Strijd in de eerste klasse A der voetbalcompetitie is spannend MAA Rn** TRIUMPH Twee Nederlandse geologen maken Andes-expeditie IIPI 1 ■El HARTENDORP altp wint Gestadige groei der afdeling Haarlem Naar 5000 meter hoogte Dr. C. G. Egeler en drs. T. de Booy dit jaar naar de Cordillera Blanca Textielpanorama in het R.A.I.-gebouw Sport op Zondag Softball Rayon West van de Nederlandse Softballbond Waterpolo D. W. R. II leidt in de tweede klasse heren Waterpoloprogramma V oetbalopstellingen Basketball Borstbeeld van Jan van Riebeeck voor Culemborg Biljarten Kampioenschap van Europa 47/2 Om de Scandia-coupe Voor de kinderen Houders van speelbanken veroordeeld LAMSHUID WANTEN Kraandrijver omgekomen bij ongeluk op scheepswerf Proces tegen een overledene Laatste eer aan G. Polak Daniels De zaak-Van der Putten Na de relletjes te Leeuwarden ZATERDAG 19 JANUARI 1952 Door de regenbuien van «de laatste dagen worden de voetbalvelden onbespeelbaar en het is niet uitgesloten, dat er Zondag enkele wedstrijden uitgesteld zullen moeten wor den. Dait zou jammer zijn, als het de ontmoe tingen DWSEDO en Heerenveen—Haar lem betreft, omdat deze van zo'n groot belang zijn voor de bezetting van de bovenste plaat sen. De eerste vier plaatsen in de eerste klasse A worden door deze clubs ingenomen. Het is moeilijk te voorspellen welke ploegen de zege zullen behalen. Het spelen op eigen terrein biedt voordeel, vooral voor Heeren veen, dat de laatste tijd moeilijk te verslaan is. Met EDO zullen vele supporters mee naar Amsterdam gaan. De Nederlandse Spoorwegen hebben een extra-trein ingelast welke vlak bij het terrein van DWS stopt. Tn Heemstede zal de Racing het niet moei lijk hebben tegen Oosterparkers. In Gronin gen was het resultaat een zege van 81 voor de Haarlemmers. Daarna heeft Oosterpar- kers af en toe betere resultaten geboekt, doch de ploeg is nog niet in staat te achten RCH een nederlaag toe te brengen. In het sportpark te Velsen komen VSV en Achilles tegenover elkaar. Een zege voor de thuisclub ligt in de lijn der verwachtingen. HFC heeft in de tweede klasse een vrije dag. Schoten krijgt bezoek van KFC. Dit wordtt de laatste kans voor de Haarlemmers. Stormvogels zal in Amsterdam, waar AFC de tegenpartij is, moeten winnen, om de kam pioenskansen te behouden. Boksen in het Concertgebouw Zondagavond worden in de tuinzaal van het Concertgebouw bokswedstrijden gehouden, waaraan boksers uit Haarlem, IJmuiden en Amsterdam medewerken. Een aantrekkelijk programma is samengesteld. Handbal Na zeven weken zaalhandbal is er thans weer een volledig programma samengesteld voor district West A. Van de Haarlemse eerste klassers hebben de HOC ploegen nog een week rust. De dames van Concordia krijgen het zwakke Sport Vereent op bezoek. Wij verwachten een zege voor de gastvrou wen, Intussen is het de vraag, of Sagitta ongeslagen blijft, nu het tegen HHC uit komt. dat uitstekend op dreef is. Het Utrechtse Attila kan bij de heren van Con cordia op een warme ontvangst rekenen, omdat de Haarlemmers er op gebrand zullen zijn revanche te nemen voor de in Utrecht geleden nederlaag. In de Afdeling spelen de damesteams IJmond 2 en Beverwijk reeds de eerste beslissingswedstrijd om de titel van Noordholland-Zuid tweede klas. Hockeywedstrijden Behalve een aantal inhaal-competitiewed- strijden wordt gespeeld om de verschillende bekers en vinden er ook enkele vriendschap pelijke wedstrijden plaats. BMHC speelt om haldrie in Bloemendaal vriendschappelijk tegen Gooi I Voor de