"tIANO'S Het Hek van de Dam Indianen zijn hier anders dan in de jongensboeken Een voetbalwedstrijd in Suriname In de hoofdstad uit GRIEP? Kleurrijk-dom Een. nieuw tijdschrift: „Cultureel kompas' Pech in Venetië Zeer paedagogisch Daaromtrent Gift uit Amerika voor carillon in Hoorn Een nieuwe film over Rotterdams haven Kort nieuws Agenda voor Haarlem ZATERDAG 19 JANUARI 1952 \t$' Kruisweg 49 ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ADVERTENTIE ADVERTENTIE Indiaans publiek bij de voetbalwedstrijd in Paramaribo. de hoofdman uit, tot mijn onbeschrijfelijk genoegen had hij veren op het hoofd en niet alleen dat, maar hij had ook de scherpe ogen, de dunne lippen, de hoge jukbeenderen, de trotse houding van mijn jeugdhelden. Waardig stapte hij voort, ge volgd door de spelers. En daarna kwamen de supporters, zo weinig mogelijk gelijkend op de lieden die u zich voorstelt bij het lezen van dit woord, want het waren enige ernstig uitziende mannen en een stuk of tien fraai geklede en beschilderde vrou wen, sommige met babies, één zelfs met een tweeling op de arm, waarvoor Antoi nette de levendigste belangstelling aan de dag legde. Onder deze vrouwen waren er een paar zeer mooie, die, trots in haar met lange franje versierde gewaden gehuld, roerloos naar de toespraken luisterden, die via een afgrijselijke luidspreker over het veld gekrijst werden. De spelers waren krachtig gebouwde jonge mannen, met sluik, gitzwart haar, helaas in lelijke 'ge streepte shirts en broekjes gehuld. Het bleek al gauw dat de Indianen in het geheel niet tegen hun zwarte broeders op gewassen waren, ofschoon zij favoriet waren bij het publiek, dat elke goede bal, door een Indiaan gespeeld, luide toejuich te. Al deze mannen trapten met de blote voeten even hard als onze voetballers met hun speciale schoenen! Wij hadden ons tussen de Indiaanse supporters opgesteld, de moeder zoogde haar tweeling, de man nen volgden met scherpe ogen het spel, maar zonder een woord en zonder een spier te vertrekken. Overigens wonnen de Cre olen gemakkelijk met 60 en ik had de indruk dat zij gaarne de Indianen een tegenpunt hadden laten maken. Ook was de houding in en om het veld uiterst vriendschappelijk. Later vernam ik dat de Indianen zich op dit zandveld niet thuis voelden. Er speelde die zelfde dag een geschoeid elftal op een grasveld en versloeg zijn Creoolse tegenstanders met 41. Wij woonden maar een deel van de match bij, want de hitte werd ons ondra gelijk, maar de spelers schenen hiervan geen last te hebben, ofschoon zij veel harder draafden dan de voetballers bij ons. Wij bezochten met Surinaamse vrienden ook een'familie van Hindoes; wanneer men nu bedenkt dat deze mensen tot het aller armste proletariaat van India behoorden (zij werden na de vrijmaking der negers als contractarbeiders „aangetrokken"), is men des te meer verbaasd over de voor name waardigheid waarmede zij u ont vangen. Men bood ons vruchten en verfris sende dranken aan, terwijl een talrijk kroost op een afstand zwijgend toezag. Een oude vrouw zat op de voorgalerij roerloos, bijna de gehele onderarmen met zilveren armbanden bedekt, in witte doeken ge huld, een parel op de linker neusvleugel en zilveren' banden om de enkels. Achter het huis op een erfje echter zat Ghandi. In elk geval, hij leek er precies op. Een opwelling deed mij naast hem op de grond plaats nemen. Zo hebben wij enige tijd tegen elkaar zitten glimlachen tot ik met een paar buigingen afscheid van hem nam. Erg trots was ik, toen ik later hoorde dat ik dit heel goed gedaan had en dat de oude man mij een erg beleefde blanke vond. Een zeldzaamheid? Ook Javanen bezochten we. Hun neder zettingen zijn buitengewoon proper in tegenstelling tot die der Hindoes, maar of schoon zij Hollands spreken, kan ik hun geslotenheid niet doorbreken, zelfs is het alsof hun beleefdheid die nog accentueert. De schone jonge vrouwen lopen langs me of ik lucht ben en ik voel me bij deze wezens als met vier paarden uit de