Controle op het Haarlemse Bevolkingsregister KALODERMA J Mr. Zaaijer over de zaak-Van der Putten De radio geeft Woensdag PANDA'S HEREN-LEVEN DINSDAG 22 JANUARI 1952 2 Ook daarbij is de Citograaf ingeschakeld Grootste emigrantenschio naar Australië Onderzoek naar het arbeids-aanbod in de landbouw Notariële acte berustte op valse verklaringen In Korea gesneuveld Regenjas gestolen bij gastheer Waterpolo HVGB-Het IJ 4-2 Biljarten J. Lamers won Scandia-Coupe ÖSRS; Ongeëvenaard in kwaliteit! Q I nwoningsperikel LUXE PASTEL dekens 2590 PASTELLA-Ztix 37?° PASTELLA-Z)OHS dons-geweven deken 5020 PASTEL-TINTEN OPBERGDOOS POSTBESTELLINGEN V olleybalcompetitie Voetbal Haarlem-Go Ahead gaat Zondag niet door Skisport D. Pappenheim kampioen dee MORRIS ieftxeycu Mjj BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Studentenveldslag in Amsterdams café Bevolkingsregisters zijn dingen die alleen waarde hebben als zij goed zijn. Vandaar dat alle gemeentebesturen er steeds naar streven om de volmaaktheid op dit gebied zoveel mogelijk nabij te komen. Maar ge makkelijk is dat niet. De ambtenaren hebben het opzettelijk knoeien, waarmee zij zich in de bezettings jaren zo verdienstelijk hebben gemaakt, natuurlijk nagelaten zodra de Duitsers de aftocht geblazen hadden. Toen is er door diezelfde ambtenaren heel wat gepresteerd om de Bevolkingsregisters weer van aller lei onzuiverheden te bevrijden. Nu moet er naar gestreefd worden die ook goed te houden. Een enkele fout die door een ambtenaar gemaakt wordt (alle mensenarbeid is on volmaakt) betekent niet veel. Die wordt in de regel spoedig gecorrigeerd. Maar de moeilijkheid is dat lang niet alle ingezete nen medewerken om het Bevolkingsre gister geregeld bij te werken. Gevallen van geboorte en sterfte worden wel opgegeven. De trouw-akten schrijven de ambtenaren zelf in. Alleen met het opgeven van ver huizingen zowel van de ene gemeente naar de andere als van de ene wijk in een stad naar een andere wordt vaak de hand gelicht. Er is wel de verplichting om er kennis van te geven, zelfs onder bedrei ging met straf, maar dat schrikt niet altijd af. De mensen nemen dat risico, omdat zij liever niet willen dat de overheid weet dat zij ergens .clandestien" wonen. Dit „clandestien" wonen is een gevolg van het woningtekort. Om ergens te gaan wonen moet een vestigingsvergunning wor den aangevraagd. En die wordt alleen ge geven als de aanvraag aan alle voorwaar den voldoet. Zo komt het herhaaldelijk voor datt er zich mensen ergen vestigen die hun verhuizing verzwijgen. Natuurlijk be treft dit alleen gevallen van inwoning, want het is bijna niet denkbaar dat iemand kans ziet op een hele woning beslag te leg gen zonder dat het Huisvestingsbureau er iets van merkt. De gemeentebesturen hebben algemeen de gewoonte om elk jaar een controle te houden op de Bevolkingsregisters. Dan ont vangen alle hoofden van gezinnen een verzoek om schriftelijk op te geven wie in het pand huizen waarvan hij hoofdbewoner is. Haarlem deed dit ook. Maar die schrif telijke verzoeken hadden niet het gewenste effect. Bij de eerste aanschrijving bleven een keer niet minder dan 4500 opgaven achterwege. Dan moest een aanmaning verzonden worden, die dan slechts gedeel telijk resultaat had. De nalatigen bekom merden zich dikwijls ook zelfs niet om een tweede aanmaning. Natuurlijk gaf zo'n geval van zwijgzaam heid reden tot achterdocht, zodat er dan aanleiding was om een onderzoek in te stellen. Dan werd de verboden vestiging dikwijls achterhaald, met alle onaangena me gevolgen voor de betrokkenen. De „Johan van Oldenbarnevelt", na de verbouwing een der