som mige landen van de politieke neigingen van de International Union of Students (IUS), een te Praag zetelend orgaan dat in optreden zozeer de gewoonten van de Kominform copiëerde en zich zo verliest in politieke duels met het „Westerse Im perialisme", dat de oprichting van een niet-politiek lichaam voor de behartiging van de stoffelijke studenten-belangen dringend noodzakelijk werd. Hoewel op de eerste ISCOPA hoofdza kelijk West-Europese 1 landen vertegen woordigd waren, wil men allex-minst West- Europese blokvorming in de hand werken, en op deze vergadering waren verschillen de landen uit andere werelddelen verte genwoordigd, als de V.S., Brazilië en In donesië. Er werd hard gewerkt in Edin burgh, en het was geen uitzondering wan néér tot vijf uur 's morgens de debatten voortgingen. De landen brachten verslag uit van de taken die hun in Stockholm waren toegewezen en bespraken nieuwe mogelijkheden. Enkele van de bereikte resultaten: Engeland zal teams van studenten naar Afrika sturen om daar contact op te ne men met de studentenverenigingen en hun te helpen met hun organisatorische en an dere problemen. Het ISCOPA-secretariaat zal in Leiden geve'stigd worden. Dit zal tot taak hebben om de deelnemende landen van dienst te zijn met inlichtingen van allerlei aard en bovendien een raadgevende status krijgen bij de UNESCO, naast de IUS en de World University Service. De grote nationale studentenbladen zul len secties opnemen in het Engels, opdat ook buitenlanders op de hoogte kunnen komen van wat zich in ieder land afspeelt. (Er was overwogen om een internationaal studentenblad op te richten, voorlopig al leen voor West-Europa, doch de belang stelling bleek hiervoor te gering, vooral in Nederland) Met de schier alomvattende tegenstel ling Oost-West is het ook ditmaal weer moeilijk geweest om de ISCOP A-gemeen - schap te behoeden voor politieke hande lingen. Zo stond Frankrijk vereniging van de West-Europese studentenverenigingen tot een hecht blok onder zijn hegemonie voor, waartegen echter Nederland en En geland scherp gekant bleken, wel inziend dat een dergelijke integratie de toch al zo breekbare banden met Azië ernstig in ge vaar zou brengen. De Indonesische stu- dentenbond, die nog lid is van de IUS, en geen delegatie, doch slechts een waar nemer naar Schotland gezonden had. sprak zich met grote klem tegen regionale orga nisatie uit en verklaarde dat de term „Zuidoost Azië" in Indonesië plaats gaat maken voor „Azië". „Wij willen niet zo maar meevaren in de huidige kanalen, maar nieuwe wegen vinden in deze door tweestrijd verscheurde wereld. Het is een onpractisch ideaal, maar wij moeten vol houden op de verwezenlijking ervan te hopen", aldus de Indonesische waarnemer In de locale dagbladpers werd aan de conferentie de nodige aandacht besteed doch de artikelen erover waren soms bitter gesteld. Zo liet de communistische „Daily Worker" geen mogelijkheid onbenut om onaangename bijzonderheden te drukken over deze bijeenkomst van „Student Split ters". zoals de IUS hen smalend noemt en zelfs met vijandige demonstraties en pro testtelegrammen gaven de overal aanwe zige vrienden van deze organisatie aan hun gevoelens lucht, hetgeen de honderd hard werkende vertegenwoordigers overigens weinig gestoord heeft. De deur van de ISCOPA-gemeenschap blijft steeds open voor de IUS, waarvan sommige der deel nemers, zoals Engeland, nog lid zijn. De volgende ISCOPA zal in 1953 gehou den worden hetzij in Zürich, hetzij in Bei roet, waar een Amerikaanse universiteit is. OTTAWA (Canada) (Reuter) De Britse premier, Winston Churchill, heeft aan een diner te Ottawa een toespraak ge houden, welke uitgezonden is over de radionetten van Canada en de Verenigde Staten. Hij zeide