Conferentie over confereren Taxi? 18000 „De Cocktailparty" van T. S. Eliot door de Nederlandse Comedie Haarlemse spuitgasten veroverden de Oterleekse brandweerstaf Belangwekkend groepsexperiment van Amsterdams Zevende Faculteit MAISON MARCEL Handelsbalans was in December weer passief Geslaagde expeditie naaf Koog aan de Zaan HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 i wie vertier denkt koopt motvrij Dekkingspercentage 93 In het holst van de nacht Dienstbode stal duizend gulden Burgerlijke stand van Haarlem Bankdirecteuren en zwijgplicht Scheepvaart ZATERDAG 19 JANUARI 1952 Discussie in kleine groepen is één van de belangrijkste punten op het programma van de werkweek die de Faculteit der Politieke en Sociale Wetenschappen in kas teel „Oud Poelgeest" organiseert onder de titel Mens en TechniekOp <fe foto in het midden prof. mr. W. G. Vegting, secretaris van de senaat, en de hoogleraar voor groepspsychologie dr. J. Koekebakker temidden van een van deze kleine discussiegroepen. In kasteel Oud-Poelgeest" bij Oegstgeest houden ruim honderd studenten van de „Zevende Faculteit" (politieke en sociale wetenschappen) der Amsterdamse Univer siteit dezer dagen een opmerkelijke confe rentie, waarbij het niet het meest aankomt op de behandelde onderwerpen, maar op de wijze van bespreking. Het is in ons land een bekend verschijnsel dat bij grote be sprekingen het vaak slechts enkele ener gieke sprekers zijn die door inzetting van hun gehele persoonlijkheid de toon aan geven in een massa die lijdelijk volgt. Liever dan stil te staan bij het vaststellen van deze „publieks-lijdelükheid" heeft men zich in de Zevende Faculteit (de Amster dammers spreken van P.S.F., Politiek- Sociale Faculteit) bezonnen op middelen om alle leden van een grote vergadering direct te betrekken in het besprekings proces en zo kwam men na maandenlange voorbereiding tot een belangwekkend ex periment in „Oud-Poelgeest". Getrapte besprekingen Iedere morgen komen de honderd stu denten bijeen in de grote zaal van het kas teel om te luisteren naar een inleiding over een onderwerp in het kader van de titel der werkweek „Mens en Techniek", waar voor verscheidene experts werden uitge nodigd. Direct na de inleiding wordt de vergadering dan gesplitst in groepjes van ongeveer vijf, waarin men dan tracht om de voornaamste punten voor nadere dis cussie te onderzoeken. Het is duidelijk dat in deze kleine groe pen allen aan het woord kunnen komen en de ervaring heeft dan ook geleerd dat deze eerste besprekingen zeer verhelderend werken. Als de groepjes een uur gepraat hebben gaat er een bel, waarna zij samen smelten tot teams van vijftien, die de naar voren komende punten moeten bundelen in een nadere bespreking, die het eritieke stadium van het proces genoemd kan wor den. Deze teams zijn immers niet meer zo klein dat enkelen het debat niet zouden kunnen monopoliseren en de ontwikkeling van de groepsprocessen hierin moet zeer zorgvuldig worden geleid door de discus sieleiding. Deze bestaat uit de discus- s i e 1 e i d e r die de bespreking moet stimu leren en de meningen tegenover elkaar moet stellen, de rapporteur, die de ge bundelde meningen en vragen noteert voor de derde, of plenaire zitting, en demen- t o r, die scherp oplet, hoe de bespreking zich ontwikkelt en als het ware het geweten uitmaakt van het team, door zijwegen af te snijden, door met een duidelijke formu lering te helpen wanneer men de draad even kwijt is en op de tijd te letten. Na deze bespreking komen alle teams weer bij el kaar in de grote zaal en richten de rappor teurs zich tot de inleider met hun vragen en opmerkingen, die deze onder leiding van een discussieleider beantwoordt. Op deze plenaire zitting hebben de leden dan niet het gevoel dat enkelen over hun hoofden heen „het wel uitzoeken", maar zij her kennen in iedere vraag van hun rappor teurs een klein stukje van hun eigen per soonlijkheid en voelen zich dus mede ver antwoordelijk voor het verloop van de dis cussie. Voorbereiding op de labo ratorium-tafel Het stelsel der getrapte besprekingen is niet in een dag gekozen als discussie-me thode. Het begin van de voorbereiding van deze werkweek kwam tijdens een facul- teits-weekend, toen enkele professoren en studenten de mogelijkheden van