pro- motieklasse-competitie gaat BMHC III op ADVERTENTIE De softballcommissié West, die in de leden vergadering als volgt werd samengesteld J. Kammeijer (voorzitter), mejuffrouw Houtison (vice-voorzitster), mej. M. A. Bosch (secretaresse), mevrouw Robanus (2e secretaresse), mej. G. Jansen (penning- meeseresse) en mej. Van der Valk en de heer Nieolaï (leden), schijnt ernstige plannen te hebben de softballzaken dit jaar flink aan te pakken. In een onderhoud met afgevaar digden van de zelfstandige rayons Utrecht, Den Haag en Groningen is besloten de Ne derlandse Softball Bond op te richten. Sta tuten en reglementen zijn in wording. Het bestuur van rayon West is in verband met het feit dat het verreweg het grootste deel van de Nederlandse speelsters vertegen woordigt in zijn geheel benoemd tot bestuur van de Nederlandse Softballbond. Tevens werd vastgesteld, dat de Nederlandse Soft ball Bond alleen de dames-softballsters zal vertegenwoordigen. Op 22 Juli zal op Klein Zwitserland te Den Haag een stedentournooi gehouden wor den tussen Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Qp 31 Augustus zal op dezelfde plaats om het kampioenschap van Nederland gespeeld worden. Voor de tweede klasse heren van de com petitie kring Haarlem KNZB is de helft van de wedstrijden gespeeld. De stand is thans: DWR 2 5 5 0 0 10 12— 3 Haarlem 3 5 3 1 1 7 12— 6 HPC 3 52034 7—8 HVGB 4 5 2 0 3 4 31.33 HVGR 3 5 113 3 7—9 Haarlem 4 5 1 0 4 2 7—17 Het programma van de hedenavond in het Sportfondsenbad te spelen waterpolo-com- petitie-wedstrijden luidt: Heren tweede klasse: HPC 3HVGB 3. Dames beker-competilie KNZB: DWT 1 Robben 1. Heren Centrale wintercompetitie KNZB: HVGB 1—Het IJ 1. Heren eerste klasse: DWT 1DWR 1; HPC 2Haarlem 1. Dinsdagavond 22 Januari worden in het Sportfondsenbad gespeeld: Dames eerste klasse: VZV 1DWR 1. Heren derde klasse: DWR 3HPC 5. bezoek bij HGC III, waarbij een verdeling der punten niet tot de onmogelijkheden be hoort. Bekerwedstrijden worden er bij de heren gespeeld om de J. D. Tresling-beker (tweede ronde). BMHC V speelt in Rotterdam tegen MRHC II, Alliance II gaat naar Leonidas II en Zandvoort II ontmoet in Schiedam Spirit. Om de Veteranenbeker wordt in Bloemen daal een wedstrijd gespeeld tussen HBS en Hilversum. Dames-wedstrijden Voor de dames zijn er proef wedstrijden in Laren, waarbij van de plaatselijke verenigin gen de dames J. Jurrissen, A. Saarberg. M. Wijnstroom en G. Pijpers van BDHC, T. Goe- ting van Rood Wit en Neelissen van Alliance meespelen. Voor de competitie in de promotieklasse krijgt BDHC II Pinoké en HBS Rood Wit II op bezoek. BDHC II speelt tegen Leiden III op het veld van de tegenstandsters. Animo Ready krijgt bezoek van Sport Vereent. Wanneer het terrein van Roda te Westzaan bespeelbaar is dan zal Oosterkwartier heel goed moetèn spelen om beslag te leggen op de winstpunten. Aan deze wedstrijd gaat vooraf Roda 3—Oosterkwartier 3, waarin de Haarlemmers favoriet zijn. Oosterkwartier 2 ontvangt het sterke Allen Weerbaar 2; mis schien zorgen de gastheren evenals Zondag weer voor een verrassing. In de derde klasse zal de plaatselijke wed strijd Animo ReadySport Vereent, die van 2 tot 4 uur op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan wordt gespeeld, veel belangstel ling trekken. In de ontmoeting te Santpoort kwamen de Haarlemmers met 40 voor, doch verloren tenslotte nog met 74. Animo Ready is daarna veel beter gaan spelen, zodat het minstens een gelijk spel kan behalen. HeerenveenHaarlem. Haarlem