klei ge trokken en klim druipstaartend de auto in. MARI ANDRTESSEN (Nadruk verboden) Indiaanse vrouw met kind te Jodensavannah. Op het omslag van het nieuwe nummer van Life staat glimlachend, 'breed en ge lukzalig Harry S. Truman, in een verruk kelijk speels zomerhemdje; een kleurig flodderdingetje met allemaal figuurtjes. Ik heb er langdurig en ernstig naar gekeken en eerlijk moet ik bekennen: als Neder lander ben ik er door geschokt. Ik kan zulk soort dingetjes met blóte armpjes al slecht verdragen van iedere willekeurige volwassen man, maar van de president van de Verenigde Staten kan ik het helemaal moeilijk aanvaarden. Er moet, dacht ik, al een enorm prestige onder zo'n speels shirtje schuilen, als het niet ten eenmale dodelijk vergif wil zijn voor een ganse carrière. Evenwel: Harry S. Truman is nog pre sident en ik heb nergens gelezen, dat zijn carrière er ook maar een schokje van heeft ondergaan. De bontmantels van de vrou wen zijner ambtenaren waren gevaarlijker dan het hemmetje van hem zelf. Niettemin Niettemin geloof ik bepaald, dat mijn politieke lievelingsfiguur, de sappige heer Beel, dit niet zou kunnen hebben. Éénmaal heeft hij zich, hoog in Indonesië zijnde, een vreemdsoortige pet oo de slapen gezet en dat was toen, dunkt mij al zó, dat, wa ren de omstandigheden niet vóór geweest, die klep het struikelblok had kunnen zijn. Nijmegen en Tilburg zouden tóch wel zijn opgedaagd, maar in'politieke zin, bedoel ik. Toch zou het niet gek zijn als ons aller Vader Willem, ook eris iets van dit Ame rikaanse lesje leerde. Niet dat ik verlang dat hij in zo'n hemdje terugkomt alle overdrijving schaadt maar een tikje minder donkergrijs of lichtzwart zou mijn hart verheugen. Men zal hem in Washington, wanneer men hem er beleefdheidshalve niet in laat staan, toch allicht het hemd van het lijf vragen: dat is dan gerede aanleiding voor d'r eens een veranderingetje, ook in de rest van de garderobe. ELIAS. .yy De adviesraad van het Christelijk Na tionaal Cultureel Bureau, gevestigd te Amsterdam, is voor de. eerste keer bijeen geweest. De raad bestaat voox-lopig uit de dames G. S. Ch. Wellinghoff en S. Jansen van Beek en de heren Ad Kuiper en R. Bos. Onder auspiciën van dit bureau zelf zal in Februari het eerste nummer verschij nen van het „Cultureel Kompas", een veer tiendaags tijdschrift voor vorming en voor lichting. Horizontaal: 1.vrucht, 6. geste, 11. Eng. titel, 12. eerste vrouw; 13. plaats in West Duitsland, 15. zangnoot, 17. suf, 19. smalle strook, 21. titel (afk.), 22. man. zoog dier, 24. vochtig, 25. telwoord, 26. rund, 27. deel van Arabië, 29. specerij, 31. plaats, 32. vlug, 34. plezier, 35. plaats in Gelder land, 36. water in N.- Holland, 39 eierge- rechl, 41. vogeltje, 42. talisman, 45. volks vermaak, 49. roeipen, 50. spie, 52. soort hert, 53. bloedvat, 55. dichter, 57. spijskaart, 59. waar.depapiertje 60. dwaas, 61. kle dingstuk, 63. wiel, 64. pers. voorn, woord, 65. vorm, 66. vlucht heuvel, 68. onmeet bar getal, 69. afge mat, 70. pers. voorn, woord (Lat.), 71. pa ling, 73. bloedver wante, 74. paarden- kam. Vertikaal: 2. boom, 3. deel v. e. vinger, 4. kustplaats in N.-Afrika, 5. veter, 6. halsgordel, 7. deel v. h. lichaam, 8. electrische eenheid (afk.), 9. spil, 10. werelddeel, 14. boekhoudterm, 16. bloeiwijze, 18. zoogdier, 20. achting, 21. onvruchtbaar, 23. oorlogsgod, 26. koud, 28. huisdier, 30. instelling voor de openbare veiligheid, 31. lofzang, 33. zoutoplossing, 35. Arab, opperhoofd (plus een e als 4ae letter), 37. masker, 38. loterijbriefje, 39. zwaardvis, 40. priester van Silo, 42. deel v. Azië, 43. plaats in N.-Brabant, 44. vod, 46. belemmering, 47. plas, 48. uitzend ruimte, 50. ingedijkt land, 51. de oudste, 54. her stelplaats voor schepen. 55. bosgod, 56. ge sloten, 58. drinkgerei, 60. durf, 62. inkeping, 65. gard, 67. costuum, 69 soort onderwijs (afk.), 72. zangnoot. