Belangrijk plan voor Haarlem Nare dagen Blauwe Gillette Mesjes Migratie heeft in de provincie altijd een belangrijke rol gespeeld J De radio geeft Donderdag B. G. DorhoutMees ter aarde besteld PANDA'S HEREN-LEVEN Navordering over '40-'45 bracht f553.- millioen op Bouw van twee honderd woningen voor industrie-arbeiders Verdrijf de periodieke pijnen en dat lome, lusteloze gevoel» direct en afdoend met een paar, De B.E.G.I. wil Indische Nederlanders helpen Provinciale Staten van Noord holland Heringa V/uthrich Blue Gillette f 0.75 per 5 Een goeie morgenbegint met Gillette! „Bloemlust"-lentefeest in wintertijd Briefport wordt wellicht 12 cent Verjongingskuur voor de „Nieuw Amsterdam" Velen begeleidden hem op zijn laatste gang BLIKSEMAFLEIDERS Nederlands eerbetoon voor maarschalk Delattre Nieuw vrachtschip voor de K.N.S.M. WOENSDAG 16 JANUARI 1952 O 4 Uit alles wat wij in de loop der laatste weken geschreven hebben over de Burger zinlening, die bedoeld is om het geld te krij gen voor het uitvoeren van worangbouw- plantoen te Haarlem ,is wel gebleken dat de moeilijkheden op de kapitaalmarkt de bouw van nieuwe woningen in ons land op dit moment sterk remmen. Allerwege wor den middelen gezocht en toegepast die een oplossing beogen. De regering wil, zoals wij destijds al uit eengezet hebben, de gemeenten niet toe staan meer dan 4 rente te geven voor leningen met een lange looptijd, hoewel zij dit type leningen eist voor het finan cieren van woningbouwplannen. Een architectenbureau uit deze omgeving heeft een plan ontworpen dat van groot belang voor Haarlem kan worden. Het is de bedoeling om een complex huizen voor industrie-arbeiders te bouwen. Het aantal is voorlopig op 200 geschat. De opzet is .zo, dat de arbeiders de eerste 12 jaar de huizen zuilen huren, maar dan, onder een hypothécaire belasting, eigenaar worden. Bovendien moeten de huurders voor zij het huis kunnen betrekken-f 1500 in con tanten op tafel leggen. De financiële basis wordt dan: Kosten van elke woning bouw, inclusief de grond) f 10.500. Er kan gerekend wor den op een rijksbijdrage van f 4200. Er blijft dan f 6300 over. De bewoner dient daarvan f 1500 contant te betalen. Voor het resterende bedrag van f 4800 moet dan een geldlenmig gesloten worden. De ver wachting is dat daarvoor bij een verzeke ringsmaatschappij 41/2 betaald zal wor den. Van de gemeente zal gevraagd worden van die lening 4 rente te garanderen. Verder mag de gemeente niet gaan want anders komt zij in strijd met de rijksvoor schriften, Aan de industrie zal gevraagd worden de overblijvende V2 rente aan de geldschieters te garanderen. De jaarlijkse lasten voor elk huis wor den dan 4V2 rente van f 4800 216. Aflossing f 100. Onderhoud f 50. Verzeke ring f 6. Belastingen f 25. Administratie kosten f 10. Tezamen f 407. De huur zou dus komen op 8 gulden per week. Na 12 jaar kan de schuld per woning ge daald zijn tot f 3500. Voor die schuld kan dan, aldus wordt aangenomen, op normale wijze een gewone hypotheek genomen worden, waarna de huurder dus eigenaar wordt. De indeling der huizen is als volgt: Een grote huiskamer van 3.70 bij 6 meter, een keuken, twee grote en een kleine slaap kamer, een douche-ruimte die zo groot is dat daar ook de huiswas kan worden ge daan. Dit zijn panden die in de zin van de Wo ningwet tot 6 persoonswoningen gerekend worden. De initiatiefnemers hebben zich er van overtuigd dat er, wat het principe betreft geen bezwaren zijn tegen de uitvoering van dat plan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft juist dezer dagen in een redevoering gezegd dat pogingen van arbeiders om zich door sparen op de duur een eigen woning te verzekeren, zullen worden gesteund. Er is door de ontwerpers van het plan reeds contact gezocht met enkele in- dustriën, waarbij gebleken is dat er van die kant op medewerking te rekenen is. Voorlopige peilingen hebben aangetoond dat er aangenomen kan worden dat er in Haarlem thans wel 200 arbeiders zijn die onvoldoende gehuisvest zijn en die in staat