Bespreking over opbouworgaan voor maatschappelijk werk j Financiële problemen van het ziekenfondswezen Provinciale Staten van Noordholland Beslissing wordt op 5 Februari genomen De radio geeft Zaterdag PANDA'S HEREN-LEVEN Dr. Muntendam acht coördinatie en centralisatie van bepaalde onderdelen gewenst Nieuwe Britse ambas sadeur morgen in ons land V redesbewegin# „De Derde Weg Aardgas in Giethoorn aangeboord Eén Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw keel W erkloosheid sverzekering VOOR BLOEMEN DAUDEY VRIJDAG 18 JANUARI 1952 ADVERTENTIE MORGEN OPRUIMING BOEKEN - LOOSJES houtstraat RIJKSSTRAATWEG 125. De Provinciale Staten van Noordholland hebben drie dagen (Dinsdag, Woensdag en Donderdag) vergaderd over de provinciale begroting 1952. Zij zijn met hun werk zaamheden niet gereed gekomen en zullen op Dinsdag 5 Februari opnieuw bijeen komen. Gistermiddag zijn besprekingen gevoerd over het verlenen van financiële medewerking aan het te stichten opbouworgaan voor maatschappelijk werk. De ver gadering verwierp een motie, om het voorstel aan te houden. De beslissing zal op de volgende vergadering vallen. Bij het voorstel van Gedeputeerde Sta ten een subsidie van f 25.000 beschikbaar te stellen aan een op te richten stichting voor maatschappelijk werk in Noordhol land (Opbouworgaan) zette de heer Hoi- tink (A.R.) uiteen, dat de stichting niet in een behoefte voorziet. Zij lijkt op „Volksherstel" van 1945. Deze organisatie heeft kort na de oorlog nuttig werk ver richt, doch toen het maatschappelijk leven zich langzamerhand herstelde was „Volks herstel" overbodig en werd opgeheven. In Drente bestond het opbouworgaan reeds voor de oorlog en heeft daar goed gewerkt. Het is echter niet noodzakelijk het werk in andere provincies over te nemen. De toe standen zijn in elk provincie anders. De heer Hoitink besprak een rapport, dat mr. M. J. A. Moltzer over de aangelegenheid had samengesteld en was van mening, dat werkzaamheden, in het rapport genoemd, reeds verricht worden door verscheidene organisaties. Voorts bestaan er in verschei dene delen der provincies sociale raden. Deze raden zijn bijzonder actief. Het was de spreker een raadsel wat er naast deze raden verricht moet worden. Van het ant woord zal het afhangen of de heer Hoitink zal voorstéllen het voorstel aan te houden tot nadere gegevens bekend zijn over de wijziging van de Armenwet. De heer Faber (Arbeid) noemde het rapport van mr. Moltzer overtuigend voor hem, doch blijkbaar nog niet voor alle ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Ha- waiïanorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metro- pole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zon den, hoorspel. 13.30 Accordeonorkest en solist. 14.00 Filmprogramma. 14.25 Fries program ma. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Dansorkest. 16.15 Sport. 16.30 Philharmonisch orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Instrumen taal trio. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Prinses Margriet Fonds. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Ameri kaanse volksliederen. 22.22 Onder de pan nen, hoorspel. 22.42 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gewijde muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus, 12.03 Platen. 12.30— 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Ama teursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Lichte muziek. 16.20 Pla ten. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Piano. 18.45 Benelux-commentaar en commentaar uit West-Indië. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in!. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Con cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Bariton. 13.30 Pla- en. 14.00 en 14.45 Platen. 15.15 Muziekpraat- 'e en platen. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. .7,00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordéon. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 20.30 Verzoek programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Ver zoekprogramma. 23.3524.00 Platen- leden der Staten. De huidige ontwikkeling van. de maatschappij maakt het noodzake lijk een opbouworgaan te vormen. De over heid mag daarbij niet achterwege blijven. De sociale raden zijn ontstaan volgens de bepalingen van de Armenwet. Voor het werk der raden heeft de spreker waar dering, doch er is voor het opbouworgaan ook een plaats. Als de particulieren het initiatief niet nemen, dan moet de overheid medewerking verlenen. Dat geschiedt thans in Noordholland. De heer Car on (V.V.D.), sprekende namens de grootst mogelijke meerderheid zijner fractie, zeide dat de overheid niet iets moet doen, dat niet tot haar taak be hoort. Hij beval eveneens afwachten van de wijziging van de Armenwet aan. Mevrouw Luyckx-Sleyfer (K.V. P.) was van mening dat er geen „zware zilveren rails" gelegd moeten worden, als nog niet bekend is hoe de „dieseltrein" er uitziet. Het particuliere initiatief dient af gewacht te worden en dan kan de overheid steim verlenen. De spreekster vroeg aan houding van het voorstel en na te gaan of het verlangen naar een opbouworgaan in de provincie op prijs wordt gesteld. De heer Mul (C.H.) schaarde zich bij die leden die het voorstel willen aanhouden. Mr. Proper (Comm.) zeide, dat zijn fractie „de start" van het opbouworgaan toejuicht en zij zal voor het voorstel stem men. Coördinatie van het maatschappelijk werk is noodzakelijk in de provincie, merkte de spreker op. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, merkte op, dat Gedepu teerde Staten aanvankelijk aarzelend stonden tegenover de gedachte in de pro vincie een opbouworgaan op te richten. Na een uitgebreid onderzoek en een nauw gezette studie, waarbij het rapport van mr. Moltzer als toelichting heeft gediend, is het college tot de overtuiging gekomen, dat het het voorstel moest doen. Bovendien hebben de organen in andere provincies hun werk voortgezet en daarbij zijn nieuwe gegevens bekend geworden. Het is niet de bedoeling, dat Gedeputeerde Staten een plan uitwerken: dat laten zij aan het par ticuliere initiatief over. De Stichting wordt geen semï-overheidsorgaan. De spreker verwacht in brede kring instemming voor het opbouworgaan. De voorzitter waar schuwde er tegen het voorstel aan te hou den; het kan mogelijk nog wel geruime tijd duren, alvorens wijzigingen van de Armenwet aan de orde komen. De heer Hoitink diende een motie in, om het voorstel aan te houden. De voorzitter deelde mee, dat het niet in zijn voornemen ligt als voorzitter der eventuele stichting op te treden. Wel zullen twee leden van Gedeputeerde Staten in het bestuur zitting nemen en een van hen in het dagelijks bestuur. De samenstel ling van het bestuur wordt aan de stich ting overgelaten. De statuten moeten door Geduputeerde Staten worden goedgekeurd, zodat de werkwijze in overeenstemming zal zijn met de toelichting in het voorstel. De motie-Hoitink werd verworpen met 22 stemmen voor en 33 stemmen tesen. Over het voorstel van Gedeputeerde Sta ten zal nadat de provinciale begroting be handeld is, gestemd worden. Kamperen in de Kennemerduinen De heer Doek (Arbeid) sprak er zijn vreugde over uit, dat de proef, om in de Kennemerduinen te kamperen, zo uitste kend geslaagd is en hij hoopte, dat als het kampeerterrein uitgebreid wordt, het be stuur geen tegenwerking ondervindt van het gemeentebestuur van BloemendaaL Subsidies voor militaire tehuizen Vervolgens kwamen aan de orde de voorstellen van Gedeputeerde Staten sub sidies te verlenen aan militaire tehuizen. Bij de gedachtenwisseling sprak de heer De Jong (C.H.) er zijn vreugde over uit dat