komt als volgt uit: doel: Snijders; achter: Laan en Odenthal; midden: Boeree, De Voogd en Ba- rends; voor: Jacob. Meijer, Roozen, Schilp- zand en Groeneveld. DWSEDO. De opstelling van EDO te gen DWS luidt: doel: Van den Berg; achter: Dweelaard en Bax; midden: Karpes, Koning en Evers: voor: Roodselaar, Verdam, Prins, Klein en Korevaar. RCHOosterparkers. In het Heemsteedse Sportpark l.omt RCH tegen Oosterparkers in de volgende opstelling uit: doel: Wille: ach ter: Van Rheenen en Willemink: midden: Lasschuit. De Vos en Van den Brink; voor: Van Braam, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Koster. Sedert 1 October 1951 worden de compe titiewedstrijden van de Nederl. Basketball Bond, afdeling Haarlem gespeeld in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. en dat het afdelingsbestuur hiermede juist heeft gezien, blijkt wel uit de volgende fei ten. Het aantal leden steeg in de laatste maanden van 270 tot 360; het aantal vereni gingen van vijf tot twaalf en het aantal ploe gen van 38 tot 49. Na het prachtige resultaat van de laatste schoolwedstrijden, kan het niet anders of menige scholier zal straks de sport gaan be oefenen en mede door de regelmatige beoefe ning op de scholen, zullen deze toekomstige basketballers straks gaan behoren tot de topspelers(sters). Is het in de afdeling Amsterdam thans reeds zover dat men een speciale aspiranten en juniorencompetitie op de Zaterdagmid dagen heeft, ook in Haarlem zal men de volgende competitie dergelijke wedstrijden organiseren. In deze sport staan vele stedenontmoe- tingen op het programma. In Haarlem wordt getracht een internationale ontmoeting te organiseren. De publieke belangstelling stijgt, hetgeen reeds bij de normale competitie wedstrijden het geval is, doch is zeker bij zonder groot te noemep bij de bijzondere wedstrijden. De standen in de afdeling Haarlem luiden thans: In Brussel worden de biljartwedstrijden om het Europees kampioenschap 47/2 ge houden, waaraan ook de Nederlandse titelhouder Van de Pol deelneemt. De Belg Van Hassel kijkt toe, terwijl Van de Pol zich concentreert op een stoot. GESCHENK VAN KAAPSTAD Het gemeentebestuur van Culemborg heeft een brief ontvangen van de gemeen teraad van Kaapstad met het verzoek een geschenk van Kaapstad, bestaande uit een bronzen borstbeeld van Jan van Riebeeck, te willen aanvaarden. De gemeenteraad van Kaapstad dankt daarbij voor het ge schenk, dat Culemborg de hoofdstad van Zuid-Afrika aanbiedt. Dit geschenk is een schilderij van W. Brinkgreve van het interieur van de Barbarakerk te Culem borg, de kerk, waarin Jan van Riebeeck is gedoopt. In de brief van Kaapstad staat onder meer: „Dit is ons ook 'n groot genoeë om u te kan meedeel, dat ons raad die welkbekende Afrikaanse beeldhouer Wil lem S. Hendrikz opdrag gegee het om 'n brons borsbeeld, anderhalf maal die lewesgrootte van Jan van Riebeeck te laat maak. Die hoop wor uitgespreek, dat u hier die borsbeeld sal aanvaar as 'n ewig- durende herinnering aan die geschiedkun dige bande tussens ons stede en dat die uitwissele geskenke 'n simbool sal blijk van 'n langdurige vrienskapsband, nie alleen tussens ons twee stede nie, maar ook tussens ons twee lande". Dames le klasse: Dames 3e klasse: HOC III 6 6 12 gesp. gew. pt. Schoten I 6 4 8 HOC I 8 8 16 SCH'lem III 4 3 4 SC H'lem I 8 7 14 Raoidit. III 5 2 4 PSVH I 7 4 8 PSVH II 1 1 2 Antilop. I 8 4 8 HG A II 6 1 2 Rapidit. I 7 2 4 SCH'lem IV 3 1 -2 HHC I 8 2 4 Heren le klasse: OK I 8 0 0 Antilop. I 6 6 12 Dames 2e