een werk week bespraken. Onder leiding van de psy choloog drs. J. Tli. Bout begonnen toen in een laboratorium allerlei experimenten om vast te stellen hoe de besprekingen op dit weekend geleid zouden worden. Men liet bijvoorbeeld een klein groepje studenten een aantal blokjes van verschillende vorm zien en droeg hen op, „deze te verdelen in vier verantwoorde groepen". Nauwkeurig observeerde men dan hun gedrag: wie nam een leidende positie in, welke argumenten golden bij de indeling, enzovoorts. Men zette hen ook wel een apparaatje voor dat gedeeltelijk gemonteerd was en vroeg hun, de ontbrekende wieltjes en stangetjes er weer in te passen. Bij de tests werd een draadopname- aparaat geplaatst om de gesprekken vast te leggen en dit werd gebruikt na afloop, als de waarnemingen geanalyseerd werden. Tijdens de voorbereidingen werd de dis cussieleiders geleerd om goed te letten op het zogenaamde „krachtveld" van de dis cussie, dat zich uitstrekt tussen de twee of drie actiefste sprekers, die dan als mag neetpolen zijn en in het debat gaan over heersen. Zo kwam het voor dat de discus sieleiders soms een verlegen prater voor zijn beurt aan het woord lieten en de zelfbe wuste lieden onopvallend wat buiten het „krachtveld" wisten te rangeren. Een an der vertelde dat hij in zijn team de ge woonte had om de sprekers niet aan te kijken. Het gevolg was dan dat deze zelf ook rond gingen kijken terwijl zij praatten en zich dus niet tot de leider, maar tot het hele team richtten. De wetenschap, dat het discussiestelsel en niet de behandelde stof de hoofdschotel vormt geeft soms aanleiding tot beschou wingen op het stramien „l'art pour l'art", maar dit laatste is op deze eerste conferen tie onvermijdelijk en, mits onder goede leiding behandeld, zelfs zeer nuttig. Wan neer dit systeem kan worden toegepast bij een conferentie waarop duidelijker ver tegenwoordiging van belangen is, verval len deze bezwaren vanzelf. Zeer te prijzen vallen het enthousiasme en overleg van werkelijk bijna alle deel nemers aan deze werkweek. De voorberei ders voorzagen feilloos de noodzaak van training en selectie der discussieleiders en zetten zich' in op een wijze die vertrouwen geeft. Van groot belang is de deelname van ruim dertig Indonesische studenten aan de werkweek. Zij gaan op in de groepjes en teams en hun aanwezigheid draagt veel bij tot het welslagen van de conferentie. Uit het publieke opinie-onderzoek bleek zelfs dat door sommigen hun aanwezigheid als het belangrijkste wordt gevoeld! Op de of ficiële dag, Donderdag 18 Januari, was de waarnemend Hoge Commissaris van Indo nesië aanwezig. ADVERTENTIE l ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT 10.— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in December 1951 ƒ683 millioen (November 677 mihoen) terwijl voor een waarde van 636 millioen (November 739 millioen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage was 93. Bij de invoer traden in December, wat de goederensoort betreft, vergeleken met November geen belangrijke veranderingen op. Alleen kan men bij de invoer van kof fie, thee en specerijen, alsmede minerale brandstoffen een kleine stijging constate ren. De invoer van resten en afval van de voedselindustrie, van hout, houtwaren, pa- pierstoffen en ijzer, gietijzer en staal, ga ven een geringe daling te zien. De scherpe daling van de uitvoerwaarde met 103 millioen wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een verminderde uitvoer van fruit, suiker en suikergoed, vetten en oliën, minerale brandstoffen, vliegtuigen en schepen. Het actieve saldo van de handelsbalans in October en November 1951 heeft zich tengevolge van de voortgezette scherpe daling van de uitvoer, in December niet kunnen handhaven. Wel beweegt het dek- kingspercentatie zich nog pp een voor ons land in deze maand ongekend hoog peil maar de verhouding van het in Januari tot op heden binnengekomen aantal in- en uitvoerdocumenten wijst er op, dat met een verdere daling van het dekkingsper centage rekening moet worden gehouden De invoer is belangrijk gestegen in het laatste kwartaal 1950 en in het eerste half jaar 1951. Deze stijging is in het tweede halfjaar 1951 gevolgd door een belangrijke daling. De uitvoer gaf in 1950 en 1951 in ieder kwartaal een