grootste emigranten schepen ter wereld, vertrekt Woerusdagmid- dig uit Amsterdam met 1400 emigranten naar Australië. De inscheping begint 's morgens om negen uur en duurt tot drie uur 's middags. Burgemeester E. C. O'Dea van Sydney, die thans in Amsterdam vertoeft, heeft Maandagmiddag tijdens een lunch aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" verklaard, dat hij er trots op is dat de nieuwe Australiërs, zoals hij de Neder landse emigranten noemde, op dit schip naar zijn land zullen worden vervoerd. Hij zal in Sydney kapitein Broere en zijn bemanning op het stadhuis ontvangen. ADVERTENTIE Gr'ieP - deWcbt- N.V ROWNIREE - AMSTERDAM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Orgel. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U. Zorg en liefde, wijsgerig beschouwd. 11.30 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Piano-duo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Regerings uitzending voor de jeugd: Madoera, eiland van veeboeren en zeelieden. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: De mens en zijn lot. 19.00 Tussen Tokio en Kyoto, cau serie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar, 20.15 Metropole-orkest en solisten. 20.50 Aether- forum. 21.30 Koor en orkest. 22.15 Gevarieerd programma. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 en 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 De amou rette van Catherine d' Orléans, hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.50 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.15 Philharmonisch sextet. 14.45 Voor meis jes. 15.00 Platen. 15.15 Walsen. 15.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Verenigingsleven. 19.15 Boek bespreking. 19 30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familiecom petitie. 20.20 Concertgebouworkest. 21.10 In ternationale samenwerking: Luxe of nood zaak?, causerie. 21.30 Orkest. 21.55 Platen. 22.12 Piano. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Boe kenmarkt. 12.44 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmu ziek. 13.45 Internationale Radio-Universiteit. 14.00—15.30 Schoolradio. 18.00 Literaire cau serie. 18.15 Causerie over lekenmoraal en filisofie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Bariton en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Vóór-Indische muziek. 21.45—22.00 Nieuws. Deze wijze van controle bevredigde niet. Daarom is nu in Haarlem tot een ander co.ntróle-systeem overgegaan. De citograaf maakt het mogelijk op papier vast te leg gen welke personen thans op een adres wo nen. Gewapend met deze bescheiden trekken thans drie controleurs ééns in het jaar de gemeente in, om zich op elk adres te over tuigen of de schriftelijke gegevens klop pen met de werkelijke toestand. De verwachting is dat daardoor bereikt wordt dat er een Bevolkingsregister ver kregen wordt dat vrij goed met de werke lijke toestand overeenstemt. Bovendien is het opmerkelijke dat deze wijze van persoonlijke contröle nog be langrijk goedkoper is dan de vroeger be staande schriftelijke. Toen werd er f 8000 aan portokosten uitgegeven die nu bespaard worden. Het Landbouw-Economisch Instituut is bezig met een onderzoek naar het arbeids aanbod voor de landbouw. Op het ogen blik worden onderzoekingen gedaan in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid holland. In streken met akkerbouw, waar een wisselende behoefte aan arbeidskrach ten bestaat, wordt van de boeren meer hulp ontvangen dan van die in veeteeltstreken. Van de arbeiders verscheen zeventig tot tachtig procent op eerste oproep. De thans 27-jarige monteur J. van