Gedeputeerde Staten belangstel ling hebben getoond in het werk der mili taire tehuizen. Hij beval de voorstellen aan. Mevrouw Hoogland (Comm.) was van mening, dat de regering de jongens uit hun werk haalt, in plaats van hen te laten werken. Zij verklaarde zich tegen het beschikbaar stellen van subsidies. Mr. Westerman (Arbeid) herinnerde er aan, dat Gedeputeerde Staten het vorig jaar op het standpunt stonden, dat het werk in de militaire tehuizen door het rijk ge steund moest worden. Nu komen Gedepu teerde Staten met een voorstel wel subsidies beschikbaar te stellen. Daarmee was mr. Westerman het niet eens. De fractie zal de voorstellen wel steunen, doch het recht be houden op de zaak later terug te komen. Over de voorstellen zal op 5 Februari gestemd worden. Werken in de provincie De heer Har tog (Comm.) drong aan op werkverruiming; er is genoeg te doen: hij herinnerde aan de bouw van een tun nel in Velsen en aan de bouw van wo ningen. Er wordt in de provincie te veel aandacht besteed aan werk in D.U.W.- verband. De heer Mul (C.H.) meende eveneens, dat er werken aan te wijzen zijn, welke voor werkverruiming in aanmerking ko men. Daarbij dacht hij aan de verbouw of het maken van een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat. De heer De Vries (Arbeid), lid van Gedeputeerde Staten, was van mening, dat de algemene gang van zaken moet zijn werken op normale wijze uit te voeren. In een tijd van crisis is werk in D.U.W.-ver- band niet te vermijden. Subsidies culturele doeleinden Nadat mr. De Roos (Arbeid) meege deeld had goede verwachtingen te hebben ten aanzien van subsidies voor Artis en het Concertgebouw en de heer Vermeu len (A.R.) verklaard had tegen het voorstel een subsidie aan de Nederlandse Opera te verlenen, te zullen stemmen, omdat de toekomst onzeker is, merkte de heer Van der Donk (K.V.P.) namens de Gedepu teerde Staten op, dat aan Artis een bedrag van f 72.000 in het exploitatie-tekort moet worden verleend, anders zal de dierentuin gesloten moeten worden. Artis moet ge holpen worden, want zij blijft een zorgen kind. Met betrekking tot de verzoeken van de verhoogde subsidies aan het Concertge bouw-orkest en aan de Nederlandse Opera deelde de spreker mee, dat het college zich nog moet beramen. Haarlemse Orkest Vereniging De wijziging van de Haarlemse Orkest Vereniging in een provinciaal orkest heeft de bijzondere aandacht van het college. Zodra het onderzoek afgelopen is, zal het college als er aanleiding bestaat, de Staten tijdig op de hoogte stellen. Ziekenhuis bij Bakkum Bij de algemene beschouwingen op de begrotingen van de Provinciale Ziekenhui zen merkte de heer Van Leusen (Ar beid) op, dat hij destijds bij de benoeming van een geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn te leurstelling heeft uitgesproken over het feit. dat er slechts een sollicitatie is bin nengekomen. Eigenlijk was dat te verwach ten. De geneesheer-directeur heeft een medische ontwikkeling en te begrijpen is, dat hij onvoldoende op de hoogte is van de administratie en van het ambtenaren reglement. Deze zaak is weer urgent ge worden, nu er zich onregelmatigheden in het ziekenhuis bij Bakkum hebben voor gedaan. De omvang er van is nog niet te overzien. De betrokkenen zullen voor hun daden gestraft worden. De spreker meende, dat hiervoor niet alleen de geneesheer directeur, maar ook de commissie van be stuur, Gedeputeerde Staten en Provinci ale Staten verantwoordelijk zijn. De heer Van Leusen gaf in overweging na te gaan ook een administratieve directeur te be noemen. Dr. G r i b 1 i n g (K.V.P.) sloot zich hier bij aan, waarna de heer Rustige (C.H.) namens Gedeputeerde Staten mededeelde, dat de benoeming van een administratieve directeur de aandacht heeft. Mogelijk zijn spoedig voorstellen te verwachten. Hierna werd de vergadering geschorst tot