stijging te zien. Op merkelijk was het actieve saldo in het laatste kwartaal van 1951, dat scherp af steekt bij het tekort van 480 millioen in het overeenkomstige kwartaal in 1950. Het tekort op de handelsbalans, dat in 1950 2.464 millioen bedroeg, verminder de in 1951 tot ƒ2.242 millioen. De buitenlandse handelsomzet is in het afgelopen jaar belangrijk toegenomen. Het deficit daalde in 1951 ten opzichte van 1950 met 222 millioen; het dekkingspercentage kwam zelfs boven het peil van 1938. Een der kleinere circusondernemingen in ons land circus Herman Renz vindt door allerlei tegenslagen thans geen middel van bestaan. De dienst van Sociale Zaken te Amsterdam heeft zich ontfermd over het gezin ,van de directeur, maar verleent geen hulp voor de negen paarden. De club van Circuspaarden heeft thans een beroep gedaan op haar 750 leden. Voor het onderhoud der paarden is ongeveer f 30 pe-r dag nodig. Een dikke dertig spuitgasten van de Haarlemse brandweer hebben wekenlang in Koog aan de Zaan op de loer gelegen, met geen ander doel dan om de Oterleekse brandweerstaf, die daar in de brandweer kazerne verborgen moest zijn, in triomph mee naar Haarlem te kunnen voeren. Zij hebben alle onaangenaamheden van koude winternachten getrotseerd om de naam van hun korps hoog te houden en namen keer op keer een duik in hun fantasie teneinde een plan op te stellen, welker volvoering hun de fel begeerde staf in handen zou spelen. Maar al dat trotseren, dat duiken en dat fel begeren liep op niets uit, totdat in de afgelopen nacht een ploeg van vier Spaarn- dammers en één Haarlemmer opnieuw op pad ging, om zijn vernuft de vrije loop te laten en alle bewakers en concurrenten om de tuin te leiden. Het was overigens niet de eerste keer dat dit ploegje op pad ging. Drie nachten achter el kaar hadden de nobele dieven-in- spe in Koog aan de Zaan niets an ders gedaan dan katten uit de boom gekeken en oogjes in het zeil gehou den, waarna zij tot zich zelf zei den: „Nu of nooit, vannacht brengen we het ding naar Haarlem". En zij hebben het gedaan. Vanmorgen tegen vie ren werd de staf in de Spaarndamse brand weerkazerne binnengebracht. Voordat het zover was, zijn heel wat kernachtige uit drukkingen onderdrukt (dieven moeten zo veel mogelijk geluidloos handelen) en ang stige spanningen van het tapijt geveegd. Het is dan ook geen zogenaamd koud kunstje om de Oterleekse brandweerstaf in bezit te krijgen. Voorzover men het ver geten mocht zijn: De staf is gemeenschap pelijk eigendom van de Vrijwillige Brand weerkorpsen in de provincie Noordholland en heeft een onbepaald domicile. De staf heeft als enig doel gestolen te worden door brandweerlieden, die daarmee hun korps eer omhoog halen en hun vernuft peilen en stimuleren. Hedenmorgen om goed twee uur richtte de heer E. W. Verharen uit Spaarndam zich op fluistertoon met de gedenkwaardige woorden „Kom aan" tot zijn broer J. E. Verharen, zijn plaatsgenoten G. en H. van Heeren en zijn kornuit T. Holle uit Haar lem-Noord. Dat „Kom aan" was het sein tot de aan val. Nauwelijks waren ze van de lippen van E. Verharen af, of daar stond de ploeg in de garage van de Koog aan de Zaanse brandweerkazerne. Via een luik hadden de mannen zich er in laten zakken, zender dat de op bijna alles verdachte concurrenten uit Den Helder, Schagen en Beverwijk ook maar iets in de gaten hadden. Eenmaal in de garage onderzocht men geruisloos een brandweerauto, die behangen was met van alles en nog wat, maar niet met de staf. Er was echter geen reden om de moed te laten zakken of bij de auto neer te gaan zitten, want daar boven in de garage ontwaarde men een luik dat naar de vliering leidde. Weinig seconden later zat/men op die vlie ring en zag de staf in een omhulsel van ijzerdraad aan de kapspant hangen. De vreugde daarover werd echter ge temperd door het oorverdovend geluid dat zich plotseling in de garage ontwikkelde: Een alarminstallatie dreigde op het laatste moment roet in het eten te gooien, maar de spuitgasten konden ook gooien. Met een pracht van een boog belandde de staf van de vliering af in de handen van een mede werker beneden in de garage, die zich snel met bet waardevolle kleinood uit de voe ten maakte. Hedenavond zal de staf in restaurant Brinkman aan het Houtplein met enig