onder meer, dat Groot- Brittannië voor geen enkele maatregel te rug zou schrikken, nodig voor het herstel van het vertrouwen in het land en de handhaving van de solvabiliteit. Hij zeide nog nauwelijks tijd te hebben gevonden om zich op de hoogte te stellen van de volledige toestand van de Britse economie, doch de eerste indruk, welke de regering ontvangen had, had haar van de ernst overtuigd. Door de vermindering van de invoer met 350.000.090 dollar en andere maatregelen poogt zij het kwaad af te wenden. Engeland had in de laatste oorlog alle energie ingezet en het wenste thans zijn eigen moeilijkheden te overwinnen. Na een lofrede op het Atlantische pact zeide Churchill, dat dit verdrag zich moet verbreden tot een Noord-Atlantische ge meenschap van vrije landen, tezamen han delend, niet slechts voor de defensie doch ook voor het welzijn, geluk en de vooruit gang van alle volken van de vrije wereld". „Om deze reden", zo vervolgde de Britse premier, „dienen de vrije landen alles in het werk te stellen voor een verenigd Euro pa en de vorming van een Europees leger, waaraan ook Duitsland zal deelnemen. Ik ben reeds lang een openlijke voorstander van beide denkbeelden geweest. Wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om de plannen hiertoe te doen slagen. Dit bete kent echter niet, dat Engeland een deel van een Europese federatie zal worden, noch dat zijn leger, dat reeds op het vasteland paraat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal worden opge nomen, dat het zijn identiteit verliest. Wij staan tezamen met Amerika schouder aan schouder naast het Europese leger en zijn Duitse elementen onder het opperbevel van de N.A.V.O., teneinde iedere aggressie, die zich tegen ons mocht richten, het hoofd te bieden. Europa zou de moeilijke toestand zeker niet te boven gekomen zijn zonder de ma teriële en morele steun van Canada en Amerika", aldus Churchill. B o i 1 e a u Wie zich niet kan beperken kan niet schrijven. De Duitse cabaret-artist Werner Finck verdedigde gisteravond in Hamburg tijdens een discussie onder het motto „Zijn wij al weer zo ver?" de vrijheid voor de politieke grap. De opmerkingen, die Finck in een oude jaarsavond-uitzending voor de Noord- West-Duitse radio over de politiek van de Bondskanselier had gemaakt, waren na melijk onder meer door de C.D.U.-fractie van de Bondsdag gecritiseerd. Het bestuur van deze fractie was de mening toegedaan, „dat Finck ernstige vraagstukken op licht vaardige wijze behandelde". Finck herinnerde er aan, dat hij wegens een dergelijk verwijt reeds eenmaal in een concentratiekamp terecht was gekomen. Hij eiste „bescherming voor degenen, die humor bezitten tegen hen, die inplaats van humor alleen maar aanmatiging ten toon spreiden". Het resultaat van de discussie was, dat niemand zich tegenstander van de onafhankelijke politieke grap verklaar de. Enige deelnemers aan de debatten wezen op het gevaar van misbruik, maar de algemene leuze was: „Meer humor in de politiek". Nieuwe boot zal Kurt Carlsen heten Onder de indruk van de moed, getoond bij de redding van de opvarenden van de „Flying Enterprise", de pogingen om het schip te behouden en de plichtsbetrachting van kapitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy, heeft een Nederlands in dustrieel, die onbekend wenst te blijven, de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij een bedrag geschon ken voor de uitrusting van een compleet reddingstation te Noordwijk aan Zee, be staande uit een boothuis, een motorstrand- reddingboot met daarbij behorende wagen en een waterdichte tractor. De motorreddingboot die in Noordwijk aan Zee de thans in dienst zijnde roeired- dingboot zal vervangen, krijgt de naam van de kapitein van