De Koningin van de nacht Kort en bondig De „ijzeren" kiezers van Haarlem Gouden jubileum smedenpatroons Predikbeurten De Belgische regering wil haast maken Radio Moors Bloemendaal Kort verhaal door Gerth van Zanten Heemstede ROYAL .7 Over de vele voordelen van de „Citograaf" De Benelux Vier konijnen het haasje Het verkeer Wat U niet op school hebt geleerd Haarlems Dagblad School voor IVO in gelijk gesteld Dagvaarding tegen Duitser nietig verklaard Ledenvergadering A.R. Kiesvereniging Oud-illegale werker in Haarlem vrijgesproken BENNY FRANKEN ZATERDAG 19 JANUARI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlem heeft geen papieren kiezers lijst meer. Die is door de invoering van de vernuftige machine op het Bevolkings bureau die „Citograaf" heet, vervangen door een ijzeren. De kiezerslijst is name lijk een onderdeel van het bevolkingsre gister, de grote verzameling plaatjes, waar op alle bijzonderheden van de 165.000 Haarlemse inwoners geponst zijn en die elk gewenst ogenblik door de „Citograaf" kunnen worden afgedrukt. Op die ijzeren plaatjes zijn nopjes aangebracht voor alle personên ^'e 23 i33*" en ouder zijn, de leef tijd "waarop men kiezer wordt. Die kiezers kunnen dus afzonderlijk worden afge draaid, terwijl er dan nog uitgehouden worden alle mannen en vrouwen die om de een of andere reden niet mogen stem men (politieke delinquenten, veroordeel den door de rechter, personen die het be heer over het vermogen verloren, enz.). Ieder die op de dag der candidaatstelling voor een verkiezing 23 jaar is en niet om de een of andere reden uitgesloten is, wordt kiezer. Een maand van te voren kan ieder zich op het Bevolkingsbureau overtuigen of hij of iemand anders op de kiezerslijst staat. Bij verschil van mening met de amb tenaren nemen B. en W. een beslissing. Eerst op de dag der candidaatstelling wordt de kiezerslijst definitief. Pas als de „Citograaf" de oproepinsskaarten voor de stemming afgedrukt heeft, weet men pre cies hoeveel, kiezers er op de lijst staan. Nu kan men alleen schatten dat het om en nabij ÏOÖ.OOO zullen zijn. In, 'elk geval is zeker dat er nu meer kie- zjrfs zijn dan bij de laatste verkiezing. Niet alleen omdat het inwoner-aantal van Haar lem is toegenomen, maar ook door een wijziging van de Kieswet. Vroeger mocht iemand slechts aan de stemming deelnemen als hij op 1 Januari 23 jaar was geworden. Nu is dat anders. Als de a.s. Tweede Kamerverkiezing, zo als verwacht wordt, on 25 Juni plaats heeft en de candidaatstelling gesteld wordt in begin Mei, mogen alle mannen en vrouwen stemmen die op die dag in Mei 23 jaar zijn geworden. Een verschil van ruim 4 maanden. Een ruwe schatting heeft aangetoond dat alleen door die om standigheid het aantal kiezers in Haarlem met 1000 zal toenemen. Wanneer iemand, die meent kiezer te zijn, geen oproepingskaart voor de stem ming ontvangt, kan hij reclameren. Blijkt dan dat hij wel op die lijst had moeten voorkomen (een administratieve vergissing is altijd mogelijk) dan krijgt hij alsnog een opi-oepingskaart, die hem de bevoegd heid geeft om te stemmen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regeringsverklaring zal, naar wij vernamen, een bondige maar be langrijke passage bevatten over de Bel gisch-Nederlandse samenwerking. De Bel gische regering wenst de economische Be- nelux-Unie zo spoedig mogelijk tot stand te zien komen, maar bevestigt anderzijds haar standpunt inzake de waterwegen, met name dat er een positief resultaat inzake de Schelde-Rijn-verbinding dient te wor den verkregen. De verklaring verheugt zich over de politieke onderhandelingen, waar toe de beide regeringen besloten hebben. Geconstateerd wordt, dat de Benelux- betalingsbalans vrijwel in evenwicht is, hetgeen het gevolg is van de door beide regeringen gevolgde politiek van monetair evenwicht. In Belgische politieke kringen zou men echter niets liever wensen dan wederom enkele successen op het gebied van de Be- nelux-integratie te kunnen boeken. Ander zijds kan het niet worden geloochend,-dat er in België