zijn de verplichtingen op zich te nemen die uit deze overeenkomst zullen voortvloeien. In het bijzonder is hierbij ook gedacht aan jonge mensen die willen trouwen maar nog geen huis konden krijgen. Die zullen ongetwijfeld wat langer willen sparen, om zich op deze wijze in beginsel een eigen ADVERTENTIE woning te kunnen verschaffen, dan zich de ellende op de hals te halen die vaak een gevolg is van inwoning. Sommige gega digden die geen f 1500 in contanten kunnen betalen, zouden misschien op de een of andere wijze door hun werkgever gehol pen kunnen worden. De opzet is dat het plan nader zal worden uitgewerkt door een stichtingsbestuur, waarbij ook de industrieën betrokken zul len zijn. Ook zal daarbij op de medewer king der gemeente gerekend worden. Met Openbare Werken is reeds contact opge nomen om een terrein te krijgen dat ge schikt is voor de bouw dezer woningen. Ter behartiging van de belangen van ruim 20.000 gerepatrieerden uit Indonesië is in Den Haag opgericht de stichting „Bureau voor de Emigratie van Gerepa trieerden uit Indonesië" (B.E.G.I.)Voor zitter van de stichting is de heer J. de Groot. Het secretariaat zal berusten bij mr. J. R. F. Apontoweil te 's-Gravenhage. De landen, die eventueel in aanmerking komen voor de emigratie van deze 20.000 Indische Nederlanders zijn Madagascar, Afrika en Zuid-Amerika. Omtrent de ar beidsmogelijkheden in deze landen is de BEGI niet te optimistisch gestemd, maar men is van mening dat niets nagelaten mag worden om een oplossing te vinden voor hen die na een arbeidzaam leven in Indonesië in Nederland vergeefs op ar- beidsmogelijkheid wachten. In de Dinsdagmiddag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noord holland heeft het lid van Gedeputeerde Staten, mejuffrouw mr. RibbiusPeletier (Arbeid), tijdens de behandeling van de provinciale begroting 1952, naar aanleiding van opmerkingen over verdeling van het bouwvolume een uiteenzetting gegeven van het beleid van het college. Daarbij deed zij mededelingen over migratie, de berekening van de woonruimte en de verdeling van het bouwvolume. ADVERTENTIE mrnrn. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Kamerkoor en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel week overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Stop dat lek, causerie. 14.15 Platen. 14.25 Tuinbouwpraatje. 14.35 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Orgel. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Orkest. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten, 20.10 Concertgebouworkest en solis ten. 21.30 Wat er aan vast zit, samenspraak. 21.55 Platen. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Zang en piano. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Kamerkoor en orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.35 Viool en piano. 14.00 Platen 14,30 Vocaal ensemble. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 13.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 18.05 Levensvragen. 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor boeren. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Engelse les. 15.15 Dans muziek. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19 50 Klankbeeld. 20.20 Verzoekpro gramma. 21.00 Nieuws. 22.15 Strijkers- en houtblazersensemble. 23.5524.00 Nieuws. ADVERTENTIE Waar het op aankomt Succes bij een stayer-wedstrijd is alleen mogelijk als gangmaker en stayer volkomen op elkaar zijn ingesteld. Ook bij het scheren moeten apparaat en mesje één geheel vormen. Gebruik daarom in Uw Gillette apparaat uitslui tend Gillette mesjes - de duur zaamste en scherpste ter wereld. •N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN BEHOREN BIJ ELKAAR. Weer een bloemen festijn in Lisse Omdat ieder jaar weer, midden in de winter, in „Bloemlust" te Lisse driemaal achtereen de bloeiende narcissen, hyacin ten en tulpen prijken, houdt men op zich hierover te verwonderen en geeft er zich nauwelijks rekenschap van, dat deze win tertentoonstellingen