Vreugde en gezelligheid in een propvol Proveniershuis „Strangers on a train", meesterlijke thriller van Alfred Hitchcock TAXI 12500 Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Rick Betaling kosten middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs door buitengemeenten N.V.V.-secretaris over ouderdomsvoorziening DONDERDAG 17 JANUARI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gezellige „Steravond de N.C.R.V. van BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Burgerlijke stand van Haarlem Auto „verplaatst en leeggehaald Standpunt van B. en W. van Heemstede Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Nieuwe sociëteit voor bejaarden geopend Voor de kinderen De autobussen in Haarlem Besprekingen tussen directie en gemeentebesturen Huwelijk in voorarrest Rotterdamse Bank N.V. Jaarlijkse Chaplin-avond Avond Handelsschool FEUILLETON In het Rembrandt-theater wordt de ko mende programmaweek een meesterlijke thriller van Alfred Hitchcock vertoond: „Strangers on a train". Een rolprent, bui tengewoon knap van regie, vol adem benemende scènes die wel heel geraffi neerd resulteren in een beklemmende cli max. Een rolprent met een emotioneel ge geven dat uiterst zorgvuldig is uitgewerkt en de toeschouwer anderhalf uur lang in angstige spanning houdt. Robert Walker en Farley Granger vertolken de hoofdrol. Hitchcock heeft hun talenten aan alle kan ten uitgebuit en speelt hun een simpele sigaretten-aansteker in de hand, die om zo te zeggen de meeste aandacht verdient. Farley Granger dan beeldt een beroemd tennisspeler uit die van zijn vrouw wil scheiden om met de dochter van een sena tor (Anne Morton, vertolkt door Ruth Roman) te kunnen trouwen. De kranten hebben daar vol van gestaan. Op zekere dag als hij op weg is naar zijn vrouw om de scheiding te bespreken, ontmoet hij in de trein een vreemdeling (Robert Walker) die hem herkent en zoetjes aan een plan tracht op te dringen waar Guy Haines (de tennisspeler) echter weinig voor voelt. De vreemdeling is namelijk een maniak die zich van zijn vader wil ontdoen. Hij stelt Guy voor dat hij zijn vrouw zal vermoor den, op voorwaarde dat Guy de hand aan zijn vader slaat. Twee onbekenden ver moorden twee onbekenden en de politie zal voor een raadsel staan. Hoewel Guy duidelijk te kennen geeft dat h#j allerminst met dit plan instemt, zoekt de vreemde ling Guys vrouw op en vermoordt haar op een eilandje, niet ver van een lunapark. De aansteker, die hij in de trein van Guy heeft geleend, laat hij naast het lijk vallen. Hij raapt het ding op, om het later te kun nen gebruikenAls Guy namelijk niet ADVERTENTIE WINTERSPORTKLED1NG HAARLEM, 16 Januari 1952 ONDERTROUWD: 16 Jan., C. J. den Nijs en A. G. Diependaal; H. van den Nouwland en C. C. Bout; P. Meyer en D. G. Ronde; P. A. M. Booms en H A. Schols; M. Alberts en E. A. Kuijpers; F. van Geldorp en M. J, Timmers; C. G. Neeskens en G. W. Verspuij; J. H. Zelden- thuis en M. A. Ligtenberg; D. Metz en H. M. Janssen; D. van Roosenbeek en F. Zirkel; R. van Egmond en C. M. Nieste; H. Vijge- boom en J. M. Hasert; L. Jansen en 7A. A. Heesterbeek; N. C. Heemskerk en T. J. A. Krul; B. J. Schutte en G. J. M. Rientjes; L. J Burggraaf en M. S. Vredenberg; T. Markus en E. Schoffelmeer; P. van de Reep en W. Goudriaan; J. P. de Haas en G. Reijn; A. M. van Geel en C. J. Hop; H. Elskamp en M. C. Vige; W. Laangenbach en M. H. Dijkmans; J C. E Santen en C. J M. Hofte. GEHUWD: 16 Jan., B.' M. Nederpelt en C. T. Aupers; H. van Rijn en A. Stam; F. van Altena en G. Brand; C. Prijs en S. Roest; H. Droog en J. Snoeks; C. van Stenus en W. Spijkerman; J. Klinkenberg en G. P. Jansen; D. J. W. Martin en C. M Feenstra; J. H. M. Middeldorp en H. C. Treffers; J. H. de Ruij- ter en J. van Krimpen; C. H. Melchers en J. A. Hendriks. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., G. P. KreugerGroot; 15 Jan., M. G. Bokvan Tongeren; 16 Jan., I. M. van der Veldende Vilder. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., A. M. van der Meij de Bie—Hermsen; 15 Jan., C. J. M. van Duinde Nijs; A. A. van de Klashorstde Wolf: J. M. Stevensvan der Ploeg. OVERLEDEN: 14 Jan., J. Z. Termeer— Stuit, 81 j., Westerhoutpark; D. Negrijn, 66 j.. Oranjeboomstraat; T. GrundelEro, 86 j., Jansstraat: D. Kamphuisvan Vliet, 80 j„ Lange Poellaan; G. DekkerHof. 61 j., Jan Gijzenkade; 15 Jan., T. HarkenDijkstra, 83 j., Leidsevaart. Robert Walker, Farley Granger en de aan steker in „Strangers on a train", die van Vrijdag af in Rembrandt wordt vertoond. bereid blijkt te zijn om de andere moord te plegen, gaat hij naar het eilandje térug om de aansteker op de plaats van de moord te deponeren en zodoende de politie de in druk te geven dat Guy het was die zijn vrouw doodde. Zover komt het echter niet, want Guy, die door de politie inderdaad verdacht wordt, zet een ren op leven en dood in om die aansteker uit handen van Bruno, de vreemdeling, te krijgen. En dan bereikt Hitchcock zijn climax. Het gevecht om het bewijsstuk laat hij in een malle molen op het lunapark plaats hebben. De mallemolen zakt met donderend geweld in elkaar en Bruno wordt uit de wrakstukken gehaald; de aansteker in de hand. De sluwheid van de maniak, de houding van zijn tegenspeler in dit lugubere ge vecht, de paniek van de mensen rond de draaimolen, de vertwijfelde pogingen van een kermisbaas om het mechanisme tot stilstand te brengen, dit alles heeft Hitch cock met meesterhand geleid in de banen van een beklemmende spanning. „Strangers on a train", heeft alle kwali teiten van een goede thriller en de spelers munten uit in beheerst spel. L. v. B. De N.C.R.V., vroeger slechts een beschei den geluid in het koor der omroepvereni gingen, heeft zich de laatste jaren ontwik keld kwalitatief en qua „volume" tot een aetherstem van betekenis, die bij hon derdduizenden weerklank vindt en zich verheugt in een steeds stijgende populari teit. Dat die reputatie verdiend en solide is, bleek weer eens duidelijk tijdens de „steravond", die deze omroepvereniging gisteravond in Haarlems Concertgebouw gaf. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet met enthousiaste NCRV-supporters en het geboden programma gezellig, vlot en beschaafd, zoals men het ook van de NCRV-omroep gewend is rechtvaar digde die massale geestdrift alleszins. Con férencier Henk Eggersman had met zijn grappige liedjes een groot aandeel in het succes, maar ook de serieuze muzieklief hebbers kwamen aan hun trekken dank zij de voortreffelijke vioolsoli van Jeanne Pos, die vooral een der Mazurka's van Wieniawski met veel virtuositeit voor droeg. Zeer veel bii\al oogstte ook de N. C. R. V.-film „Wordt vervolgd" met als hoogtepunt de opnamen van de slotavond der Haak In-actie. Na de pauze vergastte het ensemble Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker de zaal op een aantal pittige, uitstekend gazongen liedjes, dat een prettig slot van de gezellige avond vormde. Woensdagavond om tien uur werd bij een garage aan de Julianalaan een kleine auto vermist, die daar geparkeerd had gestaan. In de afgelopen nacht werd dezelfde wagen door een agent van politie onbeheerd terug gevonden in de Gasthuislaan. De eigenaar werd er bij gehaald en bij onderzoek bleek, dat 24 nieuwe overhemden ter waarde van ongeveer f 300 uit de auto waren ontvreemd. Bovendien kwam uit, dat er met de auto sinds deze vermist werd ongveeer honderd kilometer moet zijn afgelegd. De onbekende is dus waarschijnlijk van de Julianalaan naar de Gasthuislaan enigszins omgereden. De politie zoekt hem. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als er voor de vroegere sociëteit voor bejaarden in „Cultura" altijd zoveel be langstelling heeft bestaan als voor de nieuwe in het Proveniershuis, die Woens dagmiddag werd geopend, dan moet de U.V.V. toch wel eens zijn gaan overwegen bij B. en W. aan te kloppen om een toe wijzing, waarvan gummi wanden in dit vertrek konden worden aangebracht, op dat het enigermate zou kunnen uitpuilen. Het was deze middag in het Proveniers huis in elk geval zo vol, dat er naar onze schatting nog maar „anderhalve-man-en- een-paardekop" bij hoefden te komen om alle aanwezigen klem te zetten tussen de stoelen, de tafels en alle aanwezigen. Mo gelijk hebben enkele tenen daaronder ge leden, de stemming zeker niet. Mevrouw J. van Nispen-Van Wely, de U.V.V.-pre- sidente, die zich met haar vrijwilligers slechts met moeite de doortocht kon banen, stelde deze de hier en daar wel eens be klemmende drukte juist bijzonder op prijs. Waarom, bleek in de toespraak waarmee zij de schare welkom heette. Deze opkomst was wel het duidelijkst bewijs voor de noodzakelijkheid van grotere ontspannings ruimte voor de oudjes, zei zij. „We zijn natuurlijk erg blij met dit grotere ver trek, dat voorlopig door het gemeentebe stuur ter beschikking is gesteld, maar vol daan zijn we nog niet", aldus de voo-zit- ster, die zeide, dat de recreatiegelegenheid voor de bejaarden in Haarlem-Noord nog onbevredigend is. Zij deelde mede, dat er in Haarlem-Noord een verblijf voor een tweede sociëteit gevonden is, dat wellicht spoedig in gebruik kan worden genomen. Na het dankbare applaus op deze toespraak kwam de wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Happé, aan het woord. Hij opende de nieuwe sociëteit met de wens dat de bejaarden zich hier thuis zullen voe len en er jong van hart zullen blijven. Tenslotte hadden de toehoorders het ge noegen de keizer zelf te beluisteren en wel die van de „zuster-sociëteit „Trou moet blijeken", mr. A. Beets, die zich er over verbaasde, dat hief vrouwen een socië teit in stand houden, aangezien vrouwen er, voorzover hij wist, altijd op uit waren, sociëteiten zoveel mogelijk te verhinderen. Voor deze uitzondering toonde de keizer de bewondering van zijn onderdanen met een gift aan de U.V.V. Daarop begonnen de vrouwelijke vrijwilligers de moeizame expedities die het thee serveren in volle lokalen pleegt te vergen. In de komende weken en maanden zal er in het Prove niershuis naar hartelust gepraat, gebreid, gesjoeld, gedamd, geklaverjast, gepan doerd en thee gedronken worden. Behalve in de maanden Juli en Augustus is deze sociëteit het gehele jaar door elke middag voor de oudjes toegankelijk, ,,'s Zomers hoeft 't niet", vertelde ons een zevenen- zestigjarige, „dan pik ik mijn hengel en dan ga ik lopen naar Uitgeest; Vissen". Tot secretaris van de Christelijke Mid denstandsbond te Haarlem is benoemd de heef J. M. Visser. Anegang 44 a. B. en W. van Heemstede hebben de leden van de gemeenteraad een nota be treffende het middelbaar- en voorberei dend hoger onderwijs in Haarlem aan geboden. Op 5 Januari is over deze aan gelegenheid een bespreking gevoerd op het Stadhuis te Haarlem. Op uitnodiging van het Haarlemse gemeentebestuur waren daar vertegenwoordigers van veertien gemeen tebesturen uit de omgeving aanwezig. B. en W. van Heemstede merken op, dat zij nog niet een nota tot de raad gericht zou den hebben, indien daarover niet in een openbare vergadering van de Haarlemse gemeenteraad gesproken zou zijn. De be sprekingen met de gemeentebesturen ver keren in een eerste stadium. Een kleine commissie is samengesteld, die de zaak in studie zal nemen. Het Heemsteedse college deelt het vol gende mee: „Wanneer overwogen