klasse: OK I 8 5 10 HOC II 8 6 13 RAC I 6 4 8 HHC II 7 5 10 HHC I 6 3 7 HG A I 8 4 8 HOC I 7 3 6 SC H'lem II 7 3 6 SC H'lem I 7 2 ,5 Antilop. II 7 2 4 PSVH I 7 2 .4 Rapidit. II 7 1 3 HGA I 7 1 2 Heren 2e klasse: HGA II 7 3 6 IHJ I 8 3 6 Antilop. II 9 9 18 PSVH II 7 2 4 HHC II 8 7 14 OK II 7 2 4 HOC II 7 5 10 SC H'lem II 8 0 0 In de derde klasse heren A staat HHC III bovenaan en in de derde klasse B heeft het team vap Schoten de leiding In Brussel zijn de wedstrijden om hét Europees kampioenschap 47/2 voortgezet. De uitslagen luiden: Lütgehetmann 400 18 117 22.22 18 73 11.05 400 18 81 22.22 18 229 22.22 400 16 97 25.00 16 106 17.31 Chassereau 36 74 11.11 36 58 10.86 Lütgehetmann 400 14 107 28.57 186 14 51 13.28 Van Hassel 400 26 89 15.38 320 26 120 12.30 19 73 13.78 v. d. Pol 400 19 110 21.05 Teegelaar 253 14 154 18.07 Chassereau 400 14 118 28.57 De uitslagen van de laatste avondpartijen zijn: 400 30 84 13.33 296 30 92 9.86 400 10 106 40.— 380 10 129 38.— Na de tweede dag leidt Van Hassel met acht matchpunten. Van de Pol heeft een punt minder. Na deze volgen Lütgehetmann (deze heeft het beste gemiddelde) en Chassereau, ieder met zes punten. De strijd om de titel is zeer spannend. Vrijdag zijn in de derde ronde van de Scandia-Coupe, uitgaande van de vereniging DES, de volgende wedstrijden gespeeld: H. 350 9 196 38.88 K. 70 9 16 7.77 P 247 18 72 13.72 J. 350 18 68 19.44 W. 179 9 68 19.88 J. Steffers 350 9 112 38.88 A. 301 18 45 16.72 A. N. de Kleine 350 18 69 19.44 De stand na de derde ronde luidt: car. brt. h.s.. gem. pt. A. N. de Kleine H. Koomen J. Lamers J. Steffers W. Bakker A. Niessen K. Mewe P. Dickmann KleineJ. Lamers. 9.30 uur: A. N. de KleineK. Mewe; W. BakkerP. Dickmann. Voor Zondag staan op.het programma: 1.30 uur: A. N. de Kleine—H. Koomen; P. DickmannK. Mewe. 3 uur: J. LamersJ. Steffers; A. N. de KleineW. Bakker. 4.30 uur: J. SteffersH. Koomen; J. La mersW. Bakker. 1050 57 101 18.42 6 1050 62 196 16.93 6 1050 62 85 16.93 6 985 59 112 16.69 4 770 56 75 13.75 2 1340 131 64 10.23 2 1109 122 88 9.09 2 1170 92 72 12.72 0 gespeeld: A. Niessen; A. N. de Rotterdamse Nutsprijs 1951 voor P. A. Begeer Dezer dagen is in het Rotterdams leeskabi net de Rotterdamse Nutsprijs uitgereikt aan de heer P. A. Begeer voor diens roman „Wespen en horzels". Deze jaarlijkse prijs werd in 1949 ingesteld ten gunste van een roman die niet zozeer om zijn litteraire waarde dan wel om zijn sociaal-ethische strekking de instemming van het bestuur van het departement Rotterdam der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zou heb ben. Het boek wordt een treffend docu ment genoemd over het schoolleven en de jeugd te Rotterdam in het laatste oorlogs jaar. „Met ernst en onrust is de dreigende ontaarding der jeugd uitgebeeld en toch werd met warme liefde geconstateerd dat de kern goed bleef".. „Oei!", riep Jan Klaassen. Wat moet dat?" „Ik zal je wel leren, je geld af te geven!", zei Pierlala, de reus. Maar Jan Klaassen liet zich zo maar niet in de luren leggen.Hij nam z'n stok en begon op Pierlala los te rammelen, tot die weer helemaal inkromp en eindelijk schreeu wend verdween. „Hoeraaaa.!", juichten de kinderen. „Ziezo," lachte Jan Klaassen. ,JDat is ook al weer gebeurd. Nou ga ik verder met m'n geldzak". Zo ging het spel door. Er kwamen nog allerlei moeilijkheden, maar Jan Klaassen sloeg er zich goed doorheen, totdat hij eindelijk veilig met de huur bij d.e huisbaas aankwam. En toen was het spel uit. Het gordijntje viel dicht, maar Jan