1.98 129 Mannequin kantoorbediende OPRUIMING KOK apijthuis H. INEKE Als van Moorsel het een koopje noemt dan kunt U het gerust kopen DIT IS EEN KOOPJE EN DIT IS EEN KOOPJE EN DIT IS EEN KOOPJE Als de stofzuiger zwijgt Stofzuiger Service Regelt alles prettig! 6.69 België gaat in Amerika adverteren Ingezonden stukken Nieuwe uitgaven 2000 METER I 2500 METER 5000 LUIERS 108 0.89 W. C. BERGISCH&ZN Bandagisten «iKiKoMjV GOTISCH ZAALTJE rW ONINGRUI Restanten Verkoop 98 ct Nylon usa 4.90 5 De waarheid die te saai is Het Nederlandse lied Het gas en de gladiolen „Sta minder afwijzend tegenover Moerdijkkanaal" Er moet meer veevoeder geproduceerd worden Ruim 3.000.000 schade door branden in November Militair terrein op de Veluwe wordt vergroot Scheepvaart tetra VANAF MORGEN VROEG IN DE VERKOOP ACC.KANTOOR SIGARENZAAK te koop te huur Utrecht - Haarlem WONINGRUIL ervaren kinderverzorgster of verpleegster WOONSCHIP GASREPARATIE flinke WEJKBEDIENDE WONINGRUIL APOTHEKERS-ASSISTENTE FLINK MEISJE VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT maat 40 vrouwelijke Kruisstr. 5, Haarlem Telefoon 18908 „Lectorium Rosicrucianum 1.49 1.98 DINSDAG 22 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - ORRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Brussel) Zes bij de UNO geaccrediteerde Ameri kaanse journalisten hebben op uitnodiging van de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul van Zeeland, het jongste weekeinde te Brussel doorgebracht. De Belgische regering is van oordeel, dat de Amerikaanse opinie voorgelicht dient te worden over de bezwaren van de kleine landen inzake het Europese leger. Ook de Amerikaanse ambassadeur, mr. Murphey, heeft de journalisten toegesproken. Hij zeide, dat de inspanning van België in het kader van het Atlantisch pact zeer bevre digend was, wat echter niet betekent, dat die inspanning niet verder zou kunnen worden opgevoerd. Wij hadden de gelegenheid om met deze persmannen in contact te komen, en con stateerden dat, in tegenstelling met een nogal wijd verspreide mening, zij perfect op de hoogte zijn van de Europese toestan den. Echter: „Indien wij over „Old Europe" nogal eens een klaarblijkelijk onzinnig ver haal schrijven", zei ons de vertegenwoor diger van Time-Life, „dan is dat omdat de waarheid vaak te saai is en ook omdat de redactiestaf in de States onze kopij be werkt." De Belgische regering heeft thans beslo ten om door middel van gehuurde pagina's, dus in de vorm van redactionele adverten ties, haar standpunt inzake de Europese integratie-problemen het Amerikaanse pu bliek kenbaar te maken. Waarschijnlijk komt hiervoor de New York Times in aan merking. De club „Vrienden van het Nederlandse lied", die enkele maanden geleden werd opgericht, telt nu reeds enige honderden leden. Doel van deze club is het Nederlandse amusementslied te propageren en te voor komen dat het goede werk van Nederland se componisten en tekstdichters zoneter meer wordt verdrongen door buitenlandse songs, chansons of schlagers. De heer P. S. Nijdam te Haarlem schrijft ons: In het artikel .Gladiolen-vergiftiging", in uw blad van 11 Januari werd gezegd dat de meest voor de hand liggende maatregel ter bestrijding van dat ernstige euvel het verhogen van fabrieksschoorstenen zou zijn, waardoor de zware gassen minder snel naar de grond zakken. Mag ik een beter voorstel aan de hand doen? Het mag bekend zijn, dat er door de Hoogovens te IJmuiden grote hoeveelheden gas worden geproduceerd, waarvan een deel wordt getransporteerd naar gashou ders in Noordholland, een ander deel naar de P.E.N.