wordt, dat de kosten van het M.O. en V.H.O., die voor de komende vijf jaren basis zullen zijn voor de berekening van de door de buitengemeenten verschuldigde wettelijke bijdrage van 50 van de netto-kosten vermoedelijk met ongeveer f 300 per leer ling verhoogd zullen worden, dan betekent dit voor Haarlem een hoger bate van 700 maal 50 (of f 105.000). In de door het •Haarlemse gemeentebestuur verstrekte be rekening wordt de totale bate als een ge volg hiervan slechts f 40.000 hoger ge raamd dan over 1951 in plaats van f 105.000. Verondersteld zou nu kunnen worden, dat deze bijdragen voor 1951 te hoog waren geraamd, doch deze blijven nog beneden de in 1949 verantwoorde ont vangst. B. en W. van Heemstede kunnen dus niet aan de indruk ontkomen, dat het voor 1952 becijferde tekort te hoog is ge steld". B. en V. van Heemstede herinneren er aan, dat hei gebouw van het Nieuwe Coom- hertlyceum even buiten de grens zal ver rijzen. Over de bouw, noch over de ter reinkeuze, noch over de vraag, of Heem stede zelf voor dit onderwijs zou willen gaan zongen, werd enigerlei overleg ge pleegd, begrijpelijk overigense wanneer de wettelijke basis maatstaf is en blijft. Men beraamde dus deze plannen en werkte die verder uit welbewust van de wetenschap, dat bij voorbaat vaststaat, dat deze school door een groot aantal buitenleerlingen zal worden bevolkt, ter-wijl men wist dat de stichtende gemeente slechts een vergoeding van 50 van de netto-kosten zou ont vangen. Het is trouwens de financiële toe stand van de laatste tijd, die doorslag geeft voor het aan de orde stellen van deze aan gelegenheid, die wanneer de voornemens van Haarlem verwezenlijkt mochten wor den, aan Heemstede grote financiële offers zou kosten, terwijl op de stijging van de Rick en Bunkie lachten al net zo hard als de andere kinderen. Het was ook prachtig, dat Jan Klaassen die lelijke rover zo op z'n kop gaf. Toen de rover verdwenen was, lachte Jan Klaassen en hij wandelde verder. „Ziezonou ga ik gauw naar de huisbaas, want die zit op de huur te wachten," zei hij. Maar daar stond opeens een grimmige agent voor hem. „Zo mannetje", zei die. „Wat heb je daar in je armen?" DatDat is 'n zak met geld, agent, daarmee ga ik de huur betalen." „O, zo!", zei de agent. „Dat geld heb je natuurlijk gestolen! Ik neem jou mee naar 't bureau!. Kom mee!" Maar Jan Klaassen werd kwaad. „Gestolen? Ik heb het niet gestolen! Het is mijn eigen geld!", riep hij nijdig. „Daar geloof ik niets vanKom mee, je bent gevangen!", zei de agent. Toen werd Jan Klaassen zó boos.En pats!daar gaf hij de agent 'n harde klap met de geldzak op z'n hoofd kosten van het onderwijs, mede door uit breiding van schoolruimte bij een terug lopen van het aantal leerlingen met 350 of ruim 16 in vijf jaar geen enkele invloed kon worden uitgeoefend. Dit motief geldt voor de andere buitengemeenten eveneens, zij het dan in mindere mate. De netto ten laste van de gemeente ge bleven kosten van het M.O. en V.H.O. waren mede factor bij de berekening van de gewone uitkering per inwoner uit het gemeentefonds. Dat de factor onderwijs in de toekomst bij de uitkering uit het ge meentefonds zou komén te vervallen, lijkt B. en W. van Heemstede niet waarschijn lijk. In elk geval zou het op de weg van betrokken schoolgemeenten liggen er met de meeste nadruk bij de bevoegde in stanties op aan te dringen om deze factor wel opgenomen te laten. B. en W. van Heemstede schrijven vol komen begrip te hebben voor de moeilijk heden. welke voor Haarlem voortvloeien uit de stijging van de kosten van het M.O. en V.H.O.doch menen wel dat voor een vrijwillige bijdrage van de buitengemeen ten geen aanleiding kan bestaan zolang het mogelijk is, dat de gestegen kosten op andere wijze gedekt kan worden. Voor