V. uit Monnikendam keerde na de bevrijding uit Duitsland, waar hij te werk was gesteld, terug met een Pools meisje. Om te voor komen dat het meisje als ongewenste vreemdelinge over de grens zou worden gezet, verklaarde de monteur, dat hij in Frankfort met haar gehuwd was, maar dat hij bij een bombardement zijn papieren kwijt was geraakt. Hij noemde twee getui gen, die bij dit huwelijk aanwezig zouden zijn geweest. Met het meisje en de twee getuigen ging hij in 1945 naar een notaris in Monniken dam, waar zij verklaarden, dat de monteur gehuwd was met het meisje. De notaris maakte hiervan een notariële acte op en het meisje mocht in Nederland blijven. Later kwam aan het licht dat zij valse verklaringen hadden afgelegd. Niettemin werd de monteur toch toestemming ver leend alsnog met het meisje te trouwen, hetgeen geschiedde. Wegens medewerking aan het tot stand komen van een valse notariële acte werden de vier betrokkenen onlangs vervolgd. De Amsterdamse rechtbank sprak hen echter op juridische gronden vrij. De officier van Justitie tekende hoger beroep aan. Het gerechtshof heeft de vier verdachten thans ieder tot 25 boete veroordeeld. Het is de regering pas thans mogelijk bekend te maken, dat tot haar leedwezen op 10 October 1951 tijdens acties in Korea is gesneuveld de soldaat W. R. Stook. Sol daat Stook werd 4 April 1929 geboren. Hij was afkomstig uit Manokwari (Nieuw Guinea) en ongehuwd. Dordrcchts oudste inwoonster, mej. N. van Velzen, verpleegde bij het Leger des Heils, is gisteren 101 jaar geworden. ADVERTENTIE Wegens het vele, dat in de laatste tijd is geschreven over de ambtenaar F. H. van der Putten, heeft mr. J. Zaaijer, de voor zitter van de commissie, die naar de be weerde misstanden bij het leger in Indo nesië een onderzoek heeft ingesteld, het volgende medegedeeld: „In een onlangs gepubliceerd communi qué is alleen medegedeeld, dat de minister van Oorlog geen maatregelen tegen de heer Van der Putten zal nemen. Dat kan om allerlei redenen gebeuren; men neemt niet gemakkelijk maatregelen tegen ambtenaren. Alles wat men verder hierover geschreven heeft, komt voor rekening van de auteurs. De inhoud toont grote gelijkenis met de campagne, die de heer Van der Putten vroeger gevoerd heeft. In het nalaten van maatregelen tegen hem ligt geen critiek op de commissie op gesloten. De commissie had een dubbele opdracht: een onderzoek instellen, voorstel len doen. Men kan het met het onderzoek volkomen eens zijn en toch om de een of andere reden de voorstellen niet opvolgen. De minister van Oorlog heeft trouwens reeds medegedeeld het met de conclusies der commissie eens te zijn. Er is gezegd dat het vreemd is, dat de commissie, in plaats van de beweerde mis standen te onderzoeken, een oordeel over de actie van de heer Van der Putten uit sprak. De commissie had opdracht om een on derzoek te doen naar aanleiding van geuite beschuldigingen. Zij heeft het als haar taak gezien de atmosfeer te zuiveren van wan trouwen. Niet door te zeggen dat er niets aan de hand was, maar door aan te tonen wat er aan de hand was. Zij onderzocht dus eerst de beweerde misstanden. Daar bleef bij onderzoek niets noemenswaardigs van over. Als zij daarmede had volstaan zou men de vraag hebben gesteld: maar waar kunnen dan al die beschuldigingen vandaan komen? Dat heeft zij dan ook mede onderzocht en vastgelegd. Natuurlijk behoorde het tot haar taak, diegenen te rehabiliteren, die ten onrechte beschuldigd waren. Het is dus onjuist, dat de commissie in plaats van de beweerde misstanden te onderzoeken een oordeel over de heer Van der Putten uitsprak. Er zijn