-Centrale voor opwekking van energie. Evenwel zijn de productie en het verbruik (consumptie) niet steeds met elkaar in evenwicht. Vooral zomers worden er grote hoeveelheden gas in de lucht ge laten, met als gevolg bederf van lucht voor mensen, dieren en, zo als blijkt, ook voor planten. Vind u zulk een verspilling verant woord in een tijd van brandstoffenschaar- ste? Op de meeste plaatsen waar een bron wordt geslagen, stijgt het water in de bronbuis een heel eind uit zich zelf. Dat is een bewijs, dat dit water onder druk staat, doordat het nergens een uitweg weet te vinden. Op zulke plaatsen is het altijd mo gelijk gas te bewaren en de practijk heeft aangetoond, dat gas volgens die methode jaren lang kan worden bewaard, zonder dat het iets van zijn kwaliteit inboet. Deze methode van natuurlijke gashou ders vindt men o.a. in Chicago, waarin voldoende gas aanwezig is om deze vele millioenen tellende stad meer dan een jaar lang van gas te voorzien. Het is bekend, dat bij de staalovens te IJmuiden en de cokes-fabrieken bij onze mijnen millioenen kubieke meters uitste kend gas verloren gaan. De staalovens en de cokes-fabrieken weten geen raad met het gas en laten het maar in de lucht ont snappen. Ze vergiftigen de omgeving er mee, terwijl duizenden, ja tienduizenden met dit gas voorzien konden worden. Waarom deze oplossing niet gezocht? Stop het gas eenvoudig in de grond op daartoe geschikte plaats om het te gelege ner tijd ter beschikking van de consumen ten te stellen. De directie van de Hoogovens deelde ons in antwoord op dit schrijven het volgende mede: „Gasberging" onder de grond is in deze streek omdat wij hier een doorlaatbare zandbodem hebben, volkomen zinloos. Ook is het niet juist dat de Hoogovens niet over voldoende gas-bergruimte zou den beschikken en dat tengevolge daarvan het gas in de lucht wordt geblazen. Door dat op het ogenblik de gasreinigingscapa- citeit (dat geldt alleen voor het Hoogoven- gas) niet evenredig is aan de productie, omdat na het in gebruik nemen van de 3e Hoogoven deze capaciteit nog aan de verhoogde productie moest worden aange past, werd het overtollige gas afgeblazen. Binnen enkele weken zal echter een zeer moderne electrische gasreiniging in gebruik genomen worden, waarna geen overschot- gas meer in de lucht wordt geblazen. De zogenaamde rijkgassen (gas van de cokesovens met 43Ö0 caloriën per m3., restgas van de stikstoffenfabriek met 6000 caloriën) in tegenstelling met het zoge naamde arme Hoogovengas 950 calo riën) volledig gebruikt worden en dat hier sinds jaren geen gasverliezen meer op treden. (Van de zijde van de directie van het P.E.N. werd ons meegedeeld, dat de oor zaak van de gladiolenvergiftiging thans het onderwerp van studie uitmaakt. Een rapport over deze aangelegenheid zal bin nenkort aan Gedeputeerde Staten van Noordholland gezonden worden, zodat het voorlopig niet wenselijk is, op de conclu sies hierin vervat vooruit te lopen. Overigens lijkt het ons vrij onwaar schijnlijk, zulks naar aanleiding van an dere reacties uit industriële kringen in Midden-Kennemer 1 anddat de vergifti gingsverschijnselen uitsluitend door de P.E.N.