een belangrijk deel ongeveer f 150 per leei-ling) is dit reeds het geval doordat de wettelijk verschuldigde bijdrage vermoedelijk met dit bedrag zal worden verhoogd, voor het resterende is die zekerheid er nog niet, doch de kans daarop is volgens B. en W. van Heemstede groot. In elk geval dalen de voor rekening van Haarlem blijvende kosten door deze hogere bijdrage tot een bedrag, zoals dat omstreeks 1949 gold, toen er niet over werd gedacht aan de buiten gemeenten om vergoeding van de werke lijke kosten te vragen. Tenslotte merken B. en W. van Heem stede op, dat het zaak zal zijn vooral voor de gemeenten met scholen voor M.O. en V.H.O., maar ook voor de buitengemeenten, om te trachten in dit opzicht voor de ko mende jaren een bevredigende regeling te verkrijgen, waarbii zeer zeker de mede werking van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zal dienen te worden in geroepen. Een gemeenschappelijke actie in deze richting zal daarbij vermoedelijk meer succes opleveren dan wanneer een ver zoek in deze zin van een gemeente zou uitgaan. Enige tijd geleden hadden wij een on derhoud met de directie der N.Z.H.V.M., waarbij bleek dat er plannen in studie waren om wijzigingen in de autobuslijnen in Haarlem en omgeving te brengen. Thans heeft de directie aan de betrok ken gemeentebesturen de voorstellen daar toe gezonden om daarover ovei-leg moge lijk te maken. Eerst daarna zullen de wij zigingen definitief worden. intussen komen er geruchten over de wijzigingen die onjuist zijn. Zo wordt mel ding gemaakt van het plan om lijn 2 (Station Haarlem-Heemstede) op te hef fen. Wij vernemen dat het voornemen is lijn 2 te handhaven, maar lijn 1 (Haar lem-NoordHeemstede) enigszins te wij zigen, waardoor deze bus niet meer over de Cruquiusweg zal gaan, maar meer in het hart van de Indische buurt zal komen. Een los werkman uit Haarlem, de twintig jarige F. van A., die een dezer dagen door de politie werd gearresteerd, verdacht van dief stal van 300 kilo loden, ijzeren en roodkope ren artikelen, is Woensdag in voorarrest in het huwelijk getreden. De Haarlemse politie bracht hem naar het stadhuis, waar onder toezicht van twee rechercheurs de huwe lijksplechtigheid is voltrokken. De heer B. D. Proos Hoogendijk, thans directeur der Rotterdamse Bank te Haar lem is per 1 Maart benoemd tot directeur van het kantoor Utrecht dezer instelling. Hij zal opgevolgd worden door de heer mr. R. F. A. Laane, die, gezamenlijk met de heer jhr. J. Th. van Spengler, tevens districts-directeur voor Noordholland, de directie van het kantoor Haarlem van de Rotterdamse Bank zal vormen. De heer J. Berger Jr., secretaris van het N.V.V., hield Woensdagavond voor bestuur ders en vertrouwensleden van de bij het N.V.V. aangesloten vakbondsafdelingen een causerie over de ouderdomsvoorziening. Van 1894 tot 1947 is er naar hij zeide veel over dit vraagstuk gediscussieerd, maar er kwam niets tol stand door de blijvende tegenstelling tussen de aanhangers van staatspensioen en die van de verzekerings gedachte. Tegen die geschiedenis geprojec teerd, was de Noodwet-Drees een revolu- tionnaire stap, ook al kleven er gebreken aan. Deze wet kent „maximum-uitkerin gen", geldig voor hen, die op hun oude dag geen inkomsten meer hebben en „feitelijke uitkeringen" voor mensen, die nog wèl eigen inkomsten hebben. Die uitkeringen worden gevormd door de maximum-uit keringen, verminderd met de helft van het inkomen. De grootte van de uitkering hangt ook nog af van de classificatie der gemeenten, waarin de ondersteunden wonen. Voor de toekomstige ouderdomsvoorzie ning zijn rapporten uitgebracht door de commissie-Van Rhijn en door het studie centrum der K.V.P., die beide het verschil tussen maximum- en feitelijke uitkering