de „Flying Enterprise" Kurt Carlsen. Door deze schenking is de K.N.Z.H.R.M. thans in staat gesteld haar laatste daar voor in aanmerking komend reddingsta tion met modern reddingmateriaal uit te rusten. Maandag bracht de Nederlandse premier dr. Drees, die thans in de Verenigde Staten verblijft, in gezelschap van de Nederland se ambassadeur in Washington, Van Royen, een bezoek aan Bridgeport (Connecticut), waar hij een onderhoud had met vooraan staande vak bond leiders van de staat. Op het hoofdkwartier van de vakbond ver kreeg minister Drees inlichtingen over ver scheidene onderwerpen. Later bracht mi nister Drees een bezoek aan een fabriek van dictafoons met ongeveer 600 arbeiders. Later bezocht Drees een arbeidershuis, waar bij met de gehele familie, kinderen en kleinkinderen inbegrepen, de thee ge bruikte. Laat in de namiddag vertrok de minister-president per auto naar New York. (Van onze correspondent in Brussel) Hedenmorgen heeft prof. Jean van Houtte, de formateur van de nieuwe Belgische re gering, de samenstelling van zijn kabinet aan Koning Boudewijn voorgelegd. Het ziet er dus naar uit, dat de nieuwe regering zich morgen reeds volledig zal'kunnen wij den aan de redactie van de regeringsver klaring. De samenstelling van de regering, zoals die gisteravond laat bekend werd, is als volgt: Premier: Jean van Houtte; Buiten landse Zaken: Van Zeeland (onveranderd); Buitenlandse handel: Meurice (onveran derd); Binnenlandse zaken: de voormalige minister van justitie Ludovic Moyersoen; Financiën: Albert Edouard Janssen; Defen sie: kolonel Degreef (onveranderd); Justi tie: de voormalige premier Joseph Pholien, Arbeid: Gerard van den Daele (onveran derd); Koloniën: Dequae (onveranderd); Economische Zaken: Jean Duvieusart; On derwijs: Pierre Harmei (onveranderd); Verkeer: Paul Willem Segers (onveran derd); Openbare Werken: Oscar Behogne (onveranderd); Volksgezondheid: Detaeye (onveranderd); Wederopbouw: Coppé, voormalig minister van Economische Zaken; Middenstand(?): baron Francis van der Straten Waillet; Landbouw: Charles Heger. Het staat nu wel vrijwel vast, dat de ex- premier Eyskens gezwicht is voor de pers campagne, welke de verwoede royalisten tegen hem zouden hebben gelanceerd. Maar de afzijdigheid van deze zeer ervaren po liticus, die tevens een monetair technicus is, heeft tot gevolg, dat de nieuwe regering geen sterke ploeg is, hetwelk zo zeer door het Katholieke partijbestuur werd beoogd. Niemand is onmisbaar, repliceren anderen, maar loonde het de moeite, aldus politieke waarnemers, om de ganse Katholieke partij op hol te jagen, om tenslotte slechts een enkele positieve winst te boeken, namelijk Duvieusart? Bovendien blijft de afgetreden premier, Joseph Pholien, tegen wie de gehele actie Vele leden zo blijkt uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de voor gestelde Grondwetswijzigingen hebben met gemengde gevoelens kennis genomen van de door de regering ingediende voor stellen. Met name had het hun verwonde ring gewekt, dat de regering na cle opstel ling van haar uit zeven punten bestaande urgentielijst voor deze herziening, bijna terstond daarna twee dezer punten had laten vervallen. Verscheidene andere leden verklaarden dat een vervallenverklaring van revolution- naire volksvertegenwoordigers bij de hui dige voorstellen mede aan de orde had kunnen worden gesteld. Zeer vele leden waren van mening dat het voorstel tot uitbreiding van de Eerste Kamer beter bezien kan worden in het kader van een algehele Grondwetsherzie ning. Verscheidene leden konden zich met het voorstel om de beslissing in tweede lezing over een voorstel tot grondwetsherziening op te dragen aan een speciaal daartoe ge kozen Kamer niet verenigen. Volgens deze