natuurlijk in Indonesië dingen gebeurd, die men van hier uit niet of niet meer kan nagaan en andere die nu toch van geen belang meer zijn. Met deze re serve was een onderzoek echter wel dege lijk mogelijk en voor een goede uitvoering van de opdracht der commissie bleek die mogelijkheid voldoende. Zoals de commis sie haar oordeelve'linsen heeft geformu leerd. zijn definitief. Het enige argument waarmede nu weer De Haagse loswerkman J. S. B. moest zich gistermorgen wegens diefstal voor de Haarlemse politierechter verantwoorden. Op een avond in November hield B. in Amsterdam een man aan om een vuurtje voor zijn sigaret. Ze kwamen te praten over koetjes en kalfjes en tenslotte ook over de benarde positie waarin B. verkeerde: B. had namelijk geen dak boven het hoofd voor de nacht en evenmin geld om naar een hótel te stappen. De onbekende kon daar wel een mouw aanpassen en nodigde de nieuw verworven kennis uit om de nacht bij hem door te brengen. Zo gezegd zo gedaan. Het tweetal spoorde naar Haar lem, B. sliep als een roos en kreeg 's mor gens een stevig ontbijt plus f 2.50 reisgeld om weer naar Amsterdam te komen waar hij zou aanmonsteren. Maar voordat B. de deur uit ging nam hij de regenjas van zijn gastheer mee. Zijn enig verweer voor de politierechter was: „Ik had er geen". De Officier van Justitie maakte er niet veel woorden aan vuil: „Vier maanden met aftrek". Mr. J. Hermans vroeg de verdachte een kans te geven om zich te verbeteren. Hij komt uit een groot gezin waar hij zo'n beetje als het zwarte schaap beschouwd wordt en alleen maar wordt geduld. De politierechter maakte er drie maanden van. twijfel wordt gewekt is, dat de minister het met het rapport niet eens zou zijn. Men weet nu, dat die bewering onwaar is. De commissie heeft deze materie grondig onderzocht'. Laten zij, die er een oordeel over willen hebben, eerst haar rapport lezen, dat vrijwel geheel gepubliceerd is door de Legervoorlichtingsdienst. Zij zullen dan ook zien, dat de actie, die op het ogen blik tegen de commissie wordt gericht, grote overeenkomst vertoont met de vroe gere actie tegen autoriteiten, waar de heer Van der Putten bezwaar tegen had. Het geen op het ogenblik in Nederland gebeurt heeft mijn oordeel over deze zaken niet geschokt, maar integendeel bevestigd. Ik handhaaf ieder woord, dat in het rapport der commissie staat", aldus mr. Zaaijer. Voor de centrale wintercompetitie K.N.Z.B. werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd HVGBHet IJ. Met twee doelpunten van Hogeland had HVGB spoedig een voorsprong van 2—0. Bij een doelworsteling schoot Han Smit de bal in (2—1). Na het schot beging Smit de fout zijn tegenspeler een klap in het gelaat te geven, waarvoor hij voor de verdere duur van de wedstrijd het water werd uitgezonden. Na de rust brachten de Haarlemmers met doelpun ten van Jelle Hoekstra en Hogeland de stand op 41. Ten slotte scoorde Th. Smit tegen (4—2). DWT-Robben (dames) 0—3 De wedstrijd DWT—Robben werd gespeeld voor de bekercompetitie (dames) In de eer ste helft bezorgde Rie Seur de gasten de leiding. Daarna was het voor het doel van DWT een spel van aanvallen en verdedigen. Dicky van Ekris en Geertje Wielema zorgden voor een overwinning voor de Robben (0—3). DWT—DWR 1—3 In de wedstrijd DWT—DWR voor de eerste klasse heren, bezorgde Jan Kollerie DWR de leiding, waarna Fons Roozekrans de stand in evenwicht bracht. Met 1—1 ging de rust in. Na de hervatting kreeg DWT geen gelegen heid meer een goed schot te lossen. Met doelpunten van Jan Kollerie en Ko Wisker werd de stand 13. HPC 2—Haarlem 1 3 Eveneens voor de eerste klasse heren werd