alsmede het stelsel der gemeente-classifi catie willen doen vervallen Tot zover zei spreker met deze rapporten te kunnen in stemmen. Maar er wordt in geconcludeerd dat men de voorziening nu even groot zou kunnen maken als de feitelijke voorziening in de Noodwet-Drees (dus na aftrek van de helft van eventuele inkomens). Hierdoor gaan zii, die geen eigen inkomen hebben, achteruit. „Het zou in feite neerkomen op een gelijkschakeling op de laagste lijn," aldus de heer Berger. Vervolgens behandelde deze het plan van de vakcentral en voor d e ouderdomsvoor ziening, dat een verplicht volkspensioen beoogt voor alle Nederlanders en daarnaast een verplicht bedrijfspensioen voor de ar beiders. Het volkspensioen zou dan geba seerd moeten zijn op het zogenaamde „om slagstelsel". Door middel van de belastingen zou een premie van de loontrekker moeten worden geheven, waarvan een permanente verzekeringskas wordt gevormd. Van de opbrengst van deze premie worden dan de uitkeringen aan de niet meer werkende, op pensioen aangewezen generatie gedaan. Met deze premie financieren de werken de mensen dus de ouderen en wanneer zij zelf de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, worden zij op hun beurt weer op deze wiize door de volgende generatie on derhouden. Dit stelsel heeft het voordeel, dat de pensioenen niet in bepaalde bedra gen worden gefixeerd, hetgeen het voor de oudies bij conjunctuurschommelingen zo moeiliik maakt. Door de premiepercentages van de op de waarde van het geld afge stelde lonen worden ook de pensioenen tel kens automatisch aangepast. ADVERTENTIE Voor leden van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" heeft de heer J. Brants gis teravond enige films van Charlie Chaplin vertoond en mondeling op een even be knopte als voortreffelijke wijze toegelicht, daarbij vooral de aandacht vestigend op de sublieme humor. Voor de pauze geno ten de talrijke bezoekers van twee korte films uit 1916, gemaakt dus toen Chaplin 24 jaar oud was: „Op rolschaatsen" en „De avonturier", de eerste over een kellner die in zijn vrije tijd voor grand-seigneur speelt, de tweede over de belevenissen van een uit de gevangenis ontsnapte boef, die na enige heldendaden terecht komt in het huis van de rechter die h m veroordeeld heeft. Daarna werd een reprise gegeven van „The Kid" (Het jochie), zijn in 1920 vervaar digde eerste grote speelfilm, met Jackie Coogan in de aandoenlijke titelrol. „Teisterbant" maakt van deze Chaplin- avonden een jaarlijkse traditie. Het is een verheugend verschijnsel dat er zoveel be langstelling bestaat voor de meesterlijke scheppingen van deze supérieure clown, die zijn menselijke gevoelens in zo'n excentriek costuum heeft gestoken en die in zijn kluch ten mede door zijn veelzijdige vakman schap het sublieme aan het ridicule wist te verbinden. B. en W. van Haarlem hebben, in af wachting van de herziening van het regle ment van de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs aan de Zijlvest, be sloten deze onderwijsinrichting aan te dui den met de naam: „Gemeentelijke Handels avondschool met 5-jarige cursus". Ook in Amsterdam is een plan gemaakt voor sanering van de melkhandel. In de hoofdstad zijn 1650 melkdistribuanten (waar van circa 400 in dienst zijn als werknemer). Amsterdam wordt verdeeld in circa 600 sectoren waarin per sector 2 melkhandelaren. Het aantal van 1650 melkdistribuanten zal dan op basis van vrijwilligheid met 20 moet worden verminderd. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 34) Preston's gezicht nam een harde uit drukking aan. „We hebben 't te druk", antwoordde hij rustig. „Het spijt me heel erg, Jessica, misschien gaan we een andere keer. Om de teleurstelling goed te maken, stel ik een bezoek aan de schouwburg voor. Wat zeg je daar van?" Hij keek even in de richting van Lynne. Deze kreeg een kleur. Ze voelde er niets voor, maar ze kon er zich onmogelijk aan onttrekken, vooral omdat Jessica al vol enthousiasme het voorstel geaccepteerd had. „Geloof je, dat het verstandig is begon ze aarzelend. „Het wordt natuurlijk laat „Jessica maakt niet iedere dag een bruiloft mee", zei hij kortaf. „Evenmin als wij. Je wilt toch zeker vanavond niet thuisblijven en de laatste ziekenhuisgeval- len met mij bespreken, naar ik aanneem?" En zo gingen ze die avond naar de schouwburg. Preston koos een eenvoudige grappige operette uit, die een zeer goede pers had en bij de opgewonden Jessica bijzonder in de smaak viel. Tegen elven keerden ze naar Hampstead terug en Lyn ne bracht zelf het slaperig geworden kind naar bed. Tot haar verwondering barstte Jessica; toen ze goed en wel in bed lag opeens in tranen uit en greep Lynne's hand vast. „Ik houd van je", snikte ze onsamen hangend, „ik houd erg veel van je, Lynne. Lynne hield haar adem in. Ze merkte niet, dat Preston ook naar boven was ge komen en hen in de deur van de kinder kamer gadesloeg. Ze knielde naast het kinderbed en sloeg een arm om het kleine snikkende figuurtje. Het gevoel van het warme kinderlichaam in haar armen troost te haar op wonderbaarlijke wijze in haar eigen verdriet. „Trek je nooit iets aan van wat de men sen zeggen, liefje", zei ze zachtjes. „Maar doe wat volgens je eigen geweten goed is, en spreek altijd de waarheid, dan kan nooit iemand je kwaad doen. Geloof je me?" „Ik beloofdebegon het kind aar zelend. „Ik beloofde, Lynne, dat „Wilde je me vertellen wat je beloofd had?", vroeg Lynne voorzichtig. Jessica schudde haar hoofd en begon weer te hui len. „Ik mag er niet over praten met Pappie of jou, Lynne". snikte ze. „Als ik 't wel deed...." Lynne trachtte haar te kalmeren. Ze vroeg zich af, waarom het kind zo volko men overstuur was. Na enkele ogenblik ken hield echter opeens het snikken op. Op de plotselinge manier, kinderen eigen, was Jessica ingeslapen. Met een teder ge baar dekte Lynne het kind toe en draaide zich om „O, ik wist niet, dat jij er was Preston keek haar zwijgend aan. „Ze is overstuur om het een of het an der", legde ze uit om iets te zeggen. „Heeft ze meer last van dergelijke buien? Mis schien is het nodig....". „Ze heeft alleen goed voedsel en veel buitenlucht nodig", onderbrak hij haar. „Probeer in hemelsnaam geen patiënt in Jessica te zien. Ze is een volkomen gezond en normaal kind". „Het kwam niet in me op het tegendeel te beweren", zei ze pijnlijk getroffen. „Ik zocht alleen naar een verklaring voor haar huilbui....". „Het is alles bij elkaar een opwindende dag voor haar geweest", zei hij, terwijl ze de kinderkamer verlieten, „het is voor ons allemaal trouwens een dag vol emoties geweest. Lynneik Ze stond stil met een hand op de trap leuning en keek hem aan. Ze had het ge voel, dat ze op dat moment, als ze 't wilde, iets van hetgeen voorgoed verdwenen scheen te zijn, terug zou kunnen winnen, dat ze opnieuw de rust en veiligheid, die het nabijzijn van deze man haar kortge leden nog gegeven had, zou kunnen onder gaan. Ze voelde zich doodmoe en heel een zaam en meer dan ooit te voren had ze iemand n9dig, die haar tot diep in haar ziel kon begrijpen. Eén woord van hem zou voldoen-de zijn om haar alle twijfel en enllende van de afgelopen dag te doen ver geten. Ze wachtte erop en haar hart bons de. Ze voelde haar hele wezen naar hem uitgaan.Maar opeens klonk in de doodse stilte van het huis de telefoon en ze zag, hoe er een harde trek op zijn gezicht kwam. „Misschien hebben ze je nodig", merkte hij vol ironie op. Ze deinsde even terug, als had hij haar geslagen. Hij lachte bitter. „Ik zal de telefoon