nog immer een unicum vormen! Op 22 Januari zal de tweede Bloemlust- tentoor.stelling te Lisse worden geopend. Eerst begon men met vier, maar één heeft men laten vervallen. De Kersttentoonstel ling trekt immer de volle aandacht, de slot- tentoonstelling, waarin de vakgenoten strijden om de prijzen, komt steeds als klap op de vuurpijl, en het zag er wel eens naar uit dat nummer twee de waarheid van het spreekwoord „drie is te veel" zou beves tigen. Thans is dit echter zeker niet het geval, want vast staat dat tal van inzenders acte de présence zullen geven. Eén firma uit Sassenheim komt al met 120 bakken gesor teerde narcissen. Tulpen, zo schaars op Bloemlust I, zullen thans in overvloed aan wezig zijn en ook de narcissen zijn van de partij. Als speciale attractie is aan de Tweede Bloemlust-tentoonstelling een Mechanisa- tie-tentoonstelling verbonden, waar o.a. de bollen-pelmachine zal worden gedemon streerd. De 1400 m2 grote hal is geheel volge boekt met machines voor het sproeien, planten, sorteren, enz. van de bloembollen en wat er zo verder in het bedrijf komt kijken. In verband hiermee heeft men dr. ir. E. W. B. v. d. Muyzenberg, directeur van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen, verzocht de openingsplech tigheid te willen verrichten. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Staatsmijnen in Mei van dit jaar zal een speciale postzegel worden uitgegeven. Volgens het ontwerp zal deze zegel een frankeerwaarde van 12 cent hebben. De conclusie die hieraan wordt verbon den, dat het briefport van 10 tot 12 cent zal worden verhoogd, is, naar van de zijde der P.T.T. wordt medegedeeld, „slechts een veronderstelling, maar het is niet uit gesloten dat zulks het geval zal zijn". Wanneer de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn op 29 Januari de Wilhelminakade te Rotterdam zal verla ten, heeft het schip, mechanisch zowel als decoratief, een grondige beurt gehad bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die er sinds 24 October mee bezig is. Men hoopt met de technische proefvaart, die ongeveer anderhalve dag zal duren, op 19 Januari te kunnen beginnen. Op 29 Ja nuari zal het schip een reis in de trans atlantische dienst van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar New York maken. Na een viertal toeristenreizen in de Amerikaanse wateren wordt de „Nieuw Asterdam" op 11 April in Rotterdam ver wacht. Op 16 April wordt het schip weer in de dienst Rotterdam-New York opge nomen. Commodore C. N. Kleyn, de gezagvoer der van de „Nieuw Amsterdam" zal bin nenkort wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd het bevel over zijn schip neerleggen en worden opgevolgd door kapitein P. H. G. Verhoog. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie van C. F. O. te Amster dam, van wie door het gerechtshof te Am sterdam bewezen is verklaard, dat hij te zamen met W. van der B. C. opzettelijk ver scheidene geldsbedragen, toebehorende aan cliënten van de firma Kerkhoven en Co., heeft verduisterd. Het hof had C. F. O. tot twee jaar en W. van der B. Q, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 12 Februari. De spreekster merkte op dat migratie in Noordholland altijd een belangrijke rol heeft gespeeld, zij het ook, dat de migratie de laatste jaren minder is. Te verwachten is, da,t zij in de toekomst weer zal toe nemen. Daarmee houden Gedeputeerde Staten rekening. Over de jaren 19191938 zijn de cijfers bekend. Er deden zich ge middeld 3400 verplaatsingen voor. Men trok naar 't Gooi (speciaal gepensionneer- den uit Amsterdam), Zuid-Kemnemerland, Zaanstreek en IJmond en kwam uit West- Friesland, de kop van Noordholland, Vecht streek, Haarlemmermeer en Amsterdam. Door geboorteoverschot verminderde het aantal inwoners in deze streken niet. Ge deputeerde Staten menen, dat het nood zakelijk is bouwvolume beschikbaar te stellen voor gemeenten, waar industrieën gevestigd zijn. Zij worden in hun mening gesterkt door de hoofdcommissie voor de industrialisatie en door