-centrale veroorzaakt zouden wor den De schoorstenen van dit bedrijf zen den inderdaad sporen SO 2. of zwaveloxyde, het luchtruim in, maar in de nabijheid bevinden zich meer fabrieken, die scha delijk gas moeten laten ontsnappen. Het is niet mogelijk deze gassen onschadelijk te maken, vooral omdat ze in zulke geringe hoeveelheden de schoorstenen verlaten. Red.). Dr. PAUL RIJKENS: België zou dan concessies doen inzake Benelux-Unie „Ik geloof dat wanneer Nederland met betrekking tot het Moerdijkkanaal bereid zou zijn een minder afwijzend standpunt in te nemen, België daar tegenover belangrijke concessies zou willen doen en dat daardoor de Bene- lux-unie veel dichter bij de verwezen lijking zou worden gebracht." Dit is één van de uitspraken, waarmede dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Lever Brothers en Uni lever N.V. gisteren tijdens een perslunch in Den Haag bij de discussie na zijn reeds in ons blad van gisteren gepubliceer de rede zijn gehoor verraste. In deze rede belichtte hij de veranderde sociale, economische en politieke aspecten in Ne derland. Bij zijn analyse van de economische situatie merkte dr. Rijkens op dat Neder land een sterk geïndustrialiseerd land is geworden. Ten onrechte zien velen het nog als een landbouwland, zo zei hij. Hij gewaagde met zeer grote waardering van het werk van de Stichting van de Ar beid en hij nam met nadruk afstand van het streven naar corporatieve organisatie. Hij verzette zich tegen medezeggenschap van werknemers in de bedrijfsleiding, ook tegen die der aandeelhouders en die van de overheid in de genationaliseerde bedrij ven. Eveneens maakte dr. Rijkens bezwaar tegen het systeem van winstdeling en zulks, op grond van de overweging, dat er een zo grote afstand is tussen winst en prestatie, dat aanvaarding van het winst- delings-principe als zodanig een ongezond en economisch onverdedigbaar beginsel is. Veel meer heil verwachtte hij van een systeem van premies voor verhoging van de productiviteit. Het Minangkabause huis in Den Haag behouden Op 8 October heeft de gemeenteraad van Den Haag B. en W. gemachtigd het Mi nangkabause huis op de Mient te doen af breken. Nadat de raad dit besluit had genomen diende de eigenaar van een café-restau- vant een verzoek in het gebouw in eigen dom te mogen verkrijgen. Hij wil het af breken en doen vervoeren naar het terrein van zijn bedrijf, dat grenst aan het Haagse Bos, om het daar te doen opbouwen en restaureren, waarna hij het wil inrichten en exploiteren als Indisch restaurant. Als de gemeente het gebouw kosteloos afstaat wil hij alle kosten van afbraak, vervoer, wederopbouw en restauratie dra gen. B. en W. van Den Haag zien in dit plan een aanvaardbare mogelijkheid het Mi nangkabause huis te behouden en stellen de raad voor een desbetreffend besluit te nemen. In een brief aan de regering heeft de Stichting voor de Landbouw voorgesteld een commissie uit de overheid en bedrijfs leven samen te stellen, die plannen zal ont werpen tot verhoging van de veevoeder productie. Nederland zal alle krachten moeten inspannen om zoveel mogelijk vee voeder uit eigen bodem te halen. De vee houderijproducten zijn nodig voor de voor ziening van de binnenlandse markt en Nederland heeft ook verplichtingen ten aanzien van de bacon-uitvoer naar Enge land. Tenslotte is het voor onze economi sche positie noodzakelijk dat ook de vee houderij een grote hoeveelheid producten levert voor de wereldmarkt, waar de vraag op het ogenblik zeer groot is. De overheid heeft herhaaldelijk bij de boeren aangedrongen op verhoging van de veevoederproductie. Maar haar optreden vertoonde