cere monieel aan de burgemeester van Haarlem of de brandweercommandant worden over handigd. De Oterleekse brandweerstaf zal vervolgens een plaatsje krijgen in de can- tine van de Haarlemse kazerne, zodat de strijd er om zich naar de Spaarnestad heeft verplaatst. Op verzoek van de Haarlemse politie heeft de Haagse politie dezer dagen in Den Haag een 22-jarige dienstbode gearresteerd die op 14 April van het vorig jaar bij haar werkgever in Haarlem f 1000 stal. Zij ver dween met de Noorderzon en liet niets meer van zich horen. Het meisje heeft kans gezien de f 1000 in 14 dagen op te maken. Zij is op transport gesteld naar Haarlem. ADVERTENTIE Weinig voortbrengselen der dramatische litteratuur hebben in de laatste tijd tot zoveel tegenstrijdige meningen aanleiding gegeven als „De Cocktailparty" van de Nobelprijswinnaar Thomas Stearns Eliot, waarvan de Nederlandse Comedie gisteren voor de vereniging- „Geloof en Weten schap" in de Haarlemse Schouwburg de eerste voorstelling in ons land gaf. Wel, dat is geen wonder, want de dichter stelt ons voor eigenaardige problemen, zowel wat betreft de inhoud als de vorm van zijn werk. Hij heeft namelijk het experiment ondernomen een conversatiestuk in verzen te schrijven over moeilijkheden in het hu- I welijksleven van „een man die ontdekt dat hij geen liefde kan geven en een vrouw die ontdekt dat zij geen liefde kan ontvangen". Dat deze partners, Edgar en Lavinia, na raadpleging van een enigszins mystieke psychiater besluiten elkanders eenzaamheid te blijven delen, moet gelden als de Chris telijke oplossing van dit conflict. Men is mede hierdoor gedwongen een persoonlijke houding tegenover dit „blij spel" aan te nemen. Nu doet zich het eigen aardige geval voor dat. ik een vurig ver dediger ben van het gebruik van poëzie op het toneel, maar niettemin ernstige be zwaren gevoel tegen de toepassing die Eliot van dit medium maakt. Ik verwacht van het vers dat het een magische functie uitoefent, dat het de toehoorder in vervoe ring brengt, dat het in staat blijkt het bij zondere te veralgemenen door het naar een hoger plan te transporteren en dat het de gebeurtenissen volgens de normen van een andere werkelijkheid vertaalt. Eliot zocht echter niet een dergelijke expansie, doch veeleer het omgekeerde door het algemene met behulp van dichterlijke concentratie te verbijzonderen. Van lyriek in de eigenlijke zin is bij hem dan ook geen sprake. Inte gendeel: de intelligentie dicteerde zijn tekst. In een overigens bijzonder belang wekkend opstel heeft hij eens een pleidooi gevoerd voor „de waarneming met begrip", waarin hij betoogde dat de toeschouwer in zekere zin een buitenstaander moet blijven en dus minder bewogen dient te worden dat de bij de situatie op het toneel betrok, kenen. Dit is niet de plaats om hier dieper op in te gaan, maar ik meen toch dat dit een aristocratische vorm van misleiding is, omdat het publiek door deze koele obser vatiemethode gedwongen wordt te geloven wat het niet direct kan meevoelen en zo doende een levensbeschouwing krijgt op gedrongen, die het op gezag van een dich terlijke formulering moet aanvaarden. Niettemin komen er in „De Cocktail party" zulke prachtige (en in de sublieme vertaling van mr. M. Nijhoff haast nog mooier dan in het origineel aandoende) gedeelten voor, dat de moeite van het schouwburgbezoek er rijkelijk door wordt beloond. Ware het religieus-liturgische karakter minder verhuld geweest dan zou den de mogelijke en reeds ten dele gefor muleerde bezwaren stellig minder gelden. Deze worden intussen niet weinig ver sterkt door de al te „priesterlijke" manier waarop Ton Lutz, overigens met veel ta lent, de psychiater speelt. Hij viel, doordat hij zich niet schikte in deze indirecte wijze van benaderen, eigenlijk telkens uit zijn rol in dit stuk. Hetzelfde geldt enigszins voor de Celia van Ellen Vogel, wier naam op verzoek van de vertaler met een Hol landse „e" werd uitgesproken bij wijze van symbolische uitdrukking van haar hemelse natuur. Dat kan natuurlijk, maar dan moeten de andere namen (Julia en Peter bijvoorbeeld) daarbij niet achter blijven. Ellen Vogel behandelde haar tekst niet dramatisch genoeg: men kan nu een maal geen gevoelens uitzeggen zonder ze te spelen. Het klonk allemaal te fraai, alsof