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN: Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Goede kennissen van ons, laten we zeggen Jan en Jannetje, wilden met hun jongste kind naar de bioscoop. Zij wa ren moe van het slenteren langs de vele zaken die uitverkoop hielden van bui- tenmodelkledij en wilden nu wel eens een uurtje zomaar ergens rustig zitten, desnoods met een film op de koop toe. De peuter van nog geen twee jaar oud weigerde namelijk met een dictatoriale trek van ontevredenheid over zijn aard se lot zijn ongeschoolde beentjes nog een stap te verzetten, zodat het volle gewicht van zijn in beeldige wol gesto ken waardigheid door het ouderpaar beurtelings in de arm genomen moest worden, hetgeen dan weliswaar een ver- tederend schouwspel mag opleveren, doch meer uithoudingsvermogen vergt dan waarover.een dagelijks door zox-g voor het belastinggeld getreiterde mid denstander beschikt. Bovendien «zeurde het wurm voortdurend om een zoge naamd snoepie, teneinde zijn overtollig speeksel een beslemming te geven. Toen het plan eenmaal vaste vorm had aangenomen, kwam Jannetje met een nader voorstel. Zij behoort tot dat romantische type vrouwen, dat in de oorlog met gevaar voor andermans leven deelnam aan het verzet omdat zij dit beschouwde als een verzetje van de steeds drukkender wordende huishou delijke routine en daarom opperde zij het plan de lóme schreden naar de Rialto te richten. En zulks waarlijk niet alleen omdat de naam van dit theater er aan herinnert dat Amsterdam ten be hoeve van het vreemdelingen verkeer het Venetië van het Noorden wordt ge noemd. Nee, zij was tot in het diepst van haar ziel, althans tot in het merg van haar been, getroffen door de reclame teksten ter aanprijzing van het daar ver toonde épos in technicolor „David en Bathsheba". Om u even in de juiste stemming te brengen zullen wij daar een paar authentieke voorbeelden van geven. „Goliath, de reus, werpt speren gelijk boomstammen. David, de knaap, werpt slechts een steen!!!" Maar dan ook een steen met drie uitroeptekens, mogen wij daar wel aan toevoegen. Het feit dat in deze film ook de boomstammen met speren werpen is een wonder boven wonder, te vergelijken met het broodjes smeren van de beren. Doch laten wij verder lezen: „De dwalingen en inkeer van Koning David, de machtige, die Bathsheba tot de zijne maakt". Dit laat ste doet hij met behulp van aanhalings tekens, denken wij. „Ziet, hoe Goliath wordt geveld. Ziet, hoe overspelige vrouwen worden gestenigd. Toegang alleen boven 14 jaar". Maar daarmee is het animerende proza nog lang niet uit: „Ziet de natuurrampen en veldslagen. Aanschouwt het wonder van het taber- nakel. Een film, die reeds millioenen sterkte in hun overtuiging!" Ook wij scharen ons bij deze millioenen, want wij zijn tot de overtuiging gekomen dat deze film een gigantisch wanproduct is, indien de inhoud aan deze regelrechte slag-in-het-gezicht-zinnen beantwoordt. Hoe Jan en Jannetj-e daar over den ken weten wij niet, want het bleek bij hun aankomst voor de kassa dat de première was uitverkocht. Door deze tegenslag niet uit het veld geslagen gingen zij met lijn 3 van de Ceintuurbaan naar het Leidseplein, om te proberen daar toegang te krijgen tot „Het liefdeleven van de grote verleider Rudolph Valentino" in een naburig droompaleis. Maar nu hadden zij buiten de waard gerekend, want een prachtig exemplaar van een gesnorde portier wees met superieure minachting over zoveel kortzichtigheid (als hij nog niet iets veel ergers dacht) eerst op het kind van twintig maanden en vervolgens op het bordje met de mededeling dat de toegang alleen openstond voor personen boven de leeftijd van achttien jaar. Er hielp geen loven of bieden aan. De man was onverbiddelijk, zoals'dat een uni formdrager past. Wet is wet en voor schrift is voorschrift en bevel is bevel. Wij vinden dat trouwens een juist standpunt van die portiei\ Want stel nu eens dat zo'n kind niet zou slapen in de bioscoop, welke levenslange krassen moet dan het liefdeleven van Valentino aanbrengen op het blanke zieltje van zo'n