Klaassen kwam toch nog even door 'n spleet kijken. Hij zwaaide vrolijk, naar de kinderen. „Dag allemaalIk hoop, dat jullie veel plezier hebt gehad! Tot ziens, hoor!" „Dag, Jan Klaassen!", riepen de kinderen. En toen gingen ze allemaal naar huis, ook Rick en Bunkie. „Dat was leuk, hè?", lachte Bunkie. „Nou!", zei Rick. (Van een verslaggever T. DE BOOY Van de zomer zullen twee jonge Neder landse geologen een expeditie ondernemen naar de Andes. Of liever gezegd in de win ter, want, wanneer wij ons hier koesteren in de zomerregens, zullen die twee Hollan ders ginds op 5000 meter hoogte de Peru aanse winter in al zijnhardheid aan den lijve ondervinden. De twee jongemannen, die deze Alpinistisch-geologische expeditie gaan ondernemen zijn de 35-jh.rige conser vator in het Geologisch Instituut van de Amsterdamse universiteit, dr. C. G. Egeler, en de 27-jarige drs. T. de Booy uit Aerden- hout. Zij zullen worden vergezeld door de zeer geroutineerde Franse berggids Lionel Terray uit Chamonix, met wie zij reeds vele zware bergtochten maakten. De ganse expeditie zal ongeveer zes maanden duren. Het doel van deze expeditie naar het Zui den van de Cordillera Blanca die tussen de Rio Maranon en de Rio Santa ligt, is in de eerste plaats wetenschappelijk. Het te ex ploreren gebied zal geologisch in kaart wor den gebracht en wanneer gij ons deze vakterm vergeven wilt de granodioris- tische intrusies met begeleidende ver schijnselen zullen in détail worden onder zocht. Van een di recte commerciële c-xploratie zal echter geen sprake zijn. Het streven is op bescheiden wijze een bijdrage te leveren tot de exploratie der hoogste geberg ten van de wereld, zoals in de laatste jaren door vertegenwoordigers van vele landen is geschied. Zij het dan dat zulks meestal op aanzienlijk kostbaarder wijze geschiedde dan de bescheiden manier waar op deze al even bescheiden jonge geologen de zaak aan de steel gaan steken. Die bescheidenheid over de opzet van deze expeditie verbergt overigens niet de moei lijkheden, waarmee zij te kampen zal heb ben. Er zal gewerkt moeten worden op 5000 6000 meter hoogte en het is niet onmoge lijk, dat de twee Nederlanders daarbij met temperaturen van 20 a 30 graden onder nul te kampen zullen krijgen. En voorts hebben zij een fiks karwei daarbij op de schouders genomen, namelijk het puur-Alpinistische deel van de expeditie. Zij als bewoners van de lage landen bij de zee hebben zich namelijk ten doel gesteld een aantal toppen te beklimmen, waarop tot nog toe nog nie mand voet heeft gezet. Toppen van een zes kilometer hoog, een cijfer dat nog sterker spreekt, wanneer men bedenkt dat de Mont Blanc slechts 4800 meter hoog is. En kan men de Europese bergreuzen nog van be trekkelijk comfortabele uitgangspunten attaqueren, met de toppen van de Andes is dat niet het geval. Al het eten, alle instru menten, kortom alles wat de expeditie nodig heeft zal in lange dagmarsen uit Ticapam- pa, het hoofdkwartier van de expeditie, naar boven moeten worden gebracht. Speciale nylon-kleding, nylon-tenten en ultra-licht bergbeklimmersmateriaal zullen bij deze tochten worden gebruikt. En de voeding levert ook al weer problemen op. Vlees is er weliswaar genoeg, maar het zal in levenden lijve naar boven moeten worden gebracht en ter plaatse voor de consumptie gereed moeten worden gemaakt. Deze Nederlandse Alpinisten zeggen wel iswaar zich zeer kleintjes te voelen tegen over de cracks van de Himalaya en Neder landse' klimmers van naam als Philip Visser, maar