de wedstrijd HPC 2—Haarlem 1 gespeeld. Door een doelpunt van Bouman werd de stand in de eerste speelhelft 10 voor de Heemstedenaren. In de tweede helft ver grootte Bouman de voorsprong, waarna Bob Bonte de achterstand verkleinde. Nadat Bouman de stand voor HPC 2 op 31 had gebracht, kwam het einde. DAW—HPC 1—4 Ook de laatste wedstrijd van de eerste ronde in de bekercompetitie van de KNZB is door HPC gewonnen. Gespeeld werd Zon dag in Alkmaar tegen DAW. Voor de rust ging het spel gelijk op. Spoedig de hervatting bezorgde Piet Smit zijn club met een hard schot te leiding. Hierna werd een hard schot van dezelfde speler door de Alkmaarse doel- verdediger teruggeslagen. De bal kwam bij Geurtsen die de stand op 20 bracht. Boxem scoorde tegen. Door enkele fouten, gemaakt in de achterhoede van DAW, brachten Kloots en Geurtsen de overwinning van HPC op 4—1. Uitslagen Centrale wintercompetitie: Robben—HVGB 10—1. Bekercompetitie heren: Dolfijn—HPC 2—5. Kringcomoetite Dames tweede klasse: DWT 4—HVGB 2 3—4. Heren tweede klasse: HVGB 3—Haarlem 3 0—4. Heren derde klasse DWR 3—Haarlem 5 4—2. Meisjes: HVGB DWR. 4—4 Jongens: DWR—DWT 2—2; Haar lem—HVGB 5—0. Bij de in restaurant „Bolwerk" onder lei ding van de biljartvereniging DES voort gezette wedstrijden om de Scandia Coupe heeft J. Lamers uit Beverwijk de wisselprijs gewonnen. Hij heeft alle partijen gewonnen. Door een beter algemeen gemiddelde van De Kleine en Koomen bezette J. Steffers de tweede plaats. Zij hadden vijf partijen ge wonnen. De eindstand luidt: ADVERTENTIE gesp. car. brt. h.s. gem. pnt. J. Lamers 7 2450 118 142 20.76 14 J. Steffers 7 2276 131 122 17.37 10 A. N. de Kleine 7 2063 127 101 16.24 10 H. Koomen 7 1916 119 196 16.10 10 W. Bakker 7 1885 135 •-101 13.96 6 K. Mewe 7 2093 195 88 10.73 3 N. Niessen 7 1981 183 104 10.82 2 P. Dickmann 7 1962 149 84 13.33 1 ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actietcrème:tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 De boven- en benedenburen konden het niet best met elkaar vinden. Zo af en toe vielen er wel eens harde woorden en op een kwaad moment ook rake klappen. In het holst van de morgen nog wel, om half zeven. Boven was het nogal lawaaierig. Alsof er iemand met twintig zagen tege lijk aan het werk was en de buurvrouw van beneden stommelde daarom slaap dronken de trap op, om eens polshoogte te gaan nemen. Dat had ze beter niet kunnen doen, want toen ze eenmaal in het slaap vertrek van de buurvrouw stond kon ze zich blijkbaar niet meer beheersen. En toen ging het van-dik-hout-zaagt-men- planken. Gistermorgen stond ze voor de politierechter en vertelde in geuren en kleuren hoe de buurvrouw haar geroepen had, omdat het licht uit was gegaan en daarom een stop wilde lenen. Maar de buurvrouw wist van geen roepen af. Wèl wist ze dat de buren van beneden het niet goed vonden dat ze van het toilet gebruik maakten, weshalve ze met een teiltje ge noegen moest nemen. Dat deed ze op den duur niet meer en ze stapte naar de poli tie om haar moeilijkheden uit de doeken te doen. Het advies om ,,de tussendeur open te breken" vond ze een prima op lossing, al waren ze het daar beneden niet mee eens. „Als je man er morgenvroeg niet is, zullen we je wel eens krijgen", had ze te horen gekregen. Om half zeven deed ze daarom net of ze haar man uit liet en prompt was de buurvrouw geko men. Maar de man zette haar de kamer uit en de buurvrouw viel van verbouwe reerdheid de trap af. De officier van Justitie, mr. J. W. F. van de Valk Bouman, vond haar houding minderwaardig, gemeen en onsociaal en eiste twee weken gevangenisstraf. „Wat heeft u daar nou op te zeggen", vroeg de politierechter, mr. J. P. Peters. „Dat vind ik niet nodig", meende de buurvrouw. „Ik maak er dertig gulden subsidiair acht dagen van", aldus de politierechter. (een goede deken, maar niet te verwarren met onze beeldschone Pastella-Lux) zijn weer verkrijgbaar. 