daarbij, naar de betrokkenen menen, de neiging dwangmaatregelen te willen opleggen, onder meer ten aanzien van de kuikentoewijzing en van de toe wijzing voor varkensvoer. Het thans aan de regering gedane voor stel beoogt het opstellen van plannen in gezamenlijk overleg. Ook h.et uitvaardigen van maatregelen en de uitvoering daarvan zal in dat overleg moeten worden betrok ken. Open brief aan president Truman over Nieuw Guinea Het Verbond der Lage Landen, dat zich ten doel stelt te streven naar een herleving van het nationaal bewustzijn en te ijveren voor het tot stand komen van een Neder lands-Belgisch-Luxemburgse Unie, en dat in Juni 1951 ontstond uit een fusie van Nationaal Réveil en de Werkgemeenschap der Lage Landen te Amsterdam, heeft een open brief gezonden aan de president der Verenigde Staten. In deze open brief, welke namens het verbond ondertekend is door dr. W. A. Veenhoven te 's Gravenhage, wordt het standpunt ingenomen, dat het behoud van Nieuw Guinea absoluut noodzakelijk is voor het Nederlandse volk. H. Bonger. Leraar der mensenrech ten, Thomas Jefferson - Van Loghum Slaterus, Arnhem. In het boekje van de heer Bonger over Jefferson wordt nogal veel behandeld: de herkomst van de mensenrechten, hun vast legging in Frankrijk en Amerika, de beteke nis van Jefferson en de betekenis van de mensenrechten in de samenleving in het algemeen. Dit alles is misschien in 60 pagina's overzichtelijk te bespreken, maar dan moeten de gegevens en ideeën met meer zorg geordend worden dan hier gedaan is. Wat de heer Bonger eigenlijk interesseert is blijkbaar de betekenis van de mensen rechten overal en altijd, niet speciaal in de 18e eeuw. Het deel van de historie, waarbij Jefferson betrokken is, is op zijn best nuttig voor het verschaffen van materiaal ter toe lichting: hoofdzaak is de gedachte dat de wereld met mensenrechten niet gered wordt, zolang die niet in internationale harmonie onbeperkt gehandhaafd worden, en zolang nog geen economische onafhankelijkheid het vrije gebruik ervan mogelijk maakt. Om tot overwegingen te komen, die zo makkelijk voor het grijpen liggen, heeft de heer Bonger evenmin als iemand anders Jefferson nodig: de geschiedenis wordt verzaakt voor een soort filosofie, die echter niet belangrijk ge noeg is om het zonder de schijn te kunnen stellen, dat zij eigenlijk toch geschiedenis is De onzekerheid, die deze wijsgerige neigin gen wekt, is aller respectabelst, maar noch de geschiedenis-wetenschap noch de cultuur filosofie zijn er in belangrijke mate mee gediend. S. M. Gedurende de maand November ver loren tengevolge van brand 4 personen het leven en werden 15 personen gewond, van wie 6 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt beraamd op f 3.004.295 (de vorige maand f 7.546.220). Er waren 14 branden met een schade van f 20.000 of meer. Hierbij waren 3 boerde rij-branden waarvan de totale directe schade wordt geraamd op f 189.500 (vorige maand 22 boerderij-branden met een to tale schade van f 1.143.220). Bij de boerderij-branden leed de vee stapel de volgende verliezen: 10 koeien, 22 varkens en 18 stuks klein vee. Handel en industrie leden met 9 branden een schade van f 2.434.250 (de vorige maand met 11 branden een schade van f 6.328.000). In 8 gevallen, dit is 57,1 percent, kon de oor zaak van de brand worden vastgesteld. Binnenkort zullen de militaire oefenter reinen op de Veluwe opnieuw belangrijk worden uitgebreid. De staatshoutvesterij