wij hebben zo het idee, dat zij zich terdege op dit harde en alleseisende werk hebben voorbereid. En zij uit Haarlem en omstreken, die Tom de Booy kennen, all round sportsman als hij is, zullen hem dit gaarne toevertrouwen. De Booy heeft na melijk zonder gids al een aantal zware bergtochten in Europa volbracht. Subsidies Aan vertrouwen in de Nederlandse geolo gen en hun Franse gids heeft hét trouwens niet ontbroken. Want toen zij het onder havige plan opvatten, ten dele uit teleur- De Haagse politierechter heeft de „spel leider" van De Nieuwe Club een ver eniging in Den Haag, die gelegenheid gaf tot hazardspel tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Deze man, H. C., was reeds eerder voor een dergelijk feit veroordeeld. De bankhouder J. T., die een speelclub dreef zonder de schijn van een vereniging op te houden, werd veroordeeld tot zeven maanden voorwaardelijk en een boete van f 500. Deze exploitant van de Imperial Club kreeg het in zijn gelegenheid in be slag genomen geld tot een bedrag van f 675 terug. stelling, dat een Himalaya-expeditie waar voor beiden waren gecontracteerd, niet doorging, zijn zij van vele zijden gesteund. De expeditie wordt gesubsidieerd door de Nederlandse Alpen-vereniging, onder wier patronage zij zal geschieden, door de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek en door 't Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Andere, subsidie-aanvragen zijn nog in be handeling. Het materiaal, dat op deze ex peditie zal worden verzameld, wordt ter be schikking gesteld van het Geologisch Insti tuut van de Amsterdamse Universiteit. Zo zal dan in Maart van dit jaar De Booy vooruit reizen om ter plaatse de zaak voor te bereiden. Egeler en Terray volgen later. En mogelijk zal de expeditie nog worden uitgebreid met een hartstochtelijk Alpinist, die attaché bij de Franse legatie in Columbia is. Het werk begint met het huren van dragers en lastdieren. En daarna gaat men de bergen in om dekampementen op te slaanl van waaruit men in ernst zal be ginnen. Wij zijn er van overtuigd, dat het wel zal lukken. ADVERTENTIE \AT Rijdende kraan kwam door de storm in beweging Vrijdagmiddag om half een is er bij Boele's Scheepswerven- en machinefabriek te Bolnes een ongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 43-jarige kraan drijver H. Mol uit Rotterdam. Een 20 meter hoge torenkraan begon door de storm te rijden. De kraandrijver, die een botsing met een andere toren kraan zag aankomen, sprong er af. Door dé botsing vielen beide kranen om. Kraan drijver Mol, die op de stilstaande kraan zat, kwam hierbij om het leven. De botsing geschiedde tijdens de schafttijd, zodat er geen andere arbeiders in de buurt waren. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. De Onderlinge Oorlogsverzekering-maat schappij begon destijds een proces tegen A. de G. te Rotterdam over een bedrag waarop de maatschappij recht meende te hebben. Voor de rechtbank betoogde een procureur, dat de maatschappij niet ontvankelijk was omdat gedaagde niet meer in leven zou zijn. Hij was in de oorlogsjaren door de Duitsers weggevoerd en sedert dien was niets meer van hem vernomen. De rechtbank verwierp dit verweer op grond dat het overlijden van De G. niet bleek uit de registers. De erfgenamen van De G. kwamen in hoger beroep van dit vonnis. Hierbjj werd een uittreksel overgelegd uit de registers van de Burgerlijke Stand, waaruit bleek, dat A. de G. in een concentratiekamp was overleden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het