minister Van den Brink. Deze hebben opgemerkt dat in dustrieën zich onvoldoende kunnen ont wikkelen wegens gebrek aan woningen, speciaal voor leidinggevend personeel. Maatschappelijk verdient het verder geen aanbeveling, dat een man die elders een betrekking gevonden heeft, van zijn gezin gescheiden woon/t. Getracht wordt de mi gratie op gang te houden. Een aantal wo ningen wordt „apart' gehouden voor ge meenten die hiervoor belangstelling heb ben. He aantal gevallen schatte de spreek ster op 500. Na meegedeeld te hebben op welke wijze de woonruimte geschat is, vertelde mejuf frouw Ribbius hoe de verdeling geschied is. Daar iedere gemeente eigen normen stelt verdiende het geen aanbeveling advies bij de gemeentebesturen in te winnen. Wel is er een adviescommissie, waarin zitting heb- men twee gedeputeerden, ambtenaren van rijks- en provinciale diensten, vertegen woordigers van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (de burgemeester van Haarlem) van het Gewestelijk Arbeids bureau, van het Huisvestingsbureau, verder een burgemeester van een getroffen ge meente en een wethouder van Amsterdam. De provincie is verdeeld in drie groepen namelijk een groep van vestigingsgemeen ten, een groep van gemeenten, waar de be staansmogelijkheid groeit doch niet in ern stige mate en waar men de migratie kan opvangen en een groep van gemeenten, waar de groei van de bestaansbron be- nerkt is (typische plattelandsgemeenten). Tenslotte deelde de spreekster mee. dat de regeling critiek heeft opgeleverd. Men kwam met bezwaren bii het college en be sprekingen volgden, welke goede resultaten opleverden. De heer VanderDonk (K.V.P.) is op de financiële opmerkingen der leden inge- Een lange stoet van enige honderden be langstellenden volgde Dinsdagmiddag de baar van de jonggestorven tweede particulier secretaris van Prins Bernhard, wijlen de heer B. G. Dorhout Mees, op de Algemene Be graafplaats te Bloemendaal. Onder hen be vonden zich, behalve de familieleden van de overledene, vele van zijn vrienden en leden van het personeel van Paleis Soestdijk. Van het Koninklijk Jachtdepartement voor Zuid- Holland, waarin de heer Dorhout Mees de functie van jagermeester bekleedde, flan keerden vier jachtopzieners de baar als slippendragers. Na een korte plechtige bijeenkomst in de aula, waarin slechts een* klein deel van de aanwezigen plaats kon nemen, verzamelde de menigte zich bij de groeve, waar als eer ste de tweelingbroer van de heer Dorhout Mees het woord voerde, die de verslagenheid van de familie over diens plotseling ver scheiden tot uitdrukking bracht. Daarna spraken achtereenvolgens het oudste zoontje, van de overledene, diens vriend dr. S- dr. S. Posthuma, een vriend van de over ledene, dr. F. A. de Graaff, particulier secrstaris van Prins Bernhard, en jhr. A. van Riemsdijk. Nadat de kist in de groeve was gedaald dankte de broer van de overledene voor de deelneming en hij verzocht aan de vertegenwoordiger van Koningin Juliana, de adjudant kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann en aan de vertegenwoordiger van Prins Bernhard, majoor C. C. Geertsema, de dank van de familie over te brengen aan het Koninklijk Paar. Onder de talrijke burger lijke en militaire autoriteiten, die de over ledene de laatste eer bewezen, waren ook de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en diens echtgenote, de chef staf van de Prins, kolonel W. J. A. Vis en de chef van het militaire Huis der Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. Een schat van bloemen was bij het graf neergelegd, waaronder grote kransen van het Koninklijk Paar en van het personeel van het Koninklijk Jachtdepartement voor Zuid- Holland en van het paleis Soestdijk. Haarlem 17. Hyacïathus Hoepeldum ging Panda en Graaf Gaston voor naar het inwendige van de geheel ontredderde woning, waarbij hij vormelijk opmerkte: Sta mij toe er op te wijzen, dat ik de behuizing bij mijn terugkeer in deze staat aantrof, uw Graaf schap!" ,Jrtaarmaar dat kdn niet!", hijgde