leden leidt dit ertoe dat over een zo ge wichtige zaak als een Grondwetsherziening in laatste instantie niet meer door de Sta- ten-Generaal wordt beslist, maar dat een nieuwe figuur wordt ingevoerd, welke in wezen neerkomt op een referendum. De voorgestelde uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer had veler in stemming. Sommige leden echter verklaarden zich tegen het voorstel. Klachten over overbelasting der Kamer leden, aldus deze leden, maken weinig in druk, zolang het nog mogelijk is allerlei andere betrekkingen met het lidmaatschap te verenigen. Burgemeesters van allerlei gemeenten, waaronder zelfs zeer grote, leden van Gedeputeerde Staten, wethou ders, ook van grote gemeenten, blijken in staat te zijn het lidmaatschap der Kamer met deze functies te verenigen. De erva ring leert, dat zij dikwijls vooraanstaande leden der Kamer zijn. Verscheidene leden achtten het voorstel tot verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd weinig aantrekkelijk. Het argument, dat de leeftijdsgrens voor actief en passief kiesrecht gelijk zal worden is niet sterk, zo menen zij. Het is immers niet hetzelfde, of men iemand van een bepaalde leeftijd in staat acht een keuze te doen voor bepaalde staatkundige beginselen dan wel of men hem bekwaam acht om met vrucht aan parlementaire werkzaamheden deel te nemen. Het argument dat de uitbreiding van het aantal Kamerleden een goede ge- Jean van Houtte. werd gevoerd, in het nieuwe kabinet als. minister van justitie! De „nieuwe" minister van financiën, de bankier Albert Edouard Janssen, die we gens zijn sympathie voor de arbeidersbe weging als een progressief kapitalist be kend staat, is 75 jaar en de nieuwe minis ter van het eventueel op te richten minis terie van de middenstand is baron Van der Straten Waillet, die als partijvoorzitter van de Katholieke partij in de konings kwestie faalde. In Brusselse diplomatieke kringen werd de Belgische crisis met grote aandacht ge volgd. Er is sprake van, dat er een minder voortvarende buitenlandse politiek zal worden ingeluid, hetwelk natuurlijk niet gunstig is voor de Europese éénwording. LONDEN (Reuter). Het Britse minis terie van Financiën heeft bekendgemaakt, dat te Londen op 28 Februari een inter nationale conferentie zal worden geopend, welke een plan zal moeten uitwerken tot regeling van de buitenlandse schulden van Duitsland. De conferentie zal staan onder leiding van de drielanden-commissie voor de Duitse schulden. De drie landen, welke in die commissie vertegenwoordigd zijn, En geland, de Verenigde Staten en Frankrijk, zijn met de regering van West-Duitsland tot overeenstemming gekomen betreffende het houden van deze conferentie. De landen die een delegatie naar de con ferentie zullen zenden zijn: Argentinië, Oostenrijk, België, Bolivia, Brazilië, Cana da, Ceylon, Columbia, Cuba, Denemarken, de Dominicaanse republiek, Egypte, Grie kenland, IJsland, India, Israel, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Paraguay, Zweden, Zwitser land, Turkije, de Unie van Zuid-Afrika en Joegoslavië. In de mededeling van het Britse minis terie van Financiën wordt gezegd, dat „de conferentie het doel heeft, gelegenheid te scheppen voor onderhandelingen over de regeling van Duitse voor-oorlogse buiten landse schulden tussen vertegenwoordigers van de West-Duitse federale regering en de Duitse schuldenaren enerzijds en de vertegenwoordigers der betrokken credi- teurenbelangen anderzijds. Wanneer de on derhandelingen op de conferentie geëindigd zijn ligt het in de bedoeling, dat een inter gouvernementele overeenkomst zal worden opgesteld, die gebaseerd zal zijn op de re sultaten van de conferentie en internatio nale goedkeuring aan de schuldenregeling zal