voor indrukken vatbaar kind Kom, kom, dat hebben wij toch van Freud geleerd! Jan en Jannetje mogen van geluk spreken dat hun kind althans dit trauma bespaard is gebleven. Hun toekomstige schoondochter trouwens ook! Alvorens verder te zoeken hebben zij toen eerst de bioscoopgids voor Amster dam geraadpleegd. Slechts twee mees terwerken der dramatische litteratuur bleken ook voor de jongste generatie geschikt te zijn: „Cyrano de Bergerac" en „Bleke Bet". De keuze was niet moeilijk, want het is heerlijk om een kind te laten genieten van zulke vader landse zangwijsjes als het loflied op de roje en witte radijs. Die Cyrano doet trouwens toch maar niets dan vechten. Dezer dagen kregen wij een brief, waarvan wij u de inhoud niet onthouden mogen. Met moeite hebben wij het ma nuscript hier letterlijk gecopieerd, want het was zeer moeilijk om er fouten bij te maken. De afzender is de secretaris van een fanfarecorps in het Oosten van Amsterdam. Een toelichting bij deze puzzle dunkt ons overbodig. „Geachte Redactie. Gaarne zou onder- geteekende onderstaande bericht in Uw dagblad geplaatst zien. de reden is om trent het volgende. Bovengenoemde Ver houdt een Solisten concours in April 1952. Nu heeft een zeker, musicus alsdat deze Hr in de Jury op dit concours zit ting zou nemen, dit is onjuist; om nu de deelnemers, waarvan er verscheddenè uit Haarlem en omgeving komen gerust te stellen wou ik dit euvel uit de weg ruimen door een klein berichtje. Groet- tend enzovoorts In de eigenlijke mededeling was bo vendien nog verzuimd mee te delen wat er op de wel genoemde data gehouden werd. Het geheel deed ons denken aan de befaamde brief van een Amsterdamse burger aan de directeur van het gasbe drijf, waarin deze om uitstel van be taling vroeg „aangezien ik in het zieken- Zondagmiddag geeft de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg een voorstelling van „La Bohème" van Giacomo Puccini onder muzikale lei ding van Mario Cor done, met mede werking van Paolo Gorin als Mar- cello en van Greet Koeman als Mimi. Het Amsterdams Toneelgezelschap komt Zondagavond weer eens met „De ingebeelde zieke" van Molière voor het voetlicht. Deze vertoning is geregisseerd door Kees van lersel, de titelrol wordt gespeeld door Louis Saalborn. In het Leidseplein Theater heeft Wim Sonneveld zijn „Artistenpen- sion" heropend. De medewerkenden aan dit cabaret zijn: Emmy Arbous, Conny Stxiart, Lia Dorana, Diny de Neef, Wim Sonneveld, Albert Mol, Guus Verstraete en de pianist Han Beuker. Comedia voert dagelijks in het Cen traal Theater het Napolitaanse spel „Kinderen zijn kinderen" op, doch geeft Woensdagavond in de Stads schouwburg de tweehonderdste voor stelling van „De dood van een han delsreiziger" van Arthur Miller met John Gobau en Magda Janssens in de hoofdrollen en Guus Herxnus en Steye van Brandenberg als de zoons. In Bellevue wordt op 23 Januari een kleurenfilm vertoond van een in 1950 onder leiding van Maurice Herzog ondernomen Franse expeditie naar het Himalaya-gebergte. Het Concertgebouw Orkest geeft vanavond een volksconcert onder leiding van Rafael Kubelik, waarop Hans Osieck solist is in zijn eigen Concertino no. 2 voor piano en or kest. Verder staat de Eerste Sym- phonie van Mahler op het program ma. In de kleine raai van het Concert gebouw heeft hedenavond een jubi leumconcert door het Trio Pasquier plaats. Uitgevoerd worden composi ties van Haydn, Schubert. Martinon en Beethoven. Maandagavond zingt de Mexicaanse tenor Carlos Puig en Dinsdagavond (begeleid door Hen- riëtte Bosmans) de mezzo-sopraan Noëmi Perugia. In de Universiteitsbibliotheek wordt een tentoonstelling gehouden van zeldzame boeken uit de bibliotheek van dr. Leo Polak en in het Stedelijk Museum een expositie, samengesteld door het Victoria en Albert Museum in Londen, van tweehonderd moder ne boekomslagen. Werk van Jan Cobbaert is tot 15 Februari te zien in kunsthandel Martinet en Michels aan de O. Z. Voorburgwal, grafiek van Wim Brus- se tot 29 Februari in de toonzaal van Corvey's Papiergroothandel aan de Keizersgracht. V huis ligt met een zeer been, waarmee ik de eer heb u te groeten". BOEDA. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. trein, 5. gemis, 10. eend, 12. made, 13. sik, 14. pan, 16. per, 17. S.S., 18. model, 20. e.v., 21. sip, 22. leg, 24. lont, 27. noot, 29. bessensap, 32. bel, 33. pre, 34. Lek, 36. al, 37. Haïti, 38. na, 39. dik, 41. dot, 42. pin, 43. sleedoorn, 46. Aken, 47. ergo, 49. mis, 51. hek, 52. Km., 54. galop, 56. re, 57. eed, 59. pal, 60. tel, 61. eden, 63. mode, 64. rente, 65. renet. Verticaal: 1. Tessel, 2. reis, 3. enk, 4. id., 6. Em., 7. map, 8. idee, 9. servet, 11. rad, 14. pop, 15. nel, 18. mits. 19. lens, 21. snel, 23. goal, 25. obelisk, 26. periode, 28. opening, 30. spade, 31. netto, 32. bad, 35. kan, 40. klem, 42. perk, 44. enig, 45. reep, 46. afkeer, 48. ommelet, 50. sap, 51. hol, 53. mede, 55. lam, 56. rede, 58. den, 60. ton, 62. N.T., 63. me. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7,50: H. Hendriks, Verspronckweg 47, Haarlem. 5,H. Ipema, Rijnstraat 94, Heem stede. 2,50: Kees Bakker, Joh. Verhulstweg 19, Santpoort-Station. De vereniging „Het Carillon" te Hoorn, welke er voor heeft gezorgd, dat de stad een nieuwe beiaard terugkreeg in de plaats van het door de Duitsers geroofde klok kenspel, heeft uit de Amerikaanse stad Lewes in Delaware een chèque ontvangen ten bedrage van ongeveer 1700.Dit geld zal besteed worden voor de aflossing van de schuld welke nog op het carillon rust. Lewes is in het begin van de zeventiende eeuw door een zeevaarder uit Hoorn, David Pietersz. de Vries, gesticht. Er is onlangs een inzameling gehouden onder leiding van de conservatrice van het Zwanendaal- museum. De gevel van dit museum is een nabootsing van de gevel van het Hoornse stadhuis. Ter herinnering aan de gift van Lewes zal bij het carillon een bronzen plaat met inscriptie worden aangebracht. ADVERTENTIE Mijnhardc's Grieppoeders. Doos 47 ct. „Hij, zij en een wereldhaven" is de titel van een nieuwe film van Ytzen Brusse, vervaardigd in opdracht van de stichting „Havenbelangen" in samenwerking met het ministerie van* Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de gemeente Rotterdam. Het commentaar is van Jan Gerhard Toon der, de muziek van Hugo de Groot. De kleine intrige wordt gespeeld door Mariëtte Flink als een Rijnschippersdochter en Kees Brusse' als officier van de grote vaart. Rijksbeurzen voor muziekstudie Dit jaar zullen van rijkswege beurzen voor muziekstudie beschikbaar worden gesteld ten behoeve van on-of minver mogende jongelieden van Nederlandse nationaliteit, die bijzondere aanleg bezit ten en die zich aan de muziek als vakbe oefening willen wijden. Sollicitanten kunnen opgeroepen worden voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een conservatorium of aan een andere muziekinstelling, ter goedkeu ring van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Verder zullen een nf meer beurzen be schikbaar worden gesteld teneinde belang hebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek in het buitenland onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten. Ook hier behoeft de keuze van de leraar de goedkeuring van de staatssecretaris. Gegadigden dienen zich te wenden (vóór 1 Maart 1952) tot de afdeling Kunsten, bureau muziek en dans, van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenscnap- pen. LEIKER SPREEKT IN BRUSSEL De letterkundige Sjoerd Leiker, secre taris van de Fryske P.E.N.