150 x 200 170 x 210 3490 Betaal geen hogere prijs, dit is vol strekt onnodig. de mooiste pasteldeken die ooh gemaakt werd. De deken die aan elke slaapkamer nieuwe intimiteit en gezelligheid kan geven en die een sprei overbodig maakt. 150 x 200 175 x 230 496O in fraaie, moderne pasteltinten, aan beide zijden verschillend. Een nieuwe soepel en licht en daardoor zeer warm. Een deken waarmee U jarenlang zeer gelukkig zult zijn. 150 x 200 175 x 230 6750 Pastella-Dons Pastella-Lux Oud rose/nevelgrijs Prairie groen/champignon Champignon /monniksbruin Irisblauw/saffier Mosgroen lentegroen Dubbelzijdig saffier Charme green Ateadow green Coral rose Shadow rose Rich blue Cameo red Sunglow Bijgeleverd kan worden 50 ct een stevige doos om 's zomers Uw dekens goed weg te bergen. worden onder rembours uitgevoerd. Ver geet niet de gewenste tinten op te geven. H. WILLIGEN BILDERDIJKSTR. 73-87 A'DAIVI In Amsterdam is aanbesteed het maken van twee havens ten behoeve van de electri- sche centrales in Amsterdam, alsmede het opspuiten van terreinen. Er werd door twaalf maatschappijen ingeschreven. De laagste inschrijving was van de N.V. A. Prins en Zoon's Aannemingsmaatschappij te Slie- drecht met f 2.570.000. Het hoogste werd in geschreven door de combinatie E. J. Bakker en A. Hofman met f 4.212.000. Het programma van de Woensdagavond in het Krelagehuis te Haarlem te spelen wed strijden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond luiden: Dames, eerste klas A: VeloxHVS; Haar lems TeamForto, A'dam; PWNRapiditas. Dames, eerste klas B: Velox 2KI. Hout straat; BGV 2—OSS; PSVH 2—Haarlem. Heren, eerste klas: HVSPSCB; VCK Brandweer; Haarlems TeamForto, A'dam. Heren, tweede klas A: HVS 2—PSVH; Rapiditas—HBC; CIOS 2—OVRA. Heren, tweede klas B: Rapiditas 2MSO 2; HVS 3 bVelox 2; RamplaanBoru. Heren, tweede klas C: Brandweer 3 Groentjes; HBC 2Haarlem; Rapiditas 3 Stampers. De aanvankelijk voor Zondag vastgestelde wedstrijd in de eerste klasse A Haarlem- Go Ahead gaat niet door. Dit houdt verband met het feit, dat er voor de maand Februari twee inhaaldagen zijn bepaald en wel op Zondagen 3 en 24 Februari. Daardoor kan de ontmoeting HaarlemGo Ahead naar een van deze dagen verschoven worden. Zoals bekend is voor Zondag vastgesteld EDO AGOW in het Noorder Sportpark. De beslissing over het uitstellen van de wedstrijd HaarlemGo Ahead is genomen door de commissie, die het programma van de eerste klassen vaststelt. Wij vernemen, dat het bestuur van „Haarlem" het met deze beslissing niet eens is en het heeft een pro test ingediend bij het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond. Dick Pappenheim heeft Zondag met grote voorsprong de afdeling der Nederlandse skikampioenschappen te Val d'Isère gewon nen en aangezien hij ook eerste was ge worden in de slalom van Zaterdag, behaal de Dick Pappenheim voor de eerste maal de titel van nationaal kampioen. De afstand bedroeg 2000 meter, waarbij een hoogte verschil van 700 meter moest worden over wonnen, een belangrijk percentage dus. 22. Wij behoeven ons er niet over te ver bazen, dat Panda enigermate ontsteld was toen hij uit de krant vernam, dat de Vleer muis-rover zijn juwelen zou komen stelen! Die juwelen maakten het grootste deel uit van Panda's vermogen, en aangezien hij (naar wij helaas moeten vaststellen) nogal met zijn