momenteel niet veel enthou siasme meer is voor de plannen voor Euro pese eenwording. Men vreest namelijk, dat de V. S. niets zullen doen om per einde Juni als de Europese betalingsunie af loopt, nogmaals een dollarhulp te spende ren om de tekorten van de inter-Europese handel te financieren. In dat geval zouden de Belgische credieten aan de E.B.U., die momenteel opgelopen zijn tot het enorme bedrag van twintig milliard francs, slechts over een zeer lange termijn worden terug betaald, terwijl van Juli af Europa weder om het manke systeem van de bilaterale betalings- en handelsaccoorden zou wor den ingesteld. Uit dit standpunt bekeken, wordt 30 Juni een critieke datum voor de Belgisch-Neder landse handelsrelaties. Wat de Benelux-waterwegen-kwestie betreft, vernamen wij gisteren nog, dat dr. Frans van Cauwelaert en oud-minister Steenberghe binnenkort hun politieke be sprekingen zullen aanvangen. De postbode ging op vacantie. In Novem ber of daaromtrent. Het plan was langdurig gewikt en gewogen, want als ge een hond als huisvriend, een kat als muizenvijand en wat konijnen voor de aardigheid hebt, dan blijft ge liever maar thuis. Een méns kan zich alleen wel redden, maar voor een dier is dat allemaal niet zo eenvoudig. Daar moet zo gezegd de hele dag naar omgekeken worden, vermits het net kleine kinderen zijn. En daarom draalde die postbode wat met vacantie nemen. Zijn echtvriendin zag dat met lede ogen aan en hakte op een goeie dag de knoop door: „De buurman zou wel een oogje op de menagerie houden". En inderdaad bleek de buurman daartoe bereid. Maar nauwelijks was het echtpaar op stap of de vriendelijke buurman deed een ontdekking, die hem slapeloze nachten be zorgde: De vier konijnen lagen op een kwade morgen levenloos in het hok. De vraag wie dat op zijn geweten had leverde weinig moeilijkheden op. Er was in het dorp maar één man te vinden die niet op de post bode gesteld was. De vrouw van die man had de echtelijke woning verlaten en wilde niet thuiskomen „omdat de ega van de dienstknecht van Tante Pos zat te stoken". Enfin, de buurman ging bij die verbolgen dorpsgenoot zijn licht eens opsteken en zag de aap meteen uit de mouw komen: „Ik wilde die lui treffen; nu heb ik«r spijt van". De politie vond dat prachtig, maar maakte toch maar proces-verbaal op en het gevolg daarvan was dat de konijnenmoordenaar voor de Haarlemse politierechter moest ver schijnen. De officier vond het maar minne tjes en de postbode was er natuurlijk ook niet erg over te spreken, hoewel hij het zaakje nog probeerde te sussen door op te merken dat hij geen schade had geleden: „We hebben een paar dagen lekker ge geten en dat kostte niets". De verdachte gaat het wèl iets kosten: tien dagen. Een ander voordeel is dat iemand die na een verhuizing van elders voor de can didaatstelling in het Haarlemse register wordt opgenomen, onmiddellijk in Haar lem kan stemmen. Vroeger kon dat alleen bij verhuizing vóór 1 Januari. Het stemmen bij overmacht zal onge twijfeld toenemen, omdat de nieuwe Kies wet de regeling daarvoor soepeler heeft gemaakt. Iemand die volgens een dokters verklaring met in staat is zeif te stemmen, mag een gemachtigde aanwijzen. Ook de aanwijzing van gemachtigden door mensen die op zee varen, is vergemakkelijkt. De „Citograaf" heeft wat de verkiezingen betreft het werk vergemakkelijkt. Boven dien geeft zij ook een besparing. Vroeger kostte het f 5341 om oproepingskaarten te schrijven en aan de kiezers te sturen, nu slechts f 1822. Een verschil dus van f 3519. Nachtdienst apotheken Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. telefoon 11793. Teyler- Apotheek. Tevlerplein 79. telefoon 17964. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. ADVERTENTIE Iraqi O! Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De installatie op het kruispunt Zijlstr.