beroep verworpen uit overweging, dat in eerste aanleg een procureur verweer heeft gevoerd, waartoe deze procureur zich gerechtigd achtte omdat de echtgenote van de gedaagde, optredende als zaakwaar neemster van haar man, hem daartoe op dracht had gegeven. Het hof bekrachtigde het vonnis, waarbij de vordering grotendeels werd toegewezen. Het tegen dit arrest ingestelde cassatie beroep heeft de Hoge Raad thans verwor pen. De geldigheid van de door de vrouw aan de procureur namens de gedaagde ge geven opdracht om zich voor hen in het geding te stellen kan aldus de Hoge Raad niet worden aangetast op de enkele grond, dat achteraf door de inschrijving van de overlijdensacte is gebleken, dat de gedaagde ten tijde van deze handeling reeds overleden was. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 Spaarne 3 Haarlem. Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. In het Amsterdamse R.A.I.-gebouw zal van 21 tot 26 Januari een textielbeurs worden gehouden, die is georganiseerd door de Federatie van Textiel Grossiers Bonden. De beurs zal alleen voor détail listen in textiel en genodigden toegankelijk zijn. Dit is de eerste keer sinds haar op richting in 1931, dat de F.T.G.B. een beurs houdt. Het bestuur heeft het initiatief hier toe genomen teneinde grossiers, die niet in de gelegenheid zijn om met hun artikelen op de Jaarbeurs te verschijnen, in de ge legenheid te stellen nader met de détail listen in contact te komen Waar een uit breiding van de Jaarbeurs nog steeds op zich laat wachten, komen namelijk tal van détaillisten nooit aan bod om hun afne mers in tentoonstellingsverband hun arti kelen te tonen. Het is nog niet zeker dat ieder jaar of meermalen per jaar, 'n soort gelijke beurs zal worden gehouden. Wél ligt het in de bedoeling om, als dit expe riment resultaat oplevert, tenminste eens per jaar de textielgrossiers naar het R.A.I.- gebouw te laten komen. Voor deze eerste beurs zijn 42.000 uitnodigingen naar bin nen- en buitenlandse zakenrelaties gezon den. De F.T.G.-beurs zal niet alleen een cen traal punt van inkoop voor détaillisten worden, zij zal ook de vorm van een re presentatieve tentoonstelling krijgen. De détaillisten zullen er een overzicht krijgen van wat de Nederlandse grossiers hen voor dit jaar hebben te bieden. Zij zullen zich voorts op de hoogte kunnen stellen van moderne winkelinrichting, boekhoudsyste men, reclamematerialen, verpakkingen en wat dies meer zij. In het voorste gedeelte van het gebouw zal men bovendien een grote verscheidenheid van beeldgrafieken kunnen aantreffen, die de betekenis van de eigen onderneming voor de Nederlandse economie schetst. Te midden van al die stands die het za kelijk karakter bijna verliezen zo aan trekkelijk zijn de meeste ingericht t— is het „Textielwereld-theater" opgetrokken, waar enige keren per dag van leerzame ontspanning valt te genieten. Zo zullen daar ondermeer onder de titels „Strandle ven", „E. A. J. Palet" en „Ruiten is troef" moderevues worden gehouden, die Lou Bandy van commentaar zal voorzien. Voorts staan enige documentaire films op het ontspanningsprogramma: „Koning Katoen" en „Schotse weefgetouwen" onder meer. „Het afscheid nemen valt altijd zwaar, vooral wanneer dit is van iemand, die wij diep in ons hart hebben gesloten". Deze woorden sprak dr. W. van Wijk, hoofdre dacteur van het dagblad „Het Vaderland" in de aula van het crematorium te Velsen, waar het stoffelijk overschot van collega G. Polak Daniels temidden van