vermogen was ingenomen, was het een onaangenaam vooruitzicht voor hem dat de Vleermuis zich er meester van zou maken. En dat deze in-gemene rover er de hand op zou weten te leggen, stond voor Panda vast; hij had immers reeds waargenomen, met welk een niets-ontziend geweld deze zich had meester gemaakt van nn de bezittingen van Graaf Gaston van Gaep tot Gaep „We moeten onmiddellijk naar de plaats waar ik mijn juwelen bewaar!", sprak Panda dan ook koortsachtig. „Wij zullen trachten maatregelen te nemen!" Jolliepop, eveneens aangetast door vrees ert haast, hanteerde het stuur van de auto op genadeloze wijze. Met een snelheid, die alle toegestane maxima over trad, jakker de het voertuig door de nauwe straten van de stad, een spoor van vernietigde bak kerskarren, verbogen lantaarnpalen en verschrikte voetgangers achterlatend. „Vlugger! Vlugger!", commandeerde Pan da. Zelfs Graaf Gaston begon aardigheid in de rit te krijgenen sprak op geani meerde toon: „Vermaekelijk, hah? Waer bewaer je die juwelen? Op een gevaerlijke plek hoop ik, hah?" Niets was minder waar. Panda's juwelen waren opgeslagen in de kluizen van N.V. Schokbetonnen Stadsbank, die, behalve muren van drie meter dik, een aantal gewapende bewa kers en ijzeren hekken aanwendde om haar schatten te bewaken. Toen de Graaf ten slotte dit versterkte gebouw in het oog kreeg, slaakte hij een zucht van teleurstel ling en verveling. „Wat vervelend, zag!', kreunde hij. „In dit gebouw zijn je bezit tingen veilig! Ach! Zag!" Maar Panda was van die veiligheid nog niet overtuigd. Lawine. Vijf arbeiders van een electrici- teitsbedrijf in Ofoten (Noord-Noorwe- gen) zijn gisteren tengevolge van een lawine omgekomen. Zij bevonden zich in een gebouwtje, dat door de lawine werd meegesleurd. Direct daarna brak er brand uit in het huisje en ontplofte een zuurstofcylinder.Toen een reddings. ploeg ziöh een weg naar de slachtoffers had gegraven, waren ze reeds overleden. Zij hadden ernstige brandwonden. Dwangarbeid. De UNO heeft ongeveer 200.000 dollar bestemd voor een onder zoek naar dwangarbeid in de wereld, met inbegrip van Oost-Europa. Het onderzoek zal worden verricht door een speciale commissie van drie deskundi gen onder leiding van Sir Ramaswami Mudaliar (India). De voornaamste taak van de commissie is het bestuderen van honderden documenten, die door rege ringsorganisaties en particulieren over het bestaan van slavenarbeid zijn in gediend. De weg terug. Het Britse Lagerhuis zal zich vermoedelijk in het begin van Februari reeds moeten bezig houden met een wetsontwerp tot opheffing van de natio nalisatie van de Britse ijzer- en staal industrie. De minister van Bevoorrading Duncan Sandys, zou volmacht hebben gekregen het terugbrengen van deze in dustrieën in particulier bezit op dat tijd stip tot uitvoering te brengen, dat hem daartoe het gunstigst schijnt. De con servatieve regering hoopt, dat de Britse staalproductie door deze voorgenomen wijziging in de eigendomsverhoudingen zo spoedig mogelijk op 17 millioen ton per jaar zal komen. Verkouden. De ontvangst van Churchill door het New Yorkse stadsbestuur is afgelast, daar de Britse minister-presi dent een zeer zware verkoudheid heeft opgelopen. Churchill's arts heeft hem huisarrest gegeven. Churchill, die bij zijn vriend Bernard Baruch logeert, was voornemens heden met de „Queen Mary" naar Engeland terug te keren. Verzoek. Dr. Georges André, de Belgische voorzitter van de „internationale com missie tot strijd tegen concentratiekam pen", heeft te Brussel medegedeeld, dat deze internationale organisatie, die gis teren een tweedaagse bijeenkomst in