-Nassaulaan-Ged. Oudegracht Wij deelden reeds mede dat op het kruis punt ZijlstraatGed. Oude GrachtNas- saulaan nieuwe verkeerslichten in gebruik zijn gesteld. Deze nieuwe verkeersinstallatie. waarvan Haarlem de primeur heeft, is een product van een Haarlemse fabriek. De inrichting berust in principe op het bekende beginsel, dat op gezette tijden en gedurende bepaalde perioden het verkeer van een bepaalde rich ting uit wordt gestopt of vrijgegeven. In dit geval is de zogenaamde starre rege ling gekozen, die in Amerika vrijwel uitslui tend wordt toegepast. Dit houdt in, dat het verkeer op een kruispunt volgens een vast gestelde opeenvolging verwerkt wordt. Deze voorkeur steunt op de eigenschappen dat voor een zelfstandig kruispunt de rege ling eenvoudig is. Het is mogelijk de tijds duur van ieder der lichten te verstellen. Bovendien kunnen de 2-phasen uitgebreid worden tot een 3 of zelfs een 4-phasen regeling. Een verstelling in de phasetijden kan bij veranderlijke verkeersintensiteit eenvoudig ter plaatse geschieden. De tijden voor de oranje en groene perioden zijn ieder afzon derlijk door middel van knoppen met tijd schaal in te stellen en wel zo, dat de oranje tijden regelbaar zijn van 1.510 seconden en de groene tijden van 860 seconden. Wanneer het verkeersbeeld van een kruis punt tengevolge van bepaalde factoren na derhand wijziging ondergaat, kan de instal latie op de veranderde omstandigheden worden aangepast. Ook het in- en uitscha kelen van de verkeersinstallatie geschiedt automatisch met behulp van een schakel- klok. Een ander voordeel is, dat de installatie met de hand bediend kan worden. Hiertoe wordt een drukcontact aan een snoer, dat met de apparatuur in de regelkast verbon den is, door de verkeersagent in de hand genomen. Buiten de eigenlijke regeling om is het ook mogelijk om alle signalen op rood te zetten, ten behoeve van de brandweer, co lonnes en dergelijke. Tenslotte is het mogelijk om gevaarlijke kruispunten (ook bij buiten bedrijfstelling van de verkeei'sregelaar, bijvoorbeeld des nachts) kenbaar te maken door de oranje- lichten te doen flikkeren. In tegenstelling met de tot dusver ge bruikelijke methode wordt de verkeersrege laar gewoon op het lichtnet van het Ge meentelijk Energiebedrijf aangesloten, waar door afzonderlijke zogenaamde stuur- stroomkabels overbodig worden. Hoeveel automerken kent U uit Uw hoofd? Dat zjjn er heel wat, is het niet Welnu, die hebt U niet op school geleerd Door regelmatig in dagbladen te ad verteren werden de automerken alom bekend. Dit geldt voor iedere zaak, voor ieder merk, waar oordeelkundig voor wordt geadverteerd. Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN'! De gemeenteraad van Bloemendaal was bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarbij het raadsbesluit van Bloemendaal, om geen medewerking te verlenen aan het stichten van een Bloe- mendaalse school voor individueel voort gezet onderwijs. De Kroon heeft het beroep verworpen, zodat de gemeente Bloemen daal de bij de Lager Onderwijswet gere gelde subsidie zal betalen. Het bestuur der school komt in aanmerking voor de ge meente- als de rijkssubsidie en wel met terugwerkende kracht. De school is inmiddels van „Rosenhaghe" te Haarlem verhuisd naar het gebouw van Stoop's bad, hetgeen het bestuur een ver betering vindt. Nog voordat de uitspraak HET is nog niet eens zo lang geleden dat er in Arabië een rijke sheik woonde, die zoveel gezag over zijn volk had, dat hij de bezoekers driemaal de grond liet kussen alvorens ze te ontvangen in zijn tent. Zijn naam was zo lang dat men die nu is ver geten, maar wel spreekt men nog steeds met bewondering over de kostbare tapijten, de dikke vrouwen en zijn bijzondere ver zameling kamelen. Een van die kamelen heette „De Witte Koningin van de Nacht". Bijna alle koop lieden in het district klapten met hun tong van verrukking, als zij aan dat prachtige beest dachten. De handigste van hen, Ali Hussein, die een rekening had lopen bij de Banque Oriëntale de Durbat, was zelfs meer dan eens naar de tent van de sheik gekomen om te onderhandelen over de ver koop van de Koningin. Maar de sheik had hem altijd weer met een achteloos gebaar naar de uitgang van zijn tent verwezen, zonder zelfs