Loobos, gelegen tussen Kootwijk en Hars kamp, zal voor een aanzienlijk deel ont trokken worden aan het recreatiegebied en militair oefenterrein worden. Een gezin, dat binnen het gebied van de staatshoutvesterij woont, heeft aanzegging gekregen met in gang van 1 Maart het huis te ontruimen. Genodigden voor de Van Riebeeck-feesten Het centi%le comité voor de Van Rie beeck-feesten in Zuid-Afrika heeft tot deelneming aan de feesten uitgenodigd jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van de Raad van State, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden en voorzitter van de commis sie van advies en coördinatie ten dienste van de culturele betrekkingen tussen Ne derland en Zuid-Afrika; mr. J. Keuning, voorzitter van de „Raad van Zeventien" voor de Van Riebeeck-feesten in Neder land en voorzitter van de Nederlands- Zuid-Afrikaanse Vereniging"; ds. K. H. E. Gravemeijer, die thans in opdracht van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika vertoeft, en de heer D. J. Lambooy, algemeen hoofdredacteur van het Algemeen Nederlands Persbureau. Aalsum, 18 van R'dam te New Orleans. Albireo. 20 te Antwerpen. Almkerk, 21 Melbourne verwacht Alpherat, pass. 19 Key West. Amstelkerk, 21 te Lobito. Amstelland, 20 te Santos. Amstelstad, 21 te Beyrouth. Arundo, 19 van Galveston naar Nederland. Aludra, 21 te Recife. Abbedijk, 19 te Tampicoo. Arnedijk, 18 van R'dam te Houston. Aagtekerk. 20 van Cebu naar Singapore. Alamak, pass 20 Dungeness naar Marseille. Aldegonde, 20 van Bangkok te Pladju. Alderamin, 20 315 m. NO. Madeira. Alioth, 20 355 m. Z.ZW. Las Palmas. Almdijk, 20 100 m. W.ZW. Bermudas. Aardijk, 20 70 m. N. Bahamas n. Le Havre. Aldabi, 20 450 m. N. St. Paulsrock. Alkaid, 20 1G0 m. Z.ZW. Rio de Janeiro. Alphard. 20 van Dakar, n. Le Havre. Amsteldijk, 21 van Antwerpen. Amstelveen, pass. 21 Azoren. Annekerk, 21 van Genua naar Marseille. Algenib. 21 van Recife naar Bahia. Alnati, 21 v. Buenos Aires n. Montevideo. Altair. 21 van Santos n. Las Palmas. Akkrumdijk, 21 van R'dam naar Hamburg. Almkerk, 21 te Melbourne. Axeldijk, 20 240 m. Z. Bermudas. Boschfontein, 19 van Beira te Amsterdam. Beverwijk, 20 van Amsterdam te R'dam. Boskoop, 21 te Pto. Limon verwacht. Bengkalis, 20 te Singapore. Bintang, 20 van Miri naar Manilla. Blitar, 20 van Soerabaja naar Semarang. Bloemfontein, 20 rede Tanga. Bonaire, 19 van Trinidad n. Paramaribo. Bagan, 21 te Soerabaja. Bawean, 22 van Bandjermasin te Tj. Priok verw Bandjermasin, 21 v. Tj. Priok te Balikpapan verwacht. Breda, 20 van Aruba naar Curasao. Baarn. 21 van Callao naar Arica. Bantam, 21 van Bombay naar Madras. Bali, 26 Penang verwacht. Caltex Pernis, pass. 20 Gibraltar. Cleodora. pass. 20 Galapagos. Chama, 19 van R'dam naar Tanlow. Caltex Nederland, pas. 20 Finisterre. Caltex The Hague, 20 Kp. de Gata. Caltex Utrecht, pass. 20 Serrat. Ceronia, 20 135 m. ZW. Ouesant. Celebes, 21 van Suez naar Aden. Delft, 21 van Funhal naar La Guaira. Diemerdijk, 19 v. Hamburg te Bremerhaven. Duivendrecht, 20 30 m. ZW. St. Lucia. Drente, verm. 23 ca. 12 u. v. R'dam n. Balikpapan Duivendijk, 20 van Balboa. Edam, 20 te Antwerpen. Esso Rotterdam, 19 van R'dam naar Aruba. Ena, 19 v. Meer v. Maracaïbo n. Curacao. Etrema, 19 v. Yarrow te Thameshaven. Elmina, 21 nog rede Takoradi. Esso Amsterdam, pass. 21 eil. Sombrero. Gaasterkerk, 20 te Mombassa. Gaastcrland, 21 van Hamburg te Amsterdam. Gordias, 19 v. Valencia naar R'dam. Garoet, 22 van Suez naar Aden. Heemskerk, 20 v. Suez naar Aden. Haulerwijk, 20 160 m. Z. Fayal. Hector, 19 v. Tunis te Algiers. Heelsum, 19 te Le Havre. Helena, 19 400 m. NO. Flores. Hermes, 19 v. San Felice n. Ciudad Bolivar. Hcrsila, 19 v. Guayaquil n.Esmeraldes. Haarlem, 20 van Bachaquero te Las Alinas. Hersilia, 21 van Guayaquil te Esmeraldes. Hoogkerk, 21 van Aden naar Singapore. IIccuba, 22 van Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Indrapoera. 