zij wilde laten horen dat zij bezig was aan iets dat heel „diep" is en heel moeilijk. Nee, dan Mien Duymaer-Van Twist als de „beschermengel" Julia, die werkelijk spéélde met de regels die haar in de mond werden gelegd. Zij mocht het dan veel ge makkelijker hebben als waakzame, gemoe delijke tante, zij vond in ieder geval de juiste toon. Fons Rademakers deed dit misschien wat al te nadrukkelijk, maar hij trof eveneens spelenderwijze telkens het doel, zowel in de amusante als in de ern stige passages. Het optreden van Allard van der Scheer, als de teleurgestelde min naar, deed wat onecht aan, maar voor een deel is dat aan de rol toe te schrijven. Hier had een technisch bekwamere acteur moeten staan. Met grote vreugde geef ik tenslotte uiting aan mijn bewondering voor Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg als de echtgenoten, die moeten trachten van de nood een deugd te maken. En komt mij bij eerstgenoemde eigenlijk vooral de term „brillant" in gedachten, Han Bentz van den Berg was naar mijn mening volmaakt. Men zegt wel eens dat een rol iemand op het lijf is geschreven en dit scheen hier nu het geval te zijn. Deze in geestelijke zin hulpbehoevende zoeker naar zijn per soonlijkheid deed soms louter door zijn manier van aanwezigheid zo niet ontroe rend dan toch aandoenlijk aan. Maar ook zijn omgang met de tekst was prachtig. Het lijkt soms of bij Eliot de poëzie haar functie heeft verloren zodra de gedachten in zinnen zijn vastgelegd, of ze alleen het ontstaan daarvan mogelijk heeft gemaakt. Ook door de spelers wordt alles in het werk gesteld om te doen vergeten dat het poëzie is en om de conversatie in gewone spreek taal te voeren. Maar Bentz van den Berg liet desondanks voortdurend uitkomen hoezeer Eliot in wezen een verinniging van emoties heeft bereikt. Het was een voor recht deze acteur eindelijk eens op de juiste plaats te zien. De vertoning was geregisseerd door Jo- han de Meester met veel gevoel voor nuances, soms wat te precieus. De gesprek ken met de psychiater hadden naar mijn mening strakker en zakelijker moeten zijn om boeiend te overtuigen of overtuigend te boeien. Wellicht was het een fout om sommige medespelers teveel vrijheid te laten hun eigen visie aan die van de auteur toe te voegen, zich daar althans met inzet van hun eigen persoon achter te scharen. Maar ik stel mijn oordeel over zijn aandeel in het geheel liever uit tot het stuk volledig is ingespeeld, al mag ik niet nalaten te verklaren dat de aankleding een lust voor het oog was. DAVID KONING. HAARLEM, 18 Januari 1952 BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., E. Rutte —Admiraal: 18 Jan., M. C. Dijt—van Zon. BEVALLEN van een dochter: 16 Jan., P. R. BoeschotenHuizer; 17 Jan., J. E. de Vries—van der Lee; R. Hess—Vink; 18 Jan., A. E. Hamelink—Steffens; J. HessenBijster. OVERLEDEN: 15 Jan., J. J. Vis, 80 j„ Kenaupark: 17 Jan., A. J. Wijt, 81 j., van Hogendorpstraat. Principiële zaak voor het Amsterdamse hof Het gerechtshof te Amsterdam behan delde een zaak tegen de directeur van een bankinstelling te Amsterdam, die gewei gerd heeft inzage te verstrekken van de boeken en de bankrekening van een zijner cliënten aan een ambtenaar der invoer rechten. Het betrof de bankrekening van een textielhandelaar, die in Maart 1951 plotseling is geëmigreerd. De Dienst der Invoerrechten en Accijnzen vermoedde dat hij zich aan ernstige deviezenovertredingen had schuldig gemaakt en wilde, teneinde dit te kunnen onderzoeken, inzage hebben' van zijn bankrekening. De directeur van de bank weigerde echter ambtenaren in te lichten en werd deswege vervolgd. De economische politierechter te Amsterdam veroordeelde hem tot 100 boete of 10 dagen hechtenis. De verdachte kwam tegen dit vonnis in beroep. De procureur-generaal stelde in zijn re quisitoir dat het hier een zuiver princi pieel geding betrof. De vraag waar het om gaat is, of een bankdirecteur zich op een ambtsgeheim mag beroepen. De procureur- generaal beantwoordde deze vraag ont kennend en vroeg bevestiging van het von nis van de economische politierechter. De verdediger, mr. H. Korthals Altes, betoogde dat nergens in dé wet nauwkeu rig omschreven- staat wie zich op zwijg plicht kan beroepen. In civiele procedures wordt de zwijgplicht van de bankier