de moeite te nemen zich van zijn grote, zijden kussens te verheffen. Hij betreurde dat zeer, de arme Hussein. Vooral als hij dan later zijn nederlaag moest bekennen tegenover zijn zakenvrien den, Hadj, Saud, Abu Tan. de Griek Zako- poulos en de Turk Kirizi, die elke avond zwarte koffie kwamen drinken in de dorps herberg. Zij allen hadden een oogje op de kameel. Maar op zekere dag ontdekte Ali Hus sein iets bijzonders in de tent van de sheik. Hij had, zoals gewoonlijk, driemaal de grond gekust en wilde juist over de ver koop van koffie beginnen, toen het hem opviel dat verscheidene kostbare tapijten van de wand waren verdwenen. „Maar Sihdil", riep hij uit. ,,Waar zijn uw tapijten?" De sheik verwaardigde zich antwoord te geven. „Verkocht", zei hij somber, langzaam aan zijn waterpijp trekkend. „Oh Allah, waarom hebt gij ze niet ver kocht aan uw nederige dienaar? Ik had nooit gedacht dat gij van deze kostbaar heden zoudt willen scheiden, die u nog herinneren aan uw vader, aan uw groot vader en aafl „Ik zit krap", zei de sheik prozaïsch. „Ik zal nog veel meer moeten verkopen, zelfs aan honden zoals jij er één bent!" Ali Hussein voelde een steek van plezier door zijn hart gaan. Met geveinsde mee warigheid beklaagde hij zijn gastheer diens treurige lot. Meer dan een uur bleef hij praten. Toen hij tenslotte afscheid nam, kon hij zijn geldbuidel als een waardeloos vod opbergen, maar in zijn rechterhand hield hij trots „De Koningin van de Nacht" aan de leidsel. Honderd goudstukken.... een spot prijsje, dacht hij. Haastig liep hij terug naar zijn tent, maakte een stal voor de kameel en legde het beest ''.'ast met. kettingen. Zo bang was Ali Hussein, dat de sheik spijt zou krijgen van zijn ruil. Maar de sheik had geen seconde spijt. Nauwelijks was Ali uit het gezicht ver dwenen, of de sheik klapte in zijn handen en beval zijn dienaren alle tapijten op te te hangen die men had weggehaald om De heer G. Alders overhandigde namens de smeden uit Venray een voorzittershamer. Van links naar rechts de heren J. de Rooy (commissaris), A. Zwemmer (penning meester), E. J. Broekers (voorzitter), H. W. Hogenbirk (secretaris) en J. Wensing (commissaris) Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Bond van Smeden, constructie- en machinereparatiebedrijven heeft Vrijdag middag in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann gelukwensen in ontvangst ge nomen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. Ter receptie verschenen afgevaardigden van het hoofdbestuur en van verscheidene afdelingen. De heer G. Alders bood de ge lukwensen aan van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken en van de afdeling Haarlem van de R.K. Smedenpatroonsbond. Daarbij herinnerde hij aan de goede samenwerking tussen beide organisaties. In de loop dei- jaren is door de samenwerking veel be reikt. De heer Alders had nog een derde taak te vervullen. Na de bevrijding hebben de Haarlemse smeden Venray geadopteerd. De daar woonachtige smeden hebben vele gereedschappen van hun Haarlemse col lega's ontvangen. Zij zijn de Haarlemmers daarvoor dankbaar en gaarne zou een af vaardiging naar de Spaarnestad getrokken zijn. Dat bleek op het laatste ogenblik niet mogelijk. Daarom voerde de heer Alders namens de collega's uit Venray het woord en overhandigde de heer E. J. Broekers een voorzittershamer. Voorts boden gelukwensen aan ir. M. H. Maas directeur van Openbare werken en vertegenwoordigers van een aantal fabrie ken en bedrijven, die relaties onderhouden met de leden. Des avonds volgde er voor de leden een maaltijd. zijn armoede te kunnen suggereren. Deze slimmigheid (die men later ook in Europa zou toepassen) bezorgde hem zoveel ge noegen dat hij zijn geliefdste vrouw een hartelijk klapje gaf. Ali Husseins vreugde daalde aanzien lijk, toen hij enkele uren later nog eens naar zijn kameel kwam kijken. De Ko ningin van de nacht wilde niet eten en liet droef haar kop hangen. Ali keek haar in de bek en had al spoedig zekerheid dat het beest de morgen niet zou halen. Wat