20 van Suez naar Aden. Itersum, 20 300 m. N. Bermudas. Ilos, 20 v. Haitien n. Port au Prince. Jagersfontein, 20 van Southampton n. Tenerlffe Japara (KRL), verm. 22 ca. 12 u. R'dam naar New Orleans. Java, 20 tc Belawan. Kieldrecht, 20 in Suezkanaal naar Alexandrië. Katwijk, 21 van Casablanca te Amsterdam. Kaloekoe, 20 v. Penang naar Singapore. Knta Inten, 20 v. Cheribon n. Semarang. Klipfontein, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Kota Agoeng, 21 v. Philadelphia n. Galveston. Kota Baroe, 21 van Makassar te R'dam. Lawak, 20 v. Pac.kust te Calcutta tot ca. 8 Febr. Laurenskerk, 20 van Suez naar Aden. Langlee Scott (ch), 18 van Amsterdam naar Hamburg. Leopoldskerk, 19 van Amsterdam. Laagkerk, 21 van Madras naar Chittagong. Laertes, 17 v. Kopenhagen te Malmö. Lekkevkerk, 19 van Hamburg naar Bremen. Lieve Vrouwekerk, 20 te Bombay. Loenerkerk, 19 te Karachi. Loosdrecht, 21 van Calcutta naar Madras. Lutterkerk, 22 van Bahrein n. Alexandrië. Lecrsum, 22 van New Orleans te R'dam. Larenberg, 21 van Huelva naar Sluiskil. Luna, 22 van R'dam naar Algiers. Markelo, pass. 20 Teneriffe. Meerkerk, 20 van Suez naar Aden. Meliskerk, 20 te Marseille. Mirza, pass. 20 Gibraltar. Maashaven, 20 van R'dam naar Melilla. Marken, pass. 20 Flores. Mataram, 20 van Hollandia te R'dam. Maas, 20 100 m. O. Sicilië naar Algiers. Malca, 20 v. Porto Kha n. Mena el Ahmadl. Mapia, 20 v. Kidjan naar Semarang. Mariekerk, pas. 20 Pt. Sudan naar Suez. Mentor, 20 v. Alexandrië naar Beyrouth. Minjak, 19 rede Pemangkat. Mitra, 19 v. Pulubukom te Brisbane. Molenkerk, pass. 18 Finisterre n. Le Havre. Maaskerk, 22 Dakar verwacht. Merwede, 24 Charleston verwacht. Modjokerta, vertr. 22 Soerabaja n. Makassar. Murena, 21 van Livorno naar Port Said. Maasland, 23 van Buenos Aires voor IJmuiden verwacht. Nieuw Amsterdam, 21 van proeftocht te R'dam Noordwijk, pass. 19 Ouessant. Nigerstroom, 21 te Freetown. Oberon, 20 van Paramaribo naar Amsterdam. Omala, 20 van Singapore naar Bombay. Ophir, 21 te Tj. Priok. Orestes, pass. 19 Kp. Hatteras. Ovula, 20 v. Bergen naar Shellhaven. Oranjestad, 21 van Cartagftia naar Aruba. Overijsel, 22 van Manilla. Prins Alexander, 21 v R'dam te St. John. Prins Fred. Hendrik, 20 v. R'dam te Huil. Prins Willem v. Oranje, 20 v. R'dam te Tanger Paula, 20 v. Singapore n. Haiphong. Phrontis, 18 van Liverpool naar Southampton. Planclus, 20 van Semarang naar Tj. Priok. Prins Willem III. 20 te Barcelona. Pgmalion, 20 te Pampatar. Prins Maurits, 22 te R'dam v. Liverpool. Prins Willem IV, 22 te Gibraltar. Prins Willem V, 22 van Dakar naar Engeland Riouw, 20 ten anker rede Singapore. Rijndam, 21 v. Norfolk naar Cartagena. Roebiah, 19 v. Amsterdam te Antwerpen. Roepat, 20 v. Padang naar Tjilatjap. Rodas, 21 v. Trinidad te Barbados verwacht. Rempang. 21 van Belawan naar Colombo. Ridderkerk, 22 van Pto Amelia te Beira. Rotula, pass. 21 Azoren. Rijnland. 