Panda. „Wil je werkelijk vertellen dat deze vreselijke verwoesting het werk is van de Vleermuis-rover?" „Zo zou men het mogen zeggen," gaf Hyacinthus toe. „Al wat niet door zijn optreden een totale verwoesting onderging, werd medegevoerd, met inbegrip van de keukenstoelen. De boeken, de nootmuscaat, de theekopjes en onze tandpasta zijn verdwenen. Uw Graaf schap zal mij veroorloven hieraan toe te voegen, dat eveneens onze badkuip ont vreemd werd, met inbegrip van bijbeho- reende kranen, geleidingen en ander lood gieters-werk. Gasbuizen en electrische ge leidingen deelden dit lot„Spaer mij deze hoogst vervelende kleinigheden!", sprak Graaf Gaston, terwijl hij zijn be diende hoed en wandelstok toereikte. „Hoewel ik het verschijnsel der beroving niet on-int.eressant acht, valt een en ander mij als totael wel tegen! Taemelijk verve lend! Het verwijderen der meubilering be schouw ik als een veuruitgangDie oude meubels waeren zeer vervelend, hah?" Panda, overweldigd door het tafereel der verwoesting en door de onbewogenheid van het slachtoffer, sloeg zich de handen voor de ogen. gaan; hij dankte namens Gedeputeerde Sta ten voor de woorden van waardering en bracht die waardering voor een deel over op de ambtenaren. Het college staat het behartigen van de provinciale belangen voor zonder slaafs de landispolitiek te vol gen. Ten aanzien van de subsidie-politiek zeide de spreker dat men niet moet zeggen, dat hoge bedragen worden uitgegeven. Men moet zich afvragen of de bedragen niet overbodig zijn en bestemd zijn voor nuttige doeleinden. Ook de spreker betreurde het, dat er zich moeilijkheden voordoen bij het aangaan van geldleningen, doch hoopte, dat het college ook vrijheid zal krijgen de rente van leningen te bepalen. Commissie voor agrarische doeleinden De heer De Vries (Arbeid) deelde mee, dat er plannen bestaan een commissie voor agrarische doeleinden samen te stel len. Deze commissie zal de subsidie-aan vragen van de land- en tuinbouw kunnen onderzoeken. De aangelegenheid van de toestand van de duinen tussen Callantsoog tot Den Helder heeft de aandacht van het college. Het weet, dat de toestand ernstig is en het heeft zich reeds met het rijk in verbinding gesteld. De heer Prakken (Arbeid) merkte op, dat het steeds noodzakelijk is voorzie ningen aan de provinciale bedrijven te treffen. Daarvoor is geld nodig en leningen werden gesloten met een lange aflossings termijn. Dat ging in het verleden gemak kelijk. Nu zijn de termijnen kort en dat levert moeilijkheden op, omdat de provin cie kan lenen tegen een door de regering vastgestelde rente. Het is waar, dat energie bedrijven, die naamloze vennootschappen zijn, in een gunstiger positie verkeren. Als de rentevoet vrijgegeven wordt, dan zullen overheidslichamen tegen elkaar opbieden. Dat verdient evenmin aanbeveling.Ten slotte zette de spreker uiteen, op welke wijze de provincie geld kan lenen van de P.È.G.E.M. Culturele subsidies De heer Bouwman (K.V.P.) deed mededelingen over het overleg van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen met de provincie, om de nood zakelijkheid van het verlenen van subsidies voor culturele doeleinden onder de loupe te nemen. Groningen stelt beschikbaar ƒ64.000; Friesland 155.000; Drente 29.000; Over- ijsel 34.000; Gelderland 95.000; Utrecht 196.000; Zeeland 44.000; Noord-Brabant 121.000; Limburg 106.000: Zuidholland 197.000 en Noovdholland 367.000. De spreker heeft bij het overleg namens Noordholland verklaard, dat Gedeputeerde Staten hun zelfstandigheid in deze zaak willen handhaven. Nadere mededelingen kon de spreker niet verstrekken omdat het overleg nog gaande is. In antwoord op een vraag over het ambtenarenverbod voor de C.P.N. en de E.V.C. deelde de heer Bouw man mee, dat Gedeputeerde Staten binnen kort een voorstel zullen aanbieden. Daarin zullen zij hun standpunt op een zeer dui delijke wijze uiteenzetten. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vervanging van het fiscale noodrecht ver klaart minister Lieftinck onder meer dat de buitengewone bevoegdheden de tijde lijke verlenging van de navorderingster mijn hieronder begrepen de belasting administratie in staat hebben gesteld na de bevrijding over te gaan tot het alsnog tot de juiste bedragen heffen van de normale periodieke belastingen over de oorlogs jaren. Een belangrijke aanwijzing over de resultaten van deze bevoegdheden kan worden geput uit het bedrag van de navor deringsaanslagen over de jaren 1940 tot en met 1945. De zuivere opbrengst van deze aanslagen bedroeg, uitsluitend voor wat de Inkomstenbelasting en de Vermogensbelas ting betreft, tot en met het boekingstijdvak 1949/1950 totaal ruim ƒ553 millioen. Ook voor andere periodieke belastingen zijn aanzienlijke bedragen nagevorderd. Voorts is van belang geweest het werk van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst te Amsterdam. Deze dienst is in het bijzonder belast met opsporingswerkzaam heden in gevallen waarin onderzoek van een centraal punt uit nuttig is. Het daarbij geboekte resultaat, dat in belangrijke mate aan de bijzondere bevoegdheden moet wor den toegeschreven, beliep over de jaren 1946 tot en met 1950: opgespoord verzwe gen inkomen ruim 72 millioen, opge spoord verzwegen vermogen ruim 27 millioen, opgespoorde verzwegen omzet ruim 115 millioen. De vele zaken, die door de dienst voor verder onderzoek naar de inspecties zijn verwezen, zijn in deze cijfers niet begrepen. Uit een en ander blijkt wel, aldus de mi nister, dat met behulp van de buiten gewone bevoegdheden aanzienlijke resul taten zijn behaald. Van Nederlandse zijde zal bij de begra fenis van maarschalk De Lattre de Tas- signy officieel aanwezig zijn de luitenant- generaal A. G. J. M. F. van der Kroon. Een kleine Nederlandse afdeling zal meemarcheren in de rouwstoet, te weten een compagnie van het garderegiment „Prinses Irene" met het vaandel van het garderegiment, benevens de Koninklijke militaire kapel. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft 15 Januari 1952 in staat van faillissement verklaard: D. Vergunst, schilder, wonende te Bever wijk, Peperstraat no. 35. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en pi-ocureur te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: J. Troost, metselaar, wonende te Haarlem, Ampzingstraat no. 11. P. H. Colee, caféhouder, wonende te Zaan dam, Oranjestraat no. 72. K, Meter, timmerman, wonende te Velsen, Corverslaan no. 53. Hulp. De Amerikaanse productiedeskun- dige Edward Lewis zal de leiding heb- ben bij de vergroting van de Europese industriële productie door het Ameri kaanse bureau voor de wederzijdse vei. ligheid. Paul Porter, het hoofd van het bureau in Europa, die de benoeming bekendmaakte, zeide: „Zijn taak zal bestaan uit het helpen van Europeanen bij de vergroting van de industriële productie, die dringend nodig is voor de defensie, alsmede voor de handhaving van een redelijke levensstandaard." Minister. Lord' Alexander, gouverneur- generaal van Canada, zal .binnen kort" Canada verlaten, aldus is van gezaghebbende zijde medegedeeld. Een bekendmaking, dat hij van zijn functie van gouverneur-generaal is ontheven zou van Buckingham Palace verwacht worden. Men gelooft, dat Lord Alexan der in een onderhoud te Ottawa met Churchill erin toegestemd heeft minister van Defensie te worden, een portefeuille die op het ogenblik door Churchill zelf beheerd wordt. Mechanische mol. Een „mechanische mol" zal spoedig gereed komen in de Sovjet unie, aldus meldt het Oost-Berlijnse avondblad „Nacht-express". De torpedo vormige machine, door twee personen bemand, werd gebouwd, nadat Russische geleerden de graafmethoden van mollen hadden bestudeerd. De „mol" zal voor alle soorten ondergronds werk worden gebruikt, zoals het leggen van buizen en kabels, zonder dat de weg wordt opengebroken en het verkeer gestoord, aldus de „Nacht-express". Kaas. De Amerikaanse vereniging van kaasimporteurs heeft bekend gemaakt, dat zij aan alle senatoren een brief heeft gezonden, waarin zij aandringt op her