een schat van bloemen stond opgebaard. De heer Van Wijk vervolgde: „Polak Daniels was een eerlijk en rechtvaardig mens, die door zijn levendigheid en be langstelling wist te boeien en uit .wiens verhalen ervaring en levenswijsheid sprak. Zijn vriendschap was niet oppervlakkig. Als mens is hij voor ons een voorbeeld ge weest en van zijn leven heeft hij iets groots weten te maken. Hij is een sieraad geweest van de Nederlandse journalistiek en heeft bewezen, dat dit een eerlijk en degelijk be roep is. Hij bezat het ondefinieerbare ge voel van de journalist voor alles wat nieuws is en zette zich met grote ijver en welbe- wusts aan zijn taak. Polak Daniëls inspi reerde de jongeren in hun werk en hij heeft veel gedaan om de belangen van de journalisten en het aanzien te verhogen. De menselijke waardigheid was voor hem een onaantastbaar bezit". Spreker wees op het belangrijke werk, dat de overledene heeft verricht in zijn streven naar recht en vrijheid. „Uw geest en uw werk zullen bij ons voortleven, wij danken u voor alles, wat ge voor ons hebt gedaan'. Met deze woorden besloot de heer Van Wijk zijn rede. Nadat de. met bloemen en kransen van familie, persraad en directie van „Het Va derland" bedekte kist, onder orgelspel van het Adagio uit Beethovens Vijfde Sym- phonie langzaam was gedaald heeft de heer D. J. Lambooy, hoofdredacteur van het ANP de aanwezigen uit naam van mevrouw Polak dank gezegd voor het betoonde mede leven. Terwijl de aanwezigen zich naar buiten begaven speelde organist P. Halsema de Marche funèbre uit de Eroïca van Beet hoven. Bij de velen, die in de stoet medeliepen, waren onder meer de heren M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht. W. H. van Baarle, verte genwoordiger van de N.O.T.U. in de com missie deviezen-toewijzing pers, J. E. van der Wielen, redacteur Handelsblad en secretaris van de Haagse Journalisten Ver eniging en R. W. P. Peereboom, lid van de Persraad. Antwoord van minister Staf wordt onbevredigend geacht De heer F. H. van der Putten en het Christelijk Nationaal Vakverbond nemen geen genoegen met het antwoord, dat mi nister Staf aan het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester op diens vragen over de zaak-Van der Putten heeft gegeven. De secretaris van het C. N. V., heeft ge zegd dat de minister tegenover hem en de voorzitter van de Chr. Bond van Over heidspersoneel heeft verklaard, dat het rapport-Zaayer onjuist is en dat de heer Van der Putten geen enkele blaam treft. Dit deelde de heer H. Lina namens de heer Van der Putten mede in een te Leiden ge houden persconferentie. Geen strafvervolging tegen politieagenten Na de behandeling van de zaak tegen de heer Fedde Schurer zqn op 16 November voor het gerechtsgebouw te Leeuwarden relletjes ontstaan. Twee journalisten, die de rechtszaak hadden bijgewoond en zich huis waarts wilden begeven, kregen van de politie klappen met een gummistok. Tegen dit optreden van de politie dienden zjj een klacht ih bij de justitie. De officier van justitie te Leeuwarden, mr. dr. F. Hollander, heeft hun thans mede gedeeld dat hun klachten hem geen aan leiding geven tot het instellen van een straf vervolging tegen bepaalde agenten. Mr. Hollander is van mening dat de politie vol komen rechtmatig heeft gehandeld en dat bij dergelijke maatregelen ook onschuldigen worden getroffen. Wie dat risico niet wil lopen moet buiten een dergelijke volks oploop blijven, aldus de officier van justitie.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6