21 v. St. Vincent Kaap Verd. n. A'dam Raki, 25 Belawan verwacht. Rossum, pass. 22 Dungeness. Salatiga, 21 te Colombo. Stad Haarlem, pass. 20 Finisterre. Straat Makassar, 21 te Santos. Straat Soenda, 20 van Kaapstad naar Port Elizabeth. Schie, 19 van R'dam. Stad Maastricht, 20 van R'dam naar Genua. Stad Alkmaar. 19 v. R'dam te Galveston. Schiedijk. 21 v|n Soerabaja te Semarang. Sibigo, 20 van Bangkok te Tj. Priok. Silidoeng, 20 in Golf van Siam. Siberoet, 20 van Penang naar Medan. Stad Dordrecht, pass. 19 Dover. Stanvac Djirak, 20 van Bangkok n. Sungeigerong Stanvac Pendope, 19 in Str. Banka. Straat Malakka, 20 nog te Mombasa. Swartenhondt, 20 van Balikpapan naar Menado. Stanvac Djirak, 20 van Bangkok n. Sungeigerong Soestdijk, pass. 21 Flores. Scherpendrecht, 22 v. Philadelphia ten anker baai Galveston. Sunetta, 22 van Punta Cardon te Santos. Sibaiak, 21 780 m. NO. Tahiti. Skaubryn. 24 Colombo verwacht. Stentor, 21 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Tabinta, 20 te Charleston. Taria, 20 v. Hongkong naar Singapore. Tjisadane, 21 te Zanzibar verwacht. Tero, 19 van Santiago de Cuba. Tripang, 21 van Hamburg te R'dam. Tankhaven II. 19 v. Palembang naar Saigon. Tjibesar, 19 300 m. NW. Tristan da Cunha Tjikampekt 19 van Semarang naar Soerabaja. Tjiluwah, 20 v. Tj. Priok naar Semarang. Triton, 21 van New York te Curagao verwacht. Tawali, 22 te Suez. Ternate, 21 v. Philadelphia n. R'dam. Tjipanas, 22 Manilla verwacht. Tomori, 22 Colombo verwacht. Tosari, 21 te Basrah. Tabian. 21 te Genua. Talisse, verm. 23 v. Hollandia n. Amsterdam via Makassar. Trompenberg, 22 van Houston te Bolivar. Utrecht. 22 van Singapore te Manilla. Willem Ruys, vertr. 22 14 u. v. R'dam n. Tj Priok. Westerdam, 19 van R'dam naar New York. Winsum, 19 van R'dam naar Catania. Winterswijk, pass. 19 Kaap Bon. Weltevreden, 18 te Los Angeles. Waterman, 22 ca. 11 voor Hoek van Holland verwacht van Sydney. IJsel, 20 van Amsterdam te Piraeus. Zijpenberg, pass. 20 ten Z. Sardinië. Zuiderkruis, vertr. 22 van R'dam n. Halifax. dan moet ^et wel héél wat bijzonders zijn. Wij hebben hiermede een naam op te houdenDe naam van Neerlands grootste stukgoed-magazijn I GEBLOEMDE ZWANENDONS 80 cm. breed, rose - bleu en wit, per meter EFFEN LINGERIE ZI3DE 80 90 cm. breed, in de kleuren rose, zalm, wit, groen, bleu, beige en zwart de zwaarste en zachtste, die Twente maakt, 70 x 70 cm. oogjes, p. st. van Moorsel 4 DEN HAAG - LEIDEN - HAARLEM DEKENS, BEDSTELLEN. Opruiming wollen dekens f 8.75, f 13.95, f 19.50; zware Leidse dekens van f 47.50 voor f 29.50; Anti Rheuma lakens van f 15 voor f 9.90; Damast bed- stellen f 42.50. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, by de Gr. Markt, Haarlem. Haarlem: Nieuwe Gracht 32 Tel. 11288 Haarlem-Noord: Rijksstraatweg 86B Tel. 22408 Corsetten naar maat Buikgordels naar maat Rubhercorsetten Bustehouders Bandages voor Anus praeter naturalis Breukbanden Lastexkousen ook in 1y 1 o n Elast. kousen Kniekappen Enkelkousen „DE SPECIAALZAKEN' TE HAARLEM PARKLAAN 11*TEL.18133 HAARLEM en geen geluid meer wil geven Belt U dan één zeven - nul zeven zeven GROTE HOUTSTRAAT 94 t.o. Haarlems Dagblad Diploma's vereist, geen wo ningruil. Brieven no. 8980, Bij partic. op le stand, zeer fraai, intiem met eiken balken, lambrizering, eiken beeldhouwwerk, In directe verlichting, gebrandschilderde ramen, parketvloer, ruime bar met barkrukken, gr. open schouw, prima billart, baby vleugel, kelims, Perzische kleden enz. voor vergader., beschaafd Clubje v. standing, p. avond, periodiek of vast. Brieven onder no. 8992 of telefoon 17877. Aangeboden te Utrecht: Gedeelte Herenhuis, 3 grote kamers beneden, grote keukenkamer, kamer boven, zolder, achterbalkon, zijbalkon en mooie grote tuin. Gevraagd te Haarlem: Soortgelijke woning, bovenhuis eventueel geen bezwaar. Brieven onder no. H.P. 2893 aan RICARDO's ADV. BUR., Amsterdam-C. GRONINGEN—HAARLEM of OMSTREKEN. Aangeb. in stad Groningen flatwoning. 