Dinsdag 5 Februari. Dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) heeft in een persconf eren tie enkele mededelingen gedaan over de huidige moeilijkheden der ziekenfondsen. Het aantal verzekerden is thans tot IV2 millioen gestegen, waarvan 2 millioen vrij willig verzekerden. De financiering der vrijwillige verzekering brengt grotere risi co's mee dan de verplichte verzekering. De Ziekenfondsraad heeft er op aange- Ter vervanging van Charles M. Spofford heeft president Truman William H. Draper jr. benoemd tot reizend ambassadeur in Europa. De 57-jarige bankier zal als ver bindingsman optreden tussen de Ameri kaanse ambassadeurs in Europa, de Ame rikaanse afvaardiging bij de Noord-Atlan tische Raad en de Commandant van de Amerikaanse troepen in Europa. Sir Nevile Montagu Butler, de nieuwe Britse ambassadeur bij ons Hof, zal Za terdag in Nederland arriveren. Hij werd op 20 December 1893 geboren. Hij studeerde geschiedenis in Cambridge. Na de eerste wereldoorlog ging zijn be langstelling van de geschiedenis naar de diplomatie over. Na in militaire dienst te zijn geweest onder meer bij het „Intelli gence Corps" gedurende de oorlog, kwam hij bij het Foreign Office. Hij was privé- secretaris van tal van parlementaire onder staatssecretarissen voor Buitenlandse Za ken. Van 1930 tot 1935 was hij privé-se- cretaris van minister-president Ramsay MacDonald en voor een korte tijd van Stanley Baldwin. In 1936 werd de heer Butler benoemd te Teheran, waar hij 3 y, jaar verbleef. In het begin van de tweede wereldoor log, na een verblijf van twee maanden in Bern, werd hij ambassaderaad bij de Britse ambassade in Washington en van Decem ber 1940 af gezant. In 1941 keerde hij naar het Foreign Office terug als hoofd van de Noord-Ame rikaanse afdeling. In 1944 volgde zijn be noeming tot waarnemend onderstaatssecre taris in het Foreign Office. Het jaar daarop ADVERTENTIE ,8£va Heft d keerde hij naar de Verenigde Staten terug als secretaris-generaal van de Britse dele gatie bij de conferentie te San Francisco en hetzelfde jaar vergezelde hij minister president Attlee bij zijn bezoeken aan Washington en Ottawa. In September 1947 werd Sir Nevile Butler benoemd tot Brits ambassadeur te Rio de Janeiro. Sir Nevile Butler huwde in 1923. Het echtpaar heeft twee dochters. 99 De vredesbeweging „De Derde Weg" heeft een manifest gepubliceerd, waarin onder meer gezegd wordt, dat deze vredes beweging zich ten doel stelt al degenen tot samenwerking te brengen, die verontrust zijn door de toestand, waarin de wereld door de noodlottige politieke tweedeling verkeert en die van overtuiging zijn, dat voor het bereiken van een duurzame vrede de overwinning op wat in het manifest ge noemd wordt, „de oude machtspolitiek met haar vertrouwen in militaire geweldmidde- len" noodzakelijk is, dat het vredesstreven zichzelf van elke gebondenheid aan deze machtspolitiek vrij moet maken en in deze zin de vrede niet slechts als einddoel maar tevens als uitgangspunt en middel moet opvatten, waaruit volgens dit manifest de eis van een nieuwe politiek vooi-tvloeit. Het manifest is onder andere onder tekend door: Anna Blaman, ds. J. J. Bus- kes Jr., prof. dr. N. A. Donkersloot, ir. Chr. G. Cramer, Mary Dresselhuys, dr. G. J. Geers, ds. N. van Gelder, mr. H. Giltay, dr. C. P. Gunning, prof. dr. G. J. Heering, mr. A. H. Heering, dr. P. Hendrix, ds. J. B. Th. Hugenholtz, dr. W. J. Jong, ds. K. H. Kroon, dr. P. J. Meertens, F. W. Michels, prof. dr. K. H. Miskotte, dr. H. J. Mispel blom Beyer, prof. dr. G. Mannoury, mr. dr. W. H. Nagel, ds. J. A. van Nieuwen- huyzen, ds. L. Nieuwpoort, dr. O. Noorden bos, prof. dr. H. Oldewelt, prof. dr. H. J. Pos, prof. dr. J. Presser, H. M. van Rand wijk, J. W. E. Riemens, mevrouw dr. Hen- riëtte Roland Holst, prof. dr. J. M. Romein, mevrouw