roeping van de drastische contingente- ring van de kaasinvoer, welke in Augus. tus van het vorige jaar is ingesteld. In deze brief wordt er op gewezen, dat de commissie voor het bankwezen van de Senaat een resolutie tot herroeping van de invoerbeperkingen heeft goedgekeurd en dat deze resolutie de steun heeft van de regering en van talrijke agrarische belangengroepen. Meer voedsel. Argentinië heeft gisteren in de bijeenkomst van de economische commissie samenwerking met de UNO toegezegd bij de verhoging van de voed selproductie in de wereld. De Argen tijnse vertegenwoordiger deelde mede, dat zijn land ten volle elk gemeenschap, pelijk plan voor de productie van meer voedsel zou steunen, mits het gepaard gaat met redelijke prijzen. Naar hij zeide kunnen de voedselproducerende landen, wanneer zij niet verzekerd zijn van redelijke prijzen, geen plannen ma ken om hun productie in die mate te verhogen die vereist is. Onmisbaar. Schepen van de Amerikaanse zesde vloot hebben Dinsdag een bezoek van zes dagen aan Spanje besloten. Vice-admiraal Gardner, bevelhebber van het smaldeel, verklaarde in ant woord op een vraag aan journalisten, dat de Spaanse bases in geval van oor log hem onmisbaar toeschenen, daar zij althans in de aanvang buiten het bereik zouden liggen van Sovjet-Russische tactische bommenwerpers. De Ameri kaanse schepen hebben Barcelona, Va lencia, Malaga, Alicante en Cartagena aan de Spaanse Middellandse zeekust en de eilanden Palma en Majorca aan gedaan. Beschuldiging. Zeven Italiaanse Rooms- katholieke priesters, die onlangs in China werden gearresteerd, zijn be schuldigd van een samenzwering om „het volksregiem" omver te werpen. De geheime politie zou in het huis van de priesters en hun kerk te Taiyoen in de provincie Sjansi 40 geweren, een mi trailleur, 7 pistolen en 770 patronen hebben gevonden. De priesters behoren tot het „Legioen van Maria", dat de Chinese communisten als een reaction- naire organisatie hebben gebrandmerkt. Beloning. Een Britse koninklijke commis sie heeft dezer dagen een bedrag van 50.000 pond (ruim 500.000 gulden) ge schonken aan Sir Robert Watson-Watt, als beloning voor diens uitvinding van radar. De Britse pers heeft critiek op dit besluit geoefend in dien zin, dat men het bedrag onvoldoende vindt. „Vrij van belasting, is het een groot bedrag, maar is het genoeg voor de uitvinding, welke er zoveel toe heeft bijgedragen om En- land te redden van de Luftwaffe"?, zo vraagt men zich af. Olie. Argentinië zou volgens berichten in de bladen te Buenos Aires het plan heb ben om zijn olietekort te verlichten door olie uit Perzië in zijn eigen tankschepen te importeren. Er zouden onderhande lingen gaande zijn over de ruil van Argentijnse landbouwproducten voor Perzische olie. Afspraak. Kardinaal Spellman, de aarts bisschop van New York, is op terugreis uit Korea in Rome aangekomen voor een bezoek aan de Paus, dat hij enige dagen geleden omschreef als een „be langrijke afspraak". Men veronderstelt, dat hij met de Paus zal spreken over de eventuele benoeming van een ambassa deur der Verenigde Staten bij het Vati- caan. Kernsplitsing:. Het Australische centrum voor atoomonderzoek heeft meegedeeld, dat men voor het eerst in zijn laborato rium een kernreactie teweeg heeft ge bracht. Prof. Titterton van de nationale universiteit deelde mee, dat men ge bruik maakte van een generator met een vermogen van 1.250.000 volt. Tegen Pasen hoopt men de installatie geheel gereed te hebben voux- net cioen van kern-physische experimenten. Het m.s. „Argos", dat in Krimpen aan de IJsel voor de K.N.S.M. gebouwd werd, is aan de rederij overgedragen. Het m.s. „Argos" is het eerste van de dertien schepen die op het ogenblik voor de K.N.S.M. bij verschillende Nederlandse scheepswerven in aanbouw of besteld zijn. Het is een vrachtschip met een draagver mogen van 2600 ton, voorzien van een motorinstallatie van 1200 p.k., die het schip een snelheid kan geven van '12 mijl per uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2