wel aannemen, Lynne. Je bent doodmoe. Je moet naar bed. Milli- cent heeft je kamer in orde gemaakt en ik mag aannemen, dat er niets ontbreekt. Ik moet nog wat werk afmaken en het zal voor mij wel laat worden. Twee dok ters in het zelfde huis is eigenlijk wel te veel, Maar als we het handig indelen, zal het geen moeilijkheden opleveren. Eén van de eerste dingen, waaraan we ons moeten houden, is elkaar niet in:,de weg te lopen. Goedennacht, Lynne, slaap lekker!" Hij liep vlug de trap af en ze staarde hem na. Na enkele ogenblikken hoorde ze hem de telefoon beantwoorden met een kort „ja" en „nee". Ze kon niet opmaken, met wie hij sprak. Ze draaide zich om en liep naar haar kamer. Toen ze de deur achter zich gesloten had, voelde ze pas duidelijk, hoe uitgeput ze was. Met inspan ning van al haar krachten wist ze een hysterische huilbui te onderdrukken en langzaam begon ze zich uit te kleden. Zon der een oog dicht te doen, lag ze op haar bed. Het was doodstil in huis. Ze was er van overtuigd, dat Preston nog steeds niet boven was gekomen, toen ze om circa drie uur haar bedlampje even aanknipte. Ze stapte uit haar bed en in haar kimono sloop ze de gang op. Ze keek over de trap leuning in de hal en zag onder de deur van de bibliotheek een streep licht door schijnen. Ze rilde en met een snik keerde ze terug naar bed en verborg haar hoofd in de kussens. Rita, het dienstmeisje, stond altijd vroeg op om thee te zetten. Samen met het keu kenmeisje dronk ze een eerste kopje thee. „Dit is het vreemdste wat ik in m'n leven nog meegemaakt heb," merkte ze op. „Stel je even voor: die aardige juffrouw Thorn ligt boven in haar eigen bed te slapen en dr. Mannerley vond ik in de bibliotheek op de divan met het portret van zijn eerste vrouw in zijn handen. Noem je dat een huwelijksnacht? 't Stemt niet overeen met mijn voorstelling ervan „Je hebt slechte thee gezet", mopperde de oude keukenmeid. „Het wordt tijd, dat je eens behoorlijk thee leert zetten. En als ik je een raad mag geven, bemoei je dan alleen met je eigen zaken en niet met die van je superieuren. Niet dat 't niet vreemd is, wat je me vertelt", voegde ze er aan toe, „maar dr. Mannerley is nu eenmaal altijd enigszins zonderling ge weest. Ik zou niet graag in haar schoenen staan. Ik had dadelijk met haar te doen, de eerste keer dat ze hier kwam. Maar ze zal het niet lang uithouden". Een week later keerden Preston en Lynne terug naar hun dagelijks werk in de kliniek. De collega's ontvingen hen met grote hartelijkheid en vele plagerijen, maar toen ze merkten, dat nog Lynne, nog Pres ton hierop ingingen, veranderden ze hun houding en behandelden hen als voorheen met respect en collegiale vriendelijkheid zonder meer. Lynne vond het prettig weer aan het werk te zijn. Ze voelde zich hier op haar plaats en geamuseerd bemerkte ze, hoe haar vrouwelijke patiënten, die haar tot dusverre met argwaan behandeld had den thans uitgebreide confidenties aan haar begonnen te doen. Ze beschouwden haar nu als één der hunnen, één uit de grote schare van getrouwde vrouwen. Vroe ger had ze vaak geduldig moeten wachten op vertrouwelijke uitlatingen, maar nu kwamen ze als vanzelf. Ze vroeg zich wel eens af, hoe ze zouden reageren, als ze de waarheid omtrent haar huwelijk wis ten. Als ze wisten, hoe weinig er eigen lijk voor haar veranderd was. Natuurlijk was het huis in Hampstead met zijn luxe en comfort ten opzichte van haar eenvou dige kamers een verandering ten goede, en ze genoot van Jessica's gezelschap, maar afgescheiden daarvan, was ze nog steeds Lynne Thorn gebleven en nog even een zaam. Moeder Dent verraste Lynne op een middag met de mededeling, dat ze zich thans door haar wilde laten behandelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6