geven. legenheid biedt om tevens de leeftijdsgrens te verlagen, maakt op deze leden een povere indruk. Zij nemen toch aan, dat er onder de Nederlanders van 30 jaar en ouder genoegzame krachten schuilen om daaruit vijftig extra Kamerleden te kiezen. ISMAILIA (Reuter). Egyptenaren hebben gisteren een Britse patrouille uit een hinderlaag beschoten en een officier en een soldaat in ds buurt van het zoet waterkanaal gedood. De patrouille, die van drie kanten beschoten werd, werd door versterkingen ontzet. Er zouden 8 tot 10 aanvallers zijn geweest. Een woordvoerder van het Britse militaire hoofdkwartier zeide, dat zes tot acht aanvallers waren gedood. Bij Tel el Kebir sprong een Egyptisch burger van een bus en vuurde met een revolver op Britse militairen, die een Brit se brigadecommandant escorteerden. De aanvaller werd doodgeschoten. Deze botsingen volgen op de vuurge vechten die in het afgelopen weekeinde bij het zoetwaterkanaal zijn geleverd. Maandag is onder overweldigende be langstelling te Caïro een Egyptisch student ten grave gedragen, die bij de gevechten van de afgelopen dagen het leven verloren heeft. De begrafenisstoet was naar schat ting drie tot vier km. lang. Religieuze lei ders en andere persoonlijkheden, waar onder de minister voor de „bevrijdings eenheden" namen deel aan de rouwplech- tigheid. Er werden in de stoet borden mee gevoerd met leuzen als „Weg met de En gelsen" en „Het paradijs voor onze marte laren". Tot dusver hebben 28 Britse militairen het leven verloren sinds de moeilijkheden in het gebied van het Suez-kanaal drie maanden geleden zijn begonnen. CAIRO (AFP). De directeur van de Egyptische dienst voor opgravingen in het gebied der pyramiden, dr. Ahmed Fakri, heeft een bedrag van 1000 pond uitgeloofd voor een ieder, die kan bewijzen, dat de onlangs gedane ontdekking van de tempel van Snefroe, de voorganger van Pharao Cheops, de bouwer der grote pyramide, het resultaat zou zijn van de onderzoekingen van het Nederlandse medium Kerkhof. Kerkhof verklaarde indertijd, dat hij bij zijn verblijf in Egypte het vorige jaar on derzoekingen had verricht in het gebied der pyramiden en hierbij grafmonumenten, tempels en bergplaatsen van voorwerpen uit de oudheid had ontdekt. In een proces verbaal had hij laten vastleggen, op welke plaatsen naar zijn mening belangrijke ont dekkingen konden worden verwacht. Vier maanden later ontdekte dr. Fakri de tempel van Snefroe, welke vondst kan worden beschouwd als de belangrijkste archeologische ontdekking van het jaar. Kerkhof eiste de eer hiervan voor zich op, hetgeen thans door dr. Fakri wordt be twist. De Egyptische vereniging voor para psychologisch onderzoek heeft het minis terie van Onderwijs te Caïro verzocht een commissie van onderzoek in te stellen om te bemiddelen in het verschil van mening tussen het Nederlandse medium en de Egyptoloog. De commissie zou eventueel ook inzake het toekennen van de uitge loofde beloning moeten beslissen. WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In het Zuiden van het land tijdelijk matige, overigens krachtige en langs de Waddenkust wellicht af en toe harde Westelijke wind. Veranderlijke bewol king met hoofdzakelijk in de Noorde lijke provincies enkele verspreide buien. Morgen over het algemeen min der hoge temperaturen dan vandaag. 16 Januari Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur. Maan op 21.48 uur onder 10.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 Januari Hoog water: 5.44 en 17.55 uur Laag water: 1.30 en 13.44 uur. Woensdag 16 Januari Hoog water: 6.16 en 18.26 uur. Laag water: 2.00 en 14.12 uur. oiuGOOOeOOOCQXlOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOC

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1