kon hij doen? Teruggaan naar de sheik zou weinig helpen. Die zou zonder moeite enkele getuigen kunnen laten komen om te bevestigen dat de kameel nog een gezond dier was geweest op het moment dat Ali Hussein de teugels overnam. Wat dan? Hij was er allerminst de man naar om zomaar genoegen te nemen met een strop van honderd goudstukken. Hij klakte met zijn tong en huppelde vrolijk weg in de richting van de dorpsherberg. Daar zaten zijn zakenvrienden reeds bij een, de onafscheidelijke kopjes koffie in hun hand. Men begroette hem luidruchtig. „Wat een bofferd!", schreeuwde de Griek. „Nou heeft-ie de witte kameel gekocht voor maar honderd goudstukken. Wat een koopje!" ..Oh jij geluksvogel!" brulde een ander. „Waarom moet jou toch alles zo mee lopen?!" Ali's neus krulde van plezier. Het nieuw tje van de koop had kennelijk al de ronde gedaan en dat kwam hem maar al te goed uit. Met een tevreden gezicht sipte hij aan zijn koffie, terwijl zijn vrienden hem be dragen noemden, waarvoor zij de kameel wilden overnemen. Die bedragen werden steeds hoger, want de handelaren wisten heel goed dat het beest zeker een honderd en vijftig dukaten waard was. „Kijk eens even, beste vrienden", sprak Ali bedachtzaam, nadat men elkaar begon uit te schelden. „Ik ben bang dat onze vriendschap wordt verstoord als ik één van jullie aanwijs als de nieuwe eigenaar van De Koningin van de Nacht. Dat wil ik niet. Daarom heb ik een beter voorstel. Ik heb de kameel gekocht voor' honderd goud- stukken „Voor honderd. zuchtte Saud. „Ik wil er niet meer dan vijfentwintig op verdienen. Ik verkoop hem dus voor honderdvijfentwintig. Maar aan wie? Ik stel nu voor dat jullie mij allemaal vijfen twintig goudstukken geven. Dan ben ik tevreden. Daarna gaan jullie met je vijven dobbelen. Wie de hoogste worp gooit, krijgt de kameel. Ieder heeft even veel kans en wij blijven even grote vrienden als vroeger". Dat was een voorstel waarover men eerst eens uitgebreid moest praten. Het was een gokje, maar wat kon men meer verliezen dan vijfentwintig goudstukken? En ten slotte had men een redelijke kans voor zo'n luttel bedrag eigenaar van de kameel te worden. Men deed 't dan ook en iedereen leverde zijn deel bij Ali in. Kirizi. de Turk, werd winnaar. Droevig, maar gelaten, zagen de anderen hem met Ali Hussein naar de stal verdwijnen. Toen zij daar aankwamen, lag de kameel dood op de grond. Onmiddellijk schoot Kirizi's hand in de richting van zijn pistool. „Wat heb je, beste jongen?" vroeg Ali vriendelijk. „Denk je dat ik mij laat nemen?" brulde de Turk. „Ik wil mijn geld terug!" „Maar natuurlijk", antwoordde Ali glim lachend. „Hier heb je ze: vijfentwintig stuks. Ik leef nooit ten koste van een ander". Nadruk verboden) De Duitser W. F. E. Fischer uit Bruns- buttelkoog, die tijdens de bezetting enige jaren „Zollsekretar bei dem Devisen- Sehutzkommando für Nordholland" is ge weest, moest zich veertien dagen geleden voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse Rechtbank verantwoorden voor plundering en diefstal van particuliere eigendommen in Medemblik en omgeving, in de periode October 1944Mei 1945. Na de bevrijding werd hij door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie vernietigde het vonnis echter en verwees de zaak naar de Bij zondere Strafkamer van de Rechtbank in Haarlem. Omdat de verdachte niet was verschenen, hoewel hij volgens de wette lijke bepalingen was gedagvaard, werd ver stek tegen hem verleend. De officier van Justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, vroeg nietigverklaring van de dag vaarding. omdat de daarin ten laste geleg de feiten volgens hem niet strafbaar zijn. De rechtbank ging hedenmorgen met de mening van de officier mee. De dagvaar ding werd nietig verklaard, omdat er niet in vei-meld staat, in welke gevallen de ver dachte goederen heeft gevorderd en in welke gevallen in beslag genomen. van de Kroon bekend was stelde het ge meentebestuur van Bloemendaal banken en lessenaars ter beschiKKing. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal werd Vrijdagavond door de af deling OverveenBloemendaal van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" een ledenvergadering gehouden, tijdens welke bijeenkomst, mr. dr. A. Zeegers het woord voerde over het onderwerp: „Op weg naar de vrijheid? Op weg naar de slavernij!" De heer W. F. K. Verhoeff hield een korte inleiding waarin hij wees op de vele „blun ders" die in 1951 zijn gemaakt en de brand stoffen- en woningnood hekelde. Mr. Zeegers ging uitvoerig in op de invloed van het dirigisme, zowel in de democratische- als in de fiscale- en monetaire politiek. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. J. Westenburg, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 26 Januari e.k. verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M, E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181. In 1946 moest de 48-jarige voormalige hoofdcommies van het departement van Sociale Zaken J. A. C. K. zich voor het Bij zonder Gerechtshof in Den Haag verant woorden wegens zijn gedragingen als ille gale werker in de bezettingstijd. Hij werd er namelijk van beschuldigd in de oorlogs jaren geld te hebben aangenomen voor te verstrekken ausweisen, die hij in enige ge vallen niet had geleverd, hoewel hij het geld ervoor behield en te eigen bate aan wendde. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van achttien maanden. De Bijzondere Raad van Cassatie vernietigde het vonnis echter, waarna de zaak naar de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank werd verwezen. Veertien dagen geleden stond hij in Haarlem terecht. De officier van Justitie mr. L. W. M. M. Drabbe achtte toen slechts in een vijftal ge vallen het ten laste gelegde bewezen en eiste één maand gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De rechtbank sprak hem hedenmorgen vrij, omdat het onderzoek ter rechtzitting het bewijs niet heeft opgeleverd, dat de verdachte zich aan de in de dagvaarding omschreven feiten heeft schuldig gemaakt. Tot rechter in de rechtbank ie Almelo is benoemd jhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Breda. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terechtgestaan een 48-jarige brigadier van de Rotterdamse gemeentepolitie, die in de nacht van 11 op 12 November uit een schip in de Waalhaven een hoeveelheid mais had weg genomen. Er werd 6 maanden gevangenis straf tegen hem geëist. De Staatscourant van Vrijdag bevat een vierde wijziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het bloembollenbedrijf en een regeling van sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het administratief personeel werkzaam bij tuinbouwveilingen. Minister Rutten heeft Vrijdagmiddag in Delft de officiële opening verricht van de Mensa, een gelegenheid voor studenten om goedkoop een warme maaltijd te gebruiken. De minister heeft daarbij van zijn grote waardering getuigd voor dit initiatief. De directie van de N.V. Bruynzeel's Deurenfabriek te Zaandam heeft voor 44 ar beiders een ontslagaanvrage ingediend bij het kantoor Zaandam van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Verminderde werkzaam heden tengevolge van de bouwstop wordt als reden voor deze aanvraag opgegeven. HAARLEM EN OMGEVING Gisteravond om ongeveer halfzeven slipte de negentienjarige C. A. V. met haar fiets op de tramrails op de Leidsevaart en viel tegen een juist passerende auto. Met een hersenschudding en een bloedende hoofd wond werd zij naar de Maria-stichting over gebracht. In een huis aan de Jericholaan te Rot terdam is de 82-jarige J. G. Hijberg om het leven gekomen door gasverstikking. Zijn vrouw is in ernstige toestand in een zieken huis opgenomen. Men vermoedt, dat er ergens in de gasleiding een lek zit. Met ingang van 21 Januari zal het tele foonverkeer tussen Nederland en Australië worden uitgebreid tot de Marshall-eilanden, Brits-Nieuw Guinea en Papoea. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 20 Januari waargenomen door dr. W. v. d. Linde. Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. ADVERTENTIE Dagelijks speelt in STATIONSPLEIN het ensemble ZONDAG 20 JANUARI 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. J. J. van Hille, Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 3.30: Li- turgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Bev. Ambtsdragers Wijk II. 7: Bijz. Kerkdienst. Ds. B, van Gelder, Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond. Zondag 10.30: Ds E. Pot. 5: Ds. J. de Graaf. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, Bev. Ambtsdragers Wijk VI. Ka pel Sarepta. 9.30: Kinderkerk Dr. A. J. Ras- ker. 10.45: Ds. M. G. Blauw, van Overveen. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Ds. J. Bronsgeest. 10.30: Jeugdkerk. Ds. B. van Gelder, Diaconessenhuis. 4.30: Ds. J. Brons geest. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. J. Brons geest. Jeugtlkapel. Noord 10.30: F. R. Aschoff Oost 10: J. P. van Eijsden Centrum 10: A. Zqnnevylle. West 10: A. Verhoeff. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr J. de Graaf. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag Broe- derkerk. 3: Rondetafel-samenspreking. Woensdag Waalse Kerk 7: Twee-talige dienst Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 20 Janvier a 10 h. 30: Culte présidé par le pas teur J. Baudraz. Church of England: Kinder huissingel 3 p. m. Evensong, followed by Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang.. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. J. Poot, van Delft. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem, H. Avondmaal. 7.30: H. Zijp, A'dam. Woensdag 8: W. F. Kloos, Gouda.' Vrijdag 8: Bijbel lezen. Vrfje Evang. Gemeente, geb. Bethel Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Ds. F J Nijkamp uit Utrecht, H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Haarlem-Oost. Wijkgebouw N. H. Kerk. 7.30: Ds. Hoekema. Jeugdkerk: Peu- zelaai'steeg 10.30: Ds. Oosterbaan. Noorder kapel, Indischestr. 5.45. Mej. B. Luikinga. Remonslr. Gereform. Gemeente 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Klappersingelkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hof land. Wilhelminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oostcrkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. J. B. Bei, van Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Donderdag 7.30: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing. Baptiste Gemeente, Gebouw C. J. M. V., Lange Margarethastr. 13. 10: Ds. J. W. Weenink m. m. v gemeente koor. 5: Dezelfde. 11.30: Zondagsschool. 8: Propaganda-avond voor Jongeren. Gebouw „Salem". Bakenessergracht 65. Dindag 8: Bidstond. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssa menkomst. Leider: Majoor D. J. Korts. Pink ster Gemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.3Ó: Samenkomsten. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. van Ruijsdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst, Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: J. Jeeninga. Christen-Geloofsgemeenschap in gebouw Rosenhaghe. Hoofmanstr 8: Samen komst Garenkokerkade 27. Woensdag 8: Bid stond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdag 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstraat 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged. O. Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30- Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij- nestraat 15, 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Bcweging. Nassauplein 8. 11: Univer sele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Har- monia". Jansslraat 83. 10.30; Wijdingsmor gen. Dhr. C. Menting, A'dam. Theologisch- Philosoflsche beschouwingen, met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. I Smink, den Haag. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Parapsycho logie en geestelijk leven. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Aanbiddingsdienst met Avondmaal en Preek. 