-club, zal op Maandag 21 Januari in de Vlaamse club te Brussel een voordracht houden over het onderwerp: „Friesland, de Friese taalstrijd en de Friese litteratuur". WIJ WAREN al enige tijd in Paramaribo vóór we iets van de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, te zien kregen. En toch had ik mij juist daarop erg verheugd: het mochten clan geen Sioux zijn, het waren toch Indianen. Als ik de nutteloze uren op school doorgebracht buiten be schouwing laat, heb ik mijn gehele jongens tijd niet anders gedaan dan Indianen boeken lezen, Indianenverhalen fantaseren en poppetjes van Indianen tekenen. En het eerste beeldje dat ik maakte was een Indiaan. In een Indianendorp, dat ik enige tijd na onze aankomst bezocht, vond ik al heel weinig van wat ik vroeger zo bewonderd had fierheid, moed, edele reserve misschien toch iets van dit laatste? Een aantal naakte kinderen stoof naar alle kanten weg, toen we het dorp binnen kwamen en onder van palmbladen ge maakte afdakken (hutten kan men ze niet noemen), zaten enige in lompen gehulde vrouwen, die zich hielden of zij ons niet zagen. Ik zou het nooit opgebracht hebben ze aan te spreken, maar mijn metgezel vroeg ze vriendelijk of ze ons wat vaatwerk of vlechtwerk wilden verkopen. Geen ant woord en afgewende gezichten. Onze vriend nam een kruik op. Of we die konden kopen? Tot mijn verwondering antwoordde de jongste van de drie vrouwen, die daar op de grond zaten, met zachte en heldere stem, zonder overigens ons aan te zien: „Die is van mijn oom". Wij kregen die kruik dus niet, maar wij kregen toch ant woord en men was niet onvriendelijk. Deze mensen maakten een erg verslonsde en apathische indruk, maar wat mij opviel was dat de armoede en vervuiling, waarin zij leefden, deze Indianen niet had verruwd. Van grofheid en lompheid geen spoor. Later kwam ook een jonge man te voorschijn, breed en krachtig gebouwd en met scherpe zwarte ogen, geheel anders dan de ogen, van de Creolen, die" veelal iets troebels hebben. Hij stond rustig met de armen over de borst gekruist, beleefd, maar zonder een glimlach. Wij wilden gaarne iets kopen, zei mijn metgezel weer. Geen antwoord, tot de Jonge vrouw plot seling opstond, en met de rug naar ons, langzaam en duidélijk zei: „Over twee weken". Het aardige is, dat zij, toen wij na enige weken terug kwamen, inderdaad enig vaat- en vlechtwerk voor ons gemaakt hadden. Een tweede ervaring met de Indianen was een voetbalwedstrijd. Ik las in de krant dat er een voetbalmatch gehouden zou worden tussen Creolen en Indianen, allen „blootvoeters" stond er in de aan kondiging. De match zou om tien uur be ginnen en het was al zeer heet, het veld bestond uit geheel van gras ontbloot een voudig zand, het talrijke publiek werd op ons na geheel gevormd door donkere man nen, die zich blijkbaar zeer op de wedstrijd verheugden. Natuurlijk begon de match niet om tien uur. Maar om half elf kwam er een gammele autobus vol Indianen. Wij drongen er allen omheen. Het eerste stapte De Nederlandse Organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) gaat samenwerken met het Ameri kaanse instituut in Columbus (Ohio) dat zich op het natuurwetenschappelijke onderzoek toelegt. ZATERDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (Toneelgezelschap Joh. Kaart), 8 uur. Frans Hals: „Samson en Dalilah", 14 j., 8 uur. Minerva (Heemstede): „Macadam", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De maniak" 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder Augus- tina", alle leeft., 2 4.15 7 en 9.15 uur Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Variété", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het rim boemeisje", 14 j., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Va der thuis" (Comedia), 8 uur. Concertgebouw: Opera „Der Freischütz", 8 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstelling „Rigoletto", 11 uur. Rembrandt, Palace, Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2. 5 en 8 uur. Spaar ne: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Zondagmorgenvoorstelling „Mira". 10.30 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, spreker prof. dr. Joh. B. Tielrooy, 10.30 uur. Nieuwe Kerk: Spreker ds. B. van Gelder, 7 uur. MAANDAG 21 JANUARI Palace, Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur. Concertgebouw (tuinzaal): Stichting Duin- rell, optreden van Steffa Wine, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7