3 kam., keuken, overd. balcon m. schuur f 32.50 p. m. Gevr. woning in Haarlem of omstr. Event, ook beschikb. woning te Amster dam of Rotterdam. Brieven no. 8993. In kinderhuis gevraagd: Prot. G. 23-30 j. „De Kolibri" Kleverparkweg 69, Haarlem. In huurkoop gevraagd: voor 2 mensen. Liefst 20 a 30 ton m. motor. Br. no. 8988 Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie Tel. 19931. Gas- rep.-bedrüf „RODA". Grote Houtstraat 9. Wijnbergh en Co., Levens- middelenbedrijf, Kruisstraat 16, vraagt pl.m. 18 jaar. AMERSFOORT—HAARLEM of HEEMSTEDE. Aangeb. A'foort mooie wo ning, suite, W.C., kelder, keuken, 3 slaapk., badk., zol der met kamer, schuur, ga rage, Huur f 51.75 p. m. Ge vraagd te Haarlem of Heem stede soortgelijke woning. Huur f 50—f 75 p. m. Vestig, verg. noodzakelijk. Brieven no. 8985. GEVRAAGD per 1 April of eerder 2 tot 5 jaar praktijk, bekend met handverkoop, leeftijd tot 27 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen no. 8974. GEVRAAGD in zaak voor dieetvoeding een voor winkel en voor lichte administratie, leeftijd 1923 jr. Reformhuis W. KOPPEN, Zijlweg 73. GEVRAAGD in bakkerijbedrijf voor de interne contróle. Leeftijd boven 22 jaar. Vereisten: MULO-opleiding en erva ring in soortgelijke bedrijven. Liefst in bezit van praktijk- liploma boekhouden. Brieven met opgave van verlangd salaris onder no. 8981 aan het bureau van dit blad. Voor zo spoedig mogelijk STENO-TYPISTE (moderne talen) op intern, handelskantoor gevraagd. Brie ven met uitv. inl. onder no. 8991 aan het bureau v. d. blad. Damesconfectiebedrijf te Haarlem (mantels) vraagt voor spoedige indiensttreding Brieven met foto onder no. 8994 bureau van dit blad CENTRALE ADMINISTRATIE van de Vereniging van I-Iaarl. Ziekenfondsen tot bevordering der Tandheelkundige verzorging vraagt voor spoedige indiensttreding leeftijd 2022 jaar, zelfstandig kunnende werken. Sollicitaties met voll. inl. Nieuwe Gracht 37, Haarlem. S CII AG CII li L S T R A AT. 19 (b. «I. Anègani}) van enige overjarige haarden en haardkachels tegen zeer lage prijzen. Solide haardkachel ƒ145. Kookhaardkachel ƒ149.50 Vulcana haardkachel (iets beschadigd) ƒ125. E.M. Jaarsma kachels 79.50 Salonkachel Geëmailleerde salamander 65- 60.- Ook nog enige gebruikte haarden, echter zo goed als nieuw. Internationale School van Het Rozekruiser3 Genootschap Inlichtingen over Zelfbevrijding en Zelfverwerkelijking door Transfiguratie schriftelijk, en mondeling na afspraak, door het gehele land Bakenessergracht 11/15, Haarlem INTERLOCK of GEBREID dames hemd of slip van 1.98 nu ZWAAR GEBREID hemd of directoire, zalm of wit van 2.98 nu HEREN INTERLOCK shirt of pantalon, alle maten van 2.98 nu JONGENS INTERLOCK shirt of pantalon, 2—10 jaar AA van 1.98 nu CT VICTORIA GRASLINNEN 1-persoons, extra zwaar van 8.90 nu 2-persoons, 150 cm breed van 9.90 nu BIJ 3 LAKENS ƒ2.50 REDUCTIE LAKENS 5.90 DUPONT U„|A_ DUPO 30 denier, le keus, met mindering maten 9 - 9^ - 10 - 10^ - 11 van 7.90 nu I Al/A ANEGANG 22 JMI\U TEL. 19743 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3