dr. A. RomeinVerschoor, ir. P. Schut, ds. Kr. Strijd, dr. J. Suys, mr. Jan den Tex, A. Viruly, ds. H. A. Visser, Victor E. van Vriesland, prof. dr. W. F. Wertheim, Sam de Wolff en A. van Zutphen. In de Giethoornse polder is op een diepte van ongeveer 1500 meter aardgas aange boord. De gaslaag is dezelfde als die welke in Wanneperveen productief is gebleken. De commissie ter bestudering van het vraagstuk van de gehuwde ambtenares heeft thans aan de minister van Binnenlandse Zaken rapport uitgebracht. drongen, dat de vrijwillig verzekerden de zelfde rechten hebben als de verplicht ver zekerden. Ook dienen zij dezelfde waar borgen te hebben. Vele factoren hebben een nadelige in vloed op de financiering van het zieken fondswezen doen gelden. De algemene stij ging van lonen en prijzen kwam in het bij zonder tot uiting bij de financiering van de ziekenhuisverpleging. Bedi-oegen d'e kosten per verplicht verzekerde van de zieken huisverpleging in 1946 3.73, voor 1952 is de raming 10.70. De ontwikkeling van de medische weten schap bracht een toepassing van nieuwe geneeswijzen en geneesmiddelen, welke veelal zeer kostbaar zijn. Gedacht moet ook worden aan de veelvuldige toepassing van operaties, narcose, bloedtransfusie, bestrij ding van kanker en andere. De grotere algemene bekendheid met de mogelijk heden, welke de medische wetenschap biedt had een groter beroep op medische hulp tot gevolg. Door de veroudering van de bevol king vóór de oorlog 7 in de leeftijd van 80 jaar tegen thans 20 tot 30 in die leeftijd neemt ook de medische zorg toe. Tenslotte is er de stijging van de bedrijfs kosten van hen, die de medische zorg uit voeren. Naar dr. Muntendam opmerkte, kan men bij de vrijwillige verzekering niet doorgaan met een verhoging van de premie. Te groot aantal ziekenfondsen Het aantal ziekenfondsen bedroeg in 1941 6 a 700. Nu is dit aantal tot 140 gedaald. Bij een doeltreffend beleid is dit aantal nog te verkleinen. De overlapping van de werkterreinen zal tot het verleden moeten behoren, opdat men op efficiënte wijze tot een regeling van het ziekenfondswezen komt. Het is echter uitermate bezwaarlijk om van overheidswege op drastische wijze in te grijpen. De fondsen moeten zelf tot het besef komen, dat coördinatie en cen tralisatie van bepaalde onderdelen gewenst is. Voor 1952 was het aanvankelijk geraam de tekort 40 millioen gulden. Door een pre mieverhoging van 3.6 tot 3.8 en door bezuinigingsmaatregelen werd 20 millioen gulden gedekt. In overleg met d'e Sociaal Economische Raad zal de Ziekenfondsraad het restant putten uit het Verevenings fonds. Naast een bezuiniging op de beheers kosten van de ziekenfondsen is de verstrek king van de zogenaamde huismiddeltjes beperkt. Er ziin een aantal bijbetalingen ingevoerd voor het vervoer, de aanschaffing van kleine hulpmiddelen en andere. Bijbe taling voor verwijzing naar een specialist wordt overwogen. Door het voorkomen van een onnodig voorschrijven van geneesmid delen wil men verspilling tegengaan. Redelijke wensen inzake de honoraria moeten in overweging worden genomen. Deze zaa'k wordt nog bestudeerd. ADVERTENTIE en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van bran dend maagzuur binnen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk Premie zal 2,8 pet. van het loon bedragen De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de premie voor de werkloosheids verzekering krachtens de Werkloosheids wet vastgesteld op 2.8 pet. van het loon, dat volgens die wet voor premiebetaling in aanmerking komt. De Werkloosheidswet regelt de wacht geld- en de werkloosheidsverzekering. Voor de wachtgeldverzekering worden de premies per bedrijfstak vastgesteld. De premie voor de werkloosheidsverzekering is uniform. Het rijk betaalt de helft en het bedrijfsleven de andere helft. Van deze laatste betalen werkgevers en werknemers ieder 0.7 pet.. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 19. Toen de beroofde Graaf van Gaep tot Gaep, zijn bediende Hyacinthus Hoepel- dum en Panda even in een ademloze stilte luisterden, hoorden zij duidelijk zachte, sluipende voetstappen, die door een van de gangen van het ontredderde gebouw na derden. Tenslotte, toen zij eindelijk stil hielden voor het vertrek, waarin ons drie tal zich bevond, merkte Hyacinthus op: „Uw Graafschap moge mij veroorloven hem de Vleermuis-rover aan te dienen!" „Ach neen, zagkreunde de Graaf. „Dat zou waerlijk afleidend zijn! Dat ge- leuf ik niet! Ik wed, dat dit gewoon maer weer iets vervelends isPanda was echter vastbesloten niets aan het toeval over te laten. Hij hield de wandelstok van de Graaf stevig omkneld, en toen nu de deur heel langzaam en piepend geopend werd, sloeg hij zonder aarzelen toe. De slag was raak; m,et een krakend geluid brak de stok in tweeën op de verbijsterde schedel van de indringer, die vervolgens met een reutelend gekreun op de vloer zonk. Zelfs de woeste en overmoedige Vleermuis-rover zou door zo'n klap on schadelijk zijn gemaakt, maar helaas de bezoeker was niet de Vleermuis, maar Panda's trouwe bediende Jolliepop. „Wel wat zei ik, hah?", vroeg Graaf Gaston. „Gewoon maer iets vervelends!" „O ehstotterde Panda. En Jolliepop, trouw tot het uiterste, sprak met geschokte stem: „Goedenavond, mijnheer Panda! Ik nam de vrijheid om ons de krant van van avond te komen brengen....". Het ge beurde was bijzonder jammer, vooral voor Graaf Gaston's goede wandelstok. Ontwikkeling. Mej. A. K. Oetoyo, afg?. vaardigde van Indonesië op de zesde pan-Pacific vrouwenconferentie, die thans te Christchurch (Nieuw Zeeland bijeen is, beschuldigde er in de verga! dering van gisteren de Nederlandets van, met voorbedachten rade het ont. wikkelingspeil van de inheemse bevol. king van Indonesië laag te hebben ge. houden. Zij zei ter conferentie, dat vóór de souvereiniteits-overdracht de Neder, landers het als een bedreiging voor hun veiligheid beschouwden als zij zouden toelaten, dat een aanzienlijk deel van de Indonesiërs de nodige ontwikkeling zou verkrijgen.Tengevolge hiervan'heeft Indonesië heden ten dage met grote moeilijkhedenUe kampen om dit gebrek aan ontwikkeling in te halen. Televisie. De Parijse politie neemt op het ogenblik proeven om uit haar vliegtui. gen opnamen te maken van openlucht, betogingen en deze dan langs de weg der televisie te projecteren in de kamer van de prefect. Op deze wijze zou dan de prefect in staat worden gesteld orn van achter zijn bureau instructies aan zijn mannen te geven. Inschakeling. West-Duitsland verwacht, dat het gevraagd zal worden zijn lei- dende atoomgeleerden beschikbaar te stellen voor samenwerking met het voorgenomen Europese leger en de At. lantische mogendheden. De Duitse re. gering heeft echter nog geen officieel voorstel gedaan. Volgens zegslieden in Bonn wenst Duitsland niet zelf atoom bommen te vervaardigen. De Duitsers menen, dat zij geleerden, zoals prof, Werner Heisenberg of prof. Otto Hahn van het „Max Planck-instituut" be schikbaar zouden kunnen stellen voor een Europees atoomproject. Verzoek. De premier van Tunis heeft in een schrijven aan het algemeen secre tariaat van de UNO verklaard dat er „een geschil tussen Frankrijk en Tunis bestaat dat, naar sebleken is, niet door rechtstreekse onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunis kan worden opge lost". De premier beroept zich in zijn brief verder op „het beginsel van de geliikheid der volken en hun recht tot zelfbeschikking". Hij verzoekt de Vei ligheidsraad het Tunesisch-Franse ge schil te willen behandelen. Teruggave. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zal Engeland het eiland Helgo land op 1 Maart aan de West-Duitse regering teruggeven. Sinds-, het einde van de oorlog is het eiland gebruikt als doelwit vo<m oefenbombardementen van de R. A. F. Echtscheiding. Een 32-jarige inwoner van Los Angeles (Californië, V. S.) heeft echtscheiding verkregen, omdat zijn echtgenote openlijk uiting gaf aan haar sympathie voor de communistische zaak. De uitspraak is gedaan door rechter Ir- vin Taplin. Advies. Dr. Martin Niemöller, die kort ge leden een bezoek aan Moskou heeft ge bracht, heeft te Darmstadt op een ver gadering van ongeveer 2000 personen er op aangedrongen zich te verzetten tegen West-Duitse remilitarisatie. De vergadering was georganiseerd, door een studentengroep onder leiding van de studentenprediker Herbert Mocalski die zich eveneens sterk tegen remilitarisatie verzet. Halverwege de toespraak wei gerden de luidsprekers, doordat een on bekende de draden doorgesneden had. Niemöller zeide dat de West-Duitse re gering een neutrale politiek moet voe ren en onmiddellijk besprekingen met Oost-Duitsland moet aanknopen. Voorstel. Vijf afgevaardigden, radicalen en conservatieven, hebben Donderdag bij de Franse Nationale Vergadering een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld generaal Philippe Leclerc, die einde 1947 bij een vliegongeluk om het leven kwam, posthuum tot „maar schalk van Frankrijk" te bevorderen. Leclerc had het bevel over de eerste geallieerde troepen, die Parijs binnen rukten. Hij bevrijdde later Straatsburg. In 1943 vocht hij samen met de Britten in Noord-Afrika teeen de Italianen. Lam. Volgens te Londen ontvangen pers berichten heeft de rechterhand van pre- mier Mossadeq de vroegere plaatsver vangende premier Hoessein Fatemi, ver klaard, dat het Brits-Perzische vriend schapsverdrag van 1857 ongeldig is. Naar men meent duidt dit er op, dat de Perzische regering dit verdragin een I nota aan Engeland zal opzeggen en nog wel dit weekeinde. Fatemi zeide dat de overeenkomst er een is tussen wolven en lammeren. Middel. Donderdag zijn uit Berlijn per luchtpost opnieuw twee pakjes met het nieuwe geneesmiddel tegen de ziekte van Hodgkin verzonden: een voor een Franse officier in Algiers, een tweede voor een hooggeplaatste Griekse rege ringsambtenaar. Het instituut van prof. Enderlein heeft ongeveer dertig aanvragen, voorname lijk uit Nederland, België en Frankrijk ontvangen. West-Berlijnse gezondheidsautoritei ten stellen een onderzoek in naar het geneesmiddel. Zij zeggen, dat de ge neeskracht er van nog niet voldoende is bewezen. West-Berlijnse medici waar schuwen tegen overschatting van de werking van het middel. Ruil. De Russen hebben de Britse autori teiten in West-Duitsland verzocht om uitlevering van de Russische soldaat Nikolai Vassilitsj die zich in de Britse zóne bevindt. De Russen zouden in een nota aan de Britse Hoge Commissaris hebben laten doorschemeren dat de uit levering van de deserteur Vassilitsj de vrijlating van drie Engelsen die sinds Zaterdag in Oost-Duitsland worden vastgehouden zou vergemakkelijken. Vassilitsj verklaarde een Russische sol daat in een twist te hebben doodge schoten en gevlucht te zijn. De drie Engelsen maken deel uit van het ge zelschap van Grdcie Fields, dat een tournée maakt door Duitsland. Zij wa ren op weg van Berlijn naar West- Duitsland verdwaald en door Oost- Duitse politie aangehouden. Vervolging". De regering van Noordrijn land-W estfalen heeft het West-Duitse parlement verzocht de parlementaire onschendbaarheid van dr. Kurt Schu macher, de leider van de West-Duitse socialisten, op te heffen, zodat hij ge rechtelijk kan worden vervolgd. Het ministerie van Justitie van de staat heeft verklaard, dat het Schumacher heling van afschriften van notulen van West-Duitse kabinetsvergaderingen ten laste wil leggen Dr. Schumacher heeft openlijk toegeven dergelijke document ten ontvangen te hebben. i

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2