aan vaard.'Hoewel de formulering der wette lijke bepalingen voor de civiele en straf rechtelijke gedingen ten aanzien van de zwijgplicht precies gelijk is, aanvaardt men in strafrechtelijke gedingen de zwijgplicht van de bankier niet. Toch verkeert de bankier in bepaalde gevallen in dezelfde situatie als de advo caat of de notaris van wie zwijgplicht wel wordt aanvaard. Daar de bankier niet zel den evenals de advocaat en de notaris zeer confidentiële mededelingen van zijn cliënten ontvangt achtte mr. Korthals Al tes het verschoningsrecht ook op bankiers van toepassing. Het hof zal op 30 Januari uitspraak doen. Moeder Augustina (Cinema Palace) is het verhaal van een ontspoord meisje, dat, met vele anderen, het niet-onwillige slachtoffer wordt van de morele verwording in he na-oorlogse Italië. Als echter de laatste Amerikaanse bezettingstroepen het land verlaten hebben, worden deze meisjes door de Italiaanse politie op transport ge steld naar hun oorspronkelijke woonplaat sen, w-aar hun meestal slechts de spot en verachting hunner plaatsgenoten wacht. Het meisje Augustina echter vergaat hét anders, want de oude dorpspastoor, wien zij steeds de niet-onaanzienlijke opbrengst van haar morele afdwalingen ter bewa ring opstuurde, heeft namelijk de mare verspreid, dat Augustina in oirbare zaken rijk geworden is en dus is er voor de dorpsgemeenschap alle aanleiding om de succesvolle verloren dochter met groot eer betoon in te halen, hetgeen dan ook ge beurt, compleet met fanfare-corpsen, toe spraken der notabelen en wat dies meer zij. Augustina, onkundig van haar faam als ge fortuneerde „zakenvrouw" laat dit alles enigszins beduusd over zich heengaan; zij is slechts teruggekomen om haar „spaar duitjes" op te halen en dan zo snel moge lijk weer te vertrekken. Jammer genoeg is de oude pastoor, die haar geld beheerde, inmiddels overleden en zijn opvolger heeft haar geld opgebruikt voor de verzorging van een aantal, laat ons zeggen onbestor ven oorlogsweesjes. Stukje bij beetje dringt dan de waarheid omtrent Augustina's ver leden tot de goegemeente door, terwijl het meisje zelf een verbitterde strijd met haar geweten uitvecht, of zij de oplichting van de pastoor aan de kaak zal stellen of niet, waarbij natuurlijk ook het lot van diens vondelingetjes op het spel staat. In een cli max vol melodramtisch vuurwerk (de pas toor sterft terwijl de tehuiskindertjes op straat gezet zijn en de dorpelingen amok lopen tegen de zieleherder) kiest Augustina dan tenslotte de enige weg die overblijft, al betekent die armoede en verguizing. Afgezien v^n een overdosering aan sen timentele effecten (vooral in het gesol met de „bloedjes van kinderen"), die kennelijk berekend zijn op een Zuidelijker publiek dan het onze, is deze Italiaanse rolprent toch wel een bezoek aan de Cinema waard. H. C. dicijnmannen, een millionnair, een gorilla, een luipaard, een brandstapel en Afrikaan se kri,igers aan te pas, om u enige tijd in spanning te houden, zodat ge kunt zien, dat er kosten noch moeite aan gespaard zijn. Wanneer tenslotte de schurken van het verhaal in de kuil vallen, die zij zelf gegraven hadden, heeft u zich over niets te beklagen, zo dunkt ons. W. L. B. „Dc maniak". (R e m brandt). Over deze meesterlijke thriller van Alfred Hitch cock schreven wij reeds in onze editie van Donderdag. „Morgen is te laat" (Lux or). Voor de vierde week wordt in Luxor de film „Morgen is te laat" vertoond. „Samson en Delilah" (FransHals). De gekleurde film van Cecil B. de Mille „Samson en Delilah" is ook deze week in Frans Hals te zien. „Variété" (City). Een groot deel der film „Variété" wordt gevormd door een interessante ijsrevue, waarin de befaamde clown Antonio een belangrijke rol speelt. Aan deze revue werken voorts echter ook vele andei-e goede artisten mee. De clown was vroeger vele malen in theaters opge treden, doch bij zijn laatste huwelijk had hij zijn vrouw moeten beloven dat hij geen contracten meer zou afsluiten in zijn oude clowns-métier. Al verschijnt hij niet op het toneel, het publiek vergeet hem niet en als een jongeman van het platte land, die sprekend op Antonio lijkt, voor zaken in een grote stad komt, ziet men die voor de beroemde komiek aan. Er doen zich vele verwikkelingen voor en de jongeman