de Belgische hoofdstad heeft beëindigd, president Grotewohl van Oost-Duits- land schriftelijk toestemming zal vragen voor een bezoek van voormalige^burger geïnterneerden aan de Sovjet-zóne, ten einde na te gaan of zich concentratie kampen in dit gebied bevinden. Artillerie. „De Chinese communisten ge bruiken in Korea langs electronische weg gerichte luchtdoelartillerie. Deze kanonnen zijn niet in de Noord-Ko- reaanse rijstvelden of in Chinese werk plaatsen vervaardigd. Zij zijn door de Russen aan hun Chinese vrienden ge leverd", aldus verklaarde Charles Wil son, de organisator der Amerikaanse wapenindustrie gisteren. Wilson voegde hieraan toe dat de verliezen, die de ver bondenen in de afgelopen maanden aan vliegtuigen in Korea hebben geleden, vooral zijn veroorzaakt door vuur der vijandelijke luchtdoelartillerie. Hulp. Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die onlangs uit een Hongaar se gevangenis werd ontslagen waar hij zeventien maanden doorbracht op be schuldiging van spior.nage, heeft mee gedeeld, dat enige Russische officieren indertijd van plan waren om hem uit de gevangenis te bevrijden. Het plan was mede opgesteld door mevrouw Vogeler. Naar Vogeler zeide, waren een Russi sche generaal en een kolonel verdwenen, nadat het complot was ontdekt. Een zekere majoor Kabiakof was er in ge slaagd met zijn gezin naar de Ameri kaanse zóne van Oostenrijk te vluchten. Deze personen zullen door bemiddeling van Vogeler naar de Verenigde Staten komen. Voorstel. De procedure-commissie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden zal volgende week een wetsvoorstel in behandeling nemen, dat beoogt uit de wet betreffende de economische mobili satie het artikel te schrappen, volgens welk de invoer van zekere luxe-voor werpen. zuivelproducten en plantaar dige oliën verboden is. Zoals bekend hebben Canada, Noorwegen, Australië, Nieuw-Zeeland, Nederland, Denemar ken, Zwitserland, Italië en Frankrijk ernstige critiek op deze maatregel ge leverd. Incident. Bij een verkiezingsbijeenkomst van de Indische Congrespartij te Kana- ratsjia in de staat Saurasjtra hebben zich Maandagavond ongeregeldheden voorgedaan. Twaalf personen werden gedood en een twaalftal andere gewond. Dit is het eerste incident van deze aard sinds de verkiezingscampagne in India drie maanden geleden begon. Ballingen. Te Londen zijn honderd ballin gen uit Oost-Europese landen in con ferentie bijeen. De bijeenkomst is ge organiseerd door de Europese beweging en heeft ten doel „toekomstplannen te maken voor de mensen die onder Rus sische overheersing leven, voor het ge val dezen zich zouden kunnen bevriiden uit de gr.eep van het communisme". AD VFJ1TENTIE PELSGEVOERDE JEKKERS I Vier studenten en een vriend, die geen student meer was, stonden voor de Am sterdamse politierechter terecht, omdat zij in een bar bij een vechtpartij de 44-jarige eigenaar van het café, evenals een zijner kellners, tanden uit de mond hadden ge slagen en veel glaswerk hadden gebroken. De officier van justitie eiste tegen ieder één maand gevangenisstraf. „Ik wil deze mensen nog een kans geven", zei de politie rechter. „Met een gevangenisstraf verwoest ik misschien hun carrières. Zij zijn het café niet binnen gegaan met de bedoeling ruzie te maken. Door een kleinigheid kan zo iets ontstaan, speciaal met studenten. Ik hoop, dat de officier van justitie zich dit ook nog uit zijn studententijd herin nert." Hij legde de verdachten ieder 60.-- boete op en gelastte dat zij de schade (totaal ongeveer 250.—) aan de gedu peerden moeten vergoeden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2