19: Avondaanbid ding met Predicatie. Dinsdag 20: Vrouwen- bijbelklas (Garenkokerskade 82). Donderdag 20: Bijbellezing (in de voorzaal) Vrijdag: 16.30: Kinderbijbelklas Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7 n.m.: Ds. Schutz. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. W. Dub- •beldam, Evangelist te Rotterdam. 5: Dezelf de. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbij- eenkomst o.l.v. Dhr. J. C. van der Leek, Bloemendaal. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Se- vensma. Evangelist te Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Avondmaal. 7: Dr. M. v. d. Voet, Dankzegging. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Jeugdkapcl, Schoterweg hk. Pijn boomstraat 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ceram- straat 4. 10: Heiligingsdienst. 7: Openlucht samenkomst. 8: Vcrlossingssamenkomst. Leidter A. C. E. Wijkhuizen, jyigjoor, H. Weenink, Kapiteine. 12 en 3: Kïrid'ersamen- komsten. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamen komst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gi deon". Woensdag 7.30: J. G. vergadering o.l.v. I. E. Ketellapper, van Haarlem in de Ursulastraat 14 rd.. Donderdag, Zaterdag en Zondag geen dienst in de Achterweg 2 A. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminapl. 10: Ds. J. Kroon. Spaarn- dam. 19: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds F. R. A. Henkels. Ned. Prot. Bond. Post- laan 16. 10.30: Ds. L. A. Broer, Dg., Hilver sum Geref. Kerk, Aula Lyceum. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan. 10: Ds. P. J. S. Barends. Raard. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds P. J. S. Barends. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30- Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost, H. Doop. 17: Jeugddienst. Ds. A. Th. Stegenga, uit Amsterdam Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. J. Kater, H. H., Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Gcrcf. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Pos te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. II. Stelma. H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel, 12-15 j., Maranatha, Donkere laan 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j. Kleuter school, Boslaan. 11.45: Zondagsschool. 6-12 j Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. A. van Biemen, Hv. Bentveld. Soefi-Bevvcging, Acacialaan 28. 11: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10,30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnevus, H. Avondm. 5: Ds. Chr. Eer- hard. H. Av. en Dankz. Geref. Kerk. 10 en 5 Ds. T. Spilker, van Bennebroek. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgezinde Kerk. 10.30: Ds. C. Soutendijk, van Haarlem. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Bos NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbe- nes 9.30: Cand. van Blaauwen, van Lisse. 3: Ds. M. C. Don. Bethel-kapcl 10: Ds. M. M. de Jong. Ger. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. A. de Klerk, Heemstede. 4: Oecumenische Jeugddienst. Ds. J. J. Hille. Haarlem-. Kape laan D. Thieme, IJmuiden. Ds. D. ter Steege „De Toorts". 10: Ds. D. ter Steege. „De Kapel" 5: Geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. H. Visser, Bloemendaal. 7: Ds. II. S. J. Kalf, van Bennebroek. Jeugd dienst West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Avondmaal. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. Donderdag 8: Bijbellezing door Dhr. Wester, uit Haarlem. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein 10: Ds, W. Th. Hoek, pred. te Doetin- chem. 7: Ds. G. de Ru, pred. te Rotterdam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter.ETAOISHKDDW 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de. Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: De Mohammedaanse zen deling Mareus Abd el Messih. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 19: Ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30 Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eer- land.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9