ondervindt allerlei onaange naamheden die aan populariteit verbonden zijn, raakt in tal van moeilijke en soms ook vermakelijke situaties verwikkeld, maar tenslotte blijkt dat hij de ware An tonio niet is. Een onderhoudende Duitse amusements film, met enkele vooroorlogse filmsterren, onder wie Grete Weiser opvalt. A. O. „Macadam" (Minerva). Een ge schiedenis uit de Parijse onderwereld, die zich voornamelijk afspeelt in een obscuur hotelletje in Montmartre met een „pa- tronne", die zich er weinig om bekommert wat er in haar inrichting gebeurt als zij er maar geld mee verdient. Zij laat zich ook weinig gelegen liggen aan de opvoe ding van haar dochter, de enige blanke on schuld in het heterogene gezelschap dat het hötel bevolkt. Er ontstaan verwikkelingen met een gentleman-dief, die de hötelhoud- ster neerschiet als hij merkt door haar be drogen te zijn. Het schuchtere dochtertje wreekt deze moord op haar moeder en sa neert de onderneming, die daarna met meer recht de naam „Hötel Bijou" kan dragen. De film ontleent haar opmerkelijke kwa liteiten voornamelijk aan het zeer sterke spel van Frangoise Rosay, Simone Signo- ret, Felix Oudart, Paul Meurisse en Andrée Clement en aan de voortreffelijke milieu schildering. S. K. „Het rimboemeisje" (Spaarne). Voor de afwisseling dit keer eéns een vrouwe lijke Tarzan, die zich in de jungle overigens evenzeer op haar gemak voelt, als de man nelijke uitvoering. Er komen geheime agenten, met hun gevangenen, infame me- Abbekerk, 18 van Melbourne te Sydney. Almkerk, pass. 17 Kp. Leeuwin n. Melbourne. Alphard, 17 te Freetown. Amstelland, 17 v. Monteviedo naar Santos. Amedijk, 17 van New Orleans. Alkaid, 17 van Iheus. Alphard, 18 van Freetown naar Dakar. Alphard. 20 Dakar verwacht. Amstelkerk, 18 van Luanda naar Lobito. Abbedijk, 16 te Coatza Coalcos. Agamemnon, 17 slecht weer IJmuiden. Amst.eldijk, 18 v. Hamburg naar Bremen. Alchiba, 17 540 m. W.NW. Fremantle n Aden. Amstelstad, 17 Malta gepass. Aagtedijk, 17 320 m. Z. ten W. Santos. Aldabi, 18 320 m. Las Palmas n. Rio de Janeiro Almdijk, 16 160 m. Z ten O. New Orleans. Aludra, 17 400 m. N. St. Paulsrock. Amstelpark, 17 230 m. W.ZW. Flores. Amstelvaart, 17 240 m. ZO. Bermudas. Armilla, 15 v. Polubukom naar Haiphong. Axeldijk, 17 740 m ZW. Flores. Alblasserdijk, 18 v R'dam te New Orleans. Alhena, 18 van Bahia naar Las Palmas. Alioth, 18 te Las Palmas. Alpherat, 17 van Galveston n. Nederland. Alwaki, 18 van Trinidad n. Rio de Janeiro. Algenib 18 te Recife. Ampenan, 17 van New Orleans te New York. Bennekom, 17 van Tampa te Brunsbüttel. Bandjermasin, 17 Tj. Priok n. Balikpapan. Britsum, 17 120 m. N.NW. Flores. Blijdendijk, 17 v. Philadelphia te Baltimore. Baarn, 18 te Guayaquil. Bengkalis, 18 van Tj. Priok n. Singapore. Bonaire, 18 te Trinidad. Boschfontein. 18 van Antwerpen. Beverwijk, 18 van Casablanca te Amsterdam. Boskoop. 18 van Aruba naar Limon. Caltex Nederland, 17 van R'dam n. Sidon. Cottica, 18 v. Georgetown te Amsterdam. Callisto, 17 340 m. NO. Flores. Caltex Utrecht, pass. 18 Gibraltar. Clavella, 19 van Corpus Christi te Curasao. Danae, 17 v Livorno naar Napels. Diemerdijk, 18 van R'dam te Hamburg. Delfshaven, pass. 17 ten O. Kaap Verd. eil. Delft, 17 in Golf v. Biscaye naar Madeira. Duivendijk, 19 Cristobal verwacht Duivendrecht, 19 v. Curasao n. Willem Ba- rendsz vangstgebied Erinna, 18 v. Chittagong te Miri. Edam, 17 500 m. W.ZW. Scilly's n. Antw. Eemdijk, 17 180 m. ZW Lands End. Ena, 17 van Curasao naar Maracaïbo. Friesland (SSM), 17 van Londen n. Huelva. Friesland (KRL), 18 v. Oslo te Aarhus. Garoet, pass. 17 Bougaroni. Gooiland, 17 240 m. NW. Kp. Blanco. Graveland, 17 530 m. Z. ten W. St. Vincent. Grootekerk, 17 480 m. O. ten N. St Helena. Gouwe, verm. 23 v. d. Tyne n. Casablanca. Gooiland, pass. 18 Kaap Verd. eil. Hoogkerk, 17 van Suez naar Aden. Hydra, 17 van Amsterdam naar Maracaïbo. Hector, 17 van Tunis naar Algiers. Hestia, 17 v. Maracaïbo Man O Warcays. Haulerwijk, 17 360 m. W.ZW. Finisterre. Heelsum, 17 150 m. ZZW. Lands End. Helicon. 17 van New York naar Curasao. Hera, 18 van Amsterdam naar Hamburg. Ittersum, 17 van Baltimore naar Nederland. Indrapoera, 17 bij Kreta. Ino, 15 van Santiago te Cp. Haitien. Jupiter, 17 v. Izmir naar Messina. Klipfontein, 17 150 m. Z ZO. Madeira. Kedoe, pass. 18 Kp. Guardafui n. Tj. Priok. Kieldreeht, 19 te Suez, Langkoeas, 17 van Aden naar Penang. Lombok, 18 te Vancouver. Larenberg, 17 v. Bagnoli te Huelva. Leersum, 17 te Bremen. Lieve Vrouwekerk, 18 v. Cochin. Leopoldskerk, 18 te Amsterdam. Laagkerk, 17 v. R'dam te Madras verwacht. Lemsterkerk, 17 bii Ras al Hadd. Loenerkerk, pass. 17 Ras Madraka n. Karachi. Laurenskerk, 19 te Port Said. Modjokerto, 18 van Semarang te Soerabaja. Maaskerk, 17 dwars Gr. Bassam. Macoma, 16 v. Adelaide te Portpirie. Markelo, 17 bij Kp. Blanco. Marken, 17 400 m. ZW. ten W. Flores. Merwede, 17 480 m. ZW. Flores. Molenkerk, 16 dwars Madeira naar Le Havre Madoera. 17 pass. Paramaribo. Mariekerk, 18 van Aden naar Suez. Muiderkerk, 17 van Kaapstad n. Port Elizabeth Nestor, 17 van Bremen naar Amsterdam. Nigerstroom, 17 dwars Kp. Blanco. Oranje, 18 van Amsterdam te Tj. Priok, Orestes, 17 v. New York n. Port au Prince. Parkhaven, pass. 17 Kp. Frio. Plancius, 17 van Makassar naar Buleleng. Prins Alexander, 17 900 m. O. Cp. Sable. Prins Fred. Willem, 17 70 m N. Kp. Vilano. Prins Willem II, 17 440 m. O. Kp. Henry. Poseidon, 17 v. Pto Plata naar Philadelphia. Prins Willem v. Oranje, 17 in Golf v. Biscaye. Pygmalion, 17 van La Guaira te Pto. Cabello. Prins Willem III, 18 v Gibraltar. Polydorus, 16 van Philadelphia te Houston. Prins Willem IV, pass. 18 Ouessant. Rossum, 17 Kp. Finisterre. Riouw, 17 van Makassar n. Singapore. Roepat, 18 v. Tj. Priok te Padang verwacht. Rijnkerk, 17 250 m. O. Ras al Hadd n. Suez. Rijnland, 17 130 m. N.NW St. Paulsrock. Rodas, 17 120 m NO. Curasao. Rotula, 17 210 m. N. ten W. Finisterre. Rijndam, 18 v. Cruise Cristobal te Norfolk. Salatiga, 17 v. Belawan n. Colombo. Soestdijk, 17 Gibraltar naar Halifax. Stad Maastricht, 17 van Sas van Gent te R'dam Skaubryn, 15 van Suez. Stentor, 17 v. Gonaives naar Petitgoave. Saidja, 17 op Musi. Samarinda, 17 460 m. NO. Guam. Sliedrecht, 17 bij Socotra. Sommelsdijk, 17 van Hamburg naar R'dam. Stad Schiedam, 17 120 m. W. ten Z. Kp. Vincent. Stad Breda, 17 580 m. NO. Flores. Stanvac Djirak, 15 van Singapore naar Bangkok Stanvac Pendopo, 14 te Port Swettenham. Sunetta, 17 dwars Recife. Sloterdijk, 19 te Belawan. Stad Leiden, pass. 18 Lizard. Slamat, pass. 19 Kp. Guardafui n. Djeddah. Sommelsdijk, 19 van Hamburg te R'dam. Stad Maassluis. 18 van Safi te Vlaardingen. Straat Makassar, 19 v. Montevideo, 22 Santos verwacht. Talisse, 18 v. A'dam te Hollandia. Titus, 17 v. Thessaloniki n. Istanboel. Tjiluwah, 17 v. Singapore n Tj. Priok. Tomini, 17 120 m. W. Engano eil. n. Aden Tasman. 15 van Penang naar Belawan. Telamon, 11 van Curacao te Aruba. Tjibodas, 14 van Nagoya te Kobe. Trajanus, 15 van Port au Prince naar Houston Triton, 17 200 m ZO. Hatteras. Tawali, 19 te Port, Soedan. Teucer, pass. 18 Gibraltar, n. Algiers. Tjimenteng, 19 v. Adelaide te Melbourne verw. Tjipanas, 18 van Singapore n. Manilla. To.mori, 18 van Belawan naar Colombo Utrecht, 18 v. Singapore naar Iloilo. Veendam, 17 780 m. NO. ten O. Kp. Race. Weltevreden, 15 v. Portland Oreg naar San Francisco. Wieldrecht, 17 Ras al Hadd. Winterswijk, 17 van Sfax naar R'dam. Waterman, 18 Gibraltar. IJsel, pas. 18 Kp Bon. Zeeland (KRL), 18 te Pelamgang. Zuiderkruis, 18 van Amsterdam te R'dam. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldabi, 26 Rio de Janeiro verwacht Alhena, 18 van Bahia naar Las Palmas. Bonaire, 18 te Trinidad. Boskoop, 18 v. Aruba naar Limon. Cottica, vertr. 25 van Amsterdam n. George Town. Groote Beer, nog Amsterdam survey. Indrapoera. 10 Port Said verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, vertr. 23 v. Amsterdam naar Sydney. Nieuw Amsterdam, vertr 29 v. R'dam naar New York. Noordam, vertr. 19 ca. 12 u. van New York n. Rotterdam. Oranje verm 24 v. Tj. Priok naar Amsterdam Oranjestad, 19 Pto. Limon verwacht. Rijndam, 18 te Norfolk verm. 6 Febr. v New York naar R'dam Sibajak, 24 Papeete en 1 Febr. Wellington verwacht. Skaubryn, 23 Colombo verwacht. Veendam, 22 New York verwacht. Waterman, 23 R'dam verwacht. Westerdam, vertr. 19 ca. 14 u. v. R'dam naar New York. Willem Ruys, 22 v R'dam n. Tj. Priok. Willemstad, verm. 24 v. Amsterdam n. Cristobal Zuiderkruis, 18 te R'dam verm. 22 v. R'dam n. Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10